Weggdoopen IWIJ BRENGEN UI F ox-hondje. Notaris A. SCHAAP WITTE BIOSCOOP. AL JOLSON en DAVEY LEE. I 's werelds grootste sprekende-, zingende I en musiceerende nim: heer C. Donken, de vader van het den vorigen Vrijdag jammerlijk veronge lukte jongmensch, zich die tijding zoo heeft aangetrokken, dat hij gisteren is overleden, gaat toch wel alle perken te buiten! De heer Donken is wel eenigen tijd ziek, maar z'n toestand is naar omstandigheden wel, hoewel de vreeselijke tijding hem en de ge heele familie natuurlijk zeer heeft gt schokt. Ook van de zijde der bakkers be klaagt men zich over een bericht in die bladen, dat luidde: „dat onze bak kers besloten hadden minderwaardig brood te gaan bakken aan ongekende prijzen, als de concurrentie van een bakker uit Kaatsheuvel niet ophield' Neen de bakkers in Waalwijk zul len onder geen omstandigheid min derwaardig brood gaan bakken, zoo verzoeken zij ons te melden. JOS. GROENEN TE BARCELONA. Bij de opvoering der „Meistersin- ger" in het Theatre Lyceo te Barcelo na, heeft onze plaatsgenoot, Jos. Groe nen, als Hans Sachs, een groot succes mogen boeken. In het dagblad „La Noche" schrijft de criticus Rafaël Mo- ragas o.m. over hem: „De Hollandsche baryton Groenen toont zich een vertolker met prestige; in zijn weergave van Wagner's werk voldoet hij geheel." WAALWIJKSCHE GYMNASTIEK- VEREENIGING. Tot heden moesten bij de jaarlijk sche uitvoeringen der W.G.V. de exe cutanten hun oefeningen steeds mid den in de zaal verrichten, daar het po dium in den R. K. Gildenbond voor dergelijke uitvoeringen niet de noodi- ge ruimte bood. Thans zal voor de a.s. jubileum-uit voering in Januari het tooneel worden vergroot en zoodanigworden inge richt dat de diverse programma-num mers op het podium kunnen worden uitgevoerd en de geheele zaal voor liet publiek beschikbaar bljjft. JUBILEUM. Dezer dagen vierde Mej. W. Zijl- mans, onderwijzeres aan de St. The resiaschooJ alhier, haar 12'/ü-jarig jubileum als zoodanig, bij welke ge legenheid het haar niet aan belang stelling heeft ontbroken. Mej. Zijlmans heeft zich al die ja ren doen kennen als een uitstekend onderwijzeres, die met liefde en op offering haar taak vervulde en die dan ook bij de kinderen zeer gezien is. Ook wij bieden haar onze felici taties. DIPHTERIE. Wij willen nogmaals met nadruk wijzen op achterstaande advertentie terzake inenting der kinderen tegen diphteritus. Men weet dat de ziekte nog steeds in ernstige mate heerscht. St. Christoffel. De Waalwljksche afdeeling van de RK. Handelsrelzigersvereeniging „S Citrisloffel" hield in de zaal van het Stationskoifiehuis Wed. v. Vugt een algemeene vergadering. De nieuwe Geestelijke adviseur, de WelEerw. Heer Kiaassen, werd door den voorzitter, den heer Cox, met een mooie toespraak geïnstalleerd. Verschillende huishoudelijke punten werden nog besproken en o.a. werö besloten in het begin van Januari een groote propaganda-vergadering te or ganiseeren. BILJARTWEDSTRIJD. Zaterdag 13 Dec. speelde de biljart club „Nooit Volleerd" 'n vriendschap- pelijken wedstryd tegen de biljartclub H.K.B. uit Waalwijk in 't café van den heer P. van Cromvoirt, waarvan de uitslag was als volgt: H.K.B.Nooit Volleerd. J. v. d. GrindtJ. v. d. Hoven 10066 WillemseL. v. Cromvoirt 66—100 HensH. Braat 62100 v. BoxtelL. de Folter 77100 v. LoonM. Leijtens 93100 I Leijtens—Fr. Schuurmans 87100 Totaal 485—566 zoodat Nooit Volleerd dezen wedstrijd won met 'n meerderheid van 81 caram boles. Hoogste serie 24 caramboles, ge haald door L. de Folter van Nooit Vol leerd. Na afloop van den wedstrijd heb ben de beide clubs nog eenigen tijd gezellig onder elkaar doorgebracht, waarmede de B. C. Nooit Volleerd en de B. C. H.K.B. met genoegen op dezen wond kunnen terugzien. BILJARTEN. Op het groot nationaal concours, gehouden bij den heer A. M. Stalpers Ie Loon-op-Zand, behaalde het le zes- 'al der vereeniging Amusement, geves tigd bij den heer C. A. Smolders, v.m. "esoijen, den len prijs. Ook de Amusementspeler J. Reus, behaalde in den personeelen wedstrijd den 2en pr„ in 3 beurten, 102 punten. