Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m lol ooi hot. F F: 1 L L E T lil GEMEENTERAAD. Uier 84. WOENSDAG 22 OCTOBER 1930. 53e JAARGANG. 1. 30. Irian® tam. 'Is 4 j, ene M. mis 41 'eld 40 iool 4! Waal C. van 'ijk.; rg van ersteeg echtg. i. F. A. ens van lts nar Oistir. G.Q. VI. va 'ij naa lerwijl k. Jos. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD blad. t SPRANG—CAPELLE. (emeenteraadsvergadering van Vrij- iigmiddag half 3, onder voorzitter- iap van den Edelachtb. Heer C. G. 1. Meijer, burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering terden onveranderd gearresteerd. Ingekomen zijn proces-verbaal van iasopname bij den gem.-ontvanger. Hies is in orde bevonden. Van Ged. Staten verdagingsbesluit treffende de verordening op de ver- ichte aansluiting bij de waterlei- fcg- Eveneens van Ged. Staten goedkeu- Ljng van het raadsbesluit tot het aan- tan van een kasgeldleening. Idem tot het aangaan van een lee ling van 8500.ten behoeve van if electrificatie van Sprang en Ca pelle. Aansluiting Waterleiding. Van Ged. Staten is nog ingekomen le goedkeuring op de verordening re elende de verplichte aansluiting aan li waterleiding. De aansluiting zal moeten plaats ebben voor 20 Januari 1931. B. en 1', zullen hiervan nog de noodige Sennisgeving doen. Opheffing School Nieuwstraat. Van Ged. Staten is goedkeuring intvangen van het besluit tot ophef ing der openbare lagere school aan le Nieuwstraat te Capelle. B. en W. stellen voor te besluiten tthet geven van ontslag aan het per- soneel der openbare school. Daar de Vereeniging „Volksonder- lijs" echter in beroep zal gaan tegen lit besluit, zal het ontslag eerst in- >aan op 30 dagen nadat den beroeps termijn is verstreken, of het event «gestelde beroep is afgewezen. De heer v. d. Willigenburg heeft een bezwaar tegen het voorstel van en W.; hij acht het den me?st juis- :a weg. Spr. vraagt echter ol B. en de noodige inlichtingen hebben «gewonnen. Weth. Michael antwoordt hierop bestigend. De heer Kraak vraagt met welk doel de school wordt opgeheven. Wan neer het er slechts om te doen is ruimte te maken voor het bijzonder onderwijs, zou spr. nog wel een an deren weg vinden. Voor de 56 leerlin- j gen kan nog met kleine kosten een lokaal worden bijgegeven. Spr. zou willen voorstellen nog een lokaal aan het bestuur der Chr. School beschik baar te stellen. Weth. Michael zegt een schrijven te hebben ontvangen waarin alle gege vens omtrent inhoud, enz. van de schoollokaliteiten zijn opgegeven. B. en W. hebben zoo juist nog een vergadering gehouden om te komen tot een voorstel naar aanleiding van het schrijven uit Den Bosch. Spr. meent dat er geen bezwaar kan zijn voor voor- of tegenstanders van openbaar onderwijs om het voorstel van B. en W. goed te keuren. De strijd heeft al lang geduurd, en er moet 'n eind aan komen. Wanneer het voor stel van B. en W. wordt aangenomen is het precies goed geregeld. Wan neer de Kroon het besluit van Ged. Staten handhaaft, komen de kinderen volgens de formuleering van B. en W. niet direct op straat te staan, want er is nog tijd genoeg beschikbaar om voor ruimte te zorgen. Spr. meent hiermee het voorstel van R. en W. nog nader omlijnd te hebben. De heer Verheijden vraagt of de kinderen in die 30 dagen wel onder gebracht kunnen worden. Weth. Michael antwoordt bevesti gend. Hierna wordt het voorstel van B. en W. in omvraag gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Verzoek van den A.NW.B. om toe te treden tot dien Bond als buitenge woon lid, tegen een contributie van 25.per jaar. B. en W. stellen voor te besluiten tot toetreding. De bond heeft reeds eerder aan de gemeente advies gege» ven betreffende het onderhoud der wegen, terwijl hij ook zeer nuttig werk doet door 't plaatsen van ver keersborden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoek van de