F a. A. v. d.Wee-Cools aan boord gegaan, om een onderzoek in te stellen. Ook generaal Barreta heeft een onderzoek gelast. Spanje en Duitschiand hebben ge protesteerd en schadevergoeding ge vraagd. Een buitengewone begrooting voor landsverdediging in België. Naar de Nation Beige meent te kunnen verzekeren zal cie regeering onafhankelijk van de gewone begroo- ling van het departement van lands verdediging niet één, maareen minimum van twee milliard franken van het parlement trachten te bekomen voor de defensie. Deze kwestie blijkt reeds uitvoerig besproken te zijn in den schoot van het kabinet Jaspar. Omtrent de wijze van dekking van dit aanzien lijke bedrag zijn de ministers het evenwel nog niet eens. De eenen willen een nationale leening uitschrijven en den ex-geallieerden staten verzoeken een deel ervan op te nemen, de ande ren zouden liever ieder jaar de buiten gewone begrooting verhoogen met zooveel als voor het bereiken van het zelfde doei noodig is. BINNENLAND, De nieuwe burgemeester van den Haag. De Staatscourant van gisterenavond bevat het Kon. besluit waarbij met Ingang van 1 December a.s. jhr. mr. dr. L, H. N. Bosch Ridder van Rosent hal is benoemd tot burgemeester van 'sGravenhage, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Qroningen. Hoe smaakt Brood met aardappelmeel Dinsdag a.s. zal in de koffiekamer van de Tweede Kamer brood met aardappelmeel worden geserveerd. De Kamerleden zullen zich thans persoonlijk van de kwaliteit van brood met aardappelmeel kunnen overtuigen. Vee invoerverbod in België. Maandagmiddag is op het Departe ment van Landbouw te Brussel een conferentie gehouden tusschen dr. A. len Sande, hoofd van den Nederiand- schen veterinairen dienst en dr. J Boes, hoofd-inspecteur van den Belgischen veterinairen dienst, over het Belgisch vee-invoerverbod. Deze conferentie had ten doel te onderzoeken, welke scherpere beschermingsmaatregelen kunnen worden genomen om zonder gevaar voor besmetting in België het bedoelde verbod ten spoedigste op te heffen. Tot de scherpere conftöle-middelen, die van Nederlandsche zijde worden voorgesteld en die van Belgische zijde mei instemming werden ontvangen, behoort het instellen in Nederland van een voorloopig vier dagen durende quarantaine van het voor uitvoer be stemde vee, terwijl het afleveren van een certificaat van gezondheid door den veterinairen dienst met de grootste gestrengheid zai gebeuren. Door dr. Boes werd anderzijds voor gesteld, dat hij het in te voeren vee een getuigschrift zou gaan, waarin vermeld zal staan, dat de dieren her komstig zijn van hoeven en gemeen ten, in welker omgeving het mond- en klauwzeer niet voorkomt en dat bij bet vervoer geen aanraking heeft be slaan met besmettingshaarden. De opffeifing van het vee-invoer verbod mag dan ook vrij spoedig tegemoet worden gezien. Onderzoek naar prijzen in kleinhandel. Op verzoek van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, hebben be heeren prof. H. A. Kaag, te Til burg en prof, dr. N. J. Polak, te Rot terdam, zich bereid verklaard een onderzoek in te stellen naar de oor zaken, welke de beweging der klein handelsprijzen doen afwijken van die der groothandelsprijzen en naar de grootte dier afwijking. De postvluchten naar Indlë. Het derde postvliegtuig is vanochtend uh Medan vertrokken en landde om 1235 te Palembang. Het vertrok van baar om 14,45 uur en kwam om 17,50 uur te Batavia aan. Vtrhooging accijns op het gedistilleerd. In Tweede-Kamerkringen verluidt, bat het wetsontwerp tot verhoogirig van den accijns op het gedistilleerd In de Vaste Commissie voor de Finan- ciën zeer ongunstig ontvangen is. Eigenlijk moet geen der leden van beze commissie, die uit vertegenwoor- blgers van de verschillende partijen bestaat, zich voor het ontwerp verklaard nebben. Thans hebben de nadere schriftelijke onderhandelingen tusschen ne commissie en den minister van Financiën plaats. 0e eeuwfeesten van Nijmegen en Zwolle. houding van de gemeentebesturen tegenover de Koningin. 