f- Nijmegen hare jaarvergadering Nadat!met andersdenkenden mogen samen- bet verslag van den secretaris en dat werken. Spr. acht dit echter evenals van den penningmeester waren voor- dat tot nu toe noodig is geweest, ook gelezen, bracht de vertificatiecommis-1 voor de toekomst noodzakelijk. Doch sie rapport uit, waaruit bleek dat de al doen twee hetzelfde, dan is het nog bond de 2300 leden nadert. De afd.niet hetzelfdje. De klassenstrijd wil Waalwijk, Kaatsheuvel en Waspik dat de arbeiders in de maatschappe- (verden aangewezen voor de volgende lijke bedrijven toonaangevend zullen verificatie. - j worden, en met een dergelijke ge- De begrooting werd vastgesteld. dachte kunnen wij als Christenen on® Wegens bes uursuitbreiding tot 8 leden nooit vereenigen. De arbeiders de moesten nog nieuwe hoofdbestuurs leden worden benoemd. De Heer Ploegmakers uit Oss achtte bet juister de verkiezing uit te stellen meening bij te brengen dat de werk gevers hun tegenstanders zijn, zooals de modernen, aldus spr., deze ge dachte moet zoover mogelijk van ons nu de heer L. v. d, Horst (K'heuvel) j blijven. zich heeft teruggetrokken als candidaatj Wij zien het zoo, dat er tussehen Ivoor het platteland. werkgever en werknemer een belan- uitgebreid, waarvan 1 zetel aan Brabant De Heer Chr. van Liempt (Waal- genverschil bestaat, wat wij onder j ten goede komt; de propaganda onder 'zochte vergadering in de vergaderzaal in de Nieuwstraat. Te ruim half acht opent de Voorzitter, de heerj.de Jong de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna door den secretaris J. Haverhals de notulen der vorige ver gadering worden voorgelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De heer P. Faro brengt dan verslag uit als afgevaardigde van de bijge woonde districtsvergadering, welke 28 October te Arnhem is gehouden. Uit genoemd verslag blpt dat aan bonnen in het bouwbedrijf is uitgekeerd een bedrag van f283.000; dat het contract voor de stucadoors Is geregeldde Bondsraad met 4 nieuwe leden wordt ijk) deed een beroep op den Heer alle omstandigheden en maatschap- V, d. Horst om op zijn besluit terug pijvormen zullen behouden. Het is al- te komen. Nadat over deze kwestie nog enkele aanwezigen het woord hadden gevoerd, werd gepauzeerd. DRUNEN. Missietentoonstelling. Van Zaterdag tot Dinsdag a.s. zal leen de vraag op welke wijze daar voor een oplossing is te verkrijgen. Onze ervaring is dat de schoonklin kende woorden der S.D.A.P. niets an ders zijn dan een holle frase. Het is onze bedoeling, zegt spr alhier in de groote zaal der Meisjes- daarvoor te waarschuwen. Wij stellen congregatie een groote Missietentoon- tegenover de leuze der modernen: stelling gehouden worden. De offici- eele opening is bepaald op Zaterdag middag 4 uur. Er zal ongetwijfeld veel moois te „Wij hebben lang genoeg bemind, wij willen eindelijk haten", dat wij wen- schen vast te houden ahn den geopen- baarden wil van God, vervat in de H. zien zijn, dé dames hebben weken Schrift, als uitgangspunt van onze sa- lang aan de voorbereiding van deze menleying. Dan is toch de Chr. vak tentoonstelling gewerkt, zoodat deze beweging meer dan een etiket en zul iets bijzonders belooft te worden. Vooral de stands met door de da mes vervaardigde missiebenoodigdhe- den en kleeren, de stand van Pater Timmermans, Capucijn in Ned. Bor neo en de vele attracties waarvoor ge zorgd is, zijn prachtig. We vertrouwen dan ook dat er groote belangstelling voor deze tentoonstelling zal zijn, op dat Drunen blijk geeft van zijn sym pathie met het missiewerk. De