DE ICNO If AN Ml /111 UK Nieuws uil Kaatshguvei ST. NICOLAAS. H. de Bont-v. Huiten Nr. 97. Zaterdag 6 Dec. 1930. 53e Jrg. DERDE BLAD. Het leven van den m tdernen mensch vervlakt steeds meer. Hoe grooter de ontwikkeling der techniek wordt, hoe meer vertrouwen de mensch stelt in de door zijn verstand uitgedachte hulpmiddelen, des !e meer laat hij zijn inwendig leven los. Hij meent het meer en meer te kunnen stellen zonder al die „ouderwetsche" Ideeën en heeft geen tijd meer over om na te denken over en In te gaan op zijn eigen dieper leven. En vaak is het hem zelf niet euvel te duiden, draagt hij zelf de verantwoordelijkheid niet meer. De levensomstandigheden, de struggle for live maakt hem zoo. De zware dag taak, de zorgen des levens brengen hem ertoe. Er is geen piaats meer over voor meer idtëde gevoelens Als voelt de mensch hij intuitie dezen toestanden waarin hij is komen te verkeeren, zoo grijp! hij z ch vast aan die enkele schaarsche klippen, die hem soms nog opbeuren: Volksge bruiken, Die volksgebruiken, die wij nog hebben overgehouden uit die oude lijden, waarin het id.ëele nog niet ge storven was, doch hoofdzaak was van 's menschen beslaan. Een dezer oude thans—nog—in— eerezijnde gebruiken is het St. Ni- colaasfeest, dat thans weer veie harten verblijd heeft. Tegen Sinterklaas wordt men ge. trokken uit die dagelijksche beslom meringen. Man koopt gescnenken en cadeaux voor elkaar. Sinterklazen te paard trekken door de straten, en met de kinderen verheugen zich ook de ouderen. Zooais Kerstdag In verschillende andere landen, is St. N'colaas bij ons de dag. waarop wij elkaar verblijden met geschenken en giften, kortom de dag waarop wij elkander trachten te verrassen. Op St Nicolaasavond worden groote menschen soms kinderen, wanneer zij hun surprises uitpakken. Zoo staat daar St. Nicolaas dus als een rots in de branding, ais een ge beuren, dat niet is overwonnen kunnen worden door den tij i maar frisch en krachtig zal blijven door aile eeuwen. Een tweede zeer voorname betee. kenis heeft St Nicolaas nog. In deze dagen toch. wordt meer dan ooit de menscheiijke liefdadigheid opgewekt en het menschelijk gevoel gemfhn door het stumperige lijden van som. migen die die slachtoffers zijn van dezen tijd. St. Nicolaas is dan weer de juiste dag om de armen te steunen, en ook hen en hun kinderen eens blij te maken met een klein geschenk. Wie den atme geeft, heeft Gode gekend 1 PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 5 December 1930. Inspectie Directe Belastingen. Bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der directe belastingen enz, j. H. Steeg mans. hoofd van de inspectie Waalwijk, verplaatst naar Valkenburg en aange wezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen enz aldaar, en de inspecteur der directe belastingen enz C van Willigen, toegevoegd aan hei hoofd van de inspectie Zu phen. 1-se afdeeiing, verplaatst naar Waalwijken aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. aldaar. Ontwikkelingavonden in de zaal der R.K Werkltedenver eeniging te Waalwijk, 1930—1931, PiOgramma 1. Donderdag 11 December. Lezing o*er „Mirgareiha Sinclair, het heilige Fabrieksmeisje" (mef licht beelden) door ders ZesnEeaw Paler J. van der Steegt C.S F te Oudenbosch. 2 Donderdag 15 Januari. .De Hereeniging der Christelijke Kerken" (met lichtbeelden), door den ZeeiEerw Pater Fr. Wijnhoven, uit het klooster der Assumpsionisten, Stapelen te Boxtel. 3 Donderdag 29 Januari. Van het oude E.ypte naar het be loofde Land" (met iicntbeelden) door den ZeeiEerw. Heer Dr. H. v. Heesch Prior der Abdij Grimbergen, bij Brussel. 