SPORT. 'Veem Wybe/-f/ SDr. zou B. en W. willen adviseeren voor om als lid toe te treden en doet bare vergadering en gaat de Raad twintig verdient een onderwijzer b.v de leenineen van 5 en 4.5% tegen 4% in dezen geest dan ook een voorstel, over in geheime zitting om enkele hy- minder dan n typograaf en ook met onder te' brengen. Spr. wijst' er op, j De heer v. Drunen kent wel 't nut potheekaanvragen te behandelen. belasting-ambtenaren, die een vrij dat de groote Banken er steeds meer der vereeniging, doch is van meening toe overgaan de provinciale en ge- I dat niet overal aan kan worden bij- meentelijke leeningen over te nemen, gedragen. Weth. Michael 'merkt op, dat dit De heer W. v. d. Wiel vraagt waar- punt ook reeds in het college van B. I om B. en W. geen voorstel hebben ge en W. besproken is. j daan. Spr. had zeker gedacht dat B. Hierna gaat de Raad over in ge- en W. met een voorstel zouden zijn heime vergadering en wordt de gekomen om toe te treden. Het be treft een groot gemeentebelang en die 10.kunnen daar best aan gegeven [worden. Wanneer het 100. BINNENLAND. DE DREIGENDE TYPOGRAFEN- STAKING. openbare vergadering gesloten. DRUNEN. j kosten, dan nog zou spr. er voor zijn Openbare raadsvergadering der ge- 0ok de heer A v d Wiel is er voor meente Drunen, gehouden! op Maan-1 ()m j.Qe tre[ien, wanneer elke ge dag 20 Oct. n.m. half 8 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer van Speijck, loco-burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. Bericht is ontvangen van de be noeming van den Edelachtb. Heer meente het doet, kan de vereeniging zeer veel goeds verrichten. v. Drunen. Er zijn zooveel dingen, die mooi worden voorgespiegeld en dan klopt men maar bij de gemeente aan. We kunnen beter eerst afwach Mr. R. J. Th. v. d. Heijden tot burge- ^en boe de vereeniging werkt en dan meester der gemeente. Verder zijn ingekomen goedkeurin gen van enkele raadsbesluiten. Proces-verbaal van kasopneming. In kas is 9663.34. Schrijven van Ged. Staten, houden de aanmerkingen op de begrooting. De Voorzitter merkt op, dat de aanmerkingen geen betrekking heb- verder zien. W. v. d. Wiel. Er moet toch geld zijn om te beginnen, anders kan toch geen enkele zaak worden opgenomen. Verhoeven. De vraag is: waar blijft men met die 10. Spr. stelt voor het verzoek aan te houden. Weth. v. Halder meent, dat er geen Het conflict in het drukkert- en krantenbedrijf. De Vereeniging van dagbladdlrec- moest teuren De Nederlandsche Dagbladpers, gistermiddag in vrijwel voltallige ver gadering te Amsterdam bijeen, ter bespreking van het dreigende conflict in de typografie, heeft eenstemmig besloten, niet toe te geven aan de ongemotiveerde eischen der werk nemersbonden. Uitgebreide maatregelen van verweer zijn in voorbereiding, waarmede de vergadering zich met aigemeene stem men vereenlgde. ben op de begrooting zelf, doch op I re(jen ;s om deze zaak aan te houden, de Memorie van Toelichting. I yReen dan wanneer elke gemeente Wordt in handen van B. en W. ge-1 bijdraagt, kan de zaak in orde ko steld. I men. Er kan, naar spr. meent, niets Schrijven van Ged. Staten betref- tegen zijn om 10 te geven voor fende de herziening der jaarwedden I een Z0Q grocd sociaal werk. van burgemeester, secretaris en ont- De heer yerhoeven zegt, naar aan vanger. I leiding van de woorden van Weth. v. De Secr. leest het uitgebreid schrij-1 Halder zich er wel bij te kunnen neei*- ven voor, waaruit blijkt dat de cij- ]eggen_ fers voor de gemeente Drunen ge- öHet V00rstel v. d. Sanden wordt steld zijn op: I aangenomen met 101 stem. Tegen Burgemeester 2475—3175 de Reer v Drunen Secretaris 2475 3100 I 2. Voorstel van Burg. en Weth. Ontvanger 1150 1375 het aangaan van een rekening- De heer v. Drunen vraagt of B. en I courant-overeenkomst met de Bank W. naar aanleiding van dit schrijven voor Nederlandsche Gemeenten te geen voorstel hebben. 