Eerw. Pater Désiderius uit Den Bosch, die ook met een stand verte genwoordigd is, zal waarschijnlijk Zondag onder de H. Missen een pre- dicatie houden over de missie, waarna collecte wordt gehouden tot steun van de jongens van Drunen die priester wenschen te worden. De Eerw, Pater Vinantius zal Maan dagavond voor de vrouwen en Dins dag voor de mannen een filmvoorstel ling geven over Borneo; deze zal ze ker veel belangstelling trekken. Na af loop zal de prijsverloting plaats heb ben. Zooals we vernemen zal op Zon dag 16 November 's avonds om 7 uur in de groote zaal van dhr. Th. Elshout door de harmonie „de Volharding" de eerste winteruitvoering worden ge geven voor heeren honoraire leden met hunne dames, terwijl anderen te gen entree eveneens hiervan kunnen genieten. Het programma bevat een zestal prachtige nummers, terwijl het Duo van Engelen-Vermeeren den avond verder met diverse voordrachten zal vullen. Zaterdagavond werd in de zaal der Jongens-congregatie een uitvoe ring gegeven, waarin het bekende duo de Laat uit Tilburg optrad. De talrijke bezoekers hebben er een vroolijken avond meegemaakt. Het duo de Laat verstaat uitstekend de kunst om de lachspieren der aanwe zigen danig op de proef te stellen. Zij hadden met hun scènes een welver diend succes. SPRANG-CAPELLE (V.tn. Sprang). Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier werd ontvangen een le- ^aat van 1000.— en een gift onder letter N. N. van 100.—. J.l. Maandagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, vanwege den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle een propaganda-ver- gadering gehouden, welke zeer druk was bezocht. Te ca. 8 uur opende de Voorzitter Mr. J. C. de Roon de bijeenkomst, verzocht te zingen Ps. 25 2, las ver- vclgens Jacobus 4 en ging voor in gebed. In een kort openingswoord heet de Voorzitter de aanwezigen welkom, in zonderheid de geachte sprekers, de heeren J. Veldwijk van Utrecht, 2e Voorz. van den Chr. Bouwvakarbei- 'lersbond en J. Augustein van Utrecht l'oorz, van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, en de Weleerw. Heer. Ds. Fokkema, alhier, hje zich op verzoek bereid had ver- waard een slotwoord te spreken. Te len wij steeds vragen: „Wat wil God dat wij doen zullen?" Daar moet zijn overleg, een saam- hoorigheidsgevoel tussehen werkge vers en werknemers. Onze propagan da is hierom begonnen, zegt spr., te trachten zooveel menschen in onze beweging te krijgen, dat onze begin selen den voorrang hebben in de sa- mensprekingen. Het is echter niet gemakkelijk meer leden te krijgen, zegt spr., want ik héb er niet veel hoop op, dat in de toekomst het met de arbeidersvoor- waarden veel beter zal worden; laat ons dit gerust zeggen, maar daarom mag onze actie niet verflauwen. Spr. acht het nu meer dan ooit op zijn plaats te waarschuwen onze bewe ging niet te verlaten, want bij toepas sing van ons beginsel in het maat schappelijk leven, zullen in de toe komst voorzeker de vruchten niet uitblijven. Het is noodig dat onze Christelijke wereld- en levensbe schouwing een zuigkracht zij, doch dan is ook noodig dat onze arbeiders trouw blijven aan het beleden begin sel. Onze tegenstanders liggen nog steeds op de loer om er onze Chr. be weging onder te krijgen. In dat ver band wijst spr. op Rusland. Wij hebben op het terrein der Chr. vakbeweging een taak. Het moet gaan om de eere Gods. Aan het slot zegt spr. te hopen dat de conclusie na het gehoorde moge zijn, dat onze beweging de prioriteit verdient. Het geestelijke voorop. Als wij zoo de dingen bezien, zal