iltmMIili evTeSrèiool j Land en Tuinbouw frA06RLflNDSChraB«wT^ No 81. Zaterdag 11 Oct. 1930. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. De a.s. verkiezingen In Sovjet-Rusland. In December en Januari a.s. zullen de verkiezingen In Sovjet Rusland respectievelijk op het platteland en in de steden plaats vinden. De „Pravda" wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan deze verkiezingen en geeft daarin de richtlijnen voor de kiezers aan met de volgende woorden. ,Oe tien millioenen Proletariërs, gecollectieveerde boeren en arbeiders In de Unie, die de kapitalisten en groot grondbezitters de macht hebben ontnomen en die op den dag van heden met welslagen de socialistische orde vestigen, zullen onder 't regiem van proletarische volksheerschappij en zelfcritiek van de zijde der Sovjets, hun stem doen hooren ten gunste van het onbeperkt vertrouwen in de com. munistische partijvan strenger oor logsmaatregelen, van de vervulling van het vljf-jaren-plan binnen 4 jaar en van de spoedige coliectiveering der Vereenigde Sovjet—Republieken. In het teeken van verscherpten klassenstrijd zullen de verkiezingen plaats vinden. Wij weten wel, dat de geliquideerde Kulaks, de priesters, rabbi's, de mullah's en de gevaarlijke burgerlijke professoren, die droomen over het herstel van den groot grondbezitter en den Kulak, tezamen met alle andere voorstanders van het kapitalistisch systeem, hun uiterste krachten zullen inspannen tegen de dictatuur van het proletariaat, maar wil men dit voorkomen, dan is het van vitaal belang de wenken, welke gegeven worden, inzake de verkiezingen nauwkeurig op te volgen. Bovendien kunnen krachtens de kiesregelementen de vijanden van de proletarische dic tatuur noch rechtens worden gekozen, noch eenig stemrecht bezitten". De ramp van de R101. De ontvangst van den trein met de overblijfselen van de verongelukten te Londen is zeer sober geweest. Dit schijnt zijn oorzaak te vinden in de overweging der autoriteiten, dat ieder openbaar vertoon van sympathie uit gesteld moet worden tot de wettelijke formaliteiten achter den rug zijn. De trein kwam aan het Victoria Station veel te laat binnen, doordat de verscheping der kisten aanzienlijk vertraagd was als gevolg van een defect aan de schroef van een der beide torpedojagers. Ook de aankomst van het schip waarmede de kisten naar Engeland gebracht werden was trouwens nog zeer vertraagd dooreen hevige deining in de Haven van Dover. Lang na middernacht pas kwam de trein het station binnen. Het eenige wat dezen van andere treinen onder scheidde, was een purperen krans op den schoorsteen. MacDonald, te Dover door zijn zoon vertegenwoordigd bevond zich zelf met andere hooggeplaatste mannen aan het Londensche station, in gezel schap van zijn dochter. Op 'n speciale afgezette plek bevonden zich.de fami liebetrekkingen der omgekomenen. De lijken der dooden bij den ramp zijn onder groote plechtigheden met militaire eer in Frankrijk ingescheept op twee Engeische torpedo-jagers. Een aanklacht. De Daily Mail citeert uit de Bedford Record een artikel, getiteld „Aanklacht" waarin dit blad schrijft dat de ramp de angstige gevoelens van velen be vestigd heeft die zich over te snelle uitvoering der wijzigingen en de al te vluchtige voorbereidingen tot den tocht ongerust hadden gemaakt. Toen de R 101 van haar onbevredigenden proef tocht terugkeerde, stond één ding vast n.l. dat de neus gezakt was. Toen het schip Zaterdag vertrok, was iedereen getroffen dpor de moeilijke stijging en de hoogte waarop het koerste. Naar het schijnt heeft het