HanflelsBorflerinBen. (Dir.) Küiir i Donders. lil Land cn Tuinbouw HEERENBAAI H. H. Fabrikanten en Grossiers. stallige en dubieuse Gratis rechtskundig Advies. De heer de Graaff wil nog even onder de aandacht brengen, dat het hoofd der school te Meeuwen de heer Mater, graag een kamer in zijn woning hij zou hebben. De Voorzitter zegt hier al meer van Ie weten en eens een bezoek aan den heer Mater te brengen om een en ander te bezien. Hierna wordt de vergadering ge sloten. De landbouwtelling 1930. Gaven we de vorige week een over- slchj van de beteekenis van de tuin- lerlj in ons land aan de hand van je voorlooplge gegevens van de land bouwtelling welke dit jaar in ons land gehouden is, thans willen we eens nagaan weike gegevens ons voor den landbouw van gewicht voorkomen. En dan bekijken we allereerst de rubriek paarden eens. In#l9l0 waren In ons land ruim 327 000 paarden, In 1921 ruim 363.000 en In 1930 In ons land ruim 297 000. Die getallen spreken van een tragedie, welke zich In de wereld der paardenfokkers heeft afgespeeld. In de naoorlogsjaren toch m er een groote vraag naar paarden en vooral naar goede fokpaarden. Er werden toen goede prijzen gemaakt met als gevolg, dat de paardenstapel aanzienlijk werd uitgebreid. Maar daarop kwam de terugslag. Het waar jelooze Duttsche papier maakte een handel met dat land onmogelijk. De goedkoope Belgische franken maakte ten concurrentie met dat land uitge sloten, de groote malaise die daarop volgde en waar we nog midden in zitten, maakte het geld schaarsch bij diegenen, die paarden moesten koopen en dat alles heeft tot gevolg gehad dat al die fokkers, wier bedrijf niet op een uiterst solide basis was ge. boawd, genoodzaakt waren de fokkerij er aan te geven. Wat we dan op het oogenblik aan lokkers in ons land hebben, die mo- gen we rekenen tot de zeer goede, die Ibans in hoofdzaak ons eigen land ran het noodige goede materiaal voor- zien. Alleen de groote winsten van enkele jaren terug zijn verdwenen. Meigden rundveestapel is het heel anders gegaan. Telde ons land toch In 1910 ruim 2 millioen runderen en was dit getal in 1921 slechts met enkele duizendtallen vermeerderd, in 1930 was de rundveestapel groot 352.000 stuks. Deze toont dus nog geen achteruitgang. En ook dat kun nen we verklaren uit de slechte eco nomische tijden, welke we thans door maken. De rundveehouderij, heizij dit melkerlj dan wel mesterij is, is de laatste jaren heel wat beter, dan de akkerbouw. En zoo is het niet te ver wonderen, dat heel wat akkerbouwers er toe overgaan, wat meer vee aan te schaffen, wat meer land in wei om te leggen, waardoor ze ook minder loon hebben uit te betalen, terwijl boven dien lage prijzen van het veevoeder mede een prikkel zijn om het mesten van vee uit te breiden. Het aantal schapen is afnemende. Dit feit is al verscheidene jaren bekend. Maar dat vooral het aantal heidescha- pen zoozeer zou zijn terug geloopen, ons nu de off cieele cijfers leeren, bad waarschijnlijk niemand kunnen enken. Het aantal heideschapen be droeg in 1910 bijna 114 000 in 1921 bijna 65 000 en in 1930 bijna 17 000, Waar is nu het beeld van de uitge- irekfe weide, waar de scheper met rijn „witgewolde kudde" den heelen verblijf houdt om des avonds in .tevreden stemming, omdat zijn heide toch zoo rijk is, terug keert naar luis, waar elk schaap zijn eigen kooi opzoekt Leeg zijn de schaapskooien en de scheper is een legendarische figuur «worden, welke alleen nog in de schoolboekjes zal blijven voortleven Dat het met de heideschapen dien Jant uit moest was te voorzien. De khapen zelf waren van niet al te beste kwaliteit, terwijl door de voortgaande ontginning der heide er voor hen geen Plaats meer overbleef. Daarbij had de boer de schapen, die hij vroeger in hoofdzaak voor de mest gebruikte niet meer noodig sinds hij het gebruik van kunstmest leerde kennen. Maar dat ook de andere schapen In aantal zijn ver minderd doet wel wat vreemd aan. tamers er is juist in de laatste jaren zooveel moeite