Bezoekt het Concert Solist LUIGI FORT. «ISCHE M Jatiozeorepaot" Witte Bioscoop. Liiior-Bioscoop, NA AFLOOP BAL. Zaterdag en Zondag der Liedertafel „Oefening en Vermaak" OP 17 NOVEMBER perfecte uitspraak aller bewondering afdwong. De heer Tom Burmanje kreeg in zijn zware rol als Pippo de schaapherder, vooral na zijn promotie tot graaf van Villaroza, gelegenheid te over zijn veelzijdig talent te ont plooien. Hij is voor TAVENU in elk opzicht een bijzondere kracht. Hij speelde en zong met zeer veel elan, zooals we dat steeds van hem gewoon zijn. Van de 4 hoofdpersonen had de heer Weijnen, als prins Frttelltni wel de minst dankbare rol, die hij echter met veel toewijding vertolkte. Hij be schikt over een goede tenorstem en ook in zijn voordracht viel zeer veel te loven. Bij zijn eerste optreden hier in „De Klokken van Corneville" kwa men zijn prima capaciteiten echter heel wat beter tot hun recht, Een rol. die hem bijzonder goed lag had dit maal de heer M. van der Heijden als de pachter Rocco. Hij had zich ouiten gewoon goed ingeleefd en bracht een geheel gave uitbeelding van den ouden, door het noodlot vervolgden boer. Beter kon het niet. Ook de heer Sars als vorst Laurent had een wei- verdiend aandeel in het succes van den avond. Zijn lang niet eenvoudige rol vergde heel wat van hem, maar hij heelt getoond zijn plaats in hei ensemble volkomen waard te zijn. Zijn spel viel bijzonder le loven. Dan waren er nog de verschillende kleinere rollen en het koor en 't pleit voor den directeur, den heer Duijvelaar, dat hij aan ieder en aan alles zijn volle aandacht heeft gewijd en geen enkel detail veronachtzaamde. De koren waren subliem, een groot theater waardig. Ook het orkest, dat in den beginne een weinig onzeker was, wat ook even zijn terugslag op de overige execu tanten deed gelden,kwam er echter gaandeweg beter in en weerde zich dapper, zoodat het exira applausje wel verdiend was. Aan applaus heeti het trouwens geenszins ontbroken; menigmaal werd na een fraaie solo of duei een open doek gegeven. Wat in deze operette ook bizonder trof was de ongemeen fraaie montee ring er werd een ware weelde van cosiuums ten toon gespreid. Een en ander vormde, mede door de wisselende belichting, feeëdeke tafereeltjes. Alles te samen heelt Tavenu ons wederom avonden geschonken waarop volop le genteten viel en waarvoor het publiek zich uiterst erkentelijk toonde door een hartelijk applaus na ieder bedrijf, dat na het laatste tot een ware ovatie aangroeide voor het gezelschap en zijn energieken directeur Duijvelaar. Een woord van hulde ook aan den regisseur, den heer van Zeist voor zijn schitterend werk. Met een geanimeerd bal werden belden avonden gesloten. Uitvoering „O.O.G." De uitvoeringen, die „O.O.G." 1.1. Zaterdag en Zondag gegeven heeft van het tooneelspel „De Hellas" van Louis Haver, zijn een buitengewoon succes geworden, We bedoelen dan natuurlijk allereerst de competlte—uitvoering van Zaterdag. De jmy, bestaande uit de heeren A. Everwijn en Dr. Houben, was zeer voldaan over het spel en kende een aantal punten van 69.23 toe, hetgeen ongeveer 5 meer is dan dat van het vorige jaar. O.O.G. heelt dus weer een flinke vooruitgang ge maakt. „De Hellas" is werkelijk een diep gevoeld tooneelwerk, waarin de con trasten tusschen den ouden conserva tieven vader en zijn zoons scherp worden uitgebeeld. De oude heer Lovink leeft slechts voor het geld geheel in tegenstelling met zijn zoons. Ue oudste voelt zijn idealen uitgaan naar de scheepswerf, en