Toegewijd aarv Handel, Industrie en Gemeentebelangen. M enl eden ÜOODE ROZEN- II li ?»a D F E U I L L E T O gemeenteraad. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1930 53e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minipjum 1.50. Bjj contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. dit nummer bestaat UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD, lij die zich met ingang van 1 October a.s. op dit blad abon- iceren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gTJltlS» RAAMSDONK. Vergadering van den Raad dezer «emeente op'Zaterdag 20 Sept. n.m. uur. Voorzitter den Edelachtb. heer Moons, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn van Ged. St. goed keuring van verschillende raadsbe sluiten, betreffende de classificatie van de gemeente voor de personeele voor de gemeentefondsbelasting, tn betreffende de opcenten op deze belastingen geheven. Verder is ingekomen Proces-ver- tal van kasopneming bij den ge- tente-ontvanger, bij den directeur in den keuringsdienst en bij den Eecteur van het electrisch bedrijf. Goedkeuring van het raadsbesluit lot het aangaan van een geldleening. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Subsidie aanvragen zijn ingekomen van: Militaire Vereeniging te Venlo; idem te Breda; Blindeninstituut ie Grave; Ver. Eucharistisch Kruis- tochtwerk; Harmonie van Raams- -Dorp; Ver. tot Bescherming van Dieren. Deze stukken worden in handen van de commissie voor de begrooting gesteld. 2. Aanbieding rekening van de Gemeente, de bedrijven en het Burge- lijk Armbestuur, over 1929. Met genoegen bieden B. en W. deze voorloopig vastgestelde rekeningen Op voorstel van B. en W. wor de rekeningen in handen gesteld tan een commissie. In deze commis sie worden bij acclamatie dezelfde le den gekozen als verleden jaar n.l. de heeren: Lankhuijzen Gzn., de Bondt en de Jong. 3. Aanbieding begrooting van alsvoor, orér het dienstjaar 1931. Wordt besloten alsvoor. 4. Ontwerp-besluit, om van J. R. van Wageningen aan te nem^n eene erfdienstbaarheid van waterleiding. Dit is het gevolg van het in de vorige vergadering genomen besluit tot het aannemen van eene erfdienst baarheid van waterleiding vap Zijl mans. De raad kan zich hiermee ver eenigen. 5. Ontwerp-besluit tot verlening der gevraagde medewerking aan het bestuur der R.K. Meisjesschool te Raamsdonksveer, door beschikbaar stelling van de benoodigde gelden voor het aanschaffen van meubelen. De voorziMer zegt dat er een schrij ven is ingekomen van het bestuur der school. De minister heeft toegestaan een 8ste leerkracht aan de school te verbinden. Bovendien acht de inspec- trice het noodzakelijk dat een nieuw lokaal in gebruik wordt genomen, waarvoor da^ ook meubelen moeten worden aangeschaft. Op voorstel van B. en W. besluit de raad de gevraagde medewerking te verleenen.jf 6. Voorstal van Burgemeester en Wethouders, ,tot belegging van be schikbare gelden in aandeelen van de Bank van Nederlandsche Gemeenten. De voorzitter zegt dat de gemeente de gelden die zij verkrijgt door het vervreemden van eigendommen moet beleggen op een door Ged. St. goed te keuren wijze. Het betreft thans een bedrag van ƒ5000.B. en W. stellen voor dit te beleggen in aandeelen van de Ne derlandsche Bank van Gemeenten, deze heeft sedert 1921 voortdurend 6% uitgekeerd, en bovendien is bet de veiligste* belegging, daar het rijk garant blijft. De raad kan zich hiermee vereeni gen. 7. belang. Dit staat namelijk in ver band met de verandering van den weg Keizersdijk, die binnenkort ver beterd zal worden. Nu mogen er geen kabels meer onder den weg liggen. In verband hierjuede heeft het G.E.B. gelden noodig om dit werk te kunnen uit voeren. De raad kan zich met deze wijzi ging vereenigen. 