:1ÉÉ M ill v P4X i. i 111 -v Hl f -§M1 4 s v '-V" V«-Ïv# - 0/* F a. A. v. d.Wee-Cools mm- S3*: £0;? Êk - V* echter nog zooveel punten van on zekerheid met betrekking tot de Duit- sche .boterpolitiek" dat het geraden is, een afwachtende houding aan te nemen en deze tijd van afwachten zal door ons worden gebruikt om met andere belanghebbenden onze maat regelen van tegenweer, waaronder de boycot een zeer goed hanteermiddel is gebleken te bepalen om ze straks, zoo noodig, verder toe te passen. Regenmaker Veraart. Donderdagmiddag heeft de regen maker Veraart opnieuw proeven ge nomen; thans boven de Noordzee nabij de pier van Scheveningen. De regenmaker zelf bevond zich op de pier, terwijl zich vijf vliegtuigen in de lucht bevonden. Op 2000 M. hoogte, enkele kilome ters uit de kust, werd het signaal gegeven Ijs storten De eene zak na de andere werd door de vensters geleegd. De top van de wolk, waar men het op voorzien had en die regen moest veroorzaken, om later de zon vriendelijk door te laten, steegzij breidde zich uit naar beneden, werd zwarter van kleurkortom, werd van „mooi weerwolk" .regenwolk", maarof er regen geproduceerd werd of nietkon men niet met zekerheid constateeren. Na langen tijd boven Scheveningen en Den Haag te hebben geplaneerd, werd de tocht voortgezet naar Waal haven. Luitenan Visch, een der bestuurders van de opgestegen vliegtuigen, ver telde dat het resultaat in zooverre bereikt was, dat inderdaad de warme laag boven de wolken was afgekoeld en de wolk met haar punt was geste- gen, terwijl tegelijk de basis van 700 M. tot op 300 M. hoogte zakte. Deze uitreiking van de wolk, wat het eerste begin is om van een on schuldig cumulus wolkje een rechtge aarde nimbus of regenwolk te maken, was dus bereikt. De heer Veraart was zeer tevreden over de demonstratie. De proef had plaats ten N W. van het Kurhaus had zij ten Z.W. plaats gehad, dan zou de zon door de opgeloste wolk zijn heengebroken en was er méér zonneschijn aan het strand gekomen natuurlijk alleen van beteekenis door de wetenschappelijke waarde van het experiment. Ware de hoeveelheid Ijs veel grooter geweest en was de proef kort voor zonsopgang wanneer de temperatuur het laagst is en de water damp in de atmosfeer het meest ge condenseerd uitgevoerd, dan zou het resultaat veel overtuigender zijn geweest. Het ministerie van landbouw en dat van defensie hadden, voor het eerst belangrijke medewerking ver leend. Nog vóór 1 September zullen de proeven worden herhaald, en dan wat later op den dag. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. We hebben het allen vernomen Het nieuwste dat hier is geschied Sirenen met jublende tonen Weerschallen op Waalwijk's gebied. Reeds vóórdat de ochtend-haan kraaide, In 't krieken van 't morgen—uur Dan streelt hun gel onze ooren Dat went nog wel watop den duur Het lijkt soms een kermis—pretje Een joelende jankende jool Toch gaat het heusch niet om een gijntje 't Is van ernstigen arbeid 't symbool Als Waalwijk eens niet zoo kon fluiten Als plaats van de Groot—industrie Dan leek het als woonde we „Buiten" Zoo'n fluit is efficiency 1 Hoe ver zoo'n geluid wel kan klinken Dat Waalwijk's Sirenen ontkwam? 