jpMTillHU tweede blad. Woensdag 27 Aug. '30. 53e Jrg. PROVINCIAAL nieuws. Waalwijk, 27 Augustus 1930. nmet bij alle groote kerkelijke plechtigheden. Als directeur van de Congregatie van O. L Vrouw in de St. jansparochie, als leider van de Bossche bedevaart naar Brielie als geestelijk adviseur van de Bossche afdeelingen van den R.K. Vrouwenbond en den R K. Metaal- bewerkersbond, van den landelijken bond van St Sylvester en als gods dienstleeraar der Handelsdagschool van ie Eerw. Fraters had hij zijne zeer bijzondere verdiensten. 13 Mei var. 't vorig jaar overleed de Z.Eerw. heer pastoor Kuljpers en 23 Mei werd door Mgr. Diepen de ZeerEerw. heer Hasselbach benoemd tot diens opvolger en blijde tegemoet getreden en verwelkomd door zijn parochianen, onder wie hij den korten tijd hem geschonken met liefde en opgewektheid heeft gewerkt en die hem niet zullen vergeten in hunne gebeden. De plechtige uitvaart heeft heden, morgen ten half elf plaats, waaromtrent wij onder Laatste Berichten nog een en ander hopen te melden. Toespraak van dtn Burgemeester. Kinderstoet van alle kinderen met oranje getooid begeleid door de harmonieën .St. Crispijn" en „St. Jan." Ten 5'/a uur Concert door de har- monie „St. Crispijn." Programma 1. Qraf Zeppelin, Marsch C. Teike 2 Au Crepuscule, Fantaisie J. B Minne 3. Dollarwalzer, Leo Fall. 4 Der TreueHuzar, Marsch Frantzen. PAUZE. voorzitter een woord van dank brengt aan den Secr. Penn. voor zijn uitste kende verzorging van de notulen. Financieel verslag. Uit het financieel verslag over het eerste halfjaar 1930 blijkt dat de in komsten van het Ziekenfonds bedra gen 1344.80 en de uitgaven 1899.80 dus een nadeelig slot van 555. In kas op 1 Jan. 1930 9377.62 In kas op 1 Juli 1930 8822.62 De inkomsten van het steunfonds be dragen en de uitgaven Voordeelig saldo In kas op 1 Jan. 1930 l dit bla gesteld im Pastoor Hasselbach. -j* Wel zelden zal in onze plaats een (jini dieper indruk gemaakt hebben, jjioen wij Zaterdagavond bulletineer. a, idl de Z Eerw heer pastoor Hassel- 1 van de St. Antoniusparochie jtttling was overleden. (jliinand in Waalwijk, niemand in parochie wist dat de pastoor jgszins ongesteld was, een keel— i',doening had, temeer waar Z.Eerw. Zondag in Haaren in retraite fu geweest en eerst Vrijdagavond uitwas gekomen. Toen pastoor Hasselbach Vrijdag igkeerde had hij wat last van z'n en vertoefde onderweg bij z'n ■der op hui re Assisië te Udenhout. trof hij toevallig dr. Lobach, bij hij infot meerde naar z'n keel- idoening en die er geen enkel be- uar in zag en hem raadde thuis- iomen z'n huisdokter maar eens te komen. Zulks geschiedde Zater- morgen. Dr. Langemeijer consta ble eveneens een lichte keel-ont- jg met bij een normaal verloop ring in een paar dagen, itn tegen den avond de pijn echter nam, werd de dokter opnieuw éden, die moest constateeren dat ziekte een ernstig verloop had ge ien en directe overbrenging naar Bosch noodzakelijk achtte, waar hij zelf met den ZeerEerw. heer ior per auto zou vertrekken. [Toen pastoor Hasselbach zich bereid harde mee te gaan en men bezig z'n jas op te geven, zakte de «Eerw. Heer Pastour in elkaar, werd geestelijke hulp verleend it den Eerw. heer kapelaandr imeljer paste nog een chirurgische indeling toe, maar alles was voorbij; ZeerEerw. heer Hasselbach was in ilge minuten overleden, vermoedelijk door z'n keel-abces. kan zich de ontsteltenis van de wezigen