slaan, die opgeluisterd werden door de harmonie St. Jan. De verschillende nummers werden door de Gymnasten uitstekend uitge voerd en onze jongens hebben weer eens bewezen dat zij. zoowel in vrije oefeningen ais in toestel-turnen heet wat presteeren. Zij hebben daarmee prachtige propaganda voor hunne ver- eeninigtng en de Gymnastiek in het algemeen gemaakt. Na deze demonstratie werd het Mu ziekfeest voortgezet met concerten van Fanfare Kunst na Arbeid, Capelle, Kon. Erk. Harmonie .Concordia", Loonopzand. Kon. Erk. Harmonie „Apollo", Kaatsheuvel. Over de kwaliteit der uitvoering zullen wij geen oordeel vellen, op een middag kregen wij zooveel moois te hooren dat het bezwaarlijk is een keuze te doenmaar deze laatste corpsen mogen toch met eere genoemd en hadden een geweldig succes. De massa belangstellenden groeide intusschen voortdurend aan en In dichte drommen verdrongen de toe hoorders zich op en om de Markt Nog zelden hebben wij zulk een me- nigte in Waalwijk gezien. Na afloop van het concert werd een muzikale wandeling door de ge meente gemaakt die bijzonder in den smaak scheen te vallen. Een geweldige stoet van vroolijke menschen volgde de harmonieën St. Crispijn en St Jan, en er werd naar hartelust gezongen en gehost. Eenige jongelui vatten het idee op om op het plancher een dansje te maken. Alras kwamen er meer bij en nog meer, het plancher kreeg het zoo te verduren dat de po litie het raadzaam oordeelde de dan sende menigte na lagere regionen te doen verhuizen. Er was een reuzen- siemming. Ook het bal in Musis v/as zeer druk bezocht. De muziek werd hier op uit stekende wijze verzorgd door de uii 9 personen bestaande Amateur-band „Victoria-band" uit Breda. Eenieder was vol tof over de prima opgewekte dansmuziek en het aangename rhythme van den band en wij hopen hem nog meerdere malen in Waalwijk terug te zien. Werkelijk, wij hebben zelden beter jaszband ontmoet, zoo keurig verzorgd, zoo opgewekt geboden. Geen wonder dat 't publiek de heeren uit Breda, telkens een enthousiast applaus bracht. Zij hebben hier een bijzonder goed entrée gemaakt, dat zeker tot nadere kennismaking zal leiden. Zondag. Dat had wel niemand durven den ken, dat de Zondag zoo'n zomerdag zou worden. Wel voorspelde Zaterdag avond de lucht eenige beterschap, doch dat we ineens terug zouden worden geplaatst in den zomer, dat ging toch de verwachting van den grootsten optimist te boven Ook deze Zondag werd door het jubileerende corps ingezet. Over het gepresteerde behoeven wij hier niet uit te wijden, maar de aanwezigen hebben genoten, en met spanning ge luisterd, wat wel bleek uit het dave- rend applaus na ieder nummer. Voortdurend kwam een stroom van vreemdelingen, met auto, fiets, zelfs met extra—trams onze plaats binnen, en tegen den avond was het dan ook zoo druk dat men zich in een metro pool waande. 's Middags was Musis Sacrum ge heel bezet, en met meer dan gewoon enthousiasme waarschijnlijk ook btïnvloed door het zonlicht dat in overvloed door de ruiten straalde ving de heer v. d, Heijden zijn wel komst woord aan. De heer v. d. Heijden sprak ais volgt Voor de vierde maal sta ik hier ihans om het woord te voeren, een eer, die gij mij werkelijk niet behoeft te benijden. Kortheidshalve zal ik nu den gebruikelijken aanloop maar eens achterwege laten en als met de deur in huis vallen. Toen Keizer Karei de Vijfde vernam, dat de groote Leonardo da Vinei, de schilder van „het laatste Avondmaal" en van „de Joconda", op welker aan raking een tijdlang zelfs de doodstraf stond, op sterven