famish 3. r Thuisstikster. vraagt EEN BEKWAME SPORT. laatste"bë'richten. Dankbetuiging. juur met zijn energieken president, to HoogEerw. heer Pastoor Mgr. W. (eiker aan 't hoofd, heeft dan ook jen moment geaarzeld, toen een ge- .genheid geboden werd om tot de ichting en inrichting van een pas- nd tehuis voor dp Eerw. Broeders er te gaan, deze gelegenheid aan te rijpen en passend, doch practisch, te mutten. Zoo kwam men al heel spoedig tot ie stichting van een klooster voor de Eerw. Broeders, waarvan we in een orig nummer reeds een meer uitvoe- ige beschrijving gaven. Dezer dagen werd het klooster door :n aannemer, den heer Teuling de leijer, die, met architect Prins, eer tan zijn werk heeft, opgeleverd. Zaterdag betrokken, volgde de plech tige inzegening reeds Zondagmorgen, llle notabelen bij deze plechtigheid itgenoödigd, waren om half twaalf in ({klooster present. Wij troffen aan: m HoogEerw. heer Pastoor Mgr. W. ölker met zijn°kapelaans P. Hoekx en Goyaarts, de ZeerEerw. Pater Beer- linck, Overste van het Missiehuis St. Intonius, Burgemeester J. L. van Be- «uw en de Wethouders J'. v. Lier en J. v. d. Horst, het voltallig kerkbe- ituur, de architect Prins, de aannemer jhr„ Teuling en het leekenpersoneel Ier beide Broedersscholen. Als afgevaardigden van het Hoofd- lestuur van de Congregatie der Broe- Iers van Liefde uit Gent waren aan- 1 rezig de ZeerEerw. Broeders: Vader Fheodoor, Inspecteur van het onder- rijs der Congregatie en Vader Mag-1 iel, Inspecteur der gebouwen der j /mgregatie; verder de Eerw. Overste jn het Klooster uit de Ringbaan West Tilburg met eenige Broeders, De HoogEerw. heer Mgr. W. Völker ïerrichtte de gebruikelijke inzegening ;an alle compartimenten van het ilooster. De inzegening der kapel had lijn HoogEerw., in volmacht van Z. INGEZONDEN STUKKEN, luiten verantwoordelijkheid der Red. D. H. Mgr. Diepen, Bisschop van den Bosch, reeds eerder verricht. Na de inzegening verzamelden alle genoodigden zich op de binnenplaats waar het Fotobureau Het Zuiden het gezelschap op de gevoelige plaat vast- le8de- j in de rijk met aangeboden bloemen en palmen versierde recreatie-zaal werd daarop reünie gehouden en de eerewijn aangeboden. Mgr. Völker sprak met de hem eigen welbespraaktheid een hartelijk welkomstwoord tot de Broeders in hun nieuw tehuis. Hij bracht dank aan wat de Eerw. Broeders reeds in hun eerste verblijf op Kaatsheuvel voor 't welzijn van de jeugd hadden gedaan en sprak de hoop uit dat met denzelf den ijver en voortvarendheid voor de ziel en zaligheid van Kaatsheuvel's jeugd zou verder gearbeid worden en dat Gods rijkste hulp met den heden op huis en werkkring der Broeders afgesmeekte zegen moge nederdalen. De Eerw. Vader Tlieodoor dankte voor de woorden door Mgr. Völker gesproken en voor de groote belang stelling nu bij de inzegening en de te gemoetkoming die hij telkens als hij met de een of andere autoriteit in aanraking kwam, hier had mogen ondervinden. Uit die gemakkelijke, vlotte samenwerking zag hij veel goeds geboren worden. Hij sprak den wensch uit, dat deze samenwerking zou mogen worden bestendigd tot heil van den arbeid van de Broeders en tot welzijn van het kind van Kaatsheu vel. Met den groet van het Hoofdbe stuur der Congregatie aan dn aanwe zigen sloot hij zijne toespraak. De heer J. de Bondt, Secretaris van het R. K. Par. Kerkbestuur, feliciteer de namens dit lichaam, daarbij de toe zegging doende, dat het kerkbestuur er prijs op zou stellen, zoo eenigszins mogelijk, aan alle wenschen der Eerw. Broeders te voldoen. Hel nieuwe Raadhuis. Geachte Redactie. Ik zag de afbeelding van het nieuwe aadhuls—-ontwerp in Uw blad. Men /raagt zich af.Wat stelt dit gebouw eigenlijk voor?" Een raadhuis? Heen. In zoover het op een hooischuur jkt, zit er een zekere .