Nieuws üif Kaalshemtl U aan deze 6 stoelen waartoe de ge- heele buurtschap geen enkel uitge zonderd gaarne het zijne heeft bijge dragen zij het U, door Godsgoedheid, vergund er nog veie jaren een nuttig gebruik van te maken. Gelieve dit ge schenk te willen aanvaarden met de zelfde liefde, als waarmede het U geschonken wordt, en zij het een aangename herinnering aan dezen voor U zoo onvergetelijken dag. Spare de goede God U beide nog vele jaren In gezondheid. Moge na de zilveren en de gouden kroon ook nog eens het schitterend diamant U beider schedel sieren op de vervulling dezer wenschen roep ik U namens ons allen beiden toe lang en gelukkig leve het Gouden echtpaarMaas-Broekhoven. Hiep, hiep, hoera Het comité bood het echtpaar een zestal prachtige stoelen aan. De rest van den dag. werd in hui selijke feeststemming doorgebracht. 's Avonds bracht de harmonie St. Crispijn een serenade aan het gouden paar, terwijl de buurt in de zaai van café van Helvoirt feestvierde. De dag is, vooral dank zij het werk van het ijverige comité, zeer geslaagd, en zal dan ook door de oudjes in hun verdere levensdagen, we hopen dat het er nog veie zijn, niet gemak kelijk vergeten worden. Ook wij bieden Toontje en haar man onze gelukwenschen aan. Bondsvergadering Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Maandagmiddag vergaderde deze Bond te Utrecht onder Voorzitter schap van den heer W. Strijbis uit Den Haag. In zijn openingswoord wees de Voorzitter op de moeilijke tijden die thans doorworsteld worden, en waar in verschillende niet-christelijke machten het hoofd opsteken. Spr. wees op de groote werkloosheid en den economischen chaos in bijna de geheele wereld. Het ledental der organisatie steeg geleidelijk; op 1 Sept. waren er 12682 leden. De contributie-ontvangst be droeg het eerste halfjaar 103.000.- Met alg. stemmen werd de heer M. J. Kunt uit Rotterdam tot bestuurs lid gekozen in de vac. J. Quispel. De reorganisatie van den Bonds raad werd uitvoerig besproken. Afdeelingen die 500 leden tellen, of kleinere afd. gecombineerd, kunnen een lid in dezen Raad aanwijzen. Voor de Langstraat zal dit geen ver andering brengen, daar ook thans de heer J. Vos te Capelle een zetel heeft in den raad. De taak van den bonds raad is om het hoofdbestuur van ad vies te dienen en in spoedeischende gevallen de alg. vergadering te ver vangen. Besloten werd de alg. vergadering voortaan om de drie, inplaats van om de twee jaren te doen plaats hebben. Nadat enkele leden bij de rond vraag nog het woord hadden gevoerd, werd de vergadering gesloten. Liedertafel .Oefening en Vermaak". De liederfafei „Oefening ét Vermaak" alhier ontving de vereerende uitnood!- ging om op Zondag 10 Januari a s. bij de Kon. Harmonie „Musis Sacrum" te Dongen in de concertzaal van denzelfden naam een concert te komen geven. In princiep is deze ultnoodiging aangenomen. Prov. Staten. Reconstructie prov. wegen. Op de prov. begrooting dienst 1931 komen o.a. de volgende uitgaafposten voor Perceel 18. Weg van 's Hertogenbosch over Vlijmen en Nieuwkuik naar Drunen met den zijtak van Nieuwkuik naar Helvoirt, den zijtak van Vlijmen naar Heusden en den zijtak te Deuteren te zamen lang 28853 M. f 21200.