LO VAN HET ZUIOEN :7N y bij Kinkhoest! """Abdijsiroop Helpt Uw kinderen tweede blad. Zatétd. 15 Nov. '30. 53e Jrg. omtrent de Hervormde Kerk aan de Haven. door J. van der Hammen Nicz. XIII. Nu de vrede tusschen den school- fester en den kerkeraad was getee ld; meene de lezer niet, dat ook de ubetaling van den organist, waar- n reeds met een enkel woord ge- i® is gemaakt, een einde nam. In- eudeel. Dominions van der Ham- in n.l. had hangende bovenver- ilde geschillen te recht of ten rechte de vrijheid genomen den rkmeester Jan David Weither en i magistraat op de „publieke" aat uit te schelden. Dit werd na- «rlijk zeer euvel opgenomen, en de vroegere weigering tot uitbe- van zijn tractement louter eingeestige plagerij, nu werd or sommige schepenen, waaronder i David Werther en Antonie Heer- ma Antz., opzettelijk eene resolutie wtakt om den organist niet te be lli Hoe ook de kerkeraad zich met zaak bemoeide én compareerde het raadhuis, het was alles vruch- jos; zelfs weigerde de magistraat opie" of „extract" aan den organist verschaffen. Uit een en ander werd n rechtsgeding geboren, dat ver- loedelijk tot 1742, dus ruim 5 jaai*, langende bleef. De organist richtte bh tot den Raad van State de be- autoriteit in dergelijke zaken, daarin gesteund door den kerke- aad. Deze vaardigde in het begin van den predikant en den ouderling kobus Vermeulen, schout en secre- ïris van Besoijen en Drongelen, naar Haag af, om de zaak in het reine i brengen en bepaaldelijk zich te voegen bij den thesaurier de la Bassecoert, <üe zijne medewerking I c'a9S*B en door ^en kerkeraad aan beloofde. Den 16 September ontving I ^en Raad van State opgezonden re de predikant een „missive" uit Den I Huest van 3 Juni 1737: Haag, waarin gemeld werd, dat ds I „Geeft met ootmoedig respect te zaak rakende het orgel was gesteld in I „kennen de kerkenraad van Waal- banden van de heeren van den Bi'oek, I „wijk, Majory van 's Bosch, hoe zy Bodel, thesaurier de la Bassecoert en I „supplianten, na verkregen handope- „ning van UEd. Mog., op dato den 7 .November 1732 tot predikant aldaar .beroepen hebben Ds. Cornelius van „Roojen, predikant van Waalwijk en „Haagoort; en hoe de supplianten op „den 24 dato gunstig hebben verkre- „gen de approbatie van UEd. Mog. op „die gedane beroepinge. Hoe wyders ,,Ds. Cornelius van Roojen de acte „van beroepinge op den voet van zijn „voorzaad (voorganger) voorgedragen „zijnde (behelsende behalven den or- „d in ai ren dienst ook een extra-ordi- naris bezwaardienst van te Waal- ,wijk de 3 wintermaanden in de week „te prediken), die beroepinge in de „vreze des Heeren heeft aangenomen, „nadat men zijn Eerwaarde verzekert „hadde, dat zijn voorzaad Jacobus Dagevos voor dien winterdienst ook ,van UEd. Mog. genoten hadde de somme van 100 gulden, als bleek by „UEd. Mog. resolutie van den 5 Juny „1705, zijnde gegeven om den lastigen „dienst in een der grootste gemeyn- „tens van de Majory van 's-Bosch, ge- „lijk ook na het overlijden van Jaco- bus Dagevos aan de erfgenamen het „sterf-vierdeel-jaars en aan de clas- „sis, de vacature waarnemende, dit „tractement nog betaalt was. Dat „zijn Eerwaarde in die verwagting zig „ook heeft laten bevestigen op den 15 „Meert 1733 en op den 24 Augustus „daaraanvolgende ook heeft geobti- „neert een resolutie, dat aan den pre- „dikant Cornelius van Roojen ook „zoude gegeven worden acte van trac- .tement op den voet van zijn voor- ,,Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» UIT