«ymboliek in, ii verband met de uitgestrekte gras inden die in en om onze gemeente ggen 1 Maar waarom in s''hemels naam tou nu juist de gemeente Waalwijk ten raadhuis moeten krijgen dat per se niet óp een raadhuis mag lijken De ontwerper tracht blijkbaar zijn jpvattlng streng door te voeren in zijn terlc. Bij den afkeer van het conven- oneele, wordt afstand gedaan van al fat mooi is in de oudere vormen, loch de kracht ontbreekt om daarvoor tls aannemelijks in de plaats te pltllen. Wanneer er een verdienste in zou plegen zijn, de vervlakking, de ver. Wijking van het leven in onzen mo- Jpnen lijd, vast te leggen in den bouwstijl, dan zou dit een geslaagde I'oeve kunnen heeten. In de volksziel Wt echter ondanks allen schijn nog "at anders. Vooral hier in Brabant. Dat men streeft naar nieuwe vormen, [Jat een tijdeigen stQI, goed. Bij den van huizen en kantoren is reeds M wat bereikt. Maar een raadhuis is iets anders, wis groote voorzichttgheid geboden. raadhuis is geen dienstgebouw tonder meer Het gebouw kan tech- "Isch uitstekend zijn ontworpen. °at is niet genoeg Architectonisch e'l het buitengewoon teleur en Iaakt het een poveren indruk Ontstellend is, dat er menschen zijn s beweren dat juist datgene schoon wat het volk leelijk vind. Het volk, a' zijn dan wij allen, uitgezonderd clubje .artiesten" die zich in hun pen theor ëi opsluiten en de aanra- n? met het leven verliezen. De ro°te waarde van de kunst der oude Heesters bes'aat hierin dat hun kunst 11 net volle leven stond. De heer Klijnen is blijkbaar zulk ®n vreemde stelling niet toegedaan. P werk is vrij van aanmatiging en «anterie. Maar hij moge een bekwaam 'eet zijn, zfln visie op het leven "let omvattend geftoeg, of zijn talent met sterk genoeg of nog niet rijp ittoeg om een representatief gebouw, ;a'3 een raadhuis nu eenmaal be pF' te zijn, te kunnen ontwerpen. ,tr staat veel op het spel. De be ding jg van enorm belang. Ik hoop de Gemeenteraad van Waalwijk zal besluiten, ondanks alle moeite die de heer Klijnen zich heeft gegeven, aan hem niet de dtfialtieve opdracht te verleenen. Hoogachtend, X. Raadhuisplannen. M. de R. Beleefd verzoek ik U plaatsruimte voor 't volgende: De nieuwe Raadhuisplannen van Architect Klijnen, die ik rustig heb bestudeerd, zijn mij tot een openbaring geworden. Originaliteit, bewogenheid, eenvoud en klaarheid drukken onmis kenbaar hun stempel op dit werk. Onmiddellijk imponeert in het plan de zeer eenvoudige doch niettemin massale bouw. De voorgevel, een muurvlak van plm. 20 Meter hoog, met grootschen entree, die zijn functie zoo uitnemend uitdrukt (doch jammer genoeg op de frontteekening te weinig tot uitdrukking komt) met zeer origineele, doch rustige raamverdeelingen, bekroond met een gracieus gebogen, wijd overstekend dak maakt een zeer aparten indruk. Ook de achteren zijgevels zijn even fijn ontworpen. Fraaie lijnen en vlakken met treffende raamverdeelin