Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ÜOODE ROZEfi. 1 i li FEÜILLETO GEMEENTERAAD. fjUMMEMR 68. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1930. 58e JAARGANG. Dit blad Twachfnt WOIKSDiO «D ZATBBDAG. Krleren, Ingeaondem «tokken, geUan, «ut. franco ta aeadan aan dm Uit**v*r. AbomnemoiitBprfl a per B maanCco 1.25. jranco per port doar bat gahaala rfk 1.40. UITGAY8t WAALWUKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telafoan N*. O Telcffr,-Adres: JECHÜ. Frfa öar Adr«rtantlta 20 èant per regel; minimum UW. Bf contract flink rabat. Beclamea «0 cant per regeL Advertent&Bn moetea Woensdag «n Trfdag dea tnorgenc ons *it*rl|k sar In om keelt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. KAATSHEUVEL. Vergadering van den Gemeenteraad gehouden op Zaterdag 23 Aug. n m. 3 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer v. Besouw. Afwezig de heer Swagemakers. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat de verificateur der Ver. van Ned. gemeen ten de kas heeft opgenomen en alles in orde heeft bevonden. Het saldo bedraagt f 1033.36. 1. Aanbieding gemeenterekening over het dienstjaar 1929 2. Benoeming van een Commissie van Onderzoek, tevens tot onderzoek der gemeentebegrooting voor 't dienst jaar 1931. Het voordeelig saldo van den ge wonen dienst bedraagt f 4443 18. en dat van den kapitaaldienst f 2993.28. In de Commissie van Onderzoek hebben vorig jaar zitting gehad de heeren v. d. Hoven, van Amelsfoort en hinten. B|j eerste stemming worden uitge dacht 10 stemmen op v. Amelsfoort, 8stemmen op Vrinten, 6 stemmen op r,d. Hoven, 3 op Roestenberg, 3 op i d. Heuvel, 2 op Snoeren. 2 op Din. pans en 1 op Snaphaan, zoodat alleen de heeren v. Amelsfoort en Vrinten de vereischte meerderheid be haalden. Bij de tweede stemming verkrijgt v. d. Heuvel 5 stemmen, Roestenberg t, v. d. Hoven 2 en Dingemans 1 slem, zoodat ook thans geen meerder heid bereikt wordt. De heer v. d. Heuvel zegt de ver gadering dank voor het in hem ge stelde vertrouwen, maar hij zegt toch niet voor commissie lid in aanmerking Ie willen komen. Bij derde stemming wordt ook niet de vereischte meerderheid bereikt, tor 6 stemmen werden uitgebracht op Roestenberg, 3 op v. d. Hoven, 2 op v. d. Heuvel en 1 op Dingemans van „De Echo van het Zuiden." door hedwig courths-mahler. 57. »Ik heb al gedaan, wat je daartoe 81 dwingen. Je ziet een ellendeling voor je, die zichzelf en jou ontrouw 's geworden. Maar ik kan niet heengaan zonder ''•j je te biechten, anders, was ik al niet meer meester over mezelf, toen ik fad, wat ik nooit had mogen, wat ik nooit had durven doen. Maar het was sterker dan mijn wil. Vandaag ben ik overwonnen, Rainer. Ik had niet op Samberg mogen komen, maar ik was ®ek, ik had koorts van verlangen. En J geloofde, dat ik sterk zou blijven. ben ik een ellendige geworden, Rainer, die zichzelf moet verachten. Rainer ik heb Josta lief al vanaf den dag, dat ik haar als je bruid weer- Zag- Ik hoorde van haar, dat jullie ouwelijk zonder liefde, alleen uit °ogachting was gesloten. Toen wilde 1,1 al tot je komen en zeggen, hoe het ®et mij stond. Maar juist toen ik bij je kwam, dien morgen zag ik, dat je °sta Iiefhadt. En toen zweeg ik en doopte mezelf de baas t e worden, ■jaar het is nog erger geworden. Je Jet. hoe ellendig het. me gemaakt eeft. Ik heb met mezelf gestreden, ekoeft me niets te verwijten, Rainer; j bad mezelf al een kogel door het De vierde stemming gaat tusschen hen die het hoogst aantal stemmen behaalden. Hierbij verkrijgt de heer v. d. Hoven 7 stemmen, Roestenberg 4 en 1 blanco. in de Commissie zijn dus benoemd de heeren v. d. Hoven, v. Amelsfoort en Vrinten. De heer van Amelsfoort acht het wenschelijk door den verificateur der Ver. van Ned, gemeenten de commissie behulpzaam te laten zijn bij het onder, zoek, dit is een voorname zaak dat de gemeente—rekening wordt nagezien door iemand die er verstand van heeft. De Voorzitter zegt dat daarvoor de raad het aangewezen lichaam is. Bo vendien heeft de verificateur de reke ning al in orde bevonden. 