'k Geloof het niet, maar 't wordt gemompeld „Van Waalwijk tot in Amsterdam". Efficiency konden we ruiken Of waart ge 't vergeten misschien? Door 't fluit—signaal Iaat ze zich hooren Straks krijgen w'ook nog wat tezienl Piet Por koos de wijste partij nog Ging er met vacantie van door, En denkt„Laat Sirenen maar razen" „Als ik het gedaas maar niet hoor 1" Een nuchterling, een echte Nurks Zoo'n man zoekt uit honig venijn Die zei me: „'t gedoe lijkt wel „Turksch" „lk zeg dat 't verboden moest zijn". Aug. 1930. X. SCHOOLSTRAAT. KAATSHEUVEL Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. A. C. v. d. HEIJDEN, Voorz. JAC. SARS, Directeur. Nu ons nog slechts enkele dagen scheiden van de Muziekfeesten der jubileerende Liedertafel „Oefening en Vermaak, achten wij het oogenblik gekomen om een woord van dank en hulde te brengen aan deze, ons allen zoo sympathieke vereeniging. Een woord van dank op de eerste plaats, want wij allen weten dat de jubilaresse in de 70-jaren van haar bestaan veel, onzegbaar veel in het belang van onze plaats heeft gedaan. Er zijn toch in eene gemeente twee groote groepen van werkers, die streden en strijden voor hare belangen. Op de eerste plaats natuurlijk die groep wier uitsluitende en opgelegde taak het is om de gemeente te besturen en haar vooruit te helpen. De andere groep stelt zich ten doel ontwikkeling en ontspanning te ver schaffen en zoodoende behartigt zij indirect ook in hooge mate de belangen der gemeente, door de inwoners groot genot en ontwikkeling te brengen en vreemdelingen te trekken door haar werk. Tot deze laatste behoort dan natuur lijk ook en op de eere-plaats de thans jubileerende vereeniging. Al is het niet in cijfers uit te drukken wat „Oefening en Vermaak" in haar lange loopbaan reeds voor de plaats heeft gedaan, wij allen zijn overtuigd dat dit zeer belangrijk is. Allereerst is daar natuurlijk onze naam op muzikaal gebied, waarop Waalwijk ongetwijfeld een zeer goed figuur slaat. Verreweg het grootste deel hiervan komt toe aan „Oefening door het geheele land de stemmen en klanken van Waalwijk's vooraanstaan de musici weerklonken. Zeer zeker had ook hier onze Liedertafel een groot aandeel in het succes, waardoer Waalwijk zich met één slap ontpopte als muziekcentrum van den eersten rang. Waar dank verschuldigd is, daar past ook hulde. Zeker is dat hier het geval, want iedereen die in het verenigings leven bekend is, zal toch zeker de moeilijkheden kennen die zich hierin onophoudelijk voordoen. Ook de jubileerende vereeniging heeft slechte dagen gekend, dagen waarin men met tegenkantingen te worstelen had, dagen waarin de dood steunpilaren, ja onmisbare krachten aan de vereeniging ontrukte, dagen waarin er lusteloosheid heerschte onder de leden en de belangstelling in de ver eeniging daardoor sterk daalde. Hulde komt daarom toe aan hen die steeds de vereeniging hebben gesteund en hoog gehouden, die in tijden van slapte en achteruitgang hun vurig en- thousiasme voor de vereeniging bleven behouden, die in dagen van moede loosheid onder de leden het hoofd niet lieten zakken, maar extra aan pakten. Hulde brengen wij aan allen die hun vereeniging beschouwden als een der dierbaarste panden, waarvoor zij graag geld en arbeidskracht opofferden. En in dezen is de Liedertafel goed gezegend. Steeds was er een groep van voormannen die de vereeniging in de goede banen hield, die dexmoeilijke Wijlen FRANS DE CORTIE, Oud-Dir. bij hem in beproefde handen is. Hij heeft de vereeniging ter overwinning gevoerd, heeft haar opgebeurd in tijden van depressie en is nog op 't oogenblik nog de onvermoeide leider van repetities en concerten, de directeur wien niets te veel is om z'n vereeniging op peil te brengen of op te voeren naar hooger plan. Tegelijkertijd brengen wij een wee moedige en dankbare hulde aan de nagedachtenis van wijlen den oud directeur, den heer Frans de Cortie, die zoovele tientallen van jaren de onver getelijke directeur was van „Oefening en Vermaak", waarmee hij de triomfen vierde van Mechelen, Gent e.m.a. Een bijzonder woord tevens aan den secretaris der