HET DAGBOl PIETER POR. 7AN den secretaris ten Hove. Uiterst langzaam vorderde deze kwestie, zoo langzaam, dat pas op 't laatst van 1740 eenige stappen dooi den magistraat en den kerkeraad werden gedaan, om haar in der inin-I zaa^j ingaande met "den dag van be ne te beslechten. Daartoe werd uit den „vestiging. Dog dat de supplianten kerkeraad gekozen een commissie van 3 leden de predikant, één ouder ling en één diaken, en uit den ma-1 gistraat een even groote commissie, bestaande uit den drossaard, den se cretaris en den president-schepen, welke personen het geschil zouden I vereffenen. Doch ook de samenkomst dezer 6 personen was vruchteloos. „tot hun leedwezen vernomen heb- „ben, dat by resolutie van den 3 Sep tember daaraanvolgende, hierby ge annexeerd, UEd. Mog. die extraordi- „naris beloninge voor dien extraordi- „naris dienst hebben ingetrokken, al- „leen op de bedenkinge van den com- „mis ten comptoire der Thesaurie of „aan den tegenwoordigen predikant „menigmaal tegenwoordig zijn, maar „zelfs veele voorname en geringe lie- „den uit het Pausdom. Dat de suppli „anten vrezende dat hun leeraar „onder dien bezwaardienst, zonder „de beloninge die een arbyder weer- „dig is en waarop zijn Eerwaarde be roepen is en zelfs al by resolutie van „24 Augustus 1734 was toegestaan, „mogte moedeloos worden en denzel- „ven al zugtende mogt waarnemen „zig gewent hebben tot UEd. Mog., „ootmoedig verzoekende, dat aan den „tegenwoordigen predikant Cornelius van Roojen deze 100 guldens weder- „om mogten gegeven worden. ,,'t Welk doende enz." (Volgen de handteekeningen) (Wordt vervolgd.) Hoe of de procedures omtrent deze I Cornelius van Roojen wel Dehoorde op sleeptouw genomen zaak verder verliepen en of de organist zijn ach terstallig tractement ontving, valt mij onmogelijk te melden, daar de hande lingen van den kerkeraad dienaan gaande geen verder licht verspreiden. Dit is zeker, dat Dominicus van der Hammen nog in 1741 wachtte op uit betaling van zijn verdiend loon Een andere moeilijkheid leverde omstreeks dien tijd het avondpredi ken. Gelijk bekend is, was de predi kant beroepen om des Zondags twee maal en, gedurende de wintermaan den, in de week éénmaal (Woensdag avond) godsdienstoefening te hou den, voor welken laatsten buitenge wonen dienst hem door den Raad van State eene buitengewore beloo ning van honderd gulden was toege kend. Deze belooning werd echter in den loop van 1733 ingehouden, en dientengevolge hield ook de predikant eindelijk, n.l. in 1736, op met avond prediken. In de kerkeraadsvergade- ring van 10 December 1736 werd hem toen gevraagd, waarom hij zijn plicht verzaakte; waarop de predikant de reden mededeelde. Wat verder met betrekking tot dit geval verricht werd, blijkt ten duidelijkste uit het „toegestaan te worden die 1 -0 gol- „dens extraordinaris, want dat die al „had behoren te cesseren zoo ras aan Jacobus Dagevos by resolutie van „den 18 January 1707 was toegestaan, „dat de dienst tot Haagoort hersteld ,en met Waalwijk gecombineert „wierd, zonder dat de heer Commis „gewag heeft gemaakt, dat tot Waal dijk een extraordinaris dienst was „in een der grootste gemeyntens van „de Majory van 's Bosch, en dat daar- Ivoor die 10Ó guldens tot nog toe wa- ,ren gegeven, ja, dat door 't toevoe- ,gen van een combinatie die dienst „nog merkelijk was verswaard gewor den. Dat de predikant egter, geflat- „teert wordende met de hope van een „goed succes, zig ook heeft laten