1 Metselaars Kantenschrooier. Ie koop aangehoden een Kinderwagen, Wieg en 601. Beurs, bul- tilburb Laai al Die advertenties c F a. A. v. d.Wee-Cools Biedt zich aan gevraagd kamer bij te bouwen. Bij voigno. 154, opbrengstverpach Ung landerijen merkt de heer Rox op, dat de opgespoten Westeihavenkade in twee perceelen is verpacht aan W. Kuijsten. Hij acht het niet in het beiang van de landbouwers zulke groot perceelen te verpachten. Had men deze kade in kleinere perceelen verdeeld dan zouden verschillende landbouwers in de gelegenheid zijn geweest een stuk te paenten temeer waar hier weinig bouwgrond is. Hij iou in dergelijke zaken het advies van de landbouwers—vertegenwoor digers in den raad inwinnen. Ue heer Loeft zegt, dat men der gelijke smalle perceelen niet in zulke kleine stukjes verpacht. Wethouder Eibers meent, dat enkele boeren een beeije jaloersch zijn ge worden, omdat de bleten er zoo bui tengewoon gegroeid zijn, bij de desbetreffende volgno's merkt de voorzitter op dat het departement bet volgend jaar een post op de be grooting zat brengen voor de te stichten ambachtschool alhier en dat bij vergissing vergeten was een post op de begrooting te brengen voor het in stand houden der veemarkt waar voor besloten wordt alsnog f 800 op de ontwerp begrooting te plaatsen. Bij voigno. 312 Opbrengst opcenten grondbelasting steit de heer van der Waerden voor de raming met f 600 Ie verhoogen, doch zijn voorstel wordt door niemand gesteund. Bij voigno. 3i6 Personeele Belas— llng stelt de heer van der Waerden voor de raming f 2111 hooger te stellen. Ook dit voorstel vindt geen steun. Bij voigno. 320 Dekking voor kwade posten steit de heer van der Waerden voor dit bedrag met f 3585 Ie verlagen. De voorzitter ontraadt ten sterkste de aanneming van dit voorstel daar b| van verschillende menschen uit de schoenindustrie vernomen heeft dat de ;ang van zaken over 1930 bij die van 1!L9 ongunstig afsteekt. De heer van Driel wijst er nog op dat ook andere groepen o.a. de land bouwers een slechten tijd doormaken. Het voorstel van der Waerden wordt door niemand gesteund. ~ij volgn. 324 Opbrengst Gem, Ink. iel' geelt de heer v. d. Waerden eene lecijtering waarmede hij wil aantoonen dat de raming van B. en W. f 96i6. aag is. tiij stelt voor de geraamde opbrengst met dat bedrag te verhoogen. De Voorzitter bestrijdt de opvatting tan den heer v. d. Waerden door er op te wijzen dat volgens voorschrift li der geraamde opbrengst G. 1. B 93031 ten bate dezer begrooting ;omt, zoodat de becijfering van den van der Waerden niet juist is. Het voorstel van den heer van der Waerden wordt niet gesteund, Bij voigno. 325 Opcenten fonds, lelasting becijfert de heer van der Waerden, dat deze opbrengst veilig 11100 hooger geschat kan worden en doet overeenkomstig een voorstel, dat door den Voorzitter wordt ontraden en door geen der leden wordt ge- Heund, Bij voigno. 369 Gemeentewerken jeelt de heer Rox in overweging om net de uit de Grootestraat komende leien de Groensteeg, Nieuwstraat en Hooisteeg alsmede een stuk Winterdijk ii de Hooisteeg, waar veel gereden »ordt te verharden, Ook het stukje vanaf den hoek Nieuwstraat—Groensteeg naar den Winterdijk is vaak in zeer slechten toestand en zou met de uitkomende tóen verbeterd kunnen worden. De Voorzitter zegt toe een en ander le laten onderzoeken. Het lag toch de bedoeling de Groensteeg en Nieuwstraat met het oog op een even wel in te voeren één richting verkeer verbeteren, maar het verdere stukje 'aar den dijk is eigendom van den Polder. Bij voigno. 