HST BRIL.LENHUI8 KBRK8TÜ4AT 30 No. 79. Zaterdag 4 Oct. '30. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 3 Oct. 1930. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van 's-Herto- genbosch heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van de R. K. Werkliedenver- eeniging te Baardwijk den Weleerw. heer Kapelaan F. N. O. B. M. Allard; van de R. K. V. V. „Hercules" te Was pik den Weleerw. heer Kapelaan A. J P. Damen; van de afd. „Langstraat' v. d. Ned. R. K. Hndelsreizigersver- eeniging den Weleerw. heer G. P. Ivlaassen, Kapelaap te Waalwijk (St. Jan). BEGROOTING. In ons vorig nummer heeft men uit voerige mededeelingen gevonden over de a.s. begrooting. 't Voornaamste daaruit is, dat een belangrijke post wordt uitgetrokken voor de vernieuwing van de Stations straat, een werk dat absoluut noodig is. Men zal uit 't voorstel van B. en W. ervaren dat uit de post, die men zoo gaarne „de raadhuispot" noemt, maar die officieel heet „fonds voor bijzondere doeleinden", ook voor an dere zaken wordt geput dan voor het raadhuis, n.l. voor de vernieuwing dezer straat wordt ruim 28.000 ge put uit dit fonds. Wij kunnen ons daarmee wel vereenigen, al was een pot voor 't raadhuisplan niet verkeerd, want dat geld zal er toch moeten ko men en kon dat ook genomen wor den uit eventueele onverwachte over schotten. Van de andere zijde is 't na tuurlijk zeer juist, dat ook 't nage slacht mee zal betalen voor een werk dat voor de verre toekomst wordt ge sticht. Men moet overigens een beetje voor zichtig zijn met dingen die van som mige zijde misschien beschouwd kun nen worden als inwilliging van o.i. on juiste eischen of wenschen. De belasting, speciaal de opcenten op de fondsbelasting, valt niet tegen, 38 opc., terwijl in 't voor-ontwerp, al was dit maar een veronderstelling, 45 opc. was bepaald en dit reeds door velen als de werkelijkheid genomen was en al gaf dit voor velen reeds een besparing. Vooral voor de lagere inkomens zal dit van groote beteekenis zijn; wij gunnen hen dit gaarne, maar toch is het wel opvallend, dat geen enkele plaats van onze grootte en veel grootere zelfs, ons voorbeeld heeft gevolgd om zich in de. Ie klas te plaat sen. Ook uit andere voorstellen in deze begrooting voelt men de democratische stuw die in ons gemeentebestuur en niet minder in den raad zetelt. We treffen voorts 500 voor 't dok tersfonds der R. K. Werkliedenver- eeniging, 400 voor Werkloozenkas- sen, 100 verhooging harmonie, enz. Wij achten deze subsidies niet ver keerd, maar constateeren dat de sub- sidje-verleening steeds grooter afme tingen aanneemt. Wij achten 't 'n teeken van wijs be leid dat men de belastingen dit jaar niet heeft gebracht op een zoo laag peil als thans zou mogelijk zijn, maar waardoor ze 't volgend jaar weer met een groote sprong omhoog moest. Behalve de verbetering Stations straat en de le Zeine, vinden we 2000 meer voor verbetering grintwegen enz. 't Is o.i. hard noodig, vooral voor de wegen langs den Watertoren en naar Sprang. Gezien 't werk aan deze wegen en 'ti resultaat, zouden we durven vra gen of men hiermee wel op den goe den weg is. In de Memorie van toelichting op de begrooting wordt voorgesteld de Stationsstraat te verbeteren met Zweedsch-graniet keien, zooals in de Grootestraat gebruikt worden en in de bedrijfsbegrooting van Gemeentewer ken spreekt men van Zweedsch graniet of koperslak. Wat is nu de bedoeling? Wij meenden ook dat eerst het plan voorzat, hier de proef te nemen met koperslak, zooals we dat zien op de groote wegen bij 's Bosch en Til burg, hoewel niet te ontkennen valt, dat de keien zooals we ze hier krijgen een prima wegdek vormen en men al- zoo meer één geheel krijgt. Overigens geeft ons deze begrooting, die tijdig is ingediend en goed gedocu menteerd in elkaar zit, geen reden tot opmerkingen. Vergadering Waalwijksche Wtnkeliersvereenlglng. Woensdagavond hield de WWW nog een goed bezochte vergadering ter bespreking voor de Winkelweek, in caté de Korenbeurs. De voorzitter de