Gesprongen Handen GEMEENTERAAD. DRUNEN. Gemeenteraadsvergadering van Dins dag 16 Dec. des avonds 7 uar. Voorzitter den Edelachtb. heer mr. R J. Th. v. d. Heijden. Afwezig de heeren Weth. van Spijk en Vrijhoeven Aan de orde 1, Ingekomen stukken Van Ged. Staten zijn ingekomen verschillende goedkeuringen van ge- nomen raadsbesluiten, die alle voor 1 kennisgeving worden aangenomen. Eveneens van Ged. Stafen, bericht dat zij in verband met de slechte tijisomstandigheden hare voorstellen inzake de herziening der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers intrekken, zoodat voor 1931 de oude regeling nog van kracht zal blijven. De heer W. v. d. Wiel vraagt of hieronder ook de verhooging der sala rissen van de politie vallen. De Voorzitter antwoordt dat het alleen het salaris van burgemeester, secretaris en ontvanger betreft. Wordt voor kennisgeving aange nomen. In verband hiermede doet de secre taris voorlezing van een schrijven van de gemeente Almkerk om niet op de voorgestelde regeling in te gaan dit verzoek heeft uit den aard der za^k nu alle beteekenis verloren en wordt daarom voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is nog mededee ling ontvangen dat de pensioens grondslag van burgemeester van der Heijden is vastgesteld op f 2025 Van Ged Staten schrijven aangaande wijziging van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening van f 45000 In het afl rssingsplan was het bedrag dezer leening omgerekend over 40 j3ar. Nu echter onmiddellijk bij het aangaan der ieening f 7000 is afgelost, kan de leening in 32 jaar worden afgelost. Het besluit van den raad wordt voorioopig aangehouden en zal bij de begrooting behandeid worden. a. Een schrijven van de afdeeling Noordbrabanf van den Nederiandschen bond van Gemeente-ambtenaren d.d. 21 Oct. 1930, waarin verzocht wordt de gemeente-ambtenaren in het volle genot te stellen van hun jaarwedde In het schrijven wordt gewezen op de onbillijkheid dat nog veie gemeen ten deze bijdrage i verhalen, en op de gunstiger financiëele positie die de gemeente door de nieuwe fi ïanciëele verhoudingswet gekregen heeft. De Voorzitter zegt dat B. en W. in deze geen voorstel wenschen te doen, doch de geheele kwestie aan de raad willen overlaten, daar door het besluit de salarissen van Burge meester en Wethoudeis direct be- invloed zouden kunnen worden en zij hier dus als een persoonlijk belang buiten de zaak moeten blijven. Dhr. A. v. d. Wiel kan er niet aan medewerken de ambtenaren in het volle genot van hun salaris ie stellen, doch zooals de zaken in deze ge- meente staan, vindt spr. ook niet goed. 3 Ambtenaren krijgen wel vergoe ding en de andere 3 ntet, dat zou spr. willen gelijk stellen. Spr. vindt het stooter.d de een alles en de ander niets te geven en stelt dan ook voor de bijdragen voor alle ambtenaren gelijk te stellen en wel op 3'/2 pCt. Dhr. van Drunen zou met het oog op den ongunstigen tijd en den druk die op alle standen heerscht door het verschijnen van het spook der werk. loosheid ook in land- en tuinbouw, de pensioensbijdrage voor alle ge. meente—ambtenaren willen stellen op 8pCt. Sar. is van meening dat de salarissen toch al zeer degelijk zijn. Ook dhr Verhoeven is er tegen de ambtenaren in het volle genot hunner jaarwedde te stellen. Dhr. Muskens acht het de tijd niet om tot een verhooging over te gaan, ook Ged. Staten hebben dit begrepen en hebben dan ook hun voorstellen tot herziening der jaar wedden ingetrokken. Spr. steunt het voorstei van Drunen Dhr. Pijnenburg is het gedeeltelijk eens