revaarl met de reorganisatie der gasfabriek in 1927 ook een reorganisatie onder het pcfsoneel heeft plaats gehad en men dus de jaren voor 1927 thans buiten beschouwing moet laten. Aanvankelijk dacnt men door de reorganisatie enkeie personen op wachtgeld te moeten sitllen of naar Oemeentewerken te moeten zenden, duch' de praciijk heeft bewezen dat dit niet noodig was vooral door het uitvoeren van werken in eigen beheer. Nu gebleken is dat allen te wetk gesteld konden Olijven achtten wij den tijd gekomen om ook van Drongelen een vasie aanstelling te geven, hetgeen intusschen reeds ge schied is. üe heer Pullens wijst er op dat in de instructie staat, dat als een arbeider 3 jaar los in dienst is geweest zijn vaste aanstelling moet volgen. Nu rekent de heer Smolders vanaf de reorganisatie maar hoe is het dan mogelijk dat hij voor dien tijd reeds 9 jaar los in dienst was. De heer van der Waerden vindt het ook niet in den haak dat iemand 9 jaar aaneen in tossen dienst wordt genouden. Bij het Rijk volgt gewoon lijk reeds na een jaar vaste aanstel ling. Ais tegemoetkoming voor deze han delwijze zou spr. willen voorstellen hem inplaats van t 21,direct het maximum zijnde f 23,— te geven. üe heer Verwiel zóu een dergelijk voorstel eerst in de commissie voor de Bedrijven willen doen behandelen. De neer Pullens, lid dezer commis sie, zegt ook omtrent net voorstel van B. en W. om van Drongelen voor vast aan te stelten op 121.niets te hebben vernomen. Üe heer Smolders meent dat de debatten gaan ui.wijden over punten die niet in den raad thuis hooren doch beter in de commissie bespro ken kunnen worden. Wanneer de heer Pallens meent dat een of ander niet in den haak is, had hij beter in de com missie-vergadering daarmee voor den dag kunnen komen, hij heeft daarvoor bij de rondvraag altijd gelegenheid. Na nog eenige discussie wordt besloten het advies van de bedrijfs- commissie over deze kwestie in te winnen. Door den heer Rox wordt er op gewezen dat door de reorganisatie der bedrijven de werkzaamheden van den hulp monteur en de le klas fit ters zijn toegenomen alihans dat aan hen meer zelfstandig werk wordt op gedragen. Nu wil men het loon van den hulp-monteur van f 30,60 op f 31, per week en van de belde fitters van f 29,- op f 31.- brengen. Spr. meent dat deze verhooging niet strookt met den meer zelfstandigen arbeid die deze arbeiders wordt opgedragen. Zoo gemakkelijk als men de salarissen van reeds gred gesalarieerde ambtenaren verhoogt, zoo karig is men met de verhooging van arbeidsloonen. Spr stelt voor de loonen der twee le klas finers in twee jaar te verhoogen van f29,— op f35,en dat van den hu p monteur van f30 60 op f 36. per week. Als vooibeeid haalt spr. aan dat in Dordrecht een chef fi.ter f2,000,— tot f3.000 verdient. üe voorzitter zegt dat een verge lijking van een chef finer te Dordrecht met deze werklieden niet opgaat. Hun werkzaamheden zijn na de reorganisatie hetzelfde gebleven, alleen doen ze deze meer zelfstandig en daarvoor hebben wij ook een verhooging van f29,— lot maximum f32,— voorge. steid. Zou men, zooals de heer R. x voorstelt, nog eens enkele guldens per week er bij gaan doen, dan wur den de verhoudingen verstoord en komen ze straks allemaal om verhoo ging üe heer Rix wil niet ontkennen dat de voorgestelde salarissen behoorlijk zijn en nadat ook de heer Smolders bet voorstel van B. en W. nader heeft toegelicht trekt hjj zijn voorstellen in. De heer Pullens vraagt of de voor zitter reeds iets kan mededeJen of bij onderzoek is gebleken dat ook Lelieveld te weinig loon heeft geno ten. De voorzitter zegt dat deze zaak nog onderzocht wordt. De heer Spapens merkt ten