's-Gravenhage voor het jaar 1931. Spr. had van Ged. Staten wel wat I Deze overeenkomst zal worden aan- anders verwacht en gedacht dat men gegaan evenals verleden jaar. met verlaging inplaats van met ver- 1 De Raad kan zich hiermee vereeni- hooging zou komen. Spr. keurt de I gen handelwijze van Ged. Staten af. Vol- 0 3 Bespreking gunning van ver gens hem zal men dat wel een tijdje pachte landerijen met voorstel van vol kunnen houden, maar men zal Burg. en Weth. ondervinden dat het niet langer meer Weth. v. Halder licht dit punt na- kan- I der toe. B. en W. meenden het land De heer Verhoeven is er sterk te- I nje^ on(jer den prijs te mogen gunnen gen de salarissen zoo maar te gaan I zon(jer hierover eerst den Raad ge- verhoogen en hij meent dat de loon- hoord te hebben, Daarna komt het standaard op het oogenblik zeer goed voorstel ter tafel. Het voorstel van B. is, alleen het salaris van den gemeen- ,en w is om de menschen het land te teontvanger mag z. i. nog wel verbe- I gunnen voor den geboden prijs en het terd worden. Als wij en andere ge- Volgend jaar te zetten zooals het thans meenten maar gauw toegeven, dan staat> mits er geen aigemeene veran- kunnen ze ons voortaan wel missen. I ,|ering k0mt Spr. begrijpt niet waarom men met De heer Pijnenburg meent niets an verhooging komt, de salarissen zijn I ders te kunnen doen dan te gunnen toch uitstekend. voor <je geboden som. Er is vroeger Spr. zou nog eens willen afwach-1 reetjs over algeheele herziening ge- ten en zien wat andere gemeenten sprokenSpr. vraagt of B. en W. in doen. I deze nog geen nadere plannen ont v. Drunen. Wij behoeven niet naar I worpen hebben. Er zijn landerijen die anderen te kijken, we moeten onzen veej hoog staan eigen weg gaan. I De heer v. Drunen komt nog eens Verhoeven. Het is te erg en dat ter- I terug op zijn voorstel in een vorige wijl er werklui naar huis gaan met I vergadering gedaan, om alle pachten loonzakjes, waar zelfs geen 2 meer mej 10% ie verlagen, doch Weth. v, voor staat. I Halder merkt op, dat men bij de Weth. v. Halder meent dat Ged. agenda moet blijven. Staten beter over de salarissen kun- I Na nog eenige discussie kan de nen oordeelen als de raad, al moet hij Raad zich met'het voorstel van B. en toegeven dat de tijd waarin men met ^y vereenigen. verhooging komt, zeer slecht gekozen 4 Bespreking verdeeling perceel is. Spr. kan er dan ook niet voor zijn I 4 van de Lange Heide met prijsbepa- om vóór salarisverhooging te stem- I ][ng mej- voorstel van B. en W. men. I Wat betreft perceel 4 stellen B. en Voorzitter. Als men ons er toe w voor dit in dezelfde richting te dwingt, is er niets aan te doen, maar Verdeelen als het Oostelijk gelegen de tijd is het er niet voor. I perceel en de Noordelijke helft voor Verhoeven. Wij kunnen in hoogste 36 en de z Voor 30.— te gun- instantie gaan en dan afwachten. Als nen we dan moeten, zullen we er ons bij neerleggen. De Federatie der werkgeversorga- nisatiën in het boekdrukkersbedrijf heeft in antwoord op veie vragen van haar leden besloten, vast te stellen, dat eventueel royement door de werk nemersbonden van werknemers, die bij de aangekondigde onverdedigbare staking blijven werken of gaan werken, nimmer door haar zal worden erkend. De werkwillige werknemers zullen hun volle rechten blijven behouden. De heer v. Drunen zou een verhou ding 4026 willen nemen, daar De heer v. Drunen komt nog eens men veel liever de N. helft heeft. terug op de salarisverhooging der veldwachters; in verschillende ge meenten heeft men dit gewoon weg gecijferd. Voorzitter. Dat geval staat er Weth. v. Halder merkt op, dat het Z.-deel in slechte conditie is, doch spr. meent dat de verdeeling zoo goed geregeld is. Pijnenburg. Zijn alle stukken niet heel buiten, daar moet niet meer over even groot? zijn er op de Lange gepraat worden. I Heide geen perceelen die ook zoo ver- De heer W. v. d. Wiel meent dat I jee](] zjjn? er geen woorden over verspild moe- I gpr j^an hier niet direct over oor ten worden. In Den Bosch doet men. |deejen> doch verschillende personen toch wat men zelf wil. Ze gooien het I hebben gezegd, dat het land voor veel hier op tafel, maar wij hebben er beter is dan achter. niets aan te zeggen. Waarvoor heeft J De heer Vrijhoeven is het met het men ons dan feitelijk nog noodig Spr. zegt buiten stemming te zullen blijven. Verhoeven. Wanneer elke gemeente zoo maar toegeeft, dan kunnen Ged. voorstel van B. en W. eens. Het voorstel B. en W. wordt met 101 stem aangenomen. Tegen de heer v. Drunen. 