'n het voorloopig verslag over hoofd stuk V (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) der Rijksbegrooting voor 1931, komt nog de volgende zinsnede voor betreffende feestelijke herdenkin- üeB le Nijmegen en te Zwolle: Het had de aandacht getrokken, dat H.M. de Koningin niet aanwezig is geweest bij de onlangs plaats gehad hebbende feestelijke herdenking te Nijmegen en te Zwolle van voor die gemeenten belangrijke feiten. Men meende te weten, dat dit te wijten is aan de omstandigheid, dat door de betrokken gemeentebesturen de in de zen gebruikelijke stappen niet zijn gedaan. Deze stappen zouden zijn na gelaten onder den invloed van ver- toogeri van leden eener politieke partij, welke tegen den monarchaien regee- ringsvorm gekant is. Mocht een en ander juist zijn, dan zouden de hier- bedoelde leden tegen de gevolgde gedragslijn met klem willen opkomen. Naar - hun meening behoort het ant woord op de vraag of het Staatshoofd, bij welke feestelijke herdenking of gebeurtenis ook, aanwezig zal zijn, in geen enkel opzicht beïnvloed te wor den door de verlangens van hen, die den bestaanden regeeringsvorm niet den juisten achten. Gaarne zouden dezelfde leden vernemen, welk college of orgaan in eik der beide genoemde gemeenten voor de begane onjuistheid verantwoordelijk is te stellen. Liquidatie van „De nieuwe Boer have" Naar Het Volk verneemt heeft de raad van commissarissen op voorstel van de directie van de onderlinge verzekeringsmaatschappij De Nieuwe Boerhave te 'sGravenhage voor vrije geneeskundige behandeling besloten tot liquidatie over ie gaan, in verband met de moeilijkheden waarin de maatschappij verkeert. Het uit te keeren schadepercentage heeft de inkomsten aan premiën belangrijk overschreden, zoodat er een tekort is van i 250.000 a 300 000. Gedeeltelijk zou, aldus het blad, dit te wijten zijn aan het feit dat de doktoren meer visites maken dan vroeger en dan hoogere rekeningen aanbieden. Eerst is getracht door middel van 'n spaarobligatieleening van f 250.000 't tekort te dekken, maar deze poging is mislukt. Blijkens een mededeeling van de directie zullen bepaalde con tracten kunnen worden overgenomen door de Cura, welke een aanzienlijk bedrag in het liquidatie-tekort zal bijdragen. De rest zal, daar het hier een onderlinge maatschappij geldt, door verzekering moeten worden bijge stort. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Capelle, October 1930. Geachte Redactie. Gaarne zag ik onderstaande in Uw eerstvolgende biad geplaatst Bij voor baat dankend. Nu de heer Mesch zelve den moed bezit op het geval terug te komen, meenen wij als bestuur de zaak eens duidelijk te moeten weergeven hoe deze zich heeft afgespeeld. Op "12 Oct. gaf onze vereeniging eene prijsvlucht met luxe prijzen vanuit Hilversum. De regelingscommissie be stond uit de heeren M Mesch en A. Versteeg, tevens bestuursleden. Toen de klokken waren ingeleverd in een daartoe bestemde kamer, kwam Mesch voor Versteeg in het café. Mesch ging alleen in de kamer waar de constateurs stonden en kwam na enkele minuten terug, en stelde de vraag aan Versteeg zouden wij niet beginnen met het uit maken der klokken. Op dit gezegde stond Versteeg op en ging mede, doch bij de deur aangekomen van genoemde kamer zei hij tegen Versteeg: die constateur wordt afgekeurd, daarvan is het loodje geschonden, die is open geweest. Welk belang hadden hier beiden aan dit geval. (Bedoeld worden hier M. Mesch en J. Spterings.) Het lid Spierings had hier geen enkel belang bij, want het is duidelijk ge bleken dat de constateur van dezen niet is open geweest. Doch Mesch, die voorstelde den constateur af te keuren, veroverde door die daad den eersten prijs. Voor liefhebbers zai 't duidelijk zijn dat ten eersteMesch in het lokaal waar zich de constateurs be vonden niets te maken had, en ten tweede dat men een constateur met een geschonden loodje toch niet van verre kan beoordeelen als men ervan te voren geen kennis mee gemaakt heeft. Hoe die kennismaking geschied is zal Mesch het beste kunnen beoor deelen, nietwaar Mesch? Met nadruk verklaart het bestuur dat de constateering van Jan Spierings volkomen in orde was. Tot zoover het verloop. Zooveel wij noodig achten