DE JANTJES Luxor-Bioscoop. Mevrouw MARIE NAGEL Wij meenen goed te doen op dit perscommuniqué de aandacht der lezers te vestigen. Men weet het dus nu. Aangiften, die voor 1 Januari 1931 geschieden, worden als vrijwillige aangiften beschouwd. Wie dus vóór 1 Januari 1931 mede- deeling doet van verzwegen provisies, wordt over hoogstens drie belasting jaren nagevorderd, zonder verhooging. (Boete.) De aangitten moeten echter vóór 1 Januari 1931 geschieden. Als altijd, zoo ook nu, zijn wij be reid de lezers ook in deze zaak van advies te dienen. Men schrijve en sluite postzegel voor antwoord bij. Ons adres is: N.V. Accountants, kantoor „Nationaal Bureau voor Ad viezen". onder directie van P. Siebesma R. de Vries, Nieuwestad 83, Leeu warden. Van de grootst mogelijke geheim- houding kunnen de lezers zich ver zekerd houden. GEMEENTERAAD. HERPT. Vergadering van den Raad der ge meente Herpt c» a. op Vrijdag 12 Dec. 1930. Aan de orde. 1. Nota aanmerkingen van H.H. Qed. Staten over de gemeentebegroo- ting 1930. Daar deze van admlniatra tieven aard zijnwordt de beantwoor ding overgelaten aan B. en W. 2. Verzoek van het R.K. School bestuur om beschikbaarstelling van een crediet van pl.tn. 72.— voor aanleg van eene electriciteitsleiding in de bijzondere school. Wordt toegestaan. 3. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van eene overeenkomst met den N C B. voor de oprichting van eenen distructor voor afgekeurd vee en vleesch. De vereeniging van Ned. gemeenten adviseert tot toetreding. Het contract is verder gelijkluidend aan dat van het N.V. Thermogenische fabrieken. In het algemeen zullen er voor de gemeente geen kosten uit voortkomen, alleen dan wanneer eenig vee is ge storven aan miltvuur of dergelijke en de huid er niet afgedaan mag worden. De kosten zijn dan voor een groot stuk vee f 30, voor een klein f 10. Op een vraag van dhr. v. d. Broek of het afgekeurd vee voortaan gelijk vervoerd moet worden, antwoordt de voorzitter bevestigend. 4. Voorstel van B. en W. lot wij zlging der Bouwverordening. Er was ingekomen een schrijven van den Directeur Generaal der P. T. T. met het verzoek in de bouwverorde ning een bepaling op te nemen om de menschen te verplichten een brie venbus te hebben, tevens een schrij ven van den Commissaris der Konin. gin om inlichiingen omtrent brand bluschmiddelenterwijl er ook een bepaling omtrent het dekken van wo ningen ontbreekt. Nu is het voorstel om in de bouw- verordeningen bepalingen op te nemen omtrent 1 e de brievenbussen, 2e geen rieten daken zonder toestemming, 3e gebouwen geen woonhuis zijnde op te laten trekken in steen of hout, 4e van de beslissingen van B. en W. hieromtrent kan in beroep worden ge komen bij den gemeenteraad. 5. Wijziging der gemeentebegroo ting voor 1930. Aan de P.N.E.M. moet betaald wor den f 874 voor straatverlichting en f 6200 voor aanleg net. Deze uttga- ven kunnen worden betaald door een geldleening van f 7000 aangegaan bij de leenbank te Drunen en hettekort door vermindering der onvoorziene uitgaven te dekken. 6. Ingekomen stukken; a. proces verbaal van kasopneming b. schrijven van de afd. Noord Brabant van den bond van gemeente ambtenaren om opheffing van het ver bod der pensioens—afdragen van de gemeente—ambtenaren. Wordt voor kennisgeving aangeno men. c. Goedkeuring van Ged. Staten der wijziging van de politie—verordening in zake snordersdiensten. B. en W. hebben de autobus-onder nemingen verzocht op Woensdagen voor meer bussen zorg te dragen, waarvoor toezegging is gedaan. Tevens zal verzocht worden om Zondags van Heusden uit enkele diensten te hebben naar 's Bosch. Rondvraag. De heer van Bokhoven vraagt, nu de familie Ekkelboom de gemeente gaat verlaten, om eens met die man te praten over de verpleegkosten van zijn zoon. Spr. vindt het een bezwaar