ook niet aan waarschuwingen aangaande het weer ontbroken. Velen wisten dat het schip niet behoorlijk beproefd was en dat tenminste één motor niet in orde was. Ook wist men dat 't te zwaar geladen was. Tot voor kort ging men altijd uit van de gedachte, dat de R 101 een experiment was en dat er dus niets overhaast mocht worden. Op het critieke moment, toen de voornaamste proef geschieden moest, heeft men dit echter uit het oog verloren. Blijkbaar vraagt het blad van de plaats, waar de R 101 thuis behoorde zich af, of Lord Thomson's belofte aan MacDo nald om den 20sten terug te zijn, met de overhaasting in verband kan ge staan hebben. Volgens dit blad is de R 101 on- noodig opgeofferd aan gebrek aan voorzorg, zooal niet improvisatie. De begrafenis. Voor de begrafenis op Zaterdag heeft het departement van luchtvaart de volgende regelen vastgesteld. Om 10 uur worden de ïykkisten op artillerie- wagens geplaatst en van de West minster Hall naar het Euston Station gereden langs Whitehall, Strand. Kings- way, Southampton Road en Maryle- bone Road. Zij worden voorafgegaan door een cordon politie-agenten en de stafmuziek van de luchtvaart. Achter de lijkbaren zullen de familieleden loopen of rijden, gevolgd door de regeeringsvertegenwoordigers,de leden van de raden voor leger, vloot en luchtvaart en de bemanning van de R 100 met de 3 overlevenden van de R 101. Een detachement cavalerie met omfloerste vaandels zal den stoet sluiten. Van Eustoh gaat de trein naar de stad Bedford, waar in dezelfde volgorde, behalve dat ledereen nu zal loopen, de tocht naar het St. Mary- kerkhof te Cardington, dat op een kleine 3 K.M. afstand ligt, wordt aan. vaard. Op het kerkhof zullen geeste lijken van verschillende godsdienstige gezindten gebeden opzeggen, waarna onderminister Montagu de lijkrede zal houden. De begrafenis geschiedt, zoo als reeds gemeld, in één groot graf. BINNENLAND, Stopzetting van het bedrijf. Zoo gaat de een voor de ander na. De directie der N.V. Gans' Knoopen fabriek te Nijkerk deelt ons mee Onze plannen om ons bedrijf naar het buitenland te verplaatsen hebben thans vasten vorm aangenomen. De reden tot dit besluit is, dat wij er nimmer in geslaagd zijn meer dan 15 a 20 pet. van onze productie in het binnenland te verkoopen en de steeds veelvuldiger en hooger wordende ta riefmuren het voortdurend moeilper maken op de buitenlandsche bescher mende markten te blijven concurreeren. Ons bedrijf zal daarom worden over geplaatst naar Engeland, waar het aanmerkelijk vergroot zal worden voort gezet. Wij hebben ons personeel, dat thans 150 personen omvat, aangezegd, dat de fabriek te Nijkerk in het voor jaar van 1931 zal worden stopeezet. IVOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHAGi, Ue mond- en klauwzeer—epidemie. Gisteren heeft te Arnhem een ver gadering plaats gehad van den Neder- landschen Bond van Veehandelaars, naar aanleiding van de regeerings- maatregelen inzake den vee—afzet In de drie zuidelijke provinciën in ver band met de heerschende mond- en klauwzeer—epidemie. Er werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de genomen maatregelen die volgens voorstellers niet aan het doel beant woorden, doch landbouw en handel dupeeren, inzonderheid wat betreft den herfst—afzet van het vee. De minister van binnenlandsche zaken en land bouw wordt voorts verzocht om on middellijke opheffing van de genomen maatregelen. Deze motie zal telegrafiisch ter ken nis van den minister worden gebracht en een delegatie zal haar persoonlijk toelichten. Loekie, maar vandaag kan je niet met