Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I IK TIT HET UIT mms, FEUILLETO \fiVfER 91. 3-2 0-1 5—5 3-1 2-1 3-5 2-4 4-4 1-5 2-1 0—4 5-0 2-1 afgtf. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930. 58e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rjjk 1.40. WAALWIJKSCHE STi Telefoon No. 38. UITGAVE: AN TOON TIELEN. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfjdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Wat zal de S.D.A.P. doen? Inplaats van geestverwanten en niet- socialisten nu eens duidelijk te maken wat bij bedoelde met zijn revoluiion- oalr klinkende fraze op 13 September, schrijft ir. Albarda twee artikelen in .Het Volk" om aan te sporen tot waakzaamheid en grondwetswijziging. Wij moeten waakzaam zijn tegen ,den fascistischen geest" dat is de Inhoud van het eerste artikel en artikel 187 van de Qrondwet moet veranderd worden. Zeker, de heer Albarda erkent met ons de waarde van art. 57 van de Orondwet, hetwelk de Regeering ver biedt oorlog te verklaren, tenzfj „na voorafgaande toestemming van de Staten—Qeneraal". Dat deze ooit verlof zouden geven loi een aanvalsoorlog, is natuurlijk buitengesloten. Zij zullen nooit in iets anders bewilligen, dan in een defen. Sieven oorlog als alle andere middelen, waarvan de Qrondwet spreekt, zfjn uitgeput. Maar als dan, in allerhoogsten nood, ons land in oorlog geraken zou, wat zal de S.D.A.P. Cèn doen Dan zuilen we revolutie maken, is er in .Het Volk" geschreven en hei is op den zelfden dag herhaald in de organen van de linksche en van de religieuse socialisten en nog eens her haald door het Kamerlid Drop (buiten de Kamer, natuurlijk). En wat zegt nu ir. Albarda? De leider der S.D A P. laat het fundamen teel artikel 57 zwemmen en klem) zich nu weer opeens vast aan art. 187. dat luidt: .Wanneer in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten- van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 9) Ik weet niet wat ik er mee moet beginnen, ging de vreemde dame, die achter juffrouw Dunbar aankwam, voort. Ziet u ik ben niet alleen vreemd in deze omgeving, maar ik ga als gast aaar de Priory. Meneer Redburn beeft zijn auto aan het station ge stuurd en ik ben nu op weg naar het kasteel. Ik kan er toch niet aankomen ®et dit kleine verloren schaapje. Wat ®oet ik beginnen? Is er hier in de buurt een of andere inrichting waar 'k dat kleintje laten kan? Ik weet niet wat ik er van zeg gen moet, begon juffrouw Dunbar aarzelend, maar eensklaps kwam er e«n vroolijke stem tusschenbeide. Hallo, wat is er aan de hand, tante Alice? Ik had mijn schetsboek vergeten en kom het even ophalen. Wal is dat? Tony's toon veranderde plotseling toen by de kleine baby tusschen de kussens van de auto ontdekt had. In een oogwenk had hij het portier ge opend en met de teederheid van een vrouw het kindje in zijn armen geno men. Arm klein ding, zei hy. We kun- oen het beter mee naar binnen nemen en een dokter laten komen om te zien er iets niet in den haak is. Zou de gewone omstandigheden de dienst, plichtigen, die niet in werkelijken dienst zijn, door den koning geheel of ten deele buitengewoon onder de wapenen worden geroepen, wordt onverwijld een voorstel van wet aan de Staten- Qeneraal gedaan, om het onder de wapenen blijven der dienstplichtigen zooveel noodig te bepalen". Ieder ziet in, dat, zooals Kranenburg het uitdrukt, de noodtoestand waarin het land kan komen te verkeeren, het in werking treden van andere normen' onvermijdelijk maakt. De