5. Benoeming ambtenaar van den Staten volgend jaar weer wel met Burgerlijken Stand. verhooging komen. Op de voordracht staan de Edel- Met aigemeene stemmen wordt be- actb_ heeren Mr. R. J. Th. van der sloten niet met de nieuwe regeling Heijden en A. van Speijck. accoord te gaan. De Edelachtb. Heer v. d. Heijden Verzoek der Nederl. Vereeniging I wordt gekozen. A.V.O. om toe te treden als lid tegen I Ingekomen is nog een verzoek- èen contributie van 10.per jaar. I schrift om een lichtpunt aan te bren De heer v. d. Sanden zegt dat er I gen bij A. Verhoeven, dikwijls over deze kwestie geschre- I De Voorzitter zegt, dat het werk ven is. Vooral in de tegenwoordige I reeds is opgedragen en zoo spoedig industrie is het van belang deze men-1 mogelijk zal worden uitgevoerd, schen te steunen. Spr. is er sterk Hierna sluit de voorzitter de open Verschillende bladen wijden artike len aan het dreigend conflict, dat zoo absurd is, als nooit eenig dreigement of conflict kan worden aangewezen. Terecht zegt „De Grondwet". Wat hebben we dikwijls van anderen, van patroons, van leiders en arbeiders uit illerlei bedrijven moeten hooren; wanneer we de inrichting, de voordee- len, de rust, de idealen v. onze C.A.O. (Collectieve Arbeids-Overeenkomst) uiteenzetten en verdedigden. „Man, men zou zeggen, bij jullie is het te mooi 0111 waar te zijn". In 20-jarigen arbeid werd dit door onderling overleg tot stand gebracht, en dat alles wordt in roekeloozen op zet op het spel gezet. Weg zijn onze mooie idealen, weg onze voorbeeldige bedrijfsorganisatie, weg de benijdenswaardige hoekstee- nen, waarop heel de samenwerking tusschen patroon en gezel waren ge fundeerd klas*senindeeling, loonre geling, leerlingregeling, pensioen fonds en niet te vergetende ideale verstandhouding tusschen pa troon en werkman, waardoor zij da gelijks het wel en wee hunner zaak als het ware overwogen en hielpen ovei'winnen, in vrede en eendracht. En als men dan leest waar het om gaat, 13 14000 gezellen in staking te brengen, met al de funeste gevol gen daaraan verbonden, dan kunnen wij ons niet voorstellen, dat de pu blieke opinie straks aan de zijde zal staan van hen, die dit conflict veroor zaakten. En waarom? Niet dat men het niet goed heeft, het loon steekt verre uit boven stand- genooten, een rechtspositie als ner gens. Och, zegt de heer Ponstein, vrij gestelde der A.N.T.B., ik weet wel dat het indexcijfer gedaald is, maar het levenspeil moet verhoogd wor den Voila, daar heb je het. En in dezen tijd, nu ieder patroon met hand en tand moet werken en bezuinigen om zijn bedrijf op peil te houden, vinden wij het misdadig om voor dergelijke z.g.n. behoeften duizenden gezinnen in het bederf te storten, en is het niets voor niets dat de Maasbode schrijft: „Wij zouden in allen ernst wil len vragen, of de aangekondigde staking voldoet aan den eisch door de katholieke moraal-theologen ge steld, dat het dqpl eener staking moet geproportioneerd zijn aan de geweldige materieele en moreele nadeelen, die uit een dergelijk con flict plegen te volgen, ook voor tal rijke personen, die er niet onmid dellijk bij zijn betrokken. Dit meenen wij ten stelligste te moeten ontkennen, vooral nu de zoo bijzonder gunstige arbeidsvoor waarden, waarop de werknemers in de betrokken, bedrijven konden arbeiden, nog zijn verbeterd door de concessie, door de vertegen woordigers der werkgevers in de onderhandelingscommissie gedaan „De Morgen" zegt: De dreigende staking is zeker wel e-en der meest opzienbarende arbeids conflicten, welke zich in de laatste tientallen jaren in Nederland hebben voorgedaan. Zoo men ergens gere kend had met de mogelijkheid van een conflict; in dit model-georgani seerde bedrijf zeker op de allerlaat ste plaats. De arbeiders in dit bedrijf behooren