DE ECHO VIN «lOEI I No 57. Zaterdag 19 Juli '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD. DUSSEN. Dinsdag 1.1. 's namiddags om 3 uur vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer Snijders. Alle leden waren tegenwoordig. Op het verzoek van de Stichting jMoederheil te Breda om subsidie, wordt op voorstel van B. en W. afwij zend beschikt, alsmede op een derge lijk verzoek van de Biindenvereeniging St. Odilia". Het verslag van de Gezondheids commissie en de begrooting van den Warenkearingsdienst worden ter visie Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten om in de bouw verordening eene bepaling op te nemen dat aan alle te bouwen huizen een brievenbus moet worden aangebracht, wordt besloten dit schrijven aan te houden tot bij de herziening van de betrekkelijke verordening. 0e Voorzitter deelt mede, dat in de vorige vergadering werd besloten aan Groeneveld en v. Drunen vergoe ding te verleenen voor hun kinderen, die in Werkendam schoolgaan. Met de door adressanten gedane opgave van kostgeld kan echter geen rekening worden gehouden, daar dit niet als vervoerkosten is aan te merken. B en W. geven in overweging vast te houden aan het eenmaal vastgestelde bedrag. De heer Smink wijst er op dat bij de nieuwe vaststelling van de verorde ning een vast bedrag is genoemd, althans de bedoeling van den Raad is geweest om een vast bedrag te nemen. De Voorzitter merkt op dat wel in de oude verordening bedragen werden genoemdin de nieuwe verordening zijn die niet meer opgenomen. De heer Middelkoop meent dat, zou men de kinderen lederen dag heen en weer laten rijden, men zeker zooveel kwijt zou zijn. Wordt besloten het eenmaal vast gestelde bedrag te blijven verleenen. Naar de meening van den heer i Jongbioeds zijn de hier gegeven be- dragen in vergelijking met andere gemeenten, zeer hoog. Op zijn verzoek wordt aan C. Weterings ontheffing van de honden belasting verleend. Aan het Alg. Armbestuur wordt een extra subsidie van f 150 verleend voor de 3 kinderen die bij Colljn zijn uit besteed. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur bedraagt aan Inkomsten f920.12 en aan uitgaven f890 49, alzoo een batig slot van f 29.63. Vaststelling klasse indeeling Fonds belasting. Naar aanleiding hiervan deelt de Voorzitter mede, dat hierover reeds in de voorlaatste vergadering breedvoerig van gedachten is gewisseld en de discussies thans kort kunnen zijn. B. en W handhaven hun voorstel de gemeente te rangschikken in de derde klasse. De heele kwestie is dat men zich af heeft te vragen kan iemand van f 10 2 ct. per wsek belasting betalen. Een ambtenaar der belasting zal er anders tegen aankijken omdat diens taak er wat zwaarder door wordt. Maar men zit hier nu niet als ambte naar maar als lid van den Raad. De heer Smink zegt dat hij hier niet als ambtenaar maar als raadslid zit en als zoodanig voor de belangen van de gemeente opkomt. Spr. noemt 't onbillijk dat iemand met'n inkomen van f 525 die nooit belasting heeft behoeven te betalen, nu belasting zal gaan moeten betalen. Spr. noemt eenige cijfers. Voorzitter: lk protesteer er tegen dat u hier cijfers noemt die onder geheimhouding zijn verstrekt. Sminklk noem geen namen en dan mag ik gerust cijfers noemen. Spr. wijst er dan op, dat iemand, die nu f 7 80 belasting moet betalen wordt op het voorstel van B. en W. ingegaan dan f 26 zal gaan moeten betalen. Een weduwe, die nu f2.60 betaalt, zal dan f8 moeten gaan betalen. De voorzitter zegt dat dit