ECHO VAN HET ZUI3EN PUROL WINKELIERS No, 64. Woensd. 13 Aug. '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD, PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 12 Aug. '30. 1V.V. E. W. Klijberg-Pernols Stoom- schoenfabriek „Hollajidia" De Directie der N.V. E. W. Klij- berg-Pernots Stoomschoenfabr. „Hol- landia" te Waalwijk, verzoekt ons mede te deelen, dat de geruchten, als zouden een Tilburgsche en een Am- sterdamsche firma zich in hare on derneming geïnteresseerd hebben, ab soluut ongegrond zijn. Deze geruchten zijn vermoedelijk ontstaan door aan stelling van eenige vroegere chefs van een dezer firma's, die door bijzondere omstandigheden aldaar werden ont slagen, alsook door aanneming van personeel van bedoelde firma. Zonder inmenging van eenig vreemd kapitaal wordt de zaak op denzelfden voet als vroeger voortge zet. Wel werd besloten tot uitgifte van ƒ45.000.obligaties in stukken van 2500.welke obligatieleening ge heel bij Directie en Commissarissen is geplaatst. Examen. De heer B. van Wijck alhier legde dezer dagen te 's Qravenhage met gunstig gevolg het 2e gedeelte Staats examen Candidaat—notaris af. Bij de j 1. Zaterdag te Den Haag geëindigde examens voor akte teekenen L. 0. slaagde o.m. de heer H. A. Horst, alhier. Hij genoot zijne opleiding van den heer H. Nieser Leeraar M. O. aan de 'Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's Bosch. Afsluiting Stationsstraat. Tijdens de Muziekfeesten op 15,16 en 17 dezer zullen blijkens achter staande advertentie, de Markt en de Stationsstraat voor het doorgaande verkeer zijn afgesloten vanaf 3 uur n.m. tot 12 uur 's nachts. Koninginnedag. Het bestuur van „Waalwijks Belang" heeft eenige malen vergaderd ter vast stelling van een programma der feest, viering ter gelegenheid van den 50en verjaardag van H.M. de Koningin een programma dat „elck wat wils" zal bieden. Het meent daarin geslaagd te zijn door een feestviering, die in hoofd trekken er als volgt zal uitzien Des namiddags ten 3 uur zal een Kinderstoet gehouden worden, waar aan alle kinderen uit de vier hoogste klassen van alle scholen kunnen deel nemen, mits zij voorzien zijn van een oranje—sjerp (oranje—petten, blousen of wat ook wordt natuurlijk toegelaten, zelfs graag gezien). Na een rondgang door een deel der gemeente zullen de kinderen op de Markt bijeen komen en rondom de kiosk gezamenlijk eenige liederen zin gen en daarna een tractatie ontvangen Mogelijk zal den kinderen gewezen wor den op het heugelijke feit van den dag. Van 4'/»—6 uur concert op de Markt, van 7—8 uur demonstratie der W O V. op het plancher op de Markt, van 81/,— lO'/a uur Concert door de harmo nie .Concordia" van Loonopzand, ten lO'/a uur Taptoe door een gedeelte der gemeente. Wij gelooven dat W. B. hiermee een aardig programma heeft in elkaar gezet, dat een waardige feestviering zal geven De kinder—stoet is niet bedoeld als een optocht gelijk andere jaren, maar een wandeling met muziek der kleinen in oranje-versiering of oranje-pakjes gestoken. Laten allen die daartoe in staat zijn of aangezocht worden, hun steun ver kenen, dan kan en zal de feestviering ter gelegenheid van den 50en verjaar dag van H. M. de Koningin een uit stekend verloop krijgen. Zooals bekend voert de Liedertafel Zondagmorgen .Hollands Glorie" uit met koperbegeleiding der harmonie St. Crispijn. aan ALLE WAALWIJKERS Vrijdag, Zaterdag