daarvoor te blijven betalen. De Voorzitter licht het geval toe, en is van meening dat de heer E. indien hij zulks kon, gaarne zou bijdragen. Spr. zegt toe nog eens met E. te zullen praten, Hierna sluiting. BUITENLAND. De toestand in Spanje. Aan een uitvoerig telegram, dat de correspondent van het Berliner Tage- blatt te Madrid aan zijn blad heeft geseind over de jongste gebeurtenissen in Spanje, ontleenen wij het volgende De strijd tusschen de regeering van koning Alfons en de opstandelingen te Jaca is geëindigd. Jaca bevindt zich weder in de macht van de monar chistische troepen. De twee eigenlijke leiders van den opstand zijn gefusi- leerd. Voorts werden 3 officieren en 2 sergeants tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Thans begint echter het tweede bedrijf van den opstand, aangezien de socialistische vakvereenigingen tot het uitroepen van de algemeene staking hebben besloten en de syndicalisten zich zeker bij de beweging zullen aansluiten. Deze algemeens staking zal 'n zuiver revolutionair karakter h bben, ze beoogt den val van de monarchie Bourbon-Habsburg en het uitroepen van de tweede Spaansche republiek. Volgens geruchten die te Madrid de ronde doen, is de revolutie reeds in een aantal steden uitgebroken o a. te Santander, Bilbao, Valencia. San Sebas tian, Sevilla, Cadix San Fernando en Barcelona. Bevestigd zijn deze geruch- ten echter niet. Te Madrid zou de algemeene sta king naar verwacht werd, zeer spoedig beginnen. Men achtte het niet uitge sloten, dat de leiders der arbeiders eerst wenschten af te wachten, welke resultaten de beweging van de militairen zou opleverfen. Volgens Maandagavond uit Spanje ontvangen berichten is in het geheele land de s'aat van beleg afgekondigd. Vervoer per spoor is aan het publiek niet meer toegestaan. De telefonische en telegrafische verbindingen met Noord Spanje zijn verbroken. Van offcieele Spaansche zijde wordt medegedeeld, dat de revolutionaire beweging, die Maandagmorgen te San Sebastian uitbrak, in korten tijd onder drukt werd. De regeering verklaart, dat de opstanden te Jaca en San Sebastian slechts een plaatselijk karak ter hebben. Het Belgisch leger. Het Belgisch legercontingent voor 1931 is vastgesteld op 62000 man schappen, namelijk 23000 vrijwilligers 35000 miliciens en 4000 opnieuw opgeroepenen. Het Fransche Kabinet. De radicaal—socialistische senator Steeg, die er in geslaagd is zijn op dracht tot kabinetsformatie te vervullen heeft het volgende ministerie samen gesteld Steeg, minister-president v. Koloniën. Leygues, Binnenlandsche Zaken. Chéron, Justitie. Briand, Buitenlandsche Zaken. Germain Mariin, Financiën. Palmade, Begrooilng. Barthou, O.orlog. Albert Sarraut. Marine. Chautemps, Openbaar Onderwijs. Daiadier, Openbare Werken. Loucheur, Handel. Victor Boret, Landbouw. Grinda, Arbeid. Thoumyre, Pensioenen. Painlevé, Luchtvaart. Daméiou, Handelsmarine. Georges Bonnet, Posterijen en Tele grafie. Queuille, Openbare Gezondheid. Donderdag komt dit ministerie in het parlement. Het heeft een anti- clericale strekking. Deterdlng over de depressie. Sir Henry Deterding heeft 'n artikel geschreven in het Petroleum-nummer van de Daily Telegraph. De wereld depressie. aldus de heer Deterding, is hoofdzakelijk een gevolg van het feit, dat het Russische volk groot gebrek moet lijden aan artikelen voor eerste levensbehoeften als voedingsmiddelen, kleeding, petroleum, enz., en het Rus sische volk lijdt honger, gaat slecht gekleed, lijdt koude, omdat *t product van den arbeid verkocht wordt voor het financieren van propaganda. Wan neer het product van den arbeid werd gebruikt ten bate van het volk zelf, zou Rusland niet alleen 'n gelukkiger land zijn, doch ook de wereld zou er beter aan toe zijn. want het wereld- verbruik zou toenemen, de levens