zullen wij op het schrijven van Mesch, in het blad van 25 Oct. voorkomende, terugkomen. Toen des avonds de leden bijeen waren is door den voorzitter aan Mesch ais secretaris en als lid der regelingscommissie opgemerkt: hebt u naar den controleprik gekeken Het antwoord luidde daar hebben wij niets mede te maken, hij is afgekeurd. Hierop stelde Versteeg de vraag wat te doen, waarop Mesch antwoordde de prijzen uitdeelen, en ging hiertoe over. Duidelijk wordt het, als men bovenstaande eens nagaat, dat Mesch de geheele leiding had, omdat men meende in hem vertrouwen te kunnen stellen, maar ook is het te begrijpen dat Mesch, wanneer hij schrijft over regelingscommissie en bestuur, geen namen noemt, want dan zou hij zich zelve op den voorgrond moeten stellen en dat mag niet voor de buitenwereld. Wat zou die wel denken Verder merkt de heer Mesch op dat voor dien constateur geen afslag genomen is, zoodat het onmogelijk is of de klok voor of achter geloopen is, waarmee wij ook niets te maken hadden. Voelt ge hemwaarmee wij. Wie is die wij Die wij op de eerste plaats is Mesch, bestuurslid en lid en leider der regelingscommissie, die was het dat lid die den constateur heeftopen- gemaakt zonder de klok af te slaan, daar zat immers den eersten prijs in en dat moest geweerd worden, voelt ge hem. Verder schrijft de heer Mesch dat men als men een prijs heeft ont vangen deze na enkele dagen weer moet terugbrengen, het waren huis houdelijke artikelen en kon het rom meltje wel eens stuk zijn. Iemand die nog weet te waardeeren de eer van zich zelve en die van anderen, schrijft zoo iets niet, want niet dat men jan Spierings door het slijk trekt, ook H. Spierings is door Mesch niet gespaard. Mijnheer Mesch, als er nog een heel klein beetje fatsoen in u zat, een mensch wou zijn die gezien mocht worden, had ik deze woorden maar achterwege gelaten. In uw laatstenzin schrijft u dat u den eersten prtjs toe komt, doch iemand met een nuchter verstand kan uit bovenstaande wel uitmaken hoe u gehandeld heeft om den rechthebbende dien te onttuiselen. En wat uw rondje betreft, Mijnheer Mesch, dat staat gelijk met den Judaspenning. Een bestuurslid der Luchtvaart. Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. SPRANG-CAPELLE (Voorm. Sprang Tot ieden van het Kiescollege bij de Ned. Herv, Kerk alhier zijn herkozen de heeren J. Vos-Spuljbroek, C. v. Heijst, C. Timmermans en J. VosMzn. In de vacature ontstaan door het vertrek van Dr. Waerdenburg is ge kozen de heer G. Vos Mzn. (Verbeterd bericht.) Alhier is een geval van besmet telijke ziekte roodvonk geconstateerd in het gezin van G. Janson. Jaarvergadering van den Chr. Volksbond alhier op a.s. Donderdag 30 October, des avonds half 8 in de zaal der vereeniging. Agenda: 1. Opening, 2. Notulen, 3. Jaarverslag Secretaris, 4. Jaarverslag Penningmeester, 5. Verslag commissie tot het nazien der boeken van den Penningmeester, 6 Behandeling inge komen voorstellen. 7. Onderwerp „Economische en geestelijke crisis", door den heer G J. van Willigenburg, 8. Rondvraag, 9. Sluiting. Door niet genoegzaam uitwijken van den landbouwer C. M met zijn landbouwerskar voor den auto van Dr. Winkelman alhier, had een aanrijding plaats, waardoor aan den auto eenige schade werd berokkend, waar de spatborden werden ingedrukt enz. De zaak is in handen van de ge- meente-politie gegeven. CAPELLE. Vergadering van de B. v. N. O. in 't Stationskoffiehuis. Zater dagmiddag 2 uur opende de voorz. de vergadering met een beschouwing over de door alle belangrijke onder wijzers-organisaties ingezette salaris actie. De goed geslaagde 16 plaatselijke saiarismeetings, uitgaande van 't A. C. O. P. waren de Inzet van onze salaris- actie, aldus de spr. Op ondubbelzin nige wijze is tot uiting gekomen, dat er alles behatve rust is om het Burg. Bezoldigingsbesluit. Opvallend was op de meetings het groote contingent onderwijzers wel een bewijs hoe geweldig de ontevredenheid is. Als tweeden inzet in onze actie houden we 8 Nov. in het Concertge bouw te Amsterdam onze landelijke demonstratieve meeting. Regeering en 2e Kamer zitten dan midden