macht der centrale regeering moet dan worden versterkt en uitgebreid, omdat in tfjd van nood snel besluiten en handelen, nu eenmaal noodzakelijk is. Dit geldt zoowel voor art. 187 als voor art. 189 van de Grondwet (staat van beleg) Maar, zooals men ziet, is in het eerste artikel de macht der Re geering zeer stevig beperkt door de Qrondwet zeif. Toch schrfjft ir. Albarda Maar wat blijft het volk over om zfjn veiligheid te beschermen en zijn leven te redden, indien een regeering die groote bevoegdheid op roeke- looze wijze gebruikt Wat blflft het volk dan anders over dan verzet Laten onze tegenstanders het zeggen. Wij z|jn verlangend het te vernemen. Dit is wel een zeer naieve vraag. Als de regeering art. 187 op roekelooze wijze zou gebruiken en gaan mobili- seeren zonder reden, zou de meerder heid der Volksvertegenwoordiging haar heel gauw aan het verstand brengen, DRAISMA-vanVALKENBURQ'S- A 'iLEVERTRy T"-LEEUWARDEN- auto misschien naai- Torpsley kunnen gaan en een dokter mee terugbren gen?, vroeg hij, nadat hij het kind in de zitkamer op de sofa had gelegd. Ja ziet u, ik ben hier heelemaal vreemd, een gast van meneer en me vrouw Redbum, antwoordde de vrien delijke dame verontschuldigend. Ik kan daar toch niet goed aankomen met een vreemde baby, maar ik weet zeker dat ik de auto zal mogen ge bruiken öhi een dokter te gaan halen. Mag ik... zou ik het kind hier kunnen laten en een dokter gaan halen? Die zal waarschijnlijk wel weten wie dat kleine ding is. Die kleine krummel hier laten? Natuurlijk!, verklaarde Tony harte lijk. Dokter Jevons zal wel weten waar zij thuis hoort, die kent hier de heele streek. Het kind ligt hier wel goed, hè tante Alice? Mijn beste Tony, ik weet niets van kinderen af, antwoordde zij ijzig. Ik houdt nu eenmaal niet van kinde ren. En ik heb geen flauw idee wat ik met zoo'n wurm moet doen. O! Ik zal u wel helpen, ant woordde Tony luchtig. Ik heb ze vaak genoeg in m'n atelier gehad. Ik kan goed met ze overweg. Maar we zullen wel gauw weten waar ze thuis hoort. En met deze geruststelling moest juf frouw Dunbar zich tevreden stellen; de vreemde dame vertrok weer met de auto en zij en Tony bleven achter met het kind. Toen de dokter kwam, constateerde deze dat het verloren schaap alleen maar een paar schrammen had opge daan; verder mankeerde er niets aan. Toen Tony hem echter vroeg waar het thuis hoorde, schudde hy het hoofd. Dat kind hoort niet in Torpsley thuis, zei hij onmiddellijk. Ik ken al van zulke gevaarlijke In dure grappen niet gediend te zijn. Zy zou het, krach tens art. 187 vereischte voorstel van wet natuurlijk verwerpen Dit kan toch niemand in ernst betwijfelen. Het voik heeft geen behoefte aan .verzet" zoolang het zelf zorgt voor een behoorlijke Volksvertegenwoordi ging, die op wettige wijze gekozen wordt en haar plicht verstaat. Maar wat ons nu benieuwt is dit: wat moet, volgens den heer Albarda, een lid van de S.D A P. doen als de meerderheid van de Volksvertegen woordiging de credleten voor een mobilisatie toestaat? Revolutie-maken of gehoorzamen? Wfj zfjn op onze beurt verlangend het te vernemen. Ook by de Algemeene beschouwin gen in de Kamer heeit Mr. Heemskerk deze vraag aan Ir. Aibarda ter beant woording gesteld en 't zal moeieifjk gaan er niet een afdoend aniwoord op te geven! RUSSISCHE STAATSVERGODING de kleine kinderen, mijlen in, den om trek. Een vreemde dame heeft haar op den weg gevonden niet ver van het huis van de dames Drinvers, vertelde Tony. Ik begrijp