Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. «Et W 181 MET li ode m m m m as FEUILLETON I GEMEENTERAAD. M ini UIER 86. WOENSDAG 29 OCTOBER 1930. 53e JAARGANG. Bioi te" Bi<* uitvoi Lied de Liedt sis Sai Itie li cunst' dering wijk I Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, ^ergai Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever, jbonnementsprijs per 3 maanden 1.25. tdiglie li'anco P- Post door 'l geReele riik f 1-40. 3ilden r Biosi Biosi iu ziefe i/Iel. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT JJIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. RAAMSDONK. Vergadering van den gemeenteraad m Zaterdag 25 October 1930, des imiddags ten half zeven uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Moons, BOliiirgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Van Qed, Staten goedkeuring van jt raadsbesluit tot aankoop van 5 indeelen der Bank van Naderlandsche emeenten. Procesverbaal van kasopname bij ra gemeente—ontvanger. Verzoek van de Ned. Vereeniging il bescherming van Dieren om bij lentueele nieuwe verordeningen reke- te houden met de veiligheid van Deze stukken worden voor kennis stelling W|ng aangenomen. 'den. h/an Qed. Staten schrijven betreffende (salarisherziening van burgemeesters, icretarissen en ontvangers Voor deze gemeente zat alleen de 1930 45351 S. 130. 4 lerzijd-Jj i diensl ht. ntvanger binnen de nieuwe regeling illen, en dus verhoogd worden. 6. en W. stellen voor aan Qed. laten te berichten, dat niet tot ver l;efsl oogfng van de jaarwedde van den bij: CHER! atvanger kan worden overgegaan. Wordt besloten conform voorstel. Een verzoek om adhaesiebetuiglng ALwiiKin Qed. Staten betreffende dit punt rordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel van Burgemeester en p fethouders, om Hare Majesteit de oningin afwijking te verzoeken van ra in art. 19, eerste lid, der Lager- Inderwijswet 1920 gestelden regel lot standhouding eener openbare lagere tooi. De Voorzitter licht dit punt toe. In ïdere gemeente moet een Openbare agere School zijn, tenzij hiervan ont- tlfing wordt verleend. Waar in deze raieente voldoende wordt volstaan oor de Bijzondere onderwijsinrich- igen, stellen B. en W. voor onthef- 5 le verzoeken van de verplichting tot instandhouding van een Openbare Lagere School. Wordt goedgevonden. 3. Ontwerp besluit tot opheffing der onbewoonbaarverklaring van de wonin gen aan het Fort te Raamsdonksveer. De Voorzitter zegt dat voor ongeveer 1112 jaar geleden enkele woningen onbewoonbaar verklaard zijn. Door van een achttal woningen er vier te maken, heeft men toen den toestand zoodanig verbeterd, dat B. en W. thans met dit voorstel komen. Wordt goedgevonden. 4. Ontwerp besluit tot vaststelling der gemeentelijke vergoeding ex art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan de besturen der bijzondere scholen over het jaar 1928, Conform voorstel B. en W. wordt besloten. 5. Benoeming van leden der Com missie van Toezicht op het Correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dezelfde commissie te benoe men van verleden jaar. 6. Voorloopige vaststelling der re kening van het G.E B. over 1929. Namens de commissie van onderzoek zegt de heer Lankhuijzen Gzn. dat de commissie de rekening accoord heeft bevonden en derhalve voorstelt ze goed te keuren. De rekening wordt vastgesteld op de volgende bedragen Qewone dienst: Inkomsten en uit gaven f 48.467.94. Kapitaaldienst: Inkomsten f29.162.41 Uitgaven f 13 913.31*/» Batig slot f 15.249.09 7. Alsvoor van het Vieeschkeurings- bedrljf, dienst 1929. De rapporteur de heer Lankhuijzen Gzn. stelt namens de commissie voor de rekening vast te stellen als inge diend door B. en W. Qewone dienst inkomsten en uitgaven f7713.45 Kapitaaldienst inkomsten en uitgaven f 162.25. Wordt vastgesteld. 