Nieuws uil Kaatsheuvel Handen VoWkL mm ruw of stuk nieuwsTjit heusden. terwijl de harmonie en liedertafel op enkele punten een paar nummers ten uitvoer zullen brengen. N1EUWKUIJK Zaterdag en Zondag j.l. hield de postduiven vereeniging „G. V. V gevestigd In calé Th v. d. Geld een onderlinge tentoonstel ing. Beide dagen was er een groote be langstelling. De keurmeester Jac. van Geloven uit Tilburg kende als volgt de prezen toe Vliegklasse oude differs: H. Kievits 1, 2, 3, 4 prijs, A. Sa muels Z.E.V. Vliegniasse oude duiven A. Samuels le prijs. H. Kievits 2.3, prijs, ri. de Bont 4e p<tjs. Vliegklasse jonge doffers. C. Coulen le prijs, A. Roestenburg 2e prijs, C. Coolen 3. 4e pr. H. de Bont Z E V. Vliegklasse jonge duiven: C. Cooien le prijs, H. de Bont 2e prijs, C. Coolen 3e prijs, A. Samuels 4e prijs, Th. v. d. Odd Z.E V. Schoonste oude vlleidt ffer H. Kievits. Scnoonste jonge vliegd, ffer C. Coolen. Door den secretaris H. de Bont werden na afloop met een woord van dank aan den keurmeester, de prijzen uitgereikt. Gedurende de tentoonsieiling heersente er in het caié van der Geld een gezellige drukte. 's BOSCH. Blijkens mededeeilng in de algemeene vergadering der sociëteit Casino zijn de onderhandelingen met de gemeente over het bouwen van 'n nieuwen schouwburg mislukt, nadat reeds eerder de plannen om naast de groote zaal 'n nieuwe zaal te bouwen, om ter plaatse van de militaire stallen een nieuwen schouwburg te stichten en om een nieuw gebouw te zetten in den grooten tuin, van de baan waren. Door bemiddeling van den burge meester zijn B. en W. daarna geko men met het plan om in samenwer king met Casino 'n modernen Schouw burg te bouwen. Het nieuwe gebouw zou niet meer heeten Sociëteit Casino, maar Concert en Schouwburggebouw. De gemeente zou een plaats voor dit nieuwe gebouw aanwijzen in ruil voor den grooten tuin. Casino moet zelf i 100 000 bij elkaar zien te biengen, terwip de gemeente f i75 000 tegen 43/4 pO. ter beschik king zou stellen. De txploitatie van den nieuwen schouwburg moest geheet onderworpen zijn aan de algemeene politie—veroidenlngen Vooral dit laatste was het hoofd bezwaar, vermits Casino daaidoor geheel zijn sociëteit moest prijsgeven, en tot medewerking daartoe achtte 't bestuur zien krachtens zijn mandaat, niet gerechtigd. Casino was bereid, de groote schouwburgzaal te laten vallen onder de algemeene politieverordeningen mits de overige zalen sociëteit zouden blijven. Het antwoord van B. en W. was daarop, dat zij vasthielden aan hun voorstellen en voorwaarden, waarop de onderhandelingen zijn afgesprongen. Het bestuur heeeft nu nieuwe plan nen laten ontwerpen. Het tegenwoor dige gebouw zou geheel worden ver bouwd. Voor de huidige groote zaal plaats biedend aan 800 personen zou 'n grootere komen mei 1100 plaatsen. Niei alleen de zaal, maar ook hei tooneel zou in de breedte en diepte worden vergroot. In de plaats van de tegenwoordige veranda zou komen een ruime foyer De kosten worden begroot op f 175.000. Het Destuur meende dit bedrag bij een te moeten brengen met een 4 pc< oblisatleleentng met obligaties k t 500 Vóór Kerstmis zal nu een nieuwe algemeene verg dering worden uilge schreven waarin de beide plannen, dai van het bestuur en dat van de ge meente naast elkaar zullen worden behandeld, om dan een definitieve beslissing te nemen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags halt tien en des namiddags 2 uur hoopi in de Ned H<*rv. Kerk alhier op te treden Ds. J Fokkema. Daartoe uitgenoodigd door het Bestuur, hoopt Ds. J Fokkema alhier op nader te bepalen datum een