Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. SE WEG TOT BET HART m MIJNHA j&smm hferin-baM FEUILLETON VERSTOPPING :n cn un aoi schol ifkleinen. an korien 'eet VOS >eipunten van beide inval van akt 4-5, i'gd blijft ivcrgeeis. it bij een :n zij het ie doel— koop wal :n is aan ECdoel- -6 acii- olbouden iet succes ortdurend rden hun nummer 101. ZATERDAG 20 DECEMBER 1930. 53e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. lïanco p. post door 't geheele rijk 1.40. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD MISPLAATST PROTEST. „Het Volk" is uitermate op de tee- nen getrapt, doordat bij de begrooting van Arbeid en later in de Katholieke per's aanmerking is gemaakt op het feit, dat dhr. Duys, die indertijd een blauwen Maandag op de Rijksverze keringsbank gewerkt heeft, nog steeds een bedrag van ruim 3000 per jaar opstrijkt als non-activiteitstractement. Genoemd blad geeft toe, dat het uitbe talen van tractementen aan menschen die er niets voor doen willen, een mis stand is, maar zegt het heel natuurlijk te vinden, dat- de betrokkenen, zoo lang da wet niet gewijzigd is, hun on verdiende guldens opstrijken. Voorts doet het Volk verontwaardigd omdat er alleen iets wordt gezegd van dhr. Duys en niet van de heeren Joekes en Duymaer van Twist, die dezelfde voor rechten genieten. Dit protest van het socialistisch orgaan is al heel zwak. Moreel is het nooit te verdedigen, dat van een misstand geprofiteerd wordt; een volksvertegenwoordiger moest dat niet willen en allerminst dhr. Duys. die overal en op ieder iets te vitten heeft en nooit een blad voor den mond neemt, wanneer zijn critische geest ongerechtigheid bespeurt. Een mis stand erkennen beteekent niets zoo lang de moed ontbreekt, om dien mis stand uit te roeien. De S.D.A.P. kikt echter niet over wetswijziging in dien geest, al stemde zij wrel in met den anti-papist Lingbeek, toen die aan de kloosterlingen het verdiende dus rechtvaardig loon wilde onthouden. De vergelijking met anderen gaat ook niet op. Het kwaad valt nooit goed te praten, omdat het door anderen ook misdreven wordt. Van het geheele ver weer blijft dus niets anders bestaan, dnn de klacht over de verongelijking. ▼an „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 19) Het waren meisjes, al de Mer- rings waren knappe, lieve meisjes, vervolgde de oude Jonadab. Twee van ze stierven, toen zij haast volwassen wareni Zij liggen daarginds weer knikte hij in de richting van een hoek van het kerkhof maar twee van de vier zijn blijven leven. Antonia, en dat was de knapste Antonia? Harding sloeg met z'n stok naar een brandnetel. Zij is ge trouwd, nietwaar? Zij is weggegaan toen haar jong ste zuster nog niet veel meer dan een kind was. En Antonia zelf er wa ren niet veel meisjes die in haar scha duw konden staan. Jonadab schudde weemoedig het hoofd en zuchtte. Er was mijlen in het rond geen levende ziel, die kwaad van Antonia Merring dacht, maar ze is nooit in haar vaders huis teruggeko men, nadat zij met dien kunstschilder is weggegaan. Is ze er met een schilder vandoor- gegaan? Ja zeker. Maar vergeet niet dat ze niet veel ouder dan achttien jaar was en de man was knap en hield er een UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. PrtJs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Ook deze houdt geen steek. Dat men alleen over het geval Duys spreekt, j vloeit hier uit voort, ten eerste uit de omstandigheid, dat het algemeen be kend is; ten tweede uit het feit, dat dhr. Duys zich opwerpt als den maat schappij-hervormer en ten derde vindt het zijn