be- „wegen omme dien wekelyken dienst, „ofschoon een extraordinaris bezwaar, „dat nergens ten platten lande in de „Majory gevonden wordt als te Waal- „wijk, aan te vangen, en nu drie jaren „lang heeft getrouwelijk waargeno- „men, met zoo goed gevolg, dat er op „dien tijd een groote toevloed van .menschen verschijnt, niet alleen van „Gereformeerden van meer als 6 „kortom liggende dorpen, waaronder „de predikanten dier plaatsen ook BINNENLAND TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft aangeno men met 65 tegen 26 stemmen het ontwerp nieuwe regeling der pacht en zonder stemming het ontwerp tot regeling der pachtcommissie. Voorts is aangenomen met 63 tegen 25 stemmen de ontwerp-overeenkomst van de K.P.M. na verwerping met 66 tegen 23 stemmen van het amende- ment-Cramer tot wegneming van de twee ton verplichte bijdrage aan de K.P.M. Donderdag 20 Nov. zal in de afdee- lingen worden onderzocht het wets ontwerp houdene bepalingen van het belang van de inheemsclie tarweteelt Hierna wordt voortgezet het alge meen begrootings-debat. Het lid-Nolens dringt aan op spoed met verbindendverklaring van de C.A.O. voor de rijkswerken. Hij acht onbillijk, dat het algemeen mijnwer kersfonds verstoken blijft van de bij drage krachtens de Invaliditeitswet. Indien omtrent ambtenaarssalarissen in het georganiseerde overleg over eenstemming komt, dient de regee ring daar tegenover niet h priori af wijzend te staan. Of de internationale crisis te bestrijden is met internatio nale middelen, is nog in studie. Van belang is in ieder geval een 10 Nov. Dank voor mededeeling Oranje-Comité's. Waalwijk weet nu duidelijk, hoe de vork aan den steel zit. Zal er maar niet veel meer van zeg gen. Ieder zal z'n conclusie wel trekken en daarnaar in de toekomst handelen. Alleen dit: zooiets had ik van die zijde niet verwacht. We zullen maar zeggen en ho pen: de beste breister laat wel eens een steek vallen. Eerste vergadering comité's zeer interessant; dat belooft wat. Nuyten was het beste; zoo feest vieren dat zijn wijk bovenaan blijft; geen prima concerten, geen vuurwerk in het centrum, neen natuurlijk niet, anders gaan ze daar heen nu breekt me de klomp en dan twee agenten aan de Haven, Hoek en Spoorlijn om de feestgangers in eigen wijk te houden, vanwege de saam- hoorigheid. Ik heb gezegd. Tableau 11 Nov. Heb nieuw raadhuisplan Klijnen gezien. Doet op het eerste gezicht zeer vreemd aan. Durf m'n meening nog niet zeggen zoo. Hoop dat 't in dit blad wordt opgenomen, opdat ik en iedereen z'n toe komstig gemeentehuis eens met ernst kan bekijken. Geloof wel serieus en eerlijk werk; of 't mooi is, is me iets anders. Inwendig lijkt 't me prima. Gemeenteraadsleden staan voor groote verantwoor ding. 12 Nov. Wordt erg geklaagd over de late postbestelling 's ochtends speciaal Mr. van Coothstraat Half tien, tien uur is toch geen uur voor eerste en voor naamste bestelling en de af werking er van. Vooral voor menschen die dagelijks op pad moeten is het onhoud baar. Hoop op medewerking van nieuwen directeur. zijn dan andere jaren. Natuurlijk kan onze St Nicolaas- wedstrijd alleen succes hebben, wan neer ik weer op jullie aller medewer king kan rekenen. En dat is natuurlijk zoo héDe anderen zijn stilzwijgend weer van de partij en daarnaast houd ik een paar blanco lijsten gereed om nieuwe nichtjes en neefjes op te schrijven. Tot volgende week. Dag allemaal. Jullie aller OOM WIM Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Beste