voorstellen door dit schok- i, plotselinge overlijden van den ligen, ijvervollen en zeer geach'en Ier en pastoor. De geheele pa- :hle, de geheele gemeente was zeer der den indruk bij 't vernemen van ldroevige en treffende nieuws. h eensklaps werd een einde ge luld aan 't leven van den herder, die voor 15 maanden geleden werd moemd tot pastoor der St. Antonius- itochie, als opvolger van pastoor die zich in dien tijd deed als een buitengewoon predi- Ifaleen ijverig pastoor, een vriend der pin en der armen. Hij kon met parochianen om, in elk opzicht. 'j gave des woords, z'n weisprekend- maakte grooten indruk en trok velen, ook van buiten de parochie iwaarts. Noor Hasselbach mocht de uit. Iding der kerk voltooien, z'n ideaal geheele afwerking der pracht kerk pte hij in een k^rt verschiet te :iken. Ook werd onder zijn leiding de St. Antoniuskerk een eigen familie opgericht li jeugdige, volijverige pastoor had zooveel goeds voor deze mooie zich snel-uitbreidende parochie nen bereiken. God heeft 't anders üemd. Binnenkort zou pastoor isselbach naar Rome zijn vertrokken. hopen en vertrouwen met het s?zndat hij de E-uwige Stad nu ds voor goed zal hebben bereikt. rerkt d H. rschijnl deelen, ïen prach i prijs deel 2000 blad VI. met voor mdrukkul elen. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1930. Koninginnefeest Waalwijk 1930. ZATERDAG. 3 uur. Zanghulde der kinderen Ten der vier hoogste klassen van alle lagere scholen in de gemeente (circa 800) rondom de kiosk op de Markt, met begeleiding der harmonie „St. Crispijn" onder leiding van den heer J. L. van Kempen. (De kinderen, die allen met oranje sjerp, muts, of i.d getooid moeten zijn, komen ten kwart voor drie op de speelplaats der Eerw Broeders bijeen TEKST DER LIEDEREN. 5. Soldatenleben, Fantaisie Ké'er Bé'a. b Lustspiel. Ouverture Kéier Béla. 7. Marsch Populair, Joh. Wierts 7—5 uur. Demonstratie der R K Waal- wijksche Gymnastiekvereniging op het Plancher op de Markt, met In kas op juh 1930 begeleiding der harmonie „St Jan* Vooraf wordt met muziek door een deel der gemeente gemar cheerd. 748.79 487.90 260.89 3551.43 3812.32 Het totaal bezit der kas is dus Ziekenfonds 8822.62 Steunfonds 3812.32 Totaal 12634.94 8-10lU uur Groot Concert der Har. Omtrent dit fin. verslag heeft geen monie „Concordia" van Loon-op-der leden een opmerking te maken, 2arJ(j I zoodat het wordt goedgekeurd onder dankbetuiging aan den ijverigen Secr. Penninein. N. V. Hoof. Moor Hasselbach werd geboren in i te Arnhem en na zijn studiën aan seminaria voltooid te hebben in priester gewijd en daarna be- «i lot kapelaan te Valkenswaard hij tot 1912 verbleef. *n ver r >k hij naar de parochie JieH Oertrudis te Geertruidenberg ï*ilj 5 jaar ongeveer werkzaam |ln deze plaats heeft ZijnZeer- 8 zich bijzonder verdienstelijk ge- Kmet zijn werk voor de R.K. jj liren In de R K. Militairenvereeni- a en was hij de graag geraadpleegde slaan door tal van militairen van in tang 0 1917 volgde zijn overplaatsing Tilburg waar bij in de parochie den H Vincentius Paulo. Gast- 'straat, tot 1923 zijn heilzamen ar- onder de aan zijn leiding toe tenden met kracht en overtuiging 'Ortzette. Tevens was hij daar godsdienst tear aan het R.K Lyceum. In. 1923 werd hij kapelaan der Kathe- M' kerk van St. Jan te 's Boscll. deze stad was hij vooral e h op "en voorgrond tredende figuur als eminent predikant en als ceremoniarius Programma la. Volksliederen, lb. Adlon Marsch M. Heinecke. 