Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; IOODE f|0ZE|i. ■X FEUILLETON I 13 TIMER 74- WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1930. 53e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever, abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prjjs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT nummer bestaat uit TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. lij die zich met ingang van 1 October a.s. op dit blad abon- iieeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. BUITENLAND. De Volkenbond. De Engelsche minister van handel, öraham, besprak in de Volkenbonds- icrgadering de teleurstelling, die de ladef—ontwapeningsconferentie ge tocht heeft. Het resultaat dezer conferentie, de ivereenkomst over de stabiliseering itr tarieven en het protocol over de verdere besprekingen, was beneden ie verwachtingen gebleven welke Engeland en andere staten koesterden. is zonder meer noodzakelijk dat ie in uitzicht gestelde besprekingen over de vermindering der toltarieven spoedig mogelijk een aanvang nemen. In ieder geval moeten ze be ginnen voor den afloop van den ter- aijn, welke voorden tolwapenstilstand öepaald. Graham stelde van het ifenen dezer besprekingen de ratifi- alle van de handelsovereenkomst door M-Brittannië afhankelijk. De Graf Zeppelin beschoten. Een Wolff telegram meldt dat de ,Giaf Zeppelin" op zijn Russische niet enkel bij zijn entrée in sovjet-land doch ook bij 't passeeren er grens op de terugreis beschoten is. Officieel wordt intusschen vastge- leld, dat deze beschietingen niet op lussischen bodem hebben plaats ge- ïadzulks moet dus geschied zijn, toen 't luchtschip boven Letland zich bevond. Aan de Letlandsche regeering zijn daarom eenige vragen gesteld. antwoord op een desbetreffende vaag is van Letlandsche zijde even ten stelligste officieel alle schuld aan de beschieting ontkend, en er van „De Echo van het Zuiden." door hedwig courths-mahler. t 14, Graaf Henning boog zich over haar knd en zei sm eekend ..Groet Josta ook van mij en zeg kar*neen niets alleen, dat 'k hoop, haar weer te zien". Zij keek onderzoekend in zijn ont- toerd gezicht en moest allerlei over twee broeders denken. Gladys was verstandig schepseltje en haar heldere bogen hadden veel bemerkt, (';|t haar te denken gaf. De broeders Ramberg brachten 't Ifge meisje met vriendelijke zorg in bar coupé en zeiden haar nog eens hartelijk vaarwel. »Q, ik zeg niet vaarwel", zei Gladys falachend, „ik zeg tot weerziens - J1 "lag ik niet komen met mijn zus- et°p slot Ramberg?" Graaf Rainer keek haar vriendelijk «lachend aan. .Met open armen zullen, we je al- 'W ontvangen, lieve Gladys. Ik zou *enschen, je op Ramberg een tehuis e hunnen aanbieden", zeide hij en ïeadde zich haastig om. Graaf Henning echter hield haar and vast in de zijne en keek haar aa|i. als wilde hij haar beeld nog één- S'":j'l 'n zijn geheugen prenten, ."hot weerziens ik zeg tot weer- fiüi Guve schoonzuster." werd bijgevoegd, dat de Letsche grensposten, die van de komst van 't luchtschip verwittigd waren, schoten hoorden aan de andere zijde der grens, toen de Zeppelin deze reeds had gepasseerd. Zij hielden deze voor saluutschoten, doch maakten er niet temin bij hun superieuren melding van. De onrust in Brltsch-Indié. Het is Britsch-Indische troepen gelukt vijandelijke Afghaansche troepen ter sterkte van ongeveer 4000 man aan de grens terug te slaan. De aanvoer ders der stammen verzochten om sta king der vijandelijkheden en beloofden vertegenwoordigers voor 't voeren van vredesonderhandelingen te zenden. De Engeischen antwoordden dat zij het vuren zouden staken totdat de onderhandelaars waren aangekomen. De verkiezing voor den Duilschen Rijksdag. Zondag is in Duitschland de groote slag gevallen, de verkiezingen voor den Rijksdag, waarvoor zuik een uit gebreide propaganda was op touw gezet, hebben plaats gehad. Het groote succes is, tot veler ont stelling, gevallen aan de uiterste rechter- en aan de uiterste linkerzijde. De twee groote rechter-partijen