overeenkomst getroffen had. Dit telefoonadministratie voor de maanden k»richt werd op 20 September bekend 1 A~'" «««rukken !n luidde 13 Juli. 12,30 uur n.m. 82,2 „«den N.B., 15,5 graden O L. Alles aan"boord. Dit is de derde duiven noSt Andrée. De metgezellen van Andrée waren Strindberg, een familielid van den bekenden Zweedschen schrijver en Fraenkel. Drie jaren geleden, op den 30sten verjaardag van het vertrek van Andrée's ballon „Svenske" van Spits bergen, is voor Andrée een standbeeld opgericht. Geslaagde Oceaanvlucht. De Duitsche vlieger von Gronau beeft zijn vlucht naar Amerika langs je Noordelijke route met succes vol- iracht. Na hedenmorgen vroeg te Halifax gestart te zijn is hij gisteren middag te New York aangekomen en op het water vlak naast het Vrij heidsbeeld geland. Den afstand van Halifax naar New York, welke circa 950 K.M. bedraagt, hebben de vlie gers in ongeveer 6 uur afgelegd. Een grooté menigte was aanwezig om de vliegers welkom te heeten, die dan ook bij hun aankomst en daling enthousiast werden begroet. Eenige militaire vliegtuigen waren de Duit- schers tegemoet gevlogen en escor teerden hun machine tot aan de vlieg- haven. Er is te New York een com in rekening, terwijl op dezelfde eigen tellers slechts 414 gesprekken waren aangeteekend, een verschil van 142 of 34,3% meer te betalen gesprekken. Volgens mededeelingen van den heer Smulders zijn bij de telefoon- administratie meer van dergelijke klachten ingediend. Eenig resultaat kan men echter slechts bereiken, wanneer men zelf een betrouwbare telling toepast waarvoor tellers in den handel zijn. De economische crisis. Bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam is vorige week aan 300 werklieden ontslag aangezegd. Deze week zullen nog honderd ont slagen volgen. Een en ander is het gevolg van het feit, dat de groote opdrachten, welke de Maatschappij 't laatste jaar heeft uitgevoerd haar vol tooiing naderen. Van de groote schepen is enkel nog de „Marnix van St. Aldegonde" waar aan de laatste hand wordt gelegd, onder handen. Ook bij de „Schelde" te Vlissingen zijn een paar honderd werklieden ontslagen. Op de Sphinx te Maastricht werd Vrijdag wederom aan een dertigtal ontslag aangezegd, zoodat hier per bus vertrok, werd deelge nomen door circa 6 personen, van wie de meeste uit de omgeving. Op 9 Sept. e.k hoopt de Qem. Zangvereeniging„Con Amore" uit 's Bosch ten bate van de kerkvoogdij alhier in de Ned. Herv. Kerk een concert te geven. Maandagmorgen werd in de in aanbouw zijnde R K. Jongensschool ten overstaan van het parochiaal kerkbestuur en enkele belangs'ellenden door den Hoogeerw Heer Deken Wouters, tevens pastoor der parochie da le steen gelegd. arbeiders missie gevormd uit de burgerij, om de 0p deze instelling thans ongeveer 150 vliegers te huldigen. Zij zullen voorts man zjjn ontslagen. De geheele fabriek verzuimt vanaf a.s. Maandag 2 dagen per week en wel des Maandags en Dinsdags zulks in verband met de slapte in 't bedrijf. officieel worden ontvangen door bur-1 jtmeester Walker. BINNENLAND. Landstormdag Olsterwijk 1930. Daags vóór Koninginnedag trekken de landstormers van Brabant, de Bommelerwaard, het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen op naar Oisterwijk, om er te vieren hun dag met den gouden jaardag der Hooge Landsvrouwe, Koningin der Nederlanden, bij de gratie Gods. Oeen militaire revue. Maar de spontane huldiging en de hernieuwing der belofte van trouw door vrije burgers aan de hooge dragers van het Gezag in land en Gewesten. Qeen uitdaging door uiterlijk vertoon van wapenkracht. Maar de bewuste zekerheid der waarborging van orde en veiligheid door de stoere kerels van 't platteland, die zich alleen uiten wil in het blijde samentreffen van duizenden in één gedachte en één wil. De Landdag verhooge den eerbied voor hef Gezag en wederkeerig dien voor de mannen, die dat Gezag, ook In de moeilijkste uren, schragen willen hinde Oost en West nauwer en vaster aan elkaar verlevendige de kameraad schap tusschen de leden der afdeelingen en gewesten; en bewijze aan heel Nederland dat de levensblijheid van Brabant ook den Landstorm de onmis bare bezieling geeft voor de dagen van soberen ernst .als 't moet". Op den landdag zet de Landstormer de spa in den hoek, maar gooit ook het geweer afzijn samentreffen met de duizenden uit alle steden, dorpen en gehuchten dezer landen is zijn kracht de getrouwheid van die allen de weerspiegeling van de zijne en de opmarsch van Meljerij en West- Brabant samen de waarborg voor de veiligheid en de rust, voor de orde en den vrede in deze schoone gouwen en voor het gansche volk. Op, naar den Landstormdag. Voor God en Vaderland. De Landdag Commissie F. W. van Beek, Burgemeester Boxtel, Voorzitter. A. van Campen, Burgemeester Dintel- oord, Onder-Voorzitter. J. A. van Selms. Pred. Ned. Herv. Kerk. Nijmegen, los. van Genk, Pastoor, Achtmaal. P. van Riel, Kapelaan Oisterwijk. L. B. M. van Agt, Secretaris Waalre. Het telefoongesprekkentarief. De heer H. Smulders Lz. voorzitter van de Postcommissie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht schrijft De ervaringen, opgedaan sinds de invoering van het gesprekkentarief door de rijkstelefoon op 1 Januari 1930 zijn van dien aard dat het de moeite waard is hiervan mededeeilng te doen. Er komen in de afrekeningen be langrijke verschillen in de aantallen gevoerde gesprekken voor. Zoo heeft een instelling te Utrecht die de uitgaande locale gesprekken door tellers aanteekent, volgens deze aanteekeningen in het eerste halfjaar van 1930 ruim 1600 gesprekken ge voerd, terwijl de telefoon-administratie haat ongeveer 2400 gesprekken in rekening heeft gebracht, een verschil dus van 800 gesprekken of ongeveer 50°/o meer te betalen gesprekken. Onze zegsman heeft voor Februari JS Maart betaald 248 gesprekken, terwijl op de eigen tellers 244 gesprek ken waren aangeteekend het verschil van 4 gesprekken is natuurlijk te aanvaarden. Daarentegen bracht de Een maalgebod? Naar Het Volk verneemt, heeft de landbouwcrisis—commissie, de z.g commissie—Lovink, aan de regeering voorgesteld, bij de wet voor te schrij ven, dat in het wittebrood een zeker percentage bloem van inlandsche tarwe moet worden gebakken. Dit meent bedoelde commissie te kunnen bereiken door te bepalen, dat slechts tarwebloem mag worden afgeleverd waarin een bepaald percentage bloem van inland sche tarwe is gemengd. DO X en Zeppellin naar ons land? Niet alleen het luchtschip Graf Zeppelin, maar ook 't groote vliegtuig DOX, plaatsruimte biedend aan 100 personen van Dornier zal, zoo wordt aan het Vad. gemeld, een demonstratie geven boven Scheveningen. ter gele genheid van het 5de Internationale luchtvaartcongres. Er worden nog onderhandelingen gevoerd over détails, maar de hoofd zaken schijnen vast te staan, aldus het blad. Feesten te Nijmegen. Ter gelegenheid van het 700-jarig bezit van stadsrechten zijn gisteren te Nijmegen de feestelijkheden be gonnen. Er werd een feestelijke Raads zitting gehouden, Verder hield de jeugd een optocht die buitengewoon succes had, met des avonds groote Taptoe. De verlichting is schitterend. Gisteren werd een historische op tocht gehouden in het Willemskwsrtier. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur l Gelieve een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Met genoegen heb ik gelezen dat wij Zaterdag a.s. in K'beuvel een Konin ginnedag zullen krijgen, die wij allen met belangstelling tegemoet zien. Doch één ding kwam mij vreemd voor dat Euphonia 's avonds een concert moet geven. Wie nu eigenlijk dat programma in elkaar gezet heeft, weet ik niet, doch een ding weet ik wel, dat ze altijd Apollo voor trekpaardje gebruiken. Ik herinner me nog zeer goed het Konin- ginnefeest van over 2 jaar, toen heeft Apollo ook optocht moeten maken en heeft ze ook de kinderspelen met haar muziek moeten opluisteren, en het mooiste van het geval was toen, dat de ijverige directeur van Euphonia om 8 uur present was, doch helaas geen concert kon geven, omreden hij met een stuk of tien muzikanten stond te kijken. Dit was dus de reden dat 's avonds het concert niet kon doorgaan. Ik hoop, M. H. de Redacteur, dat bij een volgende gelegenheid daar beter nota van wordt genomen en altijd dezelfde vereeniging niet voor het zwaarste werk wordt gezet. Nogmaals, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleendeplaatsruimte, teeken ik Hoogachtend. EEN OPMERKER. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 26 Aug. 1930. Aan de processie ter eere van den H. Bernardus naar Ulicoten, die Zon dagmorgen om goed half zeven van GEMENGD NIEUWS. Verkeersongevallen. Gisteravond omstreeks half zeven heeft op het station Leidschendam-— Voorburg een doodelljk ongeluk plaats gehad. Een dame wilde de rails over steken doch bemerkte niet, dat de electrische sneltrein uit Scheveningen naderde. De dame werd circa 25 meter met den trein medegesieurd en totaal vermorzeld. Het slachtoffer bleek te zijn de 60-jarige mevrouw Van den B. uit Voorburg. De overblijfselen zijn per brancard naar het lijkenhuisje in Voorburg gebracht. Een ernstige botsing met nood lottig gevolg had gisteren te Apel doorn plaats op de Asselschestraat. De 21-jarige G j. Kortebein reed met zijn motorrijwiel in de richting Jacht laan, terwijl naast hem op een rijwiel de 17-jarige H Koster reed. Van tegenovergestelde zijde kwamen twee wielrijders, die werden aangeroepen door eenige kennissen die zich op het trottoir bevonden Zij staken de straat over en wilden voor het motor rijwiel langs. Om een botsing te vermijden week Kortebein naar links uit maar reed daarbij den wielrijder H. Koster aan Beiden werden tegen den grond ge slingerd en bleven bewusteloos liggen. Onmiddellijk werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd en spoedig was de ziekenauto van het Gem. Zieken huis ter plaatse, die hen naar het Gem. Ziekenhuis vervoerde. Hier bleek dat Kortebein een zware hersenschud ding bekomen had en tevens vele iich tere verwondingen had opgeioopen Koster bekwam een schedelfractuur en eveneens talrijke lichtere verwon dingen. Motorrijwiel en fiets, beide zwaar beschadigd, werden door de politie in beslag genomen. Op den Maasrrichtschen weg ter hoogte van het bekende „Rozen halles" had gisteren een ernstige aanrijding plaats. Zekere W., komende per rijwiel met een rijwiel aan de hand van een zijweg uit de richting van Herten, reed zonder uit te kijken en met een grooten boog den zeer drukken Maastrichtschen weg op, in de richting van Maastricht. Een met flinke snelheid uit de richting Roermond komende personen auto, bestuurd door een heer uit Eindhoven, had hierdoor niet voldoende ruimte om te passeeren en greep beide rijwielen, waardoor W. met kracht tegen den auto botste en op den weg geslingerd werd. Een toevallig met zijn auto passeerende arts uit Sittard heeft hem met zware inwendige kneu zingen naar het Louisahuis te Roer mond overgebracht. De beide rijwielen zijn geheel vernield. Zaterdagavond is op den Cau- bereerweg. nabij Maastricht, een per sonenauto tegen een boom gereden De bestuurder werd Ievensgevaailijk gewond en de auto totaal vernield. Een wandelaar zag een aankomende auto over den weg slingeren en kort daarna met een flinke vaart tegen een boom rijden. De bestuurder, de 39- jarige G. J B., geboren te Utrecht, thans wonende te Smeermaas, kon met moeite uit den geheel versplin terden auto worden verwijderd. Hij is in bewusteloozen toestand naar het Gem. Z>ekenhuis vervoerd, gistermid dag was het bewustzijn nog niet weergekeerd. B., die gehuwd is en vader van vier kinderen, was contro leur bij een ziekteverzekeringsmaat schappij. Hij keerde van een conti öle reis huiswaarts toen het ongeluk ge beurde. Vermoedelijk is hij achter het stuur onwel geworden en tegen een boom gereden. Gistermiddag zijn op den Mui. derstraatweg bij de Hartsvelderbrug twee motorrijders, van wie er één uit de richting van Amsterdam en de andere van Bussum kwam, met elkaar in botsing gekomen doordat een hunner slipte. De dame, die op de duo zat, kreeg eenige hoofdwonden en een beenbreukzij werd naar het Burgerziekenhuis le Amsterdam ver voerd. Gisteravond was haar toestand bevredigend. Eén der motorrijders kreeg lichie kwetsuren. Zondagmiddag om omstreeks drie uur bad bij de Veentjesbreg bi Heelsum een ernstig auto-ongeluk plaats. De 21-jarige H. I. V., wonende Koningstraat te Amsterdam, reed met zijn motor tegen een boom, bij een snelheid van ongeveer 70 K.M. Hij bekwam een zware hersenschudding en bekkenfractuur. De duo-passagier, de 18 jarige J v B. eveneens