standaard zou hooger kunnen zijn en alle producenten zouden op faire basis met elkaar in concurrentie kunnen treden. Volgens Deterding is de depressie niet veroorzaakt door overproductie, maar door onderconsumptie. De hui dige depressie is de langdurigste en de scherpste welke de petroleumindus trie ooit doormaakte en de vooruit zichten voor het volgende jaar zijn over het algemeen niet gunstig. De uitwerking van de tegenwoordige prQsdalingen zal waarschijnlijk nog vele maanden gevoeld worden. Kinderarbeid in Rusland. Tengevolge van het groote gebrek aan werkkrachten in de Russische fabrieken, heeft de Russische regeering, volgens een bericht van het Oosten- rijksche emigratiebureau, besloten, ook schoolkinderen in de fabrieken te laten werken. Reeds werden drie groepen van schoolkinderen van 12 tot 13 jaar in drie verschillende ondernemingen aan het werk gezet. De kinderen moeten over 't algemeen hetzelfde werk verrichten als volwas sen arbeiders, maar ontvangen slechts 40°/o van 't uurloon van volwassenen (62 kopeken). Volgens een berekening der Sovjet autoriteiten hebben de kinderen voor een werk, waar een volwassen arbei der 5 minuten over doet, 8 a 10 minuten noodig. De resultaten van dezen kinderarbeid worden door de Russische arbeids inspectie „gunstig" genoemd. Wanneer deze proeven, naar de meening der sovjets, aan de verwach tingen voldoen, zal beslist worden, of het wenschelijk is, een algemeenen kinderarbeid in de Russische fabrieken in te voeren. Poncaré's ongesteldheid. Volgens te Londen ontvangen be richten is Potncaré's ongesteldheid ernstiger dan men te Parijs toegeven wil. De patiënt lijdt aan een algemeen verval van krachten en ofschoon er geen onmiddellijk levensgevaar zou bestaan, moet de algemeene toestand van den zieke op zijn minst zorgelijk zijn. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 Dec. 1930. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 18 DECEMBER 1930. EXAMEN. Aan de R. K. Handels-lioogeschool te Tilburg slaagde gisteren voor het propodeutisch examen de heer Hein Moonen te Waalwijk. RIJKSDOMEINP ACHTEN. Naar wij van alleszins bevoegde zij de vernemen ligt het niet in de bedoe ling van den Minister van Financiën om voor Rijksdomeingronden nu reeds pachtvermindering toe te staan op grond van den malaise-toestand. Wat de ten registratiekantore te Waalwijk betaalbare pachten betreft zal echter in gevallen, waarin daartoe naar het oordeel van de domeinamb- teharen aanleiding bestaat uitstel van betaling kunnen worden verleend, tot uiterlijk 1 Januari 1932 zonder bijbe rekening van rente. Pachters van het kantoor Waalwijk, die uitstel van betaling wenschen, moeten ieder afzonderlijk een verzoek hiertoe richten tot den Directeur der Registratie en Domeinen te Maas tricht. le prijs No. 5774. 4e prijs No. 19397. 6e prijs No. 19687. 11e prijs No. 1779. 13e prijs No. 8835. 20e prijs No. 10382. 21e prijs No. 23133. BINNENLAND. Betalen van Directe Belastingen. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Januari 1931 geen zitdagen voor de betaling van directe belastin gen meer zullen worden gehouden in de gemeenten waarin gelegenheid be staat tot het betalen van belasting op post-, bijpost- en hulppostkantoren, postagentschappen en (of) poststa tions. Inspectie Nijverheldsheids - onüerwijs. Bij Kon. besluit worden met ingang van 1 Januari 1931 het derde lid van artikel 3 van het Kon. Besluit van 5 October 1921, later gewijzigd, ver vangen door de volgende leden: de inspecteur G. A. Groote Haar wordt belast met het toezicht op de dag- en avondscholen en cursussen voor ambacht of handwerk en die voor speciale doeleinden (ambachts vak- en avondteekenscholen, enz) in de provinciën Noordholland, Zuid- Holland, Utrecht, Noordbrabant en Zeeland, de Rijksschool voor de klei- en