met de opmerking van den heer A. v. d. Wiel. Er is veel voor te zeggen een gedeelte door de gemeente te laten storten, doch de tijd is er zou dan ook toestand ongewijzigd zeer slecht voorspr. voorioopig den willen laten, Spr. licht toe waarom het verschil in de bijdragen is ontstaan. Indertijd zijn nieuwe ambtenaren aangesteld op voorwaarde dat zij de pensioens bijdrage zelf zouden storten. Dhr. v. d. Sanden is het met dhr Pijnenburg eens. With, van Haider is het met dhr. A v. d Wiel eens, waar hij zegt dat het eenigszins onbillijk is dat som migen 3'l2 en anderen 8XI2 pCt moeten betalen. Spr. geeft toe dat het bij hun aan stelling bedongen is, doch het blijft een onbillijkheid Het moet in aan merking genomen worden, dat de verzekering niet vrijwillig is, doch van boven af wordt opgelegd, daarom kan spr. zich vereenigen met het voorstel—A. v. d. Wiel. Ook dhr. Verhoeven is het met deze gelijkstelling eens. De heer W. V. d. Wiel wijst erop, dat dit punt al meermalen in den raad besproken is. Telkens heeft de raad zich op het standpunt ges'eld da1 8'/j°/o door de nieuw aangestelde ambtenaren bijgedragen moet worden. Spr. meent dat bet in dezen tijd ge- wenscht is dat de oude toestand blijft bestaan, wanneer de toestand verbetert kan er altijd nog wijziging gebracht worden. Verder vreest spr. dat men met een voorstel alsdat van de heer v. Drunen in den Bosch behoeft aan te komen. De heer van Dmnen ziet dit niet in Spr wijst op het voorbeeld van Nteuw- kuijk. De Voorzitter merkt op dat de heeren hun discussie wel kunnen staken, daar het voorstel van Drunen toch niet in omvraag gebrachi kan kan worden, daar het onvoldoende gesteund wordt (alleen door de heer Muskens). Het voorstel A. v. d. Wiel. gesteund door de hetr Verhoeven en Weth van Halder, wordt hierna verworpen met 3 6 stemmen. Voor de heer A. v. d. Wfei, weth. van Halder en Verhoeven. De toestand blijft nu zooals hij tot nu toe geweest is. De volgende stukken worden hierna voor kennisgeving aangenomen. b. Besluit van Gedeputeerde Staten d d. 5 Nov. 1930 tot goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 20 Oct. 1930 be treffende onderhandschen verkoop van een bouwterrein aan J. Kuijs. c Besluit van Gedeputeerde Staten d d. 5 Nov 1930 tot vaststelling der gemeenterekening 1929 met inbegrip der rekening van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf over 1929. d. B-sluit van Gedeputeerde Staten d.d. 5 Nov. 1930 tot goedkeuring van de 2de wijziging der gemeente begroo ting 1930. 2. N na van aanmerkingen van Gede puteerde Staten d.d. 5 Nov. 1930 oo het raadsbesluit d.d. 20 Oei. 1930 betreffende het aangaan eener rekening- courant overeenkomst. De aanmerking betreft, dat de gemeente gedurende een gedeelte van het jaar 1931 de beschik king zou hebben over een credlet van f 20,000,—. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging Het gaat over twee wijzigingen, de eerste is van weinig beteekenis, bet betreft slechts een kleine redactie wijziging, daar de Ged. S'alen de re dactie niet goed begrepen hebben. De tweede wijziging echter is van meer princlpieeien aard. De yorige rek-crt overeenkomst loopt n.l. tot 1 Juli 1931, terwijl deze 1 Januari begint te loopen, zoodat de gemeente gedurende een half j^ar de beschikking zou hebben over f20000. Echter is wel gebleken dai tot Maart meer dan f 10000 zal noodig zijn, vooral in verband met hypotheek— verleening De Voorzitter heeft de kwestie ook reeds besproken met Ged. Siaten. Oplossing zou kunnen worden ge bracht, door de vorige overeenkomst per 1 Maart af te lossen, wat t en W dan ook voorstellen. Beide wijzigingen worden goed gevonden. 