TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. gemeenteraadsvergadering. Electrische verlichting winkeliers Prae-advies. Naar aanleiding van het in de vorige raadsvergadering ingediende verzoek van een aantal winkeliers om reductie op het tarief voor de electriciteit, meenen 8. en W. dat het niet aangaat een vergelijking te trekken tusschen de stroomafname voor industrieelen doeleinden die voor winkelverlichting, zooals adressanten in hun motiveering aanvoeren, speciaal ook omdat alleen des avonds wordt afgenomen en de industrie dan ook veel meer betaalt. Kamer van Koophandel. mm. en 3. met een minstens 6 letter A. i merken geschiedt op dezelfde als vastgesteld in paragraaf 4 of te of Merking van schoenen voor Noorwegen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat te Waalwijk vestigt er de aandacht van belang hebbenden op. dat bij een Koninklijk Besluit van 11 Juli 1930, dat op 1 October 1930 in werking treedt, nieuwe voorschriften zijn uitgevaardigd betreffende de fabricage, den invoer en het merken van schoenen voor Noorwegen. De gewijzigde bepalingen luiden als volgt Paragraaf 1. Het woord „schoenwerk" in deze bepalingen omvat alle soorten schoen werk met uitzondering van: 1. kinderschoenen van eene maxi mum—lengte van 16 centimeter (no. 24). 2 schoenwerk van zijde, vilt of andere stof. 3. schoenwerk van riet of stroo. 4. schoenwerk met zolen van hout. 5. schoenwerk geheel van gummi, met of zonder voering, en over schoenen van gummi met of zon der voering. 6. Pantoffels met zolen van vilt leer. 1 Paragraaf 2. Het is verboden te maken of in voeren met het doel te verkoopen ten verkoop aan te bieden I. Schoenwerk, verwerkt met ge woon carton of papier. II schoenwerk, verwerkt met kunst leder, kunstledercarlon of schei kundig toebereid vezelcarton op andere wijze dan 1. ter aanbrenging op de zool in den schoen en ter versterking van de zool onder den hiel 2. ter aanbrenging in den hiel doch niet nader de bovenzijde dan 12 mm. in heerenschoenen en 15 mm, in damesschoenen. Het Departement van Handel Scheep vaar», Industrie, Handwerk en Vissche- ij is bevoegd nadere bepalingen vast te stellen nopens wat verstaan moet worden onder de uitdrukkingen ge woon car on, kunstleder, kunstle- dercarton of scheikundig toebereid vezelcarton Paragraaf 3. De hielkap en de binnenzool moe ten in schoenwerk, dat gestempeld moet worden altijd bestaan uit leder en elk in een stuk; in lage schoenen moet de bovenste zool steeds bestaan uit leder in een stuk Waar kunstleder, kunstledercarton of scheikundig toebereid vezelcarton ingevolge paragraaf 2 gebruikt mag worden, kan, afgezien van het ver sterken van de -punt van den schoen, geen andere stoffen in p'aats van leder worden gebruikt. Paragraaf 4 Schoenen, hier te lande gemaakt om verkocht te worden, moeten bij afle vering van de fabriek op duidelijke en blijvende wijze gemerkt zijn 1. „Norsk" (Noorsch) en 2 of met den naam van den fabrikant of met den naam van den grossier of diens firmanaam of geregistreerd goederen- merk en 3. met een minstens 6 mm. hooge letter A. In schoenen met lederen zolen moe ten de in deze paragraaf genoemde merken met een stalen stempel aan gebracht zijn binnen In den schoen op de bindzool tusschen den hiel en net voetblad en onder de buitenzooi. In schoenen met gummizolen moet het merken geschieden met een stalen stempel in den schoen op de bindzool tusschen den hiel en het voetblad Schoenen, waarin geen bindzool is, moeten aan de buitenzijde gestempeld worden