Jfmm ■fsjuid PU ROL II.II. Ivo van Haren's SchoenlaDriehen 3e Behandelins legen Luie Brood- eo BaobetbalM B. v. Nil-v. Spraojj - Tetsa I It 111 U itpoetser. H. MI Ml K E afwezig. Slotans Middelkoop op f 450.- Een heerlijk gebak met Kerstmis Inboedel, Beziet onze speciale Kerstétalage. EtiH \m Hierna bleef het bestuur met de afgevaardigden nog enkele oogenblik- ken gezellig bijeen. Met genoegen mag de jubiieerende bond op beide vergaderingen terugzien. Aan belangstelling ontbrak het niet. CAPF.LLE. A.s. Zondag des voorm half tien hoopt voor de Ned, Herv gem. alhier op te treden Ds. A. van Willigen. Bij de jl. Donderdag 18 dezer gehouden verkiezing van notabelen bij de Ned. Herv. gem. a/d Loonschendijk werd gekozen de heer C. Oerlemans. —As, Dinsdag des avonds 6 uur zal met de kinderen der Chr. School a/d Loonschendijk in het Ned. Herv. kerkgebouw aldaar onder leiding van den heer M. J. Juursema het Kerst feest gevierd worden. In de Geref. kerk alhier zal a.s. Zondag des voorm. half tien en des nam. half drie uur ieesdienst worden gehouden. Bij de jl. Dinsdag gehouden verkiezing voor den Kerkeraad bij de Ned. Herv. gem. a/d Loonschendijk .werd tot ouderling gekozen de heer C. Verhoeven en tot diaken de heer A. G. Paar.s. Voor de Chr. Oranjevereeniging „Het drievoudig snoer" zal a s. Dins dag des avonds kwart over 7 uur In het vergaderlokaal in de Nieuwstraat alhier optreden de heer Arie Post, declamator te Scheveningen die op dezen avond voor de noodige afwis seling zai zorg dragen Leden of een huisgenoot hebben toegang op vertoon der ledenkaart, terwijl niet-leden. voor zoover er plaatsruimte is, toepang hebben tegen een entree van f 0.50 Het tweede elftal onzer voet— balvereeniging „Excelsior" speelt a.s. Zondagmiddag voor de 11e klasse BVB een competitiewedstrijd op het terrein alhier tegen Kaatsheuvelsche Boys II. Het eerste elftal gaat naar den Bosch om aldaar een wedstrijd te spelen voor de le klasse BVB tegen BW 5. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk a/d Loonschen dijk optreden Ds. van der Vlught uit Drunen. De eerw. Heer Kunst, hulp prediker te Deventer, beroepen bij de Geref. Kerk alhier heeft ook een beroep ontvangen naar de Geref. kerk te Giesen Oud— en Nleuwkerk. Bij de jl. Woensdag gehouden algemeene ledenvergadering van de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „De Toekomst" alhier werd in de plaats van 'i periodiek aftredend bestuurslid de heer G. Heijmans gekozen de heer H. Boer, terwijl de aftredende com missarissen J. J. Pruissers en W. J. van Campen beiden werden herkozen. De heer H. Verduyn werd met ingang van 1 jan. e.k benoemd als collectant bij de Ned. Herv. gem a/d Loonschendijk. RAAMSDONKSVEER. Woensdag morgen omstreeks 8 uur overleed alhier plotseling een onzer achtens waardige ingezetenen de heer A. J. v. d. Piuijm, die naast zijn raadslidmaat schap vroeger nog verschillende admi nistratieve functies bekleedde. De arbeider—rangeerder R. Heij man slaagde dezer dagen voor het examen arbeider—telegrafist. In de 2e helft van Januari zal de Gem. Zangvereen, .Het Rozenknopje" uit Capeile een uitvoering geven in de zaai van W. G. de Reijer, hotel „De witte Leeuw", alhier. Op Zondag 21 Dec. a.s. zal alhier het 40—jarig bestaan der St. Vincen- tiusvereeniging gevierd worden Bij die gelegenheid zal de WelEerw. Zeergel. heer A. J. Scheermakers. professor aan het Klein—Seminarie ljpelaar, onder de H. Missen van 8'/2 en 10 uur een predicatie