11 IC BS 1 Hl 1TZUI iN WINKELWEEK. WINKELWEEKNUMMER No. 76. Woensd. 24 Sept. '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD, PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk 24 Sept. 1930. premiemarkt op Donderdag 25 September a.s. Veemarkt. Als keurmeesters voor de morgen te houden groote premiekeuring zijn aan gesteld de Heeren A. J. Buijs, Oudheusden J. Huijsman, Cap He; J. J. Klijn-Buijs, Elshout J C. Schoenmakers, Raamsdonk(dorp). Verplaatst. Met ingang van 27 dezer is de postbode J. v. Hooren alhier verplaatst naar Arnhem. Feesivergadering Lederbewerkers. Maandagavond 29 Sept. zal de groep Lederbewerkers (afd. Waalwijk) van den Ned. R K. Fabrieksarbeidersbond ,St. Willibrordus", ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan der afdeeling, een feestvergadering houden in den Gilden bond. Als speciale attractie heeft het be stuur het bekende duo Klijn voor dezen avond geëngageerd, terwij! ook de populaire Jasz-band „Favoriet" zijn medewerking zal verleenen. Verder zal de heer F. Brussel, hoofd bestuurslid van den Ned. R.K. Fabrieks arbeidersbond, een redevoering houden. Teneinde ook het godsdienstig ka rakter van den bond te doen uitkomen, zullen de leden des morgens in hunne eigen parochiekerk de H. Communie ontvangen, om den zegen van God over de afdeeling af te smeeken. A.s. Uitvoeringen. Zooals bekend komen „de Fliere fluiters* a.s. Maandag in Musis met „Het Verraad" uit Merijntje Gijzens' Jeugd. Maandag 6 October krijgen we een pracht—variété onder leiding van Bart Elfrink, wel bekend o.a. uit 't cabaret in de feestzaal der laatste Tentoon stelling. 20 October d.a.v. komt de beste Nederlandsche liedjeszanger Kees Pruis met Stella Seemer, PietHesse, Willem Ciere e.m.a. het Waalwljksche publiek vermaken. Wij hebben dus heel wat goeds te wachten den eersten tijd. Winkelweek. Uit hetgeen we zien en hooren be looft de as. Winkelweek (4—11 Oct.) georganiseerd door de Waalwljksche Winkeliers Vereeniging telkens aan belangrijkheid en belangstelling te winnen. Op het oogenblik toch hebben zich al 62 deelnemers aan gemeld en dit getal neemt voortdurend toe, zoodat men gerust een 80—tal deelnemers mag verwachten. Eenige vooraanstaande winkeliers bleven nog achter, maar men verwacht terecht dat zij zich bij de overige zullen aan sluiten. Er zal een inlense reclame—cam pagne worden ingezet, met als gevolg een druk bezoek en een weder opbloeien van den winkelstand onzer plaats. Niet genoeg kan voortdurend de trom geroerd wordenmaar dan ook gezamenlijk de lasten gedragen en de vruchten gedeeld, die bereikt kun nen worden met moote etalages, goede artikelen, matige prijzen en prima service. Ook onzerzijds hopen wij de inge zette actie te steunen met een Winkel weknummer, dat voor de winkelweek an de winkeliers een prachtig reclame object zal worden en waarvoor we reeds thans Ieders steun en mede werking inroepen. Avondcursussen Rijksvakschool. Wij herinneren, eraan dat heden Woensdag— en morgen Donderdag avond van 7.30—8.30 uur gelegenheid bestaat zich aan te melden voor de Avond—cursussen der Rijksvakschool voor de machinale schoenmakerij wor den 8 cursussen gegeven, ook voor de looietij-afdeeüng geeft men bij genoeg zame deelname een cursus. Ook dit laatste is van zeer groot belang. Voor nadere bijzonderheden zie men ons nummer van 1.1. Zaterdag. Gemeentelijke Teekenschool. Wij weten voldoende dat de ambitie voor onze Teekenschool groot is telken iare, maar toch wenschen wtj er op 'a wijzen dat de tijd van aangifte blijkens biljetten en advertenties weer daar is. Niet genoeg toch kan de nadruk ge- 'egd worden op het allergrootste belang voor den a.s. ambachtsman, gelegen in goed ieeken—onderwijs, zoowel voor schoenmakers, timmerlieden, als sme den, schilders, typografen, kortom voor elk ambacht. En waar we hier zu'h prima—teekenonderwijs hebben °P elk gebied, door