gedaan, om het Tex- elsche schaap te verbeteren en men js daarin ook aardig goed geslaagd. d°o zelfs, dat dit schaap in het buiten land eenige vermaardheid heeft ver- "«gen. Toch is de schapenteelt achteruit gegaan. Zou dit misschien °°k al een gevolg zijn van het verbod "an den Invoer van versch vleesch in dogeland, die toch onze grootste af. "crn.r was van schapenvleesch I pe „koe van den arbeider", de geit, 'chijnt zich ook niet meer in die belangstelling te mogen verheugen als 8en jaar of 10 terug. Door heel het d heen is het aantal geiten buiten gewoon sterk afgenomen. Waren in 1929 ruim 272.000 geiten in ons land, in 1930 telde men er slechts bijna 131 000. Met meer dan de helft is dit aantal dus afgenomen. Daar moet wel een oorzaak voor zijn. Maar welke? De verschillende stamboeken zullen zich daarover te beraden hebben. Het is een ongezonde toestand wanneer de arbeider geen belangstelling meer toont in de geit. in een slotartikeltje willen we het een en ander mede deelen over het pluimvee en kleinvee DRAISMAvanVALKENBURQ'S- e A •iLEVERTR; LEEUWARDEN- INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. CAPELLE, 29 Oct. '30. Geachte Redactie. Beleefd verzoek tot plaatsing van onderstaande, waarvoor mijn dank, als laatste stuk. Het bestuurslid van de .Luchtvaart", - waarom teekent hij niet met zijn naam? heeft in zijfi stuk van Woensdag gemeend lieg maar raak, er blijft licht wat van hangen, want deze mijnheer? legt mij woorden in den mond, die juist door Versteeg ge sproken zijn en niet door mij. Het bestuurslid bevordert mij plot seling tot den baas in de club, terwijl ik het vijfde wiel aan den wagen was, en doordat wij, n.l. H. Vos en mijn persoon steeds op de kwade plekken in de club wezen, waren wy niet in tel, en Vos die met dat gekonkel niets van doen wilde hebben bedankte voor de eer, en vloog niet meer mee. Versteeg zei altijd als penningmees ter, zooals ik het doe is het goed. Terecht merkte C. v. d. Schans, enkele weken geleden op van de boekhou ding deugt geen snars van. Maar toch zei [anus, zooals ik het doe is het goed. Is het den liefhebbers duidelijk hoe men hier klokken regelt of afslaat geen stempel of handteekening, loodje behoeft ook niet meer, draai maar op I Een klok welke drie uur stil had gestaan van G. Vos, liep weer met den afslag nementoch prijs 1 en op twee plaatsen klokken regelen met één moederhorloge dat onge. loodt of gelakt is, dus steeds verzet kan worden, nu dan is het een klein kunstje om op de eene plaats alle prijzen te laten vallen en hier niets Dat is ook een zaak die hier de lief hebbers wat fijn vonden, zoodat zij er dikwijls met een niet uit zijn gekomen. En dan verklaart C. v. d. Schans hier, dat hij aan de juistheid en eer lijkheid van de Regeltngs—commissie van dezen zomer ten zeerste twijfelde, deze bestond uit: Ch. van Heeswijk, Versteeg en Spierings, en daar zat ik niet in. Op Vilvoorde een vroege duif en weer over het hoofd gezien, wat reeds meermalen door hem geconstateerd was en toen na veel moeite moesten zij toegeven in het café Maar ik wilde te eerlijk zijn en dat is uit den booze of heeft de Regelings—commissie H. Vos, soms niet twee prijzen toegekend, een half uur nadat de vlucht overal gesloten was. Maar men moet er den moed wat in houden en dan plukt men er later dubbel van. En van fatsoen gesproken, ik ont vang een brief van H. Dekkers, voor zitter. Breng den prijs terug anders klagen wij je aan, heusch Dekkers ge behoeft je om mijn gezin niet te be kommeren, ga je gang en ook op den Wittendljk. Maar verschillende leden hebben regelrecht bedank daar zij van mijn goed recht overtuigd waren en de nieuwe club heeft mij weer als Secretaris gekozen. Dat is het waar de schoen wringt, de concurrentie van de nieuwe club. En v. d. Schans vraagt hier aan den inzender van het stuk. of hij, je snapt het, zelf zoo'n knoeier en konkelaar is, dat hij zijn naam nog niet durft schrijven. Jongens die nog aan de oude club zijn, weest op Uw hoede. Namens