EG..0 VAN HET ZUIDEN „Permanent Wave" Cor. v. d. Wiel B E RJC H T. TER VERGADERING H. de Bont-v. Huiten 8 No 87. Vrijdag 31 Oct. 1930. 53e Jrg. DERDE BLAD. MASCOTTA Opera comique in 3 aden. Muziek van Edrnond Audran. Op 9 en 10 November a.s. zal T.A.V E.N.U. een tweetal uitvoeringen géven van bovengenoemde opera, die om haar geestigen, pittigen muzikalen inhoud, snel haar verbreiding over alle groote theaters van Europa ge vonden heeft. Traditie getrouw zullen ure ook dit jaar eert korte uiteenzet ting geven. We laten hier volgen de le Acte. Allerwegen viert men 't feest van den wijnoogst, ook op de hoeve van Rocco. Knechts en meiden zingen hun vroo- lijke oogstliederen en tusschen al deze vroolijkheid in zit Rocco en staart somber voer zich uit. Hij kan niet vroolljk zijn. Alles wat hij probeert loopt hem tegen, altijd zit 't ongeluk hem op de hielen. Brand, ziekte onder het vee en meer ongelukken hebben hun schaduw over zijn leven uitge spreid en hem tot een somber mensch gemaakt. En op dezen dag dat alles blijdschap ademt en zijn vreugde uit zingt voelt hij zijn ongeluk eerst recht. Vol ongeduld verwacht hij de komst van zijn herder Pippo, die hij naar zijn rijken broer heeft gezonden, om zijn hulp in te roepen. Vele malen is Pippo reeds uitgezonden, maar evenzoo- veel malen kwam hij zonder hulp terug. Maar ditmaal zal 't niet te vergeefsch zijn. Pippo komt terug en brengt de gebruikelijke mand met eieren en een brief.waarin Rocco wordt medegedeeld dat nu zijn ongeluk ten einde is en dat het geluk ook bij hem zijn intrede zal doen. Bettina een Mascotta (mas- cotta is geluks aanbrengster) zal by hem komen inwonen. Rocco kan niet geiooven in Mas cotta. Wat zal die ganzenhoedster van zijn broer kunnen uitrichten tegen het noodlot dat hem overal vervolgt Nau welijks heeft echter de vrooiijke hup sche Bettina haar intrede by hem ge daan of 't schynt dat het geluk geko men is. Vorst Laurent XVII van Prombino doet hem de groote eer aan met zyn jachtstoet op zyn hoeve uit te rusten. Onder het gevolg van den vorst be vindt zich ook zyn dochter Fianetta, de verloofde van prins Fritellini. Op 't eerste gezicht wordt zy ver liefd op Pippo den schaapsherder. Pippo toch, een echt kind der natuur, kan haar meer bekoren dan die def tige verwijfde hovelingen en openiyk verklaart zy dit aan haar verloofde. Maar prins Fritellini voelt zich verre verheven, mede door zijn hoedanig heden, boven deze boerensnaken. Bet tina, die verliefd is op Pippo heeft de verliefde blikken der prinses wel ge zien en jaloersch als zij is, onderhoudt zij Pippo daarover. Deze stelt haar echter gerust, met de mededeeling dat ze in de a s. herfst zullen trouwen. Het geluk van Rocco is van korten duur, want het komt vorst Laurent ter oore dat hy een Mascotta bezit. Ook aan vorst Laurent zyn de ongelukken niet gespaard gebleven. Levert hij een veldslag dan móet hy 't onderspit del ven, gaat hy speculeeren dan dalen de fondsen. Niets loopt hem mee. Waarom moest hy nu juist bij zijn aankomst op de hoeve een kapotten stoel treffen en er doorheen vallen, waarom zat nu juist in zyn glas melk een meikever? Nu hy dan ook vernomen heeft dat Rocco een Mascotta bezit, maakt hy zich met het repht van een despoot, aanstonds van haar meester. Om even wel een boerenmeisje aan zijn hof te verbinden, dat gaat niet. En daarom besluit onze vorst haar in den edel- stand te verheffen en haar als gravin van Panada aan zyn hof voor te stellen. Als belooning wordt ook Rocco in den edelstand verheven en met ryke giften beloond. Al valt