Nieuws uit Kaatsheuvel. ■s s van verschillende zijden wordt tegen gesproken, houdt het Svensk Dageblatt zijn lezing beslist vol en zegt dat het bezoek van prins Hendrik aan Stock holm hiermee in verband staat. Zelfs zou onze minister van buiteniandsche zaken eveneens naar Zweden zijn ver trokken. Dit laatste is zeker onjuist, waar minister Beelaerts in Frankrijk op va- ctntie is. VAOERL ANDSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHAGE, 601 tegen beurskoers JL 4AA 10 OBLIGAT1EN 3 IUU met jaarlljksche uliloting. Afstandsmarschen. Vanuit Nijmegen worden thans weer de vierdaagsche afstandsmar schen van den N. B. v. L. O. gehou den. Er waren 1475 deelnemers, waar onder Engelschen, Noren, Duitschers, enz. Na drie dagen zijn er maar 53 uit vallers, dus nog geen 3%. Men is over de regeling en de ont vangst zeer enthousiast. NIEUWS UÏflÈEUSDEN. Heusden, 17 Juli 1930 De Heusdensche processie naar Ke- veiaar vertrekt dit jaar 17 Aug. Alsdan bestaat ze 175 jaren, welk feit feestelijk zal worden herdacht. De Piuimveevereeniging kwam bijeen in hoofdzaak om haren oud- voorzitter den heer F- v. Dijk, tevens oprichter der vereeniging, die voor kort naar Oss vertrok te huldigen. Dit geschiedde bij monde van den voor zitter, die in een aardige toespraak de vele verdiensten van genoemden v, D. herdacht, die van de oprichting af niets onbeproefd liet voor den bloei van het gezelschap. Tevens bood hij een kostbaar souvenir aan onder me- dedeeling, dat de scheldende voorzit ter benoemd was tot eere—lid. Zicht- baar getroffen dankte de heer v. D.. zijn beste wenschen uitend voor den verderen bloei der Piuimveevereeniging. Op den Maasdijk kwam van uit de richting Gelderland deze week een hert aangeloopen. Het verdween over de kleine brug in de richting der Polschesiraat onder Aalburg. De Heusdensche Winkeliersver. eeniging kwam bijeen en besloot tot het houden eener winkelweek van 31 Aug. tot 6 Sept. en daaraan te ver binden een verloting met drie hoofd prijzen. Tevens werd besloien tot een subsidie aan de Oranjevereeniging, die omtrent Koninginneverjaardag een feestje wil organiseeren. In de Woensdag gehouden ver gadering van de Hengelsportvereeni- ging werd besloten deel te nemen aan den wedstrijd op 3 Aug. te Vlijmen en aan dien in Arnhem op 28 Sept., terwijl in het najaar hier een onder linge wedstrijd wordt gehouden. HOOG BEZOEK. Officieel bezoek van Mgr. Bos, ApoA. Vicaris van Ned. Borneo, aan het Missiehuis te Kaatsheuvel. De voorbereiding. 9 Juli. Woensdagmiddag. „Men" zegt dat Mgr. Bos om 6 uur hier zal zijn. Ik loop zoo een beetje hier en daar, steek m'n neus in alles en nog wat, want hare majesteit de pers, de koningin der aarde, mag alles zien, alles weten. In de gangen van het Missiehuis een bedrij vig heen en weer loopen. Het laatste stadium van de voorbereiding. Mgr. moet luisterrijk ontvangen worden, want het is de herder van de jonge kerk op Borneo, dus ook van het stuk dat aan de Congr. der H. Familie is toevertrouwd. Het is hun Bisschop. De aula is eenvoudig maar smaak vol opgesmukt. Een zetel voor Mon seigneur staat te prijken. De hoofd ingang is ook passend versierd. De ontvangst. Hooge heeren laten lang op zich wachten. De spanning stijgt met het kwartier. Eindelijk, half zeven is het nu al, klinkt het afgesproken alarm met de bei. Het heeft de uitwerking van een explosie. Bij bossen en klitten stroomt alles naar de ontvangstzaal. Wachten 1 en dan als een lang tegen gehouden vloed barst het enthousiaste applaus los. Mgr. Pacificus Bos, van de Orde der Minderbroeders Capucij- nen, Apostolis Vicaris van Nederl. Borneo, komt zegenend binnen. Grootsch, ontroerend grootsch dit ééne moment. Nog doorleef ik het oogenblik van dit binnenkomen. Want je weet daar voor je een heerlijke als een ruw kleinood Borneo met z'n millioenen zielen die worstelen in een chaos van geestelijke ontreddering. Mgr. antwoordt met een simpel, verbluffend vroom woordje volkomen den Hoogepriester van Gods kerk waardig. Na het zingen van„O Jesu, amor mi" van A. Giesen, en onder het orkaanachtig gejuich der school vertrok Mgr. naar zijn eigen appartementen. De Pontificale Hoogmis. 