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT. De beer H. J. Spitzen te Ginneken, zal zich voor de komende verkiezing voor de Provinciale Staten van Noord- Brabant niet meer beschikbaar stel len. R. K. GEZINSVOOGDIJ EN PATRONAGE. Het „Comité Kinderbescherming", gevestigd te Amsterdam heeft van het geheele land in voorbereiding het vormen van vereenigingen voor Ka tholieke Gezinsvoogden en Patronage in ieder arrondissement met daaron der ressorteerende onderafdeelingen. Deze vereenigingen hebben ten doel le. het bijeenbrengen en samen houden van personen, die zich bereid verklaren tot gezinsvoogd of gezins voogdes te worden gevormd en even tueel als dusdanig te worden be noemd in het arrondissement. 2e. Het uitoefenen van toezicht door haar leden over de voorwaarde lijk veroordeelde en voorwaardelijk in vrijheid gestelde minderjarigen en voorwaardelijk ontslagen regeerings- pupillen. 3e. Werkzaam te zijn ten behoeve van die bedreigde of misdadige kinde ren, wier omstandigheden onderzoek en daarna geregeld toezicht en be moeiing eischen. HET E. K. WERK IN 's-HERTOGEN BOSCH. Naar wp vernemen zal het bestuur van het E. K. Huis te 's Hertogenbosch door schenking de beschikking krij gen over een buitengoed ten behoeve van 't werk en bedoeld in denzelfden geest als waarvoor Bouvigne te Gin neken werd ingericht. CHRISTELIJKE CRISIS- EN WERK LOOSHEIDSBESTRIJDING. Een schrijven van Mgr. Diepen. „St. Janski." bevat het volgend schrijven van Z.D.H. Mgr. A. F. Die pen, Bisschop van 's-Bosch. De algemeene financieele crisis en de werkloosheid, die ook ons land teisteren, doen er Ons bij de Ons re- kenplichtige Besturen met alle kracht op aandringen: le. Bij voorkeur bij het doen van bestellingen of inkoopen en het geven van opdrachten, Nederlandsche indu strieën, handelaren en neringdoen den te begunstigen; 2e. werkzaamheden, die uit haar aard of om haar omstandigheden (zooals dit het geval is met schilder en timmerwerk, meubel- en beeld houwwerk binnenshuis, enz. in den wintertijd kunnen verricht worden, ook in dezen wintertijd te doen ver richten; 3e. bestellingen of inkoopen, wel ke thans gevoeglijk kunnen geschie den, om de ongunstige tijden niet uit te stellen tot betere dagen zijn aange broken 4e. personeel of werkvolk niet te ontslaan maar het zoo lang mogelijk in dienst te houden, ja zelfs als hel eenigszins kan de werkgelegenheid te verruimen. Alles wat Wij hier aan de Ons re- kenplichtige Besturen in deze benar de tijden voorhouden, durven Wij mede aan al onze Besturen en Onder nemingen, Openbare Besturen, Indu- strieele en Handelsondernemingen, niet uitgesloten en aan al onze onder- hoorigen, ieder in het bijzonder, ten dringendste in gunstige overweging te geven en aanbevelen. Zij, die blijk geven deze onze bede te verstaan, zullen, aldus handelend in deze tijden, tot daden komen van ware offervaardige christelijke naas tenliefde en liefdadigheid, daden ook van echt christelijken tegemoetko- menden saamhoorigheidsgeest en ge meenschapszin, die hun, wie kan er aan twijfelen, de gunst en het hon derdvoudig loon van den God dei- Liefde, ons aller Hemelschen Wetge ver en Vader zullen verzekeren. WERKVERSCHAFFING IN BRABANT. Door het eerdaags beëindigen van de bietencampagne in N.