houden, waarna een collecte zal worden gehouden ten bate der St. Vincentiusvereeniging. Des avonds om 5 uur zal voor de leden een kring vergadering plaats hebben. RAAMSDONKSVEER. Ds. H. Ewoldt, Predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, ontving een beroep naar de gemeente van Bergambacht. De jaarvergadering der Chr. Jongel. Ver. „Obadja" is schitterend geslaagdmeer dan 300 personen vulden het gebouwde samenspraken en voordrachten waren bizonder goed ingestudeerd. Zaterdag zal door den Ring Raamsdonk der Herv. Jongelings— vereenigingen een Kerstwljdingsavond worden gegeven. De Chr. Nat. Werkm. Bond houdt Zaterdagavond zijn ledenver gadering, onder meer ter bespreking te houden Jaarfeest, alsmede uit breiding Fonds Hulp in Nood. De heeren A. Redert en J. Lankhuijzen Sz. werden door 't kies college met algemeene stemmen ge. kozen tot Ouderling en Diaken. Beiden namen de benoeming aan. Door de Gecombineerde Ver gadering van Kerkeraad en Kerkbe stuur werd tot lid van het Schoolbe stuur gekozen dhr. G. J. Knaap J.Gz. Zondag zal in de Herv. Kerk optreden Ds. Ewoldt, des moigens op 't Dorp, des middags op 't Veer. OUD HEUSDEN. Openbare verga- dering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag, 19 December 1930 des namiddags half drie. Agenda 1. Verpachting „Achterste Oud- Heusdensche weide" 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een overeenkomst met den N C.B. betref fende de destructie van afgekeurd vee en vleesch. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de j N. V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten. 4. Vaststelling Leges-verordening 5. Ingekomen stukken. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Woensdagavond j.l, vond bij den heer J. Treffers de vergadering plaats vanwege het protest, ingediend door de voetbalvereniging Si)0. In de eerste plaats bedankt het Bestuur van SDO de commissie voor de behandeling van het protest. Maar op de tweede plaats betreurt ze de uitspraak der commissie daar ze (de overwhet doelpunt toekenuen daar het toch zuiver buiten spel was. Zoodat nu NEO op onrecht matige wijze den wedstrijd heeft ge wonnen met 3-2. Dat wil niet zeggen dat NEO daar iets aan kan doen, maar het ligt aan de onkunde van den scheidsrechter. Het geval deed zich als volgt voor Een speler van NEO geeft een schot op het doel van SDO waarbij een andere speler van NEO den doel man aanvalt en daarbij buiten het veld loopt: als dan de doelman van SDO den bal in 't veld stompt vangt weder een speler van NEO den bal op en schiet weder op doel doch het schot gaat l'/a meter naast als ten minste de speler, welke eerste buiten het veld liep met den eersten aanval, maar deze kwam plotseling het veld weer in en kopt den bal in doel. De scheidsrechter fhot, we dachten buiten spel en de tegenpartij ook, maar de scheidsrechter wees naar het midden. De vereeniging SDO hoopt dat voetbal-deskundigen hier uit den om trek zoo goed willen zijn ook hierop een antwoord te willen geven. Zou het Bestuur van SDO ook ongelijk hebben, dan blijven wij hen, die hier een antwoord opgeven, steed3 dankbaar voor de inlichtingen, want dan zouden wij de onkunde aan ons zelf toe schrijven. Hopende dat er een antwoord op komt dagen, in het belang van de Zaterdagmiddag-competitie. A. Braspenning, Voorz. J. Schiedon Secr. Sprang, 17 Dec. 1930 Mijnheer de Redacteur. Door opname van het onderstaande, zuit u m^ ten zeerste verplichten. Reeds eenige malen las ik in