lag, spoedde hij zich diep ontroerd naar de woning des kunstenaars, die eenige oogenblikken daarna in de armen des Keizers den geest gaf. En de machtigste heerscher der aarde, in wiens gebied de zon nooit onderging, wien de schatten der Nieu we Wereld schier dagelijks toevloei den, prees zich gelukkig, dat de groot meester der Renaissance in zijne ar men gestorven was en hij hem de oogen had mogen sluiten. Als Handel, de wereldberoemde Com ponist, voor de eerste maal de „Mes sias" liet uitvoeren, en de: inzet van het machtige Alleluja uit het slotkoor een schok van ontroering door de zaal deed gaan, verhief het geheele Engel- sche hof zich van. zijn zetel, zoowel uit eerbied voor den genialen toondichter, als voor het onvergelijkelijke loflied den Allerhoogste toegezongen. Sinds dien bleef dat gebruik tot op den hui- j digen dag in Engeland in eere. En toen de beroemde Componist Che- rubini, de directeur van het Parijsche Conservatorium, de maker van zooveel onvergankelijke werken, als: Lodois- lia, Médée, der Wassertrager e.m.a., den koning van Frankrijk op een au diëntie al knielend een verzoekschrift aanbood, zeide de later zoo ongeluk kige Lodewijk de zestiende: „Sta op, Cherubini, het genie, de zanger knielt alleen voor God." Wel hoog stonden dus de kunstenaars bij de machtigen der aarde aangeschreven. Meen nu niet, dat zij die gunsten dankten aan vleierij of andere laffe middelen. Neen, daarvoor waren zij te fier en bezaten zij een te groot, schoon niet overdreven gevoel van eigenwaarde. Ten bewijze hiervan diene, dat Mi chael Angelo, wellicht het grootste genie van pile tijden, architect, beeld houwer, schilder, dichter en toon kunstenaar tegelijk, voor niemand ziine onafhankelijkheid ook slechts een oogenblik prijs gaf. In een dis puut over de uitvoering van een ker kelijk kunstwerk, sprak Paus Sixtus de Vijfde, geprikkeld door den tegen stand van den alzijdigen kunstenaar: „Gij schijnt te vergeten, tegenover wien gij staat." Gewis weet ik dat, her nam Angelo, maar Uwe Heiligheid schijnt niet te weten, dat ik Michael Angelo ben. En dezelfde Handel, van wien wij boven spraken, raakte een tijdlang bij den Koning van Engeland in ongenade, omdat hij het waagde met zijn vorstelijken beschermer van meening te verschillen. Ook Cherubini zou een dergelijke, droevige ervaring opdoen. Op een audiëntie bij Keizer Napoleon, waag de deze machtige despoot het, eene be- leedigende vergelijking te maken tus- schen de muziek van Zingarelli en die van Cherubini. De maestro ant woordde hierop droogjes: „Uwe Ma jesteit schijnt vooral van muziek te houden, die hem bij het aanhooren daarvan, niet belet aan staatszaken te denken". Sindsdien zagen zij elkan der nooit meer weder. Maar, hoor ik U roepen, gij zult ons zangers, muzikanten, toch niet gelijk willen stellen met de grootmeesters en corriphéen der kunst! En waarom niet? Zijn zij de scheppende kunste naars, gij zijt de talentvolle uitvoer ders hunner werken. Zijn zij het groo te vliegwiel der machine, gij vertegen- wordigt de onderdeden, waarvan zelfs het kleinste schroefje nog belangrijke, onmisbare diensten evrleenen moet. Wel groot en verheven is dus ook uw taak en het blijft uw dure plicht, Uw Vereeniging in stand te houden en steeds hooger op te voeren. In den tijd der oorlogsbeproeving, toen een lood zware atmospheer drukte op het rampspoedige België, betrad Kardi naal Mercier, getooid met mijter en staf, eens den kansel om de gedenk waardige woorden te spreken: „Als de gerechtigheid van de aarde zou