heer C. Nieuwkoop, heette in zijn openingswoord de op gekomen leden welkom. De notulen der vorige vergadering werden buiten beschouwing gelaten, omdat deze vergadering slechis be doeld was als bespreking van de door het bestuur genomen maatregelen sedert de vorige vergadering. De Voorzitter zegt dat van de Vee marktcommissie een dankbetuiging i3 ingekomen voor de aangeboden me daille met de mededeeling dat deze is toegewezen aan J. Verhoeven te Dussen. Van het Gemeentebestuur is een schrijven ingekomen ais antwoord op het door de vereeniging ingediende verzoek om verlaging der eleciriciteits tarieven gedurende de winkelweek. Het gemeentebestuur is bereid hierin mede te werken, en een aan zienlijke reductie te geven. De stroom- afname over de maand October 1929 zal dan tot maatstaf worden genomen, en de meerdere afname door de deel nemers aan de winkelweek zal &7ct. per K.W.U. worden beschikbaar ge steld. De voorzitter deeit mede dat het aantal deelnemers is gestegen tot 76 een getal dat da verwachiingen verre overtreffen heeft. Daardoor wordt de winkelweek een gebeurtenis die den geheelen winkelstand omvat. De reclame—campagne is vrijwel geëindigd Op 23 plaatsen in de om geving van Waalwijk zijn plak- en strooibiljetten verspreid, terwijl in alle bladen flinke advertenties geplaatst zijn. Het verheugt spr. dat De Echo van net Zuiden een exira—nummer zal uitgeven ter gelegenheid van de win kelweek, dat op uligebreide schaal zal verspreid worden. De voorzitter deelt mede dat de Edelachib. heer Burgemeester zich be reid heett verkiaaid üe Winkelweek Zaierdag tff.cieel ten raadhulze te openen. Het voornemen is dat na deze officieele opening door twee harmon.ën (St. Crispljn en St. jan) «en muzikale wandeling door de geheele gemeente wordt gemaakt. De eene harmonie zal dan trekken door öesoijen, door de Besoijensche straat tol aan de Spoorlijn, terwijl de andere de route door Baardwijk en de Anto oiusparochie zal nemen. Al is deze wandeling te beschou wen als de ofTcieele opening voor het publiek, de daadwerkelijke opening neeft reeds Zaterdagmorgen piaats, reeds dan zullen lolen verstrekt worden. Nu bet bestuur de reclame campagne op zulk een grootscheepsche wijze neeft gevoerd, meent de voorzitter van de deelnemers te mogen verwach ten dat zij zullen zorgen door goede bediening, mooie etalages enz voor de rest te zorgen. Ook verzocht spr. zooveei mogelijk te vlaggen, wat direci een meer feestelijk aanzien geeft. De voorzitter zegt nog dat het geven der loten uitsluitend bedoeld is voor verkoopen k contant, mochten er echter deelnemers zijn die ook voor verkoopen op crediet loten verstrek ken dan zijn zij hierin geheel vrij. De loten zijn nog tijdens de ge. heele winkelweek verkrijgbaar bij de volgende adressen v. Boxtei-PuHes, Grootestraat. Kolsteren Grootestraat, Verdurmen (na 5 uur) Stationsstraat. Ant. v. Eijck, Stationsstraat. De niet uitgegeven loten kunnen Maandag na de Winkelweek wor- ten ingewisseld, terwijl dan Woens dagavond 15 October in Musis de uitloting zal plaats hebben. Den heer v. d. Heijden raadt aan om ook het Hoogeinde, voorbij de Baardwijksche steeg door de muziek te laten bezoeken, daar hier ook nog enkele deelnemers zitten. De voorzitter zegt hiermede reke ning te zullen houden. De heer v. Leijden dringt er op aan dat de winkeliers zoo veel moge lijk bij elkaar koopen, om zoodoende het goede voorbeeld te geven, maar al te dikwijls ziet spr. nog een be stelwagen uit een andere plaats bij een winkelier voor de deur staan. De Voorzitter zegt dat het juist de bedoeling der winkelweek is de menschen zooveel mogelijk in Waal wijk te houden. Volgens spr. is dat best mogelijk, daar de prijzen die men in de groote warenhuizen moet betalen volstrekt niet lager zijn dan bij de kleinere zaken. De heer v Well znu graag gezien hebben dat de deelnemers toch met de loten die zij voor hun eigen inkoo pen verkrijgen aan de loterij mochten meedoen. De voorzitter zegt dat dit misschien aanleiding zou kunnen