Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. J KOODE ROZEfi. i li mi Müa FEUILLETON IXK)R. ERWUMg HEEREN-BAAI I! v. li NUMMER 54. nU :en DQDS! JKKE .EN, i geïrf scheuf !ge|l. eurrjj; uit I polis- ter ti •ijd. ZATERDAG 5 JULI 1930 53e JAARGANG. WOPl00^' -22,j onl Urleven, Ingezonden btukken, jeldan, «&A franco ta md«s aan 4«b Uttcarar. Abonnemontapr^ a per 8 maanfien 1418. Tranco per poat door bet geheel* rfk Li®. SJTGAYJB j WAALWIJKÖOHE 8TOOMDfi.JKKERLf ANTOON TILLEN. Teiafoea Hf. 8& ÏW®fr.-Adrea: *CHÜ. Prfu der AdrectantlAn 20 cent per regel; mtwhnim» f 1.8®. B* contract flink rabat. Beclamea 40 cent per regel AdrertentUn moeten Woensdag en Yrfdag dea morgeon om aiterllk 9 awr In oaa b&siS DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. Mond- en Klauwzeer. Wie een tochtje maakt door de vee- teelt- en landbouwgebieden komt al gauw tot de ontdekking dat het ge vreesde mond- en klauwzeer weer allerwege voorkomt. Boerderijen waar het bekende biljet„Mond- en klauw zeer" niet voorkomt zijn haast uit zondering. Het mond- en klauwzeer is een veeziekte, die bijna jaarlijks aan den veestapel groote schade berokkent en tevens voor menigen veehouder een belangrijk financieel verlies beteekent. Qeen wonder dus dat ijverig wordt uitgezien naar het verlossende middel tegen deze ziekte. Een jaar of acht geleden leek bet inderdaad dat „het" middel gevonden was en menige be langhebbende zal zich in die dagen vergenoegd de handen hebben gewre ven. Edoch naar ai spoedig bleek, werd van wetenschappelijke zijde de waardeloosheid v:m het middel betoogd en het middel dat gevonden heette ie zijn verdween in den doofpot. Eenige weken geleden brachten ver. schillende bladen de zeker opzienbaren de mededeeling, dat het in ons land als niet deugdelijk verworpen en verguisde middel in Spanje toepassing had ge vonden met medewerking van de hooge regeering en de wetenschap daar te lande. Het is te begrijpen, dat van sommige zijden met eenige scherpte op het geval werd gewezen en dat (wederom) een aanval gedaan werd op de wetenschappelijke autoriteiten, op grond van wier verklaringen de waardeloosheid van het middel (nu ongeveer acht jaar geleden) door velen als een feit werd aanvaard. En te ver klaren was het ook, dat met eenige ontevredenheid werd opgemerkt, dat de fabriek, die in Spanje het middel heette te vervaardigen, niet alleen hier, in ons land had kunnen, maar ook van „De Echo van het Zuiden." had moeten staan. We gelooven niet, dat de belanghebbenden, de veehou ders nu direct zoo bijzond|r warm liepen voor hetgeen uit Spanje werd medegedeeld. Een Nederiandsch vee houder heeft de stoute schoenen aan getrokken en is naar Spanje gegaan om een onderzoek „in loco" in te stellen en de fabriek te bezoeken niet alleen, maar tevens zijn licht te gaan opsteken bij de mannen van de weten schap in het land van Sinterklaas. Het verslag door bedoelden veehouder uit gebracht is nu niet bepaald gunstig te noemen en de hoop, dat het hier te lande verguisde middel in Spanje inder daad zooveel succes gehad zou hebben wordt door 'dat verslag den bodem ingeslagen. De in Spanje genomen proeven toch moeten een negatieve uitkomst gegeven hebben, werden reeds een jaar geleden genomen en in een schrijven van den directeur van het abattoir te Madrid wordt „het" middel een kwakzalversmiddel genoemd, dat geen enkele wetenschappelijke waarde heeft, terwijl meerdere Spaansche autoriteiten verklaringen omtrent de waardeloosheid aflegden. „Het" „liddei tegen mond- en klauwzeer blijft dus voorloopig nog weer illusoir. En het mond- en klauwzeer