wonende Koningstraat te Amsterdam, bekwam en linkerdijbeenbreuk. Beide zijn per ioode Kruis-auto naar het Diacones- senziekenhuis te Arnhem overgebracht. Ernstig ongeluk op den Naarder straatweg. Gistermiddag omstreeks kwart voor reed de 42—jarige J. K uit Am sterdam op zijn motorrijwiel met zij- pan waarin zijn vrouw en een zes- arig dochtertje waren gezeten, op den Rijksstraatweg nabij het kruispunt hierensweg. Uit de richting Naarden naderde een trein van de Gooische stoomtram Kheeft toen getracht te remmen, doch had een zeer snelle vaart, volgens ooggetuigen van onge veer 70 K.M. Door zijn remmen sloeg iet motorrijwiel met zijspan over den cop. Alle drie inzittenden werden over den weg geslingerd- Het motorrijwiel sloeg nogmaals over den kop en kwam tegen een wagen van de Gooische stoomtram terecht. Het werd totaal vernield. De getroffenen werden door dr Keyzer uit Naarden, die spoedig ter plaatse was, voorlooptg verbonden. Zij zijn daarna per ziekenauto naar de Vlayella—stichting te Bussum gebracht, en daar ter verpleging opgenomen. Gis teravond was de toestand van de vrouw en het kind, die zeer ernstige1 hoofdwonden hadden, zorgwekkend. De toestand van den man was naar omstandigheden goed. Door electrFchen stroom gedood. Zaterdagavond ongeveer kwart over 10 was de dienstbode A1 M. B van den slager Z. te Geldrop, bezig met het schoonmaken van den winkel. Bij het poetsen van de electrische vleesch snijmachine kwam zij op nog niet op' gehelderde wijze in aanraking met den electrischen stroom. Op haar noodkreten- snelden de slager en zijn vrouw toe; zij vonden haar over de machine hangen. Van Z. trok haar ervan af en kreeg een hevigen schok, doch kwam met den schrik vrij. Het meisje is vrijwel on middellijk daarna aan de gevolgen overleden. Ernstig motor—ongeluk. Gistermorgen slipte bij de Hartveld- schebrug te Diemen een uit de rich ting Amsterdam komende motorfiets door de gladheid van den weg, ten gevolge waarvan een uit de tegen overgestelde richting komend motor rijwiel. bestuurd door den heerj. van Schaick uit Bussum met op de duo de heer C. v. d. Berg. eveneens uit Bussum, met volle vaart op den ge slipten motor inreed. De duo rijdster van den motor uit Amsterdam werd ernstig gewond naar het Burgerzieken huis aldaar overgebracht. Zij heeft een ernstige hoofdwonde en gebroken beenen. De bestuurder liep eveneens verwondingen op, maar deze waren van minder ernstigen aard, zoodat hij niet naar een ziekenhuis behoefde te worden gebracht. De motorrijders uit de richting Bussum kwamen beiden met den schrik vrij. in de beide kisten vensterglas aange bracht, waardoor de man eiken dag het inderdaad zeer weinig veranderde gelaat van zijn overleden vrouw kon gadeslaan. Na eenige weken begon het huispersoneel de voortdurende aanwezigheid van het lijk echter te beangstigen Het verhaal werd verder verteld en kwam weldra de politie ter oore, die een onderzoek instelde en op grond van de Begrafeniswet eisehte dat het lijk ter aarde besteld zou worden. De Italiaan weigerde hieraan te voldoen. De politie-autoriteiten gaven hem nog vier dagen den tijd. Deze termijn loopt heden af. Mocht de man niet toegeven, dan zal de politie de ter aarde bestelling gelasten. Aanranding. Nadat Vrijdagavond twee bewoners van de Lepelstraat te Bergen-op Zoom den heer S., die in gezelschap van een meisje, aan het wandelen was in de bosschen van Halsteren hadden overvallen, waarbij zij, na S., bewus teloos te hebben geslagen, met het meisje onzedelijke handelingen hadden gepleegd, zijn zij Zaterdagavond door de maréehaussée te Bergen-op-Zoom gearresteerd. In den loop van Zondag hebben zij een volledige bekentenis afgelegd. Maandagmorgen"werden zij overgebracht naar het huis van bewa ring te Breda en ter beschikking van de justitie gesteld. Door auto gedood. Bij Sloedan is gisteravond de 27- jarige gehuwde W. door een particu lieren auto, bestuurd door v. d. B uit Goes, aangereden. Hij overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis te Middelburg. Door een trein gedood, j Zondagavond ongeveer half zeven is aan het siation LeidschendamVoor- ïurg van de Z.H.E.S.M. de 60-jarige echtgenoote van een heer van den Sr. uit