pro- paganda-rede te houden voor de Chr. Oranjevereeniglng „Het Drievoudig Snoer" te Sprang—Capeile, J 1. Donderdagavond kwam de Chr. Volksbond, in jaarvergadering bijeen. De voorz. de heer G. J. v. Wllligen- burg opende de vergadering, met het lezen van een gedeelte uit Gods Woord Ps. 2 (ongerijmd) en gebed, spreekt hierna een kort openingwoord, waarin hij allen een hartelijk welkom toeroept, in het bijzonder de afgevaardigen van de verschillende vereenigingen. Spr. wijst op den afval van dezen tijd en haalt hierbij aan. wat er den Psalmist van zegtWaarom worden de heidenen en bedenken de volken ijdelheid De Koningen der aarde stellen zich op en de Vorsten beraad slagen te zamen tegen den Heere en tegen zijnen Gezalfde, zeggen dan Laat ons hunne banden verscheuren en hunne touwen van ons werpen. Die in den hemel woont, zal lachen, de Heere zal ze bespotten. vrienden, staan, aldus spr. niet Wij aan de zijde van hen. die geen rekening houden met Gods Woord. Hierna leest de sec. j. Ruiter de notulen der vorige Jaarvergadering en het jaarverslag. Dit geeft ook reden tot dankbaarheidleesbiliotheek cn ontspanningszaal, hadden reden tot dank. J. C. de Roon brengt hierna verslag uit aangaande de financteelen toestand der vereeniging. Behandeling. Ingekomen stukken. Van Patrimonium en van den Chr Fabrieks- en Transportarbeiders ver eeniging, is een senrijven ingekomen omtrent de verlichting, zoowel bij den ingang als in de zaal. Dit licht de voorz. uitvoerig toe. Daarna brengen de afgevaardigden, namens hunne vereenigingen de beste wenschen over voor de Chr. Volks bond. Hierna leidt de voorz. een onder werp in: Economie en geestelijke crisis. Wij leven heden den dagen aldus spr. in een tijd van een groote wereld crisis. Sommigen denken, dat deze crisis nog een nawerking is van den grooten Wereldoorlog, moeilijk kan men volgens spr. hiervan een oplossing geven, al gelooven wij ook wel dat deze één van de oorzaken is. En dan komt de vraag, hoe staan wij als christen tegenover deze crisis. Wij weten dit alles is er om der zonde wil. De revolutie-geest, die overal ronddwaalt, werkt mee dat er in ver schillende landen geen koopkracht is, aldus spr. Men moet als christen dit vooropstellen Zoek eerst het Konink rijk Gods en al deze dingen zullen uw toegeworpen worden. In voorspoed dankbaar, in tegenspoed geduldig. Laten ook wij in de toekomst het vertrouwen stellen op God. Over dit onderwerp volgt, een breedvoerige en leerzame gedachte, wisseling. Na de rondvraag spreekt de voorz. nog een slotwoord en sluit de heer J. C. de Roon met dankzegging. WASPIK. Openbare vergadering van aen raad dezer gemeente op Vrijdag 31 October 1930 des namtd aags ten zes uur. Aan de orde is 1 Herziening wedde Gemeente ambtenaren. 2 Benoeming lid Burgerlijk Arm- Ocsiuur. 3 H.fftng 40 qpcenten op de fonds Ociasting. 4 Destructie van Vleesch. RAAMSDONK. De prijs van het bruinbrood is alhier met twee cent verlaagd en gebracht op dertien cent per acht ons. Bij de plaatselijke arbeidsbeurs stonden de vorige week als werkloos ingeschreven 24 grondwerkers, 1 tim merman, 1 metselaar en 1 scheepma ker. Zondag 2 November zal alhier het Sobriëtasbloempje ten verkoop worden aangeboden. De opbrengst komt ten bate van den Drankbestrij- dersbond. In een dezer dagen gehouden vergadering van de Zang- en Tooneel- vereeniging „Laetitia" is tot Secreta ris-Penningmeester gekozen de heer J. H. van Disseldorp. RAAMSDONKSVEER. Op 15 en 16 November a.s. zal de K. E. Postdui- venvereeniging „Prinses Juliana" in de zaal van den heer J. Kamp aan den Keizersdijk, een tentoonstelling