8. Ontwerp-besluit tot goedkeu ring besluit van het Burgelijk Arm bestuur, om beschikking over een ge deelte van het vermoedelijk batig slot der rekening over het dienstjaar 1929. Het Burgelijk Armbestuur beeft gevraagd om ov&r een gedeelte van het vermoedelijk batig slot te be schikken, om daarmee het kastekort, dat het op het oogenblik heeft, te dekken. Wordt goedgekeurd. 9. Benoeming leden van de Vleeschkeuringscommissie. Bij acclamatie worden gekozen de zelfde leden die verleden jaar zitting in deze commissie hadden n.l. de Edelachtb. heeren Bianchi, v. d. Ve- ken, Moons, Schoenmakers* Dekkers, Voorzitter is de Edelachtb. heer Moons. 10. Staten van csdinbare en nog te verhalen posten van plaatselijke be lastingen. Dit punt zal in de geheime verga dering worden besproken. 11. Uitloting van schuldbrieven. Uitgeloot zijn Van de leening van 20'.000. (waarvan uitgeloot moeten worden 2 aandeelen van 250, of 1 van 500), nummer 14 van 500. Van de leening van 4000. (waarvan 1 aandeel van 125 moet uitloten) no. 15. Van de leening (waarvan 1 aandeel uitloten) no. 32. Van de leening van 12.000. I (waarvan 2 aandeelen van 300 moe- ten uitloten) nos. 25 en27. Van de leening (waarvan 1 aandeel uitloten) no. 16. Van de leening (waarvan 1 aandeel uitloten) no. 7. Van de leening (waarvan 2 aandeelen van 500 moe ten uitloten) nos. 24 en 4. Hierna sluit de voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad in geheime zitting over. tot de Ge- dienst Tan „De Echo van het Zuiden.' Ontwerp-besluiten ging der begrootingen van meente en van het G.E.B. 1930. Vooral de wijziging der begroo ting van het electrisch bedrijf is van )AME5. ;N dellen door HEDWIG COURTHS-MAHLER. Een jaar na many is ook Mr. Dunby gestorven en zijn zonen z:jn gekomen en hebben mij gezegd, ik ad gaan met Maggie uit het huis, daarheen, vanwaar ik gekomen met. mijn moeder. Het zijn heel erg -ge weest voor mij. Mijn goed Maggie 'lebben gezegd O Miss heeft ook ten recht te zijn in dit huis, maar zij zijn trotsch en zal gaan en niet terug komen, maar Mr. Dunby hebben mij gezegd, in zijn testament voor miss Gladys is gezorgd. Daar zijn Mr. Dunby's zonen nog neer toornig op mij geweest o zoo etg. Er uit hebben zij gezegd. Mijn Maggie hebben gezegd eerst wil ik lakken mijn miss Gladys goed. En zij ft gelegd alles van mij in een kof- En toen ik heb boos geschreid niet weten waarheen, want ik heb on dollar gehad. Maar voor Maggie klaar geweest met mijn koffers, gekomen een heer en hebben mij ®gd. Mr. Dunby hebben gelaten in testament voor mij een vierde ijllioen dollars, die voor mijn naam in gedeponeerd op de Duitsche van 6000. van 150 moet van 5000. van 250 moet van 8280.— van 300 moet van 15.000. BUITENLAND De Europeesche samenwerking. Bij een bespreking, welke door Briand en Curtius werd gevoerd is ook het vraagstuk behandeld, op welke wijze verder moet worden op getreden van de tot standkoming van 'n engere samenwerking tusschen de Europeesche staten. I De door de volkenbondsvergade- ring samengestelde commissie, be- j staande uit vertegenwoordigers van 27 Europeesche staten, zal na af loop der huidige volkenbondsverga dering bijeenkomen, j Naar het zich laat aanzien, zal Briand benoemd worden tot presi- dent der commissie. I Eveneens zal de datum van de i tweede zitting welke aan het einde van dit of het begin van het volgend i jaar zal worden gehouden, vastge steld worden. Verder zal de vraag worden ter sprake gebracht, of sovjet-Rusland en Turkije reeds van het begin af aan tot de beraadslagingen zullen worden toegelaten. Ten slotte zal de samenwerking met het volkenbondssecretariaat na der worden vastgesteld. Tegen Russische Dumping. Ook in Finland