tusschen den hiel en het voetblad. Paragraaf 5. Schoenen die hier te lande worden ingevoerd om verkocht te worden moeten op duidelijke en blijvende wijze gemerkt zijn: 1 „Utenlandsk" (Buitenlandsch) en 2 of met den naam van den importeur of diens firmanaam of met zijn geregistreerd goederen metk hooge Het wijze Winterconcert Oefening en Vermaak. De Liedertafel Oefeniiig en Vermaak zal Maandag 17 November a.s. haar winter—programma openen met een groot vocaal concert. Voor deze ge legenheid heeft het bestuur zich de medewerking verzekerd van een der eerste zangers der Italiaansche Opera, n.l. den heldentenor Luigi Fort. Uitbreiding. Met genoegen vernemen wij dat de schoenfabriek der fa. Antoon Bergmans alhier, belangrijk zal worden uitgebreid. De aanbesteding zal weldra plaats hebben. Tentoonstelling Teekenschool. Zondag werd in het gebouw der Qem. Teekenschool in de Stationstraat de gebruikelijke jaarlijksche tentoon stelling van het werk der leerlingen gehouden. 9 Evenals andere jaren was ook thans weer een keur van teekeningen, zoo wel op het gebied van hand- als rechtlijnig teekenen, van reclame- en technisch werk geëxposeerd. Vooral de afdeeling reclame-teekenen waaraan zeer veel zorg is besteed trok veler belangstelling, maar niet minder in de schoenenbranche waren verschillende mooie en goede ont werpen tentoongesteld. Hier bleek dat deskundige voorlichting in het schoen- teekenen de leerlingen reeds goede vorderingen deed maken. Begrijpelijk had deze afdeeling hier groote attentie en dat verdiende ze terecht. De technische afdeeling was ook uitstekend verzorgd en verschillende leerlingen toonden ook hier reeds ver gevorderd te zijn en de ingewikkeldste schema's onberispelijk te verwerken. Verder waren verschillende mooie stillevens en teekeningen naar gips modellen te bewonderen Uit het ingezonden werk bleek op nieuw dat de werkstukken der leer lingen in de verschillende klassan op hoog peil staan en dat het onderwijs aan deze school in uitstekende handen is. - De tentoonstelling was geopend van 10-5 uur, en er was voortdurend een flinke belangstelling uit alle kringen en ook van buiten. Heden avond zullen de nieuwe cursussen aan de Teekenschool weer een aanvang nemen. Voor den nieuwen cursus die hedenavond aanvangt hebben zich reeds bijna 100 leerlingen aangemeld. Schietwedstrijd. Zondag hield de scherpschutters- vereeniging St. Ambrosius, gevestigd in café „'t Vosje" te v.m Baardwijk, op den schutsboom, een onderlinge prijsverschieting. Er moesten per lid 10 schoten worden gelost. Na een hevigen kamp was de uit slag als volgt: Th. Pullens 10 punten le prijs. W. Pullens 10 2e prijs, Jos Loef 10 3e prijs, Am Baijens 9 4e prijs, |oh. Kleiberg 9 5e prijs, C. de Jong 9 6e prijs, P van Woensel 9 7e prijs Baijens 8 8e prijs, H. Maas 8 9e prijs, los van Huiten 10e, J. v. Betjnenlle, N. Klerx 12e, A. van Brunschot 13e, H. Pullens 14e, W. de Jong 15e, A.v Huiten 16e, J. v. d. Aa 17e, J. van Huiten 18e. De wedstrijd had een goed verloop. Na afloop werden de prijzen in prettige stemming uitgereikt en verder de avond fn gezelligheid doorgebracht De vereeniging kan dus op een goed geslaagden dag terugzien. Uitvoering P. T. T. Zooals reeds werd medegedeeld, zal de Postavond dit jaar worden gehou den op Zaterdag 25 October. Het uitvoerend comité heeft beslag weten te leggen op 'n prima salon orkest uit Tilburg, sterk 20 man, welk orkest uit de verschillende stukken o.a. balletten, zal moeten begeleiden en voor zeer moderne dansmuziek zal zorgen. Dit