hou den. Op Woensdag 5 November a.s. zal in het Henricusgebouw des na middags te half drie gelegenheid zijn tot kostelooze inenting. Dinsdagavond om 8 uur werd in de zaal van Hotel „Huis ten Deyl" een groote uitvoering gegeven door een R. K. Tooneelgezelschap uit Rotter dam. Opgevoerd werd het drama: „Biechtgeheim" in zes bedrijven, waarin plicht en opoffering werd voorgesteld. De spelers vervulden al len uitstekend hun rol. De groote zaal was geheel bezet; het was werkelijk een genotvollen avond. RAAMSDONKVEER Met goed ge volg liep van stapel van de werf der N. V. Scheepsbouwwerven vh P. en A. Ruitenberg het sleepschip .Salve", groot ca. 1200 ton, afm 75 00x9 20x 2,48 M. gebouwd voor rekentng van den heer H. J. Geenen te Vlijmen. Alhier werd een Chr. Meisjes- vereeniging opgericht met aanvankelijk 30 leden. Presidente werd Mej. A Oosterling, onderwijzeres aan de Chr. School. In de vacature van wijlen den heer A. J. Knaap werd tot Notabel gekozen met Algemeen stemmen den heer G. J. Knaap AJzn. Voor de Herv. Gem. zal Zondag morgen om half tien optreden in de Veersche Kerk Ds. Ewoldt. Om twee uur in de Dorpsche Kerk leesdienst. OEERTRU1DENBERG. Onlangs werd te Geertrutdenberg een dans- cursus georganiseerd, waarvoor veel animo was. Men was echter niet tevreden met alleen een danscursus, er kwamen grootere plannen, omrede ook zeer veel animo voor Cabaret en Varté bestond. Men besloot van den danscursus een vereeniging op te richten. Deze vereeniging werd ge naamd „Vereeniging Geertruidenberg en Omstreken" Secretariaat Koestraat 28 Het doel dezer vereeniging is. de leden, donateurs en donatrices, de vele winteravonden op zeer amusante wijze tè laten doorbrengen, door het geven van Cabaret en Var avonden. j Vele personen traden toe als lid of j donateur, niet alleen uit Geertrui denberg maar ook uit Made en Raams- donksveer. Het is te wenschen dat deze vereeniging zeer veel aangename ontspanningsavonden zal verschaffen en tevens tot bloei moge komen. DUSSEN. Zaterdag 1 November a.s. herdenkt de heer Jac. Wijtvliet, kan toorhouder alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de pos terijen. Ongetwijfèld zal het den ju bilaris dien dag aan blijken van be langstelling niet ontbreken. De broodprijs is alhier verlaagd per 8 ons met 1 cent en nu gebracht op 11 cent en de melkprijs is verhoogd van 11 cent tot 12 cent per liter. In verband met de lage varkens- prijzen worden hier de laatste weken door particulieren heel wat varkens „uitgehald" voor den prijs van 0.45 tot 0.50 per pond. VLIJMEN. Dinsdagavond hield de varkensverzekering „St. Cunera" hare algemeene jaarlijksche vergadering in het café H. Boom-de Vaan. Ongeveer 7 uur opende de voorzit ter M. H. Boom de vergadering en gaf het woord aan den secretaris G. van Engelen, die voorlezing deed van de notulen, die onveranderd werden vast gesteld. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo. In kas 1929 2040.12. Inkomsten 1826.22. Uitg. 1928.56. In kas 1930 1937.78. Voor de commissie van het nazierï der rekening werden benoemd W. v. Engelen en A. Boom. De heer A. van den Avoort bracht verslag uit als rapporteur van de com missie 1929. Spr. deelde mede dat de rekening keurig in orde is bevonden. Het bestuur deelde mede, dat over dit jaar in totaal 66 varkens waren gestorven. Verkiezing bestuur; aftredend wa ren voor wijk Wolput J. v. d. Wiel, wijk Heistraat J. Verboord, wijk Dorp H. Heesbeem wijk Dijk C. Couwen- berg. De 2 laatstgenoemden wensch- ten niet meer in aanmerking te ko men. J. Verboord en J. v. d. Wiel werden herkozen, terwijl