en Zondag allen de vlaggen uit!! Concert. Het concert van de harmonie St. Jan pit v.m. Baardwijk op Zaterdagavond jl. heeft ondanks het slechte herfst- achlige weer vrij veel belangstelling ge lrokken. Het jonge gezelschap heeft sinds het vorige volksconcert dat we van haar hoorden weer beduidende vorde ringen gemaakt, en ongetwijfeld zal het corps, wanneer het met denzelfden ijver en ambitie op den ingeslagen weg blijft voortgaan, nog grootere resultaten bereiken. In den betrekkelijk korten tijd dat de harmonie bestaat heeft zij zich in het muzikale leven van onze gemeente een vooraanstaande plaats weten te verschaffen. Het programma werd zeer goed uit gevoerd en de instemming van het jubliek bleek wel uit het krachtige applaus dat na ieder nummer weer klonk. Op de eerste plaats meenen wij voor deze uitstekende uitvoering hulde te moeten brengen aan den directeur, den heer J. Thijssen, die het muzikale gehalte van het corps tot zulk een hoogte heeft weten op te voeren. We hopen binnenkort de harmonie St. Jan nog eens te hooren. jammer dat het op 't laatst van het concert begon te regenen, waardoor vele bezoekers huiswaarts keerden en de belangstelling danig luwde. Aanbesteding. Uitslag der door het Architecten bureau Van Ree Bossaerts alhier gehouden publieke aanbesteding voor den bouw van een winkelpand en het gedeeltelijk verbouwen van een be staand woonhuis aan de Markt te Waalwijk, voor rekening van de fiima Sanders—Cunen te Oss. Fa. Gebrs. Hendriks, Oss f20.930 Fa. Wed. A Aarts, Waalwijk f20.759 J. Kooien, Waalwijk f20.447 H. M. Kramer, Waalwijk f20.370 Joh. Ligtvoet Zn., Oasterhout f 19.740 P A. Kramer, Genderen f 17.390 W. Nieuwenhulzen, Sprang f 16.796 Gegund aan den laagsten inschrijver. Aanbesteding. Uitslag aanbesteding Buitenverfwerk van 32 woningen in de Bes. straat. Massa. D. Rijken, Sprang-Capelle f943.— G.v.d. Waals, f849 - A. J. Hoitzer-Passier.Waaiwijk f 842.— J.A.v.d. Schans, Sprang-Capelle f678 H. Kootkar, Waalwijk f 630.— Gegund aan H. Kootkar. Gemeenteraadslid. De heer Frans Passier heeft zijne benoeming tot lid van den gemeente raad (vacature H. G. Donkers) aan genomen. Ongeval J. van Schijndel. De 79-jarige J. van Schijndel alh., die, zooals wij Zaterdag meldden, het ongeluk had van een laddertje te val len en zich zoodanig te kwetsen dat men voor zijn leven vreesde en hem de laatste H. Sacramenten moesten worden toegediend, heeft nog altijd het bewustzijn niet geheel herkregen. Toch schijnt in zijn toestand een ge ringe verbetering te zijn gekomen en heeft men alle hoop op zijn herstel nog niet opgegeven, wat wij hem van harte toewenschen. Brand in de Witte Bioscoop. Tijdens de laatste voorstelling van Zondagavond ontstond een brand In de cabine der Witte Bioscoop, die dank zij de uitnemende voorziening door absoluut brandvrije asbest bekleeding geen ernstiger gevolgen heeft gehad dan een vrij aanzienlijke materieele schade. Toen de voorstelling ongeveer een uur aan den gang was, brak de film af en, waarschijnlijk doordat een bran dend stukje op de reeds afgedraaide rollen viel, vatten deze plotseling vlam. In een oogwenk stond de geheels cabine in vuur, en door de projectie opening sloegen de vlammen de zaal in. Het talrijk publiek, dat plotseling uit zijn filmdroomen gewekt werd sprong bij het zien der vlammen ver schrikt op en gillend stoof alles naar den uitgang. Met enkele