4 Donderdag 12 Maart. Giheimzinnig Afrtca* (met licht beelden), door den Z erEerw. Pater Zuure, van de Witte Paters te Boxtel. Sociëteit. In café „Da Krrenbeu*-»" van dan Heer C. S lijders op de Markt alhier, is dezer dagen een S >c>ëteit opzerichi onder den naam „Honni soit. qui mal y pense". Vergunninghouders. As Dinsdagavond om half negen «al de heer van Dijk algem. Voorzitter van den Ned. R K. Bond van Vergun, ftinghouders, in de achterzaal van Hotel Verwiel een bespreking houden om hier te geraken tot oprichting eener aldeeling van dien bond. Alle vergunninghouders worden hier. 1. 2. 3. 4. 6 7. Op R K Werkliedenvereen afd Baardwijk Algemeene vergadering van de R.K Werkliedenvereniging op Maandag 8 December, 's avonds 7'/i uur. Agenda Opening N itulen der vorige vergadering Mededeelingen. Bestuursverkiezing tot aanvulling van twee vacaturen. (Candidaailljsien worden ingewacht tot en met de ver. gaderiftg 5 Bebandellng ingekomen brieven. Rondvraag. Sluiting. Gevonden voorwerpen. het politie bureau alhier zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen Een gouden medaillon, een was doeken damesportemonnaie metinhoud, een sleuteltje. Benoeming. Bij Kon. besluit van 3 December is benoemd tot burgemeester der gemeente Ammerzoden H. A. B. de Leeuw. Ged. Staten. 9 Dec. wordt de heet W. J C I. Kipp te Megen in een vergadering van den R.K Statenkieskring Grave tn de aula van het gymnasium te Megen gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum als Ld van de Prov. S aten van NoordBrabant, Vervoer van personen met vrachtauto's. Naar wij vernemen hjeft de Com missaris der Koningin in dit gewest de Burgemeesters verzocht de ge meentepolitie ie insitueeren, dat niet behoort Ie worden opgetreden tegen bestuurders van vrachtauto's waarmede ten dienste van handel of bedrijf goe deren of materialen worden vervoerd en waarop zich buiten den bestuurder nog een klein aantal personen bevind', die met de begeleiding of aflevering van die goederen zijn belast of met de vervoerde materialen herstellingen moeten uitvoeren. Waarom vergeet men in Waalwijk het misdeelde kind Zeven jaren reeds verschijnen er Wetdadighe dtpostzegels, tegenwoordig bovendien Pientbrleikaarten, ze worden verkocht van 10 Dec. tot 10 Jan. De opbrengst komt ten goede aan alle vereenigtngen, die zorgen voor zieke, zwakke, blinde, doove, doofstomme gebrekkige, achterlijke, verwaarloosde ui misdadige kinderen. Ruim 350 instellingen van alle ge zindten deelen in de winst. Verleden jaar kon ruim f160 000 uitgekeerd worden. Met enthousiasme wordt door mede werkers en comié's voor dit doel gewerkt in meer dan 300 plaatsen van ons land. Maar niet in Waalwijk. Tevergeefs trachtten wij hier medewerking te vinden. Is hier niemand die wil deelnemen aan dit nationale werk van weldadig heid is er niemand die bereid is zich ééi maand lang een beetje in te span nen voor het Misdeelde Kind Is er niemand die daarvoor reclame platen wil verspreider- En is er niemand die voor Kerstmis en Nieuwjaar Wcldadigiieidspostzegels eri Prentbriefkaarten voor het Misdeelde Kind wil verkoopen Het is niet denkbaar Weet men dat er jaariijks plr. 60 000 Misdeelde Kinderen anders dan m eigen gezin worden verzorgd, d.w z in Gestich'en, Koiontehutzen en bij pleegouders Wie slaai dit jan in Waalwijk de hand aari de ploeg? O idergeteekende ontvangt gaarne vóó' 15 Dec. a s. opgave van een of meer bereidwiliige personen. Nadere gegevens worden door onder getekende met genoegen verstrekt. Men lezen ook het artikel in het volgend nummer. Namens de Centrale Prop. Comm.