kleine onbillijkheid te hebben opge merkt, wat betreft de verhooging van den aanslag voor samenwonende belastingschuldigen. De Voorzitter zegt dat dü volgens de wet is. Voor de volledigheid is het echter ook in het prae—advies opge nomen. De heer Roestenberg acht het ge- wenscht de gemeente te rangschikken in de 5e klas voor de Pers. Belasting, daar iedere hoogere klas een verhoogde aftrek van f25 met zich brengt. Ook Waalwijk is in de 5e klas geplaatst. Men treft maar weinig woningen van f2.50 aan. De Voorzitter zegt dat dit punt ook door B. en W. is nagegaan. Zooals in het prae—advies vermeld, acht men het echter niet gewenscht. Weth. v. d. Horst. Nu wij toch over deze zaak bezig zijn kunnen we wel even een voorbeeld geven Bij een inkomen van f 1400 Is de aftrek voor 4 kinderen 4 x f 100, voor 5 kinderen 5 x f 125. Hoe meer kin deren, hoe grooter de aftrek oer kind is. Bij een inkomen van f 1400 kan dat zelfs tot f 200 gaan. Wordt de gemeente in de le klas geplaatst, dan wordt het zuivere inko- men voor den aanslag vermeerderd met f 100. In totaal zullen de gemeentenaren gezamenlijk f 44.000 minder belasting behoeven op te brengen, wat dus een zeer groot voordeel beteekent. Deze vermindering komt door den grooteren kinderaftrek ten goede aan de groote gezinnen. v. d. Heuvel. De bekleeders van rijksbetrekkingen, zooals b.v. onder- wijzers, krijgen kindertoeslag op hun salaris. Krijgen die nu ook nog kinder- aftrek in den aanslag voor de belas- "weth. v. d. Horst. Ja, die toeslag wordt gewoon als salaris beschouwd De heer v. d. Hoven vraagt of de aangegeven normen voor den aanslag wettelijk zijn. Zulks omdat het hem verbaasd dat hierin zulke groote spron gen gemaakt worden, b.v. van f2000 op f2500. Weth. v. d. Horst zegt dat deze slechts bij wijze van voorbeeld zijn gegeven. Verder geeft spr. nog eenige cijfers betreffende de fondsbelasting: Bij een inkomen van f800 betaalt men fl. Voor iedere f50 die men meer verdient, betaalt men f 1 meer tot aan f1500. Bij een inkomen van f 1500 betaalt men dus f 15. Tusschen f 1500 en f 1600 betaalt men voor iedere f 50 f 1 50 meer, dus f 1600 betaalt f 18. Boven f 1600 tot f4000 wordt de verhooging per f 100 f 3, van f4000 tot f7000 f4, van f7000 tot f 10.000 f5, en boven f 10.000 f6. De volgende voorstellen van B. en W. worden met algemeene stemmen aangenomen a. vast te stellen een verordening waarbij de gemeente voor de Pers. Belasting wordt ingedeeld in de 6e kidssc b. vast te stellen een verordening tot wijziging van de tarieven van de wet regelende de Pers. Belasting, voor wat betreft de grondslagen paarden en motorrijtuigen, in dier voege dat daarin de 80 opcenten worden verwerkt welke door het Rijk daarop extra worden geheven. (Daarvoor is verhooging van de gewone tarieven met 50 °/o noodig) c vast te stellen een nieuwe ver ordening tot heffing van 70 opcenten op de hoofdsom der Pers. Belasting. Daarmede zal, naar schatting door den Inspecteur der Rijks Directe Belastin gen, worden bereikt dat een gelijke opbrengst als thans deze belasting met inbegrip van de opcenten zal worden verkregen; d. vast te stellen een nieuwe ver ordening tot helfing van 50 opcenten oplevert od de Vermogensbelasting, (momenteel worden er 100 geheven), doch deze heffing is, doordat 50 opcenten voor het Qemeentefonds komen, thans tot 50 beperkt; e. vast te stellen een verordening waarbij de gemeente voor de heffing der Gemeentefondsbelasting wordt ingedeeld in de 2e klasse f. vast te stellen een verordening tot' heffing van 65 opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Electrlficatie Telefoonstraat. 