Uw blad berichten, betreffende het op treden van een bepaald predikant voor het Comité tot het houden van Christelijke Winterlezingen in deze gemeente. De eerste berichten dien aangaande waren toen ter tijde absoluut bezijden de waarheid, om van leugen achtig maar niet te spreken. Het laatste bericht in uw nummer van Zaterdag j 1. schijnt te zijn opgesteld met de bedoeling om den afiocht te dekken. Want, wanneer een Comité uitnoodigt Heeren Professoren en Predikanten, dan hebben mijns inziens bij een voorioopige publicatie de Professoren recht om in de eerste plaats genoemd te worden. En tenminste hoogst wetenschappe lijke mannen, wier oud-leerling ik ben, en die ik ais zoodanig meen beter te kunnen beoordeeien dan uw verslag gever, die in casu stelselmatig een bepaald predikant naar voren schuift. Hij geeft daardoor blijk, nog niet het minste begrip te hebben van wat elsch der wellevendheid is. Uw ver slaggever schijnt niet te begrijpen, dat hij daardoor in een gemeente, waar de kerkelijke verschillen in het geheel niet op den spits worden ge dreven, bezig is kwaad bloed te zetten en verdeeldheid te zaaien. Hij verraadt mijns inziens zijn kerkelijke gezindheid, die hem tot deze zeer ontactische manier van stemming maken, in een bepaalde richting heeft gedreven, juist het Comité wil dit voorkomen en op deze wijze pogen meer samenwerking tot stand te brengen. Vandaar, dat ik meende thans niet langer te mogen zwijgen, nu uw verslaggever niet schijnt te willen ophouden, op een buitenge woon geraifineerde wijze tweedracht te zaaien en het overgroote deel onzer gemeente door zijn voorbarige en onjuiste berichten te prikkelen. Nog een beleefd verzoek, Mijnheer de Redacteur. Wilt u zoo vriendelijk zijn geen berichten betreffende de Christelijke Winterlezingen in deze gemeente meer in uw blad op te nemen, dan alleen die, welke van mij. namens het Comité, afkomstig zijn Mijn beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw dn. Ds. J. FOKKEMA, Herv. Pred W Zij die zich Ihans op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot 1 Januari ver schijnende nnmmers GRATIS. GEMENGD NIEUWS. Vijf personen door kolendamp vergiftiging omgekomen. in een voorstadje van Lodz is een uit vijf personen bestaand gezin door kolendamp—vergiftiging omgekomen. Pogingen om de levensgeesten op te wekken faalden. Brutale bankoverval te Pittsburg. Zes bandieten, gewapend met revol vers en geweren, hebben een dertigtal bedienden van een bank te Pittsburg in bedwang gehouden en wisten met een buit van 50 000 dollar te ont snappen. Dit is de derde overval binnen tien dagen in verschillende banken daar ter stede. Cocaïne in beslag genomen te Rotterdam. Op hei vermoeden, dat een bewoner van een perceel op den Schiedam— schedijk zich schuldig maakte aan smokkelarij van verdoovende middelen, deed de politie daar onverwacht een inval. Inderdaad vond zij in eeri kolen emmer onder karton verstopt, vijftien poeders cocaïne. Deze zijn in beslag genomen, terwijl in verband met deze vondst is aangehouden de 30—jarige keliner S. H. v. E. Hij is aan het politiebureau Groote Paauwensteeg in bewaring gesteld. Noodlottig auto—ongeval te Hoorn. Woensdagnacht is aan het Keern te Hoorn een auto, bestuurd door den gargagehouder Galesloot van Boven- karspel, vermoedelijk ten gevolge van te krachtig remmen, met flinke vaart tegen een boom geslagen. De wagen werd totaal versplinterd. De bestuurder zelf werd ernstig gewond, doch zijn