enkele gevallen zijn. Daar staat tegenover dat er nu dikwjjls menschen zijn die met elkaar wonen, geen belasting hebben te betalen, terwijl iemand met een inkomen van f 18 per week, die voor een opkomend huishouden heeft zorg te dragen, wel belasting moet betalen. De heer Smink stelt voor om de gemeente in de tweede klas onder te brengen. De Voorzitter zal eerst het voorstel van B. en W. in omvraag brengen. Met 6 tegen 5 wordt dit verworpen, Tegen stemden de heeren Van Bal kom, de Graaf, Hermans, Middelkoop, Van Drunen en Smink. Voor stemden de heeren Th. v. d. Piuijm, M. v. d. Pluljm, Van Etten, Berm en Jongbioeds Het voorstel van den heer Smink om de gemeente onder te brengen in de tweede klasse wordt met dezelfde stemverdeeling aangenomen. Voor de Personeele belasting wordt besloten de gemeente in de 8e klasse onder te brengen. De grondbelasting wordt vastgesteld op 20 opcenten op de ongebouwde en 80 op de gebouwde eigendommen. De opcenten op de Vermogens belasting te htffen worden vastgesteld op 50 De heer Hermans wijst op 't groote gevaar dat bestaat voor kinderen op den Kortendijk door het geweldig Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. De ondeugende vlieg. Waar zij vandaan gekomen was, begrepen zij geen van allenHet was nog lang niet lente, de zon verwarmde de aarde nauwelijks en toch vloog zij door de huiskamer 1 Het was een vlieg, niet zoo'n groote bromvlieg, maar een klein, mager kriebelvliegje. Ze vloog erg onrustig rond en leek zeer vermoeid. Hans en Liesje hadden al een heele poos tiaar verrichtingen gade geslagen en zij vergaten bijna hun boterham op te eten. Het vliegje moest nog zeer jong en onervaren zijn, anders zou het nooit den moed hebben gehad om Plotseling op het brood, dat in een broodschaal op de koffietafel stond, te gaan zitten. .Wat zou je haar nu fjjn kunnen vangen," dacht Hans. Hij keek naar vader, van wiens ge acht niets te zien was omdat het achter een groote krant verborgen was, naar moeder, die juist een schaal vol sinaasappelen van het buffet nam en toen naar Liesje, die hem aanstonds begreep en hem toen hij vroeg •vangen een vurig „ja, ja, ja" in an oor fluisterde. Helaas 1 In één ©ogenblik lag z'n beker met melk over het passchoone drukke autoverkeer. Vroeger was by Pennings aan het huis een bordje aangebracht, dat voertuigen bespannen met paarden, daar zacht moesten rijden en nu de auto's als het ware vliegen, is er geen waarschuwingsbord meer. De Voorzitter merkt op, dat de Kortendijk aan den Zuid-Hollandschen Polder toebehoort en men» zich met dachten tot het bestuur van dien polder moet wenden. Spr. wees er verder nog op dat door het snellere verkeer alle wegen min of meer gevaarlijker zijn geworden. Daarna wordt de vergadering ge sloten. BUITENLAND. Na de ontruiming van het Rijnland. Officieel wordt medegedeeld, dat Von Hindenburg niet zou deelnemen aan de feesten te Koblenz, Trier, Aken en Wiesbaden. Zijn reeds toegezegde deelneming heeft hij ingetrokken en dit besluit toegelicht in een schrijven aan den Pruisisch-n minister president Braun. In dit schrijven zegt de Rijks president o.a. „Mijn toezegging om deel te nemen aan het bevrijdingsfeest der Pruisische regeering te Koblenz, ging uit van de veronderstelling, dat het verbod der Stahlhelm en frontsoldaten in Rijnland en Westfalen, dat mij na onderzoek ongerechtvaardigd en in strijd met de wet is gebleken, tegen dien tijd zou zijn opgeheven, zoodat ook deze or ganisaties van oud—strijders aan