God Zijn zegen daarop geven en dan zullen wij ook onze beginselen beleven. Vervolgens is 't woord aan den heer Augustein, die spreekt over: Onze taak in dezen tijd. Onze taak is geor ganiseerd te zijn in de Chr. Vakbe weging. De standen moeten er zijn in de maatschappij, aldus spr., maar de afstanden moeten niet noodeloos grooter worden. In een vurige rede, zet spr. uiteen dat het ons recht is voor de belangen onzer mensehen op te komen, maar dan zullen wij ook smaad te verduren hebben. Spr. roept op tot strijd voor de Chr. vakbeweging, omdat God het eischt. Spr. ziet donkere wolken aan den economischen hemel en onze be weging moet een afweermiddel zijn. Daarom is het noodig dat de vaan van ons C.N.V. overal wappere. Spr. wekt op tot propaganda. Daartoe heb ben wij den zegen van Boven noodig. Als wij in Zijn Naam arbeiden, dan kunnen wij dien zegen verwachten. Nadat gelegenheid is gegeven tot 't stellen van vragen, waarvan door één persoon gebruik wordt gemaakt, ver krijgt Ds. Fokkema het woord. In krachtige bewoordingen zet de Eerw. spreker uiteen in welke ver houding de arbeider tot zijn patroon staat, dat, wanneer wij ons leven op vatten als goddelijke roeping, dit ligt in het dienen van een en ander, wat echter niet gehoorzamen beteekent. De arbeiders zijn evenals hun pa troons vrije menschen. Het recht van fecht merkte spr. hierbij op, dat de pod verkregen, hebben wij te hand- foote opkomst niet in het minst te ha,vca en ,er voor te danken, dat het Mnken was aan deze bereidwilligheid f 'vernij van uw hals is 8e~ Van Ds. Fokkema I 'lckk zei?t Ds. F. Het is daarom roe- Hierna verkreeg als eerste spreker Pin§ Chr- georganiseerd te zijn. kt woord de heer Veldwijk, die zou 1 De Voorzitter dankt de geachte spre uken over: De prioriteit van het kers en Ds' Fokkema voor het gespro- ginsel. I kene, waarna deze leerzame avond Prioriteit, zegt spr., beteekent voor- 1 werd gesloten met het zingen van Ps. rang: dus wil hij door dit onderwerp vers en dankgebed door Ds. 'antoonen dat onze beginselen den Fokkema. voorrang moeten hebben. Velen zeggen, dat de Chr. organisa- lle's bij het voeren van actie's niet VRIJH. CAPELLE. Donderdagavond jl. hield de afdepiing van den Chr. Bouwvakarbeidersbond een goed be de jeugd breedvoerig werd besproken en het Hoofdbestuur wederom sprekers disponibel stelt. Door eenige leden werden vragen gesteld, die door Faro werden beant. woord, waarna het verslag onder dank zegging werd goedgekeurd. Dan geeft de Voorzitter het woord aan den heer J. Mobach, hoofdbestuur der te Uirechi, welke als onderwerp behandelt: „De Ziektewet in verband met het Landelijk Contract*. Spreker begint met te zeggen dat hij de ult- noodiging gaarne h eft aangenomen om genoemd onderwerp te behandelen, omdat de Ziektewet beiangrij >e vragen naar voren brengt in 't maatschappelijk leven. Spreker wijst allereerst op de »ele moeite die het heeft gekost om de wet in 't Staatsblad te krijgen. Talma wenschte naast de Ziektewet een Radenwet, daar anders geen goed sociaal geheel zou worden verkregen. Maar vanwege den grooten wereldoor log die destijds is ontstaan, moest in- oeiing weer op zich laten wachten Toen is de coalitieregeering gekomen cn heeft Mr. Aalberse zijn werkkracht er aan gegeven. Eindelijk is hetSlote- maker oe Bruijne onder aandrang der Chr. en R K. vakbeweging, gelukt de wet tot stand te brengen. Alle arbeiders (uitgezonderd enkele groeien) welke vallen onder de onge vallenwet 1901, vallen ook onder de Ziektewet, mus men beneden de f 3000 gegarandeerd loon blijft. De