worden weggenomen, heeft ook het leven van den mensch geen waarde meer". En als de muziek, de edelste en goddelijkste aller kunsten eens tot zwijgen gebracht werd? Dan zou de wereld alras een woestenij zijn, waar in alle hartstochten vrij spel hadden, een tooneel van schrik en wee, verla tenheid en dorst en zonder laafnis sterven, zoodat wij den Grootmeester der kunst zouden smeeken ontbonden en naar een betere wereld overge bracht te worden. Nogmaals dus: steunt Uwe Vereeniging naar best vermogen. En zoudt gij onverhoopt haar toch ten gronde zien gaan, be denkt dan, dat op dit ondermaansche niets bestendig is en zelfs op de puin- hoopen nieuw leven ontkiemen kan, mits deze kiemkrachtig zaad en voe dende sappen bevatten en niet gelij ken op sfinxen in de brandende zand woestijn, aan welker voet, zelfs na duizenden jaren, nog geen mosplantje gegroeid is. Geachte Zustervereenigingen, uren, dagen zelfs zou ik met zoo'n aantrek kelijk onderwerp kunnen doorgaan, doch de tijd dringt tot spoed aan; de wijzers van mijn horloge zijn onver biddelijk, ze weigeren beslist ook maar enkele seconden stil te staan. Ontvangt daarom reeds nu bij voorbaat, onzen hartelijksten dank voor de kunstvolle prestaties, die wij zoo aanstonds te hooren zulten krij gen. Wees er van verzekerd, dat zij niet alleen door ons, maar ook door i alle toehoorders op hoogen prijs ge steld worden en in aangename herin- nering zullen voortleven. Laat ons op den groei en den bloei van Uwe Ver eeniging eerst een glas drinken en dan naar buiten. Ziet, het zonlicht dringt door den glazen koepel, het straalt en schittert door de ruiten, 't speelt langs gewelven en bogen en roept ons na lange afwezigheid toe „Hier ben ik, roept ons zonneken, „Des vijands macht heeft uit!" Het spontaan applaus dat op deze rede volgde, daverde minutenlang door de zaal. Toen 't gestommel bedaard was nam de heer Burgers, president van het Kon. 's Bosch1 Mannenkoor het woord. De heer Burgers sprak als volgt Geachte Voorzitter, Directeur en Leden van Oefening en Vermaak. Op de eerste plaats moet ik U na mens mijn vereeniging hartelijk dank zeggen voor de vriendelijke woorden tot ons gericht, en ik kan U verzeke ren dat wij zeer gaarne van Uw uit- noodiging om hier te komen zingen hebben gebruik gemaakt. Daar ons de juiste datum van Uw jubileum onbekend was, en wij toch hier zouden komen, meenden wij onze gelukwensch persoonlijk te moeten aan bieden. Waar U ongetwijfeld reeds veie bloemstukken zult ontvangen hebben, hebben wij gemeend een meer blij vend aandenken te moeten aanbieden in den vorm van deze medaille. Ik hoop dat deze medaille nog lang een sieraad mag zijn onder Uwe tro pheeën en dat U nog dikwijls met ge nosgen op deze mooie feesten moogt terugzien. Hij biedt den heer v. d. Heijden een schitterende medaille met opdracht aan, waarvoor deze namens de ver eeniging dank zegt, met de verzeke ring dat deze medaille een eereplaats aan het vaandel zal innemen. Hierna krijgt de heer Tabbers, vice- president der „Vereenigde Zangers" Tilburg, het woord. Mijne Heeren, Leden van hei Feestcomité Leden der jubi leerende Vereeniging. Als waarnemend voorzitter onzer vereeniging is het mij aangenaam een woord van gelukwensch tot U te mo gen richten, bij gelegenheid der vie ring van Uw 70—jarig bestaan. In naam van ons bestuur en onze leden bied ik U mijne beste wenschen aan bij Uw 70 jarig jubileum. Dat het U gegeven moge zijn nog vele jaren te leven en vele lauweren ie oogsten, dat is de wensch van het Tilburgsch Mannenkoor. Hierna