Bij Haaruitval om deze te bewegen zich bij hen aan Ie sluiten. gij de aikondiging van den staat van beleg is medegedeeld, dat de recht spraak voorloopig nog bij de burger lijke overheid blijft berusten, doch dat alle maatregelen getroffen zijn om de krijgsraden terstond te laten optreden. 2oo° noodig, zal de staat van beleg lot de gebeele noord—westelijke pro- vincie worden uitgebreid. Arbeldshervattingen in Noord-Frankrijk. Verscheidene stakers in 't Noorden van Frankrp hebben heden den arbeid hervat. In de plaats Tourcoing zijn 5000 stakers weer aan het werk gegaan, terwijl er nog 25000 staken. In Roubaix zijn 6500 in de fabrieken teruggekeerd. In het arrondissement Avegnes zijn in totaal 7 tot 8000 man den arbeid weer begonnen, in Rijssel zijn 160 metaalarbeiders en 1380 textielarbeiders weer aan het werk gegaan. Het aantal stakers in de metaalindustrie aldaar bedraagt nog 8620 en in de textielindustrie 13750 Sneeuwval in Frankrijk. Vorige week woedde aan de Nor— mandische kust een hevige storm, die het karakter droeg van een cycloon, zooals men in dezen tijd van bet jaar nog zelden heeft gezien. Tusschen Deauville en Trouville moest alie scheepvaartverkeer worden stilgelegd. De visschersschepen hebben in allerijl de haven moeten opzoeken en zelfs het verkeer der passagiersschepen tusschen Le Havre en Trouville moest worden stopgezet. Te La Rochelle woeade de storm eveneens met groot geweld. Een kleine Fransche sleepboot die een stoomschip op sleeptouw had werd op het strand geworpen. Te Poissy beleeft men echter iets geheel ongewoons voor de Augustus maand, De lucht was geheel bedekt met roetzwarte wolken. Toen begon het te sneeuwen, een half uur lang, waarna de geheete stad bedekt was met een witte winterwade, die echter in korten tijd weer verdwenen was Ook in de omgeving van Parijs heeft het gisteren gesneeuwd te St. Germain vielen uren lang groote sneeuwvlokken. Het succes der Antwerpsche tentoonstelling. De directie van de Antwerpsche wereldtentoonstelling deelt mede, dat tijdens de Maria Hemelvaartfeesten, die van Vrijdag tot Zondag werden verlengd, voor ruim 1.125.000 francs toegangskaarten werden verkocht. De abonnés, die meer dan 150,000 in getal zijn, niet inbegrepen, werd de ten toonstelling Vrijdag door 74 000, Za terdag door 66.000 en Zondag j.l. door 87 000 personen bezocht. In totaal heeft het tentoonstellingsbestuur aan entiéekaarten reeds 20 millioen francs ontvangen. Reeds wordt er aan gedacht de tentoonstelling eenige weken langer te laten duren dan aanvankelijk was voor zien en het is dan ook niet onmogelijk, dat zij inplaats van op 2 November eerst op 1 December definitief zal worden gesloten. Van Lear Black verdronken. De bekende Hollandsch-Amerikaan- sche millionair-courantier van Lear Black is op geheimzinnige wijze, van zijn jacht Sabalo verdwenen, dat zich op twaalf mijl van het Scotland-licht (Nieuw Jersey) in volle zee bevond. Van Lear Black ging dikwijls in ge vaarlijke positie op de reeling zitten, Men acht het dus mogelijk dat hij met een hooge grondzee overboord is Nader bericht: Van Lear Black de bekende millio nair en eigenaar van het dagblad .