3. Schrijven van het bestuur der R K. Jongensscholen te Kaatsheuvel inzake aanschaffing van een reken methode en gymnastiektoesteilen. De Voorzitter zegt dat de St. Jans- school heeft gevraagd om een nieuwe rekenmethode en eenige gymnastiek- benoodigdheden, terwijl de St. Ber. nardusschool een volledige gymnastiek, uitrusting vraagt. De rekenmethode zal f 285.kosten, bij de gymnas tiektoesteilen is echter geen bedrag genoemd. v. Amelsfoort. Als ze het allemaal zelf moesten betalen, dan zouden ze het niet noodig hebben. Snoeren. Is dat in de Fraterschool ook allemaal aanwezig Vandaag of morgen komen ook de andere scholen nog vragen. v. d. Heuvel. Het is allemaal goed en wel dat wij hier maar gelden 'voteeren, maar wat is nu eigenlijk de grens Weth. v. d. Horst. Ik vond het billijker als men die rekenmethode uit de gewone kosten bestreed, maar er is niets aan te doen, ze hebben er recht op. Indertijd hebben ze een oude methode gekocht, ofschoon ze recht hadden op een nieuwe. Nu acht men de tijd gekomen om tot de nieuwe over te gaan. De gemeente is verplicht gelden te voteeren, en als we het nu niet doen, dan gaan zij toch in beroep. v. d. Heuvel. En wanneer dan hun aanvrage eens geweigerd wordt? Weth. v. d. Horst. Die zal niet geweigerd worden, want volgens de wet hebben ze er recht op. Wij hebben slechts een bedrag te voteerenwelke methode men aanschaft daar hebben wij niets mee te maken. v. d. Heuvel. Wanneer wij toch niet weten wat er aangeschaft wordt, geven wij een blanco crediet. Weth. v. d. Horst. Zij moeten natuur lijk een begrooting indienen. Ze hebben het al lang met de oude methode gedaan. Indertijd hadden zij al rechl op nieuwe boeken, en dat recht blijft. Zelfs al bleef men de oude methode naast de nieuwe gebruiken, dan zouden wij nog verplicht zijn de som te voteeren. v. d. Heuvel. Uit Loonopzand zal men dan ook wel weer komen. 4. Vaststelling kohier der straat- beiasting, alsmede kohier der riool belasting. Het kohier der straatbelasting sluit op een totaal van f 6274.97 en dat der rioolbelasting op f 1799. De heer v. d. Heuvel komt hierna nog eens terug op punt 3 Ik zou wel eens willen weten wat de rest, die gymnastiekbenoodigdheden, kost. Dat gaat zoo maar gemakkelijk. Waarom moet men dat nog aanvragen, wanneer er geen bedrag genoemd behoeft te worden en wanneer de Raad het geld toch moet voteeren. Weth. v. d. Horst. Ik weet niet of men deze nieuwe methode niet even goed uit de gewone middelen had recht tegen jou niet grooter maakte. Ik nam mezelf voor, niet meer te ko men, maar alleen in Josta's tegen woordigheid kwam er iets als rust over me. Zoo hoopte ik ook deze maal kalmer te worden. Maar zooeven heb ik mijn tegenwoordigheid van geest verloren, ik heb me aan Josta's voeten geworpen en haar gezegd, dat ik haar liefheb. Zoo slecht ben ik geworden, Rainer nu weet je alles." Zacht legde graaf Rainer zijn hand op Henning's hoofd. En met ontroer de stem zeide hij „Eén ding weet ik nog niet, Hen- ning wat zei Josta Henning keek hem met brandende oogen aan. Hoe was het mogelijk, dat Rainer zoo rustig bleef bij zijn be kentenis. Hij streek zich over zijn voorhoofd. „Zij was buiten zichzelve maar niet boos. Alleen vreeselijk verdrietig. „Denk aan Rainer!" zei ze en noem de me „arme Henning". En zij eischte, dat ik dadelijk zou vertrekken. Zij zeide me vaarwel en ging schreiend naar haar kamers. Rainer, zij heeft geschreid om mij „Omdat ze je liefheeft, Henning, daarom heeft ze om je geschreid," zei hij toonloos. „Rainer schreeuwde Henning. „Kalm, Henning, kalm. Het is, zoo als ik je zeg, Josta heeft je lief. Ik heb het al lang geweten, ik wist ook, dat jij haar Iiefhadt. Maar ik heb er niet van gesproken, ik heb gewacht, tot jullie met je vertrouwen tot mij zoudt komen. Ik weet, hoe jullie gestreden hebt. Maar de liefde laat zich niet be velen. Noch jou, noch Josta kan ik veroordeelen, jullie wilt mij toch met opzet geen pijn doen." Henning nam de hand