de feesten konden deelnemen. Daar de opheffing van het verbod totnutoe niet is uitgevoerd, sluit u de Stahlhelm en de frontsoldaten uit van de feesten ter gelegenheid van de ontruiming van het Rijnland en maakt u het deze veree- nigde oud-strijders onmogelijk in ge sloten formule te begroeten, zooals andere organisaties dat kunnen doen. Deze ongelijke behandeling is voor mij niet te verdragen. Ik kan het met mijn grondwettelijken plicht en mijn standpunt niet in overeenstemming brengen aan de bevrijdingsfeesten deel te nemen, waarvan een deel der staatsburgers door een naar mijn mee ning ongemotiveerd verbod hunner organisatie is uitgesloten. Tot mijn spijt heb Ik daarom moeten besluiten mijn toezegging in te trekken. Om dezelfde reden heb ik mijn aan mijn reis naar Koblenz verbonden bezoek tafellaken, terwijl drie, vier boterham men over de tafel vlogen. „Kwajongen kun jij dan nóóit eens stil zijn 1", riep vader, terwijl hij, op gesprongen uit zijn stoel, de krant op tafel smeet. Heel bedremmeld keek Hans naar zijn bord en speelde met den rand van het tafellaken. Liesje kon haar lachen bijna niet houden, terwijl moeder trachtte Hans te verontschuldigen door te zeggen, dat het een ongeluk was. „DM ik niets meer van je hoor van daag, anders ga je vanavond heel vroeg naar bed 1" zei vader nogdaar na ging hij weer in de krant lezen. Toen de eerste schrik voorbij was en Hans zijn oogen weer durfde op slaan, toen zat daar warempel het kleine, onooglijke vliegje weer op het brood in de broodschaal. „Probeer het nog eens," fluisterde die kleine Lies. „Durf niet meer. doe jij het nu eens," zei Hans. Daar zat de vlieg plotseling op het ei van Liesje. Wacht even, dacht deze. En zonder er bij te denken greep zij haar mes, wilde daarmede eenflmken tik op het ei gevenmaar sloeg er net naast en gaf een flinken klap aan Trier, Aken en Wiesbaden afge zegd en tot nader aankondiging uit. gesteld". De reis naar Spiers, de Pfalz en Mainz zal plaats vinden, doch Von Hindenburg zal Zondag 20 juli van Mainz direct naar Berlijn terugkeeren De Pruisische minister—president heeft daarop zijn meening uiteengezet tegenover president Hindenburgnl.dat Stanlhelm niet voldaan heeft aan de uitdrukkelijk gestelde voorwaarden en zich toen opnieuw in verbinding ge steld met het bestHur der oud strijders- eeniging. Ook de burgemeesters uit de gedupeerde streek hebben alle pogin gen in het werk gesteld, waar alle voorbereidingen reeds waren getroffen Tenslotte is er overeenstemming bereikt, wat blijkt uit het volgende bericht Het verbod van de Stahlhelm in Rijnland en Westfalen is opgeheven, nadat de Stahlhelm de gevraagde verklaring had afgelegd Rijkspresident Hindenburg zal nu zijn reis naar het Rijnland ondernemen. Onlusten In Egypte. In Egypte hebben heftige onlusten plaats gehad. Er zijn tal van dooden en gewonden. In het Lagerhuis heeft Mac Donald gistermiddag meegedeeld, dat de En- gelsche regeering, toen op 4 Juni het cot flict tusschen de Wafd—partij en den nieuwen Epyptischen premier Sidki pasja acuut geworden was. Sir Percy Loraine, de hoogecommissaris had opgedragen strikte neutraliteit te bewaren en zoowel aan Koning Foead als aan Nahas pasja, den vorigen pre mier en leider van de nationalisten mee te deeien, dat Engeland het ge rezen conflict als een zuivere binnen- landsche aangelegenheid van Egypte beschouwde. Deze politiek was vol komen in overeenstemming met de verklaring der Engelsche regeering van 1922 en er volgde tevens