een prima leeraren- corps onder leiding van een bekwaam directeur, goed leermateriaal enz., daar mogen de jongelui deze gelegen heid wei met beide handen aangrijpen en het zich tot een voorrecht rekenen zich als leerling te kunnen laten in schrijven. Zij zullen er heel hun later even de gunstige gevolgen van onder vinden. Daarom laten velen van de eenige gelegenheid gebruik maken en zich spoedig aanmelden ter secretarie. De subsidie voor de avond- ambachtsschool die een uitbouw der eekenschool bedoelde is dit jaar niet oegestaan, Iaat men deze theoretische cursussen voigen, opdat men ter geiege- nertijd ook voor de practische gereed zij. Zondag a.s. krijgen we de jaarlijk- sche interessante en zeer op prijs gestelde tentoonstelling der werkstuk- een van den vorigen cursus. Subsidie R.KH.B.S.-R.K. H.HS. Het bericht in ons vorig nummer, omtrent de subsidie aan de R.K. B. S. en dat ontleend was aan de memorie van toelichting op de begroo ting van onderwijs, zou in dier voege aanleiding kunnen geven tot misver stand. De subsidie is geheel 't zelfde gebleven als vroeger. Alleen is de sub sidie voor onder- en bovenbouw der essen gescheiden. Men ontvangt 60 pCt. der netto-uitgaven is pl.m. f 28.000 voor den onderbouw f 18 000 en voor den bovenbouw pl.m. f 10.000. De bedoelde f 6000 hebben betrekking op de subsidieering van den onderbouw over het tijdvak 1 Sept. 1930—1 Jan. 931. Waalwljksche Muziekschool. In de Maandagavond in Hotel Ver- wiei gehouden Bestuursvergadering der Waalwijksche Muziekschool werd de rekening en verantwoording uitge dacht en bleek dat er een batig saldo aanwezig was van ruim f 70. Besloten werd een oproeping te doen (zie onder advertenties) voor den nieuwen cursus, die zal aanvangen jegin October, terwijl dag- en uur met de leerlingen zal worden bespro een op eene bijeenkomst Zaterdagmid dag 4 October ten 4 in de school. Gepoogd zal worden een cursus te ormeeten van schoolkinderen, waar omtrent een bespreking zal worden gehouden met hoofden van scholen. Huishoudelijke algemeene vergadering Doktersfonds der R.K. W. V. Ten acht uur werd Maandagavond bovengenoemde vergadering gehouden in de groote zaal van de R.K. W, V., welke vrij goed was bezocht. De voorzitter opent op de gebruike lijke wijze de vergadering en voert de omstandigheden aan waarom deze jaarvergadering zoo iaat wordt gehou den. Hij heet den heer da Zwart uit Nijmegen, voorzitter van de Diocesane Ziekenfondsen—Centrale hartelijk wei kom. De notulen worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De secretaris memoreert in zijn jaarverslag de moeilijkheden waarmede het fonds in 1929 te kampen heeft gehad. Ondanks meerdere pogingen zijn noch met plaatselijke medici, noch met specialisten, overeenkomsten be reikt kunnen worden. Door de invoe ring van verhoogde contributie liep het ledental in 1929 nogal terug, doch op het einde van het jaar trad herstel in en momenteel is het ledental reeds hooger dan voor de verhooging n.l. 1540 leden. Het jaarverslag van den penning meester stoot aan inkomsten en uit gaven met een totaal bedrag van fll.517.97V2. waaronder een nadeelig saldo, waartoe de ernstige griep epidemie van 1929 en hooge specia- Hstenkosten zeker veel heeft bijgedra gen. Zoover te overzien teekende de finantieele positie zich dit jaar wel iets gunstiger af, aldus de penn. Aan den gemeenteraad is een subsidie aangevraagd, en met medewerking van de leden hoopte men de moeilijkheden wel te boven te komen. De voorzitter brengt dank aan secretaris en penningmeester voor hunne verslagen. Namens de Controlecommissie breng de heer Verschuren verstag uit, die zegt alles in de beste orde te hebben bevonden. Als leden der Controlecommissie voor 1930 werden benoemd de leden A. v. Drunen en G. de Jong. Zonder tegen—candidaten werden de aftredende bestuursleden, de heeren Adr. Couwenberg, C. Dldden