Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ter >i Dien KOODE ROZEH. Rijksschool uoor Leerlooiers en schoenmakers fiSk KI 191 Hl FEUILLETON n: rntei rs. chte leus [HEEREN-BAAI 4 MUMMER 73. ?ewoo advei 45i; CM ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930. 53e JAARGANG. kuilt 4514 ntoor, ten tt Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. vlugs ijke troum lotschi EERSTE BLAD. ONZE VLOOT. LBUR ynd dit I esield im et kt d# 4. rschijnt leelen, ;en prad prijs leel 2000 bli met /oor a mdrukka Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhooging der De fensie-begrooting voor het dienstjaar 1930 (uitbreiding van de vloot). De minister van Defensie ontkent daarin met den meesten nadruk, dat het regeeringsvoorstel lijnrecht in zou gaan tegen de uitspraak, in 1923 door de Kamer gegeven, met betrek king tot de toen aanhangige Vlootwet. Het toenmalige Kamervotum had een geheel andere strekking en het Ihans overgelegde schema van aan bouw bedoelt in wezen niet anders, dan aan te geven, hoe de regeering zich onder de tegenwoordige omstan digheden de uiteindelijke samenstelling der vloot denkt. De wettelijke sanctie op dit aanbouwpian wordt niet ge vraagd. Qeheel anders stond het met de Vlootwet 1923. Toen was het wei iegelijk de bedoeling der regeering. lat de samenstelling van een noodig geachte vloot bij de wet zou worden vastgelegd en aanbouw den geheele vloot binnen enkele jaren zou ge schieden. Dat de regeering met haar schema voor aanbouw in zou gaan legen den algemeen gevoelden wensch van vlootbeperking ontkent de minis ter eveneens. Herhaaldelijk toch is er op gewezen, dat de sterkte der zee macht, in verband met de uitgestrekt heid van het grondgebied van het rijk naar evenredigheid verre blijft bene den die van andere mogendheden. Zij is van oordeel, dat met inbegrip van de thans aangegeven reserve de sterkte inderdaad zal beantwoor den aan het, in de troonrede 1929 genoemde strikt noodige voor hand having van de onzijdigheid en ver dediging der onafhankelijk van den Staat. Meer wordt niet gevraagd en meer zou de regeering ook niet wen- schen, Dat de, thans voorgestelde nieuwe aanbouw en zelfs aanbouw der geheele materieele reserve nood lottige consequenties met zich kan brengen en ons land gangmaker zou doen worden voor versterking van het militairisme en vergrooting van het oorlogsgevaar, acht de minister een onjuiste voorstelling van zaken. Daar voor is het standpunt, door de regee ring bij voortduring ingenomen, te duidelijk uiteengezet en van andere dan zuiver defensieve maatregelen van zeer beperkte strekking is geen sprake, In tegenstelling met de leden, die meenen, dat onze vloot, ook al was zij geheel aangevuld, toch nog slechts weinig beteekenis zou hebben, oor deelt de regeering, dat zoodanige vloot tot de vervulling der haar toegedachte taak in staat is. Het toestaan van het thans aange vraagde bedrag van f 770.000 komt allerminst neer op het aanvaarden van het geheele schema van aanbouw. De minister vertrouwt, dat na het toestaan van de aangevraagde termij nen voor den bouw van bepaalde schepen, i.e. een kruiser en een flot tieljevaartuig, ook de volgende ter mijnen zullen worden gevoteerd. Maar de Kamer zal geheel vrij zijn in het bepalen van haar standpunt, wanneer gelde voor verderen nieuwen aanbouw zullen aangevraagd. Bij het ontwerpen van de thans der Kamer voorgelegde plannen is te volle rekening gehouden met onze geldelijke draagkracht en het ts mede op die gronden dat voor nieuwen aanbouw geen hoogere be dragen zijn voorgesteld, dan gemid deld in de laatste acht jaren voor dat doel door de volksvertegenwoordiging werden toegestaan, en dat zelfs ge tracht is nog beneden deze bedrage te blijven. In de laatste acht jaren werd ge middeld 11.1 miliioen per jaar toege staan, terwijl in de komende tien jaren 1095 miliioen noodig zuilen zijn. Bij de beoogde sterkte de vloot zal in Ned. O.