verklaring in het uitzonder lijke. Dhr. Duymaer van Twist kan buiten beschouwing blijven, omdat het niet waar is, dat hij non-activiteits tractement geniet. Toen deze heer Ka merlid werd, was hij kapitein en is als zoodanig gepensionneerd. Zijn la tere bevorderingen brengen hem geen hooger uitkeering. De heeren Joekes en Oud profiteeren daarentegen wel van den misstand, maar kunnen ten minste nog zeggen, dat zij, indien zij niet meer herkozen worden, naar hun oude positie terug willen. Dhr. Duys echter heeft reeds een ander beroep, n.l. dat van advocaat gekozen en zal nimmer naar de Rijksverzekerings bank teruggaan. Die neemt alleen geen ontslag, wijl hij dan 3350 zou moe ten missen. „Het Volk" had wel reden gehad om iets minder van den toren te blazen. In geen land ter wereld wordt deze krankzinnige eisch door de Sociaal- Democraten gesteld. In België verklaren de socialistische leiders precies 't tegendeel van wat de heer Albarda hier met stemverheffing gelieft te vertellen. Dezer dagen zeide de leider der Bel gische Sociaal-Democraten, de heer Van der Velde, oud-voorzitter van de Tweede Internationale, woordelijk het volgende: „Zoo morgen België werd overwel digd zonder daarvoor eenige aanspra kelijkheid te hebben, dan zou ieder een zich opwerpen voor de verdedi ging, gelijk in 1914, zelfs zij, die we gens anti-militairisme zijn veroor deeld." Wanneer België overvallen mocht worden, zonder dat de regeering den aanval heeft uitgelokt, dan zullen alle Sociaal-Democraten in dat land, pre cies gelijk in 1914, opkomen voor de verdediging van den Staat. Zelfs, zij die als anti-militairisten in vredestijd zijn veroordeeld, zullen dan als vrij- OVER TWEEëRLEI SOCIALISME. DE TIJD wijst er op, dat de S.D.A.P. het „recht" eischt, een mobilisatie te saboteeren. Ook dan, wanneer absoluut vast staat, dat de Nederlandsche regeering een vredelievende politiek voert en de oorlog aan ons land door een of meer vreemde mogendheden zou worden opgedrongen. ORAiSÏflAvANVALKEhBURQ'S- A -"iLEVERTRy LEEUWARDEN manier op na om de menschen in te palmen. Alle vrouwen mochten hem graag. Hij had kamers in de herberg en zat op de hei en in de lanen en in het bosch met zijn schildersezel. Do naldson heette hij. John Donaldson en hij maakte juffrouw Antonia het hoofd op hol ze was zoo knap en iedereen mocht haar zoo graag 'dat ze wel met een hertog had kunnen trouwen. Maar toen ze hem gezien had, had ze voor niemand anders meer oogen. En op een zomermorgen voor de zon was opgegaan, sloop ze het huis uit en ging met hem naar Londen en daar, zeggen ze, is ze met hem getrouwd. Maar waarom moest dat zoo in het geheim gebeuren? vroeg Harding. Waarom trouwde die meneer Donald son haar niet gewoon? Ja, dat is iets dat we allemaal ge vraagd hebben. Jonadab schudde weer het hoofd en zijn oogen stonden ern stig. Als alles gegaan was zooals het I behoorde, had hij naar meneer Mer ring toe moeten gaan; dan zouden ze wel in de kerk hier getrouwd hebben, waar Antonia en de drie anderen ge doopt zijn. Waarom wilde hij haar al leen maar op de hei ontmoeten en in het bosch, inplaats van in den tuin van haar vader, zooals het een behoorlijk meisje past? Neen, het was geen zui vere koffie en niemand heeft er ooit het rechte van begrepen. Maar één ding kunt u van mij aannemen, ik wil er een eed op doen dat juffrouw An tonia zoo onschuldig was als een pas geboren kind. Hij heeft haar natuur lijk het hoofd op hol gebracht en zij aanbad den grond waarop hij liep en wat hij zei, zij geloofde hem onvoor- willigers dienst nemen in het