me mee" en weg was hij. Onder de brieven die hij by zich was een „aan- geteekende brief" een zeer belangrijke. De afzender had extra er voor betaald om vooral zeker te zijn, dat de brief niet verloren zou gaan. Over de enveloppe stond een groot blauw kruis met een letter R. in het midden. „Ik zal er speciaal opletten", had de postbode tegen den afzender gezegd. Hij holde naar zijn fiets, reed vlug weg en was nog juist op tijd aan het groote postkantoor; „Ik heb een aangeteekenden brief", zei hij tot den ambtenaar toen hij zijn tasch leeg haalde. Alle brieven vielen op de tafel maar de ééne met het blauwe kruis was er niet bij. Hij keek in lederen hoek van zijn tasch, keek tusschen de brieven, voelde in zijn zakken, maar tevergeefs, de aangeteekende brief was verdwenen. Hij had zoo hard gereden, dat hij hem bepaald verloren was. Iedereen was ontsteld Het is heel erg een gewonen brief te verliezen, maar een aangeteekenden, dat is ontzettend. „Ik zal naar den directeur gaan en het vertellen" zei hij, toen men tege-' lijkertyd een gekrab aan de deur hoorde. Een der ambtenaren opende de deur en daar sprong Loekie naar binnen. In zijn bek droeg by den aangeteekenden brief met het blauwe kruis en de letter R. in het midden. Hij was het huis ontsnapt, zijn baas achterna gehold, doch toen hij op den weg den brief had zien liggen, had Loekie by zichzelf gedacht:„Ditmoet uit de tasch van mijn baas zyn ge vallen". En daar was hy nu met den brief. Iedereen was biy, de baas niet het minst, Loekie werd van alle kanten aangehaald. Hy van zyn kant was blij, dat hy zyn baas zag en sprong van vroolijkheid in het rond. Toen het werk afgeloopen was en de baas en Loekie weer naar huis konden gaan, nam de baas hem mee naar een winkel, waar hy een prachtigen halsband voor Loekie kocht. Op een zilveren plaatje liet de baas Loekie's naam en adres graveeren. Zoo beloonde hy den trouw van zyn hond. Tien gelukkige winnaars van de halve ÏOO.OOO. De prys van f 100 000 met de premie van f 30.000 uit de Staatsloterij is voor de helft gewonnen door tien arbeiders van de buizenfabriek aan de Hembrug. Van deze tien arbeiders wonen negen te Amsterdam en een te Zaandam. Zy hadden samen een half lot. Tijdelijke heffing van opcenten op de invoerrechten in Nederl.—Indië. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot tijdeiyke heffing van opcenten op de invoerrechten in Nederlandsch—Indië, De postvluchten naar lndl'è. Het tweede postvliegtuig naar Nederl. Indië is gisteren te Athene aangeko men. In verband met pasmoeilijkheden zal het vliegtuig vermoedelijk eerst Zaterdag naar Egypte vertrekken. De sla-teelt voor 1931. Het uitzaaien der planten van sla voor het as. teeltseizoen in kas of bak is begonnen. Men rekent op een groeiperiode van vyf a zes weken op verdere uitplanting ter plaatse. Opmer king verdient wel, dat juist dit jaar 't uitzaaien van nieuwe variteiten veel meer plaats heeft dan in andere jaren. De zaadpryzen verschillen weinig by het vorig jaar. De aardbeien in den herfst. De jonge aardbeien-planten zyn in dezen nazomer heel snel ontwikkeld, een gevolg van 't gunstige groeiweer: veel vocht en ook warme dagen met veel zonneschijn, alsmede de flinke vooraad zware planten ter uitzetting in de maand Augustus. Voor het glas is de soort „Evern" ai heel ver terwyi op den kouden grond de soorten „Juliana" en „Rooseveldt" eveneens door stand uitmunten. Wanneer de velden flink voor den winter worden afgedekt, dan kan een goed aardbeien jaar worden tegemoet gezien. Het aanbrengen van vangbanden. Het is nu de tyd om