3 Schrijven van Gedpouieerda Sta ten d d. 11/19 Nov. 1930, waarbij te kennen wordt gegeven, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar maakt tegen de redactie van de op 1 Sept. 1931 inwerking tredende veror dening op de heffi g van schoolgeld, met voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der redactie. Deze kleine wijzigingen in de art 3 en 9 worden z. h. s. goedgekeurd 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van een subsidie ad f 33 33 aan de Vereeniging "Ons Middelbaar Onderwijs in Noord brabant" te Tilburg voor het bezoek der Hoogere Handelsschool te Waalwijk door een leerling uit deze gemeente gedurende 4 maanden van het loopen- de jaar. De subsidie is dus f 100 per leerling en per jaar. Dhr. van Drunen vraagt of dat andere jaren ook zoo is geweest. Spr. meende dat toen de subsidie slechts f50 was. De Voorzitter meent dat de subsidie al'ijd f 100 is geweest; de Bossche school kreeg slechts f50. Dhr. Muskens zou met die subsidies naar buiten liever niet zoo gul zifn. Spr stelt voor de subsidie op 150 te brengen. De Voorzitter wijst er op dat het in het belang der gemeente is dat de jongens een degelijke school kunnen bezoeken. De school in den Bosch heeft geweigerd leerlingen aan te nemen wanneer de gemeente geen f 100 per leerling bijdraagt. Het voorstel van B en W. wordt aangenomen met 7—2 stemmen, tegen dhr. Muskens en van Drunen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een overeenkomst met den Noordbrabant schen Christelijken Boerenbond inzake destructie van afgekeurd vee en vleesch. B. en W adviseeren het contractie aanvaarden. In verschillende gemeen ten is voorgesteld voor de volgende bepaling op te nemen, n.l, dat wan neer andere gemeenten op gunstiger voorwaarden aansluiten, ook d^ze gemeente het recht heeft dezelfde voorwaarden te bedingen. De N.C.B. heeft echter bericht, dat het niet mogelijk is een dergelijke bepaling op te nemen, daar het in de bedoeling ligt met elke gemeente een gelijkluidend contract aan te gaan, vervalt dit bezwaar trouwens. Ook B en W. zijn van meening, dat het voorstel der Ver. van Ned. Gemeenten (die dit advies gegeven heeft) meer woorden dan daden zijn. B en W. stellen dan ook voor het contract aan te gaan. Dhr. W. v. d. Wiel vraagt of he- ook geidtlijke verplichtingen zal mee brengen. Weth. van Halder licht toe dat voor besmette dieren moet betaald worden, doch deze kosten kunnen op het tijk verhaald worden. Wordt goedgevonden. 6. Adres van eenlge huurders op de Lange Heide, welke een herziening der pachten verzoeken De Voorzitter licht toe dat de ver houding tusschen de prijs voor de Noordelijke en Zuidelijke helft niet goed is. Het is voor B en W. moeilijk in deze advies uit te brengen en zij willen daarom het advies in handen der schattingscommissie voor Lande rijen stellen opdat deze de eerstvol gende vergadering advies uit kan brengen. Dhr Pijnenborg merkt op dat deze commissie nog niet bestaat. De voorzitter stelt voor de volgende heeren te benoemen van Halder, van Spijk van Biadel, Muskens, Vrijhoeven en van Drunen. De heer Pijnenburg zou ook andere' pachtaangelegenheden in deze com 1 missie willen brengen, dan kunnen deze zaken een vluggere afwikkeling hebhen. De voorzitter zegt toe alle verzoeken in banden der commissie te stellen, die dan de eerstvolgende vergadering advies uitbrengt. Wordt goedgevonden. 7. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging „Ons Middelbaar Onder wijs in Noordbrabant" en een subsidie van f 100 per lecjaar en per leer ling voor het bezoek van de R K. Lycea te 's Bosch, met voorstel van Burgemeester en Wethouders het ver zoek in te willigen. B. en W willen gelijkstelling met andere gemeenten en ge lijkstelling met Waalwijk. Ook uit opporiuniteits oogpunt is het gewenscht de ge vraagde subsidie te geven gaan de jongens n I, anders naar de R H.B S dan moet er een nog hooger bedrag worden betaald. De heer Pijnenburg kan zich goed met het voorstel vereenicen, temeer daar het een katholieke school betrefi en het van belang is dat de kinderen katholhk onderwijs genieten. De heer v. Drunen is het wel eens met dhr. Pijnenborg, doch de tijds omstandigheden zijn van dien aard dat men geen overbodige uitgaven moet doen. Wie zijn kinderen naar school stuurt moet zelf maar betalen, meejit spr. De voorzitter geeft toe dat het geen tijd is om rx'ra-uitgaven te doen, doch de no'malei uitgaven mogen toch niet geweigerd worden, temeer waar het hier goed katholiek onderwijs be treft en men anders gevaar loopt meer te moeten betalen. De heer A. v. d Wiel wijst erop dai er begaafde kinderen zijn van on bemiddelde ouders, die het geld zelf niet kunnen opbrangen, en deze mo gen toch niet ten achter gesteld worden. De heer W. v. d Wiel vindt het nogal een krachtige maatregel der school, dat men de jongens het onder wijs ontzegt wanneer de gevraagde subsidie niet verkregen wordt De voorzitter merkt op dat de school ook hare inkomslen moet hebben, daar zij anders niet kan blijven bestaan Dhr. Mu kens kan het argument dat de leerlingen anders naar de R H B S gaan niet aanvoelen verleden jaar heeft er ook wel een leerling uit Dru- en de school bezocht De heer A v. d Wiel merkt op dat de subsidie toen was aangevuld door particuliere bijdragen, De heer v d. Sanden wijst er op dat de betnffmde leerling een zoon is van iemand die zelf de subsidie niet zal kunnen aanvullen. Weth. var. Halder meent dat het meer over een principieele kwestie gaat. De heer W. v. d. Wiel zegt nog maals zich er niet mee te kunnen vereenigen, dat men dergelijke maat regelen gaat nemen. De Voorzitter antwoordt dat de ge meente daar niets aan kan doen, die heeft het slechts te accepteeren. Het voorstel van 8 en W. wordt aangenomen met 8 1 stem, tegen de heer van Drunen. 8. Vaststelling der vergoeding in gevolge art 101 der L O. wet voorde bijzondere R K Lagere Scholen over het jaar 1929. Wordt vastgesteld voor de Jongens school oo f 13 39 per leerling, dus op f3059 19; en voor de Meisjesschool op resp. f 13 39 en f 30^3 09 9. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot wijziging der indeeling der stemdistricten. Stemdistrict l zal omvatten de wijken A en B tot Huiten. en D; Slemdistrict II omvat het overige deel der gemeente Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Wordt goedgevonden. 10 Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van den heer M. J. Veltman. Aanbevolen worden door Burge meester en Wethouders de heeren M. J. Veltman en Am Brok. De heer M. J. Veltman wordt ge kozen. 11. Benoeming der leden van de Commissie tot wering van schoolver- zuim wegens periodieke aftreding van alle leden. Aanbevolen worden door Burge meester en Wethouders voor: Vacature J. P. v. Rooijde heeren J P v. Rooij en J J. |ehoel. Vacature M. J. Veltman: de heeren M. J. Veltman en J. N v. Delft. Vacature Fa. Ma. v. d Sandende Dames Fa. Ma. v. d. Sanuen en Aa. Ma. Clerkx. Vacature Cht Muskens: de hseren Chr, Muskens en H v. Delft. Vacature J H. v. Eeuwijk de heeren J H. v. Eeuwijk en G A. Luijpen. Op voorstel van den Voorzitter worden alle leden bij acclamatie her kozen. 