2. Heimkebr a. d. Fremde, Ouverture, F. Mendelssohn. 3. Mein Traum, Walzer E. Waldteufel, 4. Czardas L. Grossmann. Pauze. 5. Es lebe das Leben, Marsch A. Ischpold. 6. Ouverture Leichte Cavallerie, F. v. Suppé. 7. Rumanische Liebe, O. Köpping. Elfen Geflüster, Intermesso, M. Rode. Neerlands Taptoe, A. Roeien. j'O1/, uur Groote Taptoe met fakkel en lampiondragers begeleid door de harmonie „St. Crispijn" van Waalwijk en „Concordia" van Loonopzand. De harmonieën en degenen die zich ais fakkel- en lampionsdragers beschik baar stelden, worden verzocht zich ongeveer 10 uur op te stellen voor de O.L. School, Stationsstraat. Het publiek kan zich achter de darmonieëa aansluiten. Het Bestuur van W. B. doet een beroep op vereenigingen of jongelui om zich bij den seeretaris als fakkel- of lampiondrager op te geven. ZONDAG. 21/4 uur op de Kiosk op de Markt Hollands Glorie Richard Hol Domme saivam fac Giessen. uit te voeren door de liedertafel „Oefening en Vermaak" met be geleiding van koper door de har monie „St. Crispijn." Vlaggen en nog wat Een onzer medewerkers heeft in ons vorig nummer onder een andere rubriek de aandacht gevestigd op een euvel, dat zich in onze plaats, zooals trouwens in zoovele andere, nog steeds voordoet. Wij zijn 't daarmee volkomen eens en willen dat hier nog eens gaarne onder- streepen. Wij bedoelen het vlaggen bij feeste lijke gelegenheden, speciaal bij natio nale feesten. O.i. moest met deze lamlendigheid of oude sleur nu toch eens voor goed gebroken worden. Het is er toch wel de ttjd voor. Nu we dagelijks door woord en geschrift, niet 't minst door de radio (Vara) van andere zijden worden ont haald op zooveel moois dat ons van ons vaderland, ons vorstenhuis, van onze nationale eenheid zou willen vervreemden, nu past het ons steeds wanneer er gelegenheid toe is, te demonstreeren voor onze eigen gevoe lens en dat kan men zoo passend door onze driekleur op nationale feestdagen fier door onze straten te doen uit wapperen, als symbool van onze natio nale gezindheid en liefde voor land en vorstenhuis. Er zijn vooral straten in onze gemeente die van het niet—vlaggen 't monopolie schijnen te willen op- eischen en waar juist een goed voor- beeld moest worden gegeven. Ook de houding van het publiek bij 't zingen of spelen van nationale liederen, is werkelijk lang niet wat 't zijn moet. Wij zeggen 't P.P. gaarne na „Richt U op, hoeden en petten af. Geen flauwe schaamte, hier geen lauw heid, maar een krachtige uiting voor 't geen ons dierbaar is, het nationale volkslied." We hopen op beterschap bij de a.s. Koninginnefeesten. We zullen ver trouwen en zien 1 Algemeene Vergadering Ziekenkas der R.K. Werkliedenvereniging Deze vergadering werd gehouden op Maandag j.l. des avonds 8 uur in de groote zaal der R.K. Werklieden- vereeniging. De Voorzitter, de heer J. Leijtens, opende de vergadering met den ge- bruikelijken groet. Hierna sprak de voorzitter een woord van welkom tot de vrij goed bezette vergadering. Hij wees er op, dat deze vergadering de eerste is na de reorganisatie van het Ziekenfonds tot -kas, en op de vele moeilijkheden, die men in deze korte periode te verwerken had gekregen. Daarom zou het nog noodig zijn om eenige punten te bespreken en een art. van het reglement aan te vullen, om zoodoende een beter geregelde con trole te kunnen uitoefenen. Hierna leest de Secr.