—. Weg van Genderen over Eethen, Meeuwen, Dussen en Almkerk naar Werkendam, met den zijtak van Heus- deu naar Doeveren, van Heesbeen naar de Bergsche Maas, van den Noorder* bandijk der Bergsche Maas over den Groenendijk naar den Elsdijk onder Drongelen te zame lang 28677 M. I 17200—. De Comm. van Rapp. meldt dien aangaande nopens het onderzoek der begrooting Nr. 72 perc. 18. De weg Vlijmen— 's Hertogenbosch is te smal en mits dien gevaarlijk. Nr. 72 perc. 21 betreft een hoogen dijk nabij Werkendam, alwaar ter plaatse de toesfand gevaarlijk wordt vanwege het toenemend verkeer. On- geschikt in zijn huidigen staat, zal eene voorziening moeten getroffen worden bij de opening van het veer Kop van 't Land, verbinding gevende voor het Zuiden met Dordrecht en Rotterdam. De inningskosten van het weggeld ad f 27 400.— komen zeer hoog voor. Inschakeling van den postctièque- en girodienst kan naar sommiger meening uitkomst geven (zie memorie van toe lichting en Nr. 152). Nr. 160. Er staat: „hiermede is de reconstructie van den keiweg Besoijen- Tilburg voltooid". Gevraagd wordt, of onder deze finale reconstructie ook is begrepen het weg gedeelte Moleneind—Heikant onder Tilburg, zijnde het vak, dat de ver binding vormt lusschen den reeds gereconstrueerden weg naar Loon-op Zand en het wegennet van Tilburg. Prov. Staten. Ged. Staten stellen voor: Oprichting van het waterschap „Ge combineerde polders Steen van Kloo steroord", welke gronden gelegen zijn onder de gemeenten Dussen en Made en Drimmeien In haar verzoek tot oprichting van voormeid waterschap schreef de Com missie van voorbereiding: dat de bestaande kaden in het ge noemde gebied niet voldoende hoog zijn, om bij zware stormvloeden in de wintermaanden de betrokken gronden tegen overstrooming te vrijwaren dat gedurende de zomermaanden, tengevolge van de steeds voortgaande opsiibbing der Aakvlaai en andere killen, de ontwatering meer en meer bezwaren ondervindt; dat de bestaande Rijksbemaling, zoowel ten aanzien van de inrichting, als ten aanzien van de regeling, niet meer aan de eischen van de moderne landbouwwetenschap voldoet; dat deihalve de waterstaatstoestand in het onderhavige gebied zeer on. gunstig genoemd mag worden, terwij toch gebleken is, dat bij een betere ontwatering de opbrengsten der gron den belangrijk kunnen stijgen dat op grond van het bovenstaande diverse grondeigenaren hebben over wogen de bestaande waterkeering door kaden, waarvan de gezamenlijke lengte zeer aanzienlijk is, in verhouding tot het beschermde gebied en welke by gevolg kostbaar zijn in onderhoud, te vervangen door een vloedvrijen dijk, aansluitende aan den bestaanden dijk langs de Bergsche Maas en zich vana het eindpunt in noordoosteiyke rich ting uitstrekkende tot aan de noord oosthoek van de Nathalspolder dat het project der bedijking, waarbl gerekend is op een onverharde weg aan de binnenzyde van den dyk, is ontworpen door het Rijksbureau voor de Ontwatering te Den Haag, en begroot op ruim honderd duizend gulden (f 100 000.—); dat voorts in overweging word genomen de bestaande bemalingsin richtingen, zoo mogelijk in overleg met de waterschappen en eigenaren van gronden, welke by dezelfde Ryks centrale belang hebben, over te nemen dat voor het uitvoeren van het be dijkingsproject de samenwerking nood zakeiyk is van de betrokken grond eigenaren dat in de, op 20 Februari j.l. te Geertruidenberg gehouden vergadering met overgroote meerderheid het voor stel werd aangenomen, om aan Uw College de oprichting van het bedoek waterschap te verzoeken Het waterschap zal omvatten de gronden gelegen tusschen de Oostkil de Sprank tusschen Nieuw Boeren verdriet en Nathalspolder, deHanksche Zeedijk, de Bergsche Maas en he Spykerboor. Bedrijf sraden. De regeering