begint verzet te ontstaan tegen het Russische dum ping met rogge, welke voor spotprij zen wordt verkocht. De Finsche landbouwvereenigingen hebben besloten, een verklaring te publiceeren, waarin zij er den nadruk op leggen, dat de landbouw den aan koop van Russisch graan onder de gegeven omstandigheden beschouwt als een misdaad, niet alleen ten op zichte van den Finschen landbouw, doch van de geheele beschaafde we reld. Ingeval de aankoop van rogge mocht worden voortgezet, zullen de namen gepubliceerd worden van de firma's, die doorgaan met Russische rogge aan te koopen. Tegen deze fir ma's zal dan de boycot worden afge kondigd. De Executies in Rusland. Volgens een bericht uit Moskou zijn opnieuw 8 doodvonnissen uitge sproken wegens het opkoopen van zil veren en gouden munten, waarin pro paganda tegen het sovjetstelsel wordt gezien. Voorts zijn in hetzelfde proces 483 personen tot interneering in concen tratiekampen veroordeeld. De Brusselsche wereldtentoonstelling in 1935. Het algemeene plan der in 1935 op de hoogvlakte van Laken-Heisel, te houden \yereldtentoonstelling, is door de stad Brussel en de maatschappij der tentoonstelling goedgekeurd. Bin nen enkele maanden zal met het bou wen van het Palais du Centenaire of Eeuwfeestpaleis aldaar een begin wor den gemaakt. Dit gebouw is bestemd om na de tentoonstelling een tegen hanger te worden van het bekende Cinquantenairepaleis, waar nu ver scheidene musea, alsmede het Palais Mondial zijn gevestigd en ieder jaar in April de internationale Brusselsche jaarbeurs een onderkomen vindt. Van het heuvelachtige terrein te Laken Heisel zal partij worden getrokken voor het aanleggen van wat de pro motors der tentoonstelling heeten heid geweest tegen Mr. Dunby Zijn zonen hebben mij nemen willen de dollars, ofschoon zij hebben tienmaal zooveel als ik. Maar mijn Maggie is gelojpen bij den notaris en hebben mij laten mijn geld. Mijn mamy heb ber gezegd toen zij ziek was: Als ik dóód ben, ga je naar Duitschland, mijn kleine Gladys, daar heb je een com en een zuster. En heeft mij gegeven mijn papie ren. Zoo ben ik dan, als alles in orde, met Maggie gereisd naar Duitschland. In Berlijn heb ik mij gemeld aan het consulaat om naar den broeder van mijn vader te zoeken. Dat hij jou ge- namen in zijn huis, als zijn dochter, heeft mamy mij gezegd. En de consul hebben mij gezegd, alles wat ik doen moet, en waar je woont en dat je ge worden bent intusschen gravin Ram- berg.vVoor ik dit alles geweten, heeft mij graaf Henning gezien in Berlijn en geroepen: „Josta, lieve Josta!" Ik heb geweten, dat mijn zuster Josta heet en zoo blij geweest. Het liefst zou ik hem dadelijk gesproken heb ben van jon. Maar dat mag niet. En dan ben ik gekomen voo^ het huis van den miaister von Waldow. Daar zijn hij geweest dood. O, hoe was ik daar vol bedroefdheid. En ik moest weer gaan zonder je te zien en te spre ken. Maar op de kerkhof hen ik ge gaan en heb gezien en zijn geweest zoo gelukkig. Maar ik kon je niet storen en ben weer gegaan naar Ber lijn. Maar nu heb ik niet langer kun nen wachten en reisde naar Ramberg. Als ik kom met mijn slee aan het park, daar staan graaf Henning en zien mij aan met èoo groote oogen en zegt mij dadelijk, lt ben je zuster en zoekt. O, hoe ben ik daar gesprongen van geluk uit de slee! Graaf Henning heeft mij geleid naar je lief man en hij heeft gezegd, ik moet naar jouw gaan naar Waldow en bij je blijven, je moet niet zoo alleen zijn. En fcoo verdrietig zijn je man, dat ik denk, je bent ziek. Zoo, mijn lieve zuster en hier ben ik nu en kon zoo gelukkig zijn, als jij niet zoo treurige oogen maakt als je man. Ik geloof toch, je hebt gedaan een groote domheid." Diep ademend zweeg Gladys eh moest