Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; i FEUILLETO MËï35S~ NUMMER 87. VRIJDAG 31 OCTOBER 1930. 53e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rjjk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Het voorontwerp van wet op de bedrijisraden. In de R.K. Werkgever, orgaan der Alg. R.K. Werkgeversvereeniging en het R.K. Verb.'v. Werkgeversvakver eenigingen, oefent de hoofdredacteur, het Tweede Kamerlid mr. L. Q. Kor- tenhorst, in den vorm van een aantal stellingen scherpe kritiek op het door minister Verschuur aan den Hoogen Raad van Arbeid gezonden vooront werp van wet op de bedrijfsraden Ziehier onze stellingen I. Het voorontwerp op de instelling van bedrijfraden demonstreert het wan kel inzicht en het gebrek aan lijn van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in deze belangrijke materie. Immers verklaarde Z.E. in de verga dering der Tweede Kamer van 4 December 1929. vooreerst, dat het allereerste, dat gevraagd wordt, bestaat in de ver bindendverklaring der C.A.O. en ten tweede dat „bedrijfsorgani satie" in het geheele vraagstuk een voorzichtiger en beter woord is dan het woord „bedrijfsraden" ten derde dat „de bedrijfsorgani satie niet zoozeer door de bediijfs- raden zal worden gekenmerkt als wel door de mogelijkheid, dat allerlei vormen van organisatorische samen werking der twee groote partijen in het bedrijfsleven door de maat regelen der Regeering zal worden mogelijk gemaakt" ten vierde dat de Minister zich voorstelde „dat een algemeene rege ling het werken en het bestaan van verschillende opportunistische en van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. incidenteel in te stellen bedrljfsver- eenigingen of andere vormen van bedrijfssamenwerking zal mogelijk maken." Thans nog geen jaar later, is de Minister radicaal overstag gegaan en heeft hij het stelsel-Veraart voor het grootste deel geïntroduceerd, een stelsel dat de Minister, vroeger ais journalist, op goede gronden had bestreden 1 II. Dit voorontwerp breekt boven dien de lijn van de ontwikkeling onzer wetgeving op dit punt en introduceert een methode van samenwerking tus- schen werkgevers en werknemers, die rechtstreeks ingaat tegen het reeds bestaande n.l. tegen art. 28 lid 7 der Arbeidswet, tegen de Wet op de collectieve contracten en tegen de bedrijfsverenigingen der Ziektewet. Ili. De Berijfsraden en het voor ontwerp zullen dan ook doode lichamen blijven, zonder practische beteekenis, gelijk vroeger de Kamers van Arbeid waren. IV. Het gevaar dreigt, dat na de zekere mislukking van deze Bedrijfs raden getracht zal worden de taak dezer lichamen, ten koste van de vak beweging en van het organisch ge groeide, uit te breiden, door b.v. waarop in de M. v. T. reeds wordt gedoeld aan deze colleges veror- denende bevoegdheden toe te kennen. V. De medezeggen&chap van de werkgevers en arbeiders over de vast stelling van de arbeidsvoorwaarden wordt ook volgens het oordeel van vooraanstaande sociaaldemocraten door deze methode tot zeer geringe proporties teruggebracht. De vakver- eenigingen worden gedegradeerd tot kiescolleges en aan de arbeiders wordt het instrument ontnomen, waarmede zij zich een gelijkwaardige positie in het bedrijfsleven hebben weten te verschaffen. Bovendien wordt de deur wagewijd geopend voor het stichten van kiesverenigingen voor de be drijfsverenigingen van „ongeorgani seerden", wier eenig doel is zetels in den bedrijfsraad te veroverigen. Het organisatorisch verband zal op deze wijze verbroken worden. Mislukt ook deze opzet, dan kunnen deze