spreekt namens de vereeni ging „Zang en Vriendschap" te Ois- terwljk, de heer J. Bakx Geachte Voorzitter en Leden. Van harte gefeliciteerd namens onze vereeniging. M gen de zangers der Liedertafel nog range jaren vereeniga blijven om de kunst te bevorderen. Dank namens onze vereeniging voor de uitnoodiging om deel te nemen aan het festival, en nogmaals van harte proficiat. Wij hopen dat „Oefening en Ver maak" eenmaal op deze plaats haar 100-jarig bestaan mag vieren. De heer M. A. van Liempt, voor- zitter van „Waalwijks Belang, krijgt hierna het woord Geachte President en Leden. Door de President is de opmerking gemaakt dat het jammer is dat de wij zers van de klok niet kunnen worden stilgezet. Deze opmerking moet ik volkomen onderschrijven. Zoo is het ook thans met de fees ten der Liedertafel. Zooals de heer v. d. Heijden gezegd heeft in zijn voor woord in den feestgids. De tijd gaat snel Werkelijk men is alles zoo gauw vergeten. Daarom acht ik het ge wenscht, dat wij als blijk van belang stelling U een meer blijvende herinne ring aanbieden, die, hoewel in zich van geringe waarde, beschouwd met de intentie waarmede ze aange boden wordt voor U van groote waarde kan zijn. Laat het een teeken zijn van den band tusschen Waalwijks Burgerij en Uwe vereeniging. Ais bewijs van de erkentelijkheid voor Uwe vereeniging door Waalwijk gekoesterd, mag ik U dan deze me daille aanbieden als herinnering aan dit heugelijke feit. Den heer v. d. Heijden dankt en verzekert dat ook deze medaille een eereplaats zal innemen aan het vaandel. Nadat de eerewijn geschonken is gaan de gezelschappen naar de Markt waar het festival aanvangt. Festival. Op het festival traden achtereen volgens op Kon, Ver. Bosch Mannenkoor, 's Bosch. Harmonie Apollo, Geertruidenberg. Liedertafel Oefening en Vermaak. Vlijmen. Mannenkoor Zang en Vriendschap, Oisterwijk. Harmonie Volksvlijt en Volks vermaak, Waspik. Liedertafel La Renaissance,Tilburg. Tilburgsch Mannenkoor „De Ver eenigde Zangers", Tilburg. Harmonie De Eendracht, Nieuw- kuljk. Het zeer talrijk publiek gaf telkens door luid applaus zljh instemming met het gebodene te kennen. Evenals de andere dagen werd er dan ook veel moois te hooren ge bracht, waarbij alles nog beter tot zijn recht kwam daar het gebeurde onder een straier.de zon. Ook het avondconcert door het Ko ninklijk Muziekkorps Goulmy Baar te 's Bosch is schitterend geslaagd. Den geheelen avond stonden duizenden en duizenden aandachtig te luisteren, in de straten krioelde het volk zoo dicht op elkaar, dat men zich nauwe lijks een weg kon banen. Het concert dat door het Koninklijk 's Hertogenbosch Mannenkoor onder leiding van den heer F. Kallenbach werd gegeven in Musis Sacrum, was aanvankelijk niet druk bezocht, maar van lieverlee kwamen meer bezoekers, zoodaf na de pauze de zaal bijna geneel bezet was, Dat het publiek het werk van dit eerste klas koor wist te waardeeren, bleek wel uit het daverende applaus na elk nummer. Na het laatsie num mer „An der schonen blauen Donau" nam het gedaver schier geen einde, zoodat het koor zich tenslotte genood zaakt zag het nummer te bisseeren. Het was de uiivoering van een prachtprogramma door een prachtkoor dit nu was de gelegenheid voor de velen in onze gemeente, die houden van mooien mannenzang en van die genen ontbraken er zeer velen, ai was 'i concert na de pauze goed bezet. Dat is een koor, om in kalmer dagen uit te noodigen hier nog eens te willen concerteeren. Hulde aan den heer Kal lenbach en z'n mannen, die ook nadien de bloemetjes nog