-Penningmees- ter, de heer N. v. Hoof, de notulen der vorige vergadering voor. Deze worden onveranderd goedgekeurd, waarna de Verslag controleurs. De boeken en bescheiden zijn na gezien door de heeren J. Swinkels en Verhoeven. De heer J. Swinkels zegt, dat de boeken en bescheiden in orde zijn bevonden en brengt een woord van dank aan den Secr. Penningm. voor diens accuraat beheer. Verkiezing Controleur. Wegens periodieke aftreding van den heer J. Swinkels moet een nieuw lid voor de controle-commissie wor den gekozen. Op voorstel van den voorzitter wordt de heer van Drunen benoemd verklaard. Verlaging Contributie. De voorzitter zegt, dat het bestuur gemeend heeft de contributie voor 't steunfonds te moeten halveeren. Elk jaar is er een flink overschot. Hierin heeft men een mooi bezit, maar door de wettelijke ziekteverzekering viel men vroeger reeds na 17 weken uit keering van het Zieken- in het Steun fonds, voortaan eerst na 26 weken. Daardoor zal het fonds nog minder uitkeeringen moeten doen, zoodat men gerust tot contributieverlaging kan overgaan. De vergadering geeft door een ap plaus zijn instemming met dit besluit te kennen. Aanvulling Reglement. Om alle fraude te voorkomen heeft het bestuur gemeend een art. in het reglement te moeten aanvullen met het volgende: „Het recht op uitkee- ring vervalt, wanneer de onbekwaam heid tot werken een gevolg is van dronkenschap of vechtpartijen, ook kan de uitkeering worden ingehou den, indien een ziek lid zich in een herberg begeeft, handel drijft of werk verricht in welken vorm dan ook' Het Bestuur wil deze aanvulling toepassen, omdat er controle moet zijn. Op de leden die onder de be drijfsdassen vallen, heeft men con trole, niet echter op hen die buiten de wet vallen. Ook het bestuur van den R.K. Werkliedenbond juicht deze maatregel toe, omdat er controle moet zijn. De heer v. Huiten vraagt, of het ook verboden is in den Gildenbond kaart te spelen. De voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval is, de Gildenbond is 'n tehuis voor leden van de R.K. Werk- liedenvereeniging. Het voorstel van het Bestuur wordt aangenomen en de vergadering geeft zijn instemming hiermee te kennen Mededeelingen. De Voorzitter zegt, dat alle leden van de Ziekenkas briefjes thuis heb ben gehad, waarop staat, dat men 'n bewijs mee moet brengen voor wat men van den patroon ontvangen heeft, om hier dan 20% aanvulling op te krijgen. Dit is natuurlijk voor de con trole, en wanneer er leden zijn, die geen bewijs hebben, kan het bestuur geen uitkeering geven. Op een vraag van den heer v. Hoof antwoordt de Voorzitter, dat dit meestal op de loonzakjes geschreven staat, en anders kan men wel even 'n bewijs vragen. De heer Dekkers vraagt of dit be wijs iedere week moet worden afge haald, of slechts eenmaal gedurende de ziekte. De Voorzitter antwoordt dat 't voor een goede controle noodzakelijk is, dat het iedere week gebeurt. Daar is ook geen bezwaar tegen, want de pa troons geven graag een dergelijk be wijs, daar ook zij bij een goede con trole gebaat zijn. Wanneer men geen loonzakje krijgt, moet men een apart bewijs vragen. De voorzitter zegt, dat het nog voor komt dat er leden zijn, die opgenomen moeten worden in een ziekenhuis en dan denken dat zij alle kosten ver goed krijgen. Zooals ook de penning meester reeds heeft doen uitkomen, is dit niet het geval, men krijgt een uikeering van 1.50 per dag geduren de 