niet, mengde juffrouw Dunbar zich op scherpen toon in de discussie, dat die dame zoo maar op haar dooie gemak wegrijdt en ons met een wildvreemd kind opknapt. Het is bespottelijk. Het is zoo erg niet, kalmeerde Tony. We zullen de moeder wel ont dekken. Toen Tony den dokter uitliet, stond juffrouw Dunbar bij de sofa en keek zenuwachtig naar het kindje. Het had de oogen nu wijd open doch scheen haar omgeving niet in zich op te ne men. Maar toen de oude dame zich over het kleine meisje heenboog, ver dween de suffe uitdrukking in de donkere oogjes en het kindje strekte de armpjes smeekend naar haar uit. Dit hulpelooze gebaartje roerde een vreemde snaar aan in het hart van tante Alice. Ik weet heelemaal niet wat je wilt, arme ziel, mompelde ze, ik wilde maar dat je praten kon, inplaats dat je mij met die groote, donkere oogen ligt aan te kijken. O, Tony! riep ze, toen haar neef de kamer weer binnenkwam, ik weet zeker dat het iets hebben wil, maar ik kan me niet voorstellen wat. Ik weet absoluut niet hoe ik met zoo'n wurm moet omspringen. Ik heb het gevoel alsof ik het breken zal. O, maakt u zich maar niet onge rust; ze kunnen tegen een stootje. U leert het wel! Kijk maar naar mij. En de jongeman lachte vermetel, terwijl hij zich bukte en het kind opnam. Er Terrorisme, bureaucratie, militarisme. Tot de revolutionairen in ons land, die diep teleurgesteld zfjn over den vorm welken het groote socialistische experiment in Rusland heeft genomen, behoort, zooals bekend ook Mevr. Henriëtte Roland Holst. Van die teleur stelling en de motieven, waaruit zij ontsproot, gaf zij reeds herhaaldelijk blijk. Het laatst deed zij dit in een nummer van het maandblad „Bevrfj ding". Een paar kenmerkende passages zfjn hier aan haar artikel ontleend De samentrekking van de voor naamste produktiemiddelen in handen van den staat verzekerd deze van een bijna onbeperkte macht tegenover zijn „onderdanen". De vrees voor broode loosheid en honger maakt in 't „staats, socialistisch" Rusland de aanwending van politieke machtsmiddelen in vele gevallen overbodig, nog méér dan in de kapitalistische staten het geval is. Behalve in de zeer sterk gekartelleerde industriën, heeft de arbeider in Europa en Amerika nog aiifjd de keuze tus schen verschillende patroons en de mogelijkheid om, als ongewenscht element ontslagen zijnde, elders aan het werk te komen. In Rusland is die mogelijkheid feitelijk uitgesloten. I Maar de beschikking over de pro ductiemiddelen is niet de eenige grond slag van de staats-almacht in Rusland Die macht berust ook op de onder schikking van alie organen van het maatschappelijk en geestelijk leven, aan de handhaving en versteiking van den staat. De belangen van den staat primeeren niet alleen boven die van 't individu, zooals Dr. Valkhc ff dit in z{jn boven aangehaald boekje uit drukt, maar ook boven die van de kwam plotseling een allerliefst glim lachje op het kindergezichtje en de kleine nestelde zich vol vertrouwen in zfjn armen. Wie zou zij toch zijn en waar zou ze thuishooren?, zei hij, terwijl hij de stoffige krullen uit het voorhoofd van de kleine streek. Ik heb je nog nooit eerder gezien! Zeg, hoe heet je kleine meid? Het kind keek hem met een verstan dige uitdrukking op het gezichtje aan. Het zonnige lachje verscheen weer en met een duidelijk stemmetje zei het kleine meisje: Pappie's kleine Babs. Pappie's kleine Babs. HOOFDSTUK VI. DE PRIORY. Ik hoor dat u gisteren een onbe kend kindje bij u in huis hebt geno men. Is de