uit, dat de Engelsche regeering ook geen partij zou kiezen in het geschil nopens de kieswet. Evenmin mocht of zou het een van beide partijen gelukken Enge land direct of zijdelings in haar poli tiek te betrekken. Echter had Sir Persy wel opdracht ontvangen om een poging tot bemid deling te doen, indien de wensch daartoe door de Egyptische regeering en door Nahas pasja zou geuit worden. Na de onlusten te Mansoerah en gisteren te Alexandrië had de regee ring echter toch in zoover haar hou ding moeten wijzigen, dat zij bij monde van Sir Percy zoowel aan Sidki pasja als aan Nahas pasja had laten mee- deelen, dat zij beiden ten volle ver antwoordelijk moest stellen voor het leven en de eigendommen van buiten landers. Aan Sidki was deze mededee- ling beteekend als het hoofd de facto van de regeering, en Nahas als leider der sterkste oppositie—partij. Het was geen gewoonte anderen dan de regee ring verantwoordelijk te stellen voor schade door buitenlanders geleden, op haar bordje. Vader, wéér opgeschrikt, gooide zijn krant op tafel en maakte zich heel erg boos. „Nog één keer iets dergelijks, dan vliegen jullie allebei de keuken inl Begrepen En öf ze het begrepen 1 De stemming aan tafel was heele- maal niet prettig en moeder maande de kinderen vlug voort te maken. „Kom, vader, leg de krant eens weg en vertel ons wat," zei moeder. Het was echter Maandag en dus was vader in een slecht „hum", zooals Hans dat heel wijs noemde, vandaar, dat hij met een verontschuldiging de krant verder las. Als Hans en Liesje elkaar aankeken, moesten ze stiekumpjes lachende vlieg bestond nog altijd, was zelfs brutaler dan te voren, want ze zoemde vervaarlijk dicht bij vaders hoofd. Deze schudde heftig van „Neen" en las dan weer verder. Totdat, nee het was ongelooflijk, het kleine, onooglijke vliegje zóó bru taal werd, dat het op den rand van vaders bril ging zitten. „Dekselsche vlieg," bromde hij en meteen nam vader z'n krant om het ondier te verjagen. Edoch de vlieg vloog hoog boven de koifietafel, maar vaders bril lag in scherven op den grond. Zelfs moeder moest bijna met de kinderen meelachen I Vader zei, heel verstandig, geen woord, stond op en ging de kamer uit. Uit z'n bureaulade haalde hij een ouderwetschen bril met zilveren rand jes om de glazen. „Dag dominee!" zei moeder, toen vader haar in de gang riep. „DM weet ik!" zei vader, „houd de bengels maar binnen, anders word ik nog uitgelachen op den koop toe." Toen ze allen om zes uur dien avond weer aan tafel zaten, bestudeerde Hans zijn vaders gezicht en hij vond. dat de „bui afgedreven" was Hee! hoog in een hoekje sliep de kleine vlieg, die niet het minste denk beeld han van het onheil, dat zij dien dag had gesticht. MLJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. UIT WANDELEN. Op een mooien zomermorgen O. het was zoo heerlijk warm Liep Marietje in haar tuintje Met een pop op ied'ren arm. Vol met bloemen was haar tuintje, Telkens bleef ze even staan. Raakte met haar kleine handje Zacht de mooie bloempjes aan. Ook de poppen moesten kijken Ruiken ook den zoeten geur. Van de bloemen, die er bloeiden Letten op hun mooie kleur. En terwijl Marietje langzaam Wandelde haar tuintje rond, Aan haar poppen ook vertelde Welke bloem ze 't mooiste vond. Hoorde zij een vogel zingen, Luisterend bleef Marietje staan Keek eens even om zich henen, Waar kwam dat geluid vandaan? O, daar zag ze hem al zitten, Boven in die hooge heg. Toen Marietje dichterbij kwam Vloog die mooie vogel weg. Marietje dachtdie gaat het bosch in Daar zijn er zeker nog veel meer. 