van zijn broe der en drukte die aan zijn oogen. „Ik heb altijd geweten, Rainer, dat je edelmoedig en ruimdenkend bent, maar zooveel grootmoedigheid zooveel goedheidmaakt me van streek. Wat hen ik voor een mensch tegenover jou „Neen, neen scheld niet op jezelf. Je bent nog jong en warmbloedig en niet zoo stil en berustend als ik. Ik ben blij dat je met je biecht bij me bent gekomen ik wist, dat je me niet zoudt bedriegen. En vat nu moed, Henning, ik vergeef je elke zonde. Misschien kan alles nog goed worden. Ik wil niet tusschen jou en Josta staan." Graaf Henning sidderde en omklem de Rainer's arm. „Wat wil je daarmee zeggen, Rai ner „Ik wil Josta haar vrijheid geven voor jou," zei hij kalm en vast. Graaf Henning sprong op en strekte zijn handen afwerend naar zijn broe der uit. „Onmogelijk, Rainer onmogelijk - dat kan geen mensch, dat is te veel. Je houdt toch zelf van Josta. Hoe kan je haar dan afstaan Graaf Rainer moest zijn tanden op elkaar bijten. Maar hij wist wanneer hij een offer moest brengen, moest hij het geheel brengen. Er waren slechts twee mogelijkheden of zij zouden alle drie ongelukkig worden, of alleen hij. En dus was er voor hem geen keus. „Zeker, ik zelf heb Josta lief, maar mijn liefde is meer vaderlijk, die stormt niet zoo woest en is niet zoo verterend kunnen bestrijden, maar wanneer men het vraagt moeten wij het toestaan. v. d. Heuvel. Men kan het bedrag wel tot in het oneindige voeren. Als lid van den Raad mochten wij dat toch wel weten. Weth. v. d. Horst. U hebt gelijk, maar wat hebben wij eraan dat het bedrag genoemd wordt als we het toch moeten toeslaan. Bovendien, alles wat opgenoemd wordtkokosmat, spring plank, evenwichtsladder, ringen, haliers, klimtouw, trektouw, valt binnen het raam van het Lager Onderwijs, dat zijn allemaal dingen die in de Lagere School voor het begin—onderwijs gebruikt worden. v. d. Heuvel. Dus de aanvraag bij den Raad is slechts een formaliteit! Voorzitter. Wanneer de raad de gelden gevoteerd heeft, wordt de zaak verder door B. en W. afgewikkeld met de inspectrice en het schoolbestuur. Weth. v. d. Horst. B. en W. hebben in deze ook niet veel te zeggen, wan neer de inpectrice zegt, dat de zaak in orde is, hebben wij ons daar bij neer te leggen. v. d. Heuvel. Waarvoor moet dan deze weg bewandeld worden Wij mogen er gerust eens over praten, als het schoolbestuur ziet, dat er zoo maar licht over gesproken wordt, dan komt men de volgende maal veel gauwer. Weth. v. d. Horst Tot eerevanhet schoolbestuur moet toch gezegd wor den, dat het bedrag wat per leerling wordt uitgetrokken bijzonder gering is in vergelijking met in andere plaatsen. Belastingvoorstellen. 5. Voorstellen inzake de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. (Zie praeadvies in ons nummer van 9 Augustus). De Voorzitter zegt, dat het dag- bestuur hier verschillende vergaderin gen over heeft gehouden en zich ook verstaan heeft met den inspecteur der belastingen om zooveel mogelijk ge- gevens te verkrijgen. In het prae advies is verder uiteengezet hoe B. en W. zich de nieuwe regeling het best voor stellen. De heer Roestenberg zegt, dat bij de voorstellen in het algemeen niet onaannemelijk acht. Hij wenscht echter te weten, hoe de herschatting voor de personeeie belasting za! plaats hebben. Men kan hierbij van verschillende als de jouwe. En ik kan haar afstaan, omdat ik weet, dat ik daardoor geluk breng. Ik wist, dat Josta mij niet lief had, toen ik haar tot mijn vrouw maakte, maar ik geloofde aan een vre dige, hartstochtelijke liefde tusschen ons. Doch ik vergat, dat Josta de lief de nog niet kende. Het was niet goed van mij, haar aan mij te binden; dat wreekt zich nu. Nu moet ik de fout ook weer goed maken. Zoo egoistisch ben ik niet, dat ik op mijn recht sta en de beide menschen, die ik het lief ste heb, ongelukkig wil maken. Ver lies dus niet den moed, Henning, alles kan nog goed worden." Met een kreet wierp Henning zich in de armen van zijn broeder. „Rainer! Rainer! dat offer is te