IE ECHO VAN HET 111 Denkt U aan den Postavond Zaterdag en Zondag de groote Circusfilm op Zaterdag 25 October 8 uur K a m e r m uziekavond THERESE STOKVIS, Zangeres Amsterdam JAN VERHOEVEN, Pianist, Rotterdam. [No. 84 Woensd. 22 Oct.u<50. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Oct. 1930. De dreigende Typografen-staking. In ons vorig nummer hebben wij het standpunt der patroons-organisaties weergegeven en aan 't hoofd van dit blad vindt men eenige persbeschou wingen, waarbij wij ons volkomen aansluiten. De dreigende toestand grieft ook ons ten zeerste, waar wij wetei jat de loonen in ons bedrijf verdiend, (er uitsteken boven het gemiddeldt loon van een vakman hier ter plaatst in in deze streek, waar onze werklui :en rechtspositie genieten als in geei énkel bedrijf, maar waar in weerwil van al die moderne regelingen, een ouderwetsche verstandhouding heersch een vertrouwelijke omgang welkt zich uitte bij huiselijke omstandigheden, jubilea en wat al meer. Dat zich ook demonstreerde bij elke gelegenheid waar een voorrecht, een dienst of hulp werd gevraagd, ook in 't feit dat toe gestaan werd andere functies te aan- vaarden buiten 't bedrijf, in gemeente zaken, aan vereenigingen, aan amuse mentsbedrijven enz. Maar dat alles wordt voorbij gezien, wordt er aan gewaagd, nu de vrij gestelde leiding spreekt, nu eenonrecht- zaardige en onredelijke eisch wordt gesteld en met dito staking gedreigd. Nu al het in 20 jaar verworven goed wordt te grabbel gegooid voor eer,ige kwartjes per week. De patroons onderhandelaars toch hebben 3 cent verhooging gepresenteerd, geleidelijk In te voeren, terwijl de arbeiders 5 cent, geleidelijk, blijven eischen. Ge lukkig is die tpezegging van de baan, want of 't nu of later gaat, de cent Jonger zal blijven bestaan, ondanks erlaging ind x-cijfer, ondanks een zeer behoorlijk bestaan, ondanks een zeldzame rechtspositie, zoodat b.v. een werkman tot z'n 65 jaar minimum 12976 blijft verdienen Daarbij weten de arbeiders, dat onze drukker ij (naast die der firma Verwiel met 1 man), de eenige is die georga ilseerd is in deze omgeving, die daarom deze hooge loonen geeft, waardoor de concurrentie tegen plaatsen als Dongen, Kaatsheuvel, Heusden e.a. natuurlijk moeilijk en zwaar is. Zij geven dez ongeorganiseerde bedrijven gelegen te beunhazen onder onze klanten, ilsde tijd van „platleggen" is gekomen Jjij zullen het dus oirbaar achten., dat ons bedrijf mede door hun toedoen zooveel nogelijk wordt benadeeld, zoo mogelijk iapot gemaakt Wij laten 't oordeel in deze gerust tan onze lezers, ook aan onze arbeiders- ezers 1 Nu wij toch spraken over loonen enz. willen we hier eens enkele cijfers «it ons bedrijf noemen Vorig jaar verdiende 1 gemiddeld 40.50 per week, 1 gemiddeld f 35.— idem f 34 2 idem f33.12 idem 31.— a f32.— Dan komen de jong- [ezeilen en leerlingen, die naar rato verdienen. (Behalve wat verschillenden nog bijverdienen in vrijen tijd, zooals de weihouder f 600.