Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODE ROZEN. SVK ®GÊ®Di WMLWUK' WÏSÏÏSS FEUILLETON HEEREN-BAAI NUMMER 57. ZATERDAG 19 JULI 1930. 53e JAARGANG. 'Op 200 UITGA VB l FAALWIJK8CHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN, Telefoon No. Sft, Telcfr.Adra: 1CHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Vereenlyde Staten van Europa, Het standpunt der Nederlandsche Regeer tng. Aan het antwoord, dat de Neder landsche regeering heeft gegeven op het memorandum van de Fransche regeering omtrent de organisatie van een stelsel van een Europeesche Fe derale Unie, ontleenen we nog de volgende passages De regeering is van oordeel, dat de co ordinatie van de economische en zedelijke krachten in Europa van een overwegende beteekenis is voor alle staten in dit werelddeel. Het Is haars inziens evenwel duidelijk, dat deze co ordinatie-arbeid slechts zou ktinnen slagen, indien de staten bereid zouden zijn om in zekere mate, gelijk zij het reeds eerder gedaan hebben, met name, toen zij het Volkenbondsverdrag sloten, de uitoefening van hun souvereine rechten ie beperken. Een opvatting van de souvereiniteit, die geen plaats zou laten aan de vrijwillige aanvaar ding van zekere beperkingen van de macht der staten, zou naar het oordeel van harer majesteits regeering, moeten worden afgewezen als onvereenigbaar met den arbeid zelf der internationale betrekkingen. De Nederlandsche regeering heeft met instemming geconstateerd, dat naar het oordeel van de regeering der republiek bij het zoeken naar een formule voor Europeesche samenwer king alles dient te worden vermeden, wat het gezag van den Volkenbond zou kunnen schaden. Zij vereenigt zich met de zienswijze der Fransche regee ring, dat de oriëntatie in de richting tener wereldgemeenschap, die sinds den oorlog zich in de organisatie van van „De Echo van het Zuiden." door HEDVVIG COURTHS-MAHLER. 57. Toen hij van dc artsen bericht kreeg dat het ergste te verwachten was, keerde hij dadelijk naar de resi dentie terug en bracht den zieke nog laat in den avond een bezoek. Maar minister von Waldow her kende zijn vorst niet meer. Deze trok zich bekommerd terug en verzocht, hein dadelijk te melden, wanneer het ergste zou geschieden. Hij wisselde nog eenige woorden met graaf Rainer en zijn gemalin en ging toen heen. Josta zat bleek en angstig aan het ziekbed van haar vader, terwijl Rai ner in de kamer ernaast voor het venster stond. De uren verliepen in bange zorg. De koorts steeg hooge en hooger. De beide artsen weken niet meer van het ziekbed. Om twee uur 's nachts werd gr taf Rainer geroepen. De minister zat rechtop en door kussens ondersteund in zijn bed. Hij was plotseling uit zijn verdooving ontwaakt en keek met matten, maar helderen blik om zich heen. Hij vatte Josta's en Rainer's hand. „Rainer ik geloof het is de dood! Mijn testament de brief de internationale maatschappij heeft baangebroken, niet noodzakelijk on vereenigbaar is met groepeeringen op kleinere schaal. Maar zulks staat niet de zienswijze in dtn weg, dat iedere pogirg, ondernomen om te geraken tot een Europeesche groepeering, haar rechtvaardiging zal moeten vinden in het feit, dat zij bijdraagt tot de orga nisatie van een universeeie interna tionale gemeenschap. Het Volkenbonds verdrag bepaalt zich ertoe, om de regionale aaneensluitingen toe te laten, voor zoover zij passen in het kader van deze meer algemeene gemeen schap. Anderzijds moet niet uit het oog worden verloren, dat zelfs indien men zich door dit beginsel laat leiden, een groepeering naar de werelddeelen in de practijk de conflicten tusschen die werelddeelen zou kunnen ver scherpen of nieuwe in het leven roepen. Indien nieuwe tegenstellingen, nieuwe spanningen er het gevolg van zouden