orkest, hetwelk voor de Radio reeds meermalen met succes optrad, zal ook enkele nummers uitvoeren w.o. „Eene kleine Nachtmusik" van Mozart. Als bijzondere attractie kunnen we reeds melden, dal de heer H. v. Engelen uit Waalwijk zal voordragen de Parodie op de Figaro uit de Barbier de Sevilla van Willy Derby, met begeleiding van groot—orkest. Wij zijn nu reeds overtuigd van het groote succes van dezen avond, waar aan kosten noch moeiten gespaard zullen worden. Binnen enkele weken volgt een na dere uiteenzetting van dezen populairen uitvoeringsavond. De lage entrée—prijzen van verle- den jaar zullen gehandhaafd blijven Geslaagd. De heer L Kokhuis alhier, slaagde te 's Bosch voor het politiediploma van den politiebond St. Michaël. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den heer Houben, Inspecteur van Politie alhier. Math. v. Loon. Naar wij vernemen heeft de heer M. v. Loon wegens vertrek uit Waal wijk, bedankt als Commandant van de Burgerwacht. Aanbesteding. Aanbesteding van een dubbel woon huis voor rekening van Jac Franssen, Grootestraat Waalwijk. Architect de heer A. J. N. Snijers, Raamsdonksveer, P. Lodewikus Raamsdonkveer f 13995 A. Vermeer Waalwijk f 13523 H. A. Kramer Waalwijk f 13472 P. A. Kramer Genderen f 12987 Joh v. d. Meijs Waalwijk f 12499 W. van Heesch Waalwijk f 12450 G. A. Baaten Waspik f 12060 Fa Z Treffers Zn Waalwijk f 11995 H. Maas Waalwijk f 11900 Gebr v. Willigenburg Sprang f 11749 Fa. Wed A. Aarts Zn. Waalwijk f 11294 Het werk is gegund aan de Fa. A. Aarts Zn. te Waalwijk. Sobriëtas—collecte. De opbrengst van den bloempjes, dag van Sobriëtas, Zondag jl. alhier gehouden, is in de verschillende parochies als volgt St. Jan St. Antonius St. Clemens Politiediploma Ned. Het diploma van uitgereikt aan C. H f 46 50 f 16 60 f 15 00 R.K. Politiebond. St Michael" werd Klerks, agent van politie en L. H Kokhuis, beiden te Waalwijk. R.K. Middelbare Handels-avondschool. De samenstelling van de cursussen aan de R K. Middelb. Handels avond- school is als volgt Klas I 18 jongens 7 meisjes. Klas II 7 4 Klas III 7 2 Vervolgcursussen Boekhouden 13 jongens Vervolgcursussen Engelsch 6 jongens 9 meisjes. Cursus Machineschrijven en Steno grafie 8 jongens 8 meisjes. Vervolgcursussen voor Fransch en Duitsch konden wegens te weinig deelname niei in stand worden ge houden. Het Verraad," 't Heeft ons niet verwonderd dat de zaal „Musis Sacrum" Maandag 1.1 slechts matig bezet was, omreden dat „Het Verraad"j§en „Flierefluiters Op onthoud" nog betrekkelijk kort geleden In dezelfde zaal zijn opgevoerd en nog pas weer in den Bosch En toch was het jammer dat niet een volle zaal genoten heeft van het schitterende spel van „de Kruik* van Walther Smith, die de plaats heeft ingenomen van den onlangs overleden artist Nap de la Mar. Zijn creatie was schitterend, hij gaf ons den echten strooper, die in weerwil van z'n woest heid en onverschilligheid voor allen en alles liefde had opgevat en daarin teleurgesteld niet opzag tegen een dubbelen moord. Diep ontroerd was z'n spel, dat culmineerde in z'n „Merijntje" na het pnverwachte verraad van den kleinen jongen. Als contrast krijgen we het lieve en ongekunstelde spel van „Merijntje" Cisca Kremer, dat we nu reeds drie maal met onverminderde belangstelling hebben genoten. Van 't begin tot het einde dat teere spel, zonder opschroe ving of aanstellerij. Ook de andere medespelenden mogen deelen in onze hulde, we noemen den pastoor Hans Brüning, de pastoors meid Mevr. de la Mar—Kley, Janekee Mevr. de la Mar—Klopper, Brouwers, Janekee's vader enz. 