strijdt voor de belangen van zijn arbeiders. De tweede zoon daarentegen wordt ge roepen tot het priesterschap. De jongste, het troetelkindje van vader, is een losbol geworden en dreigt steeds verder te zinken. Door de stljfhoofd g» heid van den vader is een rechtvaar dige staking op de werf uitgebroken, die dreigt den ondergang voor het bedrijf te zullen worden. Tenslotte moet den vader zijn strijd opgeven tegen zijn zoons, die voor heerlijker idealen strijden. Al deze zoo verschillende karakters, waarbij we ook nog den huisvriend Maijer kunnen rekenen, zijn op zeer goede wijze uitgewerkt, terwijl boven dien het gemis van een moeder ook sterk wordt aangevoeld. De rollen, vooral de grootere, waren zeer goed verdeeld. Als oude heer Lovink voldeed G. Brokken zeer goed, en hij heeft ons werkelijk van prachtig spel doen genieten. Van de drie zoons vonden we de oudste, C. Dekkers, wel het best. Ook de beide anderen, de godsdienstige jongeman (J. Wijkmans) en de losbol (Hub. Brokken) waren zeer goed ge typeerd. In zijn jammer genoeg slechts kleine rol gaf H. v. Engelen als Maijer keurig spel te zien. Als vroolijk, losgelaten millionnairszoontje wist hij er van tijd ot lijd ook een lachscene in te brengen. De bijrollen werden vervuld door W. v. Ho< ff als huisknecht. Fr. van Delft als Franken, v. Loon als G'essen en niet te vergeten de jonge juffrouw Mientje Beerens als het dochtertje van den oudsten zoon Willem. De regfe was bij den h^er H. v. Engelen in zeer goede handenhij heeft het stuk werkelijk aangevoeld en begrepen, iets wat vooral voor den regisseur absoluut noodzakelijk is. Ook voor de aankleeding van het tooneel had men bijzonder veel gedaan. Het zag er dan ook keurig uit. De meubileering was van de EHWO alhier, terwijl de fa. Marks voor de verlichting zorgde. Ook aan grime en costumeering was veel aandacht besteed, en resp. bij de heeren Scheefhals en Schippers waren deze dan ook in uitstekende handen. De belangstelling in „de Lindeboom" was beide avonden zeer groot, en uit het applaus dat de spelers telkens in ontvangst hadden te nemen bleek wel de waardeering van het spel. Begrijpelijkerwijs steeg Zaterdag avond, toen het groote aantal punten werd bekend gemaakt, de vreugde bij spelers en publiek ten top. Zondag feliciteerde kapelaan Vos de spelers met hun succes, en tijdens de pauze werden bloemen aangeboden. Wel een bewijs hoe men in de St. Antoniusparochie met deze sympathieke club meeleeft. Jubileum. Zaterdag werd op de Timtur— schoenfabriek wederom een jubileum herdacht. De heer Frans v. d. Gouw herdacht het feit dat hij voor 35 jaar tn deze fabriek in dienst trad en waar de heer v. d. Gouw als eerste chef was in het machinale bedrijf, is het temeer begrijpelijk dat deze gebeurtenis niet onopgemerkt voorbijging. Per auto werd hij met zijn echt genoote aan huis afgehaald en op 't privé-kantoor werd de jubilaris door den heer Raming, omgeven van kantoor personeel en afdeclingschefs, hartelijk toegesproken en hem als souvenir een prachtig gouden horloge met inscriptie aangeboden. Ook anderzijds werd hem veel belangstelling getoond, terwijl ook wij gaarne onze gHukwenschen aanbieden. Het Bange Wonder". De tooneelclub van het Jongens- patronaat te v.m. Baardwijk hoopt op Zondag 23 Nov. a.s. op te voeren het bekende werk van Jan Grosfeld „Het Bange Wonder. Groene Kruis. Tot Wijkverpleegster bij het Groene Kruis alhier is door het bestuur be noemd Zuster Roos. thans in gelijke betrekking te Koog Zaandijk. Op 1 December a.s. zal