snelblusschers wist de agent van politie, de heerv. Mierlo spoedig het vuur te blusschen, waar door de toeschouwers weer eenigszins tot kalmte kwamen. Dit alles speelde zich In slechts enkele minuten af, doch in dezen korten tijd hadden bijna alle bezoekers der bovenzaal het gebouw reeds verlaten. Hieruit blijkt wel dat de uitgangen en inrichting van het gebouw er volkomen op berekend zijn om in tijd van nood een zoo groo' mogelijke menigte door te laten. Overigens viel het ons op hoe weinig toeschouwers gebruik maakten van den noodtrap aan de iinksche galerij. Langs dezen trap kan men in geval van nood spoedig de onderzaal bereiken, van waaruit men steeds door een 10—ta uitgangen naar buiten kan. Het is gebleken dat het publiek zich in geval van nood absoluut niet onge rust behoeft te maken, daar de zaal wanneer ze geheel gevuld is, in enkele minuten tijd kan worden ontruimd Wat de cabine betreft, deze heeft de vuurproef uitstekend doorstaan, en zij heeft getoond geheel brandvrij te Denkt aan eene mooie en passende etalage in de a.s. dagen. Er zullen vele vreem delingen onze plaats bezoe ken en uwe etalage bekijken. zijn. Had de filmoperateur de tegen woordigheid van geest gehad om de projectie—openingen tijdig ai te sluiten, dan had het publiek mets van den brand bemerkt. De filmoperateur zelf heeft aan han den en gezicht brandwonden opge oopen en zal wel eenigen tijd het bed moeten houden. De schade, die vrij aanzienlijk is, daar de cabine geheel uitbrandde, wordt niet door verzekering gedekt. Jammer genoeg zal het buitengewone jrogramma, dat de directie voor de a.s. feestdagen had samengesteld, niet kunnen doorgaan, daar het filmapparaat met toebehooren geheel vernield is. De Provinciale Dommel—Zwemwed. strijden te 's-Hertogenbosch, Successen der Waaiwijksche Zwem- vereeniging. Door mooi weer begunstigd, hadden j.l, Zondag 10 Aug. te '3 Herlogen- oosch de Provinciale Dommel Zwem wedstrijden plaats. Dat de leiding in goede handen was, bieek al dadelijk, want alles liep vlot van stapel. Ook de zon hielp mee, heigeen hard noodig was, daar zij den kloeken deelnemers, zoolang zij nog aan den kant stonden, het idee suggereerde, dat de temperatuur van het water, welke slechts 14 graden Celsius be vonden werd, toch niet al ie tnsch zou blijken voor een dergelijken langen afstand zwemwedstrijd. De kiile werke lijkheid evenwel dwong velen al spoedig den strijd op te geven. Niet zoo echter den deelnemenden leden der Waaiwijksche Zwemver- eeniging, die aangemoedigd door de behaalde successen op andere wed strijden, ook voor dezen hadden in geschreven en ook hier werden hunne verwachtingen en die hunner enthu- siaste clubgenooten niet teleurgesteld. Onmiddellijk reeds na het startschot kwamen onze jongens in een der voorste rijen en wisten door forsch en onvermoeid zwemmen, hun plaats te behouden, ja te verbeteren, zoodat zelfs een hunner, de. heer Jos. Slaats ais eerste het eindpunt bereikte, waar het immer aanzwellend hoerageroep en het alles overweldigend applaus der begeesterde toeschouwers, welke in dichte drommen langs het af te leggen traject geschaard stonden, den overwinnaar voor zijn kranige pres tatie, welverdiend huldigden. Ook de heer Jac. Trlmbach, behoorde zooals wij van hem gewend zijn, tot de zegevitrenden. Als derde bereikte hij het einddoel. Onze vereeniging kan met recht trotsch zijn op