voor wijk Dorp werd gekozen J. P. van den Munckhoff en voor wijk Dijk Adr. Heesbeen, welke allen hun benoeming aannamen. Het bestuur stelt voor, als een lid varkens koopt of verkoopt hiervan terstond kennis te geven aan den com missaris. Voldoet hij hieraan niet dan wordt over de loopende maand nog contributie geïnd. Heusden, 3U Oct. 1930. In „Concordia" hield de vereeniging „Heuauens Beiang" hare jaarverga- uciliig. De Secretaris bracht zijn de gelijk jaarverslag uit, terwijl de pen ningmeester rekening en verantwoor ding deed. De atnedende bestuurs leden, ue neer A. Boeten, J. Rosa en j. Vos werden herkozen. De heer Couwenberg besprak de wenschcitjkheid van een vóó.en uajaarsmaikt. Getracht zal woiden die ie vcrktijgcn. De heer Metselaar be pleitte het sloopen der wallen met net dog op wegenveibetering in deze streek desioten werd hiervoor de medewer king te vragen van het desbetreffende Comné in 't Land van Heusden en Attena. Medegedeeld werd, dat de onder nandcluigin over de opneming van een Ziekenfonds nog loopende zijn. gepoogd zal worden zien aan te sluiten oi] de Maatscnapptj ter bevordering der geneeskunde te 's Boscn, waarvan een goed resultaat wordt veiwacnt. Ten slotte deelde de Voorzitter nog mede, dat de totstandkoming eencr waterleiding binnen atzienbaicn tijd naar beslag kitjgt, waarna de bijeen, komst door den Voorz. weid gesloten met een woord van dank. Een zoonje van den heer M. viel bij het viaschen in de wiel te water, dooi spoedig toegeschoten hulp werd erger voorkomen. De Heusdensche Hengelsport— sportvereeniging houdt een ouderlingen wedstrijd op Zondag lb Nov. e.k. In een in het R.K. Vereenigings- lokaal belegde vergadering voor K. K. Werklieden traden als sprekers op de hceren Lelieveld en Hoogcrs resp. vrijgestelden van den R K. Melaai bewerkersbond en den Bond van R.K. Arbeiders. Beiden bepleitten met vuur de op. richting van een atdeeling, waaraan voor de werklieden groote voordeeten zijn verbonden. Bestolen werd te beproeven ook hier tot de oprichting eener atdeeling te komen. De HoogEcrw. Heer Deken sprak) een welgemeend woord van dank tot de sprekers voor de genomen moeite. Kaatsheuvel, 31 Oct. 1930. Llchtweek. Dat de lichtcommissie succes heeft met haar werk is wederom gebleken uit de collecte aan de huizen der burgerij gehouden. De bevolking be grijpt, dat waar hier iels geboden wordt van algemeen belang, waarvan 't geheel publiek kan prcffieeren er ook een algemeene steun moet zijn, die 't werk moet doen slagen. De commissie brengt de burgerij dank voor dezen steun en houdt zichnog gaarne bereid tot het in ontvangst ne men van bijdragen, waar bet niet mo gelijk was alle woningen te bezoeken. De Gem. Gas- en Electrlciteits- commissie stelde zich op een zeer breed standpunt door aan den Directeur een ruim crediet voor het doel te ver- leenen. De Gem. lichtbedrij ven hebben ondervonden, dat de lichtreclame van 't vorig jaar 'n succes geweest is door 't gehee e jaar gevoeld. Ook op ander gebied zijn de resultaten zoo van dien aard geweest, dat het beweren als zou onze lichtweek „een algemeen belang" zijn hoe langer zoo meer bewaarheid wordt. Mlssie-Naalkring. Op 9 en 10 November as. wordt wederom een Missie-tentoonstelling gehouden door den Missie Naatkring alhier. Het bestuur van den Naatkring doet een beroep op de zakendoende ingezetenen om iets uit bun voorraad af te staan voor de verlotingen bij die gelegenheid te houden. Naar we ver nemen zal de tentoonstelling beide dagen tot 8 uur 's n m. duren en dit jaar er proeigenomen worden met de „Ausschank van Kolfie en Thee" door