waait rond van boerderij tot boerderij en blijft hier en daar zijn offers eischen, wat in ver band met den heerschenden crisis op landbouwgebied vermoedelijk nog een haartje erger is dan anders. De Zuiderzee-werken. De afsluitdijk. Aan het einde van dit werkseizoen in het najaar ongeveer zesduizend arbeiders verdienen hier thans het dagelijksch brood voor zich en hun gezin zal ongeveer 18 K.M. van den afsluitdpi die 30 K.M. lang wordt, gereed zijn. In 1931 zal nog ongeveer 8 K.M. dijk worden gelegd, waarna zich nog slechts twee sluitingsstukken tot een gezamenlijke lengte van onge veer 4 K.M. in den dijk zullen be vinden, die vóór 15 Aug. 1932 zullen worden gesloten. De voorbereiding voor deze sluiting wordt reeds thans getroffen. De plaat sen der sluiting zijn gekozen daar waar de diepe geulen zijn om zoo lang mogelijk het water zijn natuurlijken loop te doen volgen, n.l. de geul „de Middelgronden" ten Westen van het Kornwerderzand en de geul „de Vlieter" ongeveer 5 K.M. beoosten Wieringen. In „de Middelgronden" is reeds in 1929 een beteugelingsdam onder water gemaakt, gedekt door zware zinkstukken, waardoor de diepte, die len hoogste ongeveer 13 Meter bedroeg, teruggebracht is tot minder dan 4 Meter. Op hei oogenblik wordt een dergelijke beteugelingsdam in „de Vlieter" gebouwd. Daar de beteuge lingsdam in „de Middelgronden" den winter 1929—1930 goed heeft door staan, verwacht men met de sluiting geen grootere moeilijkheden, dan bij de sluiting van het Amsteldiep tusschen de Noord—Hoilandsche kust en Wie- ringen. Intusschen zullen de schutsluizen in door HEDWIG COURTHS-MAHLER. 54. Misschien leeren we het dan zoo goed, dat we het ook in je afwezigheid blijven". Henning keek naar Josta. Zij bloos de een weinig en keek met een hangen onrustigen blik naar haar man. Deze glimlachte haar vriendelijk toe. „Gerlinde heeft gelijk. We zijn een beetje te ernstig geweest. Ik ben dat gewend, maar jij hebt de vroolijkheid zeker wel gemist. Je hebt hier dus 'n taak te vervullen, Henning. Je moet Josta weer leeren lachen". Henning glimlachte ontroerd. „Ik hoop, dat mijn vroolijkheid mij niet in den steek Iaat. Ik zal in elk ge val mijn best doen, die eervolle taak te vervullen." Josta streek verlegen een paar losse krulletjes van haar voorhoofd. „Wat willen jullie toch? Ik ben al tijd heel vroolijk geweest", zei ze ge pijnigd. Gerlinde legde haar arm om Josta's schouder. „Dat geloof je zelf, omdat je tus schen ons, oude, ernstige menschen, heelemaal niet bemerkt hebt, hoe stil je geworden bent", zei ze op teederen toon. Schalksch glimlachend schudde Josta het hoofd. „Oude menschen? Bedoel je Rainer en jij?" „Natuurlijk". „O, Gerlinde, je gelooft toch zelf niet, dat je tot de oude menschen be hoort? Zulke mooie, jonge vrouwen als jij willen dat anders heelemaal niet hooren." „Wij zijn immers onder ons, daar behoef ik mijn waardigen ouderdom niet te verbergen. Ik ben dertig jaar mijn lieve Josta een eerbiedwaar dige leeftijd voor een vrouw". „Nu moet ik je tegenspreken, Ger linde", zei Henning, „een vrouw is al tijd zoo oud als ze er uitziet en daar om ben jij nog piepjong." „Dat ligt aan de gunstige belich ting", zei Gerlinde vroolijk, terwijl ze haar gezicht onder het rose zonne scherm hield. „O, ik heb je zooeven in de helle zon gezien!" protesteerde Henning. Gerlinde boog dankend het hoofd. „Ik hoop je bij gelegenheid ook zoo iets vriendelijks te kunnen zeggen", zei ze aardig en Henning moest be kennen, dat Gerlinde toch heel be koorlijk kon zijn, wanneer ze wilde. Toen wendde hij zich weer tot Josta. „En jij hebt