Tuinbouwvereeni- ging om subsidie tot dekking van het tekort van den cursus tot een bedrag van 85.94. B. en W. zijn overtuigd van het nut dezer vereeniging, en stellen voor de gevraagde subsidie te verle-enen. De heer v. d. Willigenburg kan zich. ten volle met het voorstel van B. en W. vereenigen, daar in het algemeen het onderwijs, vooral op land- en tuinbouwgebied, moet gesteund wor den. Wel acht spr. het gewenscht, dat B. en W. zich op de hoogte stellen, hoe het tekort ontstaan is. De Voorzitter zegt, dat het finan cieel verslag van den cursus is bijge voegd en leest dit voor. Met algemeene stemmen wordt be sloten de gevraagde subsidie te ver leenen. Verzoek van E. Stam te Capelle om wijziging te mogen brengen in den loop van het Bergsche pad. Adres sant wil het pad zoodanig verleggen, dat het loopt langs de grens van zijn perceel. De heer Kraak zou het verzoek wil len toestaan onder voorwaarde, dat het pad in behoorlijken staat wordt gebracht en goed onderhouden wordt. Naar Spr. meent te weten is de heer Stam hiertoe wel bereid. Dit verzoek wordt gesteld in han den van B. en W. ter afdoening. Van Ged. Staten is ontvangen een ontwerp-besluit tot wijziging dei' re geling der jaarwedden van Burge meesters. Secretaris-iin en ontvan gers. Voor deze gemeente behelst dit alleen verhooging voor den gemeente ontvanger. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten, dat de Raad niet accoord kan gaan met deze nieuwe regeling. De heer Kerst vraagt op welken grond Ged. Staten deze nieuwe voor stellen doen. De Voorzitter antwoordt dat dit is om een algemeene regeling te krijgen. Met algemeene stemmen wordt be sloten conform voorstel B. en W. 3. Goedkeuring rekening van ont vangsten en uitgaven van het Burger lijk Armbestuur te Sprang over 1929. B. en W. stellen voor de rekening goed te keuren, met in ontvangsten 5457.016 en in Uitgaven 3232.22 van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door .1. VAN DER SLUYS. 'V h HOOFDSTUK I. HET ONGELUK. En héél ver ook", was Harding's gedachte. Hij boog zich over de be- 'ustelooze gedaante heen en legde vingers om haar pols, terwijl "n scherpe blik op het aschgrauwe Slicht rustte. De schaduw van den tood was cr al overheen getrokken; koppels zweet stonden op het voov- '°°fd van de patiënte, de adem kwam Moeilijk en met tusschenpoozen over ft Moedelooze lippen. Ze hebben haar hier neergelegd, *dat het het gemakkelijkst was", 'luisterde juffrouw Crotch. „Ze dor- ■1® haar niet naar boven te brengen. Misschien schrok de gewonde op floor de fluisterende stemmen, mis kien ook was er iets anders dat haar de bewusteloosheid deed ontwa ken maar zij opende haar oogen vestigde die op Harding's gezicht, ben gekomen", hijgde ze, „om kwaad. te herstellen. ften sloten haar oogen zich weer, haar ademhaling werd nog benauw der en Harding schudde zijn hoofd toen zijn blik die van de huishoudster ontmoette. Nadat hij de patiënte een injectie had gegeven, boog Harding zich weer over haar heen en sprak met langzame en duidelijke stem: „Wilt u ons vertellen wat u op het hart hebt? Is er iets wat wij voor u kunnen doen?" Hij was er zich volkomen bewust van dat het einde nabij was en er niets meer gedaan kon worden om haar leven te redden, maar de intens bezorgde en smartelijke uitdrukking in haar oogen vertelde hem, dat er het een of ander was dat zij zeggen wilde voor zij sterven ging. „Kunt u mij vertellen wat er is?" herhaalde hij. Wéér openden haar oogen zich diepe zachte oogen die niet groen en niet bruin waren, maar een eigenaar dige mengeling van deze kleuren; oogen waar een wereld van droefheid in lag. Zij keek den dokter angstig in het gezicht. „Wie.... is.... het?", hijgde ze; „waarbenik „Ik ben dokter", zei hij vriendelijk. En degenen, die hem kenden, zouden verbaasd geweest zijn door de zacht heid waarmee hij de stervende toe sprak. „U hebt een ongeluk gehad; ze hebben u naar Orantley Hall ge bracht, het huis van Sir Luke Fram- ■ley". In het bleeke, bedroefde gezicht kwam een uitdrukking, die Harding niet verklaren kon. Was het boosheid of verbazing, hij wist het niet. Maar met een smeekend gebaar strekte zij Batig slot 2224.795 Met algemeene stemmen wordt be sloten de rekening goed te keuren. 