de nieuwe verpleegster in werking treden. R.K. Meisjespatronaat v.m. Besoijen. A.s Zondag en Maandag 16 en 17 November zal het Meisjespatronaat te v.m Besoijen zijn gewone jaarlljksche uitvoering geven voor leden en dona teurs. Zondag voor de ouders der Patronaatskinderen en Maandag voor vrouwen en meisjes, beiden avonden om 7 uur. Kaarten voor de uitvoering zijn verkrijgbaar in het postagentschap bij L. Franken, waar ook plaatsen kunnen besproken worden. Openings—concert. Zondagavond zal de nieuwe ver bouwde achterzaal van café P. van Cromvoirt worden geopend met een concert van de aldaar gevestigde Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst", waaraan ook de harmonie „St. Jan" hare medewerking zal verleenen. De Liedertafel heeft zich onder lei ding van haren directeur den heer L van Cromvoirt beijverd om op dit openings—concert, waarop zij veel belangstelling verwacht, flink voor den dag te komen, O a. komt het groot koorwerk met soli en accompagnement „Het Woud" van R Hot op het programma. De heer A. Boom zal de fraaie bariton- soli in dat werk vertolken. Wij hopen a.s. Zaterdag nog nader op het programma terug te komen, alleen zij nog vermeld dat er ditmaal na afloop van het concert een bal in de vernieuwde zaal zal gegeven wor den. Voor prima dans—muziek is gezorgd. Gunning. Iets nieuws! Iets bijzonders! Het geweldige, boelende („De Kozakkendulvelin") wordt deze week vertoond in de Propagandaclub v.m. Baardwijk. Voor een goed bezette zaal hield Maandagavond de WelEerw. heer kapelaan Schoenmakers uit Geer truidenberg in het Patronaatsgebouw te v.m. Baardwijk een inleiding over het werk der z.g propagandaclubs die den laatsten lijd in tal van plaatsen onder de Katholieken worden opge richt. In een begeesterend betoog schetste spr. hoe noodzakelijk het is nu in dezen tijd op elk gebied de linksche of z g. neutrale lichamen zich roeren, daar een corps van beginsel vaste mannen tegenover te stellen die de katholieke zaak op elk terrein naa; voren dragen. Spr. noemt o a. de pers, het boek, de radio, de sport, vak— en stands organisaties, en andere instellingen van onzen modernen tijd, die als eert zegen voor de menschheid konden worden beschouwd, doch die van andere zijden als middelen worden aangegrepen om langzaam aan hun verderfelijke ideeën bij ons volk ingang te doen vinden. Daartegenover moeten de propagandisten bij elke gelegenheid wijzen op de katholieke pers. 't goede boek, de K R.OWit—Gele Kruis en de R K. organisaties op elk gebied. Spr. besprak uitvoerig het uitge strekte terrein waarop de propagan disten kunnen werkzaam zijn en be sloot zijn betoog met een krachtigt aansporing om zich voor dit leeken apostolaat beschikbaar te stellen. Een 20—tal leden kon worden genoteerd. Deze kozen uit hun midder een bestuur. De uitslag dezer verkie zing was als volgtC. v. Haren voorzitterW. v. d. Mee, 2e voorz. G. Veltman, secretaris; Thijssen 2e secretarisE. v Beijnen, penning meester. Sluiting retraite. Zondagmorgen had in de kapel dei Eerwaarde Zusters de sluiting plaats van de retraite die door de katholieke leerlingen der R K. H H.S en H. B. S jaarlijks wordt gehouden. Ditmaal stond deze geestelijke oefening ónder leiding van pater Michieisen C ss. R. te Roosendaal. Deze sluitings—plechtigheid werd bijgewoond door den ZeeiEerw. heer pastoor, het bestHur der school, ver schillende leeraren, ouders van leer lingen en oud—leerlingen. Na afl >op der plechtigheden werd bij de Eerw. Zusters een gezamenlijk ombijt