aanzien van waterverspilling door abonnement verbruikers op dat z.i. bij 90°/0 dezer aangeslotenen walerverspilling plaats heeft. Principieel is spr. daarom tegen abonnementstarieven, doch waar het overal plaatsen van meters te groote kosten zou meebrengen, zou hij in overweging willen geven op een andere manier een regelmatige con trole uit te oefenen door b.v op elke groep van 6 of 8 abonnementen een meter te plaatsen en bij geconstateerde verspilling de knoeiers te dreigen met metercontrole. De heer Pullens wijst er op dat de voorzitter reeds een jaar geleden de toezegging heeft gedaan een groeps- gewijze controle op de abonnement verbruikers toe te passen. De heer Smolders zegt dat de directeur der bedrijven reeds enkele groep—controles heeft uitgeoefend. Bij een groep van 4 woningen in de Putstraat werd geconstateerd da! in 40 dagen 26 M3 was verbruikt hetgeen neerkomt op 15 Ms per aangeslotene per 3 maanden. Bij een andere groep van 6 woningen was het verbruik 58 M3 in 40 dagen hetgeen neerkomt op 20 M3 per aangeslotene per 3 maanden ofwel 5 M3 meer dan de andere groep, maar welke bewoners dit grooter verbruikt veroorzaakt heb ben is niet te achterhalen. Dat kan alleen door het plaatsen van meters, doch het is bezwaarlijk deze abonne mentsverbruikers die ln het algemeen tot de minst kapitaalkrachtige klasse behooren meterhuur te laten betalen. Een andere radicaal middel tegen waterverspilling is de tapkraan niet boven den gootsteen aan te brengen maar spr. heeft aan den lijve onder vonden hoe hinderlijk zulks voor een huisgezin is. Spr. komt tot de con. cluste dat men de toestand maar zoo moet latett, de bronnen leveren over. vloed van water dat slechts 2 4 cent kost voor oppompen. Waar niemand verder over deze begroolingen het woord verlangt wor- den de electr. gas en waterl. begroo tingen ongewijzigd goedgekeurd. Begrooting Gemeentelijk Woning—, bedrijf. De heer v. d. Geld onderstreept nog eens de bemerkingen der begrotings commissie inzake den erbarmelijken toestand waarin tal van woningen verkeeren doordat niet tijdig vooreen goed onderhoud is zorggedragen. Be sluiten door de woningbouw.comm hieromtrent genomen worden niet of zeer traag uitgevoerd zoodat de com missie niet voor deze vroegtijdige verslechtering verantwoordelijk is te stellen Als hierin geen verandering komt, wenscht spr. een volgend maal niet meer voor het lidmaatschap dezer commissie in aanmerking te komen. De heer Eibers zegt, dat de com. missie het vorige jaar een contióie heeft gehouden en verschillende com plexen woningen heeft bezichtigd waar bij de algemeene indruk der commissie was, dat de toestand niet zoo erg is als zij veelal wordt voorgesteld Er waren wei gegronde klachten maar ook veel overdreven. Dit jaar zal zeker een bedrag van f 9500 aan onder houd worden uitgegeven hetgeen meer ts dan geraamd was. Wat betreft de klacht, dat de besluiten der commissie zoo laat worden uitgevoerd. Deze is volkomen gegrond, doch de andere commissieleden weten wel dat spr daar ook geen schuld aan heeft. Hij heeft intusschen andere maatregelen genomen waardoor in het vervolg de uitvoering van besluiten der commissie niet lang meer op zich zullen laten wachten. Een en ander zal spr. n.l. niet meer met den gemeentebouw- kundige maar met v. Well bespreken, die het verder in orde zal laten maken. De heer van Schijndel wijst nog op den erbarmelijken toestand aan de achterzijde van de gemeente woningen in de Mr. van Cooihstraat waar totaal geen verf meer op zit, verschillende ruiten zijn uitgewaaid en het houtwerk is verrot. Blijkbaar vindt men het voldoende als mtn ze aan den voor kant een beeije ophaalt. Spr. vindt