386 Onvoorziene uit een merkt de heer v. d. Waerden °P, dat deze post, gezien de al te "'lige ramingen niet zoo hoog behoef- "e te zijn. De voorzitter merkt op dat deze post zeer laag is gesteld in verhou- 1 tot het bedrag der totaal-be- Èrooting en in andere plaatsen naar "erhouding veel hooger wordt ge raamd. Geen der leden deelt de zienswijze den heer v. d. Waerden. Tenslotte doet de heer v. d. Waer- n nog bet voorstel om de geheele !ernieuwing van de Stationsstraat uit e' reservefonds te bestrijden waar- Oor het niet noodig is de opcenten 'P de fondsbelasting van 13 op 33 verhoogen. De voorzitter zegt dat het volgend 'ar alle gemeenten het aantal op aten op 38 moeten stellen. Als en hier thans 13 opcenten heft en e volgend jaar 38 is dit een veel êroote sprong omhoog wat niet ÏJn te bevelen is. ^et voorstel van den heer v. d. Waerden wordt alleen door den heer Passier gesteund zoodat het niet in stemming kan komen. Op den kapitaal dienst heeft ver der geen der leden eenige aanmer king, zoodat wanneer ten slotte de voorzitter te middernacht de verga dering sluit de begrooting ongewijzigd is goedgekeurd. WASPIK. Gemeenteraadsvergadering van Vrij dag 31 Oct. n m. 6 uur Voorzitter de Edelachtb. heer E. M. Dekkers. Afwezig de Heeren Rubbens en Schaapsmeerders. Aan de orde is 1 Herziening wedde Gemeente ambtenaren. De Voorzitter zet deze nieuwe re geling uiteen. De heer Brokx vraagt of het van Ged. Staten een verandering van tac tiek is, dat zij het gevoelen van den raad over dergelijke aangelegenheden vraagt. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten dit verplicht zijn. Er ontstaat eenige discussie over het wenschelijk zijn van de vereeni- ging der functies van burgemeester en secretaris. De voorzitter meent dat wanneer in een gemeente als Waspik de functies vereenigd waren één persoon voldoende reden van bestaan zou hebben. Nu is dat echter niet het geval en zal men er nog iets bij moeten doen. De heer Brokx keurt het ook af dat de Burgemeester zaken doet. Ook acht spreker het onbillijk dat ook de wed den der Wethouders verhoogd worden. In een kleine plaats hebben deze, naar spr. meent, geen plaats te vervullen en presteeren evenveel als een gewoon raadslid. Verder vraagt de heer Brokx waar om B. en W, in dergelijke kwesties niet met een advies of voorstel komen dat zou voor den raad een goede leiddraad zijn. De voorzitter merkt op dat B. en W. niet verplicht zijn een voorstel te doen. B. en W. vonden het dan ook beter in deze kwestie, waar bet gaat om de salarissen van den burgemeester en ook van de wethouders, geen advies te geven. De heer Brokx zou graag zien dat B. en W. in de toekomst meer met voorstellen komen. Verder zegt spr. zich wel met de nieuwe regeling te kunnen vereenigen, miis zijn bezwaren naar voren worden gebracht. De heer v. d. Rijken acht het oogen- blik dér verhooging alleszins ongunstig Wordt besloten niet accoord te gaan met de door Ged. Staten voorgestelde regeling 2 Benoeming iid Burgerlijk Arm bestuur. Op de voordracht staan de heeren A. van Strien, W. de Glas en P. de Winter. Met algemeene stemmen wordt de heer van Strien benoemd. 3 Heffing 40 opcenten op de fonds belasting. Vorigen keer werd besloten ditipunt aan te houden, om te zien of men er mei 40 opcenten zou kunnen komen. B. en W. meenen dat 40 opcenten ruimschoots voldoende zullen zijn. Met algemeene stemmen wordt het voorstel B. en W. goedgekeurd. 