jongens en meisjes. We kunnen weer eens praten Eigen- Is ben ik met dit weekpraatje een Ee|je uit m'n tent gelokt. Ik zal je Wellen hoe. Van verschillende zijden wordt me 11 al een paar weken gevraagdOom 'm hóe zit 't met de beloofde prijs- tadsels "t geloof zelfs, dat een paar jonge laa,jes driftig op den grond hebben 'stampt, dat Oom Wim zoo lang met antwoord draalde. Nou. zoo'n ie,je ongeduld mag ik in jullie wel en< dat is zoo erg niet. Voor een Israadsel moet de belangstelling week hooger stijgen, totdat ten 'We het lang verbeide oogenblik ®mt en m'n groofe schare van trouwe %lingen geestdriftig op de raadsels Nietwaar, jongelui, zoo moet het Wjzijn 1 Als je geestdriftig aan een 'srkje begint, zal het veel beter vlot- "i veel gemakkelijker gaan. dan wan- 6ïr ie er absoluut geen belangstelling °or hebt en er futloos en onverschil lig aan begint. Dat mag natuurlijk niet. Er moet toewijding zijn, en als die ontbreekt kun je beter niet be ginnen. Maar ik mag en wil natuurlijk de belangstelling en het geduld ook niet te hoog opdrijven Dat zou een ver keerde uitwerking kunnen hebben. Daarom zal ik al vast vandaag enkele mededeeiingen doen omtrent de ko mende prijsraadsels. Zet nu je ooren maar eens wQd open. In de week van St. Nicolaas zullen we met onze prijsraadsels komen. Waar het in de St. Nicolaas- tijd is zullen we onze raadsels maar noemen „St Nicolaas—wedstrQd". 't Aardige is, dat je straks een aardige St. Nicolaas—surprise als verrassing thuis krijgt. En nu willen jullie natuurlijk ook al iets vernemen over de prijzen. Maar op dit punt kan ik je nieuwsgierig held nog niet voldoen. Dat bewaren we voor een volgende maal. Maar bij voorbaat kan ik jullie verzekeren, dat de prijzen ditmaal veel mooier zullen DE POPPENWASCH. „Nu, dat gaat wel", sprak de Moeder, .Laat ze zoo maar hangen daar; Maar niet dichter bij bet vuur, hoor; Denk toch kind, aan brandgevaar". Moeder ging weer naar de keuken, Lies weer bij baar popje zat; Vlug zou nu de wasch wel droog zijn 't Jurkje alleen was nog wat nat. En zoo na een klein kwartiertje, Wipte Liesje van haar stoel, En ze sprak: „Nu geloof 'k toch waarlijk. Dat ik geen plekje nat meer voel. Klaar, hoor popje nu maar daad'IQk, Weer de schoone kleertjes aan, Als het buiten niet zoo koud was, Zou 'k ook met je wandelen gaan. Alle menschen die ons zagen, Zouden zeggenOch hoe frlsch. Ziet de pop van Lies er uit, nu Alles weer gewasschen is". Eén voor één bekeek nu Liesje, Al de kleenjes. Was dat wat? Was dat wel hetzelfde jurkje. Dat ze pas gewasschen had Toen straks pop de jurk nog aan had Zat er een rood streepje in, Dat nu weg was. Dit was Liesje, Heelemaal niet naar haar zin. Waar was het streepje nu gebleven? En wat zag ze nu ook ras, Dat er van de paarse bloempjes, Ook zoowaar niets over was. 't Roode streepje was verdwenen Ook de bloempjes zag ze niet. Och, wat had die arme Liesje, Nu opeens een groot verdriet 't Leek wel of ze wou gaan huilen, „Maar", zoo sprak de kleine guit, J'k Denk, ze liggen nog in het zeepsop, 'k Haal weer alles vlug er uit Wordt vervolgd. goede verstandhouding met andere landen, vooral met België. Mr. Heemskerk besprak eveneens de economische crisis. Bescherming van onze handelspolitiek kan noodig zijn. Hij toonde zich wat ongerust over het incidenteel samengaan van ka tholieken en socialisten en hij wees er den anti-papisten op, dat Rome, in welke samenstelling ook. altijd de sterkste partij zal zijn. De ontwapeningsactie besprekend, wiesch hij de voorstanders geducht de ooren. Vooral het standpunt van de S.D.A.P. bij een eventueele mobili satie nam mr. Heemskerk onder de loupe. Hij wil weten, wat de regeering denkt te doen, nu zij staat tegenover het dreigement met sabotage bij een eventueele mobilisatie, welke èn v. d. èn soc.