premie -oor de arbeiders in bet bouwbedrijf oedraagt ten hoogste 34 cent, maar 'olgens contract is de premie vrij. Ungekeerd wordt 80 pCt. van5l maal act uurloon. Spreker dringt er op aan Jat de arbeiders er goed nota van ne men, bij welke bedrijfsvereniging zij zijn ondergebracht of bij den Raad van Arbeid. Tevens is spoedige ken- ■isgeving dringend noodig, der eersten Jag melden is bet raadzaamste. Werk zaam zijnde bij georganiseerde patroons <n het oouwbedrijf, worden de eerste wee wachtdagen uitbeiaaid, bij onge. organiseerde patroons verstrekt de cJondskas genoemde wachtdagen. Ten ipzichie van de wet, na 30 dagen werkloosheid, wordt bij eventueele ziekte 78 dagen ziekengeld door den Bond betaalt. Als Chr. organisatie heb- oen we een dergelijke regeling, die in tut bouwbedrijf de eenigsie is in ons and. Als chr. arbeiders mogen we daar dankbaar voor zijn, aldus spr;, waarna hij zijn betoog besluit met allen op te wekken mede te werken om de wet levensvatbaarheid te geven en er vooral geen misbruik van te maken. Laten we niet saboteeren, om het góede te oederven. Hierna verkrijgt de heer J. Vos, se cretaris van den Chr. Besturenbond, gelegenheid ook een woord te spreken welke zich in korte trekken bij het oetoog van den vorigen spreker aan. sluit. Hij hoopt dat de arbeiders het. geen ze dezen avond gehoord hebben goed ter harte zulien nemen, want in Je praciijk blijkt dat velen met den wetkelijken toestand geen rekening houden en niet op de hoogte zijn Spr. dringt er ten sterkste op aan, in dien er zich moeilijkheden voordoen, hetgeen den laatsten tijd nogal is ge- oeurd, de arbeiders dan direct hunne besturen raadplegen, om zoodoende <eel onaangenaamheden te voorkomen. Door enkele aanwezigen worden nog vragen gesteld, welke afdoende wor den beantwoord, waarna dtze bijeen, komst met een woord van dank door den Voorzitter wordt gesloten en de heer Mobach met dankzegging eindigt. CAPELLE J.l. Vrijdag vierde onze zeer geaente en beminde gemeente veldwachter, A. H. G iuda geboren te Viijhoeve Capelle 1 September 1866, zijn veertigjarig ambtsjubileum. Des morgens om 11 uur werd hij gecom. plimenteerd door't dagelijkscb bestuur dezer gemeente. Bij monde van den heer Burgemeester werd hij op de meest hartelijke wijze toegesproken Spreker memoreerde zijn vele en uit stekende diensten, die hij gedurende 40 jaren in het algemeen belang had verricht. Hieruit bleek, dat hij steeds een uitstekend politieman is geweekt, die onder de diverse burgemeesters under wie hij gediend heeft, t w. Van Dijk, Van Heeckeren, van Walien en Valter als om strijd werd geprezen om de hooge male van plichtsbesef en plichtsbetrachting. Ook spreker kon zich hiermede volkomen accoord verklaren. Na beëindiging zijner rede bood hij hem namens de gemeente als stoffelijk blijk van waardeering een gouden horloge met inscriptie aan. Hierna werd hij door het sf.cretarie- personeel gelukgewenscht en een zil. veren vulpotlood als aandenken aan geboden. De jubilaris dankte zichtbaar ontroerd voor de vele bewijzen van erkentelijkheid. Ook de ingezetenen hadden zich niet onbetuigd gelaten. Door verschillende personen werd hem een mooie bloemenmand aange boden. Des avonds vierde de geachte jubilaris in de openbare school te Vrijhoeve Capelle, daartoe welwillend door het gemeentebestuur afgestaan, te midden zijner collega's, ruim 20 in getal, dit feest. Nadat ons muziekge zeischap „Kunst na Arbeid" hem een serenade had gebracht, voorafgegaan door een toespraak van den voorzitter van genoemd gezelschap, werd hij bij