het behaalde resultaat dezer twee leden, die deri naam van Waalwijk op sportgebied, bij een provinciaal gebeuren als dit, hoog houden. Onder de jongeren tellen wij even- eens veelbelovende krachten. Voor den 800 M. „vrije slag" wist de heer C Slaats den derden prijs te bevechten. Wij hopen onzen jongen vriend in de toekomst in den „senioren-wedstrijd" als overwinnaar te zien uitkomen. Verder verdienen nog eervolle ver melding de navolgende leden onzer Zwemvereeniging, die den 800 M. af stand gezwommen hebben en voor hun volhardend doorzettingsvermogen van de wedstrijdcommissie een diploma mochten ontvangen. Het zijn de heeren K. Biüisom, T. van Delft, Jac. van Heeswijk, A. de Jongh, J Raaijmakers, A. Somers, Frans Trimbach en Joz. Trimbach. Aan alle onze hartelijkste gelukwenschen. De gedetailleerde uitslag is als volgt 800 Meter schoolslag Juniores 0 m. 5 A. de Jongh, Waalwijk (W.Z V 12 min. 55 sec. 800 Meter schoolslag Seniores. 1 Jos. Slaats Waalwijk, (W.Z V.) 12 min. 38 sec. 3 Jac. Trimbach, Waal wijk (W.Z.V.) 12 min. 59 sec. 5 Jac. Raaymakers, Waalwijk (W.Z V) 13 min. 29 sec. 8 A Somers Waalwijk (W.Z.V15 min. 43 sec. 800 Meter vrije slag Juniores. 3 Kees Slaais. Waalwijk (W.Z.V.), 11 min. 33 sec. 5 Jac. van Heeswijk, Waalwijk, (W. Z.V12 min. 21 sec. 7 Josef Trimbach, Waalwijk. 8 Theo van Delit, Waalwijk (W.Z.V.) 12 min. 55 sec. Keuring politiehonden. Op 19 20 en 21 Augustus 1930 zal de jaarlijk-che keuring der Koninklijke Politiehondenvereen. afd. Noordbrabant worden gehouden. Deze keuring zal plaats hebben te Waalwijk aan het Galgenwiel op het landgoed van de heeren Timme.mans De keuring begint eiken dag om plm 9 uur voormiddag. Als keurmeesters zullen optreden de heeren P. Letschert, burgemeester van Nieuw—Vosmeer, M. Westendorp te Nijmegen en Insp. Helsland te K'heuvel. Burgemeester de van der Schueren. Naar wij vernemen zijn gisteren aan den burgemeester van Bemmel bij Nijmegen, K. M. Ridder de van der Schueren, (oud—burgemeester van Waalwijk) de laatste H. Sacramenten toegediend. De patiënt was sinds eenigen tijd lijdende. Politiedipioma van „St. Michael Het aantal candidaten, dat zich tot nu toe heeft aangemeld voor het dit jaar weder te 's Bosch te houden examen ter verkrijging van het politie diploma van St. Michael bedraagt niet minder dan 593. Vorig jaar was het aantal aanmel dingen 405; in 1928 bedroeg het 320 Met uitzondering van slechts een klein deel ontvangen ai decandtdaten politiemannen in actieven dienst en jonge mannen die middels het diploma net trachten te worden, hutine oplei ding aan de Polltlevakschool te Den Bosch of aan een der onder deze school ressorteerende elders gevestigde politie—vakcursussen. Deze laatsten staan onder leiding en toezicht van het Bossche schoolbestuur en bedraagt het aantal daarvan, nadat de cursussen vorig jaar met eenigen werden ver meerderd reeds 20, opgericht te Am sterdam, 's Qravenhage, Utrecht, Hen- gelo, Nijmegen en verder in alle belangrijke gemeenten der Zuidelijke provinciën. Evenals het getal cursussen bleek het ook noodzakelijk, met het oog op het groote aantal examinandi, de Commissie van Examinatoren te ver sterken en hebben daarin na onze laatste publicatie nog zitting genomen de heerenMr. B. J. H. Ruland, Rechter te Maastricht; Mr. J H. Daut- zenberg, Ambt. O. M b. h. Kanton gerecht te Maastricht; J. B Gielens, Inspecteur van politie