't Geheel heeft het publiek, dat zeer dankbaar was, een avond van werkelijk kunstgenot geschonken, dat veel druk ker bezoek verdiende al was 't voor de tweede maal, vooral waar hier Walther Smith voor het eerst als de Kruik optrad. Muziekschool. Wij vestigen de aandacht op den oproep in dit blad voor leerlingen voor de nieuwe cursussen der Waalwijksche Muziekschool. Er wordt les gegeven in de beginselen der muziekleer voor eerstbeginnenden en meergevorderden en ook in koper-instrument. De leiders onzer vocale en instru mentale gezelschappen weten bij onder vinding hoe treurig het over het algemeen gesteld is met de muzikale kennis van de jongeren die zich aan melden voor de vereeniging, maar ook de ouderen laboreeren meestal aan dit euvel en 't zijn de struikelblokken voor den vooruitgang van het gezelschap. Zoo is 't hier, zoo is 't in de omgeving Maar ook voor degenen, die zich toeleggen op zingen, piano-spelen of wat ook, is de kennis der grondbe ginselen een groot gemak, eigenlijk een eerste vereischte. Daarom begrijpen w'ij niet dat niet meerderen profiteeren van de pracht gelegenheid die hen door de Waal wijksche Muziekschool aan zoo billijken prijs en op zoo buitengewoon goede manier wordt geboden, om zich die kennis eigen te maken. We hopen dat men dat eens ernstig zal overwegen en zich velen zullen opgeven. Wat kan geschieden bij de bestuursleden, aan 't bureau van ons blad en a.s. Zaterdag middag aan het lokaal (Openbare School, Stationsstraat) waar dan ge zamenlijk overlegd zal worden, wanneer 't geschikst de lessen gehouden kunnen worden. Beter en makkelijker kan het al niet Men moet zijne advertenties plaatsen in een blad dat veel verspreid en ook gelezen wordt. Circus Zondag en Maandag had een circus bioscoop „Roberii" in de Baard— wijksche straat zijn tent opgeslagen en gaf aldaar een drietal voorstellin gen. Het bezoek was zeer gering, waaraan het feit dat de ondernemers zoo weinig publiciteit aan hun op treden hadden gegeven, niet vreemd zal zijn geweest. De kranige staaltjes van rijkunst en acrobatiek die Zondag werden ver toond naast een aardig bioscoop- program hadden een drukker bezoek verdiend. Ned. R. K. Tooneelbond. De Nfed R. K. Tooneelbond heeft ook voor het a.s. seizoen competitie wedstrijden uitgeschreven, welkë gaan om het kampioenschap van Nederland. Er zijn in totaal 27 inschrijvingen ingekomen. De vereenigingen zijn verdeeld in 4 kringen en een afdeeling Gemengd Tooneel. Kring C bestaat uit: „Ontspanning na Arbeid" Oisterwijk; „Ons Vermaak", Kaatsheuvel. „Geestesbeschaving". Etten. „Excelsior", Weert. „Roomsch Tooneel", Roosendaal. „Inter Nos", Hoeven. „O. O G Waalwijk. Wij wijzen erop dat ADVERTENTIES voor het speciale „WINKELWEEK NUMMER" ln ons bezit moe ten zijn op DONDERDAG 12 UUR, Advertenties die fater komen worden geplaatst in de gewone uitgave, die na tuurlijk dezelide extra—ver spreiding geniet. ADMINISTRATIE. NIEUWKU1JK. Op 4, 5, 6, 7 en 12 Oct. a.s. houdt de Missienaaikring Petrus Donders" alhier wederom een Missietentoonstelling. Behalve de ten toonstelling vermeld het programma verschillende attracties hieraan ver bonden. O.m. heeft Zondag 12 Oct. de trekking plaats van de groote loterij waaraan vele prachtige prijzen zijn verbonden. Ongetwijfeld zal het deze dagen niet aan belangstelling ontbreken en menig offertje gebracht worden voor het heil der zielen der heidenen. Bij den landbou'wer Th. Moster- mans werd in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken. Ontvreemd werd een bedrag van f65 in contanten, een horloge met ketting en verder verschillende gouden en zilveren siera den. De politie doet onderzoek. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 2 Oct., n.m. 6V2 urn ter Raadhuize. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoekschrift betreffende onder wijs te verstrekken aan achterlijke kinderen. 3. Benoeming van 2 leden in de Commissie tot wering van schoolver zuim (vacatures A. Hexspoor en A. Verhagen). 4 Benoeming van een lid in de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs (vacature A. Hexspoor). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere wijziging van de instructie van den armenarts en de" vroedvrouw. 6. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur 1929. 7. Bijdrage Burgerlijk Armbestuur 1931. 8. Goedkeuring begrooting Burger lijk Armbestuur 1931. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende ontheffing van schoolgeld over 1929. 10. Voorloopige vaststelling van de rekening der gemeente (met inbegrip van die van het G.E.B.) ov-er 1929. 11. Beschikking op de diverse ver zoekschriften betreffende de begrooting 1931. 12. Vaststelling van de begrooting der gemeente (met inbegrip van die van het G.E B.) over 1931. 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouders a. tot rangschikking van de gemeente in de 3e klasse voor de heffing van de gemeentefondsbelasting. b. tot heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. e. tot wijziging van de verordenin gen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, d. tot wijziging van de verordenin gen op de hefing en invordering van opcenten op da personeele belasting. 14. Voorstel van B. en W. tot ver laging van den prijs van eiectrischen stroom. 15. Wijziging van de begrooting der gemeente over 1930. HERPT. Maandagavond vereenigden zich ten gemeentehuize de burgemeester met den gemeente-secretaris, de beide wethouders en alle leden van den raad, de ZeerEerwaarden Heer Pastoor, en de .gemeente-ontvanger, twee heeren namens de directie van de P. N.E. M, de aannemer en de opzichter van hét in de gemeente Herot aangelegde electriciteitsnet. No. 78. Woensdag 1 Oct. 1930. 52e Waalwijk, 1 Oct. 1930. Openbare vergadering van den Raad ner gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 3 October 1930, des namiddags oni 7 uur ten gemeentehuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van Gedeputeerde Staten Goedgekeurd Raadsbesluit van 29 Augustus 1930 tot verhuring van een perceel bosch en heide aan P. G. van Reuwijk. Uittreksel uit Kon. Besl. van o Augus tus 1930, nr. 54, tot goedkeuring o.a. van hel raadsbesluit van 30 Mei 1930 lot wij ziging der verordening op de heffing van slachthuisrechten. ■-Alsvoor uit Kon. Besl. van 18 Augustus 1930, nr. 3, tot goedkeuring o.a. van de bij raadsbesluit van 4 Juli 1930 vastge stelde verordening op de heffing van opcenten op de vermogensbelasting. Alsvoor uit Kon. Besl. van 28 Aug. 30, nr. 80, tot goedkeuring van a. de bij raadsbesluit van 4 Juli 1930 vastgestelde verordening betref fende de rangschikking van de ge meente in een van de drie klassen van de gemeentefondsbelasting. b. de bij raadsbesluit van 4 Juli '30, vastgestelde verordening tot wijzi ging van enkele tarieven der wet van 16 April 1896, stbl. 72, tot re geling der Personeele Belasting, zooals deze wet nader is gewijzigd. b. Van de Centrale Vereeniging ter behartiging der maatschappelijke belan gen van Zenuw- en Zielszieken, Amster