8. Alsvoor van de Qemeente, dienst 1929. Ook hiervan brengt de heer Lank huljzen Qzn. gunstig verslag uit. Wordt vastgesteld op de volgende bedragen Qewone dienst Inkomsten f241.837.54 Uitgaven f212.132.731/, Batig slot f 29.704 80'/2 Kapitaal dienst: Inkomsten f 50.692.90'/, Uitgaven f 108 703 28 Nadeelig saldo f 58 010 37'/, 9. Goedkeuring rekt ning.dienst 1929, van het Burgerlijk Armbestuur. De rapporteur Lankhuijzen Qzn. stelt voor de rekening goed te keuren. Ontvangsten f 20.475.04'/, Uitgaven f 16 666 68 Batig slot f 3 808 36'/, 10. Goedkeuring begrooting 1931 van het Burg. Armbestuur. De heer Lankhuijzen Qz. zegt, dat het de commissie genleken Is, dat een post van hoofdstuk 2 der ontvangsten abusievelijk niet was ingevuld. Overigens vond de commissie niets wat aanleiding tot opmerkingen gaf. B. en W. hebben die begrooting reeds aangevuld en deze wordt goed gekeurd op een totaal in ontvangsten en uitgaven van f 25590.79'/,. 11. "Vaststelling begrooting G E.B. 1931. Op voorstel der commissie wordt deze begroottng vastgesteld op een van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelscli door J. VAN DER SLUYS. En toch noemen de menschen Sir ike gierig en hard", overpeinsde liles toen hij zijn taak op het buiten èindigd had en in de hall zijn jas uitrok. Hij hoorde voetstappen op trap achter zich en zich omkee- rod zag hij Sir Luke's zuster lang- de trap afkomen. Het schijnsel 1 een lamp boven haar deed haar wen als goud glanzen en bij dat it was de verontruste, angstige 'Mmkking op haar geziciit duidelijk 'itbaar. Jk wilde u nog even spreken dok- zei ze op zachten toon, terwijl ze 'luwachtig naar de deur van het |kiidoir keek. „Ik zou graag willen fn of er iets is dat ik kan doen. [rouw Crotch vertelde mij dat die je dame een dochter heeft. Ik et er niet aan denken hoe zoo'n isje daar zit te wachten en te wach- "P een moeder, die niet meer te- jkeert." >Het is niet gezegd dat het meisje en is", antwoordde Harding stug, t is immers heel goed mogelijk dat "og een vader heeft." Juffrouw Crotch had den indruk ttegen dat het arme kind alleen 1(1 en nu dacht ik. Anstice kwam dichter bij den dokter en keek peinzend in zijn streng gezicht „nu dacht ik of ik misschien naar dat adres toe zou kunnen gaan om het meisje te vertellen wat er gebeurd is." „Ik dacht dat u als de meeste vrou wen geen verdriet of pijn zou kunnen zien", antwoordde Harding ruw en de verdrietige en verbaasde uitdruk king in de oogen, die in de zijne ke ken, prikkelde hem eerder dan dat ze hem zachter deden stemmen. „Evenals de rést weet zij met haar oogen te werken", dacht hij cynisch terwijl ze zei: „Ik kan inderdaad geen pijn en verdriet zien als ik eenigszins kan vermijd ik het ook, maar ik heb zoo met het arme meisje te doen en haar moeder is hier gestorven en het onge luk is door Luke's auto veroorzaakt, en daarom wilde ik naar dat meisje toegaan. Dat is toch wel het minste wat ik kan doen." „Ik dank u voor uw aanbod", gaf Miles Harding op korten toon ten antwoord; „ik heb mevrouw Donald son, zooals ik haar maar noemen zal, j voor haar dood beloofd dat ik voor I de belangen van haar dochter zal op komen. Die belofte zal ik houden. Maar ik geef toe dat het beter aan een vrouw toevertrouwd is om het meisje het bericht van haar moeder's dood te brengen. Als u morgen naar haar zoudt willen toegaan zou ik dat heel vriendelijk van u vinden. Zij zal mis schien hier heen moeten komen voor het inquest, dat waarschijnlijk wel overmorgen zal plaats hebben." „Wat zal er van haar worden!" „Vraagt u dat wel." Harding haal de z'n schouders op. „Maar dat i5 iets van later zorg. Ilc voel dat ik mevrouw Donaldson een overijlde be- ill P totaal van f 44532voor den gewonen dienst en f 24462.42'/, voor den ka pitaaldienst. 