-W. Brabant (de Coöperatieve Suikerfabriek te Ze venbergen werd reeds verleden Maan dag stopgezet), zullen binnenkort naar schatting ongeveer 50006000 arbeiders gedaan krijgen. Daarbij komt nog de malaise in den landbouw en in andere industrieën. Verschil lende kleine sigarenfabrieken en ijzer gieterijen moesten door het uitblijven van orders haar poorten sluiten, ter wijl de zilverfabrieken te Hoboken in België, waar vroeger velen werk von den, geen Nederlandsche arbeiders meer aannemen. Er mag in dit ge deelte van de provincie dan ook ge sproken worden van een buitenge woon groote werkloosheid die bij e.v. strengen winter nog meer zal toene men. De gemeentebesturen stellen thans echter alles in het werk tot zoo doel matig mogelijke werkverschaffing. Zeer nuttig werk wordt in dezen onder meer verricht door de voor enkele jaren opgerichte commissie tot voorbereiding van werkverrui ming in Westelijk Noord-Brabant, onder voorzitterschap van burgemees ter J. J. van Aken, ujt Zevenbergen. Deze commissie, waarin onder meer zitting hebben de burgemeesters van Bergen-op-Zoom, Roosendaal en Hoe ven, heeft thans plannen ontworpen tot productieve werkverschaffing, waardoor niet alleen honderden werk- loozen den geheelen winter geregeld werk zullen hebben, maar die ook van algemeen belang zijn. Zoo beeft de Commissie een -uitge breid plan ontworpen tot verbetering- van den waterafvoer van de Roode- vaart onder Zevenbergen, waarmede vooral arbeiders uit de gemeenten Bergen-op-Zoom, Halsteren, Steen bergen, Dinteloord, Nieuw-Vosmeer en Klundert bij eventueele uitvoering gebaat zouden zijn. Zooals bekend on dervindt de bevolking telker.iavc grooten hinder van de onvoldoende afwatering, zoodat algemeen gehoopl wordt dat dit plan bij de hoogere autoriteiten een gunsti0 onthaal mag vinden. Naar wij vernemen worden de kos ten begroot op ruim 110.000, ter wijl deze deels door het rijk en de pro vincie, deels door de belanghebbende gemeenten gedragen zullen moeten worden. Verder kunnen 400 werkloozen ge plaatst worden bij de ontwaterings werken van het waterschap „de Hoe- vensche Beemden" onder de gemeente Hoeven, waarmede in 1929 onder lei ding van de Nederlandsche Heide Maatschappij, werd begonnen. Bij dit werk wordt door het Rijk en de pro vincie elk voor 25% bijgedragen, ter wijl de rest door het waterschap en de gemeenten wordt betaald. Door de uitvoering van deze en an dere plannen hoopt men in Westelijk Noord-Brabant de werkloosheid tot den kleinst mogelijken omvang te kunnen terugbrengen. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen DOODELIJK ONGEVAL. Gisteravond omtreeks half 8 heeft in de Verlengde Besoijensche Straat, (Sprangsche weg) een vrschrikkelijk ongeval plaats gehad, waarbij helaas een jeugdig slachtoffer te betreuren valt. De 18-jarige J. Donken uit Dronge- len begaf zich met enkele kameraden op de fiets naar de oefeningen van den Vrijw. Landstorm. Bij de scheiding van betumen- en klinkerweg absenteerde D. zich even van den weg, zonder acht te slaan op de juist aankomende tram, die hem van achteren aangreep, waardoor hij op de rails terecht kwam met een voet onder de locomotief, terwijl zijn rug door den stoot ernstig was geblesseert. De tram stopte op het hulpgeroep van het slachtoffer direct en conduc teur, machinist en eenige andere per sonen, die direct hulp verleenden, von den D. in den sloot naast den weg; z'n kameraden waren even doorgereden, maar keerden direct terug. De onmiddelijk ontboden Dr. Win kelman uit Sprang constateerde be halve een afgereden voet nog een zeer ernstige kwetsing van den ruggegraat. Nadat Dr. W. het eerste verband had 'gelegd, werd het slachtoffer met zijn auto naar het Ziekenhuis te 's Bosch gereden, waar hij echter reeds direct na aankomst (pl.m. 10 uur) bleek te zijn overleden. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen bij het vernemen van deze ontzettende tijding. Auto-ongeval, Gistermiddag half 5 had aan het Hoogeinde te v.m. Baardwijk een auto-ongeval plaats, dat gelukkig zonder ernstige ongelukken bleek te zijn afgeloopen. De vrachtwagen van dhr. L. Sik kers uit Drunen reed in de richting Drunen. Waarschijnlijk doordat de chauffeur te scherp uitweek voor een achter hem zijnde auto, klapte de lin- kervoorband, waardoor de hooge wa gen omsloeg. De chauffeur bekwam absoluut geen letsel. Nadat de wagen was leeggeladen, werd hij door een 10-tal omstanders opgevat en rechtgezet. Het spatbord bleek ernstig beschadigd, terwijl de motor ook weigerde. De wagen werd door den kraan wagen der N.V. Waveem alhier opge takeld. Langstraatsche Biljartbond, In een schitterend gespeeldrn wed strijd bewees B J. C. I Woensdag avond j 1. op overtuigende wijze, dat zij vooralsnog de eer de best spe ende club van Drunen en omgeving e zijn voor zich blijft opeischen, Zelfs de heeren Th. v. d. Wiel en J van Delft, voelden aspiraties de tour- nooi—serie te verbeteren. De eerste strandde echter op 33 en de laatste op 28. zoodat voor- ioopig 35 als tournooi—serie blijft op op naam van L. v. d. Linden, „Amu sement" Waalwijk. B.J.C. 1 speelde met een clubge. middelde van 4 80 en Wilhelmina met een moyenne van 2.73. B.J C. I won alle partijen met groote cijfers, den wedstrijd met 258 caramboles. Uitslag gespeelde partijen Volgende week Zaterdag 20 Dec. speelt „W.B.C." een uitwedstrijd tegen „Ons Genoegen", café Kemperman. Aangezien deze beide vereenigingen weinig in kracht verschillen, voor spellen we een spannenden strijd. Misschien dat voordeel van eigen materiaal den kamp ten gunste der thuisclub doet overslaan. Aanvang wedstiijd Vl2 uur. Belangstellenden zijn welkom GEMENGD NIEUWS. Verduistering van 33U miliioen. Ten nadeele van de Bayerische Elek. trizitaislieferungsgesellschaft te Bay- reuth zijn ernstige verduisteringen ge pleegd. In verband met de verduiste ring van een bedrag van eenige hon derd-duizenden mark werden onlangs de directeur en een procuratiehouder op staanden voet ontslagen, lntusschen is echter uit het onderzoek gebleken, dat in het geheel niet minder dan 33 4 miliioen mark verduisterd zijn. De technische directeur der onderneming is in hechtenis genomen, een andere procuratiehouder die heden voor den rechter van instructie moest verschijnen, heeft zelfmoord gepleegd. De bij de zaak betrokken personen behoorden tot de eerste kringen van de stadze leefden allen op zeer grooten voet. Kindje verbrand. Het 3-jarig zoontje Melchior van den heer W. J. Oosterbeek, wonende in den Wieringermeerpolder, is in een pan met kokend water gevallen, waarbij het kind zich vreeselijk verbrandde. Het knaapje werd direct ter behande ling vervoerd naat het Marine-hospitaal te Den Helder, waar het aan de be komen verwondingen overleed. Onvoorzichtig wielrijdster. Gistermorgen is op den Kanaaldijk van den Bosch naar den Dungen de 15-jarige Johanna van E. uit laatsge- noemde plaats door een auto gegrepen. Zij was op de fiets op weg naar de markt in Den Bosch, doch hield te veel links toen een auto naderde. De chauffeur, die het gevaar zag, trachtte nog uit te wijken en reed daarbij in volle vaart tegen de boomen aan den kant van den weg, methetgevolg.dat de eene zijde van den auto totaal werd versplinterd. Het meisje sloeg tegen den anderen kant van den auto en bleef hevig bloe dend bewusteloos liggen. Dr. Mettrop die de eerste hulp verleende, consta- teerde ernstige inwendige kneuzingen en zware