de Nationaal-Socialisten en de Duitsch- Natiobaien hebben gezamenlijk bijna 150 zetels bemachtigd. Deze winst moet echter alleen worden toegeschre ven aan de felle Hitlerianen, die van 12 op 107 zetels gekomen zijn. Een respectabele winst 1 De Duitsch Nationalen van Hugen- berg gingen achteruit van 63 tot 41 zetels, wat voornamelijk zijn oorzaak vindt in de afbrokkeling in deze partij, waaruit de conservatieve volkspartij (Treviranus), de landvolkspartij en de Christelijk socialen zijn uitgetreden Rekent men deze gesplitste partij nog bij elkaar dan komt men tot een winst van 8 zetels voor de Duitsch— Nationalen. Ook aan het andere uiterste heeft men een beduidende winst gemaakt, de Communisten hebben nl. 76 zetels verworven wat een vermeerdering van 22 afgevaardigden beteekent. De Coalitie-partijen die tusschen de Haar oogen hieven in de zijne kij ken tot de trein zich in beweging zet te en zij elkander niet meer konden zien. Toen zonk Gladys met een zucht in de kussens. Maggie had bescheiden ter zijde gestaan. Nu trok Gladys haar naast zich op de bank. „Nu, Maggie, hoe bevalt je mijn nieuwe familie?" vroeg zij haastig in het Engelsch. „O, heel goed, Miss. Het zijn twee knappe en goede heeren. Maar de man van gravin Josta is zeer ongelukkig, hem drukt een zwaar verdriet." Gladys keek haar getroffen aan. „Zoo, heb jij dat ook gemerkt, Mag gie? Ik had denzelfden indruk, maar wilde het niet gelooven." „Jawel, Miss Gladys. En hij heeft u steeds aangezien, alsof hij u nog iets wenschte te zeggen, wat hem niet over de lippen wilde. Als een jonge, geluk kige echtgenoot zag hij er lang niet uit." „Ja, Maggie," zei Gladys zuchtend, „het kwam mij voor dat graaf Rainer bezorgd is over mijn zuster en graaf Henning scheen ook iets op zijn hart te hebben. Het scheen me, dat graaf Rainer bezorgd is over mijn zuster en graaf Henning over zijn broeder. Jos ta zal toch niet ziek zijn?" „U zult het spoedig zien, Miss, over een kleine twee uur, zijn wij op Wal- dow." Het jonge meisje knikte en drukte haar handen tegen haar hart. „Weet je, hoe het mij te moede is, Maggie? Nu zal ik spoedig voor mijn zuster staan. En ik weet nu al, dat ze me lief zal ontvangen. Graaf Henning heeft het me gezegd. Zij heeft vol ver langen naar mij laten zoeken. Graaf Henning was zoo lief voor me, graaf Rainer ook, maai- die was afwezi'g m radicale vleugels instaan, hebben daarentegen gezamenlijk een verlies geleden van 23 zetels. In deze coalitie wist alleen het Centrum, waarbij wij dan ook de Beiersche Volkspartij re kenen, een winst te behalen nl. van 7 zetels. Bij deze groote coalitie hebben wij ook de Oeconomische partij (23 zetels) inbegrepen, hoewel die daar vroeger niet bijgerekend werd. Om nog ongeveer tot de sterkte der oude coalitie te komen, zouden ook de Land volk- enConser v. partij (T re viranus) bij de coalitie moeten aansluiten. Ab soluut verliest men in dat geval slechts enkele zetels, doch relatief is de ver mindering belangrijker daar het totaal afgevaardigden is gestegen van 491 tot 576. De versterkingen voor de radicale partijen zijn waarschijnlijk vooral ge komen van de jongere garde, die voor een groot deel radicale neigingen ver toonde. Ook de winst van het Cen trum is uit de jongere kiezers ge komen. Wat zal nu Rijkskanselier Biüning echter aanvangen met zijn regeering? Wil hij positieve krachten hebben dan zou hij met sociaal-democraten moeten regeeren, daar deze nog steeds de sterkste partij in den Rijksdag vormen en alleen voor een combinatie Hugen- zijn gedachten ik geloof, bij Josta. Maar graaf Henning heeft mij zooveel moed gegeven en hij was zoo lief zoo goed je kunt het nauwelijks gelooven, Maggie." Deze glimlachte. „Och Miss, hoe kan, hij dan ook an ders dan goed voor u zijn? Hij heeft toch oogen in zijn hoofd, Zoo'n lief, mooi meisje ziet hij niet dikwijls. Hij mag u graag. Miss, gelooft u dat maar. Mijn oogen zijn nog zeer scherp." Gladys glimlachte schalksch. „Ei, Maggie, ik geloof toch, dat je wel gauw een bril zult noodig heb ben," zei ze. Maar