Verdrijf a ten hoest die Uw ouden dag vergalt 101. Zaterdag 20 Dec. '30. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. ren; wat zij eindelijk deed. De kerkeraad van St. Michielsges tel was door hare afvalligheid smar telijk getroffen en deed zijn beklag aan de classis van 's-Hertogenbosch. Deze, ook van vele andere zijden klachten over de ongelijke huwelijken iels omtrent de Hervormde Kerk aan de Haven. door J. van der Hammen Nicz. XVIII. Op het laatst van 1749 woonde U St. Michielsgestel zekere schoolmees- tersweduwe, die, ondanks haar lid maatschap der Hervormde gemeente aldaar, uiterst zwak van geloof was. Zij had verscheidene kinderen, allen gedoopt in de Hervormde kerk. Al spoedig kwam zij in aanraking met een Roomsch-Katholieken man, met wien zij weldra huwde, en liet daarna al hare kinderen, vermoedelijk op aandrang van haren kouden echtge noot, opnieuw doopen in de Room- sche kerk. Dagelijks ontving zij be zoeken van zekeren priester, die haar sterk en onophoudelijk aanzocht ook het Gereformeerde geloof af te zwe- en over de daaruit voortgesproten geestelijke rampen ontvangen heb bende, trok zich die, voor de Her vormde kerk zoo bedroevende, feiten ernstig aan en richtte daarom een schrijven aan de Staten-Generaal, te kennen gevende, dat door de ongelijke huwelijken tusschen Gereformeerden en Roomsgesinden, van tijd tot tijd doorkruipende, niet alleen zeer groo- te inconvenient en, maar ook door- gdans de allerschadelijkste gevolgen voor de Gereformeerde religie veroor zaakt wierden...., verzoekende der halve, dat haar Hoogmogenden, tot wering van zulk een doorkruipend kwaad, de noodige voorziening gelie ven te doen, 't sy door een soo heil- saam lang gewenst placaat tegen de ongelijke huwelijken of andersins, soo als haar Hoogmogenden in desen zullen goedvinden te behooren. De Staten-Generaal, na de versla gen van enkele Gedeputeerden uit Boven 12 jaar. Ie prijs jac. Kemperman, Waalwijk. 2e Corry Biankers, Nieuwkuijk. 3e L. Kruyff, Sprang. 4e jo Smolders, Rotterdam. 5e D. Verhagen, Capelle. De oplossingen zijn Raadsels: I. Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. II. Na regen volgt zonneschijn. Kruiswoord: Horizontaal. Verticaal Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Beste kinderen. Daar kom ik dan eindelijk met den uitslag. Ja maar dat valt niet mee, die honderden inzendingen nalezen, be kijken, vergelijken, enz. Er waren zeer vele goede inzen dingen, zoowel bij de kleinen als de grooteren. Er waren veel inzendingen die zonder fout waren en daarom ben ik tot loten moeten overgaan. ik begin dus met te zeggen dat de 10 prijswinnaars alles zonder fout ge maakt hebben, zoodat de prijs niet aangeeft, dat de een 't beter heeft ge daan, dan de ander. Neen ze waren alie even goed; de prijs is tusschen hen gewoon verloot, dus 't toeval heeft het ranglijstje aangegeven. De oplos stngen waren even goed, al was het schrift en de verzorging van 't een beter dan van 't andere. De prijzen nu, mogen de prijswin naars a s. Maandag aan 't bureau van „De Echo van het Zuiden" afhalen die van buiten worden toegezonden. ik hoop dat ze naar genoegen zullen zijn en dat ik er eens iets van mag hooren. De andere mededingers roep ik toe een volgende maal zeker mee te doen dan zal 't geluk je meer dienen mis schien en het is een mooi verzet levens. Vooral vraag ik jullie me nu en dan eens een briefje of opstel te zenden, dat ik dan plaatsen kan. Dat vinden Oom, maar de neefjes en nichtjes ook zoo prettig, iets van eigen volkje te lezen. Vertel me b.v. eens iets over de Kerstvacantie. Er zijn onderwerpen genoeg waarin ook de kleine kleuters belang stellen. Laat ons voor 1931 een goed begin maken hoor, trouw medewerken aan ons eigen Hoekje. OOM WIM. Beneden 12 jaar. Ie prijs Francine Vissers, Veldhoven. 2e joh. Knuist. Waalwijk. 