het schande, dat de gemeente bouwkundige die hiervoor staat dit zoo laat hangen. Het is grievend voor de commissie dat aan hare besluiten niet op tijd uit voering wordt gegeven. De heer Eibers merkt op, dat men momenteel reeds met het verven dezer woningen aan de achterzijde bezig is Het vorig jaar zijn ze van voren en van binnen geverfd, maar alles kan niet gelijk gebeuren. Hij is het er echter mee eens dat met de uitvoering der besluiten van de commissie veel te lang wordt gewacht. De Voorzitter zegt, dat zijn eigen woning in geen 6'/2 jaar is geverfd, ofschoon het normaal om de 4 jaar diende te geschieden, doch hij vindt het persoonlijk moeilijk daarop de aandacht te moeten vestigen. Z i. dien de meu een vast systeem in te voeren, zoodat men tevoren weet wat ieder jaar gebeuren moet eis hiervan begroo- ling kan opmaken. De heeren Eibers, van Schijndel en v. d. Geld merken op, dat vroeger door den heer B. Timmermans het zelfde idee is aan de hand gedaan en den gemeentebouwkundige is opge dragen een staat van alle woningen aan te leggen; men heeft echter nooit iets van hem te zien gekregen. De heer Rokx zou de leden der bouwcommissie willen verplichten de gemeente-woningen regelmatig te ln- specteeren, doch de voorzitter merkt hem op, dat zulks niet gaat en men een en ander aan het beleid der com missie moei overlaten. De heer Passier vindt het zeer practisch, dat men een vast systeem wil invoeren en de woningen b.v, om de 4 jaar wil laten verven, doch er wordt vaak zulk slecht materiaal door de aannemers daarvoor gebruikt dat deze verf er soms na een jaar reeds af is. De raad dringt er op aan, dat de gemeentebouwkundige hierop nauw lettender zal toezien en het te gebruiken materiaal zal controleeren. Begrooiing Gemeentewerken. De heer Puilens vraagt waarom naast de boompjes die op den Dijk achter Baardwijk zijn geplant paalijes zijn gezet. Gewoonlijk doet men dat om daaraan de boomjes vast te zetten teneinde ze recht te houden, doch hier staan nog altijd de paaltjes los naast de boompjes. De heer Eibers zegt dezelfde vraag ook aan den gemeentebouwkundige te hebben gesteld die er op antwoordde dat die paaltjes dienden om er niet tegen aan te loopen. (gelach). De heer Puilens begrijpt niei, dat de heer Eibers met zoo'n antwoord genoegen heeft genomen. Hij vindt het treurig, dat een gemeente bouwkundige zooiets zegt om er van af te komen, waar toch iedereen weet dat die paal tjes eigenlijk een ander doel hebben, anders had men ze niet in het ver lengde der boompjesrij moeten plaatsen maar er voor. Verschillende boompjes zijn reeds uitgerukt het wordt tijd, dat er eens naar gezien wordt. Door den heer v. d. Geld wordt er nog op gewezen, dat verschillende kieine gemeentegebouwen brandspuit huisjes, transformatorhuisjes, urinoirs, enz. er zoo onooglijk uitzien, voor namelijk doordat ze met reclamebiljet ten worden beplakt, terwijl de heer Pullens de aandacht vestigt op den slechten toestand van het eene urinoir dat men in Baardwijk heeft en aan dringt op plaatsing van een tweede urinoir ter hoogte van de Heul aan het Hoogelnde. De voorzitter zal hieromtrent nader met een voorstel komen. Nadat hiermede de verschillende bedrijfsbegrooiingen zijn afgehandeld en ongewijzigd goedgekeurd stelt de voorzitter de gemeente-begrooting aan de orde. Bij volgno. 1 batig slot der rekening 1929 maakt de heer v. d. Waerden de opmerking dat dit overschot van f58944 91 ruim 32°/0 bedraagt van de totale inkomstenbelasting en dat het overschot van 1930 wel f 60 000 zal bedragen. Al deze gelden zijn door de inwoners teveel opgebracht doordat de belastingfactor niet werd verlaagd zooals z.i. had behooren te geschieden. Reeds nu staat het bij nem vast dat het overschot van 1930 tenminste f 24 000,— zal bedragen als de raad deze ontwerp-begrooting zou goedkeuren. Bij volgno. 