Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 IK TOT HET INT m FEUILLETOn NIEMEUER5 AvanVALKEMBURG'S-- 'iLEVERTR HEERENBAAI _V00R FIJNPROEVERS- MUMMER 97. ZATERDAG 6 DECEMBER 1931. 53e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aai den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. I'ranco p. post door 't gebeele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfjdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Het nieuwe Pachtrecht. De hoofdinhoud der betde ontwerpen. Er blijken er te zijn onder onze lezers, zegt het Hdbl., die van de hoofdzaken van de nieuwe regeling der pacnt en het ontwerp over de pachtcommissies nog geen duidelijke voorstell ng hebben. Nu de Tweede Kamer ze heeft aangenomen, willen wij, hoewel ze daardoor natuurlijk nog niet van kracht worden, dus nog eens een kort overzicht daarvan gegeven. Het komt bij deze ontwerpen vooral hierop neer: „pacnt" wordt, los van „huur", in ons Burgerlijk Wetboek afzonderlijk geregeld. Pachtovereenkomsten voor langer dan een jaar moeten schriftelijk wor den aangegaan, worden anders geacht voor onbepaalden tijd te zijn gesloten en deelpachtafspraken worden geacht pachtovereenkomsten tegen een bedrag (n geld te zijn, wanneer ze niet scnrsi lelijk zijn aangegaan. Koop vernietigt een pachtovereen komst niet, de kooper neemt de rechten en verplichtingen van den oorspronkelijken verpachter over. Bij den dood van pachter of verpachter gaat de overeenkomst niet van rechts, wege te niet. Zij kan op wensch van de erfgenamen van den overledene door den kantonrechter worden ont bonden. Reparatëi, behalve „dagelijksche en geringe" komen voor rekening van den verpachter en mogen als de laatste in verzuim blijft te fijnen koste door den pachter worden verricht Na afl rop van een overeenkomst van langer dan een jiar heeft bij opzegging de pact.tei recht op een schadeloosstelling van door hem aangebrachte verbeteringen, waarvan hij dtn verpachter tijdig mededeeling heeft gedaan, tenzij Dij van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 15) Och ja daar kunt u wel eens gelijk aan hebben, gaf Redburn toe. Ik heb dat ook eigenlijk al den eersten keer dat ik in zijn atelier was, ge- J merkt. Kunstenaars zijn allemaal eender; maar hij kan moeilijker een schitterender sujet voor een schil derij vinden dan mijn vrouw dat slaat vast. Hilary was dat volkomen met hem eens en toen zij en Tony in een van de auto's van de Priory naar huis te rugkeerden, vertelde zij hem hoe trotsch de millionair op de schoon heid van zijn vrouw was. Ik kan ook maar één woord voor haar vinden, zei het meisje een voudig. Het klinkt misschien een heetje theatraal, maar ik vind haar lieflijk, jij ook niet? Dat weet ik nog zoo net niet. To ny keek met een glimlach op haar neer. Liefelijk is geloof ik niet het juiste woord voor haar. Niet? Hoe kan je dat nu zeggen? Voor mij beteekent lieflijk iets dat waard is om lief te hebben en te gelijk ook waardig is om lief te heb- de overeenkomst anders ware bepaald. Bij buitengewone omstandigheden (prijsverlaging van producten daaron. der niet begrepen) die de opbrengst van het gepachte stuk doen vermin, deren, heeft de pachter recht op ver- laging van de pacht. Hij moet echter verhooging toeslaan, wanneer door publiekrechterlijke lichamen den ver pachter buitengewone lasten worden opgelegd voor werken waardoor des pachters bedrijf wordt gebaat. De pachter mag gedaante, inrichting of bestemming van het gepachte niet anderen. Overeenkomsten voor meer dan één jaar aangegaan, moeten 18 