3e Betsie Verhelst, St. Joachims- moer. Je Berry van Loon. Waalwijk, hun juidden, van eenigeheeren ge committeerden uit den Raad van State en het advies van den Raad van Brabant gehoord te hebben, besloten aah het verzoek van de classis van 's-Hertogenbosch te voldoen. Een ge volg daarvan was hun Placaat over de ongelyke huwelijken, d.d. 3 Juni 1750, hetwelk in hoofdzaak op het volgende neerkomt: 1. Protestanten heneden den leef tijd van 25 jaar mogen niet huwen met Roomsche meisjes beneden den leeftijd van 20 jaar. 2. Alle trouwbeloften, zoo monde linge als schriftelijke, door zulke personen aan elkander gedaan, zul len krachteloos zijn. Gezegde lieden kunnen elkander verlaten, zelfs al zijn de huwelijks-proclamatien reeds gegaan. 3. De huwelijks-proclamatien van dergelijke personen, die den leeftijd van 25 en van 20 jaar reeds over schreden hebben, moeten, inplaats an week tot week, gelijk in gewone j gevallen gebeurt, voortaan geschieden an 6 tot 6 weken.. 4. Omdat het zou kunnen gebeu- •en. dat Protestanten beneden den leeftijd van 25 jaar, die met Room sche meisjes beneden den leeftijd van 20 jaar wenschen te huwen, voor de te doene huwelijks-proclamatien Roomsch werden om aldus punt 1 te kunnen ontduiken daarom ge bieden de Staten-Generaal dat zulke afvallige of .schijnbaar afvallige Pro testanten niet, dan een jaar na hun ne verzaking van de Gereformeerde religie, in het huwelijk mogen treden. Van hun overgang moet staande het huwelijk wettig bewijs worden gele verd. 5. Het in punt 4 aangehaalde geldt ook voor Roomsche personen, die vóór hun huwelijk voor de leus Protestant worden. Tevens werd door hun Hoogmogenden eene boete van 100 gulden gesteld op hem, die, in strijd met het Placaat, toch zoo'n on gelijk huwelijk op de gewone wijze zou willen inzegenen. Een derde deel dier boete kwam aan den schout of drossaard, een derde aan den aan brenger en een derde aan de armen. Voordat bovengemeld, den 3 Juni geëmaneerde en den 7 Juni 1750 ge arresteerde, placaat in de Generaliteit was afgekondigd, waren te Waalwijk den 30 Mei van dat jaar, in strijd met punt 1, ondertrouwd twee personen van onderscheiden godsdienst, van welken ondertrouw reeds de tweede afkondiging had plaats gehad. Mocht nu ook de derde proclamatie geschie den en mocht het huwelijk doorgaan Daarover durfden de kerkeraad noch de Waalwijksche Schepenbank be slissen. Zij wonnen daarom het ad vies in van drie Bossche advocaten, TWEE DEUGNIETEN. Soms uren lang moest moeder kip, Die kleine stouterds zoeken. Liep het erf d3n. 05. en af, En keek in alle hoeken, Of zij de stoute kind'ren zag, Zoo spoorloos weer verdwenen. En hoe verheugd was moeder kip, Als z' eenklaps weer verschenen. Dan klonk haar klok, klok, wei eens, Wat boos, doch al heel spoedig, Was moeder kip 't vergeten weer. Ja, zij was veel te goedig. Voor die twee haantjes, die zichzelf, Zoo groot en dapper vonden, En lachten om hun moeder's angst, Zoodra ze maar weer konden. Opnieuw aan moeder's wakend oog, Ontsnappen, om te trachten, Alleen de wereld in te gaan, En moeder laten wachten. En als ze samen dwaalden dan, Waarover ze wel spraken 't Was altijd over reizen weer, Die ze samen zouden maken, Zoo spoedig mogelijk wilden zij, Aan Moeder's zorg ontkomen. En op een morgen werd door hen, Een kloek besluit genomen. Nog slechts een enkele dag en dan, Dan zouden ze vertrekken. En niemand zou, dat stond wel vast, Een spoor van hen ontdekken. Zé zouden wachten met 't vertrek, Totdat de nacht begon. Ze wisten, dat de vlucht des nachts, Het best gelukken kon. Gehoorzaam waren ze dien dag. Tot Moeder's groote vreugde, En elk zich in hun beterschap, Heel hartelijk verheugde. Wordt vervolgd. AKKER's A 4 ,rt'oor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» die den 12 Juni als hun gevoelen te kennen gaven, dat m'en elucidatie bij hun Hoogmogenden moest verzoeken. Dit geschiedde, en daarop kwam reeds den 19 Juni het volgende ant woord „Is ter vergadering gelesen de re- „tfuesfe