monde van den heer Pieferse. Com. mandant der Kon. Marechaussee te Kaatsheuvel, namens 't geheele politie personeel op de meest spontane wijze gehuldigd. Na 'n keurige welverzorgde toespraak, waaruit ook al weer bleek hoe uitstekend de jubilaris bij zijn ambtsgenoten staat aangeschreven, bood de geachte spreker namens hen allen een prachtig gouden horloge, ketting als aandenken aan. De jubilaris dankte- ook ditmaal diep geroerd voor zooveel belangstelling. Hierna werd de avond op de meest gezellige wijze doorgebracht. Nog volgden verschil, lenden toespraken, terwijl or>k voor- gedragen werd en toepasselijke liede ren werden gezongen. Wij twijfelen er niet aan of deze dag zal bij den jubilaris in aangename herinnering blijven, terwijl we de hoop uitspreken nog vele jaren het voorrecht te mogen hebben met dezen politieman te kun nen samenwerken. f A.s. Donderdagavond 7 uur zal in de Ned Herv. kerk a/d Loonscher. dijk de jaarvergadering worden ge- houden van de aldaar beslaande jorgelingsvereeniging „Qideon" onder leiding van Ds. Ewoldt te Raamsdonk Na het uitbrengen der jaarverslagen van den secretaris en penningmeester zuil n verschillende lezingen en voor drachten worden gehouden. A's bijzonderheid kan worden gemeld, dat in den tuin van P. v. d H. frambozenstruiken staan, die voor de tweede maal rijpe vruchten opleveren. j 1. Zaterdag beging een jongen van den landbouwer J Z. de onver standigheid aan een vrachtauto te hangen. De auto, die van Herverlede op gewonen gang kwam bleek toch te vlug te gaan voor betrokkene met het gevolg, dat hij hem met loopen niet meer bij kon houden en kwam te vallen. Hij bezeerde zich daarbij dermate, dat geneeskundige hulp noodig was. Het 1ste elftal der voetbalver, eeniging „Excelsior" alhier speelde j 1. Zondag een thuiswedstrijd voor de competitie BVB le klasse tegen WSC3 en verloor met 5 3 Het 2de elftal speelde te Waalwijk tegen HEC3 voor de 2e klasse BVB gelijk Sland 1— l. J.l Donderdag hield de gemengde zangvereeniging „Het Rozenknopje" alhier in het café van mej de wed. A v. d. Haart haar jaarvergadering Te 8 uur opende de tweede voorzitter, de heer A. M. Verheijden deze bijeen komst en heette de dames en de heeren welkom. Hij drukte er zijn spijt over uit. dat de heer W. Q Triffers door ziekte verhinderd was deze vergadering te leiden en sprak daarbij de hoop uit. dat de voorzitter spoedig volkomen hersteld mocht zijn en een volgende vergadering het voorzitterschap weer zou kunnen waar nemen. Hij wees verder op 't 20-jarig bestaan der vereeniging, waarbij Hij in herinnering bracht dat 6 Nov. 1910 het gemengd koor werd opgericht uit het toen ter>ijd onder leiding van den hier A. v. Beek staande kinderkoor en bracht hulde aan de nagedachtenis van den heiaas te vroeg ontslapen eersten directeur der vereeniging, de heer L Kooien uit Waalwijk, onder wiens leiding de eerste lauweren op verschillende concoursen werden ge oogst. In deze huldiging betrok spreker ook den tegenwoordigen direc teur. den heer N. Snijers uit Raams- donksveer, die de vereeniging steeds tot hoogen bloei heeft weten te bren gen, zoodat zij thans reeds enkele malen met prachtig succes in de hoogere afdeelingen op diverse con coursen is opgetreden. Hij felici teerde de werkende leden en in het bijzonder een tweetal leden, die reeds vanaf de oprichting deel uitmaken van het gemengd koor, met het 20 jarig bestaan en hij hoopte dat zij met lust en opgewektheid de repetities zuilen blijven volgen, zoodat het de vereeniging gegeven moge zijn eenmaal 't zilveren jubileum