het bestuur van de duiven club .Nog sneller". C. v. d. SCHANS, Voorzitter. M, MESCH, Secretaris. H. VOS, Penningmeester. Wij zullen desgewenscht aan een weder—antwoord nog plaats geven, als 't niet te bar loopt, dan is de discussie uit. RED. it rmkomen tot rust, kal- U W Zenuwen meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mljohardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bi] Apoth. en Drogisten CAPELLE. A.s. Zondag hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loon- schendijk des nam. 2 uur op te tre den Ds. Ewoldt uit Raamsdonksveer. Bij de door B. en W. der ge meente Sprang-Capeile gehouden aan- besteding van het vervoer van rivier- grint voor de wegen is dit opgedra aan den laagsten inschrijver, den heer C. J Oerlemans Mz. Gedurende den tijd, dat het land van Heusden en Altena tot het met mond- en klauwzeer besmette gebied behoorde zijn ter gemeente secretarie van Sprang Capelle ruim 200 vergun ningen afgegeven tot het vervoer van vee uit het besmette gebied. In verband met de a s. volkstel ling is men thans bezig met de nieuwe huisnummering in deze gemeente, welke werkzaamheden geschieden door den gemeentebode, den heer P. d. Schans. Op initiatief van Ds. Fokk.ema te Sprang zal in de gemeente Sprang- Capeile een comité worden opgericht tot het houden van Cbr. Winteravond lezingen, voor welk doel enkele voor aanstaande sprekers zullen worden uitgenoodigd. In het huisgezin van v. R, aan de Zandschel is een geval van rood vonk geconstateerd. In de plaats van den heer M. Mesch is tot secretaris der postdui venvereniging „De Luchtvaart", ge vestigd in het café van mej. Wed. A. v, d. Haart alhier, benoemd de heer E. Haverhals. Het ie elftal der voetbalver. .Excelsior* alhier speelt a.s. Zondag een thuiswedstrijd voor de le klas B.VB. tegen „Juliana" uit Heusden, terwijl het tweede elftal dien dag voor de 2e klasse B.V.B. naar Kaatsheuvel moet. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a s. Zondag des morgens half tien en des nam. half drie op te treden Ds. A. v. Willigen. Door de afd. Capelle van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders bond werd j.l. Dinsdagavond in het vergaderlokaal in de Nteuwstraat een propaganda—vergadering gehouden, waarin de Bondssecretaris, de heer A. Stapelkamp, als spreker optrad met het onderwerp „De roep der Chr. Vakbeweging". CAPELLE. Dinsdagavond hield de afaeeling van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks en Transportarbeiders een propaganda—vergadering in de vergaderzaal in de Heistraat, welke druk bezocht was. Te ruim half acht opent de voor zitter de heer J. Vos de vergadering op gebruikelijke wijze en heet de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder hoofdbestuurder M. Kurst uit Rotterdam. In zijn openingswoord wijst de voorzitter op de ernstige en moeilijke tijden die we thans beleven. We hebben daarom als christenen een zware taak. Verder wil spr. besluiten, door allen krachtig op te wekken, nu in de natuur alles begint te verdorren en te sterven en er een nieuw leven komt, n.l. de propaganda—actie voor de Chr. Vakbeweging. Dat allen, op de plaats waar God hen gesteld heeft, mede arbeiden aan den in— en uiter- lijken groei der afdeeling, en verklaart hiermede de bijeenkomst voor geopend. Hierna verkrijgt de heer Kurst het woord, welke begint met te zeggen dat het een verblijdend teeken is om te spreken over „De roep der Chr. Vakbeweging". Voor een twintigtal jaren werd er gezegd wat willen toch deze amechtige joden. Maar op den arbeid Van dat groepje arbeiders, er waren er toen nog maar enkele hon derden die zich schaarden onder de vaan der Chr. Vakbeweging, heeft grooten zegen gerust. Men heeft de Chr. Vakbeweging steeds zien groeien en er wordt heden ten dage rekening mee gehouden. Echter nog niet alle arbeiders, die bij ons behooren, scha ren zich onder onze vanen om heil te vinden in de beginselen. Hoevelen zijn er niet die met Gods woord hebben gebroken. Daarom hebben