IICHO VAN HET ZUIDEN Mem Eugene 115. (Systeem wella 17.50.) ATTENTIE!!! Permanent Wave. DAMES! Cor. v, d. Wiel No. 88. Woensd. 5 Nov. '30. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Nov. 1930. „MASCOTTA*. Opera comm. que in 3 aden door E. Audran. Verkorte inhoud van de 2e acte. Het tooneel stelt voor een zaal in het palels van Laurent X Vil van Prom- bino. Bettina, verheden tot gravin van Panada en Rocco die tot opper kamerheer is gepromoveerd, bevinden 2icti aan 't hof. De gravin heeft aan stonds aller harten veroverd, tot zelts de jeugdige pages kunnen niet nalaten haar minnebriefjes te schrijven. Laurent duldt dit echter niet: Hij toch weet zeer goed, dal, ingeval een Mascotta een huwelijk uit Uefde sluit, zij voor attijd haar gelukaanbiengenden invloed veruest. Uit is ook de reden waarom Pippo. Bettina's geliefde, die reeds meerdere malen toegang tot het paleis trachtte te verkrijgen, steeds wordt algewezen, zeer tot ongenoegen van Beitlna, de gravin van Panada. Tenslotte neemt Ptppo zijn toevlucht tot een list. Vernemende dat ter ge legenheid van het aanstaande huwelijk van Frametta met Frlteiiini een troep dansers en kunstenmakers de feeste lijkheden zal opluisteren, sluit hij zich bij dien troep aan onder den naam Sallorello. Het gelukt hem op deze manier ongemerkt het paleis binnen te komen en Bettina te spreken Samen zuilen 2ij trachten het paleis te ontvluchten. Maar helaas 1 Laurent komt te weten dat Saitorello en Ptppo dezelfde persoon zijn ert hij haast zich dan ook hem te laten arresteeren. Prinses Frametta, de dochter van den vorst en de verloofde van prins Fri tellini, die op 't eerste gezichl verliefd op Pippo werd zal hem redden. Qaarne Sleml Pippo hierin toe, vooral ook omdat hij van prins Friteiiini gehoord heetf, welke praaijes er over Bettina de ronde doen. En op het moment dat Laurent met twee andere hovelin gen binnentreedt drukt Pippo de prin ses aan zijn hart. Zij is gecompromit teerd en er bestaat voor Laurent geen andere oplossing dan Pippo met Fra metta te laten trouwen. Daar zij echier niet met een boer kan trouwen wordt Pippo verheven tot hertog van Villa Roza. Bettina, de gravin van Panada, zich over hei lange wegblijven van Pippa ongerust makend, verschijnt weder len tooneele en verneemt dat haar verloofde gaat trouwen met Frametta. In woede hierover ontstoken, wil ze ook trouwen, met wie is haar om 't even. Om haar toch vooral geen hu welijk uit liefde te laten sluiten, waar door haar geiukaanbrengenden invloed verloren zou gaan, besluit de oude vorst Laurent zelf met haar te trouwen en Betiir.a stemt toe. Friteiiini van vorst Laurent verne mend dat zijn bruid met Ptppo, hertog van Villa Roza gaat trouwen ontsteekt hierover in woede en zegt dat zijn vader de hertog van Pisa aan Laurent den oorlog zal verklaren. Maar deze laciit erom. Met zijn Mascotta wint hij immers zooveel veldslagen als hij zelf maar wil. De beide bruidsparen, Frametta en Pippo, Bettina en Laurent staan gereed zich in den echt te be. geven. Bettina vindt echter nog gele. genheid met Pippo een onderhoud te hebben en nu blijkt dat zij beiden door kwaadsprekerij van het hofper toneel van elkaar vervreemd zijn. Zij weigeren te trouwen en vluchien door zich uit het raam in de daaronder tlrooraende rivier te werpen. Kamer van Koophandel. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang sgaat, te houden op Woensdag 5 November om 2'/2 uur ten raadhuize Ie Waalwijk. Aan de orde 1 Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van de uitvoering, hie aan de besluiten der vorige ver gadering is gegeven. 