Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. WEG TOT BET HIT I FEUILLETON GEMEENTERAAD. RUMMER 96. Ms WOENSDAG 3 DECEMBER 1930. 53e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. I ranco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prjjs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfidag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD ELSHOUT. Ge meent ebeg rooting vastgesteld. Installatie II. Vrijhoeven. Gemeenteraadsvergadering van Vrijdag 28 Nov. v.in. 10 uur, onder voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer Mr. R. J. T. van der Heijden, burgemeester. Alle leden waren aanwezig. Aan de orde: 1. Ingekomen brief van F. Leijsten waarbij wordt medegedeeld, dat hy ontslag neemt als lid van den ge meenteraad wegens vertrek naar el ders. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van H. Vrijhoeven. De geloofsbrieven worden onder zocht door de heeren W, Klijn, De Baay en Brok. Na heropening der vergadering, zegt dc heer Klijn. dat de Commissie de stukken in orde heeft bevonden. 3. Beëediging van het nieuw-be- noemd lid H. Vrijhoeven. De Secretaris leidt den heer Vrij hoeven ter vergadering, waarna deze in handen van den Voorzitter de ver- eischte eeden aflegt. 5. Notulen der vorige vergadering. Deze worden door den Secretaris voorgelezen en daarna onveranderd vastgesteld. 5. Ingekomen stukken. a. Koninklijk besluit d.d. 7 No- ember 1930 waarbij goedkeuring verleend wordt aan het Raadsbesluit tot heffing van schoolgeld. b. Besluit van Gedeputeerde Sta ten, houdende vaststelling van den pensioengrondslag van Mr. R. J. T. v. d. Heijden als burgemeester dezer ge meente. Is vastgesteld op 1575. c. Besluit van Ged. Staten d.d. 19 November 1930, waarbij de gemeente- rekening over 1929 is vastgesteld. van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 14. Heb je geen brieven gevonden, geen dagboek of zoo iets, waaruit je 'ets ontdekken kan? Neen niets. Dokter Harding heeft mij den zegelring iaten zien dien ?-e hem gegeven heeft voor ze stierf; ze had hem altijd aan. Maar die zal "iet veel licht verschaffen, want hij was nog uit naar meisjestijd; ei s_taat een monogram ju met haar ini tialen A. M. En dit hier was moeders verlovingsring. Moeders handen wa ren erg mager geworden en de ring gleed telkens van haar vinger en den- elfden dag dat ze verongelukt is, gaf e hem aan mij omdat ze bang was, ('at ze hem verliezen zou De zegel- r'ng paste beter, ik der.k omdat ze eri gekregen had toen ze jonger was. öe stem van het meisje trilde en 'Av'jgend nam zij den verlovingsring ;an haar vinger en gaf dien aan haar Sastvrouw, een smalle gouden ring met een diamant. - De voorletters van mijn moeder Al deze siukken worden voor ken nisgeving aangenomen' 6. Voorstel van Burg. en Weth. om toe te treden als lid van het comi té voor Den Bosch en Omstreken van de Nederlandsche vereeniging voor onvolwaardige arbeidskrachten (A. V. O.) tegen een contributie van 10. per jaar. In het schrijven dat van de Ver. A.V.O. is ingekomen, wordt erop ge wezen dat reeds vele gemeenten zijn aangesloten, en dat "bovendien de Comm. der Kon. in Noord-Brabant zelf zijn sympathie met het streven der vereen, heeft betuigd. Dc Voorzitter acht het overbodig, nog een nadere toelichting te geven, waar wel blijkt, dat de Comm. dei- Kon. zeer sympathiseert met deze vereeniging. B. en W. stellen dan ook voor tot toetreding over te gaan, welk voorstel wordt aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het raadsbesluit betref fende bijdrage der gemeente in de aanschaffingskosten v. brandblusch- npparaten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het in een der vorige vergaderingen geno men besluit nog eens hebben over wogen. Er kunnen zich onder deze re geling echter moeilijkheden voordoen, daar hierin vermeld staat, dat de ge meente gedurende 10 jaar een bij drage zal verleenen. Sluit nu iemand b.v. een huurkoopcontract af over 20 of over 5 jaar, dan is het moeilijk om hem een bijdrage te verleenen. B. en W. stellen daarom voor de formu leering eenigszins te wijzigen, waar door het mogelijk wordt een bijdrage te verleenen van de helft der aan- i schaffingskosten (max. 10) te beta len, naargelang het koopcontract. Dit voorstel wordt met algemeene I stemmen aangenomen. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der begrooting voor '30. Dit betreft een aantal kleine over schrijvingen tot een totaal bedrag van ƒ478.23. Wordt goedgevonden. en mijn vader zijn er van binnen in gegraveerd. Juffrouw Dunbar hield den ring zóó, dat ze de letters lezen kon. J. A. en een datum", zei ze. Mijn moeder heette Antonia en mijn vader John. Het is heel vreemd en heel droe vig, zei juffrouw Dunbar met oprecht medegevoel, maar je zult altijd vrien den hebben, voegde zij er aan toe, terwijl zij Hilary's hand streelde. Jij bent niet iemand die door het leven kan gaan zonder vrienden te maken. Mevrouw Redburn vraagt of ze u een oogenblik spreken kan, juf frouw, kwam het dienstmeisje zeg gen. Zij vroeg naar meneer Dunbar, maar nu die uit is, wil zij u graag spreken. Het meisje bracht de bezoekster in den tuin en met haar koele stem, die toch zooveel charme had, begon me vrouw Redburn: „Het spijt me, dat ik u derangeer, maar mijn man wilde graag dat ik een definitieve afspraak maakte met meneer Dunbar over het portret dat hij van mij schilderen zal. Hij is niet thuis hoor ik. Neen, hij is op de heide bezig 'n schaapherder met zijn schapen te schilderen, antwoordde juffrouw Dunbar kortaf. Het gaf haar een ge voel van voldoening om deze hoog hartige dame aan het verstand te brengen dat ze de eer om door Antho ny Dunbar geportretteerd te worden deelde met een nederigen schaapher der en zijn kudde. 9. Verslag van de Commissie tot nazien der gemeente-begrooting voor 1931. Namens de Commissie van Onder zoek zegt de heer J. Klijn dat de be grooting is in orde bevonden. De Commissie adviseert dan ook tot goedkeuring. 10. Vaststelling der gemeente-be- grooting voor 1931. De Voorzitter deelt mede, dat er nog 2 punten gewijzigd zijn, n.l. de subsidies zijn met 10.verhoogd, als gevolg van het besluit tot toetre ding tot de Ver. A.V.O.terwijl de af lossing van 500, voor de geldleening ten behoeve van de electrificatie van Oudheusden, nog niet op deze be grooting behoeft te worden vermeld, daar deze pas in Febr. betaald be hoeft te worden. De Raad besluit hierna de begroo ting vast te stellen. 11. Verslag van de Commissie tot nazien der rekening en begrooting van het burgerlijk Armbestuur. Op verzoek van den Voorzitter brengt de Commissie bij monde van Weth. van Herpt :u ries uit. De be grooting is in orde bevonden. Alleen zou de commissie gaarne zien, dat ze Mijn man wil dat ik in mijn eigen boudoir op de Priory geschil derd wordt, vervolgde mevrouw Red burn. Zou meneer Dunbar dat zoo kunnen regelen? Ik zou u niet kunnen zeggen, welke regeling mijn neef kan tref fen, verklaarde juffrouw Dunbar stijfjes; zij bood haar bezoekster geen stoel aan en bleef kaarsrecht staan. Ik kan u absoluut niet zeggen wat hij ten opzichte van uw portret van plan is. Hè, wat vreeselijk vervelend! Als u het dan niet weet hoe hij het regelen wil, moet ik maar een bood schap achter laten. Dat is wel het eenvoudigste, gaf juffrouw Dunbar op eenigszins iro- nischen toon toe. Wilt u uw neef dan zeggen, dat mijn man bereid is twee honderd pond voor mijn portret te betalen. Hij was erg ingenomen met hetgeen hij in meneer Dunbar's atelier gezien heeft en zou het liefst willen dat er Zaterdag mee begonnen werd. Denkt u dat hij morgen komen kan voor de eerste zitting? Waarschijnlijk wel: tenminste als hij het zoo regelen kan dat hij u in uw boudoir schildert", zei juf frouw Dunbar beleefd, maar of hij dat wil kan ik u natuurlijk niet zeggen. Ik twyfel er niet aan of hij zal dal willen. Hilda liet een minachtend lachje hooren, dat Alice Dunbar's bloed op het kookpunt bracht. Er zijn wel beroemder schilders dan hij, wat tijdiger werd ingediend, zoodat ze tegelijk met de Gemeente-begrooting kan nagezien worden. De Voorzitter zegt toe bij hef Arm bestuur op spoediger indiening aan te zullen dringen, waarna deze be grooting met algemeene stemmen wordt vastgesteld. De Voorzitter schorst hierna dé openbare vergadering om de volgende punten eerst in geheim comité te be spreken. Na ongeveer een uur wordt de ver gadering heropend en stelt de Voor zitter aan de orde: 13. erpachting van de Oudheus- densche weiden. De Voorzitter zegt dat de gemeente liet den laatsten tijd beter acht tot on- derhandsche verpachting dezer wei landen over te gaan, in tegenstelling met de gebruikelijke publieke ver pachting. Spr. meent dat de Raad dezelfde meening is toegedaan en dat deze de regeling zoo zou willen formuleeren, dat de opengevallen stukken weiland voor den prijs van 52.50 per stuk en voor den tijd. van 5 jaar worden gegund aan de vorige pachters. Een uitzondering zou dan gemaakt moeten worden voor den pachter W. Snelders, die blijkens gegevens van den gemeente-ontvanger minstens een half jaar pacht achter is. Bij wijze van sanctie en als waarschuwing lijkt het spr. gewenscht dezen pach ter het land te geven niet voor 5 jaar, maar van jaar tot jaar, zoodat maat regelen kunnen worden getroffen, wanneer hij in gebreke blijft. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 14. Verzoekschrift van de afdeeling Noordbrabant van den Nederland- schen Bond voor de gemeente-amb tenaren, waarbij premievrij pensioen gevraagd wordt voor de gemeente ambtenaren. In het van dezen Bond ingekomen schrijven woorden 69 gemeenten ge noemd, waar het premievrij pensioen is ingevoerd; tevens wordt op den gunstiger financieelen toestand ge wezen, waarin de gemeente gekomen is door de nieuwe financ. verhou dingswet. De Voorzitter meent dat verdere toelichting overbodig is. Daar het spreker voorkomt, dat de besprekin gen hierover van den Raad moeten uitgaan, vraagt hij of iemand over deze kwestie het woord wenscht. De heer J. Klijn ziet de onbillijk heid in en zou ter verkrijging van een betere toekomstige situatie, willen voorstellen de bijdrage met 3^2 pCt. tot 5 pCt. te verminderen, gelijk te verdeelen over het eigen fonds en het weduwenfonds. Dit voorstel, gesteund door den heer Brok, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 15. Verzoekschrift van den brigade commandant der Rijksveldwacht te Nieuwkuik, waarbij wordt gevraagd voor hem een ambtswoning te willen bouwen. De heer J. W. Peters, brigade-com mandant, woojnt tp Nieuwkuik, of schoon Elshout zijn standplaats is, in deze gemeente kan hij echter geen geschikte woning vinden. Op politio neel gebied zou het een gemeentebe lang zijn, dat een woning werd be schikbaar gesteld. De Voorzitter deelt nog mede, dat de commandant een door hem ge huurde woning niet heeft kunnen be trekken, waarom hij nu de gemeente verzoekt een woning voor hem te willen bouwen. Spr. heeft een onder zoek ingesteld: de kosten zouden ko men op pl.m. 6000.wat een jaar- lijksche last van 450.beteekent. De jaarlijksche huur die Peters be reid is te betalen, is 250.—, zoodat het een last van 200.per jaar zou beteekenen. Met algemeene stemmen wordt be sloten afwijzend te beschikken. 16. Voorstel van B. en W. tot uit breiding der straatverlichting te Els- hout. De Voorzitter meent dat de straat- Verlichting op verschillende punten te wenschen overlaat en stelt daarom voor door het plaatsen van 3 a 4 nieu- die het een onderscheiding zouden vinden om mij in mijn eigen boudoir te schilderen voor den prijs, dien mijn man aanbiedt. Mogelijk, maar toch kan ik u niet zeggen, welke meening mijn neef over het voorstel van meneer Red burn heeft. Hiermee moest Hilda het doen en met een laatdunkend knikje ging ze heen. HOOFDSTUK IX. LICHT IN DE DUISTERNIS. I Tony Dunbar wras in gezelschap van Hilary naar de Priory gegaan voor de eerste zitting, hij had er geen j bezwaar tegen gemaakt om mevrouw Redburn in haar eigen kamer te schilderen. Terwijl hij voorbereidin gen maakte en een geschikte plaats uitzocht om zijn ezel neer te zetten, liet mevrouw Redburn het jonge meisje het prachtig-gerestaureerde huis zien. Gedurende de afwezigheid van de beide dames, was de millionair bin nengekomen om den kunstschilder precies te zeggen van welken kant hij het portret van zijn vrouw geschil derd wenschte te hebben en toen dt forsche heer des huizes Hilary zag, begroette hij haar met buitengewone hartelijkheid. En hebt u het salon wel gezien?, vroeg hij. De architect en ik zyn er allebei eenvoudig verrukt over. Ik zal niet zeggen dat die geen geld ge kost heeft; hoopen geld, maar we hebben er wil van. Dat hebt u zeker, viel Hilary hem vriendelijk bij. „Ik heb nog nooit zoo iets schitterends gezien. Trou wens, alles is hier even mooi, voegde zij er een beetje verlegen aan toe. Ik ben blij dat u dat vind. Jo Redburn wierp de allerliefste be zoekster een stralenden blik toe, als u oog hebt voor mooie dingen, stel ik u voor om een wandeling met mij in het park te doen, terwijl meneer Dunbar aan het werk gaat, hy zal ons wel kunnen missen. Wel, op het oogenblik zeker, antwoordde Tony lachend. „Ik kan me zóe slecht concentreeren, dat ik dadelijk afgeleid ben als er iemand naar mijn werk kijkt terwijl ik bezig ben. Vooruit dan gaan wy maar, juffrouw Donaldson, zei Jo opgewekt en tegen Tony vervolgde hij: En u maakt een schilderij van mijn vrouw in haar boudoir alsof zij een konin gin is. Hij en Hilary liepen daarop de hall door en traden uit de voordeur in de warmte van den zomerdag. „Als het schilderij er uit ziet zooals ik het vvensch, is zijn fortuin gemaakt, daar op kunt u aan." Ik geloof niet dat dat meneer Dunbar's eerste zorg is; het is voor hem de hoofdzaak of hij zelf tevreden is over zijn werk", antwoordde Hilary. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwjjfesclie en Langstraatsclie («11 ran I,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1