eens lekker hebben mee buitengezet. Ze deden in feest stemming voor ons Waaiwijkers niet onder. En ze hebben er slag van Ais waardig slot van de feesten werd op den Winterdijk een schitterend vuurwerk gegeven, geleverd door de Ken. Vuurwerkfabriek Kat v.h. Loeff te Leiden. Bij duizenden en duizenden stonden de'menschen opeengepakt en men verdrong zich om toch maar niets van het mooie schouwspel te missen Een zeer groot aantal schitterende nummers werden gegeven en het ts uit den aard der zaak niet mogelijk elk deel afzonderlijk te beoordtelen. Onophoudelijk schoten de pijlen de lucht in, om zacht uiieen te spatten in een veelkleurige sterrenregen, oiwel om met een luiden knal uiteen te springen. Verder noemen we de groo- tere nummers, als molens enz. Vooral het slotnummer, toepasselijk op de jubileerende Liedertafel, was buiten gewoon. Het is zeker een der mooiste vuurwerken, die we hier ooit te zien kregen, pakkend niet alleen door z'n verzorging, maar ook door vlotte uit voering. Was met dit vuurwerk het officieele gedeelte van het program der feesten afgewerkt, de vreugde nam hierna nog geen einde en tot het sluitingsuur zaten de café's zoo vol, dat er bijna geen plaatsje meer te krijgen was, en overal ging 't even prettig en vroolijk toe. Ongetwijfeld is de laatste dag het grootste succes geweest. Wij hebben nog nooit zooveel menschen in Waal wijk bij elkaar gezien. Mede voor een goed deel zullen wij dit succes te danken hebben aan het mooie zomerweer, waarop wij zoo plotseling vergast werden, maar weer eens opnieuw is thans bewezen dat men in Waalwijk iets op touw kan zetten, dat men door steun en samen werking een pakkend en passend feest, programma weet samen te stellen, dat men uit de gansche verre streek graag naar hier komt, omdat de beproefde oude gezelligheid hier nog niet uitge storven is en krachtig opleeft wanneer er een bijzondere aanleiding voor is. Dan feest en jubelt Waalwijk met de heele Langstraat en 't Land van Altena. Met de allergrootste voldoening mag het feest—comité, dat maanden tevoren reeds met de samenstelling bezig was, op het succes van dit driedaagsch feest onze Liedertafel „Oefening en Vermaak" ter eere terugzien. Hulde aan dit ijverig comité, zoolang er zulke menschen zijn, houdt Waalwijk ook op dit terrein zijn ouden roem hulde aan onzen burgemeester, aan ons gemeente bestuur, hulde aan de zeer velen die moreel en financieel steunden, waardoor het comi'.é in staat was het volk van plaats en streek een geheel gratis drie daagsch feest te bieden, wat wel zelden elders op deze manier zal zijn gebeurd hulde aan alle feestvierenden voor hun prettig en correct gedrag, hulde aan onze gemeente- en rijkspolitie voor hunne uitstekende houding en leiding in zulke drukke dagen ais de voorbije. 15, 16 en 17 Augustus 1930 zijn weer mooie bladzijden in de analen van Waalwijk en van „Oefening en Vermaak". Tenslotte zij nog vermeld de uitslag der prijsverloting, Zondagavond om 7 uur in de foyer van Musis gehouden De uitslag was als volgt; Chr. Gem, Zangver. Halleluja, Waalwijk f125 Harm. De Eendracht, Nieuwkuijk 175 Kon Erk. Harm. Apollo, K'heuvei 50 Harm. Volksvlijt en Volksvermaak, Waspik f40 Oefening en Vermaak, Vlijmen tjg Bel Canto, Kaatsheuvel f30 Gem. Koor Volharding, Eethen (25 Harm. Jongenscongregatie, Drunen 125 St. Crispijn, Waalwijk f25 Tavenu, Waalwijk f25 Harm. Concordia, Loonopzand f25 Kon. Harm. Euphonia, K'heuvei f 10 Vereenigde Zangers, Tilburg j jq Harm. Apollo, Geertruidenberg fig Werkmanskring, Vught ng Zang en