6. Adres bewoners Telefoonstraat inzake electrificatte. In het schrijven wordt er op gewe- zen dat de electrificatte nu gemakke lijk kan geschieden met het vrijgeko men materiaal van de bovengrondsche leiding in andere deelen der gemeente, waar deze door een ondergrondsche kabel wordt vervangen. De Voorzitter zegt dat de voorzitter der bouwvereenfging met de aanvra gers overleg heeft gepleegd. Van de bewoners van huizen der vereeniging waren er 22 die wilden aansluiten, terwijl er verder nog 7 andere huis eigenaren aansluiting toezeiden. Het gevoelen van B. W. is om afwijzend op het verzoek te beschikken, daar er door de aansluiters geen groote afname gegarandeerd kan worden, er is gean bedrijf, en iedereen heeft bovendien gas, zoodat er maar weinig stroom verbruikt zal worden. De heeren Snoeren en van Amels- foort meenen dat al meer is voorge komen dat voor den aanleg de huur wordt verhoogd. Weth. v. d. Horst zegt dat dit niet het geval is. De zaak is in het bestuur der bouwvereeniging al bekeken, en toen heeft men zich afgevraagd hoe deze buitengewone onkosten te be strijden. Voor eigen rekening nemen, kon de vereeniging niet doen. Er is een begrooting opgemaakt om te zien wat er terugbetaald zou moe ten worden. Dat bedrag zou zijn 10 ct. per bewoner en per week gedu rende een tijdvak van 6 jaar. De bouw vereeniging heeft het standpunt om de kosten te laten terugbetalen inge nomen, omdat de bewoners toch reeds van gaslicht voorzien waren. Als men geen gas had dan moest het er na tuurlijk komen. Er is niet alleen mondeling, maar ook schriftelijk over deze zaak gehan deld. Er zijn nl. circulaires rondge stuurd. Dat de bouwvereeniging meer zou terug eischen dan zij moet betalen kan men niet veronderstellen. De ver eeniging is toch niet opgericht om winst te maken. Snoeren. In Loonop—Zand be taalt men nu reeds 9 jaren, daar zal de bouwvereeniging dan toch wel een winst op gaan maken. Drie jaar ge leden heeft men daar reeds gevraagd om de wekelijksche betaling te laten vervallen, daar mag de bouwvereeni ging nu toch wel eens ingrijpen. Weth. v. d. Horst. Daar heb ik nooit iets van geweten, bij de samen voeging der bouwvereenigingen heeft men mij dat nooit verteld, maar ik wil de zaak gaarne onderzoeken. Wij verlagen liever de huren dan dat wij ze moeten verhoogen. De raad besluit afwijzend op het verzoek te beschikken. Wordt vervolgd. SPRANG—CAPELLE. Vergadering van den raad der ge meente SprangCapelle, gehouden op Vrijdag 22 Aug. 1930, des nam. 3 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Bur gemeester Meijer. Afwezig de heeren Rijken en Tim mermans. AAN DE ORDE: 1. Notulen der vorige vergadering. Deze worden onveranderd goedge keurd. i 2. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten, goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der be grooting 1929; dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten, teruggezonden raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldleening. Ged. Staten vragen bij de opgenomen posten nog een toelich- ting. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten de gevraagde gegevens alsnog te verstrekken. De in de vorige vergadering aange houden aanvulling der verordening betreffende verplichte aansluiting bij de waterleiding komt thans ter tafel. De voorzitter zegt dat voor nieuw bouw onvoorwaardelijk aansluiting verplicht is, wat geen bezwaar kan op leveren. Ten aanzien van regenputten e.d. handhaaft de raad zijn standpunt. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. tot aanvulling der verordening in dezen geest, aan genomen. Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven tot opheffing der Openbare Lagere school te Capelle. Ged. Staten stellen voor een gemeenschappelijke regeling te treffen met de gemeente Loon-op-Zand, betreffende de school aan den Loonschendijk. B. en W. zijn van meening dat zulk een regeling geen verbetering zal kun nen brengen. De heer Kerst is ook van meening dat er nogal bezwaren aan een derge lijke regeling verbonden zijn. Spr. vindt dat men de kinderen veel beter naar Capelle of Vrijhoeve kan sturen. De heer van Willigenburg zegt dat men bij het treffen van een regeling alleen de hoofdwegen moet in aan merking nemen en niet de bijwegen, die een groot deel van het jaar voor de kinderen onbegaanbaar zijn. Ove rigens verwondert het spr. dat Ged. Staten nu met een dergelijk voorstel komen. Op voorstel van den voorzittei wordt het schrijven van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Van de Gezondheidscommissie te Waalwijk is ingekomen de rekening van inkomsten en uitgaven. De ge meente Sprang-Capelle moet hierin bijdragen een bedrag van 147f7- Op voorstel van B. en W. wordt de rekening goedgekeurd. Van de fa. Oerlemans is ingekomen een verzoek tot het in koop krijgen van een gedeelte van het Vaarland, voor denzelfden prijs als die welke in 