zijn, zou men met de co-ordinatie der Europeesche belangen nog niet veel gewonnen hebben en men zou beter hebben gedaan, om niet af te wijken van den weg, die door het Voiken- bondsverdrag wordt aangewezen en welke er toe leidt, de tegengestelde belangen over de gansche wereld met elkander te verzoenen. Zich rekenschap gevende van de onderlinge afhanke lijkheid van de volkeren der geheele aarde, is de Nederlandsche regeering, die overigens niet uit het oog zou kunnen verliezen, dat het koninkrijk der Nederlanden niet alleen het grond gebied in Europa omvat, van meening, dat het hier betreft een van de moei lijkste zijden van het probleem, die met de grootste aandacht dient te worden onder de oogen gezien. Zij (de Nederlandsche regeering) is niet van oordeel, dat een algemeene verlaging van de douane—tarieven noodzakelijk zal moeten worden voor afgegaan door de verwezenlijking van vergeet het niet!" „Wees kalm mijn vriend mijn vader wees kalm", antwoordde de graaf ontroerd. De zieke knikte zwak. Het koude zweet kwam hem op het voorhoofd. „Josta mijn kind ik heb je liefgehad vergeet het niet". Dat waren zijn laatste woorden. Hij zonk in de kussens terug en bleef met gesloten oogen liggen. Zoo lag hij eenige minuten. Nog eenmaal sloeg hij zijn zware oogleden op. Maar zijn blik was niet meer van deze wereld. Dadelijk daarna hoorde men den laat- sten ademtocht minister von Wal- dow was dood. De oogen, die zoo plichtsgetrouw en bezorgd over het kleine land hadden gewaakt, werden door den arts met zachte hand geslo ten voor altijd. Josta lag diep treurig en weenend voor het sterfbed op haar knieën. Eerst na langen tijd gelukte het graaf Rainer, zijn jonge vrouw mee te voe ren. Hij bracht haar voorloopig naar haar meisjeskamer en liet haar daar snikken, wel wetend, dat woorden van troost hier weinig zouden helpen. Hij zelf had de handen vol werk. Hoezeer hij ook den dood van den man, die hem zoowel een lieve vriend als een vader geweest was, betreurde, hij had geen tijd om aan zijn verdriet toe te geven. Vroeg in den morgen verscheen de hertog aan het doodbed van den mi nister, het hart van diepe, eerlijke droefheid vervuld. De treurmare ging snel door het geheele land en van alle kanten kwa men de hartelijkste betuigingen van deelneming. De volgende dagen gingen voor een accoord op zuiver politiek terrein en van zoodanig accoord zal moeten worden afhankelijk gesteld. Kan de verlaging der tolgrenzen niet ter zeifder tijd worden nagestreefd als een aan eensluiting van politieken aard De verwezenlijking van deze tariefverla ging zou er toe strekken, een einde te maken aan een der ernstigste be dreigingen van de goede verstandhou ding tusschen de volkeren en zou bij gevolg zelve een van de voornaamste factoren vormen ter bereiking van een stelsel van veiligheid. De Neder landsche regeering betwist geenszins, dat naast de economische ontwapening er aanleiding is. nog op ande>e ma nieren de politieke veiligheid te waar borgen zij is te Qerè/e niet in gebreke gebleven, de bewijzen te geven van haar oprechten wil, om gemeenschap, pelijk een oplossing voor dit probleem te zoeken. De Nederlandsche regeering meent voor het oogenblik zich tot deze enkele Josta in diepe droefheid voorbij. Maar ook zij moest zich beheerschen en al de plichten op zich nemen, die deze tijd van haar eischte. Graaf Rainer stond haar trouw ter zijde en trachtte alles zoo gemakkelijk mogelijk voor haar te maken. Het Freulekasteeltje geleek in deze dagen op een duiventil. Ononderbroken reden rijtuigen voor en brachten in het zwart gekleede menschen uit alle deelen van het land, die Rainer en Josta hun deelneming wilden betuigen. Ook graaf Henning was van Ramberg gekomen om den minister de laatste eer te