bedrijfsraden alleen nog dienstbaar zijn voor socialistische experimenten. VI. De instelling van .bedrijfsra den" als door den Minister bedoeld is overbodig naast den Hoogen Raad van Arbeid, die volkomen vrij is uit eigen beweging z.g.n. bedrijfsgewljze vakcommissies te benoemen. De be hoefte daartoe is echter nooit gevoeld, integendeel vroeger bestaande vakcom missies zijn weer afgeschaft. VII. Door het stelsel van één be. drijfsraad per bedrijfstak wordt de invloed en beteekenis der principleeie en vooral der confessloneele organi saties uitermate verzwakt en wordt „Ja. ioen hij zoo erg ziek was, wil- de de dokter hem daar hebben. Luke heeft 'vreeselijk onder zijn dood gele hen, ook omdat hij geen opvolger heeft. Ik zal niet zeggen dat mijn broer een engel is ik ben zelfs bang dat hij het heelemaal niet is maar bij heeft ook veel verdriet en teleurstelling ge had." Freda Marston bad geen gelegen heid om verder te praten, want haar bezoekster stond op zonder een ant woord af te wachten. Ik moet nu gaan, zei ze. Ik houd er niet van om mijn vrienden 's mor gens te komen lastig vallen, maar ik j moest je toch even komen vertellen wat er gebeurd is. En nu zal ik maar j eens gaan probeeren of ik het meisje wilden kan. Het duurde een heelen tijd voor de chauffeur van de taxi die zij genomen had, stopte. Het huis, waarheen de auto Anstice gebracht had, onder scheidde zich in niets van de andere huizen in de straat en mevrouw Der- 'eld liep de stoep op met een gevoel alsof zij in een wildernis van grauwe somberheid was terecht gekomen. He straatdeur, waarvan de verf na genoeg verdwenen was bleef dicht, mettegenstaande haar herhaald bellen maar eindelijk verscheen er toch een magere vrouw met kwaadaardige oogen, die de deur met een ruk open trok; maar de woordenvloed, die zij blijkbaar van plan was uit te storten, werd binnengehouden, toen zij de goedgekleede bezoekster op de stoep zag staan. Woont juffrouw Hilary Donald son hier? vroeg Anstice, en juffrouw Ryles, de kamerverhuurster, die haas tig haar blouse van boven met de eene hand had dichtgetrokken en met de andere een lok haar uit het gezicht streek, antwoordde onderdanig: Ja, mevrouw. Zij woont hier met haar moeder. „En meneer Donaldson? Is er ook een meneer Donaldson?" „Lieve hemel nee mevrouw. Me vrouw Donaldson is een weduwe, ik heb haar nooit anders gekend, die ar me stakker is vreeselijk arm achter gebleven". „Kan ik juffrouw Donaldson spre ken?" Anstice liep de nauwe gang in, in de hoop de spraakzame juffrouw te doen zwijgen. Maar juffrouw Ryless was niet gauw uitgepraat. „Arm kind, zij heeft zich zoo onge rust gemaakt, want haar moeder is gisteren niet teruggekomen. Het is een zegen dat er een dame als u bij haar komt. Ze kunnen hun huur ook niet heelemaal betalen. Niet dat ik het hen lastig maak, maar ik ben zelf ook maar een arme vrouw, die met moeite een zuur stuk brood verdient." „Ik zou nu graag juffrouw Donald son spreken", drong Anstice aan, toen juffrouw Ryless even zweeg om op adem te komen. „Wilt u mij bij haar brengen?" Daarop opende juffrouw Ryless 'n deur en liet Anstice een kamer bin nen zooals Anstice van haar leven nog nooit gezien had. Een versleten een nivelleerings- en neutraüseerings- proces in de vakbeweging officieel bevorderd, die van Katholieke zijde niet is te accepteeren. Het katholieke element zal in de meeste bedrijfsraden zoowel van werkgevers- als van ar- beidszijde in verreweg de meesle gevallen numeriek 't zwakst zijn. Ver lies van invloed en beteekenis der confessioneele inrichting zal tot