haar zuster weer kussen en omhelzen. Toen vertelde zij, wat de beide broeders haar hadden opgedragen en zij moest Josta alles berichten, wat zij op Ramberg gezien en gehoord had. Het was donker geworden en de twee zusters zaten nog altijd dicht naast elkaar en babbelden. Toen kwam de kamenier, ontstak licht en vroeg of zij de thee zou brengen. Zij verwonderde zich, dat zij haar mees teres zoo vertrouwelijk met haar be zoekster zag zitten". „Dat is mijn zuster, Anna," zei Josta glimlachend. „Breng ons thee en stuur Maggie binnen!." En Maggie kwam en verheugde zich, dat zij Gladys in de armen van haar zuster vond. Josta sprak vrien delijk met haar in 't Engelsch, waar over Maggie zich zeer verheugde. Gla dys vertelde haar, dat zij bij haar zus ter zou blijven. Maggie zou naar Ber lijn terug reizen, alles regelen en met de bagage terugkomen. innig van elkaar en begrepen elkan der zeer goed. Gladys vroolijkte haar zuster zooveel zij kon op en wachtte, totdat deze haar zou vertellen wat er eigenlijk tusschen haar en haar man was gebeurd. Maar zij vroeg niets meer, daar Josta dadelijk in tranen uitbarstte, zoodra Gladys van Rainer sprak. Oudejaarsavond en Nieuwjaar brachten de zusters geheel alleen door. Op Nieuwjaarsdag kwam Mag gie van Berlijn terug. Zij zorgde nu voor de beide zusters, zooals .zij vroe ger voor Gladys alleen gezorgd had. Gravin Josta had nu naast Gladys een. plaatsje in haar hart. Maar het beviel de trouwe dienares in het geheel niet, dat de jonge gravin zoo treurig was. „U kunt me gelooven, miss, daar is iets niet in orde. U moest maar alles doen om gravin Josta te bewegen weer naar Ramberg terug te keeren. Zoo'n jonge vrouw behoort bij haai man," zeide ze. Gladys schudde haar hoofd. „Ik mag met Josta heelemaal niet over haar man spreken, Maggie. Zij zegt, dat zij voor altijd van hem heen gegaan is. Waarschijnlijk zijn ze boos op elkaar. Als ik maar wist waarom dan kon ik ze verzoenen. Op den dag van mijn aankomst heeft ze een brief van haar man ontvangen en erg daar over geschreid." Maggie keek zeer bekommerd. De brief, dien Josta van Rainer ont vangen had, luidde: „Mijn lieve, dierbare Josta! Laat ik je niet behoeven te schil deren, hoe je vertrek op mij gewerkt heeft. Van mij wil ik niet spreken, ven, mijn lief kind, ik weet, dat je slechts gedaan hebt, wat je moest. Omdat je het niet wenscht, kom ik niet op Waldow. Wordt eerst kalm en als je het kunt verdragen, dat ik kom, roep mij dan, opdat wij verder alles kunnen bespreken. Tot zoo lang laten wij de menschen in meening, dat jij op Waldow bent om de nala tenschap van je vader te regelen. Ik ben zoo blij, dat je nu tenminste je zuster bij je hebt. De gedachte, dat je alleen was, scheen me onverdrage- lijk. Heb geen zorg over Henning. Hij is een man en zal dragen wat niet te veranderen is. Maak je geen zorgen en zie zoo snel mogelijk je vrede te rug te krijgen. Ik klaag mezelf aan, dat ik je die verstoord heb. En ik smeek je dringend -heb vertrou wen in mij en geloof nu, dat ik alles doen zal om je te helpen, je leven ver der op te bouwen. Niets zal mij te veel zijn. Ik heb slechts nog één taak: jou vroolijk en gelukkig te maken. God behoede je, mijn lieve, kleine Josta. Laat mij weten, wanneer ik je kan helpen en beschik ten allen tijde over je altijd toegenegene Rainer". Steeds moest Josta den brief over lezen en dan sprongen haar de tranen in de oogen. Zij ging aan haar schrijftafel zitten en nam haar dag boek om haar hart te verlichten. Want hoe lief zij Gladys pok gekre gen had, &ver dat, wat zij in haar hart voelde, kon zij niet met hs ken. ïaar spre- laalwpscbe Laiptraatsche -y i* V'ftAx,;- W1JZ1- WOOüS

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1