vereeniging, den heer Ad. van Iersel. Als bescheiden werker heeft hij steeds gearbeid voor zijne vereeniging, zonder zich ooit op den voorgrond te plaatsen en te willen deelen in den dank, die hem zoozeer toekomt. Hij is een dergenen die het als hun plicht beschouwen te werken voor de vereeniging die hem zoo na aan het hart ligt en die daardoor de kracht vormt van iedere vereeniging. Wij weten wat de heer van Iersel in deze dagen van voorbereiding zich al moeite heeft gegeven. Hij moge z'n voldoening vinden in den prachtig verzorgden feestgids en 't welslagen van de a.s. grootsche Muziekfeesten, wat in hoofdzaak zijn werk is. Ook de penningmeester, de heer Ant. v. d. Meljdenberg en de bibliothe caris, de heer H. van Heljst en de en Vermaak". Wij denken dan slechts aan de verschillende festivals waaraan de vereeniging hare altijd gevierde medewerking verleende, in de laatste jaren b.v. te Waspik, Kaatsheuvel, Drunen, Baardwijk, Loonopzand, Ant werpen en 's Bosch. Hoeveel belangstelling uit de geheele streek ondervonden niet de concerten der Liedertafel, waarop wij Waalwijkers met recht trotsch mogen zijn Zonder het werk van „Oefening en Vermaak" zouden wij waarschijnlijk nooit de eer hebben gehad hier kennis te maken met die reeks wereldberoemde solisten waarvan we er slechts enkele noemen Maartje Offers, Mak van Waay Hélène Cals, Elise de Haas, Tino Fantini, Jos Groenen, Enrico Isalberti, Jan Nnlissen, van Bruggenum, Rob. Gevers, Spartaco March!, enz. enz. Moeten wij de verschillende schit terende overwinningen in binnen- en buitenland inhetgeheugen terugroepen? En last not least denken wij nog eens terug aan de schitterende Radio avond van enkele jaren terug, toen Foto der jubileerende Vereeniging. klippen veilig wist te omzeilen, die in dagen van depressie de Liedertafel weer wist op te heffen tot haar ouden of zelfs tot verhoogden bloei. Op de eerste plaats mogen wij dan we! noemen het huidige bestuur, waarvan de hoofdfuncties nu reeds een 10—tal jaren door dezelfde heeren, met onverwoestbare ambitie worden bekleed. In een voorzitter als de heer A. C. Vt d. Heijden, de man van leiding en van 't woord heeft de Liedertafel een stuwkracht, waarop slechts weinig vereenigingen kunnen bogen en waar aan zij dan ook zoo onzegbaar veel te danken heeft. Overal stond en staat deze Voorzitter op de bres en steeds was hij door zijne groote welsprekendheid, door zijne voortdurende werkzaamheid en door zijn leiding en begeestering de mond, het hart en de ziel der vereeniging. Ook den directeur, den heer Jac. Sars, dankt „Oefening en Vermaak" veel. In de afgeloopen jaren hebben we kunnen zien dat de muzikale leiding overige bestuursleden deelen voor hunne goede zorgen zeer zeker in deze openlijke hulde. Van de andere steunpilaren noemen we nog slechts hen die reeds 50 of 25 jaren aan de vereeniging verbonden zijn, de heeren C. v. d. Meijdenberg, H. Aarts en C. Aarts en ten slotte hulde aan allen die lid zijn van dit keurcorps. We mogen wel zeggen dat onder bovengenoemde leiding de vereeniging geklommen Is tot het toppunt van haren bloei en de groote stroom van nieuwe jonge leden in den laatsten tijd doet ons voor de toekomst het allerbeste verwachten. Wij wenschen allen toe dat „ze nooit zullen versaghen." Met onzen burgemeester, den Edel- achtb. Heer E. C. J. Moonen, zeggen we „de 70 jarige is nog kerngezond." Laten we hopen dat de band tusschen de leden onderling steeds hechter zal worden aangehaald, zoodat men ook in later jaren kunne zeggen de 75' de 100 jarige is kerngezond." Zoo zijn we thans gekomen tot den tjjd van feesten en van jubelen „Oefening en Vermaak* gter