— verder aan bios coop, voetbalclub, als café-houder enz. waarvoor onze toestemming moest worden gevraagd en die is verkregen lot nader-opzegging). Wil men nu nog iets uit de verdere 'oordeelige bepalingen van 't huidige contract Na 6 uur 's avonds 25 °/0 toeslag voor overwerk, na 10 uur 50 °/0. Zondagsarbeid 100 °/o 6 vrije dagen ®cl behoud van loon verhouding van volwassen leerkrachten tot leerlingen, bij 25 werknemers: 15 gezellen Nnimum f 29 76), 5 jonggezellen en leerlingen Een dag vrij bij bevalling »an echtgenoote, overlijden van echt. genoote een dag, begrafenis een dag, overlijden van bloedverwanten in 't jjezln een dag begrafenis idem 1 dag, begrafenis groo'-ouders, schoonbroers j® schoonzusters 5 uurhuwelijk van «n werknemer of broer of zuster 1 keuring, inspectie 5 uur; bij opkomst voor herhalingsoefeningen 3 Jagen voor gehuwden of kostwinners. ziekte 100 70 van 't loonby 65 laar f9.pensioen. ij ontslag wegens slapte, de laatst- aegekomene, niet degene die '1 minst Presteert I Ander ontslag is niet moge u/3n Rau',sPraakvan een commissie. Wenscht men nog meer Wij vragen na al 't bovenstaande of 'echtvaardig en billijk is thans met aklng te dreigen, na 't bovenstaande oed te hebben verworven, nadat nog y Per uur meer is gepresenteerd en verstandig is thans achter de z.g ding te gaan staan, wat ook de hioJu"ter der Waalwijksche afdeeling Ikbaar gedaan heeft. Van hem en min .ufize afdeellng hadden wij ten. ranste verwacht dat zij tot 'I hoofd- uur zouden gezegd hebben „Keer ,8 van de dwalingen uws weegs, r er slachtoffers vallen". dagen aan onze zijde te staan en evenfueele tekortkomingen te pardon- neeren. Wij van onzen kant zullen alles in 't werk stellen om op elk gebied zoo goed mogelijk voor den dag te komen. csn h3f za^en 200 slaan> doe" wjj ,eroeP op onze lezers en zaken- Men om in de dreigende moeielijke De dreigende Tgpografenstaking. De R.K. Vereeniging van Nederlandsche Drukkerspa troons ontvangt adhaesie- betuigingen. De Roomsch-katholieke Vereeni ging van Nederlandsche Drukkerspa troons deelt mede, dat zij van een aantal andere werkgeversvakvereeni- gingen brieven heeft ontvangen met betuiging van adhaesie bij het drei gend conflict in de typografie, o.a. van de Federatie van Ned. Schoenfa brikanten, de Ned. R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten, de Vereeni ging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen, de R.K. vereeni ging van Nederl. Lederfabrikanten en de Ned. R.K. Vereeniging van Werk gevers in de Textielnijverheid, den Nationalen Bond van Waschindustri- eelen en de R.K. Werkgeversvereeni- ging in de Metaalnijverheid. Enkele dezer deelen mede, met ver bazing te hebben kennis genomen van de bereidverklaring der drukkerspa troons om aan een loonsverhooging van 3 cent per uur mede te werken, terwijl in vele bedrijven de bestaan de loonstandaard nauwelijks te hand haven is en anderen reeds tot loons verlaging moesten overgaan. Opge merkt werd daarbij, dat dé arbeids voorwaarden in het typografisch be drijf reeds aan den top staan. Men wijst erop, dat eens loonsver- hooging in het typografisch bedrijf ook voor aitdere bedrijven moeilijk heden zal medebrengen. In dezen tijd van dalende indexcijfers en algemee- nen slechten economischen toestand acht men het onverantwoordelijk loonsverhoogingen toe te staan. Niet slechts zijn de drukkerspa troons dankbaar voor dezen moree- len steun, doch zij zijn er zich ten volle van bewust, dat zij, door aan de overdreven arbeiders-eischen toe te geven, bij een groot aantal hunner drukwerkafnemers ontstemming zou den verwekken, hetgeen zeker ook voor het drukwerkgebruik in de toe komst schadelijk zou zijn. DE POSTAVOND. Nog slechts enkele dagen en de feest avond