mnd. voor net einde schriftelijk worden opgezegd en zóó dat de pachter behoorlijk in staat is de vruchten van het laatste pachtjaar te innen, waarbij .opkomen de" en „afgaande" pachter eikaar moeter gerieven. Komen verpachter of pachier hun wettelijke verplichtingen met na, dan kan de overeenkomst door den kantonrechter tusscnentijds worden ontbonden. Dat kan ook ge schieden, wanneer de verpachter „in 't belang der volkshuisvesting, handel en nijverheid" een andere bestemming aan (een deel van) het gepachte meent te moeien geven. Bij het einde eener pachtovereen komst kan de kantonrechter haar, op verzoek van den pachter, ten hoogste tweemaal en voor in minimum tien jaar verlengen, waarbij de rechter ook den prijs bepaalt. Van de beslissingen van den kan- tonrechler staat beroep op de arron dissementsrechtbank open. Het tweede ontwerp bepaalt, dat in elke provincie een of meer pachtcom missies worden ingesteld, bestaande LEEUWARDEN- uit een voorzitter (juris') en len minste vier leden, waaraan plaatsvervangers (die van den voorzitter moet jurist zijn) kunnen worden toegevoegd De leden zijn voor de hdit pachters, voor de wederhelft verpachters. De taak dezer commissie is het geven van voorlichting aan den rech- ter in een zaak van pacht totoordeeien geroepen, het ontwerpen van model pachtcontracten, het geven van advie zen en scheldsrechterlQke uitspraken nopens pachtovereenkomsten en het vaststellen en wijzigen van deze over eenkomsten, wanneer partijen zich van tevoren bereid hebben verklaard zich aan de beslissing der pachtcommissie te zullen onderwerpen. De pachtcommissie kan getuigen en deskundigen oproepen en al of niet na htëediging, hooren. kingen en het totaal der militaire uit gaven zal 1milliard bedragen, d.i 250 miilioen n éér dan in 1930, Tot dusver vernamen wij niet, dat de socialisten in Belg althans uit pacifistische motieven, op aischalfing van het geheim militair verdrag met Frankrijk aandringen of nationale ont wapening eischen. Hun geweten schQnt anders gefor meerd dan dat van hun Nederlandsche partijgenooten. En toch De Belgische begrooting van lands verdediging voor 1931, aldus „Het Volk" van 27 Nov., bedraagt 1.205 miilioen francs. Daarbij komen 300 miilioen voor den bouw van verster- ben en mevrouw Redburn hij haal de zijn schouders op zij is natuur lijk heel mooi, zooals een porceleinen beeld mooi is maar lieflijk? geen sprake vanAls een vrouw inderdaad lieflijk is ben ik tevreden met minder schoonheid. Zijn oogen bleven rusten op het ernstige meisjesgezicht naast hem en zijn peinzende blik bracht een blos op haar wangen en haar oogen werden even onrustig. Meneer Redburn aanbidt haar, ging Hilary haastig voort, in een plot seling verlangen om te praten, waar over deed er niet toe. Hij heeft zich achter het mooie gezicht van zijn vrouw een denkbeel dig wezen gefantaseerd, beweerde To ny grimmig. Hij zal langzamerhand wel tot de ontdekking komen dat de werkelijke Hilda heel anders is dan de gefantaseerde. O! Ik hoop dat dat nooit gebeu ren zal, riep Hilary impulsief uit, ter wijl ze met sympathie aan den een- voudig-vriendelijken millionair dacht. Ik geloof niet dat er iets ergers be staat dan het geloof te verliezen in iemand van wie men houdt. Wat zou jij doen, als jou zooiets overkwam?, vroeg Tony, terwijl hij haar strak aankeek. Zou jij je liefde voor zoo iemand verliezen? Ik geloof niet dat het mijn liefde zou dooden, antwoordde zij langzaam. Tenminste) als ik écht van die persoon hield; ik geloof dat er heel wat voor noodig is om werkelijke liefde