een dubbelgangster. Toen ik gisteren langs de Linden slenterde, zag ik een jonge dame, die zoo precies op je leek, zelfs de onge wone kleur van je haar en de manier van het vlechten, dat ik, toen zij voor een winkel stilhield J> 4Ö-43 „Zag dat ik het niet was", vulde Josta aan. „Neen, haar aansprak. Ze leek wer kelijk dichtbij ook precies op je. Na tuurlijk stamelde ik een verontschul diging en ik moet wel zeer verbluft hebben gekeken, want zij glimlachte. En toen had zij weer precies dezelfde kuiltjes als jij, wanneer je lacht. Zulk een gelijkenis heb ik nog nooit in mijn leven gezien." Josta keek hem plagend aan. „En? Is de geschiedenis nu uit?" Hij knikte. „Heelemaal uit. Neen, toch niet. La ter ontmoette ik haar weer in een auto, met een oude vrouw, waarschijn lijk een kamenier. Zij zagen er alle bei uit als vreemdelingen. Maar nu is de geschiedenis werkelijk uit". „Jammer, ik had haar zoo graag eens gezien! Om te constateeren of ik werkelijk zoo op haar gelijk!" „Misschien zou zij er vlakbij toch heel anders hebben uitgezien, Josta", zei Gerlinde. „Men gelooft dikwijls, dat twee menschen er precies gelijk uitzien en naderhand blijkt onze fan tasie ons een poets te hebben ge speeld. „Het is mogelijk, Gerlinde, maar toch geloof ik, dat jij d.eze dame ook voor Josta zoudt hebben aangezien, tot zij je vlak in je gezicht had geke ken. De uitdrukking van de oogen is anders, maar overigens ik zeg het nog eens, het kwam mij als een won der voor". De zon was ondergegaan, het werd koel op het terras. Men stond op, ter wijl de bedienden de schermen oprol den en het theeservies naar binnen den afsluitingsdijk reeds voor de slui ting voor de scheepvaart worden opengesteld. Zeer waarschijnlijk zal de sluis voor schepen tot 2000 ton be oosten Wieringen nog voor het einde van dit jaar in gebruik worden genomen om de scheepvaart niet te dwingen den grooten omweg om het gereed zijnde gedeelte van den afsluitdijk bij Wieringen te maken. De sluizen op het Kornwerderzand zullen in het begin van het volgend jaar in dienst worden gesteld. De Wieringermeerpolder en de proefpolder. Wanneer men een bezoek heeft gebracht aan den in staat van wording zijnden afsluitdijk, dan loont het de moeite te gaan naar den Wieringer- meerpolder, die dank zij de capaciteit van het electrisch gemaal „Lely" bij Medemblik en het Dieselgemaal „Lemans" bij Den Oever van 1400 M3 per minuut reeds voor een vierde gedeelte ongeveer is drooggevallen. Sinds de indienststelling van beide gemalen op 10 Februari j.l. is het water met ongeveer 2.70 M. gezakt, zoodat de hooggelegen gedeelten van den polder reeds droog zijn. Voor October a.s. zal ruim 20.000 H.A. land aan Nederland zijn toege voegd, als eerste gedeelte van de 10 pCt. vruchtbaren bodem, die Nederland door de drooglegging der Zuiderzee binnen een kwarteeuw rijker kan zijn. Dat onze landbouwdeskundigen spoedig tot resultaien zullen komen, mag verwacht worden na een bezoek aan den proefpolder nabij Andijk. In Augustus 1927 is deze proefpolder van ongeveer 40 H.A. drooggevallen en thans, na drie jaren dus, levert hij reeds een behoorlijken oogst. Hooi bergen stonden bij ons bezoek te wachten om te worden weggehaald en op het land stonden verschillende gewassen in vollen groei. Vele proeven worden hier genomen en naar ons werd verzekerd met zeer bevredi gende resultaten. 