heeft aan den Hoogen Raad van Arbeid een voor-ontwerp gezonden tot instelling van bedrijfs- raden. De industrie zal dus weer gezegend worden met een nieuwe last, mogelijk nog heel wat zwaarder dan de co lectieve arbeids—overeenkomst waar De N. C. B.ren de vee-invoerverboden. Op 't verzoek van den Bond van Veehandelaren om de actie le steunen tot opheifing van die invoerverboden in bepaalde kringen (welke zyn vast gesteld ter bestrijding van Mond- en Klauwzeer) heeft 't bestuur der N.C.B. besloten niet in te gaan, omdat het indertyd zelf verzocht deze kringen in te stelten, die bewezen heboen in hooge mate nuttig te zyn tegen de verspreiding dezer gevreesde veeziekte waardoor het algemeen belang zeer is gediend. DRUNEN. De groote kunstavond, gegeven door het Roomsch Tooneel uit Rotterdam op Zondag 19 Oct. in de groote harmoniezaal bij den heer Th. Eishout, was buitengewoon druk bezocht. Velen moesten zich zelfs met een staanplaats behelpen. Het voor het voetlicht gebrachte drama in 6 be drijven van Dirk Jansen „Het ctecht- geheim", ts een echt volksstuk, dat de aanwezigen boeit van het begin tot het einde, een vertooning waard om door honderden te worden gezien, n dit stuk wordt de zieiestryd, welke de drager van het biechtgeheim te stryden krijgt, op een waardige wijze tot uitbeelding gebracht. Het is een stuk vol roerende momenten, een stuk, waarvan de inhoud zeer veel bijdraagt tot bevordering en verhooging van 't goede tooneel, waarvoor wij dan ook vol lof en waardeering zijn. Het ensemble verdient waarlijk volle zalen. Wy hebben genoten en het groote geta! aanwezigen heeft met aandacht deze uitvoering gevolgd. Wij zullen aan alle spelers een warm woord van lof niet onthouden, want allen hebben zich prachtig van hun taak gekweten. De diverse rollen werden vlot en met toewijding gespeeld. Het was een mooie avond, waarover de aanwezigen ten zeerste voldaan waren. DRUNEN. Maandag j.l. werd na de raadsvergadering van gedachten ge wisseld omtrent de installatie van onzen nieuwen burgemeester. Besloten is nader overleg te plegen met ver- eenigingen en groepen van personen die de installatie een feestelijk karakter willen geven. Aangifte moet geschieden vóór a s. Vrydagmiddag 4 uur, waarna in een algemeene vergadering de plannen nader kunnen worden behandeld. NIEUWKUIJK. Op Zaterdag 25 en Zondag 26 October a s. houdt onze postduivenvereniging „G.V.V.", ge vestigd in calé Th, v. d. Geld, een onderlinge tentoonstelling. Ongetwy- feld is hier een druk bezoek te ver wachten. Door weigering der stuurinrich ting kwam Zondag op den grintweg Nieuwkuyk—Helvoirt een luxe auto in een diepen sloot terecht. Persoon- lijke ongelukken kwamen niet voor, doch de auto werd nogal beschadigd. Met hulp werd de auto later op het droge gebracht. ELSHOUT. De Heer P. Jansen uit Cuijk is benoemd tot onderwyzer aan de R.K. Jongensschool alhier met ingang van 1 Jan. a.s. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Oudheusden, te houden op Woensdag 22 October 1930, des namiddags ten half zeven uur. Agenda 1. Onderzoek der geloofsbrieven van H. Pulles. 2. Ingekomen siukken. a. Besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring is verleend aan het Raadsbesluit tot het aangaan eener procedure. b. Proces-verbaal van kasopneming by den Gemeente-ontvanger. c. Koninklijk besluit, waarbij goed keuring is verleend aan het Raadsbe sluit tot classificatie voor de gemeente fondsbelasting. d. Koninklijk besluit, waarbij goed keuring is verleend aan het Raads besluit tot classificatie voor deperso- neele belasting. e. Nota van Gedeputeerde Staten, betreffende de Gemeente-rekening over 1929. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur om ongeveer f 60.te mogen ontvan gen tot aankoop van twee kachels voor de Byzondere Jongensschool. g. Schryven van Gedeputeerde Staten, betreffende de Jaarwedden van den Burgemeester. Secretaris en Ont vanger. h. Brief van Gedeputeerde Staten aangaande de Leges verordening. 3. Aanbieding der Gemeente-be- grooting voor 1931. 4. Wijziging der Gemeente-begroo- ting 1930. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). De afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" kwam j.l. Zaterdagavond in vergadering bijeen in de zaai van den Chr. Volksbond. Besproken werd de komende win- tercampagne. Tot afgevaardigden naar de jaarver- gadering van den Chr. Volksbond op 30 October a.s. werden benoemd A. Krol en G. v. d. Hoven. De heeren J. de Ruiter en P. Pruijs- sers werden herkozen by acclamatie als bestuursleden namens de afd. voor den Chr. Volksbond. Besloten werd een vragenbus te plaatsen waarin vragen betreffende den arbeid van Patrimonium gedaan kun- worden, die dan door het Bestuur allen worden beantwoord. De vergadering die slecht bezocht jwas, werd op gebruikelijke wijze geopend en met dankgebed besloten. RAAMSDONK. Vergadering van den Gemeenteraad van Raamsdonk, op Zaterdag den 25 October 1930, des namiddags te half zeven ure. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Weihouders, om Hare Majesteit de Koningin afwijking te verzoeken van den in art. 19, eerste lid, der Lager- Onderwijswet 1920 gestelden regel tot instandhouding eener openbare lagere school. 3. Ontwerp besluit tot opheifing der onbewoonbaarverklaring van de wonin gen aan het Fort te Raamsdonksveer. 4. Ontwerp besluit tot vaststelling der gemeentelijke vergoeding ex art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan de besturen der byzondere scholen over het jaar 1928, 5. Benoeming van leden der Com missie van Toezicht op het Correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling. 6. Voorloopige vaststelling der re kening van het G.E.B. over 1929. 7. Alsvoor van het Vleeschkeurings- bedrijf, dienst 1929. 8. Alsvoor van de Gemeente, dienst 1929. 9. Goedkeuring rekening,dienst 1929, van het Burgeriyk Armbestuur. 10. Alsvoor begrooting, dienst 1931, van genoemd Armbestuur. 11. Vaststelling begrooting, dienst 1931, van het G.E.B. 12. Aisvoor van het Vleeschkeurings- bedrijf, dienst 1931. 13. Diverse verzoekschriften om subsidie uit de gemeentekas. 14. Vaststelling begrooting van de Gemeente, dienst 1931. 15. Ontwerp-besluit tot wyziging der gemeentebegrooting, dienst 1930. Aan de Woningbouwver. „Volks belang" is vergunning verleend tot het vernieuwen van een woning in de Koningsstraat. RAAMSDONKSVEER. De aannemer C. A. Jansen, alhier, is de laagste in. schryver voor het maken van 1600 M. rioleering in de stad Tilburg. In de woning van W. T. aan de Wilhelminalaan ontstond dezer dagen een begin van brand. Door het kracht dadig optreden van de bewoners en de buren, slaagde men er in het brandje te blusschen. Dezer dagen is alhier een ring gevonden. Toen de landbouwer M. de B. een paard, dat in de wei ziek was geworden, op stal wilde brengen, viel het dier neer op den Keizerdljk en stierf kort erop. Een leelijke schadepost voor den eigenaar. De landbouwer H. K., die Maan dag in de Werfkampen een kar bieten aan het laden was, geraakte onder de kar, doordat de buikriem brak en toen de kar achterover sloeg. Met een ernstige wond aan een been is hy opgenomen en naar huis vervoerd. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Gisterenmiddag vergaderde de raad der gemeente Dussen, onder voor zitterschap van den Edelachtb. heer Snijders. In een schryven geven Ged. Staten in overweging voor het kastekort van f 100,— een post op de begrooting uit te trekken. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten. Naar aanleiding van een schrijven van den N.C.B. betreffende de op richting van een destructor werden B. en W. gemachtigd met de N.C.B en met een andere, particuliere, maat schappy te onderhandelen. Besloten werd als lid toe te treden tot de Ver. A.V.O. (Arbeid voor On waardige arbeidskrachten) tegen een contributie van f 10.— per jaar. Betreffende de electrificatie van de Peereboom is een schrijven ingekomen van de P.N.E.M., met kaart van het geprojecteerde net. De stortingsom bedraagt f 2050. en de garantie afname 2025 K.W.U. B. en W. worden gemachtigd ver der te onderhandelen met de P.N.E.M. Met de herziening der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ont vanger gaat de raad na eenige discus sie accoord. De gemeenterekening werd vastge steld op de volgende bedragen Gewone dienst: I en rekening verantwoording vjn het Departement, begrooting idem en jaarverslag met rekening en verant. woording teekenschool, bibliotheek en schoolreisje. De betrokken bescheiden bleken in orde. In plaats van den heer Opstelten, die vertrok, werd tot penningmeester gekozen de heer A, de Haan, terwijl de heer Maassen, secretaris, bij acclamatie werd herbe. noemd. Naar de districtsvergadering te Eindhoven zal een vertegenwoor. diger worden gezonden. Index sprekers voor het komende seizoen werd vast gesteld. Ook hier werd Vrijdagavond van half tien tot elf uur het Noorderlicht waargenomen. Velen hebben met dit zeldzame verschijnsel kennisgemaakt. Tegen a.s. Vrijdagavond om 7 uur wordt in het v.m. Patronaat een vergadering belegd voor de R.K, werklieden. Als sprekers zullen zich doen hooren de heeren Lelieveld en Hoogers, resp. vrijgestelden van den R.K. Metaalbewerkersbond en van de R.K. Werkliedenvereeniging. Inkomsten Uitgaven Batig slot Kap. dienst. Inkomsten Uitgaven Batig slot Na eenige f 77174,91 f 76733 66'/a f 441,24 f 23305.76 f 21929 90 Tot sluiting van het seizoen gaf de Heusdensche fanfare Zaterdagavond op de Vischmarkt het laatste harer zomerconcerten, Evenals altijd werd er goede muziek gemaakt, zoodat het luisterend publiek, dat flink opgekomen was, nu, het weer was er ook uitste. kend voor, er zich werkelijk in ver lustigde. Zondagmiddag vergaderde onder Voorzitterschap van den Z.E. Heer Pastoor van Aken, Vlijmen, in het Vereenigingslokaal alhier, de bond van Zangkoren in het dekenaat Heusden. Nadat de koren van Heusden en Drunen zich hadden doen hooren, werd de vergadering toegesproken door den Eerw. kapelaan de Bree,'s Bosch, Hij zette het doel van den Kerkzang uiteen en besprak de taak van den korist en den priester en zou graag zien, dat de laatste steeds ter repetitie was en dat deze werd geopend en gesloten met gebed. Hierna werd nog gezongen door Vlijmen en Nieuwkuik, waarna Pastoor van Aken sloot met een hartelijk dankwoord. In de raadsvergadering van Woensdag 22 Oct. a.s. komen o.m, aan de ordeVerzoek van J. den Besten om eervol ontslag als onder- wijzer aan de Openbare School, voor stel van B. en W. tot heffing van 20 opcenten op de vermogensbelasting, vaststelling der gem.