•Baltimore Sun", is van zijn jacht ge. vallen en verdronken. Van Lear Black maakte zooals men weet, verscheiden lange afstand vliegtochten met Fok ker-vliegtuigen, Ijestuurd door Ne- derlandsche piloten. De kapitein van Van Lear Black's jacht „Sabalo", John Kelley, deelde mede, dat hij meent, dat Van Lear Black op de reeling van het schip zat toen dit onverwacht door een hooge golf werd gegrepen; de eigenaar ver loor het evenwicht en kwam in het water terecht. Het jacht bevond zich °p een kruistocht ter hoogte van New Jersey op ca. tien mijl van de kust, Te zamen met schepen van de kust wacht wordt naar het lijk van den omgekomen millionair gezocht. BINNENLAND. Project Amsterdam-Rijn en Zuiderzee Ter gelegenheid van het bezoek van ten gezelschap Amerikanen aan de Zuiderzeewerken, dat dezer dagen P'aats had, werd een opmerking ge maakt, die verband legt tusschen het nieuwe project Amsterdam—Rijn en de drooglegging van den Zuid-Wester tn Zuid-Oosterpolder. Dit verband tusschen de beide groote werken, dat j ruim op het Amsterdam—Rijn project wordt aangestipt, is het volgende. Als men zich voorstelt, dat de Zuid wester- en Zuid—Oostpolder volgens een bestaand project zijn ingedijkt, blijft vóór Amsterdam met Pampus ongeveer als middelpunt een kom over, diebestemdis voor defensie-doeleinden, .1. inundaties. Defensie had oorspron kelijk de voorwaarde gesteld, dat het peil van het IJselmeer —40 zou blijven inpaats van —13, totdat de kom geheel gereed zou zijn. Door middel van de kom kan inundatie n.l. in 24 uur plaats hebben, terwijl inundatie door opzetten van het Zuiderzeewater ca. vijf dagen zou kosten. Waterstaat koesterde dan ook het voornemen, de kom zoo spoedig mogelijk in orde te maken en als men daarmee een aanvang zou maken, zou het aanbeveling verdienen, tegeiijk met den Zuidetijken dijk van de groote polders te beginnen. Bi) deze volgorde van wffkzaamheden, aldus gedacht, zou de uitvoering en voltooiing van het Geldersch Vallei plan zich beter aangesloten hebben dan het thans gekozen project, daar eenige vertraging daaruit te vreezen zou zijn. Intusschen is de vraag ge rezen of de hiermede aangegeven volgorde wel de beste zou zijn. De veranderde internationale toestanden zijn oorzaak, dat de noodzaak van een inundatie in 24 uur practisch niet bestaanbaar kan worden beschouwd. Dit bezwaar was dan reeds vervallen ïovendien en dit is van meer be ang deed de vraag zich voor of het wel goed gezien is, om in een tijd van malaise en overproductie in den andbouw onmiddellijk ongeveer 150 000 H-A. droog te leggen en oi het geen aanbeveling zou verdienen eerst met de Oostelijke inpoldering (53 000 H A.) te beginnen en de Zui delijke inpolderingen nog eenigen tijd uit te stellen. In dat geval zou het project Wijk bij Duurstede, waaraan Amsterdam de voorkeur gaf, zonder gevaar voor stagnatie kunnen worden uiigevoerd. De hierbovenbedoelde, eerst kort geleden opgekomen vraag zou nieuwe onderzoekingen eischen en dat zou feitelijk moeten zijn afgeloo- pen, vóórdat omtrent het Qeldersche Valleikanaal definitief zou kunnen beslist worden. Na alles wat in zake de verbinding van Amsterdam met den Boven—Rijn is voorgevallen, meent men echter, dat verder uitstel in het nemen van een beslissing omtrent deze scheepvaartverbinding moeilijk te aan vaarden zou zijn. Nu door mogelijk veranderd inzicht in de uitvoering van de Zuiderzeewerken spoedig een niet te kostbare uitvoering van het Qel dersche Valleiplan niet zeker scheen, werd het Wijk bij Duurstedeplan het eenige, dat voor onmiddellijke uitvoe ring in aanmerking kon komen. Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij het 750-jarig bestaan van Hulst Zaterdag j i. bracht de koninklijke familie een bezoek aan Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Met de „Luctor et Emergo" arriveer den de hooge bezoekers te Walsoor den. Vervolgens werd per auto een bezoek gebracht aan de plaatsen Grauw, Langendam, Sandberg, Zeegat, Clinge, St Jansteen en Koewacht. In verschillende plaatsen werd halt ge houden voor het- gemeentehuis Vervolgens gingen de auto's naar het eigenlijk doei van het bezoekde jubileerende stad Hulst. In Huist werden de auto's verlaten en werd de Koningin een zanghulde gebracht. Door den burgemeester van Hulst, den heer TruffLio, werd aan de Koningin een gedenkboek der stad aangeboden. Vervolgens bracht de Koningin een bezoek aan de historische tentoonstelling, terwijl ook de histo rische optocht werd gadegeslagen. Hiermede was het Koninklijk bezoek afgeloopen en de auto's begaven zich weer naar Walsoorden. De feesten ter herdenking van het 750-jarig bestaan van Hulst werden Vrijdagmorgen ingezet. Aan den burge meester werd een „Gedenkboek der Hulstersche stede" aangeboden. Er was een groot attractie-terrein ingericht, terwijl ook verschillende tentoonstellingen werden gehouden De Philips-harmonie uit Eindhoven verleende hare medewerking aan de feesten, waarvan het hoogte punt werd gevormd door den historische optocht van Zaterdag. Opbrengst van de Rijksmiddelen De opbrengst van de rijksmiddelen over de maand juli j.l. bedroeg f 41.778 891.74 tegen f 43 409.073.93 in Juli 1929. Óver de eerste 7 maanden van 1930 bedroeg de opbrengt f 301'/a millioen tegen f 293 millioen in 1929, een voortgang dus van 8 millioen. Wat de grootste verschillen over Juli betreft zij meegedeeld, dat de in komstenbelasting 4 ton meer opbracht, de dividend- en tantièmebelaating 1 millioen minder, invoerrechten tilleerd 3ton meer, op bier f 120 000 minder, op suiker ruim 9 ton meer, op tabak f 160 000 meer. zegelrechten 2 ton meer, registratierechten 4 ton minder, successierechten f 1.300 000 minder. Opbrengst Wegenbelasting. De opbrengst van de Wegenbelas ting bedroeg in de maand Juli j.l. f 811 646.02 de rijwietbelasting bracht f 3 701 650 op. Duitsche invoerrechten op erwten. Ter aanvulling van het bericht, waarin meegedeeld is, dat in Duitsch- land het invoerrecht met ingang van 21 Augustus wordt verhoogd tot 15 Mark per 100 K.G., terwijl het recht op voeder erwten op 4 Mark ongewij zigd blijft, is thans volgens bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Berlijn bekend gemaakt, dat tot de consumptie-erwten worden gerekend in het algemeen alle licht gekleurde (fleischfarbige, gelblichtweisse oder hellgrune) en als voedererwten alle donker gekleurde soorten. In het bijzonder komen in aanmer king als consumptie-erwten: „Pahl- erbsen, Victoria-erbsen, Markerbsen, Zuckererbsen, die kleine gelbe Erbsen (alle diese von eisum Sativum, sowie die fleiscrfarbige, helle Kichererbsen (Cicer). Als voedererwten: „Platterbsen (Lathyrus), die dunkerfarbige Kicher erbsen (Cicer), Kuherbsen (Vigna), Pe- lusken (Pisum Arvensis), und die dun- kelfarbige Felderbsen. (Corr. Bur.). SPRANG—CAPELLE, Vergadering van den Raad der gemeente Sprang— Capelie te houden op Vrijdag 22 Aug. 1930 des nam. 3 uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 26 juni 1930. 2. Ingekomen stukken. - 3. Goedkeuring rekening en be grooting van het Burg. Armbestuur te Capelie. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten rekening 1929 5. Aanbieding rekening van inkom sten en uitgaven der gemeente over 1929. 6. Voorstel van Burg. en Weth. inzake rangschikking der gemeente voor de Personeele Belasting. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan eener geldleening ten bedrage van f8500. (Electrificatie van Sprang en Vrijh.—Quelle). 