12. 34e wijziging der gemeente- begrooting 1930 Wordt goedgevonden. 13. Voorstel van Burgemeester en Weihouders om hen te machtigen tot verpachting van gemeente landerijen. Dit is de gewone jaatlijksche machtiging van B. en W. voor de pacht en huren. Wordt goedgevonden. Dhr. van Drunen vraagt of er geen verzoekschrift is ing-komen van dhr van Broekhoven om van zij a land ontslagen te worden. De Voorzitter merkt op dat di' niet bij dit punt behoort Er ts wel een verzoek ingekomen, doen dit voldeed niet aan de vereischten om in den raad te worden gebrachi. Spr. heef» ad'essant hierop opmerkzaam gemaakt. Dnr. van Drunen meent dat daar voor geen verzoekschrift, laat staan een verzoek op zegel n >odig is Voorzitter. Dat verzoek wordt zoo door B en W. niet in den raad ge bracht. 14 Voorstel van Burgemeester en Wethouders gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding der bijz R.K jongensschool. Er zal een klas bijgebouwd moeten worden, de kosten zijn f7126. De gemeente behoeft niet voor grond te zorgen, daar deze reeds door den pastoor is aangeboden. In 1929 is het punt tijdelijk uitge steld, doch nu is het dringend noodig Dhr. Muskens metkt op dat de kosten bij de vorige uitbreiding niet zoo hoog waren. De Voorzitter zegt dat deze ook nu nog niet vaststaan, het is slechts een ramingbovendien kan de ge. meente daaraan niets doen. de raming wordt door de inspectrice gemaakt. Met een toekomstige uitbreiding door het opbouwen van een verdieping Is rekening gt houden. Wordt goedgevonden. De voorzitter wenscht de volgende agendapunten in geheime vergadering te behandelen. Dhr. v. Drunen vraagt nog of er geen verzoek is ingekomen van de caféhouders. De voorz. antwoordt dat dit niet in behandeling kan komen, daar het is ingekomen na de laatste vergadering van B en W.dus na de vaststelling der agenda. Spr. verzoekt in het vervolg bij het indienen van verzoekschriften hieimede rekening te houden. Hierna sluiting SPORT. H. E. C. De Zondag 1.1. gespeelde wedstrijd tegen VOS is met een vrij groote nederlaag geëindigd Hoewel HEC d'kwijls in den aanval was wisten de Vossen van de hun gebeden kansen beter gebruik te maken De voorhoede der thuisclub was zeker niet de minste Jammer genoeg was de doelman van HEC er soms totaal uit, waardoor VOS minstens drie goalscadeau kreeg. De wedstrijd is ci ca tien minuten aan den gang ais de Vossen reeds de leiding nemen 0-1. Na eenige goed opgezette aanvallen van HEC, die echter op nieis uiiloopen. komt weer 'n andere uitval van VOS en de links binnen scoort no 2 0—2. Hoe hard HEC ook werkt, er wil niets lukken. Bij VOS daarentegen gaat het beter want spoedig weten zij wederom te doelpunten 0—3 De HECers geven den moed niet op. Aanval op aanval volgt en ten slotte weten zij 'n tegen— punt te scoren 1 3. Dit geeft hen moed. Zij zijn nu bepaald sterker dan VOS. Deze blijven echter ook steeds aanvallen. Maar succes komt aan de HECzijde. Als de rechisbuiten van HEC goed voorzet weet Han met een mooien kopbal no 2 te fabriceeren 2 3. Larg plezier hebben de HECers er eenter niet van, want direct daarop maakt VOS er 2 4 van. Het is voor de HEC vooi hoede wel ontmoedigend. Toen blijven zij volnouacn tn ten slotte weet Han met een mooi schot den achterstand tot 3—4 te verkleinen. Wederom is de vreugde van korten duur want spoedig daarop weet VOS voor de vijfde maai te doelpunten 3-5 Nog