mede—passagier, de heer Schouten van Hoogkarspei, werd in ernstigen toestand naar het St. Jans—gasthuis overgebracht, waar hij is overleden. Ernstig ongeluk op een fabrieksterrein. In het fabrieksgebouw van de firma Viileroy Boch te Wadgassen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, Een bouwwerk op het fabrieksemplacement stortte met donderend geraas ineen. Een vijftal arbeiders werd onder de puinhoopen bedolven. Drie werden gedood, terwijl de beide anderen na lang zoeken deerlijk gewond konden worden geborgen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. De werklieden waren juist op het punt de steigers te verwijderen, toen de instor ting plaats had. Auto te water gereden. Zaterdagmorgen heeft te Zwolle een ernstig ongeluk plaats gehad. Een per sonenauto waarin zich bevonden de 27-jarige Nanne Jelmersma, zijn 3-jarig zoontje en zijn schoonvader, de heer TH Koenen uit Sittard afkomstig, zijn ter hoogte van de Kerkstraat in de stadsgracht gereden. Zij hadden in Zwolle overnacht, bevreesd voor den dichten mist en de gladheid van den weg. Zaterdagmorgen om 5 uur hadden zij zich per auto op weg begeven om een begrafenis te Leeuwarden bij te wonen. Een slagersjongen die om dien tijd op een afstand passeerde, hoorde een klap. Toen hij ging kijken zag hij dat er een auto in de stadsgracht was gereden. De jongen waarschuwde onmiddellijk de politie, die weldra ter assistentie verscheen. Er werd een onderzoek in gesteld en het gelukte met groote moeite de drie personen boven te brengen. Zij waren echter reeds overleden. De lijken zijn naar het bureau van politie overgebracht. Het bekend worden van het ongeluk veroorzaakte te Sittard groote ontroe ring. De heer Jelmersma stond aan het hoofd van een taxi-onderneming te Sittard. De heer Koenen was schiet- meester in de mijnen. Nog een auto-ongeluk. Zaterdagnacht te omstreeks 12 uur had te Uskwerd een ernstigauto-ongeluk plaats. Een auto, bestuurd door den heer H, Nieboer te 't Zand in Gro ningen vervoerde de echtparen Knot en Zuur naar Uskwerd Toen het echtpaar Knot, dat aldaar moest zijn aan het Maaskanaal was uitgestapt en de auto zou draaien, reed deze achterwaarts te water en sloeg over den kop. De echïgenoote van den heer Zuur werd spoedig opgehaald en was vlug van den schrik bekomen. De heer Zuur werd later opgehaald. De heer Nieboer was toen hij uit het water werd gehaald reeds overle den. Ongelukken. De 52-jarige H. F. S. Stelander, een Zweedsch zeeman, is in een logement aan de Zevenhuizensteeg te Rotterdam van een trap gevallen. Met een sche delbreuk is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds blerk te zijn over leden. Boekbespreking. „Buiten de poorten". van J. P. Zoomers-Vermeer, (van Holkemaen Warendorff, Amsterdam.) Mevrouw ZoomersVermeer ver haalt een simpel verhaal,,van simpele, sobere menschen, wonend in den af gelegen hoek van het .nette" dorp en zij verhaalt dat op haar eigen eenvou dige wijze. Zij laat ons een blik wer pen achter de kleine, beslagen ruitjes van de armoedige huisjes der Zand- buurters, met hun eigen wel en wee, hun lief en leed, hun vreugden en zorgen van alle dag. Wij maken ken nis met hetvoorbeeldige menschenpaar, dat in een dezer huisjes woont, groot vader, grootmoeder, en de .kerel", hun kleinzoontje. We zien de genegenheid van grootmoeder voor Door haar geit en de vrees, de angst van grootvader voor de paarden op de brouwerij, die hij verzorgen moet, maar ook zien we de scheldende, kijvende