groot." Rainer drukte zijn broeder vast te gen zich aan. Maar zijn oogen staar den over hem weg in de ruimte. Toen dwong hij zich heldhaftig tot 'n glim lach. „Als het te groot was, dan zou ik 't niet brengen. Wees kalm, Henning. Ga naar je kamer en wacht de beslis sing af. Ik zelf zal naar Josta gaan en je zaak behandelen. Zij zal beslis sen." Henning keek. zijn broeder aan, als begreep hij zijn woorden niet. Maar Rainer liet hem geen tijd om te ant woorden. Hij schoof hem de deur uit. „Ga en wacht af, wat ik je zal berichten. Je zult Josta nu niet weer zien, voor alles in orde is, ze vrij is voor jou, dat verlang ik voor jou en voor mij." Henning keerde zich nog eenmaal om en verwijderde zich toen aarze lend. Hoe kan Josta een ander dan grondslagen uitgaan, b v. de huur waarde, den kostprijs of den marktprijs. De Secretaris licht dit nader toe. De huur wordt berekend naar de huurwaarde. Het gemeentebestuur heeft tegen den inspecteur gezegd bij her schatting geen meerdere opbrengst noodig te hebben, dus zal de opbrengst hetzelfde blijven, maar de v rhoudin- gen zuilen eenigszins veranderen. Zoo zullen waarschijnlijk Berkdijk en Loon- op-zand minder behoeven te betalen, terwijl andere deelen verhoogd zullen worden. De heer Roestenberg zegt dat de huurwaarde gestegen is, vooral van arbeiderswoningen, maar het is buiten gewoon moeilijk om het iedereen naar den zin te maken. Vele menschen zitten met een huur die te hoog is in verhouding tot hun draagkracht. De verlaging die men krijgt door de vermindering der inkomstenbelas ting zal niet zoo sterk spreken, wan neer men in de personeele-belasting verhoogd wordt. Weth. v. d. Horst zegt, dat de herschatting veel meer ten laste van de betere, dan van de arbeiders woningen zal komen. De Voorzitter zegt, dat een schrijven is ingekomen van het hoofdbestuur van den N.C B. om, in verband met den ernstigen crisis die land- en tuin bouw doormaken, geen opcenten te heffen op de grondbelasting. Weth. van Lier geeft hierop de volgende toelichting: Dit punt heeft in de vergadering van B en W. een punt van bespreking uitgemaakt. Wij verkeeren hier echter in eeri buiten, gewonen toestand Er zijn vele grond eigenaren, die niet in de gemeente wonen, zouden deze van de afschaf fing der opcenten profiteeren.de ver vallen som moet dan toch op een andere wijze gevonden worden en dan moeten we de gemeentenaren hooger gaan beiasten Met het waterschap de Beneden— Donge betaalt de gemeente ook voor de eigenaars die buiten de gemeente wonen. Zouden wij nu de opcenten gaan verlagen dan ontlasien wij de eigenaars die buiten de gemeente wonen en de gemeente moet dan meer opbrengen. De heer Berends meent op het laatste blad van het prae—advies een Rainer liefhebben? Wat ben ik voor een armzalig schepsel, bij hem verge leken, dacht hij. Op zijn kamer gekomen, wierp hij zich krachteloos op den divan en staarde voor zich uit. Hij kwam zich zelf zoo klein en erbarmelijk voor. Hoe kon hij zulk een offer van Rainer aannemen! En Josta? Wat zou zij er van zeggen? Was het mogelijk, dat zij hem liefhad, als zij toch aan Rainer's zijde mocht leven? En was er voor een vrouw dan een keuze mogelijk? Henning wist niet, wat hij zou wen- schen op dit oogenblik. Hij vond Rai ner's daad te grootmoedig.. Hij moest bijna wenschen, dat Josta zou weige ren van Rainer te scheiden en hij voel de, dat hij dan de kracht zou hebben haar af te staan en zijn liefde te over winnen. Rainer had hem geleerd wat zelfbedwang was. Zoo lag Henning als verlamd en wachtte op de beslis sing. Nadat graaf Henning hem verlaten had, stond Rainer een oogenblik stil, als versteend voor zich uit te staren. Toen nam hij een krachtig besluit en ging met vasten tred naar de kamers van zijn vrouw. Zij bevond zich in haar boudoir, had echter de deur op slot. Hij klopte aan en verzocht drin gend om binnengelaten te worden, zoodat zij de deur ontsloot. Wordt vervolgd. het Zuid !aalw{|kscle en Langstraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1