leger! Ziedaar het scherpst-mogelijke von nis uit den mond van een Socialist over het standpunt dei* S.D.A.P. BUITENLAND. Onthullingen over het mistdruma. Een Luiksch blad brengt thans ont- nuiUiigen in verband met den dooden den mist in de Maasvallei. Hel blad heeft op eigen initiatief een onderzoek laien instellen en is tot de conclusie gekomen, dat de schuld met moei women gezocht bij de zinkfabrteken in de streek van Engts, zooals aan vankelijk werd gedacht, doen bij de tabriek van kunsimestsu ff n. Laatst genoemde onderneming liet gassen ontsnappenom de aandaent hiervan af te lelden, geDeurde dit meestal s avonds. Deze zware gassen bleven tang hangen en veroorzaakten donkere wolken. Hei blad zegt verder, dat 's ochtends verscheiden malen ls opgemerki. dat de bladeren der boomen met zwart stof waren bedekt en ook bleken de hiadesen verbrand te zijn door de bijlende werking der sioiLn. Ten gevolge van den mist en de windstille konden de zware gassen niet ontsnappen en hedben zij hu verwoestende werking ook uilgeslieki tot den mensen. Het blad neeft de autoriteiten van de resultaten van zijn onderzoek op de hoogie gesteld. Ernstige onlusten te Durban. Bij de viering van Uingaansdag, den üag ter herinnering van de overwin uiiig van de Boeren over den Zoeloe- Konii g LMugaan In 1838. is het te ~>u<ban tot eisiige onlusten gekomen. Tweeduizend koffers hadden dezen dag uugekozeri om legen de tnkoin siciibelasitug, die van hen geheven worut. te protesieeren. üe kcff.rs hielden een optocht, waarOij ook roode vlaggen werden torn FWpCHl waardelijk. Dat is, wat ik er van denk, ziet u? En is juffrouw Antonia nooit weer gekomen? Neen, ze is nooit meer terugge komen. Meneer Merring, hij was zoo hard als steen en hij zei dat ze er uit was en er uit bleef en zoo is het ook gegaan. En kort daarop zijn twee dochters van hem gestorven en zijn vrouw stierf en toen scheen het hem ook teveel te zijn geworden, want hij heeft haar niet lang overleefd en de eenige overgebleven dochter ging weg en het huis werd verkocht en niemand van ons heeft nooit meer wat van de Merrings gehoord, behalve dan de do minee. Een jaar of tien daarna hoor de die dat juffrouw Marion, dat is die eenig overgebleven dochter waar ik van sprak, getrouwd was, maar we hebben haar hier nooit meer terugge zien. De pastorie is zeker het huis te genover de kerk? vroeg Harding ter wijl hij naar een wit-gepleisterd ge bouw tusschen de boomen wees. Ja, dat is de pastorie en de domi nee zal u precies hetzelfde vertellen als wat ik u verteld heb. Ik geloof niet dat hij meer weet dan ik. Harding bleef nog even met den ouden man napraten, stopte hem een geldstuk in de hand en ging toen naar het witte huis dat hem als de pastorie was aangeduid. Dominee Thompson, de grijze dorpspredikant ontving hem heel vriendelijk, maar het bleek Dr. Harding al spoedig dat het onderhoud hem niet veel verder bracht dan het verhaal van den ouden Jonadab ge daan had. De koster-doodgraver had 2QS0*P*r** meegedragen. Toen de politie dit wilde beletten boden de keffers verzet, zoodat sulda ten te huip kwamen, die een charge uttvoeiden. Hteibij werden 1 kaff.r gedood en 15 gewond. Op een bijeenkomst van inlanders te Pretoria werd het beeld van den minister van jusiuie Pirow wegens de door hem gent ff ju krachtige maat* regelen legen de gisting onder de iiiiandsche arbeiders vcrbiaud. Opstand in Guatemula. De „Associated Picas" verneem dat uit Uualcmala araauloiZi belichten zijn ontvangen, volgens welke daar Dinsdag Ier stede een gewapendcu opstand, is uiigebiOken. In de straten det siad dcDoen otoedigc gevecnien plaats gebad. 