( Jkvr. Mr. M. E. B Altmg von Geusau, Secretaresse. Den Haag, Nicohïstraat 17. R.K. Molenaanbond .St. Victor." Ter Inlichting der molenaars enz onzer streek ter propagandising der organisatie idtën onder hen, verzoekt men ons opname van een verslag der rede van den heer W Sassen te GeertruidenbtTg, gehouden op een druk bezochte vergadering van den kring Eindhoven. Sprekende over C öperafieve Maal derijen betoogde de heer S allereerst, dat er in 1912 een contract gemaak* is tusschen den NCB. en de Moie- naarsvereen St. Victor. Dit contract berust in hoofdzaak op moreele gron den en is dientengevolge onaanvecht baar, omdat het getoetst is aan de Christelijke rechtvaardigheid. Wij die nen met alle kractit en macht er voor ie waken, dat aan deze overeenkomst de hand worde gehouden, en dat gij door georganiseerd overleg, tot een oplossing komt van deze voor Uwen stand fatale gevolgen gevende toestan den Immers, het be'eekent voor de betrokken molenaars, wanneer er een C< öp Maalderij komt, een direct fi ancieel verlies, doordat waarde vermindering van het bedrijf plaats heeft. Mede komt hierdoor in het gedrang, het gezinsbelarig wat tegen woordig zoo algemeen met Rjrme in politiek zelfs aandacht vraagt. En nu Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEEDING die spitsvoudig opgesteld wordt, doch deze kan nooit een overtuiging brengen, waaraan ten slotte de Christelijke rechtvaardigheid en naastenliefde kan getoetst worden, ik ben, zoo zetde sprgeen specialiteit evenmin een kwaliteit, maar mijne gedachte ls, dat we ais Katholieken verplicht zijn eikanders lasten te dragen, meer nog, eikanders lasten niet ie vergrooien En als men onze beroemde encycliek „Return Novarum" goed wil uitleggen, dan zuilen zeer zeker de fouten welke tn onze organisaties te bespeuren zijn, verbeterd worden, daar twijkl ik geen oogei-blik aan. Bij mij staat vast, dat de medaille, die natuuiiijk een keerzijde heelt, van den eenen kant de geeste lijke belangen, en van der. anderen kant de stoffelijke belangen laat zien. Maar wanneer nu de stoffelijke belan gen primeeren, en ais lokmiddel wor den gebiuikt, om een organisatie in siand te houden, dan loopt het mts, en dan zijn we terecht gtkomen op een wankelen bodem. Wij gaan, zooais we hebben kunnen lezen, tn 't vooijaai op naar Rome, om de veenigjaiige nerder,ktr,g ie vieren van het veischij nen der beroemde encycliek „Rcium Novarum". Ik hoop van gensctrer natte, dat het voor alle standen uit de katho lieke gemeenschap zal beteekenen, tevens eene intentie om teiug te keet tn van den te zeer ingeslagen materialen weg, die ten slotte voor menigeen een doornige weg is geworden, ik ben een vurige voorstander om vrij en irank uit te komen voor onze R K. beginse len, maar ik verioei een vertoon, wat niet gegrondvest is op de Christelijke oiidaritelt en gemeenschapsgevoel Mijne taak, zoo zeiüe spr is heden niet om hierop verder in te gaan, wij zullen hierover nog wel meer spreken. Laat ik er wei aan toevoegen, dat ge ais miadensiandeis uwe verplichtingen hebt ook uwe aandacht ie schenken aan andere vakgroepen, als slagers, bakkers, kruideniers, manufacturers, voor wie evengoed het gevaar van een aanschuivendeu berg aanwezig is. Als we heoben kennis genomen van de mededeelingen in de courant, dan heeft ook de fa. jamin uit Rotterdam plannen, om naast haar suikergoed en lekkernijzaken, ook nog brood bakkerijen te stichten. Ais er ooit de noodzakelijkheid is gebleken van een sterke en sievig gegrondveste middenstandsorganisatie, dan is het thans. Na nog op vele andere dingen te hebben gewezen, sloot spr. onder groot applaus zijn betoog. Veie nteuwe leden gaven zich op. Groote crisisvergcdering der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. Tegen Maandag 22 December a. s. s nam. 1 uur heeft de Noord Bra- bantsche Maatschappij van Landbouw te Breda een groote vergadering in verband met den crisis in den land bouw uitgeschreven, welke voor land bouwers en belangstellenden in den landbouw (ook niet-leden) toegankelijk is. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de Secretarissen der Afdeelingen en den Secretaris der Maatschappij te Almkerk. De heer van Bommel van Vloten te Goes zal spreken over den toestand van de Suikerbietenteelt, de Voor zitter de heer P, M. Sneep te Dintel- oord, over het werk der oiganisaties in verband met de crisis verricht en de huip door de regeering verleend of in uitzicht gesteld, terwijl tenslotte de heer D. H. Molhuijsen, secretaris van het Kon. Ned, Landbouwcomiié te 's-Gravenhage zal spreken over de beteekenis van den Landbouw voor onze welvaart. Ongetwijfeld zal ook deze vergade ring evenals de crisisvergadering op Fiakkee, te Goes en Haarlemmermeer in het teeken der belangstelling staan en zullen vele landbouwers vooral uit West Brabant, de Langstraat en het Land van Heusden en Althena dien dag in Breda aanwezig zijn om te toonen, dat zij achter het werk der organisatie staan. Eet meer brood. In dezen tijd van buitensporige luxe op voedingsgebied, is het wel nood'ig eens te wijzen op de uitste kende voedingswaarde van ons dage lijkscb brood Brood blijft toch het eenvoudige goedkoope voedsel, dat vooral voor werkenden en kinderen in de groei-jaren van het grootste belang, is. Door een aardig speldje willen de bakkers de leuze Eet meer brood" onder het Nederiandsche volk propageeren. CAPELLE. Dank zij het gunstige weer blijft het water in den buiten, polder geregeld vallen. Veerpad en Oude Straat zijn weer water vrij, doch de lager liggende Kerksteeg staat nog onder. De communicatie van en met het land van Altena is dus nog steeds verbroken. Voetgangers en wielrijders kade langs de haven. In den Binnen polder blijft de waterstand stationair De Gemengde Zangvereenigfng „Het Rozeknopje" alhier, gaf j I Woensdagavond ter gelegenheid van de Kaatsheuvelsche Lichtweek aldaar in de zaal van „Euphonia" onder leiding van den heer N. Soijers, een goed geslaagde uitvoering. De ver. schillende nummers voor het geheele koor, alsmede de duetten werden uitstekend ten gehoore gebracht. As. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a, d. Loonschen. dijk optreden Ds. A. van Willigen uit 's Grevclduin-Capelle. In de zaal van den heer J. Trtffcts aan het Bruggetje werd j I Maandagavond een vergadering gehou. den, uitgeschreven door de Coöperatieve Aankoopvereeniging Capeile, Viijh- Capelie en Sprang W A., waarop de heer Vos van het Land en tuinbouw, bureau der I. G Farbenindustrie Akikngesehchaft uit Amsterdam een causerie hield over de behandeling en beweiding van grasland. In zijn rede lief de geachte inleider aan de hand van genomen proeven uitkomen, dat men door het toedienen van een extra sitksiofbemesting naast de gewone stalmest of gierbemesting, aangevuld met phosphorzuur en kalt en door hei toepassen van een beweidingsrysteem, wat neerkomt op indeeling van het grasland in veel perceelen, dikwijls verweiden en indeelen van het vee in twee groepen, melkvee en ander vee, het mogeiijk is met de veehouderij een zoo hoog mogelijk bedrijfsresultaat te verkrijgen. üe gemakkelijk te volgen en leerzame rede, verduidelijkt door lichtbeelden, werd door de aanwezigen met klim- mende belangstelling gevolgd. Bij monde van den voorzitter de; vereeniging. den heer j. v. Beek, werd den inleider namens de aanwezigen dank gebracht voor zijn beschouwingen over dit voor