en F Smolders herkozen De heer de Zwart, hierna het woort verkrijgende, geeft een overzicht van de ontwikketing van het Ziekenfonds wezen, hoe in zijn kring Nijmegen algemeene overeenkomsten me medici en specialisten zijn gesloten en geeft raad in die richting te blijven werkzaam zijn en te trachten alles wa overeenstemming in den weg zou staan op te lossen, desnoods daarvoor offers te brengen. Het instituut Ziekenhulsyerpleging wordt door hem in algemeene trekken uiteengezet en zegt dat dit kan ge schieden door Diocesane aansluiting of het oprichten van een plaatselijk fonds. Hij geeft de vergadering in overweging het bestuur opdracht te geven deze zaak voor te bereiden. Hij spoort aan tot eensgezinde samenwer king en trouw de leiders van het bestuur te volgen. Door verschillende leden werden vragen gesteld naar aanleiding van het gesprokene door den heer de Zwart, die door hem en het bestuur tot ge noegen worden beantwoord met als resultaat, dat het bestuur opdracht wordt gegeven verzekering tegen zieken huis verpleging voor te bereiden en met voorstellen te komen. De Voorzitter brengt dank aan den heer de Zwart voor zijn uiteenzetting. Hierna heeft de Voorzitter eenige mededeelingen te doen. Eerstens is de verloskundige Mej. Verhoeven ver trokken en heeft daardoor het contract opgehouden te bestaan. Met de nieuwe functionaresse is ;een overeenkomst gesloten, zoodat e leden thans in voorkomende ge vallen vrij zijn. De vroedvrouw ont vangt het honorarium van het bestuur, erwtjl btj doktershulp tegen vertoon van het trouwboekje uitkeering plaats lieeft. De Voorzitter wil er nog eens op- wijzen, dat bestralingen en röntgen onderzoek niet voor rekening van het onds zijn. Hij wijst er nog op, dat doktersrekeningen waarop kiezen trek ken en vaccienatie voorkomen, deze week aan de leden teruggegeven worden, omdat die gevallen door hen zelf betaald moeten worden. Het lid Leijtens vraagt te over wegen om röntgenonderzoek en be straling voor rekening van het fonds te nemen, desnoods met contributie- verhooging. Bij de bestudeering van Ziekenhuis- verpleging zal hiermede rekening worden gehouden. Hierna werd deze goedgeslaagde vergadering met den Christelijken groet gesloten. heer de Vries, wiens gewoonte dit bij dergelijke gelegenheden steeds was, thans verhinderd was. Spr. sloot zich gaarne bij de woorden van den heer v. Schijndel aan. Men zegt wel eens 25 jaren is een kwestie van 'n oogen blik, maar-25 jaar op zulk een wijze dezelfde firma dienen is mannenwerk, aldus spr. Verder wees hij op 't feit dat thans reeds 8 personen meer dan 25 jaren in deze fabriek werken, wat zeker een bewijs is van de uitstekende verhouding die er steeds tusschen directie en personeel bestaan heeft. Namens het personeel bood spr. den heer v. Oostrum een gouden horloge ketting en den heer v. Heljst een rooktafel aan. Zichtbaar ontroerd dankte de heer v. Heijst met een kort woord. De heer v. Oostrum Jr. dankte namens zijn vader. In het privé—kantoor werd vervol gens in gezellig samenzijn een glaasje geledigd. Van de oudere garde waren 7 personen aanwezig die reeds meer dan 25 jaren bij deze firma werkzaam zijn. Hierna bracht het gezelschap nog eenige aangename uurtjes door ten huize der jubilarissen. Weer eens opnieuw is door deze huldiging gebleken welk een aange name verstandhouding er tusschen ondernemers en personeel bestaat. Uitstapje. De missienaaikring der parochie St. |an zal a.s. Dinsdag 30 September a.s. een uitstapje maken per autobus naar de wereldtentoonstelling te Ant werpen. Restauratie Ned. Herv. Kerk. Maandag woei van den in restau ratie zijnden toren der Ned. Herv. Kerk de nationale driekleur. Bouwlust. De bouw-ambitie ln onze gemeente schijnt er nog niet minder op te worden. Langs de Burgemeester van der Klokkenlaan, even voorbij 't station zal een dubbel woonhuis verrijzen voor de heeren