van drossaart en schepenen „der stad en vryheit Waalwijk, quar- „tier van Oosterwijk, Majorye van ,,'s Bos, houdende dat op 30 der voor beden maand voor den geregte van- „Waalwijk in ondertrouw waren op genomen sekere Jan van den Bos, „jonkman, sijnde van de Roomse re- „ligie, met Geertruy de Visser, jonge „dogter, professie doende van de Ge deformeerde religie, beyde woonagtig „te Waalwijk; dat daarop twee hu welijks-proclamatien sonder verhin dering gegaan sijnde, op den 10 de- UIT HET DAGBOEK VAN PIEPER POR. 15 December. Buurman vroeg me of hij het goed begrepen had, cfaï we nu ook vier kiësvêrëenigih- gen in onze gemeente gaan krijgen; alles zeker ter bevor dering van eenheid en saam- hoorigheid. De eerste stap op dezen weg was de gevaarlijkste! 10 December. Mag hier wel eens wij zen op verzoek van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten om in dezen malaise-tijd zooveel mogelijk te laten werken. Men blijve met dat werk en z'n inkoopen zooveel doenlijk in z'n eigen plaats; dat is steeds, maar vooral in deze tijden van 't grootste belang. 17 December. Heb nog niet veel ge hóórd van voorbereidingen voor de Statenverkiezing. Is het wel juist dat een plaats als Waalwijk, de grootste en be langrijkste uit het geheele district geen afgevaardigde in dit college heeft? Ik vraag het maar. 18 December. Met genoegen gelezen plan Kropholler spoedig zaF komen. Hoop dat het bevredi gen zal. 't Wordt tijd, want de ze raad wenschte het toch zelf af te doen. Daar heeft hij schoon gelijk in; 'thangt al zoo lang en 't is ook hard noo- dig! Men kan er dan al vast over gaan denken welke uitin gen van goede burgerzin men geven wil. 19 December. Buurman is het niet met mij eens dat besloten was verbetering Stationsstraat we derom in eigen beheer zou ge schieden. Hij meent dat wel besloten is te verbeteren, maar niet op welke wijze. Afwachten en zien. „ser maant in de vergadering der „supplianten (n.l. van drossaard en schepenen) was binnen gestaan de „predikant van Waalwijk, geassis- „teert met een ouderling en diaken, „en aldaar hadden voorgedragen en „versogt, dat alsoo Gods kerke te „Waalwijk ten hoogste bedroeft was „gemaakt door den voorschreven on- „dertrou, de kerkeraad had goedge- „dagt, de regeering te versoeken, dal „met de solemnisatie of 3e proclama „tie soo lang mogte worden gesuper- Miml vindt een tehuis. Mimi was een klein straatka je, of liever gezegd, ze zou het geworden zijn, als ze groot was, als ze tenminste voor dien tijd niet gezocht had naar een huisje. Nu was ze nog niet heele maal volwassen, nu de herfst kwam en de. zomer reeds afscheid had ge nomen. Ze zorgde heel goed voor zichzelf toen het lekker warm zomer weer was, doch het prettige van zoo'n vrij leventje verdwijnt al gauw, als de herfstwinden komen aanwaaien. De bladeren vielen van de boómen, de wind joeg ze op een hoop en dit was een heerlijk nestje voor onze kleine Mimi. het heerlijkste, dat ze ooit had gekend. Eerst speelde ze met de bla deren, doch 's nachts als het zoo erg koud was, kroop ze er heelemaal onder. Daarna speelde ze met de sneeuwvlokken, dóch toen deze dagen en nachten steeds maar door naar beneden dwarrelenden, werd ze heel erg moe en vond het heelemaal niet prettig, dat de sneeuw zelfs in haar nestje viel. „Hier kan ik niet langer blijven", zei ze en keek eens naar de vreemde witte wereld, die de plaats had ingenomen van den mooien war men zomer. „Ik moet ergens anders een tehuis vinden". Ze liep nu de eerste laan af. Een tuindeur stond open en ze sloop naar binnen om eens te kijken, hoe het er was. De meld was juist de stoep aan het schrobben en toen ze Mimi zag, riep ze„Ga je weg, leelijke kat." Mimi vloog weg als een dwarrelend blad en in die laan stond verder nergens een tuindeur open. Ze rende naar het volgend blok huizen, ze voelde zich koud en een. zaam. Toen kwam ze voorbij een tuindeur, die ook open stond, doch