42 dagen, en alle verdere kosten zijn voor den patiënt. De heer v. Assen vraagt of het niet mogelijk is om den zieke alle kosten te vergoeden, die hij moet maken, wanneer hij het zoo goedkoop moge lijk aanlegt, wil hij dan in een hooge- re klasse gaan, dan moet hij dat zelf maar bijbetalen. De Voorzitter zegt, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat het fonds zeer veel doet waarvoor geen cent binnenkomt. Er wordt slechts opgebracht voor een uitkeering uit 't steunfonds en uit het ziekenfonds, nu geeft men al een extra-uitkeering van 1.50 gedurende 42 dagen en boven dien nog gratis 3 tanden trekken. be Secr. merkt op, dat ook voor 't bedrag der ongevallenverzekering geen cent inkomt. De heer v. Assen schrijft het nadee lig saldo toe aan de vermindering van contributie die men indertijd gegeven heeft. De Secr.-Pennm. vestigt er de aan dacht op, dat de leden, die ook bij 't Doktersfonds zijn aangesloten, wan neer ze naar het St. Antoniusgasthuis te Utrecht gaan, ook daarvoor een uit keering krijgen van 1.50 per dag, waardoor ze dus alles vrij hebben. De heer Dekkers vraagt of het niet mogelijk is, dat de leden van het Dok tersfonds in den Bosch verpleegd moe ten worden. De voorzitter zegt, dat hiertegen bij spoedgevallen nooit bezwaar gemaakt wordt. In gewone gevallen moet men naar Utrecht, daar het Fonds daar 'n contract heeft met het St. Antonius- ziekenhuis. De heer Aarts klaagt er over, dat hij zeer slecht behandeld is geworden. Na zijn ziekte heeft hij zelf nog een groote rekening moeten betalen. Spr. meent dat het bestuur hem hierover eerst had moeten inlichten. Hij zou een regeling willen treffen, zooals die thans in Geertruidenberg toegepast wordt. De Voorzitter zegt, dat deze kwes tie beter ter sprake kan worden ge bracht in de vergadering van het Dok tersfonds die binnen enkele weken ge houden wordt. Deze kwestie heeft met de Ziekenkas niets te maken. Verschillende leden dringen er op aan, om de zaak nu te behandelen, daar de meeste der aanwezigen er bij geïnteresseerd zijn. De heer Smolders is het met den voorzitter eens, dat iedere vergade ring zijn eigen zaken moet regelen, maar daar bijna alle leden bij beide fondsen aangesloten zijn, heeft hij er niets op tegen om de zaak nu even uiteen te zetten. Het Doktersfonds is 3 jaar later op gericht dan de ziekenkas. In den loop der jaren heeft het doktersfonds een overeenkomst in Utrecht gehad, zoodat daar de leden verpleegd konden worden zonder dat het hen iets kostte. Wat die verhooging betreft voor 't Maatschappijfonds, hierover zullen de leden misschien binnenkort wel meer hooren. De maatschappijfondsen zijn ook reeds diocesaan in het leven ge roepen. Ook het Bestuur heeft het vraagstuk reeds in studie genomen en wanneer men de verschillende moeilijkheden zal hebben overwon nen, zal dit fonds ook hier gepropa geerd worden. De Voorzitter zegt toe dit punt op de vergadering van het Doktersfonds te zullen bespreken. De Voorzitter zegt, dat het bestuur met de dokters overleg heeft gepleegd De heer Passier wijst er nog eens op, dat de verzekering vrijwillig wordt opengesteld. Daar het toch slechts een voorloopige maatregel be hoeft te zijn, is er geen bezwaar tegen om het voorstel van den voorzitter aan te nemen. Hij acht het echter beter, dat het bestuur deze zaak verder nog eens overweegt en afwerkt, dan kan zij 't besluit nog wel aan de leden bekend maken. De