aardewerk—industrie, met daaraan verbonden Rijksproefstation en voor lichtingsdienst voor die industrie, te Gouda, de Rijksvak- en kunstnijver heidsschool voor goud- en zilversme< den en horlogemakers te Schoonhoven, de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk, en voorts op het leerlingwezen op het gebied van ambacht of handwerk in de ge noemde provinciën. De R.K. Volkspartij vergadert. Gemeld wordt, dat in de Utrecht gehouden vergadering van het partij oestuur der R.K. Volkspartij deze zien n principe bereid verklaarde tot samenwerking met de Democratische Pattij (prof. Heeres) op politiek ter rein, dit vooral met het oog op de a,s. verkiezingen voor de Provinciale Staten en gemeenteraden. Het dageitjksch bestuur ontving op dracht dienaangaande besprekingen met de Democratische Partij te voeren. Bestrijding van mond- en klauwzeer. Door den heer H. Cillekens te Roer- mond is aan den minister van land bouw onderzoek gevraagd onder toe zicht van dr. Frenkel, directeur van den veeartsenijkundlgen dienst te Utrecht naar de toepassing van een middel tegen mond- en klauwzeer waarvan genoemde heer het recept in zijn bezit heeft. Burgemeester van Groningen. Bij K. B, van 13 December is met ingang van 1 Februari 1931 benoemd tot burgemeester der gemeente Gro ningen de heer H. P. J. Bloemers, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rhedcn. HUT* ZI) die zich thans op dll blad abonneeren» ontvan gen de tot 1 Januari ver schijnende nummers GRATIS. DRAlSfflAvANVALKEMBURC^S-; A ♦'iLEVERTR" KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE LANGSTRAAT. In verband met den treinenloop op Twente en Duitschland is door de Ka mer van Koophandel voor de Lang straat, aan de Staatsspoorwegen een schrijven gericht, hetwelk mede is on derteekend door de Kamers van Koop handel van Breda, Eindhoven, 's Her togenbosch en Tilburg. Gewezen wordt op de omstandig heid dat even vóór 8 u. v.m. in 's Her togenbosch treinen binnenloopen uit de richtingen Boxtel, Tilburg en Waal wijk, welke te 's Bosch geen aanslui ting geven, op de treinen die even na 9 uur vanuit Nijmegen vertrekken naar Twente (richting Arnhem) en naar Zuid-Duitschland en het Ruhrgebied (richting Kleef). Er wordt nu aangedrongen op het inleggen van een trein die ca. 8 uur v.m. uit 's Bosch zou vertrekken, waar door het mogelijk izal worden de be doelde aansluitingen naar Twente en naar Duitschland te Nijmegen te ha len. UIT DE SCHOENNIJVERHEID De besturen van de samenwerkende arbeidersvereenigingen hebben met de Federatie van schoenfabrikanten een amenspreking gehad over de regeling van den werktijd voor het jaar 1931. Toenadering, het orgaan van den Ned. Bond van Christ. Fabrieks- en transportarbeiders voegt o.m. het vol gende aan dit bericht toe Evenals! nu reeds enkele jaren is ge beurd, wenschen de werkgevers ook voor het komende jaar een regeling, waarbij binnen het raam van 2500 uren per jaar gedurende 13 weken 53 uren per week mag worden gewerkt, een en ander onder de bekende waar borgen wat betreft de loon- en arbeids voorwaarden. Gezien de omstandigheden waarin de schoenindustrie verkeert, hebben de besturen zich bereid verklaard aan een zoodanige werktijdindeeling me dewerking te verleenen. Een gezamen lijk verzoekschrift zal aan den direc teur-generaal van den arbeid worden gezonden, zoodat wel mag worden aam genomen, dat dit verzoek zal worden ingewilligd Daarmede staat tevens vast, dat de bestaande loonbasis voor 1931 weer wordt gehandhaafd, terwijl het Fede ratiebestuur voorts op zich heeft ge nomen zijn leden, die een collectief contract hebben afgesloten, te advi- seeren, dit weer te verlengen. BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de R. K. Meis jesschool te Dinther is benoemd mej. B. Zijlmans alhier, die thans