10 Juli, 9 uur. De kapel Is al vol. Een sobere versiering, een matig interieur. Gauw breekt de spanning als Mgr. binnenkomt. Onder het be- kleeden met de misgewaden heb ik tijd om eens rond te zien. De functies zijn als volgt verdeeldPater Kox presbyter assistens, P. Wortelboer, overste uit Oudenbosch, eerste troon- diaken, P. Vriens tweede troondiaken, P. Beemink, de rector, diaken der Mis, P. Kouwenhoven subdiaken der Mis, P. Honant Opperceremoniarius. De overige functies worden vervuld door de andere Paters en eenige Fraters. Bovendien zijn een tiental misdienaars in roode togen in het koor. De Schola Cantorum van het Missiehuis, heeft eveneens geheel volgens het voorschrift der Liturgie in toog en superplie, een plaats in het priesterkoor. Alle gezangen worden in het Gregoriaansch uitge voerd. Het veranderlijke der Mis van de H. Familie. Het Offer voltrekt zich met al den luister, de praai en ver hevenheid, waarmede de kerk in den loop der eeuwen den Eucharistischen God heeft omringd, Wie ooit zoo'n vreugdefeest heeft doorleefd zal mee voelen de ontroering van een dood gewoon Christenmensch de blijdschap, Door de medewerking van Pater Kouwenhoven, missieprocurator, was het den reporter vergund een interview met Mgr. te houden. Interview. Met een beetje vreemd gevoel in m'n keel klopte ik aan. Volgens het gebruikelijk ceremonieel maakte ik kennis met Mgr. Toen vóór hem ge zeten was kon ik zien in die klare, bijna kinderoogen, in het eerbiedwaardig gelaat tot een glimlach vergroeid, maar ook zag ik de diepe zorgrimpels die tesamen dit hoofd maken tot één var. die markante Apostelkoppen, die uit hardsteen gebeiteld schijnen. Mgr. wat denkt U over de toekomst van Borneo Voor zoover mijn verstand, volgens de tegenwoordige toestanden kan oor- deelen heeft de kerk op Borneo zeker een toekomst. Nu na 25 jaar zwoegen is het nog niet meer dan een uitbotten van jong leven, Men komt al vragen om scholen en priesters. Het nationa lisme begint hier ook al mee te spre ken. Vooral de oudere generaties wer ken het meest tegen en ook hun animisme. Tallooze voorbeelden haalde Mgr. aan uit z'n geweldige ervaring. Maar Mgr. hoe pakt U het aan, wat is het eerste begin van het bekeerings proces Achen toen greep Mgr. m'n arm, ach stel je dat niet te hoog voor. Je praat wat met zoo'n man over dood gewone daagsche dingen. Je toont interesse voor z'n eender leventje van werken en rijst eten. Maar vooral je voorbeeldvita cleaici evangelium populo". Het leven van den priester is het evangelie voor het volk. Nog één vraag Mgr. Welke econo mische factoren zijn in het spel is er bestaansmogelijkheid voor al die menschen, gesteld dat ze zijn opge voed tot een geregeld leven? Maak je geen zorg. Borneo is rijk en zeker langs de kust geschikt voor cultures. Toen werd het aangenaam onder houd afgebroken. Het oogenblik van scheiden was daar. Nog eenmaal mocht ik de gezalfde handen drukken, blikken in die goede oogen. „M'n kind wees Apostel, ook hier. Bid veel voor de zielen. Denk er om dat het voor jou niet voldoende is alleen den hemel binnen te glippen, je moet allerminst één ziel mee naar binnen smokkelen." „Braaf zijn, goed zijn", dat was de grondtoon van alles, daarvan liep letterlijk