heer Smits vindt het beter de zaak niet op de lange baan te schui ven, doch ineens af te werken. De Secr. zegt, dat dit niet het geval behoeft te zijn, daar het bestuur er nog deze week over zal besluiten. De heer Passier wil graag nog eeni ge mededeelingen doen. De eerste is naar aanleiding van de willekeurige wijze, waarop men dik wijls met de z.g.n. wandelbriefjes om gaat, en van het bekrompen stand punt dat sommigen hierbij innemen. Door de Federatie van bedrijfsver. is het uniform geregeld, dat de zieken zomers tot 8 uur mogen wandelen. Nu is het wel eens voorgekomen dat een zieke na dien tijd aan de deur zat, wat een collega aanleiding gaf om hem aan te klagen, zoodat de uit keering werd stopgezet. Zulke vitterij moet ten strengste afgekeurd worden. Spr. zegt, dat men zich bij een der gelijke behandeling gerust kan wen den tot de bedrijfsvereenigingen, die niet zoo'n schriel standpunt innemen. Wanneer er iets is, dat niet in den haak is, kunnen de leden zich gerust wenden tot den heer Smarius, die I dan de zaak wel verder zal afwerken. De heer Passier zegt nog, dat er ver schillende kleine patroons zijn, die hun arbeiders eenvoudig niet verzeke ren, wat natuurlijk voor beide partijen noodlottig kan worden. Dergelijke ar beiders kunnen zich wenden tot den Raad van Arbeid die voor een verze kering van 80% zal zorgen. Ook wat de doktersbriefjes betreft, kan de heer Passier de leden gerust stellen, wanneer men door omstan digheden geen briefje mee kan bren gen, zal deze bepaling wel soepel wor den toegepast. De vergadering geeft door applaus zijn instemming met de woorden van den heer Passier te kennen. De Voorzitter dankt voor de bereid willigheid waarmede de heer Passier deze zaken heeft uiteen gezet en hoopt ook bij een volgende gelegenheid op hem te kunnen rekenen. Rondvraag. Bij de rondvraag protesteert de heer Maas uit Tilburg, er heftig te gen, dat hij hier in Waalwijk eerst ge keurd moet worden, alvorens hij lid der kas kan worden. Ook klaagt hij er over, dat zijn aanvrage om het lid maatschap eerst na enkele maanden beantwoord werd. De Voorzitter zegt, dat het bestuur omdat er op verschillende leden geen I volgens het reglement het recht heeft. controle is, n.l. zij die voor eigen re kening werken. Bij eventueele ziekte moeten ook deze leden, die feitelijk buiten de wet vallen, van den dokter een briefje vragen en dit bij het bestuur inleveren. Dit geldt ook voor hen die onder de bedrijfskassen vallen. Deze leden moeten dan een door den dok ter afgeteekend briefje inleveren, waardoor zij voor 70% van hun aan slagbiljet kunnen worden verzekerd. De heer Dekkers vraagt of de dok ters ook hierover ingelicht zijn. De Voorzitter zegt, dat dit hetzelf de briefje is, dat men aan den patroon moet toonen. Overigens weten de dok ters ervan. Ziekteverzekering bij werkeloosheid. De voorzitter zegt, dat verschillen de werltloozen hadden gevraagd of zij bij het Ziekenfonds verzekerd kon den worden. Dit punt is ook in de vergadering met de werkliedenver- eeniging besproken. De heer Passier, voorzitter der R.K. Werkliedenvereeniging geeft hierna een kleine uiteenzetting van deze Juwestie. Het komt voor dat de arbeiders bij hun patroon verzekerd zijn, hun ont slag krijgen en zoodoende buiten de kas vallen. Wel hebben zij nog een maand recht op uitkeering, maar daarna is de arbeider niet meer ver zekerd. Het Bestuur was echter tot