de firma van Nette, Rotterdam. Vaandel-concert. Wij nemen de vrijheid het lezende publiek andermaal te wijzen op het groote vaandel concert, dat de Zang- vereeniging el Canto" Zaterdag 1 Nov. (Allerheiligendag) aanbiedt. Dit j vaandel concert wint nog aan belang rijkheid, daar tevens het feit herdacht wordt, dat op 18 Juli j.l. de Kon. Goedkeuring op de statuten der ver eeniging verkregen werd. De comoi- natie dezer twee feiten wordt in het programmanummer vaandel huide om vat. Het koor opent met een vaandel marsch, terwijl de WelEd. HeerL.J v.d Horst, voorzitter der Vereeniging een vaandelrede houdt. Het koor vervolgt met het Vlaggelied van J. P. J. Wierts en utt dankbaarheid voor de verkregen Kon. goedkeuring wordt gesloten met het immer imponeerende „Domine salvam fac" van J P. J. Wierts. Naast deze kleine koorwerken komt Bel Canto met een viertal groote koren utt, die niet alleen den durf van 't jeugdige corps, doch tevens zijn groe tende capaciteiten zullen vertolken. o.a. het Gloria in Excelsis Deo 6 stemmig koor k capeile van j. P. j. Wierts. Hymne an der Musik 4 stemming koot capeile van Lachner, Land— erkennung 4 stemmig koor met Bar. solo en Piano begeleiding van Ed. j Qiieg. „Er was erels" 4 stemmig komisch koor met piano van C. v. d. Linden. Met eenige kleine werkjes wordt het programma aangevuld. De heer Wooning zal met zijn sonoor Bar. geluid. „Die Lorehy" van Liszt en Lob de Ti ft ten van Schubert ten ge- boore brengen Het duo Alfiedo geeft groote verscheidenheid. Uit recensies ons getoond blijkt de heer Wily Al fredo over 'n tenor geluid bescnikt. dat haast niet te evenaren is „De Aria" uit Tosca L'Angelus de la Mere, zijn werken, die hl) met entrain doch ook met 't grootste gemak zingt. Het duo geeft ook praentig muzikaal en hu moristisch werk. Voor hei zanglievend publiek uit Kaatsheuvel en de omge ving is er Zaterdagvond beslist te ge nieten. Kon. Erk. Schieivereeniglng, i.l. Zondag had hier het jaarlijksch Koning- en prijsverschieting plaats van de Kon. Etk. Schietvereenlging „St. Jan" te Kaatsheuvel gevestigd bij de Wed. v. Berkel. De prijzen werden behaald als volgt De eerste prijs werd behaald door den heer A. Elshout, die eveneens Koning werd. 2e prijs W. Moolenschot. 3e S Pepping. 4e H. Moolenschot. 5e P. Siokkerman. 6e H. Jacobs. 7e D. Kops. 8e H. Dirks. 9e L. v. Berkel. 10e P. v. Boxtel. Over het afgeloopen jaar werden de staande prijzen behaald lste prijs W. Moolenschot met 102 punt. 2e prijs H. Jacobs met 84 punt. 3e H. Moolenschot met 76 p. 4e A. Elshout met 75 p. 5e S. Pepping met 69 p. KERKNIEUWS. Allerheiligen Allerzielen. Als een revue van helden gaan zij onzen geest voorbij, de heiligen, die begenadigde zonen en dochters van de Katholieke Kerk. Het is een lange pralende stoet, waarin alle maatschappelijke stan- Puffte waar en best verpakt I En— bonnen Door geschenken, I loet de huisvrouw telkens aan I WQNDER ARTIKELEN denken! I den vertegenwoordigd zijn. Meest priesters en monniken, doch ook lee- ken, van iederen leeftijd, knapen en ook grijsaards. Niets was voor de heiligen een hin derpaal op hun weg, ook niet zonden en gebreken. Want, opdat niemand den moed zou verliezen, heeft God ook hen die in de branding des levens vielen, die den weg insloegen naar 't verderf, tijdig doen opstaan of terug, geroepen. Geen enkele heeft zijn hei ligheid voor niets gekregen, doch het was voor allen den prijs van een ge weldigen strijd, een levensstrijd tegen zijn eigen slechte begeerten of tegen de onophoudelijke aanvallen van den duivel. Ook zijn er velen die werden uitge lachen