ten bate van het Kinderfonds P.T.T. is weer verschenen. Het belooft dit jaar heel wat! Aangenaam getrof fen door de herinnering aan de volle zaal van verleden jaar, hebben we ge meend 'n keurig programma te moeten samenstellen. Naar onze opinie kon den we niet beter doen dan het vocale gedeelte in handen te geven van 'n dubbel-mannen-kwartet, gevormd uit Waalwij ksche zangers van prima krachten en staande onder de uitste kende leiding van den heer Jan Koo ien. Te oordeelen naar de vele repeti ties, die we mochten beluisteren, kun nen we gerust zeggen, dat ons pogen, om op dit gebied werkelijk iets moois te geven, met succes bekroond zal worden. Het innig-muzikale kwartet „Ecce quomodo moritur" en het rijk- geïllustreerde „Nimmer Nacht" van Andriessen, spreken genoeg voor zich zelf. Er is met ernst en ambitie gestu deerd Ook de baletten, rijk aan inhoud en uitgevoerd in speciaal voor dezen avond vervaardigde cost,uums, zullen veel tot het succes van deze uitvoering bijdragen! De naam „Tiny van der Heijden" zegt genoeg! Het 20-man sterke orkest heeft 'n zware taak te vervullen! Deze bekwa me musici hebben 'n reputatie hoog te houden en ze zullen dat ook doen, vooral nu ze voor het eerst in het mu- sicale Waalwijk mogen optreden. Kees Schalken is 'n bekwaam dirigent en het zal hem niet moeilijk vallen om de superieure capaciteiten van zijn corps op 'n, schitterende manier te doen uit komen in het zeer moeilijke muziek nummer „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart, 'n nummer, dat meerma len op verzoek door de Radio wordt gegeven en één der mooiste en dank baarste nummers blijft. Dat het bal, aangeboden door dit orkest, het glans punt van den avond zal zijn, behoeft geen betoog Over het alom-bekende duo Didden van Engelen behoeven we niet na der uit te wijden, 'n Post-avond zonder deze twee populaire Waalwijkers, zou werkelijk niet denkbaar zijn! Ze tre den dit jaar op met 'n paar nieuwe duo's en 'n tweetal solo's, waarmede ze op verschillende plaatsen meerma len bekroond werden met hoogste on- Pracht-programma Schitterende dansmuziek derscheidingen. Het operettenummer „de Slimme Schaapherder" zal ook één der ju weeltjes van den avond zijn eri ge weldige lachsalvo's weten te ontkete nen! De prijzen voor de verloting, als mede de poes, die zal optreden in de parodie op de Figaro, zijn geëtaleerd in de vitrine van den heer C. Marks. Overtuigd van 'n prop-volle zaal, roepen we nu reeds allen 'n hartelijk welkom toeTot Zaterdag op den Post-avond Kees Pruis. De zaal van Musis was Maandag avond niet zoo goed bezet als we voor een voorstelling van den overbe- kenden liedjeszanger Kees Pruis ver wacht hadden. Toch was de belang stelling goed te noemen, doch een zoo uitstekende avond als Kees Pruis ons bezorgd heeft, had zeker een volle zaal verdiend. Voor de pauze gaven eerst Kees Pruis en Stella Siemer enkele van hun bekende liedjes, die bij het publiek zeer Insloegen, te hooren.. Vroolijke en meer ernstige liedjes werden op een aangename manier afgewisseld, en met bun moppen en kwinkslagen hebben zij de geheele zaal doen schaterlachen. Kees Pruis gaf verder een zeer aardige fluitsolo. Verschillende opera fragmenten wist hij op werkelijk schitterende wijze te vertolken. Een succes was de opvoering van de komische één—acter „De Verlegen Huwfiijkscandidaat", door