3 Ingekomen stukken a. Schrijven van den heer P. van tot verbinding van Dordrecht met 's-Hertogenbosch en Oostelijk Noord brabant. h. Schrijven van de Kamers te Meppel en Amersfoort betreffende het tot stand komen van een borgtochten, register. i. Verzoek van de N V. Vereenlgde Industrieën te Rotterdam, waarbij de medewerking der Kamer wordt ge vraagd om te verhinderen, dat door wijziging van de Octrooiwet de gel digheidsduur van de verleende oc trooien wordt verlengd van 15 tot 18 jaar. Brief van den Directeur Generaal der Posterijen. Telegrafie en Telefonie omtrent mondelinge voorlichting in P.T.T.-aangelegenheden. k. Schrijven van den Onderwijs- raad te 's-Gravenhage in zake het gebruik van Esperanto. Schrijven van de Kamer te Zwolle in zake het weren van Rus sisch graan. m. Schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Ny verheid in zake de Warenwet. n. Vragenlijst van de Staatscom missie voor het vervoer te 's-Graven hage. o. Sch ijven van den heer I. C. Mortier in zake berekening van staan geld door de spoorwegen. p Adressen van de Nationale Ver eeniging voor Handelsonderwijs te Amsterdam. 4 Mededeeling van verdere inge komen en verzonden stukken. 5 Vaststelling der begrooting voor 1931. 6. Rondvraag. R.K. Middenslandsvereeniging Lezing van den heer Brabander. Vrijdagavond werd in de achter zaal van Hotel Verwiel door den heer Brabander uit Utrecht, voor de R.K. Middenstandsvereeniging een open bare lezing gehouden óver de Mid- denstandsbelangen. De weinige be langstelling die er was, kwam vooral uit de kringen der Waalwijksche Win- keliersvereeniging. Van de leden der Middenstandsver.- eeniging was er ongeveer niemand. De Secretaris der R.K. Midden standsvereeniging, de heer Chr. van Liempt, opende de vergadering met den Chr. groet. De heer van Liempt heette de aan wezigen van harte welkom. De op komst acht spr. niet zoo groot als zij had kunnen zijn, al moet hij toege ven, dat de avond die gekozen is moe ten worden, voor velen ongeschikt zal zijn. De vorige vergadering heeft spr. den heer Brabander leeren kennen als een bijzonder deskundig spreker. Deze spreker had zijn tijd echter zoo bezet, dat hij alleen deze avond nog over had. Speciaal den heer Braban der heet spr. dan ook welkom. Hierna ving de heer Brabander z'n redevoering aan. Met buitengewoon genoegen heeft spr. de uitnoodiging aanvaard, alleen het onderwerp, waarover verzocht werd te spreken, is hem niet bijzon der aangenaam, daar dit onderwerp precies hetzelfde is als dat van de vo rige vergadering. Het spijt spr., dat hij geen geschik ter avond meer beschikbaar had, daar deze voor verschillende winke liers zeer ongeschikt zal zijn. Spr. zal na een korte inleiding ge legenheid tot discussie geven. Na de rede moeten we praten, zegt spr., en wanneer we allen zeggen, wat ons op het hart ligt, kunnen we tot resultaten komen. Spr. zal de materieele belangen van de middenstandsorganisatie naar vo ren brengen, doch het is onmogelijk, dit geheel van het godsdienstig prin ciep los te maken. Het organisatie vraagstuk is eenvoudig niet los te ma ken van het Katholieke beginsel. Spr. wijst op voorbeelden als Mexico en Rusland. Daar is gebleken dat er Katholieke organisatie noodig was. Spr. verzekert dat de Katholieke or ganisatie veel meer kan bereiken dan de Neutrale, of ook de Door plaatsing van een tweede Permanent-toestel (systeem Wella) werk ik vanaf heden met TWEE systemen. Prijzen complete behandeling i Op beide toestellen een half Jaar garantie. Dames- en Heerenkapper TEL. 8. Naast het Postkantoor, WAALWIJK. zal men niet kunnen missen, wan neer het groote vraagstukken betreft. Spr. noemt als voorbeeld de toonza len op het gebied van electriciteit, die in vele plaatsen groot nadeel berok kenden aan den Middenstand. Door gezamenlijke actie heeft men dat te gengewerkt. Zulke kwesties kunnen nooit door een plaatselijke organisa tie wordert bestreden, daarin moet men contact hebben met andere plaat sen. Wij moeten zakenmenschen zijn, aldus spr., wy moeten