-begrooting en van het vleeschkeuringsfïiedrijf over 1931, voorstel van Ged. Staten tot herziening der jaarwedden van bur- gemeesters, secretarissen en ontvangers, Zaterdagmiddag speelde hier een vriendschappelijke wedstrijd WilbrJ- mina (Wijk) tegen Longa. De laatste won met 4—1. Zondag toog Juliana voor de competitie naar B.V.V. IV, 's Bosch en keerde terug met een 7—1 neder laag. Voor 't examen Wiskunde L.0, slaagde de heer A. J, C. Strijers te Bergenopzoom, die tot 1 Mei van dit jaar als onderwijzer in functie was aan de R.K. Jongensschool alhier. De emballeur M. van Santfoort, die Woensdagmiddag in de nabijheid der stad van een vrachtauto viel, zoodat hij naar het Groot Ziekenhuis te 's Bosch moest worden vervoerd, is daar aan de gevolgen van dien val overleden. De uitslag van de 2e ronde in den damwedstrijd bij V. D. is: le kl. De JoodePellikaan 1—1; De Graag—Bax 2—0. 2e kl. a. Deurloo—Schijf 1 1; G. JonkerDam 02. 2e kl. b. Van de PolFittersO—2; Vos—Schreuders 2—0. f 1375,86 discussie werd de be grooting voor 't dienstjaar 1931 vast gesteld. Het uitvoerig verslag dezer vergade ring, dat wij wegens plaatsgebrek heden niet konden plaatsen, komt in ons volgend nummer. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 21 Oct. 1930. In de alg. vergadering van het Nut kwam aan de ordeJaarverslag Kaatsheuvel, 21 Oct. 193(1 Winkeliers vereeni ging. De Winkeliersvereeniging hield Maandag een algemeene vergadering in café de Wed. Smit in de Gasthuis straat, In verband met de komende lichtweek werden de besprekingen m hoofdzaak betreffende dit punt ge' voerd. Door verschillende belangheb- benden werd verzocht de verlichting ook aan de eindpunten der straten aan te brengen om alzoo te trachten ook hier publiek te krijgen. Met he uitgeven der loten zal begonnen wor den half November. Een 5-tal nieuwe leden traden tot de Winkeliersveree niging toe. Kaatsheuvelsche BoysD.E.S. Het was een schitterend voetbal- weertje op den eersten derby tus schen de Kaatsheuvelsche Boys en D.E.S. Dat er dan ook groote belang stelling zou zijn voor deze ontnW ting, waarover 14 dagen lang gespr° ken was, laat zich begrijpen. We i»ü gen de menschenmassa gerust °P meer dan 1000 schatten. Om 10 over 2 laat de scheidsree ter aftrappen. Met vuur wordt °P bal gezeten en van weerszijden zit wil voor te overwinnen. D.E.S. nlb doch wordt ver een Beide |vaar dedigii iler Bo an D. leen v zoo, nu De 1" aam v de spe «en ell Nou' schillei Een de leid inging. II) min Na t spel te achtig hoorlij tiding in dan |ioor n ■t voe Ben. 0 *el oi Uit i voor D Tot tinde Dan k men. S gen d einde lukkigi t I Zoo oo D.E.S. let ma gens o 5 in hoo ers Nog is minute Nouwe den ba ken di linde 1 Zoni zijn ee opvoer jbedrijv van Fr van dt le in a Itvoei uitvoei mooie «enote „De strijd Christ* tussch - de liandk man m la Wis lijke h le spe rend van Si De Priem ee lende en vei Ooi har cinius deren Sabin Kops; H. Da studee toonet belich De ma u passei gespei spel i lijk h (le sp actie ven. I van 1 name er pr: de pa De rend dat door bliek appla Eers Het nia g voerii harm Waari heid goede van eersti nog De verzc Gr den koor' Wat zicht rent toert Brok onder de lat, onverdienstelijk door Nouwens vangen. Van een overwicht van der beide partijen is moeilijk sp1 ake- Di wedi '20 WS( «a—Wl—■■[■■llllllll

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6