eere. Mogen onze gemeentenaren, moge de geheele Langstraat en Omgeving daar aan van harte deelnemen, de jubilaresse is 't dubbel waard. Aan de jubileerende ^vereeniging, waaraan ons blad met zooveel sym pathieke banden is verbonden onze hartelijke felicitaties. Aan alle Waalwijkers proficiat op dit jubeltij uwer oudste vereeniging op 't gebied der toonkunst, aan alle deel nemende gezelschappen en vreemde lingen van harte welkom en aange. naam verblijf in onze feestvierende gemeente. En nu de vlaggen uit 't Geldt hier een bijzonder feest, bijzonder door 't doel, bijzonder door de sympathieke medewerking, moreel en financieel, van gemeentebestuur en burgerij (al is er misschien een enke ling, die in eenzaamheid meende dat hier voor steun nog geen motief was 11), bijzonder door de spontane belang stelling van hare zustervereenigingen. Programma der feestelijkheden ter gelegenheid van het 70—jarig bestaan der Liedertafel Oefening en Vermaak te Waalwijk op 15, 16 en 17 Augustus a.s. VRIJDAG 15 AUGUSTUS. 12 uur. Opening der feestelijkheden met een Groot Volksmatinée, te geven door de jubileerende-ger- eeniging in de ConcertzaalJVAusis Sacrum. Huldiging der Liedertafel door den WelEd. heer M. A. J. van Liempt, Voorzitter van Waalwijks Belang, namens het Feestcomité en Waalwijks Burge«ij. 3'/2 uur. Officieele opening der drie- daagsche Muziekfeesten door den Edelachtb. heer E. C. j. Moonen, burgemeester van Waalwijk inde zaal Musis Sacrum. Ontvangst der besturen door den heer Aug. van der Heijden. 4'/2 uur. Aanvang der muziekfeesten op de Markt. Deelnemende vereenigingen Fanfare der H. Familie, Heusden, Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hallelujah", Waalwijk. Harmonie der Jongenscongregatie, Drunen. Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst", Waalwijk. Zangvereeniging „Bel Canto", Kaatsheuvel. Kon. Harmonie Euphonia, Kaats heuvel. Zangvereeniging „Werkmans— kring", Vught. Harmonie „St. Crispijn", Waalwijk, Groot avondconcert, welwillend aangeboden door de harmonie St. Crispijn. ZATERDAG 16 AUGUSTUS. 3'/2 uur. Ontvangst der gezelschappen in Musis Sacrum. 4 uur. Muziekfeest op de Markt, Deelnemende vereenigingen Harmonie „De Volharding", Drunen. Gemengd Koor „De Volharding", Eethen. Gem. Koor „Vooruitgang zij ons Doel", Waalwijk. Gemengd Koor T. A. V. E. N. U., Waalwijk. Harmonie St. Jan, Waalwijk. 7—8 uur. Groote Gymnastiekdemon- stratie door de K. K. Gymnastiek- vereeniging W. G. V. op het plancher op de Markt, opgeluis terd door de Harmonie „St. jan". Fanfare Kunst na Arbeid, Capelle, Kon. Erk. Harmonie „Concordia", Loonopzand. Kon. Erk. Harmonie „Apollo", Kaatsheuvel. Na afloop muzikale wandeling door de gemeente. 9 uur. Groot Bal in Musis Sacrum door 't Comité aangeboden aan de leden der Liedertafel „Oefening en Vermaak", comité en geintro- duceerden. ZONDAG 17 AUGUSTUS. 12'/2 uur. Matinée op de Markt door de Liedertafel „Oefening en Ver maak." 3'/2 uur. Ontvangst der gezelschappen in Musis Sacrum. 4 uur. Aanvang der Muziekfeesten, Deelnemende vereenigingen Kon, Ver. Bosch Mannenkoor, 's Bosch. Harmonie Apollo, Geertruidenberg, Liedertafel Oefening en Vermaak, Vlijmen. Mannenkoor Zang en Vriendschap, Oisterwtyk. Harmonie Volksvlijt en Volks vermaak, Waspik. Liedertafel La Renaissance,Tilburg. Tilburgsch Mannenkoor „De Ver- eenigde Zangers", Tilburg. Harmonie De Eendracht, Nieuw- kuijk. 7 uur. Prijsuitreiking in den Foyer van „Musis Sacrum". Na afloopGroot Avondconcert door het Kon. Muziekcorps van Goulmy en Baar te 's Bosch. BI de feesten van „Oefening en Vermaak".

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2