-Indië op den duur niet met rond 2000 man Europeesch be- roepspersoneel kunnen worden vol staan. Dit aantal zal waarschijnlijk ruim 2400 moeten worden. Ofschoon de regeering vroeger van oordeel was. dat in West-Indië met een politievaartuig zou kunnen wor den volstaan mits bovendien gedurende eenige maanden van het jaar ook op de aanwezigheid van een oorlogsschip gerekend kon worden, heeft hetgeen in het laatste jaar in Curagao en omgeving is voorgevallen een blijvende stationneering van onze oorlogssche pen noodzakelijk gemaakt. i**Een onbevredigend antwoord. Het avontuur van den voordracht kunstenaar Johan Schmidt en zijn echtgenoote in Italië, wordt nu door den Minister van BuRenlandsche Zaken ran „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. TE WAALWIJK. A. 1. „Ja, sinds zij weet, dat zij een zus ter heeft. Wel wist zij niet, of die zus ter nog in leven was en waar zij ver toefde. Maar zij hoopte haar te vin den. En ik heh haar van de jonge dame verteld, die zoo op haar geleek, en wij vermoedden, dat u haar zuster zoudt kunnen zijn. Maar dat alles kuift u van mijn broeder vernemen, drukkerij Josta eerst op de gedachte heeft n Wacht, dat zij zusters of broers zou «innen hebben. U moet met mij naar jtiem toegaan". Zij keek hem stralend van geluk .aan, -.Zal ik misschien niet vinden een «sloten deur? Heeft mij zuster een reinig liefde voor mij en zal de graaf jPwmitteeren, dat ik haar goeden dag er_ vroeg zij ijverig ig© fwe Ipei 45141 issie- n en j Henning was als betooverd. Hij >«lde, dat hij alles, wat in zijn macht «s, moest doen om haar gelukkig te aken, omdat zij Josta's zuster was 1 zoo op haar geleek. ..Men zal u op Ramberg zeer vrien flijk ontvangen, en mijn broeder zal [zelf verzoeken om naar Waldow te sizen. naar Josta, want zij zal zoo gelukkig zijn haar zuster te kunnen omhelzen en ze zal u niet meer willen laten vertrekken". Zij reikte hem met vochtige oogen de hand. „Ik zal nooit vergeten, dat u mij gezegd hebt een zoo prettige bood schap. Ik heb mijn zuster zoo lief, sinds ik haar gezien heb bij de begra fenis van den broeder van mijn vader. En ik ben zoo alleen op de wereld ik heb geen mensch dan mijn goed oud Maggie dat met mij gereisd is over de zee naar Duitschland, om te zoeken mijn zuster en mijn oom. Maar ik heb niet geweten, dat ik kan vin den bij hun een weinig liefde en of zij mij wil opnemen heartily ik be doel natuurlijk." Zij sprak met een bevende stem, Graaf Henning bracht haar kleine hand aan zijn lippen. „Dan mag ik ook het voorrecht heb ben, u als schoonzuster te begroeten en u het eerst welkom te heeten", zei hij warm. Zij blikte hem dankbaar aan. Naast elkander liepen zij door het park. Miss Gladys had niet weer in de slede willen stappen; zij was te onrustig en verrast. Dus volgde de slede met Maggie, die tevreden het jonge, mooie menscbenpaar nakeek. Ofschoon zij niet veel van het ge sprek had verstaan, wist zij toch zeer nauwkeurig uit de trekken van haar meesteres te lezen. En daar zij zag, dat deze zoo vroolijk en gelukkig was, was zij het ook. Op den weg naar het kasteel ver telde graaf Heipiing zijn begeleidster, hoe het gekomen was, dat Josta eerst sinds korten tijd-wist, dat haar echte WINTERAVONDCURSUSSEN van I October 19301 April 1931. Onderwezen worden MACHINALE SCHOENMAKERIJ Modelleeren bovenwerk. Snijden overleder. Stikkerij jongens. Stikkerij meisjes. Zoolleder-caiculatie. Handzwikken (onder 17 jaar). Mach. Zwikkerij en McKay-afdeeling (boven 17 jaar). Onderwerk en uitpoetsafdeeling (boven 17 jaar). LOOIERIJ-AFDEEL1NG Al naar gelang er belangstelling Is./ Lesgeld van f2.50 tot f7.50. Aangifte aan de Rijksschool op Woensdag 24 Donderdag 25 September van 7.30—8.30 's avonds. indeeling der 'deelnemers over de verschillende cursussen op Dinsdag 30 September om 7 30 uur aan de Rijksschool te Waalwijk. De Directeur, VAN DER WAERDEN. 8. B. en vader Georg von Waldow was ge weest en dat deze nog een dochter uit zijn tweede huwelijk had. Toen ver telde ook zij iets van haar leven en haar omstandigheden. Zoo was de weg voor hem in het geheel niet lang en zij keken elkaar met zulk een le vendige belangstelling in de oogen, dat zij alles om zich heen vergaten. Op het kasteel aangekomen, gaf graaf Henning een bediende opdracht om Maggie naar een verwarmde lo geerkamer te geleiden en een warmen lunch te brengen. De bediende keek verbluft naar het gezicht van Miss Gladys. Ook hem viel de gelijkenis op. Graaf Henning geleidde haar, na dat de bediende haar den kostbaren mantel en het bonten mutsje had af genomen, naar den westelijken vleu gel. „O, wat is dat een wonderbare oude kasteel, zoo iets is er bij ons in Ame rika niet", zei Gladys opgewonden, terwijl zij hem met groote oogen aan keek. Graaf Henning geleidde haar naar het kleine salon, dat Josta's ka mer van dat van haar echtgenoot scheidde. Hij verzocht haar, eenige oogenblikken te willen wachten. Hij wilde zijn broeder eerst een weinig op haar bezoek voorbereiden. Reeds na