heen en weer bewoog door den wind. Ze keek eens om den hoek en zag nu een prachtig houten huisje midden in den tuin staan. Er was niemand te zien. Ze wilde graag weten, wat het voor een huisje was en ging er heen om eens te kijken juist wilde zij het huisje binnenstappen, toen er een man kwam aanloopen met een grooten woest uitzienden hor.d aan een ket ting. Mimi vloog weer weg. Ze wist nu, dat het mooie huis een hondenhok was en dat het niets voor haar was. Ze liep nu de heele laan af tot ze weer bij een volgenden weg kwam. Eindelijk zag ze daar weer een open deur. Ze keek bevreesd naar binnen. Niemand te zien. Ze wandelde binnen. Niemand die haar toeriep: „vooruit kat, maak dat je weg komt." Het huis was ook open en ook daar stapte ze binnen. Nog niemand te zien. Hier was het lekker warm, alsof het zomer was. Ze keek rond en naar beide kan ten, In alle hoeken van de kamer doch niemand kwam er binnen. Eindelijk ging ze in den warmsten hoek zitten. He, wat was dat heerlijk aan haar kleine, koude pootjes. Voor ze het wist was ze ingeslapen en droomde dat het weer zomer was. Ze ontwaakte met een schok bij het vernemen van stem men, maar Mimi was zoo doezelig, dat ze niet weg kon hollen. Een man en een vrouw kwamen binnen. Stil zat Mimi in haar warme hoekje met knipperende oogjes. „Kijk, wie is dat vroeg de vrouw heel zacht en vrien delijk. „Mimi", zei de poes, het zich zelf behagelijk makend en ze had heelemaal geen plan om weg te loopen. „O, ben jij Mimi", lachte de vrouw. „En wat wil Mimi dan" „Die lieve kleine zwerver wil een goed tehuis", zei nu de man. „wij zullen haar maar hier houden, het is veel te slecht weer buiten op straat". „Mimi", zei de poes en wreef dankbaar met haar kopje langs de beenen van haar nieuwen meester. Oplossingen van de vorige week. 1 Vol verwachting klopt ons hart, Wie de koek krijgt, wie de gard. 2 Roozendaal. 3 s ets broos woerden stormweer klewang beesd een r Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 37 letters. 12—1—2—3 lichaamsdeel 21—5 11—7 meisjesnaam 24—27—28—26 deel van de hand 29-20-27 getal 32—22—25—31 iemand die in Dene marken woont 8-10-6 deel van een boom 34-33-15 vrucht 4—35—36—23 jongensnaam 9 13 16 17 8 lichaamsdeel 24—14—30 aanwijzend voornaam woord 19-24—21 18 wordt van de huid van een dier gemaakt 2 Op de kruisjesiijn komt de naam van een huisdier te staan, x vrucht x meisjesnaam x lichaamsdeel x bloem 3 Welke stad in Nederland kan men uit onderstaande letters vormen. REEVASNAGHG 4 Welk dier springt hooger dan een toren Waarom ziet de maan zoo bleek OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN ONS JEUQDHOEKJE? 1 doek 46 ver 2 ploeg 46 eg 3 broer 48 de Echo van 4 soms het Zuid 5 tea 49 rek 6 ad 50 kelk 7 kerk 51 To 8 veete 52 eerst 9 kloek 53 kleed 10 Ysel 54 leed 11 de 55 oor 12 bed 56 roek 13 mocca 57 kelk 14 den Haag 58 een 15 Mie 59 tast 16 teer 60 goed 17 zeef 61 Leo 18 jool 62 rooien 19 kios 63 roer 20 moor 64 krat 21 mook 65 aarde 22 ree 66 paard 23 klauwen 67 do 24 kwijt 68 aard 25 Ida 69 To 26 sol 70 laks 27 teer 71 vaas 28 door 1 doek 29 oord 2 prima 30 iets 3 bloed 31 beer 4 stad 32 meen 12 bon 33 een 13 meer 34 ra 14 dief 35 aap 15 mee 36 tram 16 telsom 37 erdal 17 room 38 dofst 31 been 39 door 32 meet 40 Ka 40 klier 41 vla 41 vezel 42 reis 43 Wim 43 water 44 Ee 44 eikel 45 eems Met de jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te hulp wanneer het ademen moeilijker gaat dan vroeger, wanneer Gij vlugger benauwd zijt. Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te raken. Neem dadelijk Abdijsiroop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach tend, slijmoplossend en bbrstversterkend. Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Asthma, Alom verkrijgoaar. Prijs Fl. 1.50, F!. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.Dan bespoedigt Ge Uvv genezing.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5