we als christenen een zware taak in deze ontredderde en verdwaasde wereld. om4e strijden tegen het ongeloof. We strijden echter geen klassenstrijd. In dit verband wijst spreker op 't woord door den Heiland gesproken „Gij zijt allen broeders en een Is Uw meester Dat legt de verplichting op: heb de naasten lief als U zelf. Onze strijd gaat om het recht, niet om de macht Om het recht zooals God dat ons in Zijn woord aangeeft. Door heel de H. Schrift loopt een gouden draad van het recht van den arbeider. Spr. gaat dan de historie na, wijzende op den belangrijken arbeid verricht door het driemanschap Schaepman—Kuiper Lobman en herinnert tevens aan den arbeid van oud—minister Talma, de pioniers der sociale wetgeving. Als we dit alles bezien, moeten we dank baar zijn en mogen we met alle vrij moedigheid spreken overDe roep der Chr. Vakbeweging. We hebben een taak als nooit te voren. De ouderen hebben de taak om te brengen het geestelijk voedsel onder de jongeren, opdat deze niet vallen in de klauwen van het socialisme en communisme. We hebben ze te overtuigen om pal te staan voor de Chr. beginselen. De Prot. Chr. Vakbeweging telt in Neder land ruim 80 000 leden. Maar de velden zijn nog wit om te oogsten, om de beginselen op maatschappelijk terrein uit te dragen. Met een opwekking om als christenen den goeden strijd te strijden omdat Christus voor ons heeft overwonnen, besluit spr. zijn gloedvol betoog, dat met ernstige aandacht werd gevolgd. De voorzitter brengt den spreker hartelijk dank voor zijn met vuur uit gesproken rede en hoopt dat het gesprokene er toe moge bijdragen dat we als leden der Chr. Vakbeweging onze roeping mogen verstaah?dankt de aanwezigen die dezen avond in zoo rrooten getalejzijn opgekomen en hoopt lat allen zullen medewerken dat ook in de toekomst de vergaderingen flink bezocht worden, waarna de bijeenkomst gesloten wordt en de heer Kurst met dankzegging eindigt. WASPIK. Op Zaterdag 8 Novem ber hoopt de Edelachtbare heer P. N. Dekkers den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren werd geïnstalleerd als Burgemeester dezer gemeente. Het programma der feestelijkheden luidt als volgt Om half tien zal in de parochiekerk een plechtige H. Mis van dankzegging worden opgedragenwaarna een openbare vergadering zal worden ge houden van den Raad der gemeente Van half twaalf tot half een receptie op het gemeentehuis. Om twee uur samenkomst der Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" bij de Eerwaarde Zusters. Om half drie kinderhulde onder begeleiding der Harmonie. Om 3 uur serenade der Harmonie. Om 3uur serenade van het R.K. Zangkoor,'.waarna concert op de kiosk bij ongunstig weder in de harmonie zaal om 7'/i nur. Het woonhuis van den Burgemeester zal worden versierd en des avonds electrisch worden verlicht. De gemeentenaren worden beleefd verzocht te vlaggen. Door de gemeentepolitie is tegen verschillende inwoners dezer gemeente proces-verbaal opgemaakt wegens het weigeren van aansluiting aan de Drinkwaterleiding. GEMENGD NIEUWS. Koppensnellersopstand op Formosa. In het binnenland van Formosa is een groote opstand onder de wilde stammen, in dat gebied woonachtig, uitgebroken. De inlanders vallen de geisoleerde politieposten aan de man schappen van een dezer posten in de provincie Taitsjoe werden gedood. Vijftienhonderd koppensnellers uit de bergen bedreigen de stad Hori. Te Moesja, nabij Hori, zijn, naar men vreest, reeds dertig Japansche families omgebracht. De verbindingen met Hori zijn verbroken. Het vermoeden bestaat, dat in dit district alle politie- posten overmeesterd zijn, waarbij de oproerlingen geweren en munitie heb ben buitgemaakt. De onlusten schijnen veroorzaakt te zijn door geruchten, dat de inlan ders gedwongen zouden worden de streek te ontruimen, nadat het plan tot oprichting van een electrische centrale was goedgekeurd. De troepen worden gemobiliseerd om de orde te herstellen. Het terrein van den opstand wordt door vlieg tuigen verkend. Autobus-ongeluk. Aan den Amoer—Jakoetskschen spoorweg, is, op 145 K.M. van het station Boljsjoj Newar, een ernstig autobus-ongeluk gebeurd. De bus, die te snel reed, is omgeslagen en in brand gevlogen. Drie arbeiders wer den op slag gedood, vijf zijn heel ernstig en achttien licht gewond. Kind in de wieg verbrand. Te den Hoef is gisteren ten huize van den arbeider J. H., de wieg, waarin een kindje lag van zes maan den, in brand geraakt. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een vijf-jarige knaap met lucifers speelde. Hoewel de moeder, die buiten het huis eenige bezigheden verrichtte toesnelde en geneeskundige hulp spoedig aanwezig was, slaagde men er niet in de kleine, die zeer ernstige brandwonden had bekomen in het leven te behouden. De moeder bekwam brandwonden aan de armen. Verkeersongevallen Gisterochtend is de auto van A Potsdammer, koopman te Coevorden 20-50U-per ons nabij die plaats tusschen een stoom tram en een boerenwagen geraakt. ?otsdammer sprong uit den auto en werd door de tram gegrepen en ge dood. I. Krammer, die met hem in den auto zat, bleef zitten en heeft geen letsel gekregen. Steekpartij op een kermis. Gisteren bevonden zich tijdens de kermis te Drachten eenige feestvie renden in het café J.. aldaar. Er ontstond ruzie met als gevolg een vechtpartij, waarbij van het mes ge- oruik werd gemaakt. Na de vechtpartij bleek, dat de 24-jarige ongehuwde arbeider J. v. d. Vlenlen, woonachtig te De Wilgen jij Drachten ernstig in den buik was gestoken. Een half uur later is hij aan de gevolgen overleden. Als vermoedelijke daders zijn door de politie, die onmiddellijk een uit gebreid onderzoek instelde, gearres teerd de 30-jarige muzikant D. T., afkomstig van Harkema Opeinde, en een zekere W., eveneens uit die plaats afkomstig. Zij zijn in verze kerde bewaring gesteld. Gistermorgen reed een vracht auto van de firnta Terpstra door de Kerkhoflaan te Rotterdam bij de algemeene begraafplaats Grooswijk. Achterop den auto zaten de 45-jarige J. C. Blok uit de Tuinderstraat en de 30-jarige J. G. Kloe uit de Van Vleeterenstaat. Plotseling is. vermoe delijk door het hevige schokken van den auto, de achterklep losgeschoten en beiden zijn met een hevigen slag op straat gevallen. De zware afsluitklep is daarbij losgeschoten en op het hoofd van Blok gevallen. Hij kreeg een ernstige schedelbreuk en de Kloe kreeg een lichte hersenschudding. Zij zijn beiden per auto van den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar Blok bij aankomst bleek te zijn over- eden. In 'tdiaconessenhuis te Leewarden s de 20 jarige Hans Ferwerda over leden, afkomstig uit Joure. die onlangs in de Schrans bij Leeuwarden door een auto bestuurd door den 18 jarigen J. Sjoerdsma, uit Boxum, is overreden, tengevolge waarvan hij een wonde aan den kuit opliep. De justitie heeft het lijk gerechtelijk doen schouwen. Gisteren heeft op den rijksstraat weg bij Twello een doodelijk ongeluk plaats gehad. De veekoopman Van Orden uit Apeldoorn is met zijn motorfiets tegen een uit Dev.enter komenden vrachtauto gebotst en zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar zijn woning is overleden. De motorfiets werd geheel vernield. Zondagmiddag wilde 't 16 jarige meisje T. M. Harms van den IJseldijk in Hattemerbroek, op bezoek gaan bij familie aan den overkant van den ljssel. By den oprit van de nieuwe ljsselbrug zou zij den weg oversteken en werd toen gegrepen door een luxe auto uit Meppel. Het kind was bijna dadelijk dood. Ongelukken. Maandagmorgen heeft men in een stoep nabij zijn woning te Slie- drecht het lijk van den 31-jarigen H. de B. gevonden, Overmatig gebruik van sterken drank door de B. zou de oorzaak van zijn dood zijn geweest. Het lijk is door de politie in beslag genomen. ADVERTENTIëN. Wenscht U eene vlugge, zaakkundige en billijke be handelingvan Uwe achter* Wendt U dan in vertrouwen alleen tot de Vennootschap Tuinstraat 46 TILBURG A iiniiitiiimilltllUUUdhiM

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5