te Utrecht, en Th. B. J. E. van Roosmalen, Inspecteur van politie te Utrecht. Vooral hierom verdienen boven genoemde cijfers en bijzonderheden vermelding wijl daardoor duidelijk de steeds voortgaande uitbreiding der confessianeele politieuitbreiding in het licht worden gesteld, hetgeen voor een groot deel vooral moet worden be schouwd als een gevolg van den steun en de toenemende medewerking van zeer vele autoriteiten, vooral der Zuide lijke provinciën, en niet minder van den goeden klank en de waarde en waardeering, die het diploma van St. Michael zich verworven heeft. Pleziervliegen met de K.L M. Een pleziervlucht met de K.L.M. Daar hebben wij al zoo lang zoo vurig naar verlangd We lazen zoo dikwijls van geregelde diensten op Londen en Parijs. Wij volgden de koene Indie— vliegers op hun tocht naar onze Koloniën. We stonden verbaasd van de kranige prestatie van onzen Nederlandschen vlieger van Dijk, die met Kingsford Smith, Stannage en Saul den Atlan— tischen Oceaan overstak van Ierland naar Amerka. En we hoopten maar, dat we eens in de gelegenheid gesteld zouden worden, om zoo'n K L.M vliegtuig van nabij te bezien. Om 'ns mee op te siijgen. Om eens te kijken, hoe de wereld er uitziet vanuit zoo'n vliegtuig Die gelegenheid is gekomen. Van tot en met 24 Augustus zal de K.L.M pieziervluchien organiseeren boven den Bosch en omliggende plaatsen Het vliegtuig dat voor deze tochten gebruikt wordt, is een Fokker F VII a uitgeiust met een luchtgekoelden Jupiiermotor van 450 PK., 'n gewoon iijnvliegtuig van de K L.M. waarmede men geregeld den dienst Brussel- Parijs v.v. onderhoudt. De bestuurder „smiling" Jan Duimelaar, de stevige vierkante, bezadigde KLM piloot met jarenlange ervaring. Iemand die twee Indië—vluchten achter den rug heeft en die zomer en winter in weer en wind het toestel langs den wolkenweg voert. Duimelaar is een van de meest populaire pleziervliegers van de KLM en heeft het vliegveld te Vught per soonlijk goedgekeurd. En nu gaan we vliegen We nemen een kaartje en wachten onze beurt af, Dat wachten valt lang 1 Eindelijk worden we verzocht plaats te nemen. We zetten ons in een ge makkelijke stoel bij het raam. Het toestel stroomt vol. We zien bekende gezichten. We wuiven. Dan ronkt de motor luid. Duimelaar warmt den Jupiter op j en inspecteert, of hij vol toeren loopt Alles in orde? Daar gaar. we. We rolien over het terrein. Steeds sneller gaat het en dan we zweven. We zien de wielen vrij van den grond meedraaien. Wij vliegen. De aarde Muggebeten en Huidjeuk zakt weg. Steeds hooger siijgen we. Onder ons liggen de bosschen, de huizen, de heide, we zien de menschen wulven. Alles is zoo kiein. En wij voelen ons heerlijk vrij van de aarde. Onze medepassagiers zijn even ent housiast als wij. Zij wijzen naar be kende punten. En voorop zit Duime laar. Rustig. Vastberaden yliegt hij den Fokker. Angst Geen oogenblik. Wij voelen dat wij in een verkeersmiddel zitten dat gebouwd is om te vliegen. De breede vleugel draagt ons door het luchtruim. Ja, zoo zouden we eens graag een lange reis willen maken. Naar Brussel. Parijs of nog verder. We dalen met een gevoel van innige dankbaarheid dit schoons te hebben meegemaakt En straks wanneer we weer op de aarde zijn, doen we alles wat wij kunnen, om onze bange familieleden te bewerken, ook eens op te stijgen. Wij hebben succes, ook zij gaan vliegen. Ze worden