genoten, waarbij veel hartelijke woorden gesproken werden en een echt prettige stemming onder de jongelui heersrhte. Blinden collecte. De collecte voor alleenstaar de blinden van het instituut Wolfheeze, heeft in onze gemeente netto opge bracht een bedrag van f87,50. Ongeval. Toen de smid P. v. E. gistermid dag op het dak der schoenfabriek van de N.V. Ivo van Haren te v.m. Baard wijk eenige herstellingen verrichtte, had hij het ongeluk met een ijzeren plaat van het dak te schuiven. Ofschoon bet ongeval zich aanvan kelijk nogal ernstig liet aanzien, bleek het slachtoffer er nog goed te zijn afgekomen. Dr. L. constateerde slechts enkele lichte inwendige kneuzingen. Hoog water. De buitenpolder achter v.m. Besoyen is geheel geïnundeerd, waardoor de verbinding over den Zomerdijk met Drongelén is verbroken. Die gaat nu over de Westerhavenkade en den Putsteegweg. Achter Waalwijk staat ook 't grootste gedeelte onder. R,K. Middenstandsvereeniging AJd Winkeliers. De afdeeling Winkeliers van de R. K. Middenstandsvereeniging heeft, na bekomen toestemming van het Gemeentebestuur, besloten van 22 November tot 6 December de gewone jaarlijksche liefdadigheidsloterij te houden. Voor deelname kan men zich aan melden bij de heeren Chr Klerkx C. Marks, H. van Mil—van Sprang, Ed, van Beijnen en P. Bierlaa^h, Voor niet leden der vereeniging bestaat gelegenheid tot deelname tegen betaling aan f 2.50. Wtnkeliersvereeniging. Zöoals bekend is door de Waal. wijksche Winkeliersvereeniging een aanvraag ingediend om wederom een Loterij te mogen houden. Voor deze loterij en St. Nicolaas—actie hadden zich reeds 80 deelnemers opgegeven en 22 nieuwe leden traden tot de vereeniging toe. In de vergadering van B. en W.is echter geen toestemming verleend tot deze verloting, als zijnde deze in strijd met de wettelijke voorschriften, Welke is ons niet bekend. Bouwpatroons. De patroons in de bouwakken, lood gieters, timmerlieden en metselaars, zijn opgeroepen voor een vergadering n de zaal van den heer Snijders, Korenbeurs, op Vrijdag 14 Nov. a.s. De vergadering zal worden voor gelicht door den heer Berger uit Amsterdam. Het is de bedoeling te geraken tot oprichting van een RK. rtond van patroons in de bouwvakken, Ihii IIIaImaH ff Zie nadere bijzonderheden in dit blad van Zaterdag a.s. Landbouw uitkomsten inNoord-brabant, Uit het verslag van de Vereeniging /oor landbouwboekhouding der Noord, orabantsche Maatschappij van Land- oouw blijkt, dat het jaar 1 Mei 19^9— 30 April 1930 voor de geadministreer- Je 120 landbouwbedrijven in Noord- orabant sieebt is geweest. Slechts enkele bedrijven, door bijzondere om standigheden begunstigd, of wel selec- riebedtijven konden voldoendé winst boeken. Bij 85 bedrijven met een grootte van 3190 H A. ging het geza menlijk inkomen in vergelijking met 1928—'29 f 267.250 achteruit, gemid' teld f 84 per H.A. en ruim f3000 per bedrijf. K>eine bedrijven, vooral die, waar inwonende zoons en dochter! medewerken en waar veel varkens gehouden worden, maakten nog vol doende winst. Van de geadministreerde bedrijven op de NoordWestelijke zeekleigronden varieerde het gemid delde verlies per H A. van f 3 50 tot f 47 60, van de bedrijven te Ossen- drecht was het verlies zelfs f 94.16 jer H A. Alleen de bedrijven te Wouw en BergenopZoom maakten nog een behoorlijke winst, namelijk f 33 76 pet HA. In 19.8 1929 leverden al de gecontroleerde bedtijven een overschot >p (van f 25 82 tot f 126 10 per HA.) in 1927—'28 ook (van t 0.69 tol t 59 40 per H.A