4. Voorloopige vaststelling van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over 1929. De rekening is gesteld in handen van een commissie van onderzoek, die voorstelt de rekening goed te keu ren zooals ze door B. en W. is inge diend. Wordt goedgekeurd. 5. Aanbieding begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeen te voor den dienst 1931. De begrooting sluit met een totaal in ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst van 145.681.98 en voor den Kap. dienst van 59834.93. De begrooting wordt gesteld in handen van een commissie, bestaan de uit de heeren Verheijden, Kerst en Kraak. 6. Voorstel van Burgemeester en Weth. tot herziening van het plaat selijk belastingstelsel. In verband met de nieuwe financi- eele verhoudingswet, die een algehee- le herziening der belastingheffing noodzakelijk maakt, stellen B. en W. voor te besluiten le. tot rangschikking der gem. in de 2e klasse voor de gemeentefonds belasting; 2e. tot heffing van 65 opcenten op de hoofdsom der fondsbelasting; 3e. tot heffing van 25 opcenten op de Vermogensbelasting; 4e. de overige gemeentelijke hef fingen ongewijzigd te laten. De leden hebben hierover een prae- advies ontvangen. haar handen naar hem uit. Zij trachtte zich op te richten uit de kus sens, maar haar kracht begaf haar en terwijl haar slanke vingers Har ding's hand vastgrepen, werd haar ademhaling moeilijker. „Een groot onrecht", kreunde zij. .Mijn dochtertje. Zorg voor haar. Zorg dat het onrecht hersteld wordt, beloof me dat". Er volgde een lange pauze, toen klonk het nog eens: „Beloof het". Haar oogen drongen als het ware in die van Harding, haar vingers om z'n hand kromden zich als in een kramp- achtigen greep. „Wees haar bescher mer beloof me dat!" „Beloof het", hijgde zij weer. „Zorg dat het onrecht, dat mijn kleine Hi lary aangedaan is, hersteld wordt!" „Ik beloof het!" antwoordde hij rustig; hij voelde dat hij, hoe dan ook, haar troosten moest, dat hij den na- meloozen angst uit die oogen moest doen verdwijnen en tot zijn groote voldoening zag hij dat er na zijn woorden een trek van vrede over haar gezicht kwam. „Ik geloof in u", hijgde zij. „Ik. vertrouw. haar. toe.;aan u. Neem mijn zegelring van mijn vinger bewaar hemtot het onrecht hersteld is". De stem, die steeds zwakker ge worden was, zweeg. Nog eenmaal tweemaal waren de ademstooten hoorbaar toen verslapte de greep om Harding's hand. Hij boog zich over haar heen en sloot met een eer biedig gebaar haar oogen. De heer Verheijden zegt de cijfers nauwkeurig te hebben vergeleken, 't is hem echter opgevallen dat de Mid denstand percentsgewijs het minst profiteert. Spr. meent, dat op de mid denstanders weer het bekende liedje van Louis Davids „De Man met het confectiepakje aan" van toepassing is. Spr. vindt het droevig dat de be lasting ook voor dezen stand niet meer omlaag kan worden gebracht. De Raad kan zich met algemeene stemmen met de voorstellen van B. en W. vereenigen. Verbreeding openbaren weg. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van grond ten behoeve van verbreeding van den openbaren weg te Sprang. Dit is ter verbetering van den bocht nabij de kerk te Sprang. B. en W. hebben grond om aan te nemen, dat het kerkbestuur bereid zal zijn tot verkoop van het bedoelde stuk grond. De prijs zal ongeveer 75.bedra gen, echter zal de gemeente ook de muur moeten verplaatsen. B. en W. stellen voor tot aankoop over te gaan. De heer Verheijden vraagt hoever de muur daar achteruit gaat. Wan neer er verbetering wordt gebracht, dan moet het maar ineens goed ge beuren, anders moet men over enkele jaren weer aan den gang. Weth. Michael zegt, dat de muur 3.50 Meter verplaatst zal worden. De Voorzitter acht deze bocht veel gevaarlijker dan de andere, daar het vlak van den weg afhelt naar de wo ningen, en de auto's dus groot ge vaar loopen te slippen. 