ge volg hebben onberekenbare schade ofr het geheele terrein van het open bare leven en verlies van geestelijke waarden. Men denke slechts wat er in de gemeenten nog terecht komt van de zorg voor de groote gezinnen bij het georganiseerd overleg. VIII. Wordt dit voorontwerp tot Wet verheven, dan zal het een be letsel vormen voor de wettelijke maat regelen, welke van groot belang zijn voor de verwezenlijking van de orga nische staatsgedachte, n.l. een wet telijke regeling van de vakvereni gingen en van de bedrijfsvereni gingen en een reorganisatie van spe ciale wetten op het gebied der arbeids bescherming en der arbeidsverzekering, waardoor deelneming van de bij die wetten belanghebbende groepen bij de uitvoering ervan ter vervanging van de zuiver ambtelijke bemoeiing steeds meer zal worden mogelijk gemaakt en bevorderd en spontaan uit het bedrijfsleven voortgekomen sociale voorzieningen, zooals pensioenfondsen, kindertoeslagfondsen, arbitrageregelin gen ed. op een meersoliede juridische basis kunnen worden afgebouwd. Terecht constateerde de Minister in de zitting der Tweede Kamer van 4 December 1929 op dit terrein een rechtsnood. waarin dringend moest worden voorzien. Ziehier beknopt en duidelijk ons oordeel in acht punten samengevat. Het moment om met dit voorontwerp paardenharen sofa stond bij het ven ster en vlak daarbij een leuningstoel en een tafeltje, bezaaid met boeken; een grootere tafel die vol naaigoed lag, stond in het midden van de ka mer; een oude piano stond tegen den eenen wand en een ladenkast tegen den anderen, het karpet was op den draad versleten en aan de muren hin gen een paar goedkoope gekleurde prenten. Anstice was nog verdiept in de verbaasde beschouwing van deze grijnzende armoede, toen plotseling de deur open ging en een jong meis je onstuimig de kamer binnen kwam. Neemt u mij niet kwalijk, maar dit is zeker een misverstand?, begon het meisje. U komt mij toch zeker niet opzoeken? Ik ben Hilary Donald son. Zeker kom ik je opzoeken. Ik ben expres naar de stad gekomen voor jou. Voor mij? Onbeschrijfelijke ver bazing klonk in Hilary's stem. „Maar wat eigenaardig is dat! Moeder en ik kennen haast niemand. U bent ze ker een oude vriendin van moeder? Neen, dat ben ik niet, maar. An stice zweeg even, want ze deinsde te rug voor de moeilijke taak die haar wachtte. Ik moet je Zij ging naar het meisje toe en legde een hand op haar arm. Ik vind het vreeselijk naar, maar ik ben hier gekomen omdat omdat ik je slecht nieuws te vertel len heb". Slecht nieuws? Hilary hield den adem in en frommelde met haar han den aan de schort die ze voor had, maar op hetzelfde moment scheen ze bereid den slag te ontvangen, die haar wachtte. Karakter en moed, was Ansti- ce's gedachte toen zij voortging: Kindlief, het spijt mij, het spijt mij zoo vreeselijk en ik vind het af schuwelijk om je verdriet te doen, maar ik moet je slecht nieuws bren gen van je moeder. Van moeder? Maar u zei dat u haar niet kende. Waar is zij? Waar om heeft ze u hierheen gestuurd en waarom heeft ze mij zelf niet ge schreven als ze niet komen kan? Zij heeft een ongeluk gehad. An- stice's stem klonk nu heel zacht. Zij is gisteren weggegaan, nietwaar? Een ongeluk? Hilary's oogen staarden ontzet in de sympathieke oogen van de bezoekster en het meis je vervolgde: Ja, zij is weggegaan; de stad uit. Ik verwachtte haar gisteravond terug. Ze zei dat het wel laat kon worden, maar ze zou gisteravond in elk geval weer thuiskomen. Wat voor ongeluk is er gebeurd? Vertelt u het me gauw dan ga ik dadelijk naar haar toe. „Het