geven aan de buitenwereld om aan fraude te denken, daarom zijn de deelnemers uitgesloten van mede dinging. De loten die zij zelf echter verkrijgen kunnen zij weer uitgeven, of Inwisselen. De voorzitter zegt nog dat de hoofd prijzen zijn gekocht bij de volgende firma's: 1ste prijs huiskameramenble- ment bij Snoek; 2e prijs rijwiel bij Nieuwkoop 3e prijs electrische lamp bij Meeth. De winkeliers worden verzocht zooveel mogelijk de door hen toege zegde prijzen bij den heer Verdurmen in de Stationsstraat !e laten bezorgen, tct uiterlijk Woensdag De hoofdprij zen zullen vanaf Vrijdag geëxposeerd zijn in de etalage van den heer v. d. Hammen, Stationsstraat. Ook zegt da voorzitter nog getracht te hebben de bekende .stem van den reus" van Philips gedurende deze week in Waalwijk te krijgen, dxich wegens de hooge kosten is dit afgestuit. Op een vraag van den heer van Leijden deelt de voorzitter mede dat het ledental der vereeniging sedert de laatste vergadering is gestegen van 28 tot 47 leden. De heer van Mier stelt voor den avond van de verloting onder de winkeliers een gezellig avondje te houden, waarmee de aanwezigen hunne instemming betuigen. Verder geeft de heer v. Mier in overweging den voorzitter van Waal- wijks Belang te verzoeken de prijzen uit te reikau. Hierna wordt deze geanimeerde vergadering door den voorzitter, met nog een krachtige aansporing om tijdens de week goed voor den dag, te komen gesloten wel bewijst dat het den jongelui van Waalwijk en omgeving ernst is om na hun gewone schooljaren, zich voor hun later leven zooveel doenlijk te bekwamen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwflk en de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand September 1930 ingelegd f62 534.13 terugbetaald f 30 046.12. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 14073. Algemeene vergadering IJsclub. De Waalwijksche IJsclub zal Woens- dag a. s. een algemeene vergadering houden in Hotel Verwiel. Demonstratie. Blijkens achterstaande advertentie zal Donderdag a.s. in de manege achter het gemeentehuis een nieuw systeem van veestalling gedemonstreerd worden, waarbij de reddlngsmogelijk— heid van vee bij brand aanmerkelp vergroot wordt. Deze demonstratie gaat uit van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren. B. VAN DER VEN - DEN BOSCH BRILLEN ETUIS BAROMETERS THERMOMETERS - LEESGLAZEN ENZ. Avondcursussen Rijksvakschool. Het aantal inschrijvingen voor de cursussen der Machinale Schoenmakerij- afaeeilng was dit jaar dermate groot, dat de directie tot haar groote spijt genoodzaakt was meerdere personen af te wijzen. Vooral voor de ondeiwerk- afdeellng was de toeloop zoo groot, dat er noch personeel noch machines genoeg waren, om allen te kunnen plaatsen. Toegelaten werden ten slotte voor de verschillende cursussen 1. Modeüeeren bovenweik 19 2. Snijden overleder 36 3. Sakkerij jongens 17 4. Stikkerij meisjes 31 5. Zoolleercaiculatie 8 6. Handzwlkken 35 7. Machinale Zwikkerij 30 8. Onderwerk en Uitpoets 19 Totaal 195 Verder gaven zich nog op voor de gradeermachine 3 cursisten, welk aantal ie weinig is om dezen cursus te kun nen laten doorgaan. Een twintigtal cursisten kon jammer genoeg niet geplaatst worden. Is het te bejammeren dat een 20 tal moest worden afgewezen, anderzijds is het een verblijdend teeken dat zoo- velen den drang voelen naar vak onderwijs. Wij verheugen ons daar over met den directeur der school van harte en spreken de hoop uit dat hij maatregelen zal kunnen nemen om deze jongelui nu nog aan te nemen of dat in de toekomst uitbreiding van het leerlingental mogelijk zal worden. Onbegrijpelijk dat de looiers, leer- menschen in 't algemeen, zoozeer afsteken bij hun collega's—schoenma- kers. Voordlencutsus gavenzlchslechts 2 belangstellenden op, en daarvoor is 't natuurlijk ondoenlijk een cursus te organtseeren. De directie blijft er echter niet bijzitten en doet een nieuwe oproeping in dit nummer. Wij durven niet alleen de looiers, maar ook degenen die met het leervak in