vrouw uit het kroegje daartegenover, de zwervers uit het zwervers logement aan den rand der Zandbuurt, waaronder de onnoo- zele Leida, die nog maar steeds haar man, die haar verstiet terugverwacht Thijs, met zijn monica en zijn aan hankelijke, vertrapte vrouwke Jetske, de dolle Kaatje, de baas van het loge- ment en zijn vrouw met hun vieze dochter Jans en hun achterlijke zoon Selmke. Al deze typen, zooais ze wel overal te vinden zijn, maar die toch niemand kent om de eenvoudige reden, dat niemand hen kennen wil, al deze ty pen worden ons voorgesteld, los van elkaar, maar toch in uiteindelijk ver band: het zich verbonden voelen dier menschen voor den vloek der Zand buurt. .Wij zijn maar Zandbuurters kerel", zegt grootvader, als zijn klein zoon werk zoekt na het verlaten der school, „ons zien ze nergens graag komen". En zoo blijft het, ze ontkomen niet aan dien vloek, die op de Zand buurt rust, met opgetrokken neusvleu gels bekijken de nette dorpelingen hen en nergens, als op het land, in de vrije natuur, waar voortaan hun werk is en in het kraakzindelijke huisje bij het zorgzame .olde wiefke" zijn ze thuis. Een zeer lezenswaardig werk, ont roerend door zijn grooten eenvoud. ADVEKTBNTIftN. Heden overleed in het Prot. Ziekenhuis te Heusden de Heer I. DE ROOM HZ. in den ouderdom van ruim 77 jaren. Zijne familie wordt ver- zocht hctn op Maandag 22 December 1930, des n.m. 3 uur, de laatste eer te bewijzen. De uitvaart zal plaats hebben vanuit het woonhuis van den heer Alb. Christ. Namens de familie, I MICHAËL. Capeile 19 Dec. 1930. Eenige en algemeene kennisgeving W A A L W IJ K vragen voor direct EEN PRIMA Tandarts WAALWIJK, is van WOENSDAG 24 DECEM- BER tot en met VRIJDAG 2 JANUARI De Burgemeester van WAALWIJK MAAKT BEKEND: dat in afwijking met het medegedeelde in de advertentie, geplaatst in het nummer van 17 December j.l. de 3c be« handeling van de tegen diphtheric ingeënte kinderen ,zal zijn: ie. Voor kinderen uit de voor malige gemeente Baardwijk op Woensdag 24 December a.s., des voorm. te 10.15 In 't gymnastiek-lokaa! tier R.K jongensschool aan de Baard- wijksche Straat; 2e. Voor de leerlingen der R.K. Meisjesschool aan de St. Crispijnsiraat, van de Bewaar- school aan die straat, en voor nog niet schoolgaande kin deren uit de St Af,tonius. parochie op Woensdag 24 December a.s. des voor. middags om 11 uur, in 't gymnaaheklokaal der Meisjes school aan de St. Crispijn- straat. Waalwijk, 19 December 1930. De Burgemeester voornoemd. te Capeile, bericht, dat het HUISJE met TUIN en ERF te Sprang, geveild voor den Heer JAC. A, VAN DER SCHANS aldaar, thans in bod staat Toesiag Maandag 22 Dec. a.s., des avonds om 6 uur ten herberge van G. VAN CAEM te Sprang. Door denzelfden Notaris zal op Maandag 22 Dec. a.s., de9 nam om 2 uur erfhuis worden gehouden aan het te verkoopen pand van den waarbij kachel, spiegel, kast, tafels, sioelen, aardewerk, tobben en emmers en wat meer zal worden aangeboden. 't Verhoogt de gezelligheid In uw huis. Maak keuze uit Mooi opgemaakte KERSTKLOKKEN gevuld met slagroom. POLONAISEN KERSTKRANSEN. CHOC KLOKJES KRANSJES MUSCET KRANSJES. De echte Saksische Thuringer Rhumweinachstollen. Onze bekende heerlijk gekruide WORSTEN BROODJES mogen in geen enkel hulsgezin ontbreken. Beleefd aanbevelend. SI en springende lippen Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 et. Bij Apoth. en Drogisten I BONBONS BONBONS

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 10