gen, welke zoo goed laten voelen de bestemming der daar achter liggende ruimten en duidelijk laten zien dat licht en lucht wel het ideaal van dezen architect moeten zijn. De verzorgdheid en overwogenheid, die in de hoofdvormen opvallen, vindt men geheel terug in de details, zoodat het geheel wordt van een zuivere en gave compositie en aan het gebouw de voornaamheid geeft, zooals men die voor een raadhuis mag wensèhen. Over 't algemeen schijnt men zich met den dakvorm niet goed te kunnen vereenigen, hetgeen toe te schrijven moet zijn aan een te veel vasthouden aan conventie. Goed beschouwd immers is deze vorm zoo vreemd niet. Hebben de Grieksche tempels, die door de eeuwen heen en ook thans nog worden aan gemerkt als te behooren tot het aller, edelste, wat de menscheiijke geest in de bouwkunst heeft voortgebracht, reeds niet een flauw hellend, wijd' overstekend dak met het eenige ver schil, dat de doorsnee daar een ge drukte driehoek is en bij het ontwerp Klijnen een gestrekte halve ellips. Deze vergelijking maak ik om aan te toonen, dat deze dakvorm toch niet zoo extreem is, als men op het eerste gezicht wel zou zeggen en een plat of weinig hellena dak evengoed mooi kan zijn, als een voor ons meer gewone dakvorm. Naar mijne overtuiging is deze dak vorm dan ook een fraaie en uiterst logische oplossing. Hij overspant het geneeie gebouw met een fijn georna- menteerüe iijn, welke links iets sterker neerneigt, om den samenhang der gebouwen te versterken en door zijn weloverwogen vorm een eigen karakter aan het gebouw geeft en iegelijk een architect verraadt met een sterke per soonlijkheid. De iets vooroverhellende muurver dikkingen zijn ungebailanceerd tegen den gespannen boog van het dak, zooais dit alleen een groot artist kan. Alle onnoodige en daardoor schijn- vertraaiïngen, waartoe minder begaaf de architecten hun toevlucht plegen ie nemen, zijn hier vermeden. Er heerscht hier volkomen harmonie lusschen vorm en constructie. Ook hei goed overwogen grondplan heelt een zeer fraaie vorm, iedere richting der zijvleugels en vlakken is er op berekend, zoowel vanat hei voorplein, als vana. den Winterdijk, aan het gcheele gebouw een grooisch aanzien te geven. De verbinding lus schen bebouwde kom en weidschen polder wordt door den origineelen naar den polder uitstaande vorm prachtig uitgedrukt. Het interieur is reeds vanaf het eerste plan met superieur bestempeld en ook de leek kan zien, dat de orde ning van de hal, het trappenhuis, de zalen en gangen zeer overzichtelijk, klaar en logisch is en zóó dat overal het daglicht direct en volop toegang heeft. Men kan het dan ook met dit ge bouw eens zijn of niet, zeker is het, dat men niet te doen heeft met een gril of experiment, maar met een eerlijk, eenvoudig logisch en modern bouwwerk van een baanbrekend artist. Juist in dezen tijd, nu de gcheele kunstrichting er op gericht is een tijd perk in te luiden met een eigen stijl, wellicht even groot als welke vroegere stfjl ook, zou het voor de leden van den Raad van Waalwijk zoo n groote verdienste zijn, als zij door het doen uitvoeren van deze plannen lieten zien, niet te kijken door den conven- tioneelen bril en niet terug te grijpen in 't verleden, doch een open oog te hebben voor de moderne stroomiug en daardoor mede te werken, de moderne Nederlandsche bouwkunst op een