zij bloosde daarbij toch. Josta was op Waldow aangekomen. Daar zij het niet vooruit bericht had, vond zij niets) voor haar ontvangst ge reed en daar de kamers altijd koud en ongezellig waren, moest zij een paar uur in de woning van den pachter blijven, tot er op de eerste verdieping wat gezelligheid gebracht was. Voor tafel ging zij nog een paar uur in de lucht, daar zij hoofdpijn had. Zij vond Waldow tot haar teleurstelling lang zoo verlokkend niet als zij gedacht had. Zij was er in den winter ook nog nooit geweest en in den zomer, wan neer alles groeide ën bloeide, zag het huis er heel anders uit. Zij kon zich nu niet voorstellen dat zij hier zulke gelukkige dagen had doorgebracht. Nu wist zij ook, dat haar verlangen naar Waldow altijd verband had ge houden met de omstandigheid, dat Rainer in de nabijheid woonde. En nu vloog haar verlangen naar Ramberg. Hier op Waldow was er voor haar ziel geen plaats, nu ook haar vader niet meer bij haar was. En zoo zou liet nu altijd blijven, haar heele leven berg—Hitier de vlag moeten strijken. Het resultaat van de verkiezingen luidt aldusUitgebracht werden 34.943 460 stemmen, hiervan verkregen (met de vergelijkende cijfers van de verkiezin gen van Mei 1928) sociaal democraten 8,572,060 (9,151,059), Duitsch nationa len 2,458,497 (4,360.029) Centrum 4,128,929 (3,711,141), communisten 4,587,703 (3,263,354). Duitsche volks partij 1,576,149 (2,678,217), staatspartij 1,322,608 (Democraten 1 504,184), Beier sche volkspartij 1,058 556 (945 304). Oeconom. partij 1,360,585 (1.395,684) nalionaal socialist. 6,401,210 (809,771). De nieuwe Rijksdag telt volgens dezen voorloopigen uitslag reeds 143 sociaal democraten (153), 41 Duitsch- nationalen (63), 68 leden centrum (62), 76 communisten (54), 30 ieden Duit sche volkspartij (45), 22 leden staats partij (25), 23 economische partij (23), 107 nationaal-socialisten (12), 18 Beier sche volkspartij (17), 18 leden land volkpartij, 5 Hannoveranen, 2 conser vatieve volkspartij (Treviranus), 6 leden Duitsche boerenpartij, 3 landbouw- partij, 14 christelijke socialen. Het aantal kiezers bedroeg 42.8 a 42 9 miilioen, wat drie miliioen meer is dan in December 1924 en anderhalf miliioen meer dan in Mei 1928. Den uitslag van de verkiezingen legt men in Beriijnsche politieke kringen aldus uit, dat de voortzetting van de huidige buitenlandsche politiek verzekerd is. De oppositie tegen deze politiek bedraagt in het geheel 224 stemmen, n.l. 76 communisten, 107 nationaal- socialisten, 41 Duitsch-nationalen Daar de rijksdag in het geheei 575 afgevaardigden zal tellen, is deze op positie veel minder dan de helft der afgevaardigden. Te Gneien In Mecklenburg Schwerin zijn Zaterdag Reichsbanner en nationaal-socialisten elkaar met messen en stokken te iijf gegaan. Eenige personen werden gewond waar. onder één ernstig. Te Berlijn hebben de demonstraties op Zaterdag twee dooden geëischt. Bij een botsing tusschen communisten en nationaal-socialisten voor het Lieb- knecht huis op de Von Bulow-Platz Zij rilde en ging langzaam weer naar het huis terug. Waar zou zij nu zich nog prettig kunnen voelen? Ner gens. De eenige plaats, waar zij geluk kig had kunnen zijn, was aan Rainer's hart, in Rainer's huis. En dat was nu voor haar gesloten, voor altijd. Moede, met slependen tred, kwam zij thuis. De vrouw van den pachter ontving haar aan de deur. „Ziezoo, mevrouw, nu is het al een beetje gezelliger boven. Als u wilt, kunt u nu in de eetkamer dineeren. Ik zal Doortje het eten naar boven laten brengen." zei ze vriendelijk. Josta dankte haar. „Ik heb je last veroorzaakt, vrouw Willïsch." „Dat .hindert niets. In den winter hebben we tijd mevrouw, dan komt 't bij ons op een beetje werk niet aan." Josta ging naar boven. Treurig ke ken haar oogen naar de lieve, oude meubelen. Als ze er aan dacht dat Rai ner dikwijls in deze oude vertrekken had gezeten, sprongen haar de tranen in de oogen. Eenzaam en alleen zette zij zich aan tafel. Om de pachters- vrouw nietj te krenken, dwong zij zich tot eenige hapjes. Maar