z'n hart over. De vloedgolf gejuich van 130 jon gens bruiste rond de auto die hem wegdroeg. Lang heb ik den wagen nagestaard, die verdween in het milde licht van dezen gedenkwaardigen achtermiddag. B. d. Zw. Aanbesteding. Vrijdagmiddag had in café-restau rant A. Snoeren-v. Heesch de aanbe steding plaats van den heropbouw van de stoomschoenfabriek der N.V. M. Zacht's Stoomschoenfabrieken onder architectuur van den heer H. J. v. d. Heuvel. Uitslag: Massa zonder schilderpost: J. v. Alphen, Oosterhout 28900 J. den Teuling, Waalwijk ƒ31900 G. de Bondt, Nieuwkuik 34980 N.V. Grondbezit, 's-Bosch 35867 P. Krete en Zn., 's-Bosch 33700 A. M. Vermeer, Loon-op-Zand 39200 „WAT NIET STERVEN KON" TE KAATSHEUVEL. Iedereen zal zich herinneren, dat in den afgeloopen winter de Kaatsheuvel- sche Tooneeiclub „Ons Vermaak" op voerde, het bekende stuk van Nielen: „Wat niet sterven kon". Dezer dager- ontving „Ons Vermaak" de leerzame critiek over hun werk, van de juryle- gaan. In plaats daarvan gaf de Har monie Zondagmiddag een Matinee, dat ondanks de weinige bekendheid hieraan gegeven, veel belangstelling trok. Op een enkel nummer na werd het geheele programma van Zaterdag avond afgewerkt. Naar Antwerpen. Er bestaat alhier onder de verschil den van den R. K. Tooneelbond, die dit lende vereenigingen een ware ambi- stuk zagen opvoeren. Heel beknopt wil len we dit schrijven even weergeven- „Het deed ons genoegen te kunnen constateeren, dat men in Kaatsheuvel het laatste jaar niet stil, heeft gezeten en van vele op- en aanmerkingen van liet vorige jaar heeft weten te profitee- ren. De greep n. 't hoogere was dezen keer niet mis men had natuurlijk 't volmaakte nog lang niet bereikt, maar de jury is er zeker van, dat geen der tooneelisten dat zou meenen. De scher pe, doch goedbedoelde critiek, zal dan ook voor „Ons Vermaak" geen aanlei ding zijn tot verbolgenheid, maar be nut worden, om er op gepaste wijze voordeel uit te trekken. Allereerst moeten wij ons compliment maken, over het keurige, fijne overda- digrijke interieur, 't welk men had we ten te scheppen. Dat was 'n tooneel in optima forma. Over de tooneelisten werd voor elk afzonderlijk 'n uitvoerige critiek gege ven. Voor T. Elshout en A- Roesten- berg was geen enkele op- of aanmer king. Uit de onderstaande punten blijkt dat zij 't hoogste aantal behaalden. Een pluimpje verdiende H. v. d. Bosch voor zijn keurige uitspraak- Aloysius Bee- rens blonk uit door zijn mimiek, geba ren en voordracht; vooral voor 't spel met den revolver ontving hij 'n extra woordje van lof. De verlichting in le bedrijf had beter kunnen zijn, in 't 4e daarentegen was het puik. „Zoo hebben wij 't nog wei nig gezien", zegt de Jury. Schitterend was tenslotte het heel uit de verte aankomen van den stoet, (4e bedrijf). Daarvoor werd een extra pluimpje gegeven. 2° .2 '3 2 13 a ,pq 2 s g - w volle mensch, één van die dwazen om Christus, één die het woord van den Meester begrepen heeft, de graan korrel moet sterven. Maar er is geen tijd voor bespiegeling. Het zangkoor der studenten, onder de bezielende leiding van haren dirigent Pater L. van den IJssel, zet het Ecce Sacerdos Magnus van Alph Mosmans is. Het is één jubel en het is af. Dan komt één der studenten, het is de praeses van den Missiebond, naar voren. In eenvoudige, overtuigende taal spreekt hij de groote vreugde der jongens uit en roept Mgr. een hartelijk welkom toe. Hij releveert het zware pioniers werk en de karige vruchten in die harde Missie. Negen missionarissen rusten in den koelen bodem van Borneo, maar de palmen die boven hun graven wuiven zingen een zacht toekomstlied, geïnspireerd door de zielen der gevallen helden. Tenslotte wijst hij op