8. Mededeelingen. De Voorzitter zegt, dat het gemeen tebestuur druk bezig is met de verbe tering van het wegennet. Het rapport van „Wegenbouw" is nog niet inge komen, doch spr. vertrouwt, dat dit in den loop der volgende week zal ontvangen worden. Ook heeft spr. een onderhoud ge had met iemand, die een offerte wou maken voor klinkerbestrating. In de volgende vergadering hoopt spr. er meer over te kunnen zeggen. Rondvraag. Bij de rondvraag merkt de heer Verheijden op, dat de geldmarkt thans buitengewoon goedkoop is. HOOFDSTUK II. WIE WAS ZIJ? De kamer, die een paar uur gele den nog het elegant gemeubelde bou doir geweest was, dat Sir Luke steeds ter beschikking van zijn zuster stel de, als zij op het Huis logeerde, scheen een vreemde waardigheid ge kregen te hebben, nu de dood over den drempel geschreden was. De zacht-gekleürde cretonne gordijnen, de kunstvoorwerpen op den schoor steenmantel en de tafel, de hoeken en de bloemen het was allerminst in overeenstemming met de stille ge daante op de rustbank. De schrille te genstelling trof Harding diep en hij voelde het bijna als een opluchting, toen het onweer, dat zoo lang reeds boven de heuvels gehangen had, ein delijk losbarstte. De donderslagen da verden door de lucht, bliksemflitsen verlichtten de nu schemerige kamer, waarin Harding zich met juffrouw Crotch bevond en juist tijdens een he- vigen donderslag, kwam de heer des huizes met een ontdaan gezicht het vertrek binnen. „Mijn hemel! Dus het vreeselijke is gebeurd", stamelde hij, terwijl Har ding op hem toe ging. „Ik dacht - ik hoopte dat wij u tijdig genoeg ge haald hadden om haar nog te red den". „Menschelijke hulp kon niet meer baten", antwoordde Harding grim mig. „Het was heel verstandig om haar hier binnen te dragen en niet naar boven te brengen; dat zou een noodelooze kwelling geweest zijn; ze was doodelijk gewond". De twee mannen hadden fluiste rend met elkaar gesproken, maar nu zei Harding op luiden toon: „Kunt u mij misschien ook zeggen wie zij is? Ik heb begrepen dat zij hier vreemd is, maar zij schijnt op weg hier naar toe te zijn geweest; mis schien hebt u haar wel eerder gezien. „Ik weet niets van haar af, ik heb haar gezicht nooit eerder gezien", ant woordde Framley. „Het ongeluk heeft, mij vreeselijk geschokt en mijn eeni- ge gedachte was om die arme stak ker maar zoo gauw mogelijk hier naar huis te laten brengen. Het ge beurde juist buiten het hek. Maar zij kan onmogelijk op weg naar hier toe zijn geweest, daar moet u zich in ver gissen. Wij waren ge-en bezoek te wachten. De koetsier is van den bok gevallen en nog bewusteloos, zoodat hij niets vertellen kan en ze hebben mij gezegd dat de dame geen bagage bij zich had, alleen maar een taschje". „Wilt u eens zien of u haar soms herkent? Wij moeten haar familie op de hoogte brengen, haar man ten minste als ze die nog heeft ze draagt tenminste een trouwring. Sir Luke volgde den dokter tot bij de rustbank waar de doode lag, be dekt met een kleed van donkerroode zij, het eerste wat Harding had kun nen vinden. De kamer werd weer hel der verlicht door een bliksemstraal en het leek hem in dat moment alsof er in de stille trekken van de doode beweging kwam en er een glimlach om haar lippen gleed. Zij zag er twin tig jaar jonger uit dan toen Harding haar zoo straks voor het eerst gezien had. Wordt vervolgd. I jjfll 111 Z.i uliyksclf en Laii^straitseke Courant,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1