ook het af scheid van Pippo aan Bettina zwaar, toch is zij wel met de verandering ingenomen, hoewel 't haar spijt dat zij Pippo niet mee naar 't hof kan nemen. Maar dat gaat niet, vooral niet toen uit een reglement bleek, dat een Mas cotta geen huweiyk uit liefde mag sluiten dat ze hierdoor haar geluk- aanbrengenden invloed verliest. Oneer 't zingen van vrooiyke jacht horen vertrekt de hofstoet, waaronder de nieuwe gravin van Panada, naar de residentie van Laurent XVII van Pfombino. Vanaf heden een vaste Prijs in (Systeem Sugène) Complete behandeling Qameskapper Waalwijk. Qrootestr. 291-293. Telefoon 8 R.K. Hanzebond van Slagerspatroons. Waalwijksche af deeling opgericht. Daartoe opgeroepen door hef hoofd bestuur van den Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons, kwamen de Waal- wyksche slagers Woensdagavond in de zaal van café de Korenbeurs bijeen, om te geraken tot oprichting van een afdeellng „Waalwyk" van dezen bond. Er waren 11 slagers tegenwoordig. De vergadering werd geleid door den heer J. O. v. Eeden, Directeur van het Bondsbureau. Deze deed eerst mede deeling dat de Bondssecretaris, de heer van Geloven uit Tilburg, waarschijniyk verhinderd was de vergadering bij te wonen. Nadat de heer van Eeden de ver gadering met den christeiyken groet heeft geopend, zet hy in korte trekken het doel en streven van den bond uiteen. Het speet spr, dat niet alle slagers aan den oproep hadden gevolg gegeven, wat hiervan de oorzaak is kon hij nog niet beoordeeien, maar hij vreesde dat er voor vakorganisatie nog weinig gevoeld wordt. Spr. zal na een korte inleiding gelegenheid tot discussie geven. Spr. wysi erop dat enkele jaren geleden hier ook pogingen zyn aangewend om tot stichting eener ver. leniging tekomen, doch toen zyn de pogingen mislukt. Waalwijk behoort tot de enkele uit zonderingen, waar bet slagersbedryf nog niet is georganiseerd. In vrywel geheel Brabant is het bsdryf in den Hanzebond georganiseerd. Alleen Waal- wyk en Geertruidenberg moeten nog een afdeeiing krijgen. Het spyt spr. dan ook dat men enkele jaren geleden in Waalwyk geen vasten voet heeft gekregen, daar men overal ziet dat waar een organisatie is de toestanden ook veel beter zyn. Spr. acht het overbodig het doel van organisatie uiteen te zetten. We leven fn een tijd die vraagt om organisatie, overalls een worsteling te zien tusschen kapitaal en arbeid. Nu ook in het slagersbedrljf, een specifiek kleinbedrijf, ook de grootonderneming invloed tracht te krygen, moet er krachtig aangepakt worden. Men heeft tijden gekend dat er een betere regeling in de bedrijven bestond dan tegenwoordig. In de middeleeuwen gaf de organisatie een menschwaardig en rustig bestaan, waarvan tegenwoor dig niet kan worden gesproken. De strijd zooals die tegenwoordig gevoerd wordt moet noodzakeiyk uitioo- pen op uitputting van ons bedrijf. Door samenwerking en organisatie moet getracht worden betere verhoudingen in het slagersbedryf te krygen, en moet het bedrijf worden gebracht tot den stand waarop het recht heeft. Spr. wijst erop dat er den laatsten tijd ook in landbouwerskringen pogin gen worden aangewend om zich in het slagersbedryf in te dringen. In de plaatsen waar de slagers georganiseerd zijn heeft men betere verhoudingen gekregen tegenover de overheid, wat vooral in dezen tyd, nu zooveel van hoogerhand wordt voorgeschreven van belang is. Dan spreekt de heer v. Eeden over het regelend optreden van de overheid, dat zonder overleg met de slagers geschiedt en waardoor sommige maatregelen fnuikend werken. Ten