8. Mededeelingen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang) Dezer dagen werd aan de volgende personen alhier een „Brevet" uitge reikt als scherpschutter bij den Bijz. Vrijw. LandstormG. S. Both, A. Zwart, T. v. Dongen, C. v. d. Hoven, D. Kuijsten en A. W. de Jong. De afdeeling Sprang—Capelie van den Bijz. Vrijw. Landstorm is voornemens op Zaterdag 30 Aug. a.s deel te nemen aan den Landdag van den Bijz. Vrijw. Landstorm te Öisler wijk, om zich aldaar met hunne broei ers te meten in een vriendschappelijken schietwedstrijd. J.l. Vrijdag maakten de leden der Chr. Gem. Zangvereen, „Excelsior alhier met een tweetal autobussen een plezierreis naar Antwerpen voor een bezoek aan de tentoonstelling. Des morgens ten circa half zeven werd de reis aangevangen. Ten 10 uur arriveerde men te Antwerpen. Het gezelschap heeft den geheelen dag tot des avonds half elf op de tentoonstellingsterreinen en in de verschillende tentoonstellings gebouwen doorgebracht. Hoewel in dien tijd alle bezienswaardigheden niet konden worden bezichtigd en andere slechts vluchtig konden worden be zocht, was het heele gezelschap zeer enihousiast over hetgeen men gezien had. Om 11 uur werd uit Antwerpen vertrokken. Op de thuisreis had men enkele uren vertraging door defect aan de vervoermiddelen, zoodat men eerst te half 4 alhier arriveerde. Nog lang zullen ailen met genoegen aan deze gezellige reis terugdenken. j.l. Zaterdagmorgen is alhier de bij de Gebrs. van Beek inwonende 63—jarige mej. E. v. Beek, in een regenput naast de woning verdionken gevonden. Mej. v. B. was sinds enkele jaren malende. Dezer dagen had de werkman A. G. alhier het ongeluk toen hij op zijn fiets reed en een wagen passeerde- een daarafvallende plank op zijn been te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel inwendig zoodanig gekneusd werd dat hij per auto naar zijn woning moest worden vervoerd en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. De vastgestelde reis van de leden der Ned. Herv. Knapenvereeni ging Samuel alhier op j.l. Vrijdag naar Amsterdam moest wegens ver hindering van hun leider tot nader te bepalen datum worden uitgesteld. CAPELLE. Op 15 dezer bezocht ook in de Memorie van Toelichting bijna 4 ton minder' accijns op gedis- onze Gem. Zangvereen. „Het Roze knopje" Antwerpen, hetwelk een zeer gelukkig idee van het bestuur geweest is. Met een tweetal autobussen van de garage „Bruins" uit Oosterhout werd om 7 uur vertrokken. In Antwerpen werd onder leiding van een der be stuursleden even vertoefd op de over brugging nabij „Het Steen", om de werkende leden een mooi overzicht van het machtige Antwerpsche zee— en bedrijfsleven op de Schelde te laten aanschouwen, waarna een bezoek aan de Kathedraal gebracht werd, waar men eenige oogenblikken geïmponeerd werd door het prachtige zangkoor gedurende den kerkdienst. Hierna werd de ten toonstelling bezocht. De enorme drukte op dezen dag veroorzaakte dat men elkander spoedig zoek was, doch tegen 6 uur was het heele gezelschap weer bij elkaar. Ten 6 uur werd 't concert gegeven, waarin men zich kranig heeft geweerd, en waarvoor de voorzitter een woord van .dank bracht. Na afloop hiervan had onze vicevoorzitter de heer A. M Verheijden nog de eer even gecomplimenteerd te worden door den algemeenen voorzitter Baron de Ter- wagne met zijn echtgenoote. Het koor had ditmaal niet over belangstelling te klagen, zooals meer op de tentoon stelling gebeurt. Jammer evenwel, dat van zang zoo weinig terecht komt op een open podium. Men vraagt zich af, waarom als van ouds geen schelpen meer? De moderne bouwtrant bederft alles ten opzichte der accoustiek. Vervolgens is het Lunapark en oud— België bezocht. Onnootfig te zeggen, dat men