enkele aanvallen van beide kanten en het is rusten. Direct na de rust een aanval van HEC en de linksbinnen maakt 4-5. Door dit succes aangemoedigd blijft HEC aanvallen maar alles tevergeets. Bij VOS gaat het beter, want bij een goed opgezetten aanvat weten zij het zesde doelpunt te maken. De doel punten zijn wet zeer goedkoop wat ook wet eenigszins te wijten is aan het zwakke sptl van den HECdoel- man Hoewel HEC nu met 4—6 ach ter staat blijven zij goed volhouden maar hun weik wordt niet met succes bekroond. Zij blijven voortdurend aanvallen maar telkens worden hun aanvatten onderbroken. De snelle voorhoede van VOS is uiterst gevaarlijk, ook zij doen vele aanvallen waaruit ten sljtle na een scrimage voor het HECdoel 't zevende doelpunt omstaat 4-7 De linksback van HEC gaat voor spelen wat een groote verzwakking der achterhoede beteekent wat aanleiding geelt tot verschillende benauwde oogenblikken voor het HECdoel. Hoewel VOS nu voortdurend ln den aanval is, blijll succes verder uit en wint VOS ietwat g, fl i teerd met 4—7. Voor a.s. Zondag is vastgesteld de wedstrijd Helmond—HEC waarop wij a s. Zaterdag nog terugkomen. W. S. C. De zoo belangrijke ontmoeting in Oss van ji. Zo .dag tusschen Sport- vereeniging 1920 en WbC, welke ontmoeting de vuorluopige beslissing omtrent de eerste plaats zou brengen, ls in een gelijk spel 2—2 geëindigd en blijft WSC de leiding ln hare af deeling momenteel benouden. Een verslag over dezen wedstrijd zal a.s, Zaterdag volgen. Door dezen uitslag is de strijd voor de eerste plaa>s plotseling aanmerkelijk toegenomen en tedere komende wed. strijd wordt voor WSC thans van hel grootste belang een kleine struikeling kan voor WSC thans noodlottig wor den. Met stijgende spanning wordt dan ook ae wedstrijd van aanstaanden Z ii,dag tegemoet gezien, wanneer WSC haar medeconcumnt voor de eerste plaats nl. „Z1GO" uit Tilburg op bezoek krijg'. Sport Sprang. Jl. Zaterdagmiddag speelde op hel NEO terrein aan het Öosteinde alhier onze voeibaivereenigiug NEO een competitiewedstrijd tegen de voetbal club Sparta van Vrijhoeve Capelle. Rust ging in met 1—0 voor NEO. Vooral na de rust werd door Sparta flink aangepakt en gepoogd gelijk Ie maken, doch het NEO elftal was er goed in en wist door moot samenspel den stand op te voeren iet 4 0. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag van 7-8 aspiranten en van 8 9'/a leden B G.V. Donderdag 8 uur. Repetitie W.G.V, Gymnastieklokaal. Vrijdagavond 8 uur repetitie aspi ranten W.G.V. Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. Zondag 1274 u. Repetitie Liedertalel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 16 December. Ter veemarkt waren heden aange voerd: 199 paarden, 6 veulens, 874 magere runderen, 835 vette runderen, 212 vette kalveren, 423 nuchtere kal veren, 240 graskalveren, 927 schapen of lammeren, 95 biggen, 8 bokken of geiten en 32 overloopers. De prijzen waren per pond: koeien 3036, 45— 47 en 50r54 ct.; ossen 41, 4346 en 5053 ct.; stieren 40, 43 en 46-—48 ct.; kalveren 5560, 67.572.5, 85— c., Prijzen per stuk: melkkoeien ƒ23# 445, stieren 140460, graskabe- ren 70—120, paarden 16526o, slachtpaarden ƒ145180, hitten 130, veulens 80130, fok nuch tere kalveren 22—35, slacht nuch tere kalveren 1824, kalfkoeien ƒ225—435, pinken 130—190, vaar zen 215245, biggen 1216, big' gen per week 1.752.25. WIJ geven de meest uit8e' breide en eerlijke RAADS- VERSLAGEN van een I5*,al plaatsen uit den omtrek, 0°" Uwe gemeente ls daarbij'

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6