de overeenkomst en het verschil tusschen de Hollandsche en de Dajaksche jongens. Beide kunnen even verschrikkelijk schreeuwen en zeker zoo kolossaal eten. Maar de eerste vouwt de handen en bidt, want hij weet in dien gordel van Smaragd, van een grauwen christelijken zondaar als ik ben. Het heerlijkste moment was voor mij de consecratie, als de grijze Hoogepriester in z'n bevende handen ophief het witte Lichaam van onzen Heer Jezus Christus. Mijn Heer en mijn God G. de Nier, Teteringen 32000 Gebr. D'Upont, G'berg 30368 v. Alphen en Ludovikus, Geertruidenberg 31340 J. v. d. Ven, Ginneken C. Timmermans, Sprang Wed. A. Aarts, Waalwijk ƒ31000 28990 31683 38674 C. Michael en Zn., Vrijhoeve-Capelle 31867 A. L. v. Pinksteren, St. Michielsgestel 35000 H. M. v. Beurden, Tilburg 35375 J. F. Cornelissen, Kaatsh. ƒ37777 J. Ligtvoet, Oosterhout 28888 Schilderpost: P. Merks, Kaatsheuvel W. Hens, Waalwijk Kwart voor elf was deze plechtigheid Jos. v. Herk, Tilburg gtëindigd. In de gangen en op de cour werden de indrukken levendig bespro ken. zooals studenten dat doen. Om 12 uur was het reünie en daarna de feestmaaltijd. Handbalwedstrijd. Het terrein is keurig in orde en in den frisschen wind waaiende wimpels. De Hollanders zullen spelen tegen een geheel nieuw soort Dajaks. Het schijnt een kruising van Zoeloe's en Indianen, tenminste ze zijn zwart en ze dragen veeren rond het hoofd. Hoewel de blanke man eerst in de meerderheid was, moet hij het in de 2e helft afleggen tegen het uithoudings vermogen der natuurmenschen. Het einde kwam met een welverdiende overwinning van de quasi Dajaks. Intusschen was de fotograaf gearri veerd om dit zeldzaam bezoek in de historie vast te leggen. J. B. de Lange, Kaatsheuvel Geslaagd. 2395 2298 2264 Heden slaagde de heer Jos. van Amelsfoort aan de R.K. Leergangen te Tilburg voor het eerste gedeelte van het Theoretisch Examen Piano M. O. Het examen werd afgenomen door de heeren: W. v. Kalmthout, Dr. Smijers, Ant. Averkamp, H. Andries- sen en Joh. Winnubst. Bankassociatié. Er loopen alhier ernstige geruch ten als zou de Bankassociatié, welke tot heden haar bijkantoor had in het oude Raadhuis, zich zoo gauw de Eerw. Broeders van Liefde in hun nieuw klooster zijn gehuisvest, wor den ondergebracht in het voormalige schoolhuis, momenteel door de Eerw. Broeders bewoond. Wij geven dit be richt' evenwel met voorbehoud, daar het Schoolhuis eigendom der gemeen te is en een besluit hieromtrent nog niet gevallen is. Vaandel „Bel Canto". De zangvereeniging Bel Canto be sloot deze week tot het aanschaffen van een vliegend vaandel. Inmiddels is reeds opdracht gegeven tot het ma- tie om de wereldtentoonstelling te Antwerpen te bezoeken. Verschillen de clubs maakten reeds een reis der waarts, terwijl in de komende weken nog vertrekken, voor zoover ons be kend is; de Hoenderclub Kaatsheuvel, de zangvereen. Bel Canto, het Kon. Muziekgezelschap Euphonia, de R.K. Werkmeestersbond, de Jonggezellen- vereeniging en het R.K. Par. Zang koor St. Cecilia. BURGERLIJKE STAND. LOON-OP-ZAND. Vanaf 1 tot en met 15 Juli 1930. Geboren Wilhelmus Martinus z.v. M. Soe- terboek en H. P. Netten. Johanna Lamberta Cornelia d.v. G. N. van Heijst en J. P. van Beers. Christi na Engelberta Maria dv. M. J. van de Ven en J. G. Robben. Maria Martina Theresia d.v. J. P. van Wan- rooy en A. Damen. Franciscus Laurentius Antonius z.v. A. A. Too- rians en C. B. Pennings. Godefri- dus Henricus Wilhelmus z.v. H. A. C, Vrinten en M. Verhoef. Cornelis Johannes z.v. J. C. Robben en G. A. A. Verhoeven. Francoise Wilhel- mina Johanna Antonia d.v. C. J. J. Otten en J. C. M. Heerkens. Johan na Martina d.v. H. A. Verhoeven en L. Valk. Franciscus Cornelis