1923 betaald is. De voorzitter zegt dat, wanneer de raad in principe tot verkoop mocht besluiten, er schatters benoemd zul len worden, die de waarde van het perceel moeten taxeeren. Het is het terrein, waarop dit jaar de bagger uit de haven is gegooid. Overigens heeft spr. liever dat het punt in geheime vergadering behandeld wordt. De heer van Willigenburg zegt zeer graag het terrein te verkoopen, mits het wordt bestemd voor uitbreiding van 't bedrijf, anders is het beter dat de gemeente het zelf in handen houdt. De voorzitter zegt nog dat in 1923 een stuk van 1500 M2 verkocht is voor 900,dus tegen 60 ct. per M2.; nu vraagt de firma een perceel van 2800 M2., wat dus, tegen denzelfden prijs berekend, uit zou komen op 1680. Weth. Michael zegt dat een der fir manten eerst een mondelinge aan vraag heeft gedaan. Toen deze firmant echter overleden is, is er een schrifte lijke aanvrage ingekomen. Spr. zegt van een der firmanten te hebben ver nomen, dat het perceel noodig is voor uitbreiding van het bedrijf. De heer v. d. Hoeven betwijfelt of het wel in 't belang der gemeente is, om dien grond te verkoopen; hij acht het beter dat de gemeente daar zeg genschap houdt. Weth. Michael zegt dat het daarom alleen verkocht zal worden, wanneer hel voor uitbreiding van het bedrijf is. De voorzitter legt er den nadruk op, dat de raad nu slechts in principe be hoeft te besluiten; wanneer 't perceel geschat is, komt het voorstel toch weer in den raad. De raad besluit in principe 't voor stel goed te keuren. In de schattingscommissie worden benoemd de heeren A. v. d. Hoeven met 9, W. Rijken met 8 en J. Huis man met 7 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heeren J. Verhoe ven, J. Konings en A. Timmermans, elk 1 stem. Van het hoofdbestuur van den N. C. B. is ingekomen een verzoek tot af schaffing der opcenten op de Grond belasting. B. en W. meenen op dit verzoek af wijzend te moetenbeschikken, daar er toch al een aanzienlijke belasting verlaging zal komen en bovendien de Grondbelasting niet alleen op den Boerenstand drukt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Op een aanvraag om subsidie van de stichting „Moederheil" te Breda, wordt op voorstel) van B. en W. afwij zend beschikt. Subsidie viering Koninginnedag. Van het Herdenkingscomité is inge komen een verzoek om subsidie voor de viering van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin op 1 Sept. a.s. Het comité vraagt of de gemeente bereid is op haar kosten het raadhuis te laten verlichten; daar de feestvie ring zal plaats hebben op het terrein tegenover het raadhuis, zal dit aan de geheele versiering veel ten goede ko men. Het comité is ook bereid zelf de verlichting te laten aanbrengen, mits de gemeente de kosten op zich neemt. Verder verzoekt men om op 2 plaat sen in de gemeente de klokken te la ten luiden. De heer Sneep acht het billijk dat er een prijs wordt bepaald, opdat men met de versiering niet te ver gaat. De heer van Willigenburg onder streept deze meening. Ook hij acht t een leemte in het adres dat er geen be drag genoemd is, en het gaat niet aan om zoo maar in het wilde weg te ge ven. Toch is spr. van meening dat 't feest dezen keer voor de gemeente van bijzonder belang is. Afgezien van de heugelijke gebeurtenis van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin toch, heeft het feest ook nog een plaatselijke beteekenis. Tot nu toe heeft men nog steeds apart gefeest, en het is nu op prijs te stellen dat men ook langs dezen weg een band tus schen de verschillende deelen der ge meente tracht te scheppen. Wat het klokluiden betreft, dit is met de mobilisatie in onbruik geraakt, het verheugt spr.. zeer dat men nu gaat trachten dit mooie gebruik weer in te voeren. Spr. stelt voor 50.— ter beschik king te stellen voor het aanbrengen der versiering en bovendien de klok ken te laten luiden. De voorzitter zegt dat de verlich ting alleen al 100 zal kosten. Weth. Michael kan zich in principe wel met het voorstel van v. Willigen burg vereenigen, mits er de bepaling aan verbonden wordt dat het raadhuis niet beschadigd wordt door het aan te brengen latwerk enz. De heer v. Willigenburg zou daar voor dé bepaling willen stellen dat al les wat beschadigd wordt voor reke ning van het comité komt. De heer Verheijden meent dat men van het feestvieren op eene plaats, om zoodoende een band tusschen de dee len der gemeente te scheppen, niet veel moet verwachten. 