Kees Pruis, Stella Seemer en Plet Hesse. De meest komische verwikkelingen komen In dit aardige stukje voor, en bij sommige scenes brulde de geheele zaal van het lachen. Een hartelijk applaus had het drietal in ontvangst te nemen. Na de pauze hebben eerst Stella Seemer en daarna Kees Pruis het publiek nog met enkele nummers uit hun repertoire bezig gehouden. Vooral de refreintjes vleien zeer in den smaak. Hoe het bij het publiek in de smaak viel bleek wel uit het applaus dat beiden werd toegejuicht, en dat zijn hoogtepunt nam na de „uitsmijter- van Kees, zoodat hij zich genoodzaakt zag nog eens terug Ié komen en een extratje te geven. De pauzes werden uitstekend aan gevuld door pianospel van Willem Ciere, den bekenden componist, die ook de liedjes op uitstekende wijze begeleidde. Het publiek was uiterst opgetogen over de uitstekende voorstelling die het ensemble gegeven had en die, zooals we reeds zeiden, nog meer belangstelling verdiende, Aanbesteding. Uitslag der door het Architecten bureau Van Ree Bossaerts alhier gehouden publieke aanbesteding onder R.K. aannemers voor de verbouwing en uitbreiding van het St. Theresla- gesticht alhier, voor rekening van het R.K. Kerkbestuur der parochie St. Jan Baptist te Waalwijk. H. W. Simonis, Breda f 17200 Ligtvoet Zn, Oosterhout f 16817 J de Bont, Nieuwkuijk f12345 Wed A. Aarts Zn.Waalwijk f 12290 A. A de G.aauw Zn., Waspik f 12285 J. v. Laarhoven, R'veer f12268 j. Kooien, Waalwijk f11780 W. v. Heesch, Waalwijk f11715 P. H. v. Grinsven, Oss f11450 H. Maas, Waalwijk f 10943 E. Maas f 10900 P Lodewlkus, Raamsdor ksveer f 10900 J. den Teuling. Waalwijk f 9380 Gegund aan den laagsten inschrijver. Opstellen Ned. Ilerv. Kerk. Met belangstelling vernemen wij van den heer J. van der Hammen Niczn., die thans te Rotterdam vertoeft, dat hij zijne opstellen over de Ned. Herv. Kerk waarschijnlijk zal hervatten in 't nummer van 1 November, doch zeker in dat van 8 November. Dit naar aanleiding van 't Ingezonden Stukje van W. B. in ons vorig nummer en tal van andere vragen hieromtrent. RED. Feestavond Biljartclub Nooit Volleerd*. Maandag 1.1. werd in het café van den heer P. van Cromvoirt door de biljartclub „Nooit Volleerd" een feest avond georganiseerd, welke een schit terend verloop had. De uitslag van den onderlingen biljartwedstrijd aan dezen avond ver bonden, was ais volgt le prijs J. v. d. Hoven, 2e pr. L. v. Cromvoirt, 3e pr. J. Vermeulen, 4e pr. H. Braat, 5e pr. L. de Folter, 6e pr, M. yLéljtens, 7e pr. Fr. Schuur- mans, 8e pr. P. v. Cromvoirt, 9e pr. J. van Mier. Na deze wedstrijd werd den avond verder in een gezellige stemming door gebracht en kan de biljartclub „Nooit Volleerd" met genoegen op dezen avond terugzien. Woningbouwver. Baardwijk" Tot Voorzitter van de Woning bouwver. „Baardwijk" is gekozen de heer H. Pullens en in diens plaats tot 2e Voorzitter de heer E. P. v. Beijnen. 