'k Heb niet enkel goed gereedschap Noodig voor een karreivei Voor goed werk behoort er óók een. Pijpje DOUU/E EGBERTS bij. Waarom smaakt die pijp zoo lekker Héél hoog boven op het dak Nog al logisch: wat ik rook is .Hooge"kwaliteit tabak verschaft U wolken- van genot. brachten. Josta scheen werkelijk door het ge zelschap van haar zwager op te leven. Henning was onafscheidelijk van haar en deed alles om zijn taak goed te vervullen. En daar hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in haar gezel schap kon zijn, kostte het hem niet veel moeite. Hij wilde er alleen niet aan denken, dat aan deze weken eens een einde zou komen. Rainer was dik wijls voor zaken van huis, Maar dik wijls ook hegeleidden Josta en Hen ning hem te paard, wanneer hij door de velden reed. Het mooie herfstweer begunstigde deze tochten. En op Rai- ner's ernstig gezicht kwam zelfs een vroolijke trek, wanneer Josta op zulke tochten opgeruimd en vrijuit met hem praatte. Maar ook dikwijls was graaf Rainer zeer verdrietig, wanneer hij zag, hoeveel gelukkiger Josta in Ilen- ning's gezelschap was dan in het zijne. Gerlinde liet niet na hem daarop op merkzaam te maken. Wanneer hij goed gekeken had, had hij echter kun nen zien, dat Josta veel te argeloos met zijn broeder omging, dan r at hij zich ongerust zou behoeven te maken. Zij was slechts blij, prettig te kunnen praten en zich niet meer eenzaam te gevoelen. Had zij in Henning's ziel kunnen zien, dan zou ze hevig ge schrokken zijn. Te veel met haar eigen innerlijk bezig, bemerkte zij niet, dat zijn blik soms met gloeiend verlangen den haren zocht, dat zijn oogen gelukkig glansden, wanneer zij naar hem toe kwam en dat hij slechts belangstelling voor haar had. Had zij slechts eenmaal gezien, hoe zijn han- De economische zijde. Waren de kosten voor den afsluitdijk aanvankelijk op f90.000.000 geraamd, in 1928 liet het zich aanzien, dat de dijk f 120.000.000 zou kosten. Voor de afsluiting van den Wieringermeerpolder was oorspronkelijk 37 millioen gulden uitgetrokken, welk bedrag echter tot ongeveer zestig millioen gulden is gestegen. Over deze tegenvallers aldus zelde de heer de Blocq van Kuffeler, de Directeur—generaal, ongeveer zijn wij thans echter heen. Doordat men thans meer ervaring heeft met de den de voorwerpen, die zij had aan geraakt, teeder streelden, dan had zij niet aan zijn trouwe, broederlijke lief de geloofd. Graaf Rainer voelde meer en meer met diepe smart, dat zijn vrouw te genover zijn broeder een geheel an dere was dan in zijn aanwezigheid. En hij bemerkte ook, dat Henning in haar nabijheid niet vrij in zijn bewe gingen was. Maar hij wilde zich zijn angst en ongerustheid niet bekennen. Toch vroeg hij zich soms heimelijk af wat te doen, wanneer die beide liefde voor elkaar voelden? Hij vertrouwde zijn broeder en zijn vrouw geheel, het lag niet in zijn natuur om wantrou wend te zijn. Hij wist, dat deze twee menschen hem nooit zouden bedrie gen. Wanneer hun harten elkander werkelijk vonden, dan zouden zij tot hem komen en het hem bekennen. Daarvan was hij overtuigd. Maar als ze werkelijk eens met deze beken tenis kwamen? Hij beefde bij de gedachte. Hij wist, dat hij dan terug moest treden en Josta vrijlaten. Als zij haar geluk aan Hennings zijnde dacht te vinden, dan had hij geen recht haar tegen te hou den. Hij mocht niet aan zichzelf den ken, haar geluk moest hem meer waard zijn dan het zijne. Met geweld verdreef hij zulke gedachten. Er kwa men ook uren, waarin hij zich er vrij van voelde. Maar zij kwamen terug en hij werd er steeds ernstiger en stiller door. Wordt vervolgd. m De Echo van het Zuiden, Waalwijksclf en Langstraatsche Courant y«* j r Dit blad VGTOöhfnt WOBN8DAG «B SATBBDAÖ. 4 Clinge Doorenbo» 0 ECHTE FRIESCHE 20-50CT. PER ONS AT

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1