zoo hoog mogelijk peil te brengen. Hier is de groote eer te behalen, pionierswerk verricht te hebben voor de moderne bouwkunst en tevens Waalwijk een raadhuis te bezorgen, dat tot eer zal strekken. Dankend voor de opname, TH. VAN DELFT. Mijnheer de Redacteur. Velen met mij zullen met belang stelling uitgezien hebben naar Uw blad, waar ik overtuigd was dat U ons ais steeds wel in de gelegenheid zoudt steil n om een eigen meening te vormen ovet het tweede ontwerp Klijnen voor ons nieuw Raadhuis. Ik zal m'n naam niet onder dit stuk zetten, omdat men mij toch tot oordeelen onbevoegd zou achten en dan mag men ook geen eigen opinie hebben. Het voorrecht om juist en wetenschappelijk te oordeelen is slechts voor een paar menschen in onze gemeente weggelegd, een tiental zijn er slechts die meenen dat naar waarde te kunnen, met nog eenige naloopers en met uitsluiting van misschien 95 der inwoners. Ten slotte voel ik mij bij deze rest der ingezetenen in goed gezelschap en verklaar dan dat ik 't nieuwe plan evenmin mooi vind dan 't andere om het maar niet sterker uit te druk ken. Dat is geen gemeentehuis, dat is geen raadhuis dat in onze gemeente past. Ik twijfel er niet aan of het niet eerlijk is en wel doordacht, ik geloof zelts dat het zeer origineel is, maar ik zou het tejï zeerste betreuren, dat de gemeenteraad besluiten zou zoo'n raadhuis, voor dergelijk bedrag hier voor onze gemeente te doen bou wen en dat wij als proef konijn zou den moeten diienen voor de experi- ménten van den heer Klijnen. f Waarom is het toch in Godsnaam niet mogelijk: dat een raadhuis ge bouwd wordt:, dat de menschen be vredigt en dat zij mooi vinden. Men ontmoet toch overal huizen en ge bouwen die eenieder imponeeren en waarvan men zegtdat is een mooi en goed gebouw en waarvan ook de architectuur en de kunstwaarde goed is, dus ook mooi en goed voor den kenner. Zijn er zulke niet bij honderd tallen in ons land en kan zoo iets hier niet gebouwd worden. Kan de heer Klijnen dat niet dan zal het door een ander moeten ge beuren, maar zoo kan en mag het niet. Mijnheer de redacteur er moest een protest of adres uitgaan van de ingezetenen om er krachtig tegen te opponeeren, dat voor honderdduizen den belastingpenningen dergelijk raad huis zou worden ge bouwd, dat een aan fluiting is van den smaak der inge zetenen, maar niet minder van dien der bezoekers onzer plaats en ook van 't nageslacht waarvoor men nu zoo» geweldig bezoTgd is, maar niet minder ook van hoogstbekwame des k.undigen. BINNENLAND. S.D.A.P. en Mobilisatie. De leider der S.D.-fractie, ir. Albarda heeft gistermiddag in de Tweede Kamer 'n duidelijk antwoord gegeven op de vraag van minister Ruys de Beerenbrouck of de S.D.A.P. bij een eventueele mobilisatie een gelijke houding zou aannemen als in 1914. De heer Albarda zeide, dat de S.D.A.P. aan mobilisat e, gericht op landsverdediging, niet zou meewerken. Laat ons toch een beetje met onze beide voeten op den grond der werkelijkheid blijven, en ons niet vermeien in alle mogelijke fan- tasiën en geleerde of would be ge leerde uitspraken waarmee wij ten. slotte gedupeerd zullen uitkomen. Een Waalwijks Ingezetene. GEMEENTERAAD. Door zeven leden van den gemeen teraad is hedenmorgen 't volgende verzoek gezonden aan den Voorzitter van den Gemeenteraad: Waalwijk, 18 November 1930. Aan den Heer Voorzitter