hersenschudding. Het meisje is naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd Men vreest voor haar leven. Gasverstikking. De 20-jarige M. H. de R., die bij zijn grootmoeder woonde in perceel Stephensonstraat 92 te 's-Gravenhage, zat gisteravond op zijn studeerkamer te werken. De tafel, waaraan hij zat, was zoodanig tegen den muur geplaatst, dat zich ter hoogte van zijn voeten een gaskraantje bevond. Door een on gelukkig toeval heelt de jongeman dit gaskraantje opengestooten en hij is toen bedwelmd geraakt, met het droevig gevolg, dat hij door het gas werd ver stikt. Men vond hem vanochtend dood op den grond liggen. De jongen had reeds vaker bij onge luk het kraantje opengdstooten en had om herhaling te voorkomen een zak doek er om gewikkeld. Deze maatregel is echter niet atdoende geweest. Brand in het K Jongensweeshuis te Tilburg. Te Tilburg is brand ontstaan in de drukkerij van het R. K. Jongenswees huis, gelegen aan de Gasthuisstraat. Daar het laat in den avond was, toen de brand uitbrak, verwekte het alarm signaal onder de bewoners van het fraterhuis, die reeds ter ruste waren gegaan, begrijpelijke opschudding. De brandweer, die met groot alarm was gewaarschuwd, arriveerde al heel spoedig en begon met twee auto spuiten de bestrijding van het vuur. Na een goed uur was men den brand meester. De aangerichte schade is vrij aanzien, lijk. Een groot gedeelte van den zolder, die boven de drukkerij gelegen is, is uitgebrand en alles, wat hier aan boe ken en papier was opgeslagen, is ver nield. Bovendien zijn verscheidene machines door vallende balken ernstig beschadigd, terwijl de waterschade in het kantoorlokaal en in de binderij zeer groot is. De drukkerij is tegen brandschade verzekeid. Natuurlijk ondervindt het bedrijf eenige stagnatie, maar de directie ver trouwt het werk spoedig te kunnen hervatten. Bloedige vechtpartij te Oss Zondagavond, te 7 uur. ontstond te Oss een twist tusschen 'n harmonica «peler met zijn vrouw en een zekeren F., uit Sittard, eveneens harmonica speler, die eenige opmerkingen tegen de vrouw had gemaakt, welke haar echtgenoot niet bevielen. De man trok zijn mes en bracht F. daarmede eenige ernstige verwondingen in het onderlijf toe. in levensgevaarlijken toestand werd de man naar het ziekenhuis te Oss vervoerd. Zijn toestand was ook gisteren nog zeer ernstig. Het echtpaar dat onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd gearresteerd. De man heeft bekend den daad te hebben gepleegd en zal ter beschik king van de Justitie te Den Bosch worden gesteld \L>V t ENTIeiV Een bruin bont Terug te bezorgen bij S v. D PENNEN, Koster, St. Antonlus- parochie. 45610 te Waalwijk, bericht, dat het Weiland te CapeHe, van Mevr. Wed. J COHEN is ingezet Koop 1 op f 600.— Koop 2 op f1850 Koop 3 (Massa kooprn 1 en 2) op f 2450.— Toeslag op Dinsdag 80 December a.s., des avonds 7 uur, ten koifiehuize van Mej Wed. A VAN DER HAARD te Capelle. I („DE ZINGENDE DWAAS".) De hoofdrollen worden vervuld door twee menschen, die de geheele wereld door hun spel en woord betooverd en ontroerd hebben JOLSON, meester van den zang, meester van het woord JOLSON* die door zijn stem méér menschen ontroerd heeft dan wie ook. 45611 „B.J.C." 1 beurten aantal serie gem. H. Brok 12 100 22 8.33 Th. v. d. Wiel 15 100 33 6.67 J. v. Delft 14 100 28 7.14 C Koks. 26 100 17 4.15 Fr. V esters 37 100 12 2.70 C. Vesters 21 100 12 4.76 Clubsiand 125 600 33 4.80 „Wilhelmina" J. de Munnik 12 57 75 4.75 P. v. d. Wiel 15 34 13 2.27 M. Klomp 14 67 16 4.79 C. Klomp 26 56 15 2.15 M. v. Loon 37 70 8 1.89 C. de Munnik 21 58 19 2.76 Clubstand 125 342 19 2.73 „THE SINGING FOOL"

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3