opzichte van het beheer van het slachthuis heeft de bond altijd op het standpunt gestaan dat daar de taak van de overheid eindigt, waar het de zuivere economische leiding in ons bedrijf betreft. Spr. wijst er dan ook op dat de organisatie zelf reeds enkele slachthuizen in eigendom heeft. Waar het bedryf is geconcentreerd heeft de overheid de macht aan de organisatie moeten overlaten. Spr. wyst op een onlangs verschenen werk van Dr. Meijer, waarin deze zegt dat het ryk met de uitvoering der wet is belast, maar dat het algemeen beheer van het slachthuis behoort in handen van het bedrijf zelf. Waar voldaan is aan de eischen die de overheid voor de volksgezondheid stelt, moet het bedryf zelf optreden. Spr. wijst erop dat het ryk jaarlijks 4 mill, trekt uit winsten van den keu ringsdienst, wat een extra belasting op het bedryf beteekent. Wat de vakopleiding betreft, deze kan volgens spr het best geschieden door werkplaatsopleiding, aangevuld met avondcursussen. Spr. vestigt de aandacht op de groote versnippering die er in het bedrijf te constateeren valt. Een onder zoek heeft uitgewezen dat er in een groote stad als Amsterdam op de 134 gezinnen een slager woont, in de Zui delijke steden is het veel slechter, in Tilburg en Maastricht moet I slager bestaan van 80 gezinnen. Dit is een bewy» dat er een ongemotiveerde toe name van het aantal slagers plaats heeft. Vooral daarom Is het van belang dat er een goede organisatie komt, die weet wat zy wil en die richting kan geven. Ook ten opzichte van de afvalver werking staan schitterende perspectie ven open. Juist hier ligt nog een uitstekend terrein braak. Het is vooral zaak te zorgen dat ons bedryf niet in handen komt van hei grootbedrijf. Met succes heeft de bond onlangs den strijd aangebonden tegen de ge- legenheldsslagers. De laatste telling van den bond heeft uitgemaakt, dat de laatste 2 jaren van de 100 slagers er 66 minder dan f2000.— per jaar verdienden, dus niet meer dan een Wat gaat er gebeuren? EENIGE EN ALGEMEENE OPROEPING. De Waalwijksche Winkeliers-Vereeniging roept alie leden en Winkeliers op op Maandag 3 Nov., 's avonds te 8'/2 uur in DE KORENBEURS. Niemand verzulme deze vergadering bi] te wonen. flink werkman. De slagers weten goed dat de toestanden abnormaal zyn en de crisis ook hun bedrijf niet spaart. Na deze korte uiteenzetting leest de heer v. Eeden enkele berichten van verhindering voor en geeft dan gele genheid tot discussie. De heer Pullens wijst er nog eens op dat reeds dikwyis is getracht tot organisatie te komen, maar men schynt er over het algemeen niet veel voor te voelen. Nogmaals wijst dan de heer v, Eeden op het feit dat slechts Waalwyk en Geertruidenberg nog moeten aansluiten van alle Brabantsche plaatsen. Na een geanimeerde discussie, waarby sommigen zich heftig uitten, speciaal over toestanden in het slacht huis alhier, wordt met algemeene stemmen tot oprichting besloten. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heer Hub. v. Laarhoven als voorzitter, |os. Pullens, secretaris en van Oers, penningmeester. Vervolgens werden de concept statuten rondgedeeld. De volgende vergadering zullen deze statuten worden behandeld. .Omtrent de kwestie der vrybank aan het slachthuis zal door hethoofdbesiuur een onderhoud met den burgemeester worden gevraagd. Met een dankwoord, ook aan de pers, werd de vergadering gesloten. Opening Landbouwcursus. In het Oude Gemeentehuis te v m. Baardwijk werd dezer dagen, zooals wy reeds in een vorig nummer aan kondigden, een Landbouwcurcus ge opend. Behalve het bestuur