van den Baad der Gemeente, WAALWIJK, j Ündergeteekenden, leden van den gemeenteraad, kennis genomen hen- nenoe van Uw oproep tot bijwoning eener vertrouwelijke bespreking der raadhuisplannen (in gedeime zitting) geven ais dun meening te kennen, dat deze plannen niet in een geheime, doch in een openbare zitting heiiandeld be hooren te worden. Zij baseeren deze meening op bet feit, dat deze plannen in bet teeken staan der belangstelling van geheel de Waalwijkscbe bevolking, terwijl de raadhuiskwestie reeds in een zooda nig stadium is gekomen, dat geheime besprekingen niet meer gewenscht zijn. Zij verzoeken U daarom beleefd al de besprekingen hierover in openbare zitting te behandelen, met uitzonde ring echter van een of meer punten, die U eventueel op Uw programma heeft staan en die niet in openbare zitting behandeld mogen worden. Zou den deze punten niet aanwezig zijn, dan verzoeken zij U beleefd den leden alsnog bekend te maken, dat inplaats van de geannonceerde geheime verga dering een openbare zitting zal wor den gehouden. (get.) J. C. L. VAN DER GELD. (get.) M. VAN DRIEL. (get.) F. ROX. (get.) F. PASSIER. (get.) C. W. PULLENS. (get.) A. H. VAN SCH1JNDEL Jr. (get.) H. VAN DER WAERDEN. DOSKOW.S.C. 4—4. Daar de competitie Zondag bijna ge heel stil lag, heeft W.S.C. dezen dag be nut om tegen het bekende DOSKO te Bergen-op-Zoom een vriendschappelij- ken wedstrijd te spelen. Het was een aardige wedstrijd, waarin de W.S.C.-ers het grootste deel van den wedstrijd in de meerderheid waren. Aanvankelijk scheen het anders te zul len loopen, want DOSKO wist zich een 20 voorsprong te verschaffen. Doch de W.S.C.-ers, die nu een keurig samen spel lieten zien, wisten dezen achter stand nog voor de rust in te halen. Na de rust was WSC geregeld in den aanval en wist dan ook spoedig een doelpunt te forceeren, weik voordeel elhter bij een plotselingen uitval van DOSKO weer verloren ging. Het einde van dezen prettigen wedstrijd kwam met een gelijk spel 44. Het Bergen-op-Zoomsche blad „De Avondster", roemt vooral het spel van W.S.C., dat het grootste deel van den strijd ver in de meerderheid was. VOETBAL-SHOW. Zondag lag de voetbalcompetitie na genoeg geheel stil, en werd de dag be nut voor het spelen van een viertal oefenwedstrijden van districts- en bondselftallen. Als gewoonlijk zijn er weer weinig nieuwe perspectieven geopend en wer den geen nieuwe superieure spelers ontdekt. In Rotterdam won het elftal der Maasstad den gouden onafhankelijk heidsbeker, door de „Rest van Neder land" met 32 te slaan. Het Bondselftal B toonde te Amster dam weer eens onze onmacht tegen over het Engelsche beroepsspel, door met 32 van den 3e klasser Bristol Rovers te verliezen. Voor het Zuiden was natuurlijk de wedstrijd van het Zuidelijk elftal te gen de Westelijke 2e klassers, in het Sportpark te Tilburg, van het groot ste belang. Het niet sterke Zuidelijke elftal zag geen kans er de Westelijken onder te houden, en moest zich met 'n gelijk spel, 55, tevreden stellen, wat voor de velen, die er 'n vernedering in zagen tegen een 2e klas elftal te moeten spelen, wel een slag in het ge zicht zal beteekenen. Ten slotte sloeg het Oostelijk elftal dat over goede techniek beschikte, de zwakke Noorderlingen in Leeuwarden met 63. krijgt de rechtsbuiten T. v. Baardwijk den bal prachtig aangespeeld een prachtige