5 stelt de heer van der Waerden voor de van het Rijk te ontvangen uitkeering uit het gemeente fonds met t 2 000,— te verhoogen, gebasseerd op de voorloopige bereke ning van het Rijk. De voOTzitter zegt dat B en W. de begrooting veilig moeten opmaken en bij de opgave van het Rijk uitdrukke lijk is vermeld dat 't slechts een voor. loopige berekening was zonder bindend karakter. Daarom moet hij ontraden deze uitkeering hooger te ramen daar het niet verstandig is op meevallers te rekenen. Het voorstel van den heer van der Waerden wordt door niemand ge steund. Bij volgno. 28 herhaalt de heer v d. Waerden zijn reeds vroeger gedane vraag om de stemhokjes in de ver. schillende stembureaux zoodanig in te richten dat de stemming absoluut geheim blijft. Op 't oogenbllk hebben niet alle ingezetenen het geruststellende vertrouwen veilig te kunnen stemmen zooals hun goeddunkt. De voorzitter zegt dat hij als voor. ziller van hr.t stembureau nog nooit heeft kunnen zien hoe iemand stemde. De stemhokjes moeten volgens voor schrift zoodanig worden opgesteld dat het stembureau hierop goed toe. zicht kan uitvoeren opdat er geen onregelmatigheden plaats vinden, leder, een is in de gelegenheid zoo te stem. men dat niemand kan zien op wie hij zijn stem uitbrengt. Verschillende leden beamen dat ztj nooit hebben geconstateerd hoe iemand stemde, doch de heer v. d. Waerden heeft in het gymnastieklokaal opge. merkt dat het stembureau zoodanig voor de hokjes was geplaatst dat een scherp opmerker zou kunnen zien ol iemand op een naam onder of boven op het biljet zijn stem uitbrengt. De menschen voelen zich niet veilig. De heer Eibers zegt dat er slechts een persoon is die ooit reclame heeft gemaakt en dat wa9 iemand die zich anders nog al tamelijk vrij en veilig voelt, die wilde maar wat herrie uit. lokken en beweerde daar niet te durven stemmen. Niemand ondersteunt het verzoek van den het v. d. Waerden om de stemhokjes te verbeteren. Bij volgno. 62 vraagt de heer Pas sier of aan den hoofdagent Kuypers die bij afwezigheid den inspecteur moet vervangen hiervoor niet eenige salarisverhooging toekomt. De voorzitter zegt dat het salaris geregeld is zooaj^ in andere plaatsen, Dat vervangen van den inspecteur brengt gewoonlijk niet zooveel ver antwoordelijkheid mee daar de dienst slechts behoeft te worden uitgevoerd zooais door den inspecteur is inge richt. bij langdurige vervanging b.v. bij ziekte zou er wel iets voor kunnen zijn hem een gratificatie daarvoor toe te kennen. Bij volgno, 72 vraagt de heer v. d. Waerden of de verlichting weg wa tertoren en le Zeine nog voor den winter klaar komt waarop de voor zitter antwoordt dat men hieraan druk bezig is en de buizen reeds zijn gelegd. Bij volgno. 89, batig saldo vieesch. keuringsdienst, een pro-memorie- post, stelt de heer v. d, Waerden voor hiervoor een bedrag van f 2.000,— te ramen, waar deze de laatste drie jaren ruimschoots dit bedrag heeft opgebracht. De voorzitter merkt op dat men dergelijke pro-memorie posten zoowel bij de inkomsten als bij de uitgaven aantreft en deze elkaar gewoonlijk dekken. Vooral nu in Drunen een fabriek is aangekocht om voor nood- slachthuis in te richten is het zeer onzeker of van dezen post iets bin nenkomt. Het voorstel van den heer v. d. Waerden wordt door niemand ge steund. Bij volgno. 