't Is ook geprobeerd om de kinder feesten op een plaats te houden, maar daar is ook niet veel van gekomen. Indertijd hebben wij groote feesten gevierd, in 1913, toen was daar ook sprake van. Toen heeft het gemeente bestuur van Capelle 100 subsidie gegeven voor de kinderspelen. Ik ben een op en top Oranjeman, zegt spr., en ik ben een groot voor stander van het klokluiden, en inder tijd heb ik het zeer betreurd dat dit plaatselijk gebruik bij gelegenheid van een gebeurtenis in het Koninklijk Huis is afgeschaft. De heer Kerst zegt dat de 'kinder spelen geheel op zichzelf staan. Toe vallig heeft spr. de vergadering, waar op dit besproken is, meegemaakt. Hij zegt dat men toen besloten heeft om de centrale kinderfeesten weer af te schaffen om de reden dat het voor de kinderen te ver loopen was. De heer v. Willigenburg zou het voorstel willen wijzigen in dien zin, dat het comité alle beschadigingen tot genoegen van het gemeentebestuur laat herstellen. De heer Kerst wil het voorstel van v. Willigenburg steunen en verklaren dat hij in het algemeen tegen het ver- leenen van subsidie is, omdat, wan neer men begint, men nog niet weet waar men zal ophouden. De heer van Willigenburg stelt het op prijs dat de heer Kerst zijn voor stel steunt. Iedereen zal er wel van overtuigd zijn, dat ik het geld niet over den balk gooi, zegt spr., maar ik heb er ook genoeg op gewezen dat het hier een buitengewone omstan digheid geldt. Weth. Michael drukt er zijn ver wondering over uit, dat het comité maar op losse schroeven is te werk gegaan. Zij hebben maar een comité gevormd, zonder te trachten geld bij elkaar te krijgen om de kosten te be strijden. Spr. had het veel aardiger gevonden als het comité een subsidie had gevraagd om de tekortkomende onkosten bij te passen en dan was het aan den raad geweest om te zeggen: We zullen in de kosten tegemoetko men tot een maximum van 100. Dan had de gemeente wanneer er een kleiner tekort was, toch nog een be drag in kas gehouden. In dezen geest doet spr. een voorstel. Van Willigenburg. Wanneer we ge woon 100 subsidie geven en men gebruikt deze voor de versiering van 'het terrein, dan wordt het raadhuis nog niet verlicht. Weth. Michael. Ik heb nog nooit gehoord dat er een feest wordt op touw gezet zonder dat er geld in kas is. De voorzitter van het comité heeft gezegd dat de kosten zullen worden gedekt dopr de entréeprijzen van het terrein, maar wanneer men tekort komt, moeten de gelden toch ergens vandaan komen. Verheijden. Ik vind het verleenen van subsidie zeer gevaarlijk. Ik hoop wel, dat er goed wordt feestgevierd ter eere van het koninklijke huis, maar op den duur komt men van alle kan ten om subsidie. Kerst. Op het oogenblik behoeven we daarvoor niet bevreesd te zijn, daar het hier toch een bijzondere gebeurte nis geldt, daar de tijd van voorberei ding slechts kort is geweest en het een centraal feest geldt. Wanneer het goed gaat kan het comité in de toe komst reeds door het jaar plannen maken en dan ook voor eigen midde len zorgen. De heer van Willigenburg zou het comité willen verplichten tot het over leggen der rekening van de verlich- ting. Er wordt besloten een subsidie te geven van maximum 100 voor de verlichting van het raadhuis en in verschillende deelen der gemeente 's morgens en 's avonds een kwartier de klokken te laten luiden. Alleen de heer Verheijden stemt tegen. De Kerkeraad te Capelle heelt een adres tot den raad gericht om te be palen dat op Zondag in de gemeente niet mag worden gevoetbald, of ande re spelen worden beoefend. Daar dit reeds bij de wet is geregeld kan de gemeente er weinig aan ver anderen. Het betreffende wetsartikel wordt echter niet toegepast. Het schrijven wordt voor kenmsge- ving aangenomen. 3. Goedkeuring rekening en be- grooting Burgerlijk Armbestuur te Capelle. De rekening sluit in ontvangsten met 11789,09 en in uitgaven met 8638,19. Batig saldo 3150,90. De begrooting sluit met een bedrag van 8933. De rekening en de begrooting wor den goedgekeurd. 4. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten rekening 1929. Dit punt zal in besloten vergadering worden behandeld. 