in de begrootingsdebatten en cp dit psychologisch juiste moment zullen we demonstreeren, dat de opheffing, maatschappelijk, van den héeien on derwijzersstand, een rechtvaardige eisch is, welker inwilliging, groot profijt zal opleveren aan verhoogde geestelijke kracht, en dus aan ver hoogde welvaart van ons volk. De zeer onvoldoende salarieëring der onderwijzers, wordt een gevaar voor de volksontwikkeling. De groote steden krijgen gebrek aan mnl. sollicitanten. Na bespreking tusschen het A. C. O. P. en den Am- sterdamschen Weth. v. Ond.. hebben reeds de Wethouders van Ond. der grootste gemeenten besloten, deze ernstige zaak onder de aandacht van onzen Min. van Ond. te brengen. Een geheel anders ingesteld zfln tegenover de onderwijzersbezoldiging, dat is, aldus spr. waartoe onze re geerders gebracht moeien worden. Dat is 't, wat wij al van 1920 af nastreven. Bij de bewonderenswaardige activi teit van ons Hoofdbestuur, om de onderwijzers maatschappelijk daar te brengen, waar zij volgens hun ont wikkeling en de beteekeni3 van hun ambt behooren, past slechts één hou ding mede op te trekken naar de meeting in Amsterdam, om te demon streeren, hoe diep het bij ons zit. Waar zulke groote belangen voor ons op 't spel staan, dient ieder zich eenige opoffering te getroosten. Alie aanwe zigen stemden hiermede in. Na lezing en goedkeuring van de notulen, gaan de ingekomen stukken onder den hamer door. Langdurig wordt de kwestieopheffing der O.L.S. in de Nieuwstraat besproken. De voorz. brengt hulde aan het bestuur van „Volksonderwijs" voor zijn kranig werk in dezen en stelt de vergadering in kennis, hoe op 't laatste moment voor de Raadsverg, van Sprang- Capeile, getracht is, een betere en rechtvaardigere oplossing te verkrijgen. Daarna volgt in snel tempo bespre king van de 42 voorstellen voor de Algemeene Vergadering van den Bond van Ned. Ond. welke 29 en 30 Dec. te Leiden zal gehouden worden. Voorstellen, beoogende verbetering in bet bestaande hoofdacte-examen, en diio beoogende propageering van de nieuwe ééne bevoegdheid, volgens Art. 133 der L.O Wet. Motie voor onverzwakte propaganda der Vereenvoudigde Spelling. Voorts betreffende ziekteverlof, salaris- en pensioenregeling, leerplichtwet, school- kleeding, schooi en kind, de organi satie van den Bond v. Ned. Ond., het buitengewoon onderwijs voor zwak zinnigen, en tot slot de voorstellen van de Commissie van onderzoek naar de gevolgen der Pacificatie. Unaniem verklaart de vergadering zich voor het mindeiheidsvoorstel. Kwart voor vijf sloot de voorzitter deze vergadering. CAPELLE. Het elftal van de voet- balvereeniging „Excelsior" verloor jl. Zondag voor de comp. Ie klasse BVB met 6—2 van BW 4 uit 's Bosch en het 2e elftal met 5—1 van BW 6. Het bouwen van een woonhuis in de Nieuwstraat voor den heer H. J. Spierings is onderhands opgedragen aan den aannemer H Spierings. De heer A. van Wijlen te Vrijhoeve Capelle is door de N. V. Waterleidingsmaatschappij Noord West Brabant toegelaten ais erkend instal lateur. LOONOPZAND. Door heerlijk weer begunstigd hieid de Gilde St. Huber- tus in de zaal bij Mtj Wed. Coo- mans haren jaariljkschen Statiedag. Ten 9 ure 's morgens trokken de leden met het vaandel voorop kerk waarts, ter bijwoning van den H. Dienst voor de overleden leden. Des middags kwam men weer bijeen voor de feestvergadering, waar met begeleiding der heerlijke muziek der Gebr. van Loon, lustig over den vloer werd gezwierd. Was de Gilde voor enkele jaren aan het aftakelen, doordat geen leden meer toetraden, het ijverige bestuur met den Hoogwelgeb. Jhr. A. Verheijen als beschermheer aan hel hoofd, heeft zich aan veranderde tijdsomstandighe den weten aan te passen, en telt thans een 60 tal leden. Dat het bestuur daar voor dankbaarheid van de leden oogst moge blijken uit het feit, dat de diaken H. de Kort, bij periodieke aftreding, op zijn 82-jarigen leeftijd als zoodanig met algemeene stemmen werd her kozen. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 29 October 1930, des nam. half drie. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot verkoop van grond aan H. A. A. Kramer. 