met een concours te vieren. Hierna gaf de secretaris, de heer E. Coiet, voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer M. H. van Dongen bracht vervolgens het fïnan- tieel verslag uit. waaruit bleek dat de inkomsten f 977 66 en de uitgaven f 963 43 bedroegen, zoodat de kas sloot met een batig slot van f 14.23. De boeken en bescheiden van den penningmeester werden door mej, J. H. Cové en den heer J. v. d. Hoek nagezien en in orde bevonden. Op voorstel van het bestuur werd een reglementswijziging aangebracht, be- trtffende het aannemen van nieuwe leden. Een vijftaf aandeelen van de ptano werden uitgeloot n.I. no 3, 10, 15, 26 en 40. Nadat bij de ronddraag nog enkele huishoudelijke aangelegen heden ter sprake waren gebracht, werd deze vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. Men bleef, nog een poosje gezellig bijeen Muziek, zang en voordrachten wisselden elkaar af, terwijl de Inwendige mensch niet vergeten werd. CAPELLE. Gisteravond reed een groote autobus, waarin een gezelschap van 18 Tilburgsche visschers gezeten was, in de Kerksteeg alhier, die geheel onder water staat, in den sloot. Men wist niet beter te doen dan de bus te laten liggen en zich te voet door het water een weg te banen om Capelle te bereiken. i Vandaag zal de bus worden opge takeld. RAAMSDONK. De ZeerEerw. Pater Zuure zal a.s. Zondagnamiddag in het St, Leogebouw een lichtbeel- denvoorstelling over de Missie in Afrika geven. De vorige week stonden bij de plaatselijke arbeidsbeurs als werkloos ingeschreven30 grondwerkers, 8 opperlieden, 4 betontimmerlieden, 4 metaalbewerkers, 1 machinist, 1 zand- vormer en 1 scheepstimmerman RAAMSDONKSVEER. Veertig jaar bij het Onderwijs werkzaam en daar van 39 jaar aan dezelfde school, voor zeker dit laatste vooral zal wel heel zelden voorkomen. Dit nu toch Is het geval met dhr. W. v. Raamsdork, die 1 Dec. a s. zijn veertig jarig jubileum heeft. Te begrijpen is het. dat die dag ró:h van de zijde van het Bestuur, tóch van die der kinderen en even min van die van het Personeel onop gemerkt zal worden voorbijgegaan. Het kan niet andets of allen zullen op ondubbelzinnige wijze blijk geven van de achting en liefde, die men hem toedraagt. Onze dorpsgenoot Dr. A. van Beek, thans eerste assistent op de Chirurgische en gynaecologische af. deeling van het St. Antonius- Gast huis te Utrecht, werd met ingang van 1 Januari a.s. als chirurg verbonden aan het St. Joseph - Gasthuis te Venlo. Den benoemde en familie proficiat. Zondagvoormiddag had op den Kerkweg nabij het Huisje ten halve een aanrijding plaats tussehen een motorrijder en een wielrijdster. Het ongeval dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen, heeft zich alsvolgt voor gedaan. De wielrijdster genaamd R. dienstbode te Waspik kwam van de richting het Veer. Door de haar achter op rijdende motorrijder genaamd K. uit Etten is het meisje zeker zenuw achtig geworden en bleef niet rechts houden en week uit naar den kant van den dijk, met het gevolg dat zij door K. werd aangereden. Het meisje bekwam een lichte beenfractuur en het stalen ros werd geheel in elkaar gedrukt. De motorrijder kreeg noe menswaard geen letsel. Tegen de wielrijdster isprocesverbaal opgemaakt. Denzelfden dag te ongeveer half zeven namiddag had alhier in de Hoofdstraat nog een aanrijding plaats. Een persoon genaamd Jac. v. K is door een auto van de R, aangereden. Met een gapende wonde aan het hoofd en in bewustelooze toestand is v. K. opgenomen en na verbonden te zijn

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7