5. Aanbieding rekening inkomsten en uitgaven der gemeente over 1929. De rekening van den gewonen dienst sluit in ontvangsten met 142690,13 en in uitgaven met 137811,45. Batig slot 4878.68. Die van den kapitaaldienst sluit in ontvangsten met 22619,35| en in i uitgaven met 22737,19. Nadeelig slot I 117,83|. I De heeren Vos, Timmermans en v. Willigenburg worden benoemd in de commissie tot het nazien dezer reke ning. Wordt vervolgd. BUITENLAND. Bedevaart naar Dixmuiden Zondag had de jaarlijksche Vlaam- 3Che bedevaart naar Dixmuiden plaats, Men schat het aantal aanwezigen op 150 000, zoo groot omdat de wijding van den grooten toren met de Vlaam- sche doodenkiok zou plaats hebben, De H. Mis werd in openlucht op. gedragen en daarna trok men zeer ingetogen naar het doodenveld, waar door verschillende sprekers indruk wekkende woorden werden gesproken en de toren plechtig werd Ingewijd. Pater Modestvan Assen, oud-legeraal. moezenier hield juist een godsdienstige toespraak, toen zooals later bleek van uit Ostende, twee vliegtuigen kwamen met Franskiljons die pamfletten uit wierpen, waarin men sprak over .land verraders" e.d. Men begon den Vlaam- schen leeuw te bruilen, een Belgische vlag werd van 't fort gehaald en in flarden gescheurd. Tenslotte kreeg men wederom eenige stilte. Een telegrafisch protest werd gezonden aan de regeering, tegen de gepleegde doodenschendfng. Maar met de rust was 't uit, temeer toen plotseling een escadron gendarmen verscheen en met den blanken sabei charges uitvoerde en eenige Vlamingen arresteerde. Men ging de gendarmen met alle voor werpen te lijf, De overmacht der massa was groot en na onderhandelen wer den de gevangenen in vrijheid gesteld, Het bleef echter zeer rumoerig. Men meent, dat het uitstrooien der biljetten fs geschied, om de herrie te verwekken en de regeering een motief aan de hand te doen om deze jaar. lijksche bedevaart te verbieden. Andrée's lijk teruggevonden. In 1897 per ballon naar de Noordpool opgestegen. Door een Noorsche wetenschappe lijke expeditie is op het Witte Eiland bij Franz Josephland het lijk gevonden van den Zweedschen ingenieur Andrée, die in 1897 met twee gezellen op Spitsbergen in een luchtballon opsteeg, om de Noordpool te bereiken en die sindsdien verdwenen was. Het lijk van den sedert 1897 vermisten Noordpool onderzoeker Andiée werd gevonden in een kamp, dat op 6 Augustus door een door den Noorschen geoloog dr. Horn gelelde expeditie op de Zuidkust van White Island is ontdekt. Het kamp bevond zich ongeveer op 150 meter afstand van de kustlijn, men vond een boot en een slede en in de boot, wat schijnbaar de overblijfselen zijn van een menschelljk geraamte. Ook hel logboek met eenige uitrustingsstukken, die het opschrift „Andrée's poolexpe ditie 1896" droegen, werden aan getroffen. Op weinige meters afstand van de boot lag het lijk van Andrée, tamelijk in het ijs ingevroren, doch slechts door een jonge ijslaag bedekt. Het lijk was volledig bekleed en goed behouden, In de zakken vond men Andrée's dag boek en behalve andere voorwerpen een Pedometer. Niet ver van Andrée lag het eveneens goed bewaard ge bleven lijk van een tweede lid der expeditie, die echter nog niet met zekerheid kon geïdentificeerd worden. Het kamp was blijkbaar door gebrek aan voedingsmiddelen bezocht, doen verkeerde voor het overige in goeden toestand. De lijken en de gevonden uitrustings stukken werden aan boord van een Noorschen robbenvanger gebracht,die begin September in Noorwegen kan aankomen. De Noordpoolexpeditie van den ingenieur Andrée heeft te zijner tijdin de geheele wereld groot opzien ge baard. Reeds het gebruik van een luchtballon was reden genoeg, om onderneming geweldige belangstellink te doen ondervinden. De voorl).e'qfi dingen vertraagden den voor 18ü bepaalden tocht tot den zomer va 1897. Andrée had het plan met zP beide gezellen Frankel en Strindberg op 1 Juli van Spitsbergen op te stijgen- Ongunstige wind belette den s tot Zondag 11 Juli *s namiddags 2 uur. J j„| Het eenige levensteeken dat sea van de expeditie vernomen ««d- een telegram aan de Stockholmsc krant .Aftonblatt", waarmee Andre i p

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2