inzien, dat de groote nationale vraagstukken meer beteekenen dan de plaatselijke. Vele, de'meeste der wetten die aan de Staatsmachine ontrollen, raken direct of indirect den Middenstand, daarom moeten de middenstanders deze wetten ook bestudeeren en deze zoo mogelijk trachten te beinvloeden. Het spreekt vanzelf, dat men in deze zaken met een plaatselijke orga nisatie absoluut niets bereiken kan. De groote landelijke Midden standsorganisaties, de R. K„ de Chr., en de Neutrale Middenstandsbond hebben het zoover gebracht, dat de Middenstandsraad is ingesteld, die de regeering advies geeft over alle on derwerpen, die den Middenstand ra ken. Al de wetsontwerpen die hierop betrekking hebben, komen bij dezen Raad in studie. In de 12 jaren van zijn bestaan, heeft deze raad veel werk verricht. Wanneer "men nagaat de wetsontwer pen die in dien tijd door de Raad be handeld zijn, moet iedereen tot de conclusie komen, dat de Raad veel in het belang van den Middenstand ge daan heeft. Wanneer men het jaar- lijksch verslag van den Raad ieest, moet men tot de conclusie komen, dat de landelijke organisatie veel heeft bereikt. Spr. noemt eenige pun ten, die bij den Raad in behandeling zijn geweest. Er zijn natuurlijk wel enkele pun ten, waarin de Raad tot nu toe ver geefs heeft gewerkt, doch door voort durend te blijven ageeren, moet msn op den duur succes hebben. Ook hier geldt het: Frappez, frappez toujours! Wanneer wij het verslag van den Raad nagaan, zien we de noodzake lijkheid van een landelijke organisa tie. Spr. noemt nog als voorbeeld de uitvoering van de Ziektewet. Wan neer de middenstand niet zoo krach tig was georganiseerd, zou d": uitvoe ring van deze wet zeker aan d Raden van Arbeid zijn gekomen, en niet aan het bedrijf zelf, zooals thans het ge val is. Men heeft vertrouwen in een sterke organisatie, in wier handen men de uitvoering van een zoo be langrijke wet durft te stellen. Het spreekt vanzelf dat de bedryfsveree- niging in deze een groote verantwoor delijkheid draagt, daar, mocht de uitvoering der Ziektewet een misluk king blijken, er in de toekomst van eventueele wetsuitvoeringen door de bedrijven zelf geen sprake meer zal zijn. Verder wijst spr. op de Troonrede van 1929, waarin voor het eerst het woord Middenstand officieel door de Koningin werd uitgesproken. Het re sultaat is toen ook gekomen. De Rijks middenstandsdienst is opgericht om Christelijke, advies te geven en voor de samenstel- omdat ze zoo krachtig georganiseerd ling van statistieken. Nog is dit insti- is. De Katholieke organisatie heeft tuut klein, doch het zal bbjken van een bureau in Den Haag, waarbij dan buitengewoon groot nut te worden, nog komen de 5 diocesane bonden, Spr. haalt nog enkele voorbeelden elk met een eigen bureau, dat altijd aan, waarbij de invloed van de Mid- n. houdende verzoek de verga- bereid is de leden de noodige inlich- j denstandsorganisatie duidelijk geble- dering der Kamer niet op Donderdag tingen te verstrekken. ken is. Door dit alles is de Kath. organi- Vervolgens bespreekt spr. de ver- satie natuurlijk veel duurder dan de t schillende instellingen van den bond. 'e houden. 6, Schrijven van den heer J. C. Frederiks in zake vrijhandelspolitiek der Nederlandsche Regeering. Idem. dat tegen bepaalde gestes 'an de A.T.O. dient te worden opge komen. d- Schrijven van de Papierfabriek andere, die niet aan zoo strenge be palingen zijn onderworpen. De orga nisatie heeft zich aan de bisschoppe lijke voorschriften te houden. Hij waarschuwt er echter voor, dat men geen lid wordt om deze instel lingen, doch om het hooger belang. Achtereenvolgens geeft spr. een Door deze diocesane organisatie korte uiteenzetting over het Santos- krijgt men 5 hoofdbesturen en daar- Maasmond te Raamsdonksveer, waarbij bij nog een Federatiebestuur. Dit al- jjtklaagd