eenige minuten stond graaf Rainer voor de jonge dame en stak haar dadelijk hartelijk de hand toe. Zij kon zijn sympathie gemakke lijk winnen, daar zij zooveel op Josta geleek. Het resultaat van dit onder houd was, dat Gladys von Waldow om te beginnen op Ramberg zou blij ven dineeren. Maggie moest, nadat zij zich ver- frischt had, naar het hotel terugkee- belicht in een antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Mendels: „Gebleken is, dat de heer Schmidt aangehouden en onder arrest gebleven is, omdat hij bij de Italiaansche politie gesignaleerd stond als Nederlandsch communist en vermoed werd een Bolsjewiekschen agent te zijnvoorts omdat hij op de lijsten der Italiaan sche grenspolitie gesignaleerd stond als een persoon, die aangehouden en aan een onderzoek moest worden onderworpen. Mevrouw Kamerman is, naar gebleken is, aangehouden en onder arrest gebleven, aangezien zij reisde met een als communist gesig naleerd persoon en eveneens op haar ren, de koffers van haar meesteres pakken en naar Ramberg brengen. Gladys zelve zou na tafel naar Wal dow vertrekken. Tot aan het diner hadden de broe ders allerlei met hun bekoorlijke schoonzuster te bespreken. Toen gravin Gerlinde aan tafel kwam, schrok zij eerst hevig. Zij ge loofde een oogenblik, dat het Josta was, die naast de twee broeders aan tafel zat. Maar toen vernam zij, wie de jonge dame was, en dat zij Josta naar Waldow zou volgen. Doch dat, wat haar op het hart brandde, kon zij nog steeds niet te weten komen. In Gladys' tegenwoordigheid kon er niet over gesproken worden. Zij moest haar ongeduld dus bedwingen, tot Gladys weer zou zijn afgereisd. En zoo zaten zij dus dien dag met hun vieren aan tafel, alleen was Jos ta's plaats nu door haar zuster inge nomen. En zij babbelde zoo gezellig en vroolijk, dat zelfs het gezicht van graaf Rainer somwijlen verhelderde. Graaf Henning kon zijn oogen niet van het bekoorlijke gelaat van Gla dys afhouden en in zijn ziel was een heerlijk gevoel van vrede, alsof een woeste storm uitgeraasd had en de zon nu weer helder eri vroolijk over zijn leven scheen. Gravin Gerlinde wist niet, hoe zij zich tegenover Gladys zou gedragen, en deze kon ook geen sympathie voor haar gevoelen. Zij vermoedde in het geheel niet, wat er den vorigen dag op het kasteel was voorgevallen. Nie mand had haar gezegd, dat Josta het huis van haar man voor altijd had verlaten. Het verwonderde haar al leen, dat graaf Rainer zoo droevig ECHT* KttfSCHB 't vermoeden rusite een Bolsjewleksch agent te zijn, De heer Schmidt en mevrouw Kamerman zijn tot de grens begeleid als ongewenschte vreemde lingen. Niet de reiskosten van dat geleide, maar wel de onderhoudskosten kwamen voor hun rekening. De Italiaansche regeering heeft op de stappen, die Harer Majesteits gezant keek en dat er om zijn mond zulk een bittere lijdenstrek lag. Hij ziet er in het geheel niet uit als een jonge ge lukkige echtgenoot, moést zij denken. Het was haar ook dadelijk opgeval len, dat het gezicht van graaf Hen ning sinds den zomer veel smaller en karakteristieker was geworden. Hij geleek nu nog meer dan vroeger op zijn broeder. Graaf Rainer was zeer blijde om 't plotselinge verschijnen van Gladys. Daar zond het lot hem een mensch, die Josta tot troost en tot steun kon zijn, die haar kon opvroolijken. Hij dacht altijd aan Josta's welzijn, vond dat veel belangrijker dan zijn eigen. Gladys maakte een zeer prettigen in druk op hem en haar vroolijkheid moest weldadig op Josta werken. Hij had een oogenblik getwijfeld, of hij Gladys zou vertellen, dat Josta voor altijd van hem was weggegaan. Maar ten slotte besloot hij, al die verklarin gen aan Josta over te laten. Toen Gladys na tafel naar het sta tion reed, nu in een elegante slede van kasteel Ramberg, werd zij door de twee broeders vergezeld; Maggie volgde met de bagage in een volgend voertuig. Toen graaf Rainer van Gladys afscheid nam, zei hij met hee- sche stem: „Groet Josta hartelijk van me, lief klein schoonzusje en zeg haar, dat ik haar vandaag nog zal schrijven en dat ik hoop, dat het gezelschap van haar zusje haar wat zal opvroolijken. Gladys keek hem ernstig en warm in zijn omfloerste oogen en dacht: Wat is hij ontroerd, als hij over Josta spreekt. Hij moet haar zeer lief heb ben. En zij beloofde hem, zijn bood schap over te brengen. Wordt vervolgd. 15 li I 45142 et Zuiden, Jaalwpsclse en Langstraatsclie Conrant, ..Vv «l

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1