bewijzen. En tegenover Josta's beschreide oogen en zwarte kleederen bestonden zijn jvenschen en verlangens niet meer. Hij dacht nu slechts aan haar ver driet en vergat zichzelf daarbij. Toen graaf Henning op den morgen der begrafenis van het paleis van Ramberg naar het Freulekasteeltje reed, zag hij voor den ingang een een voudig huurrijtuig stil houden. Hij sprong uit zijn auto en wilde binnen treden, toen hij plotseling verbaasd stilstond. Hij vertrouwde zijn oogen niet, toen hij in het rijtuig een slanke jongedame met een in het zwart ge kleede vrouw zag. Dat was immers Josta's dubbelgangster Zij keek met groote, verschrikte oogen naar den lakei, die aan het por tier stond en haar oogenschijnlijk iets mededeelde. Graaf Henning aarzelde een oogen blik. Toen wilde hij naar het rijtuig toesnellen. Het was hem, alsof hij vragen moest, wat de dames wensch- ten. Het viel nu ook op, dat de lakei de jonge dame tamelijk verbaasd aan keek. Waarschijnlijk had hij ook de gelijkenis met gravin Josta bemerkt. opmerkingen te kunnen beperken. Het komt haar voor, dat het terrein nog niet voldoende is voorbereid. Een gedachtenwisseling zal nuttig zijn en schijnt zelfs noodzakelijk, om te kun nen vaststellen, hoe men verder zal kunnen gaan Zij wenscht nogmaals haar levendige waardeering uit te spreken voor het door de Fransche regeering genomen initiatief als een nieuwe uiting van den geest van internationale samenwerking, die steeds bij de Nederlandsche regeering een uiterst sympathieke ontvangst zal vin. den. De moeilijkheden, die onvermij delijk bij den tegenwoordigen wereld toestand de verwezenlijking van dit initiatief zal ondervinden, kunnen dan ook slechts een prikkel zijn voor de Nederlandsche regeering, om de be studeering van de ingewikkelde vragen, die dit ernstige probleem opwerpt, verder voort te zetten. Dit antwoord heeft in de Fransche pers groote aandacht getrokken. Men waandeert zeer de spoedige bestu— deering en beantwoording en de groote beteekenis van de vele belang rijke punten, die in dit antwoord zijn verwerkt. De „Vloot".heibel. De Soc. Dem. Arbeiders Partij laat zich van haar allerslechtste zijde kennen door het demagogische mis bruik dat zfl maakt van Minister Deckers' beleefdheid jegens de Staten Oeneraal, waardoor hij deze gelegenheid gaf kennis te nemen van het schema dat hij in zijn hoofd heeft voor het onderhoud en de stelselmatige vernieu wing onzer vloot. Voor dat doel is sedert zeer vele jaren geregeld ongeveer 11 h 12 millioen per jaar uitgegeven, zonder dat de S. D. A. P. daarin aanleiding vond tot protesten of manifesten. Op het oogenblik echter, dat graaf Henning nader wilde komen, zette 't rijtuig zich in beweging en reed weg. De jonge dame wendde zich half om en haar groote, glanzende oogen ke ken Henning aan, terwijl een fijn rood haar liefelijk gezicht kleurde. Onwillekeurig maakte graaf Hen ning een beweging als wilde hij het rijtuig naloopen, maar hij bezon zich en vroeg den lakei: „Wie was die dame?" „Ik weet het niet, hoogheid". „Wat wenschte zij?" „Zij verzocht, zijn Excellentie te mogen spreken in een dringende aan gelegenheid en toonde mij een schrij ven van den consul. Ik zei haar, dat de minister pas gestorven was en he den begraven wordt. Zij schrok n stak haar visitekaartje, dat zij mij juist wilde geven, en het schrijven weer bij zich. Zij zei, dat het nu niet meer noodig was en gaf den koetsior bevel weg te rijden." Graaf Henning dankte voor de in lichting en ging peinzend het kasteel binen. Toen hij bij Josta en haar echt genoot de kamer binnen trad, vertel de hij van het bijzondere bezoek. Josta lette niet veel op zijn woor den, geheel door haar rouw in beslag genomen, maar Rainer keek 'n oogen blik peinzend op. „Leek die jonge