wordt over de vaak lang jarige sluiting van de spoorbrug by Ueerlruidenberg over de Donge. e- Idem, waarbij gevraagd wordt stemt te verleenen aan een verzoek fonds, Brandverzekering, Autoverze kering, Glasverzekering. De collectieve contracten die de or ganisatie kan afsluiten, zijn zoo voor- deelig, dat de middenstander alleen reeds uit de lagere premie-betaling, les maakt de organisatie duur, maar krachtig. Spr. geeft toe, dat een plaatselijke organisatie zeer verleidelijk is. Een krachtige plaatselijke organisatie kan rijn contributie zal kunnen bestrijden. an het personeel der fabriek, gericht j een lage contributie heffen, daar zij Ook op belastinggebied kan men den Minister van Waterstaat, om j geen afdracht heeft aan het hoofdbe- door organisatie veel bereiken. Door njsielling van dubbel veergeld In de j stuur van den landelijken bond, maar zijn positie als consument aan de Wintermaanden voor het Keizersveer. j men kijkt hier niet verder dan zijn eene, en producent aan de andere zij- l's ,^c'l,'jven der Kamer van Koop-1 neus lang is. Wanneer dan van tijd de betaalt de middenstand de hoogste te Eindhoven in zake onze tot tijd iets als een winkelweek wordt belasting van alle groepen. de treinver- op touw gezet, dan zegt iedereen „Dat Men zal moeten erkennen, dat de Ruhrgebied en is de organisatie". ente. Wanneer men echter zakenman is, S- Correspondentie betreffende de moet men inzien, dat men aan iciie een voor een modernen verkeersweg plaatselijke organisatie niet genoeg Oo' het Land van Heusden en Altena heeft. De band met andere plaatsen plaatselijke organisatie nooit zooiets zal kunnen bereiken. Terwijl het totaal aantal midden standers 200.000 is, zijn hiervan nog slechts 50.000 in de 3 groote bonden georganiseerd. Met nog een krachtige aansporing om de organisatie te helpen groeien, besluit spr. zijn redevoering. Namens de vergadering brengt de heer v. Liempt dank aan den heer Brabander voor zijn heldere uiteen zetting. Spr. hoopt dat de woorden in gang zullen hebben gevonden. Waal wijk is op het oogenblik rijp voor or ganisatie en spr. heeft goeden moed, dat Waalwijk na korten tijd krachtig georganiseerd zal zijn. Het ledental van den Bond gaat steeds vooruit, nog deze week werd de bond van slagerspatroons opge richt, terwijl ook in de bouwvakken de zaak rijp is, zoodat waarschijnlijk ook van die zijde de organisatie zal worden uitgebreid. Ook bij den Win kelstand bestaat veel animo om bij den Middenstand aan te sluiten. Nog pas heeft de heer Brabander uiteengezet, dat met plaatselijke or ganisatie niets bereikt kan worden. Spr. zou hierop den nadruk willen leggen. Hierna wordt de gelegenheid tot 't stellen van vragen gegeven. Enkele der aanwezigen vragen in lichtingen over instellingen van den Bond, die allen door den heer Braban der worden beantwoord. De heer v. Liempt merkt op, dat de Middenstandsvereeniging naar de 100 leden gaat. De tijd rijpt, dat wij in Waalwijk een machtige vereeniging zullen vormen, waarbij ieder zal zijn aangesloten. Spr. zou er op willen wijzen, wat de heer Brabander gezegd heeft, dat met plaatselijke organisatie niets bereikt kan worden. De heer v. Eijck, Penn. der W.W.V., merkt op, dat ook zijn vereeniging naar de 100 leden stevent. Vooral het hooge bedrag aan contributie noemt spr. een afschrik voor het lidmaat schap van den Middenstandsbond. De heer Brabander meent, dat de contributie hier geen beletsel mag wezen, daar het nut van landelijke organisatie bewezen is. Plaatselijke organisatie kan even goed gaan, maar wanneer er moeilijkheden komen, kan zij geen stand meer hou den. „Uw organisatie gaat weg", voor spelt de heer Br. de W.W.V. De heer v. Eyck wijst op het voor beeld dat de Kaatsheuvelsche winke liers hebben gegeven. De heer Verdurmen, Secr. der W.W.V., waardeert