IVegenverbetering in het Land van Heusden en Altena. Eenlgen lijd geleden heeft zich in iet Land van Heusden en Altena een comité gevormd met het doel te trachten in die landstreek een aan het moderne snelverkeer beantwoordenden verkeers weg te verkrijgen, welke een verbin ding zal vormen eenerzijds via Dord recht met Rotterdam en anderzijds met 's Hertogenbosch. Gemeld comité heeft aan de ge meentebesturen, in het Land van Heusden en Altena thans een verzoek gericht in de voorbereidende kosten /oor het verkrijgen van den gewensch— ten weg, welke op ongeveer f 2509 zijn geraamd, een subsidie te wille" verleenen, berekend naar 2'/* cent Per inwoner. R. K. Middenstandsbond. Gisteren hield de R. K Midden standsbond, bisdom den Bosch, 'e Het glas- en verfwerk van den nieuwbouw der Timtur schoenfabrie ken alhier, is gegund aan den heer G. Hens alhier voor de som van f2338.- Oefening en Vermaak. Voor het a s. concert dat de Lie- dertafel geeft op Maandag 17 dezer, met medewerking van de Italianen Fort tenor en Mauni piano, vestigen wij nog even de aandacht van het publiek, op het bespreken van plaat sen. Dit zal geschieden a.s. Zondag morgen van 12 tot een voorde Hono raire leden, en van een tot twee voor entrée betalenden werkenden leden, enz. Werkt s.v.p. het Bestuur van de Liedertafel in de hand, en komt allen op het aangegeven uur uwe plaatsen bespreken. Wordt allen lid van de Liedertafel, zij die met dit concert Honorair lid worden, blijven dit tot einde 1931. Actie voor betere -sakaieering der Onderwijzers en andere Ambtenaren. Met duizenden andere onderwijzers en ambtenaren, trok de afdèeling Lang straat" van den Bond van Ned. Ond. 8 Nov. naar Amsterdam, ter bijwoning van het salariscongres in het Concertgebouw aldaar. De actie van het A.C.O.P., voor wijziging van het Bezoldigingsbesluit, heeft de laatste maanden een buitenge wone intensiviteit bereikt, welke cul- mineerde in dit demonstratief congres, aan den vooravond van de behandeling der Rijksbegrooting. De groote zaal van het Concertgebouw bleek op lange na niet alle congresgangers te kunnen be vatten; ook de kleine zaal liep stampvol. Gelukkig wai$n ook zalen gehuurd in 't Broere-huis en in ..Handwerkersvrien denkring". Om 3 uur opende in de groote zaal, waar zelfs het podium geheel bezet was met bezoekers, de heer v. Meurs, als voorz. van het A.C.O.P., dit congres. Hij deelde o.m. mede, dat in dit con gres vertegenwoordigd w(as het bestuur van het Nederlandsch Verbond van vakvereenigingen en heette in het bij zonder verschillende leden van de le en 2e Kamer welkom. Namens het Ned. Verbond van Vak ver. werd het overheidspers. en den on derwijzers de verzekering gegeven, dat deze actie niet alleen de volle sympathie had van het Verbond, maar dat gerekend kon worden op den volledigen steun van het geheele Vakverbond. In zijn toespraak tot het Congres toon de het le Kamerlid, de heer Ossendorp, hoezeer deze actie zijn belangstelling heeft. Het Congres liet op zijn beurt op ondubbelzinnige wijze merken, hoeveel waardeering in deze kringen gevoeld wordt voor deze eminente figuur, die 25 jaar lang, met groote bekwaamheid, op voortreffelijke wijze de zaak der on derwijzers gediend heeft en thans in de le Kamer nog dient. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat de Secretaris Van den Bond van Ned. Ond. zou spreken over de salariee- ring der onderwijzers in het bijzonder en de secretaris van het A.C.O.P. over de salarieering van het Rijkspersoneel in liet algemeen, was het woord aan den heer Posthumus, die in grooten stijl argumentéerende, aantoonde, welk een onrecht aan het opvoederscorps bedre ven wordt, door de treurige salarieering en dat het noodzakelijk is, dal de ambte naren en de onderwijzers een gesloten front vormden tegenover de Regeering, die al een eenheid vormt. Een aanvang- salaris van ƒ19.per week voor een vastaangestelde leerkracht, b.v. een on derwijzeres in een der zoo talrijke ge meenten, 3e klas, is treurig slecht, als men in aanmerking neemt, de jaren lange onkosten en studie, noodig óm de acte voor onderwijzeres, dito voor handwerken, plus dito voor lichaams oefeningen, te behalen. Dat de regeering er zich van bewust is, dat de salarissen beneden peil zijn, blijkt wel uit het ge ven van de huwelijkstoelage en kinder bijslag. In welk particulier bedrijf, moet een werknemer 22 jaar, na zijn 21ste le vensjaar dienst doen, alvorens hij zijn maximum-salaris bereikt? En dit maxi mum-salaris van den Ned. onderwijzer is een heel middelmatig salaris! Een minuten lang applaus aan het eind der rede, door den heer Posthumus op gloedvolle wijze uitgesproken, was niet alleen een saluut aan het H.B. van den Bond van Ned. Ond. voor den met vuur en élan gevoerden salarisstrijd, doch tevens een uiting van waardeering aan het adres van de besturen van het A.C.O.P. en het N.O.V., die achter de groene lafel zetelden. Daarna sprak de heer Luberti over de salarieering van het Rijkspersoneel in het algemeen. In zijn uitstekend ge documenteerde rede, die op hoog peil stond, wees hij er o.m. op, dat de loon regelingen van het Rijkspersoneel vaak ongunstig afsteken bij die voor het per soneel in de groote gemeenten. Van af gunst is echter in de verste verte geen sprake, zooals reeds de heer Posthumus met groolen nadruk had medegedeeld. Het personeel in de groote gemeenten is niet te ruim gesalarieerd, maar de on derwijzers en de technische ambtenaren bij het Rijk zijn te laag bezoldigd! Herhaaldelijk reageerde het geheele congres met daverend applaus op de woorden van den spreker. Aan het eind van het congres werd met algemeene stemmen een motie aan genomen, van gelijke strekking, als ver meld in dit blad in het nummer van 24 Sept., welke motie zal worden ter ken nis gebracht aan de Regeering, de le en 2e Kamer en de Centr. Comm. voor ge organiseerd overleg in Ambtenaren zaken. Na een krachtig propagandistisch slotwoord van den Voorz. van het con gres werd de vergadering gesloten, en stelden de deelnemers zich op voor het Concertgebouw. Met een muziekcorps vaandels en banieren voorop, trokken de duizenden congresgangers via Ko ningsplein en Dam naar het Beursplein waar de stoet ontbonden werd. Nog steeds missen de groote, ambtena ren-centrales de bevoegdheid, om een herziening van het Bezoldigingsbesluit aan de orde te stellen. Zij moeten af wachten, wanneer de regeering het tijd stip gekomen zal achten, om een zaak te willen behandeleii. Om het werk in de Centr. Comm. op gang te krijgen, zijn de organisaties steeds gedwongen, de pu blieke en dus ook de politieke opinie te beinvloeden, ten gunste van de drin gende salarisverbetering, welke zij in de Centr. Comm. aan de orde gesteld wen- schen te zien. Het is te hopen voor het Rijkspersoneel en niet in het minst voor de onderwijzers, die in 1920 toch al ruim 1000 minder salaris kregen dan hun voorgespiegeld was, dat nu einde lijk het Bezoldigings-Besluit afdoende verbeterd zal worden.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6