te doo den. En ik weet dat moederZij zweeg plotseling en een schaduw trok over haar gezicht. Wat wilde je over je moeder zeggen? moedigde Tony geïnteresseerd aan. Ik weet eigenlijk niet of ik het zeggen moet of niet, antwoordde ze, maar jij bent zoo'n goede vriend, dat ik liet maar doen zal. Ga maar gerust je gang hoor, zei hij hartelijk en zijn hart sprong op bij de gedachte dat zij hem een goe den vriend genoemd had; je kunt mij vertrouwen. Wat je mij vertelt blijft alleen bij mij. Ik wilde dit zeggen, ging ze voort en het leek Tony toe dat het haar een opluchting was om te praten. Ik wilde zeggen dat moeder altijd van vader is blijven houden, niettegen staande het feit dat hy niet altijd vriendelijk voor haar is geweest. Zij vertelde haast nooit wat van haar eigen verleden, maar ik heb toch ge noeg gehoord om te weten dat ze een ongelukkig leven heeft gehad. En toch is ze altijd van hem blijven houden. Dan is je moeder een hoogstaan de vrouw geweest, antwoordde Tony, met ontroering in zijn stem. Moeder gaf zooveel liefde! Ze heeft me eens iets gezegd, dat ik nooit vergeten zal, al word ik honderd jaar. „Liefde is de sleutel die alle deuren opent." Een gouden sleutel, stemde Tony in en Hilary lachte weemoedig. Ja, een gouden sleutel, beaamde ze. En hoewel moeder veel verdriet in haar leven heeft gehad, bleef ze altyd overtuigd dat liefde de sterkste macht ter wereld is, juist zooals jij het noem- Internationale winzucht. Een voorbeeld van de Internationa- iiteit der winzucht is het volgende, door de „Tijd" naar voren gebracht: De Belgische regeering heeft geld noodig. Op de begrooiing voor 1931 is er een tekort van 620 miilioen francs. Dat tekort wordt voor ongeveer de helft (3U0 miilioen) veroorzaakt door eene eeiste „tranche" van buiten gewone uitgaven voor de versterking van de grenzen in het Oosten ei» NoordOosten. Bovendien wil de Belgische Minister van Financ.ën hei overschot van een desttyds in Amerika geplaatste 8 percentsieenlng conver- teeren in een leening van 4pet. Hiervoor is 700 miilioen francs noodig. De bewaker van de Belgische schai> kist ging deihalve op zoek naar een bedrag van 1320 mihtoen francs Dat geld moet geleend worden. De binnen- landsche spaarders zijn blijkbaar of niet in staal of niet bereid geneel du bedrag te fourneererr. Daarom zullen, volgens de j mgsie benenten, twee ieeningen worden uitgeschreven één van ruim 600 miilioen in België zeil en één van 700 miilioen (45 miilioen gulden) in bei buitenland. Deze laatste leening, welke aflnsbaar is in 55 jaar, wordt geheel overgeno men door een groep Nederlandsche, Zwitsersche en Zweedsche banken. Met het gevolg, dat Nederlandsche bankiers indirect aan België het geld verschaffen voor den aankoop van de de een gouden sleutel. Zij heeft haar warme liefhebben de naluur aan haar dochter overge dragen, zei Tony zacht. Jy draagt een atmosfeer van liëfde en geluk met je mee. Een vurige blos kwam op Hilary's gezicht, maar het was niet noodig dat zij op Tony's laatste opmerking ant woord gaf, omdat de auto juist op dat moment voor de deur van hun huis stilhield en toen ze uitgestapt was ren de het meisje in eenen door naar haar kamer, met wildkloppend hart en ver warde gedachten. Tony's stem, de woorden die hij ge sproken had, de uitdrukking in zijn oogen, toen hij haar aangekeken had, dit alles vervulde haar met een vreug de, die zij niet poogde te ontleden. Ze stond een heelen tijd droomerig uit het raam te kijken en juffrouw Dun bar, die driemaal vergeefs geklopt had, opende ten slotte de deur