tijdelijk als zoodanig werkzaam was te Nieuw- kuijk GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Waalwijk zal in openbare vergadering bijeen komen op Dinsdag 30 Dec. a.s. nam 7 uur. RAADHUISPLAN Naar wij vernemen heeft de archi tect Kropholler dezer dagen reeds een bespreking gehad met 't Dagelijksch Bestuur terzake den raadhuisbouw. Het moet zijn voornemen zijn het nieuwe plan zeer spoedig in te dienen. NIET AFGEHAALDE PRIJZEN! De Waalwijksche Winkelier sver- eeniging verzoekt ons te melden dat de volgende prijzen nog niet zijn af gehaald COMITé OUD-LEERLINGEN H.H.S. Maandagavond had in Hotel Ver- wiel de Waalwijksche sectievergade ring voor de jubileumfeesten der H. H. S. plaats. De belangstellng had grooter mogen zijn, ongeveer het vierde deel der Waalwijksche oud-leerlingen was aan wezig. Na een inleidend woord werden de plannen, die reeds door het bestuur zijn uitgestippeld, door den vice-voor- zitter, den heer J. v. Iersel, uiteenge zet. Voor de verschillende wijken wer den personen aangesteld, die zich zul len belasten met het collecteeren der bijdragen der oud-leerlingen. Met de collecte zal begin volgende week een begin worden gemaakt. Uit de vergadering werden nog ver schillende vragen gesteld, betreffende het aan tq) bieden huldeblijk en den te organiseeren feestavond en er werden nog verschillende aardige ideeën naar voren gebracht. Uit een en ander bleek wel dat er bij de aanwezigen groot enthousiasme voor de plannen bestond. De voorzit ter spoorde dan ook allen aan om zoo veel mogelijk propaganda onder de collega's te maken. Verder werd besloten zoo mogelijk voor de feesten nog een algemeene vergadering bijeen te roepen. ZATERDAG en ZONDAG vertoonen wij de schitterende film met medewerking van die persoonlijk naar Waalwijk komt om deze film met Zang en Explicatie te begeleiden. MOOI SUCCES. Op de intern, tentoonstelling van Ornithophilia, gehouden te Utrecht 12 14 December 1.1., waar geëxposeerd werd door de meest vooraanstaande Postduivenkweekers in Nederland, o.m. de heeren Van Riet, Riesmeier en Ardenne, wist het Hok de Luchtbode, Waalwijk, schitterend uit te komen. Van de twaalf ingezonden vogels, al le in de vliegklassen, werden behaald zeven 1ste, vier 2e en één 3e prijs, plus een eereprijs voor de mooiste vlieg- duif van de geheele tentoonstelling. Voorwaar een mooi succes. DUIVEN-TENTOONSTELLING. Zondag 21 December houdt de Waal wijksche Concoursbond een onderlin ge vliegklasse-tentoonstelling in de zaal van den heer A. v. d. Pluijm, aan de haven, waar circa 200 duiven zul len te bezichtigen zijn. OEFENING VERMAAK. Door het bestuur der Liedertafel „Oefening Vermaak" zijn als solis ten geëngageerd voor het groot con cert dat deze vereeniging geeft op Maandag 19 Januari a.s., mevrouw Henriette Sala, sopraan in den Haag en de heer Jan van Duren, bariton tc Nijmegen. LUXOR BIOSCOOP. Zooals uit bovenstaande adverten tie blijkt, vertoont de Luxor deze week een Hollandsche film: ,Re Jantjes". De attractie van deze film zal ver hoogd worden door de medewerking van Mevrouw Marie Nagel, die per- soonlijkj naar Waalwijk komt om deze film met zang en explicatie te bege leiden. Er zal voor zang- en Bioscooplief hebbers volop te genieten zijn en we wenschen de Luxor met deze vertoo ningen veel succes. DIPHTERIE. In verband met het diphterie-ge- vaar zijn thans ook in v.m. Besoijen alle scholen, uitgezonderd de R-k- Meisjesschool, op last van het ge meentebestuur gesloten. DWAZE BERICHTEN. Het is natuurlijk niet doenlijk de dwaze berichten die door sommige correspondenten in onze gemeen aan hun respectieve bladen worden gezonden, telkens te rectificeeren o tegen te spreken. Wij voelen daar oo geen lust toe. Maar dat men gaat melden, dat u

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2