net ais wij luchtvaart-enthou siasten. Een pleziervlucht met de KLMI Daar hebben wij al zoo lang, zoo vurig naar verlangd Die gelegenheid is gekomen. Van 16 tot en met 24 Augustus zal de KLM piezierviuchten organiseeren boven Den Bosch en ommelanden. En nu gaan we vliegen. Wegenplan in 't Land van Altena. Te Ande! had een vergadering plaats, om te komen tot de oprichting van een commissie van actie. Deze com missie zal de plannen en de mogelijk heid der veikrijging van een nieuwen verkeersweg door het Land van Altena bestudeeren. De beide tutnbouwvereen. te Wouarichem en Veen, willen een nieuwen weg midden door het Land van Altena, vla Werkendam naar den Kop van 'l Land, zoodat tevens tot stand komt een interprovinciale ver keersweg tusschen Den Bosch, Heus- den, Land van Altena, DordtR'dam en Den Haag. De Kamer van Koop handel te Waalwijk zal medewerken. De veilingvereenigtng te Drunen heeft groot belang bij de totstandkoming van den weg, in verband met het snel- vervoer der tuinbouwproducten uit deze streken naar de grootere steden. Mr. C W. van Ommeren te Heusden handhaaft zijn meening, dat veibetering der bestaande wegen in 't bijzonder van den Maasdijk en den provincialen weg voorkeur verdient, boven den aanleg van een geheel nieuwen weg. Gaarne zag hij een nieuwen weg door den Biesbosch, aansluitend bij den Rijksstraatweg en Kop van 't Land, zooals ongeveer aangegeven in 't plan Bongaerts. De heer de Waard van Werkendam meenl, dat die aanleg nog onmogelijk is. De kansen van door braak en overstrooming der polders zijn nog groot en de exploitatie der landerijen nog riskant. De weg a la Reinsaeri is de beste oplossing tot ophtlfi.ig uit 't isolement van 't Land yan Altena. De B.B.N. zal met kracht het streven naar wegverbetering steunen en gratis zijn technische voorlichtingsdienst tot onderzoek der plannen beschikbaar stellen. De heer G. Branderhorst wil een nieu wen weg van at De KillePrikwaard, Keizersgulderiwaard, aansluitend aan den Bandijk. De Kamer van Koop handel te Den Bosch zegt volledigen steun toe. In de commissie van onderzoek zullen plaats nemen de heerenMr. C. W. v. Ommeren te Heusujen, voorl. voorz., statenlid en kantonrechier J. Spiering, bestuurslid der tuinbouw, vereen, te Woudrichem voorloopig secretaris, J. den Dekker, voorz der tandbouwvereen. te Veen, W. Pijnen borg, directeur der veiiingveretn. te Drunen, J. Reinsaert, technisch advi seur, technisch ambtenaar bij den R W S te Werkendam, C. H. Bozen, Siatenlid Wtrkendam, W. G. de Waard idem, J. W. Gu den, idem Sleeuwijk, A. D. v. d. Schans, statenlid, burge. meester van Andel, Giessen- Rijswijk, de burgemeesters van alle gemeenten in 't Land van Altena, de burgemees ters van Dordt, Den Bosch, Heusden en Waalwijk, Mr Dr. A. den Dekker, voorz. van 't Oud Land van Altena, J. Snoek, voorz. van '1 Nieuw Land van Altena te N.euwendijk, C G de |ong, secr. van de N. Br. Mij. van Landbouw te Almkerk, Bond van Bedrijfsauto houders van Nederland te R'dam, A. d Bekker, voorz, eener afdeeling der N C B. Ernpel. Uit haar midden kiest de commissie een werkcomité tot bestudeering der plannen, door haar oniworpen. 1/ DRUNEN. De Handboogschutterij „Constanlia" zal op Zondag 17 Aug. deelnemen aan het concours te Haar steeg. f De chauffeur van den Noord is zoodanig hersteld, dat deze wederom

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5