en riep haar by haar naam. Zelfs toen was het meisje nog zoo in haar wonderlijke gedachten verdiept, dat zij zelfs niet hoorde dat zij geroepen werd. Hilary slaap je? Wat is er met je, kind? Juffrouw Dunbar, die om het hoekje van de deur gekeken had, kwam de kamer binnen en legde een hand op Hilary's schouder. Het lijkt wel alsof je aan het droomen bent, zei het dametje, terwijl zij het meisje nieuwsgierig in het blozende gezicht keek. Ik geloof dat ik aan 't slapen was, antwoordde Hilary. Wat schandelijk dat ik u niet gehoord heb. Hebt u dik wijls moeten roepen? Friesche 10-18 cents per half ons zware kanonnen, die, opgesteld van Luik tot Maastyk, de stad Maastricht en het terrein der Nederlandsche staats manen zullen bestrijken. Van geld wordt wel eens gezegd, dat het niet stinkt. Doch aan de papieren van de Bel gische leening, die eerstdaags op de internationale geldmarkt worden ge bracht, door medewet king van Neder landsche zijde, is toch wel een luch>je. BUITENLAND."" Ontdekking van geheime organisaties in liauë Stefani meldde gisteravond uit Rome, dat de onmiddeiijk onder het depar. cement van binnenlandsche zaken staande afdeeling Ovra, de politieke politie, een geheime oiganisatie ont dekt heeft, die aanslagen legen het tegenwoordige regiem voorbereidde, waarvan eenlge ter gelegenheid van de achiste herdenking van den opmarsch naar Rome uitgevoerd zouden worden. In verband met deze ontdekking zijn 24 lieden, onder wie 2 vrouwen gear resteerd en aan het speciale gerechtshof overgeleverd. De Orra kon ook sporen van een communistische organisatie vaststellen, die in Reggio Emilia en in de Romagna lot stand gebracht zou worden. Ook in deze zaak konden een aantal lieden gearresteerd worden en de leiders zijn eveneens aan het gerechtshof overge leverd. Ten slotte heeft de Ovra te Rome een anti-fascistische geheime organisatie ontdekt, die zich bezig hield met het uitgeven van een geheime krant en anti fascistische pair fl tien. Drie leiders werden gearrestee d. Zij hehben bekend Nogal, zei juffrouw Dunbar op drogen toon. Er is een boodschap ge komen van „Heidezicht", toen je uit was. Juffrouw Helen kwam zelf en ze was nogal opgewonden toen ik zei dat je niet thuis was. Ik? riep Hilary verbaasd. Wat wil juffrouw Helen van mij? Luister, Mevrouw Gardener heeft de heelen nacht en den heelen dag niets anders gedaan dan naar jou ge vraagd; ze dachten eerst dat het maar zoo'n idee van haar was en dat zij het wel weer vergeten zou, maar ze wond zich zoo op, dat juffrouw Drivers het toch maar het beste vond om jou te laten vragen of je even wilde komen. Natuurlijk zal ik direct gaan, maar wat eigenaardig dat ze naar mij vraagt. Ik ben toch een vreemde voor haar, maar in ieder geval zal ik voor haar doen wat ik kan. Hoe het meisje ook protesteerde, Tony stond er op om haar te vergezel len, doch Hilary's verlegenheid ver dween toen Tony over koetjes en kalf jes praatte en geen persoonlijk on derwerp aanroerde. Juffrouw Drivers heeft gezegd dat ik u direct bij mevrouw Gardener moest brengen, zei de pokdalige vrouw tegen Hilary, toen zij gebeld hadden. Nadat zij Tony in de sombere ont vangkamer gelaten had, verzocht zij Hilary haar naar boven te volgen. Mevrouw Gardener zat niet bij het venster, zooals bij het eerste bezoek van het meisje; zij liep nu met groote stappen de kamer op en neer en toen Hilary binnenkwam, kwam zij haastig naar haar toe, pakte haar arm en riep: van het Zuiden, Waalwtyksclie en Langstraatsche («iiranl,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1