niet alleen tot de hoogst be belasting-ambtenaren, die een vrij zwaar examen moeten doen, is dit '1 geval)zij genieten bovendien van vele andere voordeelen en een bijzon der goed verzorgde rechtspositie. De ver doorgevoerde organisatie heeft geleid tot het uittreden van vele, vooral kleinere, bedrijven uit den bond; zoodat de georganiseerde be drijven een zware concurrentie heb ben te verduren en vele zelfs in niet geringe moeilijkheden verkeeren. Ja renlang is de bedrijfsorganisatie met collectieve contracten zorgzaam op en uitgebouwd; de verhoudingen tus schen ondernemers en arbeiders wa ren misschien in geen bedrijf zoo goed. Van overmatige winsten is in welhaast geen enkele onderneming ettelijke zéér bloeiende dagbladen misschien uitgezonderd, sprake. Wij hebben altijd betoogd, dat col lectieve arbeidscontracten slechts den gewapenden vrede beteekenen en dat de vakorganisatie in haar tegenwoor- digen vorm van strijdorganisatie mis schien noodzakelijk is, maar niet het Katholieke ideaal. Zoo ooit, dan wordt deze meening door dit conflict bevestigd, dat zeker aanleiding kan en moet geven tot de vraag: of wij met onze vakorganisatie op den goe den weg zijn. En de heer H. Diemer, directeur van de A.-R. Rotterdammer, een der groote mannen in de Typ. bedrijfs organisatie en de vader van het zoo uitstekend werkend pensioenfonds, klaagt in zijn blad naar aanleiding van dezen roekeloozen strijd: ,,'t Is gegaan, als meermalen wordt opgemerkt. Alles kan soms in een gezin of in een anderen le venskring zoo gelukkig schijnen, en dan kunnen de beenen de weel de niet meer dragen en stort het gebouw van geluk en van nog meer idealen ineen als een kaartenhuis. O, zeker, wij weten dat honder den brave arbeiders met hunne vrouwen met tranen in de oogen dit besluit zullen vernemen, het welk den bodem inslaat aan rust en tevredenheid en betrekkelijke welvaart. Maar is de organisatie niet vaak bezig het gezonde indivi dualisme, een der steunpunten van het Christelijk beginsel, den adem te benemen? Nog gelooven wij niet, dat allen zelf de spade ter hand zullen ne men, om in dezen tijd van rondwa rende verarming en werkloosheid de fundamenten van hun vaste po sitie te ondergraven". Zoo is het! Ook wij vertrouwen, dat onze Brabantsche Typografen nuchter de ernstige consequenties van deze staking zullen bedenken, alvo rens de geweldige materieele en mo reele nadeelen daarvan voor zich zelf en hun gezin te durven aanvaarden. uit te zenden op 1100 M. golflengte, Ook is het zoo goed als zeker, dal de 298 M. voor ons land zal verval len en daarvoor een hoogere golf zal mogen gebruikt worden, die looot omtrent 400 M. De 298 M„ die op het oogenblik gebruikt wordt, heeft haar storend station Falun verloren. Dit is van deze golf afgegaan, zoodat de ontvangst van nu af veel beter zal zijn. Weer de kali-kwestie. De Antwerpsche correspondent van de „Msb.° meldt: Het bericht in sommige Nederland sche bladen dat de Kali-kwestie zon geregeld zijn, heeft het vraagstuk In Antwerpen weer aan de orde gesteld Burgemeester van Cauwelaert is, - zooais wij gisteren hebben bericht,- plotseling weer naar Parijs vertrokken, Volgens de „Matin" moet dit vertrek in verband gebracht worden met de kali-kwestie. Het blad schrijft, dal Rotterdam blijkbaar de zaak niet op. geeft, maar Antwerpen moet het kali- vervoer behouden. De Matin" heelt den afgevaardigde Joris geïnterviewd. Deze afgevaardigde verklaarde, dat in April j.I. dezelfde geruchten had den geloopen. Minister Jaspar had hem toen medegedeeld, dat de Fran- sche regeering zich verbonden had, het contract met Rotterdam te verbre ken. Indien aldus de premier, hei contract toch in werking zou treden, dan zou zulks een diplomatiek inci dent ten gevolge hebben. Natuurljt zullen nieuwe onderhandelingen mti Antwerpen noodig zijn. Burgemeesler i Van Cauwelaert heeft dan ook de besprekingen voortgezet met groote energie en standvastigheid en ik ge loof niet, dat hij ooit een contract zal onderteekenen, dat ook maar een ge deelte van het vervoer aan Rotterdam