veehouders zoo interes- santé onderwerp Jammer dat de be- langstelling niet wat grooter was J.l. Woensdagavond 7 uur trad in de Ned, Herv. Kerk a/d Loonschen dijk op uit noodiglng van de aldaar bestaande Jongelingsvereeniglng „Gi deon" als spreker op Ds. D. J. v. d Graaf uil Ede. Voor een belangstellend gthoor hield Z Eerw. een rede naar aanleiding van Dan. 6: 11, welk? boeiende Inleiding zeer vee! Indruk op de aanwezigen maakte. Aan den heer H. v. Sichem, onderwijzer aan de Chr. School a. d. Loonsth ndijk is op zijn daartoe ge daan verzoek met ingang van 1 jan. e.k. op de meest eervolle wijze ontslag als zoodanig verleend, in verband met zijn benoeming te Oost en West Souburg. Tot Voorzitter en Secretaris van het uitvoerend Comié voor het volgend jaar alhier te houden muziek— en zangconcours zijn benoemd de heeren A M Veihdjden en J. v. d. Hotk. VRIJ HOEVE—CAPELLE. De Chr. Bts urenbonü zal in verband met het 10-jarig bestaan een Herdenklngs. samenkomst houden ap Dinsdag 9 Dec. a s. in de vergaderzaal in de Heistraat, des avonds half acht. Als feestredenaar zal optreden de heer H. Amelis k uit U recht, welke voor 10 jaren den Bond heeft mede- opgericht. Ais onderweip zal spfeker inleiden „Voor het recht van onzen Bond". De heer P Faro, oudvoorzitter, tevens ook mede—oprichter zal een geestige speech, een „terugblik" geven terwijl Ds. A. van Willigen het slof woord zal spreken. De bijeenkomst is toegankelijk voor a! de christelijk georganiseerde arbeiders es genoo digden, De gebr. v, d. S. uii Sprang, haoden het ongeluk met kar en paard te water te geraken iri de sloot langs den weg in de Nieuwstraat. Door om standers werd een en ander op het droge gebracht, zoodat aiks goed afl it p, Naar men ons mededeeli. heeft het uitvoerend comité, tot het houden van een Muziek- en Zsngconcours met Hemelvaartsdag in 1931, de be schikking gtkregen over hef prettig gelegen weiland van den heer W. Rij ken aan de Nieuwevaart, om dit als concou.-steirein In ie richten Gedurende maand November werd op het hufpposfkantoor in de Rijkspostspaarbank ingelegd een som van f 3236.11, terugbetaald I 2166 99 §DUSSEN. Naar we vernemen is door den Keikeraad der Ned Herv. Kerk alhier tot voorzanger benoemd de heer Pellikaan Azn. 3ABILONIENBROEK Naar men ons mededeelt heeft de heer C. Siravers, die al vele jaren hef ambt vervult vari President—Kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk alhier, thans als zoodanig bedank». Loffe daad. Zaterdagavond kwart over negen brachten eenige studenten van de Hoogere Handelsschool alhier hun kameraden uil Waalwijk een eind weegs. Na afscheid te hebben genomen en heuvel werden eensklaps de niets vermoedende jongelui overvallen door enkele voor hen onbekende personen, waarbij een van hen een zekere R. Th. door een der aanvallers tegen het hoofd werd geslagen en daarna met een mes werd bewerkt, waardoor hem een snede van circa 20 c M. lengte over zijn rug werd toegebracht. Zijn boven en onderkleeren werden vernield doch gelukkig drong de messnede niet diep in het lichaam door. De daders namen na hun laffe daad de vlucht in de richting Sprang. Van het geval werd de politie in kennis gesteld, doch tastte volkomen in het duister, wijl haar niets omtrent de daders bekend was Na een uitgebreid onderzoek, kreeg de politie Dinsdagavond eenig licht in deze zaak, waarna het onderzoek een direclen aanvang nam. onder leiding van den heer J. F. C van Helsland, Inspecteur van Politie alhier. Na een scherp verhoor vielen de vermoedelijke daders, 'n vijftal jonge lui van 19 tot 20 jaar, door de mand en legden een volledige bekentenis af We gelooven wel, dat