dam. Verzoek om toetreding van de gemeen te als lid. c. Van verschillende plaatselijke win keliers. Verzoek om ook de winkeliers le doen deelen in het verlaagde electriciteitsta rief voor de industrie. d. Van E. C. J. Moonen. Bericht, dat hij ontslag neemt als lid der Commissie van Toezicht op het Ge meen te lijk Nijverheidsonderwijs (teeken school). e. Van M. J. P. van Loon, Eindhoven, f Mededeeling, dat hij ontslag neemt Aangezien de motieven, die destijds gol den bij het toekennen van de toelage aan Mej. Verhoeven, ook thans nog gelden, stellen wij U voor aan het verzoek te voldoen. In het adres van Mej. van der Linden wordt medegedeeld, dat zij hare werk zaamheden zal beperken tot uitsluitend verloskundige hulp en de kraamverzor- ging geheel zal overlaten aan de veree- nigingen Groene en Wit-Gele Kruis. Indertijd werd door ons voorgesteld, aan het toekennen eener toelage aan Verhoeven de voorwaarde te ver binden, dat niet zou worden betreden 't terrein der werkzaamheden van beide genoemde vereenigingen, onder welke voorwaarde eene toelage werd Vastge steld van 500.--. Mej. van der Linden laat eigener beweging het terrein der beide vereenigingen vrij en wij achten daarom termen aanwezig om te voldoen aan het tweede verzoek van adressante om voor het volgend jaar een hoogere toelage beschikbaar te stellen. Wij zijn van meening, dat het in het belang van een ruimere voorziening in de verlos kundige hulp gewenscht is, dat in onze gemeente een verloskundige gevestigd blijft en daarom is door ons op de ont- werp-begrooting een bedrag van 500.—- als toelage aan Mej. van der Linden uit getrokken. Burg. en Weth. van Waalwijk. o De prijs van het bouwterrein aan de Burgemeester Smeelelaan werd vastge steld op 25.per strekkenden meter. Bij raadsbesluit van 30 Mei 1930 werd een perceel bouwland aangekocht van mej. A. C. van Huiten. dat over de volle lengte grenst aan de bouwterreinen der gemeente. De kosten van aankoop met alle bij komende kosten hebben bedragen ƒ5195. Het terrein is lang ongeveer 525 M, zoo dat de kostprijs per Meter pl.m. 10. bedraagt. Voorgesteld wordt, den verkoopsprijs te verhoogen met 15.per M., zoodat deze gebracht wordt op 40. - péi M. Wij achten het gewenscht, dal de ver koopprijs hpoger dan do kostprijs wordt gesteld, met het oog op te lijden ento- verlies op het onverkochte gedeelte. Na toevoeging van het aangekochte perceel heeft hei terrein een diepte van 30 M. Burg. en Weth. van Waalwijk. o Dit zou echter kunnen worden voor komen door het meteropnemen in de 2e maand van ieder kwartaal (opname over de le maand van hel kwartaal) te laten vervallen. Voor die maand zal dan wor den in rekening gebracht het verbruik in de voorafgaande maand, terwijl bij invordering van het verschuldigde voor de tweede maand van het kwartaal even- tueele verschillen kunnen worden ver rekend. Ook deze regeling zou de Bedrijfscom- missie gaarne zien ingaan 1 October a.s. Deze regeling zal een niet onbelang rijke arbeidsbesparing geven, zonder dat de afnemers daarvan noemenswaardige bezwaren zullen ondervinden. Wij stel len U daarom voor, ook deze regeling goed te keuren. Burg. en Weth. van Waalwijk. o a. b. d. als lid van den Raad; als lid der commissie voor de gemeentelijke Licht- en Water leidingbedrijven, als lid der commissie voor de lichamelijke opvoeding; als plaatsvervangend lid van 't stembureau. f. Van den Voorzitter van het Cen traal Stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. Afschrift van zijn besluit van 25 Sep tember 1930 tot benoemdverklaring van J. C. Spapens tot lid van den Raad, in de plaats van M. J. P. van Loon. Mede deeling', dat J. C. Spapens zijne benoe ming tot lid van den raad heeft aange nomen. g. Van de Waalwijksche Winkeliers- vereeniging. Verzoek om reductie ois de lichttflrie- ven gedurende de winkelweek. h. Van J. H v-. Hclvoirt alhier. Verzoek toestemming om met zijn nieuw te bouwen pand in de Groote Straat 25 c.M. achter de rooilijn te mo gen blijven. 