moeder komen opdagen? Meneer Redburn bleef vlak voor Tony Dunbar staan en keek den jon geman met z'n breeden glimlach aan. Tot nog toe is er niemand komen opdagen, antwoordde Tony. Het klei ne ding is zeker van de kinderjuf frouw weggeloopen, ik heb de zaak direct in handen van de politie gege ven en nu zullen we er wel gauw meer van hooren. Intusschen zijn mijn tante en ik al bepaald van dat vroolijke wezentje gaan houden. Is uw tante vanavond ook hier? De millionair keek den grooten salon die vol menschen was, waarvan het grootste deel hem vreemd was, rond. Mijn tante kon tot haar spijt niet komen, zei Tony, met een gevoel van warme sympathie voor den gastvrijen man, die zoo zijn best deed om het eSSsT® groep, de klasse, de nationale en de internationale gemeenschap, het vrije wetenschappelijk onderzoek, de vrije uitbeelding van het leven door de kunst en, zooals uit dit alles noodzakelijk volgt, boven die van het leven 2ètf De staat wordt tot den afgod wien alien alies moeten offeren hun huiselijk geluk, de onbelemmerde groet hunner persooniykheid, hun redelijk inzicht en hun geweten die zfj tn hun denken willen en handelen boven de oneindige doeleinden van het leven zélf moeten stellen. De collectieve zelfbevrijding, waar. toe de scheppingskrachtige energie der massa's in de raden zulk een voortreffelijk werktuig vormde, werd reeds spoedig belemmerd en steeds binnen engere grenzen beperkt door de vorming en instandhouding eener reusachtige bureaukratie. De last eener parasiteerende klasse van 10 millioen menschen moet door de 70 millioen boeren en de 5 millioen stedelijke arbeiders (waarvan 3 millioen werkers in de groot-industrie) worden getorst. Dit heirleger beambten en ambtenaren wordt gedirigeerd en gecontroleerd door 'n nieuwe zeer kleine regeerende kaste, ongeveer 5000 man omvattend, die Paul Marion de „sowjet-feodaliteit" noemt. Elk nieuw gebied, dat de „socialisatie" verovert, beteekent niet groei van collectieve zelfbepaling, arbeids en levensvreugde van onderen op, maar ten eerste groei van de parasiteerende bureucratie. die de russische arbeiders en boeren de levens- zijn gasten naar den zin te maken. U hebt hier een groot gezelschap bfj el kaar. Ja, en dat vindt ik heel prettig. Jonathan Redburn wreef zich de handen. Het huis is ook wel waard om op een luisterrijke manier ingewijd te worden, merkte de kunstschilder enthousiast op, ik heb nog nooit zoo iets schitterends gezien. De styl is in ieder opzcht behouden gebleven. Er kwam een dankbare uitdrukking op het joviale gezicht van den millio nair. Ik ben bly om dat van u te hoo ren, riep hy uit; U kunt het beoor- deelen. Ik wil u wel eerlyk bekennen dat ik er zelf niets geen verstand van heb ik ben maar een eenvoudig man maar ik vind het heerlijk om te wonen in een huis met traditie en ik wilde niet dat er iets aan ver knoeid wérd. Jo, waarom heb jy meneer Dun bar in dezen hoek begraven, terwijl het zoo tijd is om te gaan soupeeren?, viel Hilda Redburn, die op het twee tal was toegekomen, haar man in de rede. Hilda, een vorstelijke verschijning in glanzend wit satijn, stond tusschen de twee mannen en keek haar man met 'n ongeduldigen, om niet te zeg gen sarcastischen blik aan. En Tony, die de uitdrukking van oprechte be wondering op Jonathan's gezicht zag, was er pijnlijk door getroffen. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, fraalw(jfesclie en Langstraatsclie Courant* rtf

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1