Bakkers en van Olden- beek. Voor rekening der fa. J. Vermeer wordt een dubbel huis gebouwd in de Ter gelegenheid der WINKELWEEK van 411 Oct. a.s te organiseeren door de Waalwijksche Winkeliersver- eeniging, stellen wij ons voor een uit te geven, in den geest als dat in '27 en '28 is geschied, en dat toen in elk opzicht een enorm succes had. Waar ons blad juist 't gros van z'n lezers telt, waar dit voor Onze winkeliers van belang is, we noemen Groot Waalwijk, Drunen, Sprang, Vrijhoeve-Capelle, Capelle, Waspik, Raamsdonk, Kaatsheuvel, (Loonschendijk, Zandschel, Recht vaart) Loonopzand, Dussen, Drongelen, enz. enz. en wij eene bijzondere verzorging in kleurendruk en een zeer groote bijzondere verspreiding garandeeren, daar is hetvoorflll© winkeliers en handelaren van 't grootste belang hunne ad vertentie voor het nummer van 4 October te reserveeren. Wij zullen hen daareriboven heel billijk met de prijzen behandelen. Denkt dus aan het WINKELWEEKNUMMER van „DE ECHO" van 4 October a. s. Waalwijk met 163 punten. Personeele prijzen: le A. v. Bladel van Nooit Gedacht met 22 punten, 2e F. van Helvotrt van Nooit Gedacht met 22 punten. 3e L. Kroot van Nooit Gedacht met 21 punten. Totale uitslag over de 4 concour sen le Noott Gedacht Waalwijk met 965 punten, met opvolger Willem Teil Kaatsheuvel met 853 punten. De fraaie „Miss Blanche" wis selbeker werd voor dit jaar gewonnen door „Nooit Gedacht" uit Waalwijk. Na afloop reikte de heer v. Amels- foort uit Kaatsheuvel de prijzen met een toepasselijk woord aan de prijs winnaars uit. Hij spoorde de gezelschappen aan die hieraan deelgenomen hebben en ook andere gezelschappen uit den om trek om volgend jaar weer met nieuwen moed aan deze mooie oefenwedstrijden deel te nemen en bracht tevens een woord van dank aan de organisatoren dezer wedstrijden voor de veie moeite die zij zich getroost hadden en aan „de Heidebloem" voor de goede rege ling op dezen wedstrijd. Ondanks het slechte weder had het concours een zeer geanimeerd verloop. Biljartwedstrijd. Zaterdag 1.1. speelde de biljartclub „Nooit Volleerd" in café P. v. Crotn- voirt een vriendschappelijken wed strijd tegen de biljartclub „O O.O." uit Drunen, waarvan de uitslag was als volgt Nooit Volleerd v. d. Hoven 100 L. v. Cromvolrt 81 H. Braat 80 Fr.Scnuurmans 100 L. de Folter 45 M. Letjtens 47 0.0.0. v. d. Sanden 75 v. Vaten 100 M.v.d.Wiel 100 Th. Elshout 74 Bergmans 100 Fr.v.d. Wiel 100 453 549 25-jarige jubilea bij de Koninklijke. Zooals wij in een onzer vorige nummers reeds vermeldden, was het Dinsdag 16 Sept. j 1. 25 jaar geleden dat de heeren A. v. Heijst en K. v. Oostrum btj de firma van Schijndel in dienst traden. Als»bijzonderheid mag wel worden aangemerkt dat de heer van Oostrum voordat hij voor goed bij de fa. v. Schijndel tn dienst trad reeds 15 jaar als handwerker voor deze firma had gewerki. Dit heugelijke feit had de directie aanleiding gegeven om de jubilarissen een huldiging te brengen. Zaterdagmiddag om half een vond deze huldiging in een der ruime fabriekszalen plaats en het geheele personeel der fabriek was hierbij tegenwoordig. Allereerst werden de jubilarissen namens de directie toegesproken door den heer A. v. Schijndel Jr.JSpr, zeide met zeer veel genoegen de jubilarissen namens de directie te feliciteeren. Hij wees er op dat zij beiden met voldoe ning op hun lange loopbaan konden terugzien, en dat hun ijverig werken ook de waardeering van de directie genoten had. Als blijk van deze waar deering biedt spr. den heer v. Oostrum een goud horloge met inscriptie, en den heer v. Heijst een pendule en een likeurstel aan. Namens het personeel sprak de heer Pullens de jubilarissen toe, daar de Baardwijkschestraat en voor den heer A. de Leijer een huis aan de Burge meester Smeelelaan. Opzegging Contract. Naar we vernemen heeft de N.V. Lederfabriek „Oisterwtjk" teOisterwijk het