91, crediet aan de Zwem vereeniging, wijst de heer van Driel op de moeilijke financieele omstandig neden waatin deze vereeniging ver keert. Spr. zou als bewijs van sym pathie voor deze vereeniging detente van dit crediet als subsidie willen geven om zoodoende de vereeniging in staat te stellen de noodige materialen aan te schaffen en de weg naar de zwemgelegenheid te verbeteren. De Voorzitter zegt dat van de Zwem- vereeniging een verzoek was ingekomen om financteeien steun. Wij hebben aangetoond hoe naar onze meening met een beeije activiteit de inkomsten der vereeniging zouden zijn op te voeren en ons bereid verklaard een nieuw crediet van f350voor aanschafing van een bootte verleenen. Het bestuur is echter op ons antwoord niet meer teruggekomen, het schijnt ons niet meer noodig te hebben. Door geen der ingezetenen wordt gebruik gemaakt om aldaar gratis le zwemmen, het zijn dus alleen de ieden die van deze zwemgelegenheid profiteeren. De heer van Driel meent dat het bestuur de contributie niet kan ver hoogen om meer inkomsten te krijgen want reeds nu is de hooge contributie voor velen een bezwaar om lid te worden. De heer v. d. Waerden vindt de Zwemvereen! ging een algemeen belang en door gemeente subsidie zal men misschien i|, staat zijn de contributie te verlagen of een progressieve helfing kunnen invoeren naar gelang van het inkomen, 'dan zouden er veel meer gebruik van maken. De heer Pullens voelt ook voor een subsidie va n gemeentewege. De heer i ran Driel zegt dat de Zwem- vereeniging de weg naar de zwem inrichting ;aarne voor auto's bereid- baar zou vu illen maken. De heer Smolders vindt dat het toch te ver fgtiat ais de gemeente moet steunen o pdat men er voortaan met de auto zo u kunnen komen, laten de belanghebbenden daarvan zelfde kosten betalen. Het bestuur beeft op de wenken vain B en W. niets meer van zich l.'iten hooren. maar als de raad zich fin beginsel voor subsidiever— leenimg uitspreekt dan zouden wij het bestuuir nogmaals kunnen vragen ons de rekening over te leggen dan kunnen wij n ader onder het oog zien op welke wijze de gemeente zou kunnen helpen Alduk wordt besloten. Bij volgno. 121 merkt de heer van Driel, op dat bij de retributiehtffmg voor luifels een zeer onbillijke belas ting vindt en hij betwijfelt of wel steeds voldoende rechtsgrond aanwe z'rg is om deze htffmg toe te passen waar vele n hun troittoir aan de ge meente hebben afgestaan onder voor behoud van rechten. De voorzitter en de overige leden van den raad deelen het gevoelen van den heer van Driel, waarop besloten wordt deze nieuwe htffing voorloopig buiten werking te stellen. Bij volgno. 124 opbrengst van de straatbelasting steit de heer van der Waerden voor dezen post met f 500 te verhoogen omdat er het laatste jaar veel is bijgebouwd. De heeren Pullens en Rox steunen het voorstel dat in omvraag gebracht wordt verworpen met 8 tegen 5 stem me». Voor stemden de heeren van der Waerden, Puilens, Rox, van Driel en Psssisr Bij volgno. 122—129, onderhoud van wegien, merkt de heer Puilens mamenii de begrootings—commissie op dat net antwoord van B. en W. op hun rapport hen niet bevredigd heelt. Er is in 19.0 in totaal een crediet van I 12580,— voor de wegen toege staan, terwijl niettemin de wegen over het algemeen in slechten staat hebben verkeerd. Nu wordt op deze begroo ting slecht» f 11992 04 geraamd, dus nog minder dan in 1930zulks geeft naar het oordeel der commissie wel reden tot bezorgdheid. Wat de kwestie van de polderwegen betreit kan de commissie zich met het voorstel van B. en W. vereenigen dat hieromtrent nader prae—advies wordt uiigebiacht. De voorzitter merkt op dat juist door hel hoogere bedrag dat in 1930 aan de wegen wordt ten koste gelegd sommige wegen zoodanig verbeterd zullen worden aat zij over 1931 min der aan onderhoud zullen