van den Boeren bond, de Z.Eerw. Heer van Erp, en de leeraar de Heer Dees waren vele belangstellenden aanwezig. Door den Z.Eerw. Heer Pastoor van Erp en den leeraar den Heer Dees werden enkele woorden tot de leer. lingen gericht, waarin vooral op het groote nut van een cursus voor de jonge landbouwers werd gewezen, Dank werd gebracht aan 't bestuur van den Boerenbond. Oranje—Comité's. Naar wij vernemen zyn de uitge- noodlgden tot vorming van een Oranje- Comité in Oud Waalwijk (zonder St. Antonius parochie) door den burge meester ter vergadering opgeroepen in de raadzaal van het Gemeentehuis op Maandag 3 November a.s. R.K. Middenstandsvereeniging. Wy vestigen nogmaals de aandacht op de openbare lezing welke de Heer de Brabander uit Utrecht hedenavond in Hotel Verwiel houdt. Elk midden stander, die zyn eigen belang begrypt, behoort tegenwoordig te zqn. Wat de heer Brabander te vertellen heeft, is by'zonder interessant. Kom, hoor en oordeel. Woensdagavond is een afdeeiing Slagerspatroons opgericht. (Zie hier boven.) Er komt nieuw leven onder de Waalwyksche middenstanders. Zy be ginnen te begrypen, dat organisatie in landelijk verband de eenig ware weg is, om voordeelen te behalen. Het aantal leden neemt snel toe. De hon derd vol is thans het parool 1 Eerste Winterconcert jOefening en Vermaak Het a.s. groot Vocaal Concert der Waalwyksche Liedertafel belooft schit terend te worden, Naast den gast, Senor Luigi Fort, die nog pas in de opera „De Barbier van Sevilla", zulke triomfen vierde (men leze hiervoor de buitengewone recen sies in „De Maasbode", die anders in den regel niet zoo scheutig is met lof- betuigingen) biedt het Mannenkoor zelf een geheel nieuw programma. Het schynt dat het pas gevierde jubileum en de toen tot uiting gekomen sympathie van Waalwijks publiek voor „Oefening en Vermaak" deze vereeni- ging nieuwe krachten heeft bijgezet, want niet minder dan 4 nieuwe num mers zullen op het programma staan o.a het koor uit het groote werk „De Koningszoon" van den zoo pas ont slapen componist Willem de Haan. Wy maken het publiek er op attent dat het diploma van diegenen, welke zich thans als donateur wenschen op te geven, geldig biyft tol 31 Dec. 1931. Een gezellig bal zal den avond be sluiten. Nuts U. L O. school. De heer J Oenema, onderwyzer aan de U.LO. school alhier, is benoemd aan de openb. U.L.O school te Doorn. Centrale Verwarming. Bij aanbesteding is aan de Fa. Wed. J. Verhulst Zonen te Waalwqk ge gund het aanleggen der centrale ver warming in de villa van den heer v. d. Pant te Tilburg en in de villa van den heer H. Donkers te Waalwijk, bei de onder architectuur van den heer J. van der Valk te Tilburg. Aan genoemde firma werd ook het aanleggen der centrale verwarming op gedragen in de schoenfabriek van de fa. J. Blok van Heyst te Waalwyk. Bevolking. De gbevolklng onzer gemeente be draagt op het oogenblik 9930. Wij naderen dus snel de 10 000, maar wij betwyfelen toch of we nog in 1930, dit inwonertal zullen halen. Posterijen Waalwijk en Waspik. Op 1 November a.s. (Allerheiligen) is het kantoor voor postzaken gesloten vanaf 14 uur. De laatste bestelling en de laatste buslichting van de bybussen zullen niet plaats vinden. Gelegenheid tot afhalen correspon dentie voor iedereen vanaf 19.c0 tot 20 uur. Winkeliers. Blijkens vorenstaande annonce wor den tegen Maandag a.s., des avonds half negen, allt winkeliers van Waalwijk opgeroepen ter vergadering in „de Korenbeurs". De Waalwijksche Win keliersvereniging schijnt belangrijke mededeelingen te doen te hebben, voor allen van belang. Tweede Postale Uitvoering. In ons verslag van de Tweede Postale uitvoering van Zaterdagavond vergaten wij abusievelijk te vermelden het pianospel van Mej. Jeanne van Heijst, die op uitstekende wijze de beide humoristen begeleidde. Wij stellen er prijs op dit verzuim hierbij te herstellen. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEEDING. Koninginnedag v.m. Baardwijk Woensdagavond werd in de zaal van den heer P. van Cromvoirt een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een Vereeniging voor het organiseeren van feesteiyk- heden op den verjaardag van H M. de Koningin in v.m, Baardwyk, in den geest als de vereeniging „Koninginnedag" te v.m. Besoijen. De opkomsi was zeer druk zoodat direct tot oprichting der vereeniging kon worden besloten, waarvoor zich alle aanwezigen als lid opgaven, Besloten werd verder een voorloopig comité te benoemen dat tot taak heeft leden voor de nieuwe vereeniging aan te werven, een concept—reglement samen te stellen, en andere voorbe reidende werkzaamheden te verrichten. Op een nader te houden algemeene vergadering kan dan het definitieve bestuur gekozen worden. Tot leden van het voorloopig comité werden gekozen de heerert Ger. Velt- man, P. Dupont. A. de Leeuw, A. Donkers, C. Pullens, C, Schoep en Jos. Greve. Extra—tram. De extratram der Hollandsche Buurtspoorwegen (zie adv. Concert gebouw den Bosch), ter gelegenheid van de Opera La Traviaia op Dins dag 4 November, vertrekt ten 12 uur uit 's Bosch. Collecte. Biykens achterstaande advertentie zal a.s. Maandag in geheel onze ge meente eene coflecte gehouden worden ten bate der nationale stichting „Te huis voor alleenstaande Blinden" te Wolfhezen. Wy bevelen deze collecte voor de arme blinden gaarne aan. Strooper gesnapt. Toen een der laat3te nachten de jachtopziener Brok op surveillance was in 't jachtveld, snapte hij twee lichtbakdragers—stroopers. Een ervan wist nog tydig te ontkomen, maar den andere, zekeren H. Brok uit Waalwijk, kreeg hij na ernstig verzet te pakken. De opziener liep nog al wat builen en krabben op. Procesverbaal voor strooperij en verzet is opgemaakt. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, te houden op Woensdag 5 November 1930. Agenda 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering. 2. Mededeeling van de uitvoering, die aan de besluiten der vorige ver gadering is gegeven. 3. Ingekomen stukken. 4. Begrooting 1931. 5. Rondvraag. Ongeval. De 15 jarige H. Arends had Woens dagmiddag op de stoormschoenfabriek „Hollandia" het ongeluk met z'n rech terhand tusschen de splitmachinie te geraken, waardoor drie vingers ernstig werden verwond. Donderdagmiddag verbrandde z'n broer J. A. op dezelfde fabriek ernstig z'n arm. Dr. Langemeijer verleende geneeskundige hulp. Premlemarkt Waalwijk. Toegekende premiën ter veemarkt van 30 October 1930 (premiën van f2 50): W. A Baijens te Waalwijk 3 premiën. W. M Kuijsten te Sprang 1 L.v. Woensei te Waalwyk 1 W. Schilders te 1 A. v- Huiten te 1 J, van Loon te 1 A. v. Heesbeen te 1 A. J. de Roon te Capelle 1 A. v. Veldhoven te Waalwijk 4 A. v. Huiten te 2 C Klerkx te 1 J. Klerx te 2 M. v. d. Stelt te Almkerk 1 J. Ryken te Vrijh. Capelle 2 Stierenkeuring. Bij de gehouden najaarskeuring van springstieren zijn de volgende stieren goedgekeurd 1 zwartbonte stier van W. Ouwer- kerk te Sleeuwykidem van A. A. de Kort-Verhoeven te Dussenidem van I K. van Achterberg te Dussen; idem van C. Koiff te Almkerk; idem van J. van Hofwegen te Almkerkidem van A. P. Boll te Eethen, idem van G.J. W. Branderhorst te