nog toe in de vaste veronderstelling, dat deze zaak al geregeld was, maar dat is niet juist, men wacht nog steeds op de medewerking der regeering. Op een vergadering in Tilburg heeft de heer v. Spaandonk een uiteenzet ting gegeven van de moeilijkheden, die bij deze vrijwillige verzekering ge rezen zijn. Tot nu toe zijn de werkloozen noch bij den Raad van Arbeid, noch bij de bedrijfsvereenigingen verzekerd. De besprekingen hierover zijn nog gaan de. Daarom stelt de heer Passier voor om zoolang deze zaak nog niet voor elkaar is, de leden de gelegenheid te geven om zich vrijwilligste verzeke ren voor een hoogere som dan 20%. Op een vraag van den heer Dek kers of de verzekering dan weer ver valt wanneer de v^erkloozen weer werk hebben, antwoordt de heer Pas sier bevestigend. De voorzitter stelt voor om de ver zekering op 40 of 50% te brengen. De heer Dekkers zou de verzeke ring kosteloos willen maken en dan de verlaging der contributie van het steunfonds niet toepassen, dan dra gen de leden het meer algemeen. De Secr.-Pennm. acht het beter deze contributie te laten zooals ze thans geregeld is. Daar de gevallen niet zoo vaak voorkomen, zou hij een uitkee ring van 70% willen waarborgen. om de aanvragers te laten keuren. Dat men dit in andere plaatsen niet behoeft, zegt niets, ieder heeft zijn eigen reglement. Verder zegt de voor zitter, dat men niet het recht heeft zoo maar in de huishoudelijke verga dering te komen ageeren en dat nog wel voor een niet-lid. De heer Maas blijft echter zijn „recht" met klem bepleiten, en zegt geen lid der kas te willen worden, wanneer hij gekeurd moet worden. Op voorstel van den heer Passier wordt den heer Maas het woord ont nomen en spr. geeft hem den raad de zaak met het bestuur kalm af te wer ken. De heer van Gorcum vraagt nog of de ziekenbriefjes door het bestuur worden achtergehouden, of dat die worden teruggegeven. De voorzitter zegt, dat er geen be zwaar tegen bestaat om de briefjes terug te geven, indien de leden dit verlangen. De Secr. zegt, dat hem indertijd door een Commissielid van Herwon nen Levenskracht balken zijn gepre senteerd voor den bouw van een nieuw sanatorium. Spr. stelt voor om 10 balken van 2.50 te koopen, om het goede doel te steunen. „Dat deel van onze gezondheid kunneh wij voor die arme stumperds nog wel missen", al dus spr. Het voerstel blijkt de algemeene in stemming van de leden te hebben en wordt dan ook aangenomen. Met een dankwoord voor de opge komen leden sluit de voorzitter pl.m. 10 uur deze geanimeerde vergadering. Noodlanding te Drongelen. Zooals wij Maandag reeds bulleti neerden moesl het militaire toestel 611 te Drongelen een noodlanding maken, wegens gebrek aan benzine. De vliegers, de luitenant-waarnemer Verschuijl en de sergeant-vlieger Hen driks, waren te Soesterberg opgestegen voor een vlucht naar Utrecht. Hier werd hun draadloos order gegeven om naar Culemborg te vliegen, terwijl zij boven Culemborg gekomen door werden gestuurd naar Zalt-Bommel. Boven deze plaats bemerkten de vliegers dat de benzine opraakte, zoodat men besloot naar Gilze-Rljen te vliegen. Boven Sprang gekomen, zag men echter dat de machine het niet meer zou halen, en men besloot om te keeren om een geschikt landingsterrein te zoeken. Boven Waalwijk, waar de vliegers inmiddels tot 1000 M. hoogte waren geklommen, stopte de motor. Op het errein achter den Winterdijk durfde de piloot niet