was een droevig ongeluk; een heel, heel droevig ongeluk. De sympathie in de oogen van het kleine dametje, de ernst in haar stem, wer den door haar toehoordster niet mis verstaan. Hilary's hand frommelde niet langer aan haar boezelaar, ze bleef onbeweeglijk staan. U wilt toch niet zeggen dat moe derdood is?, fluisterde ze. Waarom hebben ze mij niet laten ko men? Er was geen tijd meer voor. O arm kind, sta daar niet te kijken als of je van steen bent! Anstice's stem beefde, er waren tranen in haar oogen. Het was een auto-ongeluk. Je moeder kwam in een huurrijtuig van het station en het paard schrok van het geluid van den motor. Alles wat er voor mevrouw Donald son gedaan kon worden, is gedaan. Het was zoo gauw gebeurd. Er was te komen, juist nu de bedrijfsorgani satie in de typografie, die tot voor beeld is genomen, een onherstelbaren knak heeft gekregen, lijkt ons wel by'zonder ongelukkig gekozen. De moeite aan dit voorontwerp besteed, ware naar onze meening op ander terrein beter te plaatsen ge weest. B.v. bij de reorganisatie van de economische afdeeling van het Departement, die nog steeps op zich laat wachten. Italië's politiek. Ter gelegenheid van de uitwisseling van de ratificatie-oorkonden van het vloottractaat van Londen hebben pre sident Hoover en MacDonald de hoop uitgesproken dat nu ook Frankrijk en Italië het eens zouden worden over hun vlootprograms, zoodat zij zich nog by het belangrijkste deel ervan dat kruisers, duikkooten en torpedo vaartuigen rantsoeneert, zouden kunnen aansluiten. Het is altijd geoorloofd hoop te houden, maar de gronden waarop deze kan berusten, worden steeds zwakker. Toen kort geleden het directorium der fascistische party in Italië ver nieuwd werd, is er de aandacht op gevestigd dat door de aanstelling van de nieuwe mannen nadruk werd ge legd op de groote beteekenis welke Italië aan verschillende vraagstukken in de Italiaansch-Zuidslavische grens streken en den gespannen toestand geen tijd meer om je te laten komen. Ik kan het niet begrijpen! Het doodsbleeke gezicht van het meisje, de ontsteltenis in haar stem, wekte alle teederheid in Anstice's hart. Moeder was heel goed toen ze gisteren weg ging, vervolgde Hilary, heel goed, alleen erg moe. Maar ze was altijd erg moe. Ik kan niet begrijpen dat moeder dood is. Ik wil direct naar haar toe. Ze wilde mij altijd bij zich hebben. Ik zal je mee terug nemen, zei Anstice vriendelijk. Mevrouw Donald son is in het huis van mijn broer in Grantley. Het ongeluk is vlak bij zijn buiten gebeurd. Ik ben zijn zuster, me vrouw Derfield, en je moet maar da delijk met me mee naar Grantley gaan. Ik weet niet, waarom moeder naar Grantley toegegaan is, ik begrijp het absoluut nietl Het is een afschu welijke droom en ik kan het niet ge- looven. Ze zei dat dat ze voor zaken op reis moest. Ik kan niet gelooven dat ze dood is. Ik kan het niet geloo ven. HOOFDSTUK IV. HILARY'S VOOGD. Ik hoop niet, dat u mij voor een bemoeial houdt, maar ik heb zoo met dat arme kind te doen en de vraag is wat nu? 'Ja, wat nu? Miles Harding, die in den salon van het heerenhuis zat, keek naar Anstice Derfield, met een som bere uitdrukking in zijn gezicht. Ik ben wel de laatste die zou wen- schen opgeknapt te worden met een aankomend meisje als pupil. Ja, dat ben ik met. u eens. Anstice's oogen schitterden verme tel en een geamuserd glimlachje speelde om haar lippen. Wordt vervolgd. JVaalwpsclie en Lanptraatsche if Hl', iiïintïïïïlm .RJMG OP HET iïVlft j- T rr. ERKEND DE BESTE

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1