12. Alsvoor Vleeschkeurlngsbedrijf. Qevraagd werd of iets kan worden medegedeeld aangaande de destructor van den N.C.B. voor de vernietiging van afgekeurd vee en vleesch. Overigens geen opmerkingen en de commissie stelt voor de begrooting vast te stellen als ingediend. De voorzitter zegt, dat naar aanlei ding van het raadsbesluit van 14 Mei, waarin tot principieele medewerking werd besloten, thans van~den N C.B. een tweetal conceptcontracten zijn ingekomen. De Vleeschkeuringscommissie heeft besloten daarop in te gaan. De voorzitter licht het punt nog even toe volgens de nieuwe wet moet het afgekeurd vleesch in een vernieti gingsoven worden verbrand. Het zou ondoenlijk zijn indien iedere gemeente voor zichzelf een destructor zou moe ten bouwen. Indertijd Js door de Thermogenische fabrieken, die in het Noorden reeds meerdere destructors geplaatst hebben, gevraagd of de gemeente wilde aan sluiten bij een door haar te bouwen destructor, doch toen heeft de gemeente gewacht, daar ook de N C.B. plannen koesterde om een oven te bouwen. Hei contract dat de N C.B. aanbiedt is ongeveer hetzelfde als dat der Th. fabr. De N C.B. verbindt zich tot het ophalen van het afgekeurd vleesch, terwijl de gemeente tegenover het rijk wordt gevrijwaard, dat de vernietiging wettelijk zal gebeuren. Voor groot vee dat niet meer voor consumptie in aan merking komt moet betaald worden f 30 en voor kleinvee f 10. Bovendien nog 20 ct. per K.M. vervoerkosten. De gemeente heeft hierbij geen finan- cieeie nadeelen, daar de kosten aan het rijk kunnen worden gedeclareerd. B. en W. adviseeren met den N C.B. mee te gaan, daar men dan verzekerd is, dat de winst van het bedrijf aan de boeren komt. die juist het zwaarst worden getroffen door het sterven van hun vee. Wordt besloten het contract met den N.C.B. aan te gaan. lofte hel) gegeven maar ik kon op het moment niet anders en ik wilde haar het sterven zoo Jicht mogelijk maken. Wat de toekomst voor Hilary Donaldson verborgen heeft, ligt in den schoot der goden! We weten zelf niet eens hoe oud zij is!" HOOFDSTUK III. HILARY. „Mijn lieve Anstice, je bent toch niet van plan om voor barmhartige Samaritaan te gaan spelen! Wat be zielt je om je daarmee te bemoeien?" „Och ik weet het niet; vergeet niet dat Luke's auto het ongeluk veroor zaakt heeft." gaf Anstice ten ant woord, terwijl zij met haar schoentje het patroon volgde van het tapijtje in de kamer van haar vriendin. „Ja ja dat begrijp ik, maar dat was toch zeker niet anders dan een onge luk. Als ik je was dan ging ik weg tot die heele onplezierige zaak achter den rug was. Die dokter mag wel een knieval voor je doen uit dankbaar heid." Anstice lachte. „Dokter Harding is er niet bepaald de man naar om voor iemand een knieval te doen", zei zij, „hij kan nog niet eens beleefd zijn. Ik geloof dat hij razend het land heeft aan vrou wen „Harding zei je?" Freda Marston boog zich vol belangstelling naar haar vriendin toe. „Hoe heet hij van zijn voornaam?" „Miles. Ik weet het toevallig om dat ik vanmorgen 'n brief van hem kreeg met Hilary Donaldson's adres. Maar waarom heb jij zoo'n belang stelling voor dien dorpsdokter?" „Miles Harding, zei je? Heet jullie dorpsdokter Miles Harding Wat eigenaardig! Hoe ziet hij eruit?" „Hij is heelemaal niet het gewone type dorpsdokter! Maar hoe hij er uit ziet kan ik je haast niet uitleggen. Streng en ongenaakbaar. Zijn manie ren zijn kortaf en zijn oogen verbergt hij achter een masker." „Een masker? Wat bedoel je daar mee?" „De man heeft heele bekoorlijke oogen. Blauwe onder zware wenkbrau wen en met pikzwarte oogharen, maai de uitdrukking in zijn oogen wel, ze hebben eigenlijk geen uitdrukking. Het lijken wel blauwe knikkers. En toch zou ik zeggen, dat er wel leven in kon komen." „Leven!", zei mevrouw Marston spottend. „Als jouw dokter Harding dezelfde is als die ik ken, hoef je de daarover geen illusies te maken. Heb je nooit die geschiedenis gehoord van hem en van Hilda Bland? Of was jij weg toen dat geval het algemeene on derwerp van conversatie was?" „Hilda Bland? Hilda Bland?" An- stice's wenkbrauwen trokken zich peinzend