eenig verband staan, we noemen leerhandelaren, reizigers, chefs e.a. aan te raden van deze prachtige gelegenheid gebruik te maken om hun kennis van de bereiding van het leer en het leer zelf uit te breiden op zoo gemakkelijk en weinig kostbare wijze. Werkt toch mee in uw eigen belang, dat ook deze cursus gegeven wordt en voor de toekomst tn stand kan worden gehouden, gij zelf en de industrie zult er de goede vruchten van plukken. Geef u op, zet uwe kennissen aan 't zelfde te doen en ook dit avond—onderwijs kan met vrucht gegeven worden. Avondlessen. Het is wel eens interessant even na te gaan de belangstelling die de in onze gemeente gegeven Winter— avondcursussen genieten bij de be woners van plaats en streek. Wij zien dan bijv.: Avondcurcussen Rljksvakschool 200 Leerlingen. Gem. Teekenschool 122 Leerlingen Middelb. Handelsavondschool 89 Leerlingen Naai— en Kookcursus Waalwijk 45 Leerlingen Kookcursus v m Besoijen17 Totaal 473 Zeer zeker een schitterend getal, dat met eere genoemd mag worden en Overwogen wordt, indien dit systeem aan de te sieilen eischen voiaoet in üe bouwverordening een bepaling vast te leggen waarbij bij nieuwbouw van stallen een dergelijke installatie ver plichtend wordt gesteld. Alle veehon- ders en verdere belangstellenden wor den bij deze demonstratie uitgenoodigd Teekenschool. Melden wij Woensdag jl. dat het aantal opgegeven leerlingen der Tee kenschool bijna honderd bedroeg, met genoegen vernemen wij thans dat dn aantal nog tot 122 gestegen is, wat werkelQk een respectabel aantal ge noemd mag worden. Vernieuwing Grootestraat. Wij hebben dezer dagen eens een kijkje genomen bij onze nieuwe wer ken In de Giootestraat en in weerwil van verschillende opmerkingen hier en elders, meenen wij dat het aardig opscniet. Wij vernemen dat men eiken dag een 18 k 19 meter vordert, dus dat is ongeveer 100 meter per werk week. Men' is nu .Noord Braband" gepasseerd, zoodat naar onze bekening een en ander totaal gereed zal zijn in 'n week of 10 en we gelooven dat we dan ook een prachistraat zullen hebben. Vertegenwoordiging. De firma A. Verwiel. Grootestraat 395, Waalwijk, is de vertegenwoordi ging opgedragen van Lederwerke Fr Prasse, Welda (Thiir.) Deze fabriek is specialiteit in het vervaardigen van Waterproof—Chrom- sportleder en van het echte Russische Waterproof—Juchtenleder. Bovendien fabriceert zij verschillende soorten prima Box-Rund tn diverse kleuren. Kiosk in v.m. Baardwijk. De volgende oproeping is ver spreid aan de ingezetenen van v.m. Baardwijk. Jarenlang is hier het gemis van een harmonie en van een muziek-kiosk sterk gevoeld. De harmonie is er gekomen en heeft zich, mede dank zij den finantieelen steun van U allen, weten te handha ven en steeds hooger op te wekken. Voor een muziek-kiosk ontbreken ons echter nog altijd de noodige mid delen, waardoor de harmonie te wei nig gelegenheid heeft naar buiten op te treden. Wanneer allen de handen ineen slaan zal er echter ook de kiosk wel komen en zullen de ingezetenen meer- malën van gratis-concerten kunnen •genieten. Wie helpt er mee Allen die belangstellen in de op richting van een kiosk worden uit genoodigd tot een vergadering op Maandag 6 Oct. a.s. 's avonds 8 uur in Café W. van Helvoirt, waar geza menlijk overlegd kan worden op wel ke manier men de noodige gelden bij een zou kunnen krijgen. KON. STOOMSCHOENENFABRIEK A. H. VAN SCHIJNDEL TE BERLIJN. Over den stand der Kon. Stoom- schoenenfabriek A. H. van Schijndel, WaalwijkGoch, op de Lederschau te Berlijn, lezen we in ,,'t Vakblad voor de Schoenmakerij" 't volgende: D« Van Schijnd«l'« stand, overigan» van een meer gesloten karakter, droeg aan de wanden ingebouwde verlichte vitrines met een voorproefje van het fijne werk, dat den bezoeker wachtte, die de „Koje" zooals de Duitscher een monsterkamer betitelt binnen ging. Daarbinnen was zoowel 't Waal- wijksche modeschoeisel in tal van nouveaute's en het gezondheidsschoei sel geëxposeerd, als het Goodyear hee- renwerk, waarin de dit voorjaar in