2. Onderzoek geloofsbrieven van den heer J. C. Spapens, nieuwbenoemd lid van den Raad. 3. Installatie van den heer J. C. Spa pens ah lid van den raad. 4. Voorstel tot het geven van een toe lage aan de verloskundige Mej. M. J. A. van der Linden. 5. Voorstel tot wijziging der bestaan de bepalingen inzakej opneming en in vordering huur vïyi gas- en electrieiteits- nieters en de wijze van invordering van het wegens verbruik en meterhuur ver schuldigde. 6. Voorstel tot verhooging van het crediet voor de Veemarktcommissie. 7. Voorstel om, met ingang van 1 Oc tober 1930, de leeraren der teekenschool •1. A. Bergmans en J. C. Bon, resp. voor vast- en opnieuw voor een jaar, aan te stellen. 8. Voorstel tot vaststelling van den verkoopprijs van het gemeente-bouwter rein aan de Burgemeester Smeelelaan. 9. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Burgemeester Smeelelaan aan A-. M. J. de Leijer. 10. Goedkeuring van de rekeningen j over 1929 der burgerlijke en gemengde instellingen van weldadigheid en voor stel inzake dekking der tekorten. 11. Voorstel tot wijziging der politie verordening. 12. Vaststelling van een uitbreidings plan. 13. Voorstel tol verhooging van het bij de begroating 1930 toegestane crediet voor onderhoud vim wegen. 14. Aai.oieding gemeente- en be- Orijfsbeefootingen voor 1931. 1 met deze «I Prae-adviezen. uitgaven van de Burgerlijke Arm besturen hebben reeds enkele jaren ach- 'erc'4n de ontvangsten overschreden, zooj|at tekorten op de rekeningen zijn onVdaan, die successievelijk lol en 9jp9 zij n geklommen voor het Burgerlijk Armbestuur aalwijk tot 9.751.665; Jrvcor het Burgerlijk Armbestuur aaidwijk tot 2.701.90 tor het Burgerlijk Armbestuur Besojen tot 542.84. Totaal 12.996.405. )¥t achten hel noodzakelijk, dat nadelige saldi worden aangezuiverd, omdat niet kan worden verwacht, dat le uigaven voor de Armbesturen zullen vermiidéren. Vootgesteld wordt, aan de genoemde armbeturen over 1930 een extra-subsidie tot de bedragen van de nadeelige saldi te verkenen. Burg. en Weth. van Waalwijk. o- Aan dj verloskundige A. M. Verhoeven werd, bi, raadsbesluit van 29 November 1H29, vor 1930 een toelage toegekend van 300—, Mej. Vehoeven 'heeft de gemeente ver laten en beft hare p rap tijk overgedaan aan Mej. A. J. A. van der Linden, die zicli hier heft gevestigd. Deze veroekt nu, om' het niet uitbe taalde gedelte van de toelage aan mej. ferhoeven pegekend, aan haar uit te Walen. Van deze toelage is uitbetaald 75.zooint nog resteert ƒ125. Nu den laatsten tijd de overgang van het gebruik van gaslicht naar electriscp licht in steeds sneller tempo plaats vindt, is een moeilijkheid aan den (lag getreden die om oplossing vraagt. Tegen het ein de van het kookseizoen komen n.l. her haaldelijk aanvragen binnen bij de Di rectie der Lichtbedrijven van gasver bruikers over gewone meters,' om als muntgasverbruiker te worden ingeschre ven. Dit geschiedt dan om de gasmeter- huur te ontgaan. In den winter wordt in woningen, die van electrisch licht zijn voorzien, 'vaak een zeer beperkt gebruik gemaakt