het werk der Mid denstandsvereeniging. Den heer Br. merkt hij echter op, dat men den plaatselijken toestand moet kennén om een goed oordeel te kunnen vel len. De plaatselijke winkeliers hebben de hoofden bij elkaar gestoken omdat ook de andere plaatsen in den omtrek geducht begonnen te concurreeren. Er is gezocht naar het middel om de koopers naar Waalwijk te krijgen, dat is de oorzaak van de oprichting onzer vereeniging. Wat het landelijk verband betreft, is de heer V. het met den spreker van dezen avond eens, maar in de plaatselijke kwesties had het bestuur actiever moeten zijn. De heer Brabander merkt op dat, waar erkend wordt dat de Midden- standsvereen. recht van bestaan heeft men het bestuur er uit had moeten gooien wanneer dit in gebreke bleef. De heer Verdurmen geeft toe dat de contributie niet de eigenlijke reden van de afscheiding is. De zaak is dat de plaatselijke belangen werden ver waarloosd. 56 menschen van ons heb ben de overtuiging dat ze niet hebben gevonden wat ze zochten. Daarbij kan men zien hoe de omliggende gemeen ten al het mogelijke doen om vooruit te komen. Wij hebben een vereeniging opgericht met een zuiver zakelijk be- lang. De heer v. d. Bogaert vraagt wat de Middenstandsvereen. vorig jaar heeft tot stand gebracht. Er is een winkelweek gehouden, doch den daaraan verbonden etalage wedstrijd ging uit van Waalwijks Be- lang. De heer v. Liempt licht toe dat om streeks St. Nicolaas nog een liefda digheidsloterij is gehouden. Dat Waal wijks Belang een etalagewedstrijd or ganiseerde, was een toevallige om-t standigheid. Spr. wil echter de juiste gang van zaken even schetsenVoor jaar 1930 waren er eenige menschen die meenden dat de Middenstands- vereen. niet krachtig genoeg werkte voor de winkeliers. Er kwam toen een strooming om tot het oprichten van een winkeliersafdeeling te komen. Enkele voor-vergaderingen heeft spr. toen meegemaakt en toen was men afgestuit op de contributie van 7.50. De waarheid is hard en het spijt me dan ook te moeten zeggen dat ik de houding der W.W.V., wanneer men met ophef van het slagen der Winkelweek gewag maakt, diep treu rig vindt. Het is slechts een foefje en met uw winkelweek hebt ge veel slechter gedaan wat wij vorige jaren met veel grooter succes deden. Ik kan bewijzen dat er winkelweken zijn ge houden waar u niet aan kunt tippen. Wat de concurrentie der omlig gende plaatsen betreft, is spr. niet bang, de winkels van Kaatsheuvel halen het lang niet tegen de Waal wijksche. Waar wij tegen moeten op treden, zijn de groot-winkelbedrijven en warenhuizen en voor de bestudee ring van dit vraagstuk zijn inlichtin gen van het bureau der groote orga nisatie noodig. Op het oogenblik werkt een com missie uit de Middenstandsvereen. voor het verkrijgen van betere voor waarden betr. de electriciteitsafna- men bij de P.N.E.M. Verder zegt de heer v. Liempt: Er moet me nog iets van het hart. Een tijd geleden, ter gelegenheid van de installatie van den adviseur, heb ik een propagandistische rede gehou den. Daar is tegen geschreven, o.a. 'n stuk van Outsider. Wanneer ik uit spraken aanneem van Mgr. Aenge- nent, Kard. van Rossum en Mr. Aal- berse, vind ik het buitengewoon hard dat de Echo van het Zuiden zulke in gezonden stukken onder den naam „Outsider" opneemt. Wat het succes der Winkelweek betreft, merkt de heer v. Liempt op, dat dit te danken is aan de welwil lende houding van het bestuur der Middenstandsvereen., doch in de toe komst is men niet meer van plan een dergelijke houding aan te nemen. Na nog eenige discussie, sluit de heer v. Liempt, even over 12, deze vergadering met een dankwoord. Vergadering W.W.V. Maandagavond vergaderde de W W.V. onder voorzitterschap van den heer Nieuwkoop. De opkomst was slechts matig. Na zijn openingswoord memoreerde de voorzitter hetgeen in de vorige