25-Jarig bestaan. A.s. Maandagavond zal in het Pa tronaatsgebouw te v.m. Baardwijk op feestelijke wijze het 25-jarig bestaan worden herdacht der afdeeling Baard wijk van den Ned. R.K. Fabrieksarb. Bond „St. Willibrordus", groep Le derbewerkers. Er zal bij die gelegenheid een pro paganda- en feestvergadering gehou den worden, waaraan o.m. het beken de duo Klijn uit Tilburg en de har monie „St. Jan" alhier, hunne mede werking zullen verleenen. Naast deze humoristische en muzi kale attracties zullen den aanwezigen ook gratis dranken worden aangebo den. Om het nuttige met het aange name te vereenigen, zal dezen avond ook het woord gevoerd worden door een hoofdbestuurslid van den bond, die een korte propagandistische rede zal houden. Langstraatsche Biljartbond. Zaterdag 18 October j.l. had onder flinke belangstelling de aangekondigde openingswedstrijd plaats in café A. v. Berkel tusschen de aldaar gevestigde „W.B.C." en „Amusement" uit v.m. Besoijen café Smolders. Vinnig is er om de overwinning gestreden, totdat door het hopeloos falen van een paar lagere yangersder W.B.C., het Amusement mocht ge lukken de overwinning met 37 punten in de wacht te sleepen. De gemaakte clubgemiddelden stem men tot tevredenheid en laten zien, dat beide clubs over enkele goede krachten beschikken. Dat van Amuse ment was 3 8 en van W.B.C. 3 6. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag der gespeelde partijen Amusement. tegenstaande den hoogen waterstand der Maas, wisten zij gemiddeld toch nog 5 pond visch naar het clublokaal te voeren, waar zij door het bestuur werden verdeeld en door den Gilden knecht werden thuis bezorgd. Tevens haalde de heer G. v.Ooijen den zwaarsten waterbewoner op het droge,, die ruim 1 K.G woog, terwijl door H. Dollekens het grootste aantal werd gevangen. Een hartelijk woord van dank aan alle ieden van „De Zalm" voor de goede medewerking aan dit doel. 't Was voorwaar een mooie vangst door deze vereeniging. Vischvereeniging Vischlust." Bij de' dezer dagen door de ver- eeniging „Vischlust" gehouden wed- strijd werden de prijzen als volgt behaald Th. Trots 79 19 12 L, de Vaan 100 24 23 de Reus 94 18 22 L v. d. Linden 67 15 10 M. v. d. Ven 85 41 11 Cor Verhagen 100 21 27 Totaal 525 138 gem. W BC. P. van Meeuwen 100 19 20 P. Dankaart 41 23 8 Fr. Schoelitz 100 18 23 Fr. Slaats 100 15 31 M. de Folter 100 41 11 Chr. v. Berkel 47 20 11 Totaal 488 136 gem 3.6, Hoogste serie 31 Fr. Slaats van W.BC. Volgende wedstrijd wordt gespeeld Zaterdag 25 October a.s. te Druneu in het Patronaat tu3schen „B.J.C." en „Ons Genoegen" café Kemperman. Biljarters, het zal daar spannen. Beide clubs beschikken over uitne mende krachten. Een kijkje, wat je bijna niets kost, noch aan entree, noch aan verteer, zal je vast niet berouwen. Zorgt allen present te zijn. Begin van den wedstrijd 5 uur namiddag. EERE—PRIJZEN. L. van Es, 1ste; A. Hombergen. 2e; A. Verhitst, 3e; A. van Bokhoven, 4e ;J. Trom melen 5e; Lammers 6e. Gouden bruiloft. Gisteren vierde het echtpaar H. Maas—v. Broekhoven in de Putstraat alhier zijn gouden huwelijksfeest Voor een dergelijk niet ailedaagsch feest bestond natuurlijk groote belang stelling in de Putstraat. Uit de buurt was een huldigings- comifé samengesteld, dat zich op uit stekende wijze van zijn taak gekweten heeft. De woning der nog zeer krasse oudjes was aardig versierd, en voor de deur prijkten de woorden „Hulde aan het Gouden paar". Met niet minder dan acht auto's ging het 's morgens eerst naar de parochiekerk van St. jan waar een H. Mis voor het echtpaar werd opge dragen. Na de H. Mis werden de jubilaris sen voor den ingang der kerk gefoto grafeerd, met de iamilie, het buurt— comité en bruidjes. Ook aan de kerk was groote belang stelling. Wie kent niet het populaire Toontje Maas? Hierna werd weer naar huis gere