3. Wijziging Algemeene Politiever ordening (snordersdiensten). 4. Vaststelling begrooting 1931. 5. Aansluiting bij de regeling ver vat In het Werkloosheidsbesluit 1917. 6 Voorstel verleening subsidie aati het Groene Kruis. j Abonneert U thans op dit blad. GENDEREN. De Ring „Altena-Zuid" van Geref. |ong. Vereenigingen kwam Donderdagavond j l. in Ringvergadering bijeen onder leiding van den heer J. Verdoorn aldaar. Deze sprak enkele welkomstwoorden waarna de heer K. Buizer van Almkerk op het podium kwam, om een inleiding te geven overIsraëls eerste koning. In chronologische volgorde gal de heer B. een algemeen overzicht van het veelbewogen leven van dezen vorst, die, ofschoon tot een heerlijke taak geroepen, niet toonde de beminde des Heeren te zijn. In de pauze tracteerden enkele dames op chocolademelk en zong een trio van heeren een geschikt zangnummertje. Na de pauze refereerde de heer Bouwman uit Nieuwendljk over het organisatorisch onderwerp„Geestdrift handhaven". Over dit onderwerp bestaan volgens den heer B geen brochures. Alleen de Encyclopaedic geeft er iets van. Geest drift raakt het diepste wezen van den mensch, "schenkt levensmoed, zoodat men het leven aandurft,schenkt levens kracht, zoodat men het leven kan overwinnen, schenkt levensblijheid, zoodat men niet vervalt tot wanhoop. Geestdrift vindt men niet in de brallende woorden van Lamech, ook niet in de Iuidklinkende leuze van den socialist met zijn heilsiaat-predlklng, utopieën-schildering. Geestdrift gaat dieper en stijgt hooger. De ware geestdrift vindt ge bij den bidder, die de stilte kent van de binnenkamer, die weet contact te hebben met den Eeuwige 1 Zoo is 't te begrijpen dat de geloovtge steeds geestdrift kent. voortvloeiende uit de mystieke band met God zijn Heer. Geestdrift en de J. V. Doortintelt geestdrift het vereenigingsleven.? De klachten geuit op ring, afdeeling en bond spreken anders. De decadentie symptomen worden overal bespeurd de bezielende geestdrift is weg 1 Tot slot iaat Ds. Menken zingen Ps. 73:13 en gaat in dankgebed voor. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 31 October. 1 Ingekomen stukken. 2 Benoeming leden in de commissie tot wering van schoolverzuim (wegens vacature Hexspoor en periodieke aftre ding der overige leden.) 3 Benoeming leden commissie van toezicht op 't L. O. (wegens vacature Hexspoor en periodieke aftreding der overige leden), 4 Benoeming lid schaarcommissie (aftredend lid Hub. van Halder). 5 Benoeming iid Burgerlijk Armbe stuur (aftredend lid G. R. van der Ven). 6 Benoeming ieden stembureau 1931-1934. 7. Ontwerp-besluit van Gedeputeerde Staten tot herziening van de bezoldi ging van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 29 Oct. 1930. Op den Eerw. heer Ds. Pop, pre dikant te Uitwijk, is door den kerke- raad der Ned Herv. Gemeente alhier een beroep uitgebracht. Zaterdagmiddag speelde hier de voetbalclub WSC (Waalwijk) tegen Longa. De eerste won met 5—2. De voetbalwedstrijd voor de com petitie op Zondagmiddag tusschen HEC (Waalwijk) en Juliana (alhier) kon niet doorgaan, aangezien het ter rein niet in orde was. De R.K. Tooneelvereeniging „Kunst en Vermaak" hoopt einde Nov. een uitvoering te geven in het patro naatsgebouw. In studie zjjn genomen een tooneel- en een blijspel. De uitslag van de 3e ronde van den wedstrijd om het kampioenschap dammen voor het Land van Heusden en Altena bij de club V.D. is als volgt: te klas De Joode—Bax afgebroken Pelikaan—De Graag afgebroken 2e klas a. Abr. Sluijmers—Deurloo 1 1 Ant. Sluijmers—Ger. Jonker 0-2; 2e klas b. Swagemakers—v. d. Pol 2—0; Schreuders—Fitters 1—1. Bij een kind van V L is roodvonk geconstateerd. De patient is in het stedelijk ziekenhuis opgenomen. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de Ooenb. School hebben zich aangemeld 23 sollicitanten. OUD-HEUSDEN. De jachtopziener W. v. d. Griend school in 't jachtveld van Mevr. de Wed. V. onder Oud— Heusden een otter met het niet onaan zienlijke gewicht van 30 pond. SCHOOLSTRAAT. KAATSHEUVEL Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3