loopende contract met de R,K. en Chr. Fabrieksarb. bonden met ingang van 31 December a.s. opgezegd. Kruisboogsport. De 4e en laatste ontmoeting tns- schen de Kruisboogschuttersgezei- schappen „Willem Telt" Kaatsheuvel, „de Vriendschap" Drunen en „de Heidebloem" en „Nooit Gedacht" uit Waalwijk, welke j.l. Zondag op de banen van „de Heidebloem" gevestigd in het café van den heer Jos. Steen bergen, bi] Galgenwiel alhier plaats had is wederom schitterend geslaagd. De uitslag was als voigt le zestallen: 1 Nooit Gedacht, Waalwijk met 232 punten, 2 Willem Telt Kaatsheuvel 204 punten, 3 de Heidebloem Waalwijk 186 punten, 4e de Vriendschap Drunen 150 punten. 2e zestallenover de laatste wed strijden le Nooit Gedacht Waalwijk 443 punten. 2e Willem Teil Kaatsheu vel met 434 punten. Het Konlngskruis over de 4 con coursen werd behaald door den heer A. van Bladel van Nooit Gedacht Waalwijk met 164 punten. Het eere- teeken over de 4 concoursen door den heer L. Kroot van Nooit Gedacht, zoodat „O.O.O." dezen wedstrijd won met 96 caramboles. Hoogste series werden gehaald door L. van Cromvolrt (Nooit Volleerd) met 2? caramboles en Fr. v. d. Wiel (0 0 O.) met 25 caramboles. ln de Bata—schoenenfabriek te Zltn Thomas Bata, de eigenaar van de grootste schoenenfabriek in Europa, zal naar uit Praag gemeld wordt, met Ingang van 13 October a.s in zijn fabrieken een aibeidsweek van vijf dagen invoeren. Hij stelt zich voor, zijn huidige productie te handhaven, de arbeids- loonen nog te verhoogen en den prijs van het product te verlagen. De Bata—fabrieken produceeren 100 000 paar schoenen per dag, terwijl 22.000 arbeiders aan deze fabrieken verbonden zijn. Msb. Bata in Duitschland. Het reeds vermelde bericht, dat 't bekende Tsjecho-Slowaaksch schoe- nenbedrijf van Bata een groote fa briek in Duitschland gaat oprichten, heeft in Duitsche industrieele krin gen nogal grieven gewekt en tot pro testen aanleiding gegeven. Het verzet gaat natuurlijk in de eerste plaats uit van de schoenenfabrikanten. Aan den anderen kant schijnt het denkbeeld bij de regeering van Pruisen in goede aarde te zijn gevallen. Zij zou bereid zijn om een flink stuk grond aan Bata te verkoopen, waarop dan bin nenkort de fabriek, die aan 3000 ar beiders werk zou geven, zal verrijzen. In verband met de groote werkloos heid in Duitschland, die zich met na me ook in Siberië voordoet, is de be reidwilligheid van de Pruisische Re geering te begrijpen. Aan den anderen kant wijzen de Duitsche schoenfabri kanten erop,dat het nog zeer de vraag is, of de werkloosheid inderdaad zal verminderen met het aantal arbei ders, dat in de nieuwe fabriek van Bata zal worden te werk gesteld, aan gezien de kans groot is, dat er in ver band met de nieuwe concurrentie heel wat personeel door de bestaan de fabrieken zullen worden ontslagen. Een ander bezwaar, dat naar voren wordt gebracht, is, dat Bata tot dus ver in zijn Tsjecho-Slowaaksche fa brieken heeft gewerkt met stukgoed- loonen en uurregelingen, die in Duitschland als „sweating" worden beschouwd. Men heeft er dan ook al op aangedrongen, dat de arbeiders in de nieuwe fabrieken op dezelfde ar beidsvoorwaarden zullen worden aan genomen, als in de andere Duitsche fabrieken worden toegepast. De Prui sische Regeering zou, volgens den Berlijnschen correspondent van The Economist, reeds aan dat verlangen zijn tegemoet gekomen door in dien zin voorwaarden aan Bata te stellen, doch deze laatste zou daarin nog niet zijn getreden, zoodat de onderhande lingen over den aankoop van 't bovenbedoelde terrein altijd min of meer op losse schroeven staan. Tot voor een paar jaar voerde Bata voort durend groote hoeveelheden schoenen naar Duitschland uit, maar sindsdien heeft de Tsjecho-Slowaaksche fabriek haar export zien verminderen als ge volg van de verhoogde tarieven en de li

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5