vergadering' besloten was aangaande de St. Nicolaas—actie. Er is toen een commissie benoemd die nader met advies zou komen. De commissie heeft drie voorstellen in overweging genomen le. Het bonnenstelsel, zooafs in de vorige vergadering behandeld 2e. Etalage—wedstrijd 3. Loterij als tijdens de Winkelweek. Het voorstel der commissie is om een loterij als vórige maal te houden. De heer Strikkers meent dat voor een tweede verloting een mlnisterieele goedkeuring noodig is, doch de com- missie heeft reeds de toezegging ont- vangen dat er wel weer een vergunning zal worden gegeven. Het bestuur had wel graag eens wat anders gezien, maar met het oog op de gerezen moeilijkheden vindt men een verloting als vorig maal, doch zoo mogelijk wat grootscher opgezet, het beste. De voorzitter vreest wel dat een vergelijking met de vorige verloting wel eens In het nadeel van deze zou kunnen uitvallen, omdat er nu meer kosten voor reclame en prijzen zullen moeten worden besteed, terwijl de R K Middenstandsvereenlgingook geen medewerking zal verleenen. Temeer daar verschillende groote zaken reeds andere reclame—campagnes tegen St. Nicolaas hebben georganiseerd, zal de deelname misschien niet zoo groot zijn als vorige maal. Daartegenover staat echter dat men thans de cam pagne twee weken zou kunnen laten duren. De heer Adelberg is optimistisch gestemd en meent dat wanneer de zaak eenmaal aan het rollen is de deelname minstens even groot zal zijn. De winkeliers kunnen er gewoon niet buiten, want het publiek gaat natuurlijk bij voorkeur naar winkels waar men bonnen uitgeeft Bovendien zijn er verschillende winkeliers die er vorige maal niet bij waren doch die St. Nicolaasgoed verkoopen en dus thans wei mee zullen doen. Ook de tijd van de aclie is veel gunstiger Er wordt veel meer gekocht In den St. NicolaasUjd, Dit alles geeft spreker aanleiding te veronderstellen dat het aantal bonnen zeker niet beneden de 25000 zal blijven. Twi Dat de secretaris van den R.K. Middenstandsbond het ons blijkbaar kwalijk neemt, dat wij een inge zonden stuk opnemen tegen 'rgeen. hij gezegd en ge schreven heeft, is toch nog al erg. Hoewel wij de vergaderingen van den Middenstandsbond niet mogen bijwonen en te hooi en te gras eens een berichtje krijgen, hebben wij toch toen het bestuur of de se cretaris 't weüschelijk achtte, een versiag met de volledige lezing van den secretaris opgenomen. Tegen 't daar gesprokene is door verschillende inzenders geopponeerd. Is dat niet hun goed recht, is het niet ons recht, onze plicht dit op te nemen, wanneer het binnen de daartoe bepaalde perken blijft. Zoo ook 't stuk van „Outsider". Deze heeft geen uitspraken van Mgr. ^CDgenent aangevallen, deze heeft dewensche- lijkheid, de noodzakelijkheid van katholieke organi satie niet in 't gedrang gebracht, integendeel. Hij kan en mag toch wel van meening verschillen of de wijze waarop de R.K. organisatie hier verdedigd wordt en gepropageerd, wel de juiste is Pij toch kan met velen overtuigd zijn. dat het ontactisch was. juist op DaT tijdstip, toen de Winkeliersvereeniging bezig was een Winkelweek te organiseeren of te houden, met zulk 'n lezing voor het voetlicht te komen. Als men daarvan overtuigd is en men geeft daaraan uiting, dan be hoeft men daarom nog niet minder goed organisatie man. zelfs R.K._organisatiemanate zijn. Wij willen den heer v. L. wel verklappen, dat „Outsider" in de kringen der R.K. Middenstandsorganisatie in de Langstraat zeifs een zeer vooraanstaande plaats in neemt. En nn begrijpen wij niet, waarom ons in 't publiek een verwijt wordt gemaakt, dat wij dit stuk opnamen, na zelf eerst en volop van onze gastvrij heid te hebben gebruik gemaakt en waarom wij hier niet mochten toepassen het „hoor en wederhooi". RED.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5