'k Wou, dat ik daar ook eens mocht kijken, Al was 't maar voor een enk'len keer. Haastig liep ze nu naar binnen, „Moeder" vroeg ze, „mag 'k vandaag Even eens in het bosch gaan kijken, Moedertje, ik wil zoo graag". „Nu dat mag", sprak moeder, „ga maar, Wees voorzichtig, denk er aan, Dat je toch vooral niet verder Dan het groote hek moogt gaan." Marietje haalde nu haar wagen Zette daar de poppen in. Beiden vonden dat heel prettig, Ja, dat was wel naar hun zin. Wordt vervolgd. maar in dit geval zouden de nationa listen daarmee een soort vrijbrief ge kregen hebben om bij hun internen strijd niet op de belangen der buiten- anders acht te slaan. Er waren weer berichten omtrent nieuwe onlusten te Alexandrië binnen- »ekomen en de regeering had gemeend nochtans 2 oorlogsschepen, de Queen Elisabeth en de Ramilles naar Alexan drië te moeten zenden om de vreem delingen in elk geval te kunnen be schermen. Beide oorlogsbodems kor den Vrijdag te Alexandrië aankomen. De bloedige botsingen in Bengalen. De ernstige onlusten tusschen Hin- doet en Mohammedanen in het Oosten van Bengalen duren nog voort. In 3 dagen tijd zijn in totaal 14 personen gedood. De Mohammedanen zijn in de meer derheid, zoodat op sommige plaatsen vele Hindoes zijn gevlucht. Te Mangaria zou een Hindoe-familie door Mohammedanen zijn vermoord, waarna de lijken werden verbrand. De politie doet vergeefsche moeite om de orde te herstellen, waarbij zij eenige malen zelfs werd aangevallen. Vier personen werden door de kogels der politie gedood. 53 personen wer den gearresteerd. Er worden militaire versterkingen naar het gebied der onlusten gezon- den. In totaal zijn 12 dorpen bij de on lusten betrokken. BINNENLAND. Opbrengst van 's Rijks middelen. 's Rijks middelen hebben gedurende Juni 1930 opgebracht f30 728 105 143 tegen f 39.787.183.71 in dezelfde maand van 1929 Het 1 /12e der raming bedraagt f40 32 916 66 R.K. Handelshoogeschool. Het Curatorium der R K Handels hoogeschool heeft benoemd tot Buiten gewoon Hoogleeraar in de Technische Scheikunde en Warenkennis Dr. Ir. H. Gelissen, die tot nu toe als lector aan genoemde Hoogeschool was ver bonden. De Koninklijke familie. Zooals men weet vertoeft de Ko ninklijke familie in 't hooge Noorden op vacantie. De Zweedsche pers brengt dit ver blijf voortdurend in verband met de a.s. verloving van prinses Juliana met prins Siegward, zoon van den kroon prins van Zweden. Hoewel dit gerucht Oplossingen van de vorige week. 1 Oude koeien uit de sloot halen. 2 Paard, baars, slang, voorn, arend. 3 Lange mijlen leggen tusschen doen en zeggen. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 27 letters 1—2—4—5 komt van het varken 10-6—8-9 gebruikt de maaier 13—18 19 is een zuidvrucht 12—11 14—27 wordt gezongen 24—20 26 12 rivier in Limburg 16 25—7 hemellichaam 17—14—4-3 beteekent „nog eens" 22—21 voorzetsel 15—25—23 andere naam voor paard. 2 Van links naar rechts en vanboven naar beneden, ben ik een soort vruch ten, die nu veel gegeten worden, xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxx plaats in N Holland xxxxxxx zitten in een hoi loge xxxxxx meisjesnaam xxxxx plaats in de Betuwe xxxx lastdier xxx inwoner van Ierland xx voegwoord x medeklinker 3 Welke badplaats in Nederland kan men uit onderstaande letters vormen riekgoschmoonin OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE?

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5