Eethen (2)idem van W. van Wijgerden en Ant. de Fyter te Andelidem van A. D. v. Buuren te Meeuwen en idem van Gebrs. Oer- lemans v. d. Schans te Drongelen(2). jubileum fa. A. en M. Ligtenberg te Dongen. Zaterdag is het 60-jarig beslaan dezer firma met grooten luister ge vierd. De feestdag begon met een plech tige H-. Mis in de St. Jozefkerk. Om II uur had de huldiging door het feestcomité plaats. Namens het personeel bood de heer j. v. Oostrum een bronzen plaquette aan. Van de recepiie werd een zeer ruim gebruik gemaakt, en aan bloemen kwam men natuuriyk niet tekort. In de zaal Musis Sacrum werd de dag verder in feeststemming doorge bracht. De geve! der fabriek was 's-avonds met schynwerpers verlicht. DRUNEN. Zooals gemeld, zal de installatie van burgemeester Mr. v. d. Heijden worden gehouden op Zaterdag 8 November. Woensdagavond had om half acht een bijeenkomst plaats van den gemeenteraad, waarbij tevens afgevaardigden van diverse vereeni- gingen en de verschillende buurten waren uitgenoodigd en enkele belang stellenden. Eerst werd besproken wie zich bereidj verklaarde aan den stoet deel te nemen, waarvoor een 13-tal vereenigingen zich bereids opgaven. Daarna werd het volgende comité gekozen: Twee leden van den Raad, Christ Muskens en R. v. Drunen, J. P. v. Rooij en J. v. Eewijk, beiden hoofdonderwijzers, L. Sikkers, J. Pel- ders, P. v. Drunen, A. Pijnenborg, C. de Gouw, Jos v. Kessel, B. de Gouw, W. v. d. Sanden, W. Hofman. Vervolgens had nog een korte bespre king plaats omtrent de plannen van den optocht en de route, doch daar kon nog geen besluit genomen wor den alvorens het comité wederom vergadering heeft. Wanneer en hoe laat de installatie zal plaats hebben wordt met burgemeester en wethou ders nader besproken. Woensdag liet het meisje van J.v.H. haar fiets 'n oogenblik onbeheerd staan tegen een haag. Terwijl zij even een boodschap deed, kwam juist de tram en nam de fiets een eind mede, zoodat deze geheel verbrijzeld werd. Zaterdag om 5 uur begint de biljartwedstrijd tusschen Wilhelmina en W.B.C. in het Jongenspatronaat. Zooals reeds was gemeld zou Donderdag 30 Oct. in de zaal der Jongenscongregatie een uitvoering ge geven worden, waarbij het duo De Laat uit Tilburg zou optreden. Deze uitvoering was tot nader orde uitgesteld in verband met de installatie van den burgemeester, die ook eveneens is uitgesteld. Thans vernemen wij dat getracht zal worden om in overleg met Mr. v. d. Heijden de installatie vroeger te doen beginnen omdat de tijd te beperkt is en ook omreden de burgemeester anders te laat in Elshout en Oud-Heusden komt. Ofschoon op verlangen van den nieuwen burge meester in Elshout de optocht op eenvoudige wijze zal geschieden, was het gewenscht vroeger te kunnen be ginnen. Aan de grens in de Wolfs- hoek zal Z.Edelachtbare en familie worden afgehaald door de beide wet houders, de comitéleden en de ver schillende vereenigingen met hun vaandels. Hier zal door den voor zitter van de feestcommissie den heer A. Willems het welkom worden ge sproken. Daarna trekt de stoet naar de versierde zaal op het raadhuis, alwaar de installatie zal plaats hebben, en waar de Z.Eerw. heer pastoor het woord zal voeren. Verder zal de burgemeester en familie met het comité zich per auto naar Oud- Heusden begeven, alwaar Z Edclachtb. door den heer v. Bladel wordt toe gesproken. Verder zal als er nog tijd is, met auto en rij vereeniging een tocht door Elshout worden gemaakt, ®OOOOOC«»OOOOCXX>OÖOOOOÖ<X>CXX> OOOQQÖOQOOOOQQQÖOQOO

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7