den, waar nog een foto werd geno men, en de oudjes door het dochtertje van den heer Ehlert werd toegespro ken, De bruidjes zongen hierna een aardig gelegenheidsliedje. Nadat de bruiloftsgasten het ontbijt hadden gebruikt, kwam het comité het gouden paar feliciteeren. De heer A. Collard, voorzitter van het comité sprak de oudjes als volgt toe HOTEL VERWIEL DINSDAG 28 OCTOBER 20 UUR: met medewerking van Voor Zang: Liederen van Schubert, Russische Volksliederen en Oud-Hollandsche Volksliederen. Voor PianoWerken van Chopin, Liszt, Debussy, Albeniz en Manuel de Falla. Prijzen der plaatsen f 1.— Plaatsbespreking a 10 cent dagelijks bij Hotel VERWIEL - Telef. 26, Dolle stier. Door de slagers van Helvoirt en Vermeer alhier, was te Heusden een stier gekocht. Bij het ver. voer naar het slachthuis werd hij in v.m. Baardwijk zoo dol, dat hij moest worden af gemaakt. De stier werd daarop naar het abattoir getransporteerd. Politie-diploma. Het politie-dipioma van den Ned, R K. Politiebond werd behaald door Wennekens te Gorinchem, J, IJpetaar te Kaatsheuvel en H. G. Schonnink te Heusden. „De Zalm". Zaterdag 18 Oct. 1.1. trok de W.H.V.. „De Zalm", gevestigd in het café van den heer A, v. Berkel, er op uit om te vissehen voor hare donateurs. Er werd met 11 leden niet minder dan 50 pond visch gevangen. Aangezien de vereeniging 23 donateurs telt, kon den deze allen nog niet met visch bediend worden. Zij die nog geen visch hebben ontvangen, zullen hier voor later in aanmerking komen. Niet- Geachte jubilarissen! Namens de Buurtcommissie zij het mij vergund, op dezen voor U zoo blijden dag. een kort doch oprecht woord tot U te spreken. Ik wensch U dan namens ons alien van harte geluk met Uw Gouden Brui loft, het zeldzame feest, dat zoo wei nigen vieren mogen. Vijftig lange jaren heb gij thans met en naast elkander geleefd. lief en leed, voor en tegen spoed heb gij samen gedeeld of ge dragen. Past het ons U beider vlijt te loven, een bijzonder woord van hulde brengen wfl gaarne aan U, Geachte Jubilaresse, die tientallen van jaren aan dë sponde van zoovele Moeders hebt gewaakt, zooveel lijden gelenigd, zooveel troost en bemoediging ge bracht hebt, zoodat Gij met recht en reden aanspraak moogt maken op den wel verdienden warmen dank van on telbare gezinnen. Ook Uwe wederzijdsche familie wen- schen wij van harte geluk met dit schitterend feest Wij hebben echter gemeend het niet bij woorden te mo gen te laten, als zoodanig bieden w Lnxor-Bioseoop. aantal beurt hoogste serie Gram Prijs A. van Bokhoven 567 1ste A. Hombergen 531 2de L. van Es 530 3de A. Verhilst 503 4de J. de Peffer 372 5de J. Trommelen 316 6de P. Korthout 314 7de A. Klijnen 300 8de C. Bos 300 9ste W. Klijn 280 10de Oppermans 278 11de Q. van Bokhoven 248 12de C. van Heesbeen 221 13de C. van Eethen 215 14de D. verschuren 184 15de H. van Bokhoven 179 16de M. Pulles 171 17de C. v. d. Kolk 170 18de P. van Meeuwen 159 19de L. Hermans 158 20ste R Mierens 143 21ste Lammers 113 22ste H. Verhof 106 23ste M. v. d. Broek 104 24ste J. Verhagen 94 25ste E. van Schaik 80 26ste H. Hermans 74 27ste Th. van Leent 67 28ste H. Donders 58 29ste H. de Graaff 10 30ste G. Bouwman 31ste G. Brekelmans 32ste P. Biekens 33ste M. de Goeij 34ste Chr. v. d. Hoven 35ste Mosselveld 36ste aantal beurt hoogste

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5