samen. „Is ze met dien akeli- gen ouden man getrouwd die knoopen of zoo iets maakt?" „Zij is met een millionair getrouwd, lieve kind. Maar hoe hij de millioe- nen bij elkaar kreeg, komt er minder op aan." Freda Marston liet een schel lachje hooren. „Maar zoo vreeselijk als jij hem afschildert is hij heuscli niet, alleen praat hij een beetje plat". „En wat heeft dat nu met dokter Harding te maken?" „Dat zal ik je vertellen. Hilda was met hem verloofd en heeft hem den bons gegeven, omdat zij liever de geld buidels van Jonathan Redburn had". ,,'t Was zeker een oppervlakkig schepseltje?" De begrooting wordt goedgekeurd. 13. Diverse verzoekschriften voor subsidie uit de gemeentekas. 14 Vaststelling begrooting gemeente 1931. De rapporteur de heer Lankhuijzen Qzn. heeft enkele opmerkingen. Naar aanleiding van hoofdstuk 3. van afd. 1, maakt de commissie een opmerking over het brandbluscbmate- riaal. De voorzitter zegt, dat het toezicht is opgedragen aan de brandweer directie, waaraan hij de opmerking za! mededeelen. Hoofdstuk 6 Onderhoud straten en pleinen. De aandacht wordt gevestigd op den slechten toestand van den weg vanaf de overweg tot den nieuwen weg. De voorzitter antwoordt, dat het de bedoeling Is verbetering aan te bren gen, zoo gauw als de wegwerker daartoe beschikbaar is. Er is door de gemeente reeds meermalen bij de provincie op aangedrongen dezen weg over te nemen, doch tot nu toe heeft deze daartoe geen reden gevonden, temeer daar het prov. wegennet den laatsten tijd zeer groole sommen elscht. Aangaande de schoolgelden merkt de heer Lankhuijzen Qz. op dat deze in verhouding tot andere gemeenten veel te laag zijn. Wel zou de com missie gaarne 2len, dat een verlaging werd ingesteld naarmate het aantal schoolgaande kinderen. In zijn ant woord zegt de voorzitter, dat een degressie ook hem gegrond voorkomt. In het door B. en W. gemaakte ontwerp is rekening gehouden met het indertijd door de R.K. Werk liedenver. gezonden verzoek. De bestaande verordening heft bij een inkomen van f 1000 f 3 en bij f 8000.— f 22 20. De nieuwe ver ordening begint bij f 1000 met f 4.68 en gaat tot f 8000.— f 33.24. Naarmate het aantal kinderen dat mer. op school heeft wordt een lager bedrag betaald. Ondanks de verhooging van het schoolgeld zal deze slechts f 800 meer opbrengen, door den grooten kinder aftrek. De verordening wordt aangenomen. Hoofdstuk 9. Bijdragen particulieren in verpleging van arme krankzinnigen. „Ze had gezond verstand", merkte Freda droog op. „Zij zou voor dokters vrouw heelemaal niet geschikt zijn, zeker niet op een dorp; zij houdt van een vroolijk leven en is door Jonathan volbehangen met diamanten". „Dan heeft dokter Harding niet veel aan haar verloren", meende Anstice, „had hij er erg onder te doen?" „O kindNiet alleen zijn hart, maar zijn heele leven was gebroken. Hij hoort tot het soort mannen die er be spottelijk anieke ideeën over vrouwen op na houden. Zusters heeft hij nooit gehad. Hij beschouwt vrouwen als Engelen! En een engel was Hilda niet bepaald en toen ze niets meer van hem hebben moest liet hij alles in den steek. Hij verkocht zijn Londensche praktijk en verdween voor een poos; ik geloof dat hij in de rimboe gezeten heeft. Toen hij terug kwam, herkenden de menschen hem haast niet; ik heb ge hoord dat hij zoo koud is als ijs en zoo hard als staal." „Hij ziet er tenminste ongenaak baar en streng uit", gaf Anstice toe. „Waarom zou hij eigenlijk naar Grantley gekomen zijn? „Waarschijnlijk om zich er te be graven. Van zijn oude kennissen zal niemand hem daar zoeken; heb je hem nu pas voor het eerst ontmoet?" „Ha, ik kom niet vaak in Grantley; een dood enkelen keer. Luke is dik wijls op reis en Roger hield heelemaal niet van het buitenleven." „Maar hij is toch in Grantley ge storven?" Wordt vervolgd. aalwpscüe en Langstraatscne VCC. ik VOO!

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1