zij hun straf niet zullen ontgaan, Diefstal. In het café van den heer H. B. is tijdens de Lichtweek een Missiebusje met inhoud onivreemd. De Gem. stelt in deze een onderzoek in. Gevonden. Door de Gemeente Politie alhier is langs den openbaren weg gevonden een heerenrijwiel, hetwelk thans op 't Politie bureau gedeponeerd is. Uitvaart. Donderdagmorgen had de plechtige uitvaart plaais van den Weled. hecM. Zacht, directeur van de N V. M Zacht's Schoenfabrieken. Behalve het talrijke personeel en de vele bloedverwanten en vrienden, gaven honderden zaken vrienden b'ljk van attentie aan den ontslapene Een tiental kransen werden het lijk voorafgedrag n. De solemoeele H Mis werd door den HoogEerw. heer Mgr. Völker, geassisteerd door de Eerw. heeren v. d. Biggelaar en Goyarts, op gedragen. Het Parochiaal Zangkoor zong onder leiding van den heer N. v. Rooij op verdienstelijke wijze de Riquiem Mts van Reijniers. Missiebus—diefstal. Door de gemeente—politie werd de hand gelegd op den dader van den Missiebus—diefstal in hei café van den heer Beekmans In de Gasthuis straat. Aanvankelijk bleef de 20 jarige Sprangsche gauwdief ontkennen, doch door enkete strikvragen van den Inspecteur van Politie viel hij door de mand en bekende uit een grap den diefstal gepleegd te hebben Grappen, die den jongenheer intusschen duur zullen komen te staan. Armenconcert Apollo Op 7 Dec a s. geefi de Kon. Erk. Harmonie „Apollo" haar jaarhjksch armenconcert. De voor kaartenverkoop vlotte uitstekend en bewijst andermaal ciat Kaatsheuvel tets voor zijn armen overheeft Reeds f 125 werd voorloopig aan de St. Vincentlusvereenigifig van de inkomsten afgedragen, terwijl wij mogen verondersiellen, dat het eind saldo dit bedrag nog aanzienlijk zal overtreffen. Behalve het muziek programma dat de harmonie „Apoiio" zal ten gehoore gaven, zal het humo ristisch deel van den avond gevuld worden door het bekende duo Burton uit Den Haag. Lichtweek. Laatste dagen. Sluiting. Hebben de drie laatste dagen zich niet door bijzondere drukte op straat gekenmerkt, de winkelbedrijven hebben Ir. dien lijd vooral nfet over koopers te klagen gehad. Gedurende onze rondwandeling langs de helder ver lichte vitrines, mochten wij bij voort during constateeren. dat er pen personeel voldoende aanwezig was de vele kooplustigen te heipen, Woensdagavr nd gaf de harmonie „St Jan" vanuit de zaal van het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" een uitzendavond, afgewisseld door het optreden van de Gtm Zangvereeri. „Het Rozenknopje" uit Capclle. De verschillende nummers van het groote programma werden keurig uitgevoerd. Donderdagavond gaf de harmonie „Euphonia" het slotconcert der Licht week Er was zeer veel belangstelling in de zaal. Voor den aanvang der uitzending sprak de heer M v. Nieuwstaot een woord tot de luisteraars. Hij noemde de Lichtweek in opvatting en uitvoering schitterend geslaagd. Wat „Euphonia* daartoe heeft kunnen bij dragen heeft het, evenals steeds wasr het de belangen der plaats geldt, met genoegen gedaan. Hij spreekt de hoop uit dat ook de winkeliers, voor wien het gtheel eigenlijk alleen ais reclame gedimd heeft, eveneens mogen hebben ondervonden, dat onze g.oote reclame voor de plaats ook hun een fiaantieel voordeel geweest is De naam van Kaatsheuvel heeft door den verren omtrek weerklonken en de winkel bedrijven hebben de aandacht der bezoekers getrokken. Spr hoopt dat dit niet alleen voor deze week geweest Is. Hij wensebt verder de winkeliers voor de resteerende dagen nog goede zaken en verzoekt voor „Euphonia" ais tegendank den fi lantleelen en

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9