ren en onhoudbaar schiet hij den bal in doel, zoodat SDO leidt met l—0 SDU is steeds in de meer derheid en Sparta spant zich in om gelijk te maken, hoewel het haar niet gelukt. Nadat 25 minuten is gespeeld, krijgt SDO een vrijen schop te nemen, die door A. v. Betk in eens werd in geschoten en zoodoende SDO met 2—0 leidt; dezelfde speler maakie ten slotte nog een doelpunt, maar dit werd wegens buitenspel geannuleerd De rust komt met een voorsprong van 2—0 voor SDO. Na de rust is SDO steeds de sterkste van 't veld maar doelpun ten komen niet. Als er dan nog 10 12 minuten te spelen zijn, woidt de wedstrijd wegens regen gestaakt, wat wel jammer Is daar de wedstrijd een zeer vriendschappelijk karakter had. In a.s. compiiitie hopen we, dat alle wedstrijden zoo zullen verloopen. De scheidsrechter P. Trtffers leidde zeer goed. A.s. Zaterdag speelt SDO II tegen Sparta li alhier op het terrein van SUO Aanvang 3 uur. AGENDAS. WAALWIJK. Woensdag en Donderdag van 3 9 uur. Demonstratie Reliefverven in den R K Gildenbond. Woensdag 8'/2 uur repetitie Tavenu. Donderdag 8 uur. Demonstratie over Etalageverlichting, Musis Sacrum. Donderdag van 7-8 aspiranten en van 8 9!/a leden B G.V. Donderdag 8 uur. Repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Vrijdag 8 uur Witte Bioscoop, „De Luchtvloot" (sprekende fiim). Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. Zondag ]2'/4u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 10 November. .Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 161 paarden, 10 ve"ulens, 1 ezel, 846 magere runderen, 725 vette dito, 140 kalveren, 436 nuchtere kalveren, 300 graskalveren, 756 schapen of lammeren, 71 biggen, 13 bokken of geiten, 6 overloopers. Prfjzen per pondkoeien 36-39 c., 4648 c., 52.555 c.; ossen 41, 4447.5 51—54 c.; stieren 37.5—40, 42.5—45, 47 —50 c.; kalveren 62.5—67.5, 72.5—77.5, 87.5—92.5 c. Prijzen per stuk voor mager vee: melk koeien 235950, kalfkoeien 230- 445, stieren 140490, pinken 130 190, graskalveren 70125, vaarzen 215245, paarden 170270, slacht- paarden 160185, hitten 75170, veulens 80135, fok nuchtere kalve ren 2035, slacht nuchtere kalveren 1621, biggen 1224, dito per week 1.75—2.25. AJL> VERTEN TleN. Eenigste en algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw Dr. ESS1NK-VAN HEIJST geven kennis van de geboorte hunner dochter #nna Maria. Oldenzaal, 16 November 1930. Heden overleed na een langdurig lijden in den geze- genden ouderdom van bijna 87 jaren DE HEER Arn. van Zei st Uit aller naam C. VAN ZELST. 's Grevelduin Capeile, 18 November 1920 Voor de menigvuldige blijken van belangstelling bij mijn 40» jarig ambtsjubileum onder vonden, betuig Ik langs dezen weg aan allen, mijn hartelijken dank. wijl het mij niet mogelijk is om allen afzonderlijk !e be danken. A. H. GOUDA, Gemeenteveldwachter 45474 te Sprang—Capeile. MEVR. WINKELMAN, Sprang 4C77 vraagt tegen IDecemb SPRANG. Zaterdag j 1. speelde SDO I legen Sparta I uit Vrijhoeve—Capeile. Om drie uur fljit scheidsrechter P. Trrffers de beide elftallen in 't veld. De aanvoerder van SDO de heer |ohan Spuijbroek wint den toss. Na dat de wedstrijd 10 minuten oud is, Egeiantierstr. 101, Amsterdam, Alleen zij. die het allerfijnste werk geheel kunnen stikken, komen in aanmeiking. Vast werk, 45483

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7