landen in verband gnet het gevaar der hoogspanningsdraden. In glijvlucht kon men echter^nog juist een groot stuk land bereiken aan de overzijde van de Maas. De landing verliep vlot, daar het terrein uitstekend geschikt bleek te z$n, WILHELMUS. Wilhelmus van Nassairwe Ben Ik, van Duitschen bloed. Den Vaderland getrouwe Blijf ik, tot in den doet. Een Prinse van Oranje Ben ik, vrij onverveerd. Den Koning van Hispanje Heb ik altijd geëerd. Mijn schild en mijn betrouwen Zijt gij, O God, mijn Heer. Op U, zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer. Dat ik toch vroom mag blijven Uw dienaar te aller stond, De tirannie verdrijven, Dfe mij mijn hart doorwondt. MARCHEEREN. 1. Wij trekken blij de gymnastiekzaal in, Zoo stevig in de maat, De borst vooruit, de beenen flink gestrekt, Hoe vind^ je, dat bet gaat? Hoor de planken kraken bij het passen maken, Zachtjes. op de teenen, glijden we stil henen, Dan weer voorwaarts marsch, in gewonen pas En (Jan klinkt het: Halt! 2. Marcheeren is het fijnst van allemaal, Dan voel je, dat je leeft; Je zet je voeten lekker stevig neer, Dat 't vloertje trilt en beeft. Hoor de planken, enz. 3. Wij jongens zijn voor niemendal bevreesd, Wij duchten geen gevaar. Wij droomen niet, zien helder om ons heen En wij marcheeren maar. Hoor de planken, enz. VLIEGEN. Vliegenier, kom 'ns hier Daal maar in m'n tuintje neer; 'kWou zoo graag nog vandaag, Bij zoo'n heerlijk zonnig weer, Met je vliegen in 'n mooie vlucht, Met je vliegen heel hoog door de lucht. Daal 'ns neer, vliegmeneer, Die daar in de wolken zit, En dan vlug, heen en t'rug Naar Parijs of naar Madrid, Ja zoo'n vlucht door de lucht O, wat zou dat lekker gaan. Maar de man, kijk 'ns an, Is al heel ver hier vandaan. Want dat vliegen, o 't gaat zoo, vrees'lijk snel, En voor vliegen weet je zeker wel Moet veel geld neergeteld. Maar m'n varkentje is leeg; Hola man, zeg me dan, Hoe je dat te weten kreeg. Wel ik spaar heel dit jaar Al m'n centjes, zal je zien, En bestel goed en wel Zelf 'n heel mooi vliegmachien. En dan vliegen in 'n mooie vlucht En dan vliegen heel hoog door de lucht. Maar m'n moe roept me toe: „Zooveel krijg je niet gespaard. Weet je wat? Ja, doe dat, Rij wat op je hobbelpaard." VAN EEN KIKKERTJE. Het was een mooie zomerdag Van bloemen en van zon. Een kikkertje zat in een pias. En kwaakte wat hij kon „Kwak-kwak 1" Maar daar kwam langbeen ooievaar, Die zocht een fijn diné. Hij had een heele groote maag En honger wel voor twee. O wee! Hij zag den kleinen kikkerdik, Sloop heel stil, stap voor stap, En deed toen met zijn rooden bek Een vrees'lijk grooten hap: Hap, hap 1 Maar hoe hij hapte, hij ving niets Dan water in z'n snuit, Want kikkerdik zat al in 't riet. En zong en lachte luid: „Sliep uit 1" 1. In DE KLEPPERKLOMPJES. t najaar, als Zuidwesterstorm Den regen neer doet slaan, Dan gaan de kindi'ren saam naar school Met klepperklompjes aan. Klepperklompjes, klip-klap, in den regen, Klepperklompjes, klip-klap, kwart voor negen Klepperklompjes rood met goud, Op het zwarte peppelhout, Houden het vocht wel tegen. 2. Wanneer de bonte kinderrij Zoo naast elkander gaat, Dan hoor je 't klip-klap-klepper Van verre op de straat. Klepperklompjes enz. al En 's avonds als het donker wordt En als je niets meer ziet, Als dan de kind'ren huiswaarts gaan, Dan hoor je 't klepperlied. Klepperklompjes enz.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5