Voorburg, door een uit de richting den Haag komende sneltrein gegrepen. De getroffene, die een familielid wilde afhalen, werd ca. 25 meter meegesleurd en zoodanig verminkt, dat het niet mogelijk was haar identi teit dadelijk vast te stéllen. De doktoren van Laarhoven en de eeuw waren spoedig ter plaatse, doch conden geen hulp meer verleenen. De /ootburgsche politie heeft de over blijfselen naar het lijkenhuis deralge- meene begraafplaats gebracht. Aan genoemd station is de toegang van het eene naar het andere perron niet afgesloten en de getroffene heeft den aankomenden sneltrein vermoede lijk niet zien aankomen. Doar een drijfriem gegrepen. in de spinnerij van de textielfabriek Tubantia te Enschede is Zaterdag middag de werkman D. J. A. door een drijfriem gegrepen en tegen den zolder geslingerd, waarna hij weer op den vloer terecht kwam. Hij moest naar een ziekenhuis worden gebracht, waar hem het linkerbeen ls afgezet. Zondag omstreeks kwart voor één wilde de motorrijder K. ui Amsterdam op den Nieuwen Rijks straatweg bij Naarden nabij het drukke kruispunt Thferensweg in voile vaan remmen, waarbij hij over den kop sloeg. De heer J. K. werd met vrouw en kind, die in het zijspan zaten, met zeer ernstige verwondigen raar de Majdlastlchtir g te Bussum overge bracht. De toestand der beide iaat sten was gisteravond zorgwekkend. Idee-fixe van een Italiaan. De politie te Dusseldorf heeft een ongewone ontdekking gedaan in het huis van een firmant van een groot Itaiiaansch importhuis te Dusseldorf. De firma importeert ltallaar.sche wijnen en is reeds jaren te Dusseldorf ge vestigd. De betrokken firmant, een Italiaan, heeft bovendien 'n wijnhandel te Miiaan, is jurist en ais zoodanig rechtskundig adviseur van het Italiaan- sche generaal-consulaat, terwijl hij ook somwijlen te Milaan zijn rechtspractljk uitoefende. De Italiaan leefde iri een zeer gelukkig huwelijk, tot zijn vrouw verleden jaar overleed. De diep be droefde echtgenoot kreeg toen 't idee- fixe, dat hij zich zijn vrouw niet door den dood behoefde te laten ontnemen. Het lijk werd naar Italië gezonden en daar door een operatieve behandeling en een sublimaat- en formaline be werking volledig gemummificeerd. Ongeveer vier weken geleden werd 't goed geconserveerde lijk naar Dussel dorf teruggezonden. In een zinken kist waaromheen een eikenhouten kist was gebouwd, werd het stoffelijk overschot van de vrouw in een appartement in de woning van den echtgenoot opge steld. RECHTSZAKEN. Mishandeling. M. E. v. C., arbeider te Sprang, had hij een nachtelijke kwestie over een hond, dien hij stiekum meenam, iemand die hem deswege achtervolgde met een mes gestoken en was wegens deze mishandeling veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. In hooger be roep werd verdachte bij vonnis van het gerechthof veroordeeld tot dezelfde straf. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 26 Aug. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 238 paarden, 39 veulens, 548 magere run deren, 785 vette runderen, 237 vette kalveren, 214 nucht. kalveren, 550 graskalveren, 332 schapen of lamme ren, 85 biggen, 9 bokken of geiten, 33 overloopers. Prijzen per pond: koeien 3743 c., 5255, 57.559 c., ossen 46, 4852, 5560 c., stieren 4445, 47—49, 52 54 c., kalveren 5055, 62.565, eO75 c. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 240450, kalfkoeiën 225435, stieren ƒ140540, pin ken 140200, graskalveren 50 105, vaarzen 190245, paarden 170—290, slachtpaarden 160 210, hitten 75—170, veulens 80— 130, biggen 1526, idem per week 1.752.50, fok nuchtere kalveren 2036, slacht nuchtere kalveren 25—32. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen tamelijk. De han del was redelijk en de prijzen waren gelijk aan die van gisteren. Een beste spoelingkoe ging nog tot 3.5 cent bo ven noteering. Stieren waren flink aangevoerd, met willigen handel, zoodat de prij zen van vorige week gemakkelijk be dongen konden worden. De aanvoer van vette kalveren was ruim, de handel kalm en de prijzen Ter hoogte van het hoofd "was j waren iets la8er dan gisteren. Een en kel prima kalf ging nog tot 7.5 cent boven noteering.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3