kosten. Hij zou daarom in overweging willen ge ven het nog een jaar at te zien. De heer v. d. Geld meent dat de grootste lout zit in het niet tijdig her steilen der wegen. Die weg naar Sprang verkeert reeds zoolang in een eltendi- gen toestand. De voorzitter meent dat de gemeente bouwkundige vroeger te veel in de richting van verkeerde zuinigheid heeft moeten wetken. Hij is altijd bang boven zijn begrooting te komen. De neer van Dnei wijst nog op den toestand van het fietspad in v.mt Be- soijen. De voorzitter zegt toe hiernaar een onderzoek te zullen instellen, Volgno. 153. Huur van gemeente- woningen getfi dhr. v d. Geld aanleiding om in een uitvoerig betoog te wijzen op een onbillijkheid welke jarenlang bestaan heeft bij de verhuring van 2 woningen aan de Mr. van Cooihstraat aan de heeren de Vries en Cnarpentier. De manier waarop B en W. ge. meend hebben deze onbillijkheid op te heffen noemt spr. niet in oen haak. Hij kan zich voorstellen dat de heer Charpentier met zoo'n «gesjacher* niet te doen wii hebben. De Voorzitter wii even een juiste uiteenzetting geven van deze kwestie, üe heer Charpentier is hem ge komen en vroeg om een studeerkamer boven de keuken te willen bouwen, zooals ook in de woning van den heer de Vries het gevai is. Spr. heeft hem toen gezegd, dat indien de gemeente zulks zou doen de huurder rente en afljssing van deze kosten zou moeten betalen zooals ook de heer v. d. Waer den destijds heett moeten doen. De heer Charpentier wees er toen op, dat de heer de Vries f 612,— en hij zeli f 625,— huur betaalt, ofschoon zijne woning veel minder is en dus eigenlijk goedkooper behoorde te zijn. Wanneer nu door deze nieuwe verbouwing beide woningen ongeveer op gelijke waarde kwamen, ging het niet op om alle kosten op den heer Charpentier te verhalen, waardoor diens woning veel hooger in huur zou komen', üe heer Charpentier ging daarop dan ook niet in. üe onbillijkheid was echter hier mede naar voren gekomen en meen den wij te moeten wegnemen. Nu was de gemakkelijkste oplossing de huur prijs voor den heer de Vries hetzelfde te laten en voor den heer Charpentier te verminderen, doch dan lijdt de gemeente schade. Om nu dezelfde huur van beide woningen samen te ontvangen en omdat we tot de conclusie zijn gekomen tot in verhouding tot de andere woningen in die straat de huurprijs niet te hoog was, hebben B, en W. gemeend de huurprijs voor den heer de Vries tot f 637,— te verhoogen en voor den heer Charpentier tot f 600.— te verlagen. Nu ts het niet prettig dit als .gesjacher* te hooren betitelen als men meent de kwestie zoo billijk mogelijk te hebben opgelost. Over deze aangelegenheid ontspint zich een langdurige discussie. De heeren Verwiel en Pullens mee- nen, dat de woning van den heer de Vries hier buiten bespreking dient te blijven. Men kan deze niet meer laten betalen, omdat hier een verbouwing van die andere woning ter sprake komt. Iets anders is of, nu de on billijkheid gebleken is de beer Char- pentier niet in aanmerking komt voor eenige verlaging b.v. tot f 588,—. Andere leden merken op dat indien de heer Charpentier zooals gevraagd een kamer bijgebouwd wil hebben en hij de kosten daarvan door rente en aflossing moet betalen zijn huur dan weer boven cie van de Vries zou komer., ofschoon de woning in werke lijkheid minder waard is. Tenslotte wordt op voorstel van den voorzitter besloten om de huur van beide woningen te bepalen opt 625, en voor den heer Charpentier dan een Stof en microben besluipen Uw keel op dit moment. Vlug. neem Wybert! Wybert beschermt en desinfecteert. In origin, doozc a 25, 45 en 65

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2