Vriendschap, Oisterwijk i 10 Kunst na Arbeid, Capeile ng La Renaissance, Tilburg fio Tot Bloei der Toonkunst, Waalwijk 110 Fanfare H. Familie, Heusden tij Harm. St. Jan, Waalwijk fig Harm. De Volharding, Drunen iiQ Gem. Zangvereen. Vooruitgang zij ons Doel, Waalwijk f 10 BUITENLAND. De R100 weer thuis. De R 100 is Zaterdag om circa i uur boven Cardington aangekomen. Nadat de R 100 na haar tocht uil Canada te Cardington aan denanker mast was gemeerd, verlieten de be manning en de passagiers het lucht schip en werden zij begroet door den minister van Luchtvaart, Lord Thomson die den commandant en de bemanning gelukwenschte met de verrichte pres tatie. De passagiers waren zeer voldaan over den tocht en wezen als bewijs van de vaste ligging van het lucht schip op het feit, dat uit een met water, dat bij het vertrek Canada op een tafel aan boord van de R 100 was geplaatst, geen enkele druppel bij aankomst te Cardington verloren bleek te zijn gegaan, ondanks het stormachtige weer, dat men boven den Atlantischen Oceaan had ontmoet De snelheid van het luchtschip bedroeg op bepaalde momenten 91 mijl per uur. De tocht werd afgelegd in 59 uur, zoodat geen record werd gevestigd, doch de verminderde snel heid staat, zooals men weet, in ver band met de ongunstige weeromstan digheden. De vlucht heeft de kansen op een geregeiden transatiantischen vliegdienst aanmerkelijk vergroot. Costes' Oceaanvluchtplannen. De bekende Fransche vlieger Costei is Zondagavond met zijn toestel „Vraagteeken" van Villacoublay naai Le Bourget vertrokken, met de bedoe ling Maandag in de vroegte te zamen met Bellonte voor de vlucht naar New York te starten. Daar echter ia den loop van den nacht ongunstige weerberichten werden ontvangen, werd het vertrek uitgesteld. Aangezien echter alle toebereidselen zijn getroffen kan de start voor den tocht over den Atlantischen Oceaan in de richting Oost-West elk oogenblik plaats vinden. Zooals men weet Is deze vlucht nog slechts tweemaal volbracht, den eersten keer door de „Bremen"vliegers, de tweede maal door Kingsford Smith en Van Dijk, Opstand in Perzische stad. Gemeld wordt, dat een opstand li uitgebroken in Sjiraz. Verscheiden officieren en 120 man regeeringstroe- pen zijn gedood. Bloedig gevecht met de Koerden. Perzische grenswachten stuitten op een bende Koerden, die rond honderd man sterk was en uit de richting van den Ararat kwam. Er ontwikkelde zich een bloedig gevecht, waarbij verschil lende dooden vielen. Twee Koerdische stamhoofden waren onder de gesneu velden. De Perzen telden 22 dooden II gewonden. Plan tot grondwetswijziging in Egypb Naar gemeld wordt is koning Foead voornemens een wijziging te brengen in de Egyptische grondwet. De koning zou vooreerst voornemens zijn het aantal afgevaardigden van het Egyptische parlement van 250 tot 100 te verminderen. Van deze 100 afgevaardigden zou volgens het plan van den koning, een derde deel door de regeering worden benoemd, terwijl de overigen door de vertrouwenslieden der bevolking zullen worden aangewezen. De Egyptische premier Sidky Pasja steunt deze voornemens van den koning. Gisteren heeft hij een lang' durig onderhoud met hem gehad. De toestand in Pesjawar krltitl De militaire toestand in het district Pesjawar, waar de staat van beleg is afgekondigd, wordt in een officies' bericht van de Indische regeering ernstig en kritiek genoemd. Verdere versterkingen zijn naarPe# war gezonden. De Afridis oefenen een sterken druk op de andere stammen

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2