een hoogst aangenamen en nuttig besteden dag heeft gehad Men was opgetogen over de illuminatie der tentoonstelling, doch nog meer over die van het park en boulevard. Om 12 uur precies werd huiswaarts gere den, waar men ten half 3 aankwam Intusschen had de vice—voorzitter en daarna het geheele bestuur nog een ovatie in ontvangst ie nemen voor hun uitnemende leiding. - Bij het vorige week gehouden examen slaagde onze dorpsgenoot G. Vos Czn., dienstplichtig korporaal bij het regiment onbereden artillerie te Gorinchem, voor sergeant bij dat wapen. - Op de dezer dagen te Tilburg gehouden schietoefeningen van den Bijz. Vrijw. Landstorm werd door den secretaris van het Vrijw, Landstorm verband den heer van Agt het brevet van scherpschutter uitgereikt aan de heeren P. v. d Schans, A. Nieuwkoop, J. Pruissers en E. Haverhals leden der plaatselijke afdeeling alhier. Den leider onzer plaatselijke afdeeling, den heer P v. d. Schans, onze hartelijke felici taties met het behaald succes zijner manschappen. Zaterdag j.l. nam ons muziek gezelschap „Kunst na Arbeid" deel aan de muziekfeesten, georganiseerd ter viering van het 70—jarig bestaan der Liedertafel „Oefening en Vermaak" te Waalwijk. Van 8 tot 9 uur werd onder leiding van den beet Christ door onze muziekvereeniging geconcerteerd op de kiosk op de Marki, waaromheen een groot aantal belangstellenden zich geschaard hadden. Na afloop van het concert werd een muzikale wandeling gemaakt door de Grootestraat. Mr. v. Coothstraat, Parallelweg en Stations straat. waarbij voor de woning van den Edelachtb. heer Burgemeester even halt werd gehouden. De postduivenvereenigir.g „De Luchtvaart" alhier hield gecombineerd met de postduivenver. „De getrouwe Duif" een wedvlucht vanuit Noyon, met den volgenden uitslag: L. van Boxtel 1 21 29, H. Netten 2 4 26 P. v. d. Velden 3 20 23, W. Stubben 5, P. Snaphaan 6 8, G. Vos 7 16 17, D. Groeneveld 9, A. Zwart 10 M v. Boxtel 11 19, H Dekkers 12* H Spiering 13, P. Snoeren 14 G. Donders 15, A. Pijnenburg 18 22, C. v. d. Schans 24, G. Treffers 25 Grootzwa gers 27, C. v. Heeswijk 29. Aankomst le duif 12.36 42, laatste prijswinnende duif 12.59.36. De voetbalvereen. „Excelsior" speelde j.l. Zondagmiddag op haar terrein een wedstrijd tegen een elftal, gevormd uit spelers van het 2e en 3e elftal der Kaatsheuvelsche Boijs, welke wedstrijd in een gelijk spel eindigde. Stand 2—2, A.s. Zaterdag zal het le elftal onzer voetbalvereeniging deelnemen aan den serie—wedstrijd, uitgeschreven door de Vrijh Voetbalvereeniging en uitkomen tegen S.D O. uit Sprang. J.l. Zaterdag werd de heer R. Gouda uit Vrijh Capelie onder de gemeente Loonopzand aangereden door een auto met het noodlottig gevolg dat hij daardoor ernstige kwetsuren bekwam. Na voorloopig verbonden te zijn werd hij per auto naar zijn ouders overgebracht en vandaar op advies van den piaatselijken geneesheer naar het Protestansch Ziekenhuis te 's Bosch. Te Amsterdam slaagde voor het examen teekenen M O de heer J. Pb. van Vuuren uit Vrijhoeve—Capelie Geslaagde en familie proficiat. De afdeeling Sprang—Capelie van den Bijz. Vrijw. Landstorm Is voornemens op Zaterdag 30 Aug. a.s. deel te nemen aan den Landdag van den Bijz. Vrijw. Landstorm te Oisterwijk en aldaar een vriendschappelijken wed strijd mee te maken. Voor a.s. Zaterdag moeten de takken der boomen, welke hinderlijk zijn voor de eiectrische lichtleiding in deze gemeente worden afgekapt. Tengevolge van den krachtigen Noord—Westenwind vorige week is het water in de beide havens alhier alsmede in het Oude Maasje zoo hoog opgestuwd, dat