4 Destructie van Vleesch. In een vergadering van den Vleesch keuringsdienst te R'veer gehouden, beeft de directeur verzocht nog geen verbintenis met den N C.B. aan te gaan, daar eerst nog enkele gegevens moes ten binnenkomen, om te oordeelen of het contract voor de gemeente accep tabel is. De voorzitter zou daarom het voorstel nog liever even aan houden. Bij de rondvraag merkt Wethouder Vloelmans op, dat bij B. en W. een request is ingekomen, waarop de adressant reeds antwoord heeft ont vangen, zonder dat het in den raad is geweest. De voorzitter licht toe dat dit een verzoek om vrijstelling van de ver plichting tot aansluiting aan de wa terleiding was. B. en W. kunnen geen vrijstelling geven, wanneer het water dat men heeft niet eerst is onderzocht en goed bevonden. Dit was hier niet het geval, zoodat het verzoek van den heer Tweehuljzen toch niet kon worden ingewilligd. De voorzitter merkt nog op dat hQ reeds zeer geduldig is geweest met het opmaken van processen-verbaal voor niet-aansluiting. Reeds 1 Januari had iedereen moeten aansluiten en nu is het reeds November. Geen der leden verlangt hierna nog het woord en de vergadering wordt gesloten. in geheime vergadering werden hierna nog de plannen voor het jubi leumfeest van den burgemeester be sproken. BUITENLAND. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Masaryk voor verdragsrevisie. In de Britsche Saturday Review" verklaart deTsjecho Slowaaksche staats president Masaryk zich voor een ge deelte herziening der vredesverdragen. De twee grootste gevaren, die Europa op het oogenblik bedreigen, zijn de Poolsche corridor en het Hongaarsche vraagstuk. DoQr de verklaringen van veie Duitschers is het hem bekend, dat men zich in Duitschland nooit bij een tegenwoordigen toestand kan neerleg gen. Wat de Hongaarsche kwestie betreft, meent Masaryk, dat van een herstel van het Hongarije van voor den oor log geen sprake kan zijn, doch hij beseft de moeilijkheden van Hongarije en is bereid, er in toe te stemmen, dat een rectificatie van de tegenwoor dige grens wordt overwogen. Echter zal een grenswijziging slechts met goedkeuring van de kleine entente en van de geallieerden kunnen ge schieden. Voorts verklaart Masaryk, dat hij niet aan aanvallende bedoelingen van Mussolini gelooft. Een belangrijke rol in Europa zal het Vaticaan spelen. Afrika's toekomst. De minister president van Zuid— Afrika heeft Maandag op een banket voor de gedelegeerden der rijkscon ferentie over Afrika's toekomst ge sproken. Hij verklaarde, dat Afrika binnen 100 jaar de grootste afnemer van de industrie van West—Europa zal zijn. Daarom moet de belangstelling der financiers en der industrieelen op Afrika worden gevestigd. Ook mag de Engelsche regeering bij haar politiek tegenover de inlan ders nooit een beslissing nemen zonder tevoren overleg te plegen met de regeering van Zuid—Afrika. Dit is geen inmenging in de zuiver Engel sche aangelegenheden. Zuid-Afrika is het vaderland van de aldaar wonende Europeanen en deze hebben het recht te verlangen, dat hun land en hun beschaving behouden blijven. Ten slotte wees hij er met nadruk op, dat de Engelsche politiek ten bate van de inlanders nimmer aan de be langen der blanke kolonisten mag te kort doen. Stijgende staatsinkomsten in Rusland. De Russische regeeiing verklaart volgens het Russische telegraafagent schap in een mededeeling over den financieelen toestand van Rusland dat de staatsinkomsten in het dienstjaar 1929—1930, vergeleken bij verleden jaar, meer dan 50 pCt. zijn gestegen. Het aantal Russische emigré's. Volgens een mededeeling van hel internationale arbeidsbureau zijr. sinds 