bedrijf gekomen fabriek te Goch zich specialiseert en tot dusver een pro ductie van 1000 paar per week be reikt. Het Waalwijksche fabrikaat wordt evenals 't Gochsche in Duitsch- land meer en meer gewaardeerd; de stand mocht zich dan ook in veler be zoek verheugen, niet alleen van Duit- schers, maar ook van Scandinaviërs, Zwitsers, Hongaren, enz. Het aardig Hollandsche klompmodelletje in rood en zwart leder met bónte bies en, Louis XV-hak, had met vele nieuwe pump- en bandmodellen aller opmerkzaam heid. Variété Bart Elfrink. Zoo krijgen we dan a.s. Maandag in Musis weer eens een echte variéé avond en eene van 't goede soort, van 't gezelschap Bart Elfrink, 't Is ook al heel lang geleden dal deze populaire artist in Waalwijk op trad. Vergissen we ons niet dan was dat tijdens de kermis van 1928maar de herinneringen daaraan zijn nog uitstekend, niet 't minst aan Elfrink en z'n gezelschap in de cabaretzaul op de tentoonstelling in 1925. Toen was alles af en buitengewoon amusant en dat het nu niet minder is, kan men zien uit de volgende recensie die wij vonden in 't Nieuwsblad van het Zutden te Tilburg, over 't optreden gedurende de kermis aldaar. Het blad schrijft dan o.m. „Evenals vele voorafgaande jaren, viert Bart Elfrink's gezelschap wederom .zijn triomphen in de R.K. Werklieden- vereeniging. Ondanks het feit dat het de eerste Kermisavond was en de tropi sche hitte, was de zaal goed bezet. Het publiek heeit genoten van een vlot afgewerkt keurig programma. Het orkest onder beproefde leiding van den Kapel meester Jac. Bonné zorgde al direct dat de gezellige stemming er in kwam. Vooral de pittige marsch „Naar Bait Elfrink" vfel in goeden smaak en oogstte een langdurig applaus. „Miss Castel" is eene Equilibriste, die er zijn mag Verbluffende staaltjes van koelbloedigheid en durf geeft deze dame te zien. De Harmonica—virtuoos „Sorosoto" gaf knappe staaltjes van vlugheid en kunst op het trekklavier en uitbundig succes oogstte deze artist. Zeer mooi en bekoorlijk waren de „Florence May Sisters" in hun spiegel- act, inderdaad een mooi nummer, wal wij maar zelden beter zagen. Ook de „Windsor" troupe, wij zou den ze liever de zwevende menschen noemen, oogstte veel bijval met hun vlugge onverwachte acrobatiek. „Bart Elfrink" de gevierde humorist had reeds succes met het opkomen alleen en zijn optreden en mimiek ontlokte direct een onbedaarlijk applaus, Harolds muzikale honden was ook een goed nummer. Vermelden wij ten slotte nog hel optreden van de 4 Braggarets, een stel lenige en vlugge kerels die ja aan de krachtmenschen bij de Spartanen doei denken. Zooals gezegd het geheele programma wordt vlug en goed afgewerkt, en li goed verzorgd." Zooals men ziet 'n pracht-recensie, Speciaal willen we nog even de aandacht vestigen op de revue-schets: „de Rustkuur" door 't geheele gezel schap. Dat moet gieren zijn gedurende drie kwartier. Dus allen a.s. Maandag naar Musis. Districtvergadering Prot. Chr. Besturenbonden. Zaterdagmiddag 1.1. werd in gebouw „Patrimonium" te Dordrecht een dlstrtctvergadering gehouden van Prot. Chr. Besturenbonden in Mt Zuiden. Namens het Chr. Nat. Vak verbond waren als sprekers aanwezig de heeren Fuikschot van Amsterdaffl en A. Eikerborst van Leiden Besloten werd om in de weken van 3 tot November een aantal propaganda- vergaderingen te beleggen en daarvoo de medewerking te vragen der hoon- besturen, door het gratis beschikhaa stellen van sprekers, en om de dage van 17 tot 29 Nov. a s. te bestemmen voor een speciale huisbezoek—Pr°' paganda—campagne. Verder zal vo des chrlftelljke propaganda een spec propaganda—nummer van „De Ui<» worden uitgegeven. Tevens zal getra worden een propaganda—plaat ui geven, die de aandacht op November—actie vestigten even vorige jaren zal een handleiding huisbezoekers verkrijgbaar zijn. v wil dus zeggen, dat heel de m November 1930 in het teeken [speciale propaganda voor der - Chr. Vakbeweging zal slaan. an uraan in

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 12