-dem. in 1914 goedkeurden. Dr. Kortenhorst bepleitte meer ac tieve handelspolitiek in den vorm van een onderhandelingentarief. Voorts spraken nog Ds. Schokking over den finantieelen toestand, v. d. Tempel over onderwijzers- en ambte narensalarissen. Toch maar liever weer naar school. (Slot) Wat belieft U, zegt een doffe heesche stem Qoeden avond zegt tante heel vrien delijk, ik kwam U eens vragen of dit meisje bij U het naaien zou mogen komen leeren, en hoeveel het kost juffrouw Kats neemt Stientje van het hoofd tot de voeten op, en zegt, ter wijl ze binnen gaan: Hoe oud is ze? Dertien jaar, juffrouw Zoo, dertien, nu dat is goed, ze ziet er flink uit, en ineens tot Stientje; Zou je het naaien graag leeren Stientje heel zacht: ja juffrouw en in eens keert Stientje zich om en zegt tegen tante|: gaan we nu heen tante? Ja. kindje. Tot juffrouw Kats: dus a.s. Maan. dag kan ze al komen Ja juffrouw. Qoeden avond. Qoeden avond, de deur klapte dicht, tante en Stientje stonden op straat. Maar ik ga er niet heen bevestigde Stientje. Wat nu, zegt tante haar lachend aankijkend, ga je er niet heen Vast niet, en tante ziet in die groote mooie oogen, de vaste wil die dit kind al heeft en de vastberadenheid om dien mond en in heel haar doen, dat ze gezien heeft wat zij zelf opgemerkt heeft' Maar zelf zegt ze nog niets. Dat moet Stientje maar zelf zeggen. Ze loopen druk pratend naar huis waar vader en moeder haar al nieuws gierig als om strijd bij het binnentre den vragenEn..mag je komen. Daar begint in eens tante hard te lachen en Stientje zet een stoel voor tante en haar neerzettend „Maar daar ga ik niet naar toe hoor moeder, heusch ik ga daar niet heen". Vader en moeder kijken beiden heel verbaasd en zeggen: ga je daar niet heen Waarom niet O, neen het is heelemaal geen lieve juffrouw, neen dan ga ik veel liever maar weer naar school want meester Kooiman is altijd heel lief, dat mag ik toch wel hé O, moeder, het is heelemaal geen lief gezicht, en ze kijkt 2Óö streng, neen ik hou niet van haar, Mag ik a.s. Maandag weer naar school moeder Ja hoor jQ ga weer naar school vond vader ook. Ze wenschte wel te rusten en droomde van een heele lange vrouw die altijd boos keek. Toen Stiemje naar boven was, ver telde tante, dat Stientje gelijk had, ze had het heel scherp gezien. Die juffrouw Kats maakte werkelijk heelemaal geen prettigen indruk. Als het mQ te doen was, ging ik er ook niet heen. En heusch ik vind het nu voor het kind veel beter dat ze weer naar school gaat, dan zal ze deze geschie denis gauw genoeg vergeten zgn. Het middel dat U zoekt is Abdijsiroop. Het geeft den kleinen een grooten steun om de hoestaanvallen te overmeesteren. De slijmoplossende werking kan de hoest buien doen bedaren en de ademhaling weer diep en vrij maken. Dan ziet Ge de gezichtjes zich weer ontspannen. Waarom zoudt Gij de kinderen niet helpen als het middel zoo eenvoudig te verkrijgen is. Draal niet. Geef vandaag nog voor dien akeligen kinkhoest de uitkomst brengende Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.Dan bespoedigt Ge Uw genezing.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5