verschillende gedeelten van den polder overstroomd zijn. Zeer veel vee werd in den laten avond van Donderdag op Vrijdag naar droogere plaatsen overgebracht. RECHTSZAKEN. Volgens afspraak gaan vechten. Voor de politierechtbank werd de behandeling voortgezet der strafzaak tegen G. H. een jonge hoepelmaker uit Werkendam, verdacht van mishan- deling op zijn vriend Paules Visser visscher te Werkendam. (Als reeds gemeld kreeg verdachte ruzie met Klaas van den Heuvel. Door een vechtpartij volgens afspraak in 't Biesbosch nabij het voetbailerrein zouden partijen uitrazen volgens het systeem der vechtersbazenhet recht van de sterksten. Doch Klaas van den Heuvel voelde zich ondanks zijn praatjes niet opgewassen tegen H. en sprak stiekum met Paulus Visser af dat die hem zou helpen H. en V. zagen beide de lafheid van zulke streken in, zoodat H weigerde te vechten tegen twee tegelijk en V. het blijkbaar ook te laag vond. H. te helpen mishandelen Doch Klaas van den Heuvel vuurde V. aan door te zeggen „Als jij hem niet vat, dan vat ik hem". En daarmee was het sein gegeven en begon de vechtpartij. Toen Visser sloeg, stak H. hem met een mes. Klaas van den Heuvel schopte H) Om meerdere getuigen te hooren werd deze strafzaak op 4 Aug. uitge steld en moest ook Klaas van den Heuvel verschijnen. Bij zijn verhoor werd hij door den president zeer nadrukkelijk gewaar schuwd tegen meineed. De verklaringen van Visser en Van den Heuvel kwamen niet overeen. Doch Visser bevestigde wat hij over het geval verhaald had. Van den Heuvel ontkende met een boksijzer te hebben geslagen, doch Visser zelde dat bij hem van 't schip het boksijzer was meegenomen. Elisabeth Visser, zuster van Paulus Visser, verklaarde, dat verdachte óp den dijk geen mes had, doch wel toen de twee vechtenden onder aan den dijk waren gerold. H. gaf haar broer twee steken. Getuige Gerrlt Pruijsen, landbouwer, De Werken, opnieuw gehoord, beves tigde wat hij den vorigen keer ver klaard had. Verdachte had boven aan den dijk reeds het mes in de hand. Hij had gezien dat Visser eerst sloeg en toen de twee elkaar vast hadden schopte Klaas van den Heuvel. Het O. M. releveerde de feiten en wees er op, dat het toch al mag ook dat niet beter ware de platte hand maar te gebruiken als men dan zoo vechtlustig is. Dat H. met zoo'n broodmes, als waarvan de lengte bij de stukken werd aangegeven, naar het vechtterrein was gegaan, maakt de zaak zeer ernstig en daarom kan de straf ook niet zoo licht zijn. De eisch luidde 3 maanden gevan genisstraf. Verdachte vond de straf veel te hoog en in verband met de opmerking van den oifiicier, dat men hoogstens met de platte hand klappen kan uitdeeien, wilde hij er aan her inneren, dal Klaas van den Heuvel er toch met een boksijzer op uitgekomen was. De uitspraak werd bepaald op 8 Sept a.s. Dronkemanspret. In een café te Hedikbuizen zaten 2 pimpelneuzen te vervelen. De een trok den anderen aan het oor en dit had ruzie en aangifte wegers mishandeling tot gevolg. F. M T. een boer uit Herpt, niet ter verantwoording verschenen kost dat aan de ooren trekken een tientje boete. en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groei- krachtig. DUIVENSPORT. HEUSDEN. De uitslag van den wedstrijd Heusden- Comp>ègne met jonge duiven bij de vereeniging „De Reisduif" is ais volgt G Huijmers 1, 2, 3, 4, 5, 7 en 9 G Verhetj 6, 10Gebrs Verharen 8 G v. Balgooijen II en F. Jansen 12 De le duif arriveerde om 11 51 8 sec. Het le en 2e kampioenschap voor oude en jonge duiven werd behaald door G, Huijmers.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3