dame werkelijk zoo sterk op Josta?" vroeg hij Hen ning. „Zeker. Vraag het den lakei maar, die haar te woord heeft gestaan." Graaf Rainer liet den lakei roepen. „Je hebt zooeven een jonge dame te woord gestaan, die in een huurrijtuig voorgereden is?" „Jawel, Hoogheid". Er zal nu n et meer uitgegeven worden; het is óók niet waar, dat onze vloot zal worden uitgebreid het eenige wat er gebeurt is, is ditde nieuwe minister van Defensie heeft bij zichzelf overwogen: hoe kan ik nu het bedrag, dat reeds jaarlijks geregeld wordt uit gegeven ook in de toekomst op de beste manier aanwenden, zóó dat onze vloot in lndië en Nederland, voor het geld dat we er aan plegen te besteden, althans zoo goed en zoo sterk mogelijk wordt. Het resultaat dezer overwegin gen heeft hij, beleefdheidshalve en opdat de verantwoordelijken voor de uitgaven zouden weten waartoe ze besluiten, aan de Staten Generaal over- gelegd zonder hen ook maar een oogenblik te vragen zich aan dit plan voor de eerstvolgende 10 jaren tebinden. Terwij! er dus niets feitelijks veranderd is en er geen cent meer zal worden uitgegeven dan vroeger, stellen de sociaal democraten het voor, alsof thans beslist wordt over een bedrag van 120 millioen gulden ineens. Ze noemen dat bedrag natuurlijk om indruk te maken, doch het feit, dat dit bedrag in 10 jaren besteed zou kunnen wrrden heeft totaal geen bijzondere beteekenis om de eenvoudige reden dat in de 10 jaren die achter ons liggen evenveel of meer is besteed zonder dat daartegen ooit een volksbeweging werd op touw gezet. De geheele actie der S. D. A. P. is dan ook de reinste demagogie en komt voort uit de behoefte aan herrie en heibel, ten bate der partij, bij gebrek aan politieke ideeën van werkelijke beteekenis. „En zij wist niet, wat er hier ge schied is?" „Neen, zij scheen van het station te zijn gekomen, want die rijtuigen staan alleen maar aan het station". „Is er iets aan die dame je opge vallen?" De lakei keek naar gravin Josta en trok een verlegen gezicht. „Spreek maar eerlijk", zei graaf Henning tot hem. Aarzelend antwoordde hij: „Toen het rijtuig voorreed, liep ik naar het portier, omdat omdat ik geloofde, dat mevrouw de gravin het zelf was, Uwe Hoogheid. Eerst toen viel me in, dat Hare Hoogheid toch zelf hier is en de vreemde dame droeg ook geen rouw. Maar overigens leek zij sprekend op mevrouw de gravin. Eerst toen de vreemde dame sprak, wist ik zeker, dat zij een an der was, want zij sprak, zooals Engel- schen of Amerikanen spreken". Graaf Rainer had oplettend geluis terd en ook Josta had eenige belang stelling getoond. De lakei zeide nog eens, wat hij tot graaf Henning had gezegd en werd toen weggezonden. „Je ziet, Rainer, niet alleen mij is de gelijkenis opgevallen", zei graaf Henning. „Het was werkelijk heel bij zonder." Daar intusschen de rouwstoet op 't kasteel was aangekomen en buiten in den tuin reeds deputaties met vanen en bloemen stonden, had men geen tijd meer om over de zaak te spreken. Een uur later zette de indrukwek kende stoet zich in beweging. De ge heele residentie had de rouwvlag ge- heschen en ook de hertog en zijn zoon gaven den minister het laatste geleide. Wordt vervolgd. ovan Waalwybstbt en Langstraatsclie Conranl, Dit blad vnrachfnt WOHN8DAG «o XATHBDAQ. Brieven, iEgenonden «tukken, gelden, aak franco t* aendan aan dam Uitga var. Abotmemei tsprfl per S maanCen 1.25. Tranco per poat door kat geheel* rflk L40. EERSTE BLAD. MMTSCMAPpyVAN VERZEKERING OP HET IEVE a Prf» Aw AdTertentlta 20 eent per regel; minimum 1.60. B« contract flink rabat. Beclamea 40 cent per regel. AdvertentUSn moe tea Woensdag en Vrfldag Om morgen» om altar li A 0 nar tn on* be*lt ECHTE FRJESC.HB 2OSOctperoa»

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1