aan de vruchtboomen de z g. vangbanden strooken papier met lijm besmeerd aan te brengen. Deze strooken zijn in den handel verkrijgbaar. Vroeg bladerloos. De bessenboomen, vooral de vroege roode soorten, staan reeds bladerloos, het gevolg van het vroegtijdig inge vallen gure weer. Ook de kruisbessen staan reeds geheel kaal, evenals de zwarte soorten. Het finantieel verloop der bessenteelt op den kouden grond is dezen zomer heel slecht geweest; veel vrucht is verrot en bovendien waren de noteeringen slecht. In de kassen en warenhuizen is deze teelt veel beter geweestde cultuur onder het glas neemt dan ook jaarlijks toe. ANNIE STAPT NAAR SCHOOL. Annie had hem pas gekregen, Op haar jaardag van Oom Plet. En toen ze hem kreeg zei ze „Moeder ik gebruik hem niet". Want, hij moet toch nieuw nog wezen, Als ik, —wanneer is 't ook weer? Net als Piet en Frans naar school ga Kijk, eens Moe wat prachtig leer Ja, de tasch was mooi en Annie, Och, wat was ze blij er mee Moeder sprak„'k zal hem bewaren, 't Duurt nog wel een week of twee. Na een dag of wat geleden, Moeder had tot haar gezegd: „Ik zal je nu de tasch maar geven", Hem in Annie's kast gelegd. En daar ging ze hem nu halen, Toen ze klaar was met het ontbyt> Annie had nog veel te doen -hoor 1 En 't was nu toch wel haast tijd. Moe ging even met de jongens, Piet en Frans de kamer uit. En alleen zoo in de kamer, Wel, wat deed de kleine guit Zij zocht uit haar prentenboeken Al de mooiste bij elkaar. En ze legde op de tafel, AI die mooie boeken klaar. Ook haar poppen zag ze liggen, Zou zeneen, dat ging toch niet, Poppen mee naar school, dat had ze Nooit gehoord van Frans en Piet. Dus de poppen bleven rustig, In de kast, schoon 't haar wel speet. Hoor nu, wat de kleine Annie, In de kamer verder deed. 'k Moet nu dacht ze, me haasten, Hoor ik daar de klok niet slaan Piet en Frans die zullen toch niet Zonder mij naar school toe gaan? Wordt vervolgd. UIT HET DAGBOEK VAN P1ETER POR. 4 October. Reuzen-nummer Uw Win kelweek-nummer; 6 a 7 bla den; prachtig! Al is P. P. wel geen autoriteit, toch wil hij de gelegenheid niet laten voorbij gaan „proficiat" ermee te wen- schen. Zoo iets is toch ook 'n goed product van 'n Waalwijksche nijverheid, is 't niet? 5 October. Heelwat moeten lezen, goe de bijdragen. A propos wat zag ik ditmaal een uitgebreid ver slag R. K. Middenstands-ver gadering. Gebeurt niet dik wijls. Lezing secretaris in ex- tenso opgenomen. Acht het niet tactisch voor samenwer king in de toekomst, dit op 't oogenblfk te lanceeren. Evenmin het niet voldoen aan de uitnoodiging tot bijwoning officieele opening ten raad- huize, zooals buurman - be stuurslid me vertelde, die ook nog zag dat een paar midden standsleden demonstreerden met donkere etalages Zater dagavond. 6 October. Maakte Zaterdag en Zon dag een rondwandeling; zeer druk, mooie etalages. Veel ver kocht naar ik hoor. Goed aan gepakt, 't halve werk en 't vol le succes. 7 October. Begrooting - beschouwing redactie gelezen; ben het daar mee maar gedeeltelijk eens. Hoop dat in gemeenteraad stemmen opgaan voor koper slak-bestrating in Stationsstr. Acht het mooier, beter, prac- tischer, speciaal daar. Vraag me verder af of het niet wen- schelijk zou zijn eens eep proef te nemen met publieke aanbesteding. Men kan dan zien wat 't beste, goedkoopste en het vlugste is en dan nog een beslissing nemen. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. ÓNDERSCHEID EN EENHEID. Door W. Bogaarts, Vice-Voorzitter der W. W. V. Alvorens een aanvang te nemen met mijn artikel, kan ik niet nalaten een enkel woord te wijden aan de Winkel week. Wanneer wij even een blik wei pen op het werk van de W. W. V., dan kan het niet anders of wij allen zijn in de overtuiging dat de W. W. V. in haar kort bestaan naam heeft gemaakt; hard is er gewerkt. Geen overdreven ruchtbaarheid is er gemaakt vanaf de oprichting, maar langzaam aan door aan het cardinale punt, het belang van Oplossingen van de vorige week 1 Gezondheid is de grootste schat. 2 g ark braam brummen gramofoon olifant droog oom n 3 Noord—Amerika. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 20 letters. 1—11—12 laagte tussche twee bergen 6—16—20—5 huisdier 3—2—7—17 lichaamsdeel 17—4—18 leelijke karaktertrek 8—9 oude lengtemaat 10-14—13-9—19-20 cijfers opnoemen 15—4—5 is niet nauw 2 x medeklinker xarmoedige woning xwoord van 5 letters xeigenschap van het klimaat xxxxxxxxx het gevraagde woord ...x... kousen verstellen .,x.. zeer breekbaar x plaats in Noord—Brabant x medeklinker 3 Maak uit het onderstaande een spreekwoord. w - st ij nt II d t U e—c I dt, oa b a e n aer i t. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Loekie. Ung geleden woonde er een post bode op het platteland. lederen morgen bracht hij de brieven en postpakketten van het dorpspostkantoor naar het groote postkantoor in de dichtsbyge- 'egen stad. Daar het een lange afstand was, had hy een fiets gekocht en des ondanks kwam hij pas tegen den avond weer in het dorp terug. Op een avond bat hy weer terug fietste werd opmerkzaamheid getrokken door e?n klagend geluid, ergens vanuit het veld. Den heelen dag had het geregend, voodat de postbode door en door nat was en er zich op verheugde thuis te tomen, doch daar hij een goedhartig mensch was stapte hij van zyn fiets, vatte deze even tegen een boom, nam vijn lantaarn, klom over de heg en liep boor den omgeploegden akker. Naar mate hy verder liep werd het gejank luider en het scheen nu al heel dicht bij hem te zijn. Hij liet het licht van Z1iu lantaarn in het rond schijnen en wat denk je dat hij vond? Een heel «Jein hondje, dat in den modder lag. 'oen. hy zijn hand uitstrekte en het u enje uit den modder trok, werd de e ne dadeiyk stil, kwispelde met zyn »'uin staartje en likte de vriendelijke band. De postbode nam het hondje under zijn jas mee en fietste vlug naar uuta. Thuis gekomen gaf hij allereerst den hond een lekker bad en daarna zei hij„Zoo en laat nu eens zien, wat voor een menschenredder ik ge vonden heb". Daar stond een witte, magere terrier, met kleine zwarte oog jes, vol miserie. „Nou, nou, je bent een schoonheid", zei hij, „ik geloof, dat je het verstandigst doet hier bij me te biyven wonen. Ik zal je Loekie noemen, hoor kleintje". Nadat Loekie flink had gegeten, ging hij in zijn mandje, dat zijn baas voor hem in orde had gebracht, hy siiep direct in en van dien nacht af waren Loekje en zyn baas onafscheidelijke vrienden. lederen morgen als de brie venbesteller zyn fiets te voorschyn haalde, stond Loekie klaar om mee te gaan. In het begin was het heel ver moeiend voor hem, doch de goede zorgen, welke de baas aan hem be steedde, deden hem opgroeien tot een flinken stevigen hond, hij was onver moeid en rende en sprong den heelen weg om zijn baas heen. Eens op een morgen was het zóó donker, dat de baas zich versliep en toen hy op de klok keek, was het juist tyd, dat hij de deur uit moest. Hy haastte zich reusachtig met zyn toilet en rende de trappen af. Tyd om te ontbyten had hy niet, nog minder om even met Loekie te spelen; hy zei alleen: „Het spyt me t

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5