toen kwam 't verdriet weer en zij sloot zich in haar slaapkamer op en wierp zich op den divan. Zoo ver van allen die haar lief waren, zoo vreeselijk eenzaam en ver laten kwam zijj zich voor. Was zij niet dwaas geweest alle schepen achter zich te verbranden? Had zij niet beter op Ramberg kunnen blijven? Hier zou 't verlangen naar Rainer haar langzaam dooden. En den pachter en zijn vrouw was zij ook niet zeer gelegen gekomen. En als zij hoorden dat zij zou blijven! Dan zou hun vriendelijkheid wel ver dwijnen. En misschien bleef ook haar kamenier niet bij haar. Die zou zich kreeg een 46 jarige man een schot in den buik. Een tweede doode is te betreuren bij een botsing met nationaal-socialisten in Wittenau, waar een 40 jarige man, die met de botsing niets te maken had, gedood werd. Het aantal gewonden btj de verschillende botsingen staat nog niet vast, doch moet zeer belangrijk zijn. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat de verkiezingsdag te Berlijn betrekkelijk rustig is verloopen. In Neukölln moest de politie in den middag optreden tegen sterke samen scholingen van communisten. Te zes uur Zondagavond bedroeg het aantal te Berlijn opgebrachte personen onge veer 500. In het industriegebied van Opper- siiezië is de dag kalm verloopen. Alleen in Oppeln moest de politie eenige schoten jossen die door com munisten werden beantwoord. Erschijnt niemand te zijn gewond. In Lichtenau trachtten communisten de woning van een nationaal-socialist binnen te dringen, die daarop twee schoten loste. Een voorbijganger werd door een der kogels doodelijk getroffen. Zaterdag trachtten een honderdtal communisten het politiebureau te Neukölln binnen te dringen, maar zij werden door revolverschoten terug gedreven. Niemandwerdechter gewond. Ook in Beieren is het overal rustig gebleven. In München begon de ver- kiezingsdrukte reeds zeer vroeg. Ook uit de provincies komen gelijke berichten binnen. De Tentoonstellingen van Luik en Antwerpen. De tentoonstellingen te Luik en te Antwerpen zouden op 3 November a.s. gesloten worden. Protestdemonstratie tegen de Poolsche Regeering. De demonstratie van de Zentrolew tegen de Regeering, die Zondag te Warschau is gehouden, is met een bloedige botsing tusschen de demon stranten en de politie geëindigd, waarbij twee personen gedood en ve len gewond werden. Aan de protestvergadering namen len. Alles was hier, zoo koud en verla ten. O, kon zij maar sterven. Wat zou Rainer wel gezegd hebben toen hij hoorde, dat zij weg was? Waarschijnlijk had hij alles het eerst aan Gerlinde verteld. O, die zou er wel voor zorgen, dat zij spoedig vergeten was! En Henning? Arme Henning, hij had haar lief en leed om haar. Zij kon hem niet helpen. Als zij hem zou lief hebben, was zij er zeker beter aan toe! Nu moest hij zijn smart met zich omdragen, zooals zij de hare. Zoo verliepen de uren. De eenzaam heid drukte haar steeds zwaarder, en toen zij in de naaste kamer haar ka menier hoorde, stond zij op en ging naar haar toe om tenminste iemand om zich heen te hebben. Zij liep dooi de kamers, die zij tot haar beschik king had. Zij waren eenvoudig, maar gezellig gemeubeld, met oude, goed onderhouden meubelen. Zij keek naar het kleine portret van haar ouders, dat aan den wand hing, maar zij voel de niets bijzonders bij den aanblik. Eindelijk ging zij naar de huiskamer. Dat was het behaagelijkste vertrek en daar was het tenminste gped warm. Een vroolijk vuur knetterde in den haard. Zij nam een leuningstoel en ging er voor zitten. Langzaam viel de schemering. „Morgen is het de laatste dag van het jaar," dacht zij, „ik wilde, dat het de laatste dag van mijn leven was." Zuchtend keek zij in den gloed. Toen trad de kamenier binnen en meldde, dat een jonge dame de gravin wensch te te spreken. Josta keek niet eens op. „Ik ontvang geen bezoeken, Anna." „Dat heb ik de jonge dame ook ge zegd, maar zij zeide, dat ik mevrouw de gravin moest zeggen, dat zij van aalwpsche en Langstraatsehe >U (l!

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1