afstaat. Zulks zou zeer nadeeiig zijn yoor Antwerpen, terwijl het groot ge vaar bestaat, dat daarmee het vraag stuk van de afschaffing der surtaxe d'entrepot voor Rotterdam beslissend zou gesteld worden. Groote gezinnen bij Philips. Uit de Meierij meldt men aan de Bossche Crt. dat bij de Philips fabrie. ken te Eindhoven momenteel weder verscheidene groote gezinnen worden geëngageerd niet alleen uit de omge ving van Eindhoven, maar ook uit andere deelen des lands. De gezinnen krijgen gelegenheid kleine boerderij tjes in de omgeving van de stad te bewonen, terwijl de jongens en meisjes der gezinnen op de Philips fabrieken plaatsing vinden. Slapte bij Stork. In de gehouden kernvergadering van de machinefabriek van Qebr. Stork «Sc Co. is na uitvoerige besprekingen goedgevonden en besloten, in verband met de weinig inkomende orders, den werktijd met één uur per dag in te krimpen, benevens Vrijdagsmiddags en Zaterdagsmorgens het bedrijf ge heel stop te zetten. Tevens wordt de tot heden verleende toeslag op het loon ingetrokken. Alhoewel gehoopt wordt door deze maatregelen massa-ontslag te voorko men, kan de directieer niet geheel voor instaan, dat niet nog enkelen ontslagen zullen moeten volgen. Een nieuwe golf voor Nederland. Men meldt uit Boedapest aan de „Maasb.": Dank zij den invloed der Neder landsche afgevaardigden onder leiding van dr. Van der Poll, is het gelukt van de Union International Radio Diffusion te verkrijgen, dat zoolang hier in Nederland geen krachtig korte. JULIANA. Zondag j.I. wist Juliana na een spannende wedstrijd een 7—2 over winning te behalen op Good Luck. Direct na den aftrap pakt Juliana flink aan en reeds na enkele minuien weet de centervoor onhoudbaar it doelpunten. Juliana onderneemt na 10 minuten weer een gevaarlijken aanval, uit een voorzet van den linksbuiten weet de rechtsbinnen met een mooi schot den stand op 2—0 te brengen, Good Luck komt ook enkele malen gevaarlijk opzetten, maar de Juliana- achterhoede is in goeden vorm. Hard wordt door beide partijen gewerkt, maar de Juliana—voorhoede is ge vaarlijker voor doel, de linksbuiten en linksbinnen weten den stand o|i 4—0 te brengen waarmede rust aan breekt. Na rust weer het zelfde vlugge spel. Good Luck heeft het elftal ge wijzigd en zet er alles op om den [achterstand in te halen. Juliana Is Ie gerust op den grooten voorsprong en Good Luck weet hiervan gebruik It maken door den stand op 4-2 It brengen, terwijl enkele prachtschotei door de Good—Luck voorhoede f doel gelost door den Juliana-keep» welke in schitterende vorm was word» gestopt. Juliana begint ook nu wet' flinker te spelen en de rechtsbinnen brengt met een mooie keepbal dei stand op 5—2, dit zet de spelershoj tot harder werken aan. Centervoor en linksbinnen weten den stand op 7 1 te brengen. Good Luck probeert 1 op te halen maar de Juliana achter hoede grijpt steeds tijdig in en komt met deze stand het einde. Hoewel Juliana de steun van den centervoor, moest missen hebben alle spelers een schitterende partij gespeeld en heelt het publiek van een spannendenwed strijd kunnen genieten. H. E. C. Het was Zondag j.I. een slechte dag voor H.E.C., daar -van de drie ge- speelde wedstrijden er twee verloren werden. Het meest stelde het eerste e teleur, door met 112 van Herote verliezen. De Hero-menschen nen meer dan groenten, etc. in te kun nen maken, want na een goede ovei- winning op Helmond werd H.E-C- f klopt, en liefst met cijfers die vi eront- eesd golf-station is gebouwd, de golf van zoldigde categorieën (tot diep in de; 11071 M. mag verlaten worden, om rustend zijn. Wij vragen ons bevr af waar dit heen moet, want nu ree bengelt H.E.C. stevig onderaan, en zal niet gemakkelijk zijn daarvanJ te komen, daar er verder ëeen paalde zwakke ploegen in onze zijn. Deze uitslag bewijst weer eens wisselvallig het voetbalspel is, tegen VVV speelde HEC zelfs goed, en heelemaal niet boven a In origin doozen a 25, 45 en 65 ets. ^Vybert vervangt het gorgel drankje. Wybert beschermt U tegen verkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2