en bespot door hunne mede- menschen, wien ze ten voorbeeld wil den zijn. En juist in deze mogen wjj moderne menschen, die bang zijn van elkaar, wel eens de goeden navolgen; wij die niet durven spreken over hoo- gere principes, maar die slechts laag bij den grond kunnen blijven. Zij hebben den last opgenomen en wier pen dien niet af, al drukte hij ook wat zwaar op hunne schouders. Wat maakt dan het verschil uil tusschen die eeuwige strijders en ons, die vallen over de minste oneffenheid op onzen weg? Dat verschil is het Godsvertrouwen, dat voor deze men schen de bron was van rijke werk kracht en standvastigheid. En velen van hen zijn gekomen als pioniers, als verkondigers der Eeu wigheid, in tijden van ongeloof. Bij hen is het gelooi werkelijk een levend geloof, dat geen onderwerping beteekent aan leege formules, zooals het door anderen te dikwijls wordt aangezien. En hoe verschillend waren de lé vens van vele heiligen, van elkaar. Ne men we een Aloysius, die geheel bui ten de wereld heeft gestaan, en die zijn eigen leven leefde, alleen met God. Hoe scherp staat daar tegenover de zielestrijd van St. Augustinus, die aanvankelijk werd meegesleurd in den stroom van het bedorven Romein- sche leven, doch op rijperen leeftijd gekomen, zich van zijn misstappen bewust werd en opstond om niet meer te vallen. Voor de Kerk zijn de heiligen de groote steunpilaren en voorbeelden voor hare leden. Allerheiligen is daarom een groote dag, dan zien wij deze groote Helden allen tezaam voor ons staan, man nen en vrouwen, werkers, strijders, die zichzelf hebben overwonnen. Doch allen sterren op den weg naar de Eeuwigheid, die onze lichten en weg wijzers moeten zijn. En dan volgt AllerzielenDe hep denking onzer beminde dooden, de overweging van het voorbijgaande, 't nietswaardige van deze wereld. Laten wij op den vreugdedag 't goede voor beeld nemen, laten wij op Allerzielen dag met onze lieve dooden ons her inneren, hoe vergankelijk dit leven is en waarvoor we geschapen zijn. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Kan het vleesch nietgoedkooper worden Algemeen klaagt men over malaise, weikeloosheid en over het feit, dat ondanks teiugloopende prijzen van schier alle grondstoff.-n, ook van slachtvee, het vleesch in den detail handel zoo duur blijft. Dezer dagen verzekerde men ons nog, dat de ver leden week in v.m. Baardwijk dood geschoten en naar het abattoir ver voerde dekstier 570 pond schoon aan den haak woog Gekocht voor f 195, zou dus het vleesch van dat dier op iets meer dan 34 ct. per pond komen, Doen wij voor verdere onkosten nog 6 cent per pond er bij (accijns wordt vergoed door de opbrengst van huid en afval) dan kost dat vleesch dus gemiddeld 40 ct. p. p. Voor klanten echter geiden de prijzen van f 0.70 tot f 1.10 naar gelang van kwaliteit. Mij dunkt, dat hier de kaas toch wel met wat al te dikke hompen gesneden wordt. Met harieiijken dank voor de plaats ruimte in Uw geëerd Langstraatsch Blad. Hoogachtend EEN HUISVADER. Mijnheer de Redacteur. Mag ik een kleine plaatsruimte van U om eens te herinneren aan een der laatste raadsvergaderingen, toen de meerderheid van den gemeente raad, op verdediging van den voor zitter op eerlijkheidsgronden, besloot het nog resteerende bouwterrein in de Mr. Coothstraat te verkoopen aan den heer Van Helvoirt-de Nija en niet aan den heer Spapens. Voor den heer Spapens pleitte da hij 't eerst officieel (schriftelijk) de aanvraag had ingediend, dat hij er een mooi dubbel heerenhuis M® weer spoedigzechten heel met Purol.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 8