van het gas en wordt dan de huur van den gasmeter als een nulleloo- ze uitgaaf beschouwd. De Bedrijfscommissie acht hier een op lossing mogelijk door de volgende ïege- "a. Het bedrag van meterhuur voor een 3 lichts- en, 5 lichts gewonen gasme ter wordt gebracht op 23 cents per maand, te innen in de maanden April tot en met September met 46 cents per maand. De meterhuur voor meters van grootere capaciteit naar evenredigheid. b. De meterhuur voor een 3 amp. en 5 amp. electriciteitsmeter wordt ge bracht op 20 cents per maand, te innen in de maanden October tot en met Maai t met 40 cents per maand. c. De regeling te doen ingaan op October 1930. Door deze regeling wordt verkregen, dat de lasten toch over het geheele jaar gelijkelijk verdeeld blijven, terwijl de be zwaren tegen het betalen van gasmeter- huur in de wintermaanden wordt weg genomen. Nog een ander euvel eischt voorzie ning' Onder de bepalingen voor de munt- gasverbruikers is o.a. de verplichting opgenomen om minstens 20 M3 per maand af te nemen, of aan het eind van het jaar bij te betalen 1 cent per M3 voor het aantal, dat de afname bleef be neden 240 M3 per jaar. Aan deze bepa ling is al geruimen lijd niet meer de hand gehouden. De Bedrijfscommissie stelt voor, in gaande 1 October 1930 de muntgasver- iiruikers in de maanden April tot en met September per maand te laten betalen een bedrag van 0.40 voor installatie en toestellenhuur en tegelijk den gasprijs te brengen op 11 cents per M3 voor de eerste 20 M3 en op 10 cent voor het meerdere verbruik, gelijk aan het tarief voor het verbruik over gewone meters. Wij kunnen ons met beide voorstellen der Bedrijfscommissie vereenigen. Door verlaging van de gasmeterhuur van resp. 23 cents en 26 cents op 23 ct. per maand, zal aan meterhuur per jaar ongeveer 85. - minder worden ontvan gen. De meterhuur voor een 3 amp. en een 5 amp. electriciteitsmeter kan gevoe gelijk gelijkgesteld worden, omdat de aanschaffingsprijzen voor beide meters gelijk zijn. Door aanvaarding der regeling, dal voor installatie- en toestellenhuur door de muntgasverbruikers per jaar 2.40 wordt betaald, zou gebroken worden met het vroegere stelsel, dat voor gas, over muntmeters geleverd," 1 scent per M3 meer wordt berekend, dan voor gas ove gewone meters. Door tariefswijzigingen in den loop der jaren, is reeds stilzwij gend enkele malen van het aangenomen stelsel afgeweken, zoodat thans alleen nog voor de eerste 20 M3 per maand 1 cent meer wordt in rekening gebracht Tegelijk is niet meer nageleefd bet voor schrift, dat de muntgasverbruiker zich verplicht lot een afname van 20 M3 per maand. Bij naleving van dil voorschrift zou in 1928 van 847 aansluitingen 194 méér zijn ontvangen. Door de heffing van een vast recht van 20 cent per maand, in 6 maanden te innen met 40 cent, wordt dil nadeelig verschil wee weggenomen. Door deze heffing worden echter niet gedekt de kosten van rente, afschrijving en onderhoud voor muntmeters =en munt meter installaties. Deze Ijenroegen in '28 4.700.terwijl met het vastrecht van 20 cent per maand slechts zou ontvangen zijn 2.032.80. Wij meenen echter, dat onder de ge geven omstandigheden van de muntm terverbruikers toch niet meer dan 20 ct per maand behoort te worden gevorderd Tenslotte blijkt het wenschelijk, wijzi ging le brengen in de meteropneming Door den voortdurenden groei der be drijven neemt het werk der kantoorloo pers dermate toe, dal aan personeels uitbreiding moet worden gedacht

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5