1917 uit Rusland 950400 Russen ge- emigreerd en over 27 landen verspreid. De meesten (400 000) hebben hun toevlucht in Frankrijk gezocht. In China bevinden zich 120000 emigran ten. in Duitschland 100000, in Polen 100000, in Roemenië 70000 Ongeveer 114000 van hen zijn werkloos of slechts tijdelijk aan het werk gesteld 48000 zijn door invaliditeit of ziekten niet in de gelegenheid in hun onder houd te voorzien. Ook uit Armenië hebben velen de vlucht genomen. Het aantal Armeen— sche emigranten bedraagt 155000 Naar Syiië heeft de meerderheid de wijk genomen85000, in Griekenland be vinden er zich 28800, in Bulgarije 22000 64000 zijn werkloos en kunnen geen emplooi vinden, bet aantal on geschikt tot arbeid bedraagt 16500. Nieuwe werkhervatting te Berlijn. Ondanks de door de communisten gevoerde propaganda, om de staking in de metaalindustie voort te zetten, werd wederom in een groot aantal bedrijven het werk hervat. Bij de ,A. E. G." meldden zich 2400 man aan, bfl het „Kabelwerk Ojverspree" 3700 man en bij het Transformatoren— en Accumulatoren- werk der A.E.G. 2700 man. In eenige bedrijven werd 'n gedeelte van het personeel, dat het werk niet hervatte, ontslagen. De gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. Het definitieve resultaat van de gemeenteraadsverkiezingen in ongeveer 80 der grootste steden en plaatsen in Engeland en Wales is als volgt. Arbeiderspartij gewohnen 27 zetels, verloren 92 zetels. Liberalen gewonnen 9 zetels, ver loren 17 zetels. Conservatieven, gewonnen 79 zetels, verloren 10 zetels. i Onafhankelijken, gewonnen 22 zetels, verloren 20 zetels. Grieksch-7urksche dank aan Mussolini. Venizeios en Tewfik Roesjdi bey hebben Mussolini bedankt voor het aandeel, dat hij heeft gehad in de Grieksch—Turksche toenadering. Onrust in Belgisch Congo. Uit Matadi wordt gemeld, dat de leiders van de Kibangisten uit het district Matadi hun stamgenooten tot opstand aanzetten, hetgeen reeds ge leid heeft tot vervolging der Katho lieken. Het ministerie van Koloniën heeft nog geen berichten omtrent de beweging ontvangen, doch acht die in geen geval gevaarlijk. Gemeend wordt, dat het niet uitgesloten is, dat individueele agitatie gevoerd wordt door negers, die in Antwerpen met communisten in aanraking zijn geweest HERPT. Vergadering Coöp. Stocm- zuivelfabriek. Dinsdagavond vergaderde de Coöp. Stoomzuivelfabriek „St. Isi- dorus" van Luttelherpt voor hare na jaarsvergadering. De Voorzitter opende de vergadering met een welkomstwoord. Het aftredend bestuurslid, J. P. Winkel uit Hedikhuijzen werd met 58 stemmen herkozen, terwijl in de vaca ture burgemeester J. van Bokhoven tot Commissielid werd gekozen de Edelachtbare Heer van Heereveld. De burgemeester van Heereveld sprak hierbij, dat toen hem eenigen tijd geleden het aanbod gedaan werd, om in deze de plaats van zijn voorganger te vervullen, hij daar zonder aarzelen zijn fiat op had gegeven, omdat hij daardoor aan de bevordering der plaatselijke industrie mede kon werken. Spr. meent dat door eendrachtig samen werken met het bestuur de beste weg bewandeld wordt voor het voortbestaan der fabriek. Het bestuur heeft genoeg zame ondervinding om daarvoor te zorgen en om aan de goede reputatie die de producten hebben meerdere bekendheid te geven op de wereld markt, mede ten belange der con sumenten. Een eenling vermag in dezen malaise- tijd niets, in eenheid van organisatie is de grootste kracht gelegen, daarom moet de toekomst de boeren voeren tot een gezonde organisatie, men mag niet als eenling blijven