1 waalt vliegtuigen over den Oceaan. Het eskader van 12 iiatiaausche bombardcmenisvlltg uigcn, dat voor nemens is een Oceaanvlucnt naar Brazil te ondernemen, is onder lei* ding van den ttabaanscnen minister voor Lucntvaait, generaal Batbo, van O bcictto, ten Noorden van R~>me, gestart voor de eerste etappe van de tuent naar Brazilië Hei eindpunt van de vlucnt is voor Deden Caitaegna In Spanje, tabletten volkomen gelijk gehad toen hij zei dat de dominee van de Merrings en hun lotgevallen niet meer wist dan hij-zelf. „Ik wilde dat. ik u helpen kon, ver klaarde dominee Thompson, toen de beide heeren in de gezellige studeerka mer, waarvan de wanden met boeken kasten waren bedekt, gezeten waren en Harding het doel van zijn komst had uiteengezet, maar het is een feit, dat niemand, ook Merring zelf niet, pre cies op de hoogte was van die geschie denis met Antonia Merring kwam, na dat hij haar brief ontvangen had, bij mij en vertelde dat ze er vandoor was j gegaan met een zekeren Donaldson en met dezen man was getrouwd. Haar j vader was woedend; hij wist nauwe lijks meer wat hij deed of zei en het kostte mij de grootste inspanning om hem een beetje tot bedaren te brengen. En wat ik ook in het midden bracht, niets kon hem bewegen om haar te vergeven of om haar weer in zijn huis toe te laten. Noch haar moeder, noch ik, noch anderen die het probeerden, slaagden er in om hem een weinigje zachter te stemmen. En die man, die Donaldson? Wist niemand iets meer van hem? Wie hij was, waar hij vandaan kwam, waar hij thuisbehoorde? Deed meneer Mer ring geen pogingen om gewaar te wor den of zijn dochter inderdaad wettig getrouwd was of om iets naders te ver nemen omtrent den man, met wien ze was meegegaan? Er klonk verontwaar diging in Harding's stem, toen hij dit vroeg. Antonia's vader was een man met een harde, eigenzinnige natuur, ver telde dominee Thompson, en zoo kop pig als een muilezel. Als hij zich een maal iets in zijn hoofd had gehaald, kon geen macht ter wereld hem van gedachten doen veranderen. Zijn vrouw en kinderen waren doodsbang voor hem. En ik voor mij schrijf Antonia's tragische misstap nog altijd toe aan haar angst voor haar vader, aan het feit dat ze hem niet durfde vertellen van haar bestaan van dien meneer Do naldson, laat staan van haar gevoe lens voor den jongeman. Merring was een zonderling, een achterdochtige menschenhater, die altijd de bedoelin gen van anderen wantrouwde. Hij moest er niets van hebben als jonge lui notitie namen van zijn dochters; hij wilde ze niet in huis hebben en ik herinner me een heftige scène tusschen hem en Antonia, omdat een jongeman haar op een buitenpartij op een aller onschuldigste manier het hof had ge maakt Hij maakte het er zelf naar dat zijn kinderen hem bedrogen en ver weet ze nog op den koop toe dat ze niet vertrouwelijk met hem waren. Zooals ik u al zei, hij heeft Antonia nooit kunnen vergeven. Toen ze het huis verlaten had, bestond ze eenvou dig niet meer voor hem. Hij had haar, om zoo te zeggen, uit zijn levensboek geschrapt. En dus heeft hij niet eens de moeite genomen om te onderzoeken of het huwelijk van zijn dochter wettig was? Ja, dat heeft hij tenslotte wel ge daan. Maar het heeft heel wat moeite gekost om hem ten slotte zoo ver te krijgen! Ik heb gepraat als Brugman en eindelijk heeft hij Antonia geschre ven om een copie van haar trouwacte. (Wordt vervolgd). het Zuiden, Waalwtjbscbc en Luptraatscbe Courant* TEGEN Bij Apoïb. en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1