z.v. P. A. van Woensel en A. van Gils. Petronella Maria Theresia d.v. G. J. van Dam en J. A. van Rullen. -Jo hanna Luduina Wilh,elmina Maria d.v. W. J. J. de Kort en J. M. W. van den Dungen. Gehuwd Cornelis Martinus van Wanrooy, oud 28 jaren met Maria Josephina Francisca Laros, oud 23 j„ beiden won. alh. Lambertus Cornelis van Cromvoirt, oud 30 j. met Jacoba Johanna Remmeren, oud 26 j„ beiden won. alh. Wilhelmus v. Esch, oud 30 j. met Johanna van Beers, oud 32 jaar, beiden won. alhier. Overleden: Johanna Maria Catharina Woolt- huis, wed. van Arie van Deudekom, oud 71 jaren. DRUNEN. De leden van den Bijz. Vrijwllligen Landstorm hielden Zondag na de Hoogmis een vergadering inde zaal der [ongenscongregatie. waarbij velen tegenwoordig waren. De plaat selijke commandant, de heer J. Pijnen burg, die als zoodanig de eerste ver gadering bijwoonde, heette allen wel kom en sprak den wensch uit, dat alle leden zich zullen toewijden aan deze vereeniging en steeds trouw de ver gaderingen en schietoefeningen bijwo. nen. De commandant zal ook zijne beste krachten hieraan geven. Vervol gens werd het reglement voorgelezen omtrent het schieten en artikelsgewijs besproken en aangenomen. Verder werd medegedeeld, dat bij de groote wedstrijden het schieten zal geschieden in groepen, b.v. van koningschutters, scherpschutters, 1ste en 2de klas schutters. Wie in deze afdeelingen zullen komen, wordt uitgemaakt naar het aantal punten, die bij de oefenin gen behaald wordt. Besloten werd vijf Zondagen te gaan schieten op de schietbaan te Helvoirt, te beginnen a s. Zondag. Het voorstel van het bestuur tot het aansiellen van een controle commissie bij de oefening, werd goedgekeurd. Verder werd besloten deel te nemen aan den Grooten Landdag te Oisterwljk waarvoor zich reeds ruim 20 leden aanmeldden en waarvoor nog gelegen heid is. Ook werd voorgesteld om eere leden en donateurs bij de vereeniging te krijgen, waarop enkele leden zich be reid verklaarden om hiervoor propa ganda te maken. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Genootschap der H. Kindsheid zal op Zondag 27 Juli a.s een groote optocht worden gehouden welke zal opgeluisterd worden door de Harmonie. Alsdan zal aan de dames A. van Iersel, Cath. v. d. Geld en J. Trommelen, die vijftig jaren als zela- 'ricen werkzaam waren, de gouden medaille worden uitgereikt. Ons wordt medegedeeld, dat de ïerw Broeder Chrispinus (in de we- reld J. Pijnenborg) en de Eerw. Broeder Overste (in de wereld A. van Delft) op 23 Sept. hun 40-jarig professiefeest hopen te herdenken. DRUNEN. Onze dorpsgenoofe Mej. Canters slaagde te Roosendaal voor het examen Kinder Arts. Maandagmiddag geeft de toe ken van dit drapeau, volgens een neelvereeniging der meisjes congregatie model en teekening door den heer een uitvoering ter gelegenheid van 't Petr. Kemmeren ontworpen. Reeds St. Aloysius feest, binnen enkele weken wordt het vaan- 1 del geleverd. Het bedrag van het Zondag a s. speelt onze voet- vaandelfonds steeg binnen enkele balvereeniging »Sporters" tegen N A.D. dagen reeds tot bijna 150 Gld. Tilburg in de seriewedstrijden, Loon op-Zand gehouden Matinée. Wegens het slechte weer kon het aangekondigde concert van de Harm. Apollo op Zaterdagavond niet door- welke te worden. HERPT, Men is reeds druk in de weer met het aanleggen van de elee- Hfrl H<M H]C4 Hc* cocococococococococo IT. HpM r-rJ-M r-ljiM H<N p Hc-i th|<n H'M C H]|M H[|?1 rHjCl rH|<M P-(|C1 rt|« r-l|<M r-ljM r-<jOt tH]<M jg IN tN 1^ I> [n. H]<M T-t|e-1 C o, <U O) r-ljol H'M rH|« H-l «Dt>COCDiOCDCOiOt>CD O fl Ph V <D -2 CO W O c3 TD O O P fl xtï P U 03 O ÖC u O <D S O -M h] a .5 nj j? M

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6