doen, wat in organisatie beter tot zijn recht zou komen. Daarom wil hij met klem en aandrang er op drukken: blijft uw organisatie getrouw, betere tflden zullen er aanbreken. Het nieuwe Huishoudelijk reglement werd met een kleine wijziging vast gesteld Voor den melkcursus op de Haarsteeg gaven zich reeds 11 deel nemers op. De Directeur deelde mede, dat met ingang van Maandag de ondermeik op 2 cent kwam. Bij de rondvraag sloot zich de Eerw. adviseur, Pastoor Heijs, aan bij de woorden gesproken door den voor zitter. Aan de nagedachtenis van burge meester van Bokhoven, die lang mede gewerkt heeft voor den groei en bloei der fabriek, wijdt spr. enkele woorden. Sr. richtte een woord van welkom tot burgemeester Heereveld en onder streepte de woorden van den burge meester dat men niet te veel zure gezichten moet zetten al zijn het slechte tijden. SCHOOLSTRAAT. KAATSHEUVEL Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. VRIJHOEVE—CAPELLE, In een tweetal gezinnen op de Zandschel is roodvonk geconstateerd. Het is te hopen dat deze gevreesde ziekte, hierbij be- perkt mag blijven. De timmerman L. de J. kwam met zijn borst in een beitel te vallen, welke een gevaarlijke wond veroor zaakte. RAAMSDONKSVEER. Door de marechaussees werd Zondagavond na sluitingsuur een inval gedaan bij een hotelhouder alhier. Een negental personen werden aangetroffen, die nog aan het plakken waren. Tegen den hotelhouder en de bezoekers werd procesverbaal opgemaakt. Op het Veer is bij een 6-jarig kind de besmettelijke ziekte roodvonk geconstateerd. De Eerw. Zuster Antonette, onderwijzeres alhier aan de Bewaar, school is overgeplaatst naar Gestel bij Eindhoven. RAAMSDONK. De dienstplichtige der lichting 1924 Johannes Henraat is bij beschikking van den Minister van Defensie uitgesloten van den dienst. Zondag 9 November a.s. zal in de parochiekerk „St. Bova" onder de H. Missen gecollecteerd worden voor de R. K. Universiteit. ADVERTENTIëN. ONDERTROUWD 3an M- Bergmans en Bnna van Keese Waalwijk, Grootestr. 151 2 Kloosterzande, uoienatr. 121 1930, Huwelijksvoltrekking Dinsdag 25 Nov. a s„ 9 uur in de Parochie kerk van den H. Martinus te Hontenisse. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons innig geliefd Dochtertje en Zusje MARIETJE in den ouderdom van 6 jaar. J. C. KOOLS. M. G. J. M. KOOLS- VIGUURS. FRANSJE. PIETJE. Waalwijk, 3 November1930. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 6 November a 8. om 9 uur. Bij deze betuig ik mijn har telijken dank aan mijn patroon, den heer H. Donkers en familie, voor de hartelijke belangstelling en het douceurtje dat ik mocht ontvangen bij mijn Zilveren dienstjubileum. TH. PULLENS-MAAS. aan het bouwwerk van den Heer j. VAN HELVOIRT DE NIJS te Waalwijk. 45392 een bekwaam Van goedegetuigschriftenvoorzien Brieven onder No. der advert. Bureau van dit blad. 45390 Serieus, goed Ingevoerd voor alle soorten Schoen- en Pantcffelpluche door productieve, oud gevestigde weverij gezocht. Corresp. Duitsch. K.-G. ALFRED ROGLER Sohn, GEFRESS (Bayern). In goeden staat. Waar zegt de Uitgeyer. 45393 TERRAZZO-, BETON- en HOUTGRANIET VLOEREN, TERRAZZO GOOTSTEENEN, Alle maten uit voorraad leverbaar. BETONSCHUTTINGEN Voor Waalwijk en Omstreken boodschappen en bestellingen be zorgen Café DE KORENBEURS, Markt, Waalwijk. groot of klein, plaatsen door onze bemiddeling. Het bespaart U kosten en moeiten en kost U geen cent meer. Bij contracten zelfs minder I Waalwijkscha Stcomdr. Antoon Tielan h ill ■ii

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3