1 lil iTIÜIl Vijf bande Nachten hieuwjaarswenschen. KERSTMIS. I Maria Jacobine H. de Boxii-v. Huiten Spierpijn Kloosterbalsem in aantocht. HM KOMT. DERDE BLAD. Met het oog op het Kerstfeest, dat dit jaar op Donderdag en Vrijdag valt zal ons blad in de Kerstweek slechts éénmaal verschijnen en wel Woens dag 24 December a.s. Aan dit Kerstnummer zal bizondere zorg besteed worden, zoowel wat af werking als inhoud betreft. Wij raden heeren adverteerders aan hunne annonce tijdig gereed te houden waar dit nummer dagen op de lees tafel blijft en in handen komt en dus voor doelmatige reclame van groot belang is. Uw naam mag daarin niet ontbreken. De Administratie. In ons nummer van 1 januari bestaat wederom gelegenheid N1EU WjA ARS WENSCHEN te plaatsen, tegen betaling van f 0.50 voor enkele- en f 1.— voor dubbbele kolom (bij vooruitbetaling). Iedereen die in Waalwijk, de Lang straat en omgeving zaken doet, grijpe dit eenvoudige billijke middel aan om zakenvrienden, cllënien, kennissen en familie gelukkig nieuwjaar te wenschen. Tijdige opgaaf zéér gewenscht. De Administratie. PROVINCIAAL NIEUWS. Katholieke Kiezers. Het komt het bestuur der RK. Kies- vereeniging gewenscht voor met 't oog op het zeer belangrijke verkie zingsjaar 1931 de katholieke kiezers, die nog geen lid dezer vereeniging zijn, op te wekken dtt te worden. 1931 brengt mee op de eerste plaats verkiezing voor de Provinciale Staten en op de tweede plaats die voor den Gemeenteraad. Hiermede is de belang rijkheid in politiek opzicht meer dan voldoende aangetoond. Willen wij in evenredigheid mei onze getalsterkte invloed uitoefenen op de samenstelling dezer bestuurs organen, dan is eendrachtig samen werken in de R.K Kiesvereeniging noodzakelijk. Gebeurt dat niet, dan beteekent dat voor onze politieke tegenstanders winst, voor ons verlies met daarbij het schuldbesef, door (aks heid of onwil, dit verlies zelf mede te hebben veroorzaakt. Dezer dagen zal aan verschillende leden in de diverse parochies worden verzocht zich te formeeren tot clubs belast met de aanwerving van nieuwe leden. In de parochie St. Clemens neemt de algemeene R K. Propagandaclub die taak op zich, op verzoek van ons bestuur. Het bestuur vertrouwt, dat allen aan dit verzoek gevolg zullen geven en dat hun activiteit er in zal slagen zeer veel katholieke kiezers zich bij de Katholieke Kiesvereeniging te doen aansluiten. Wil men binnen de katholieke orga nisatie invloed uitoefenen op de ver kiezing voor de Prov. Siaten, dan is spoedige aansluiting noodzakelp, om dat het reglement bepaalt dat alleen leden der R.K. Kiesvereeniging, die per 31 Dec. 1930 lid der Kiesvereeniging zijn, kunnen deelnemen aan voorloopige candidaatstelling en stemming over de groslijst. Katholieke kiezers versterkt Uw organisatie en via haar de invloed van het Katholicisme in de openbare bestuursorganen. Het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging, Waalwijk. 25-jarig Jubileum Voetbalver. W.S.C. In verband met de viering van het 25.jarig bestaan der voetbalvereniging W.s C. kunnen wij thans officieel mededeelen, dat het comilé zich voor den op 26 December (2en Kerstdag) te houden jubileumwedstrijd tegen Don gen I de medewerking heeft verzekerd van de NAC spelers van Opstal en Vermeer, wegens uitstedigheid van eigen krachten. Tevens belooft de gecostumeerde wedstrijd op Zondag 28 December 'n enorm succes te wordenvrijwel alle oud-leden hebben zich unaniem tot deelname bereid verklaard en zullen in de meest origineele costuums ver schijnen. Ongetwijfeld zulten clownerie en grappige situaties deze vertooning tot een ongekend genoegen voor het Publiek maken. Voor den Balavond dato 4 januari neeft de zoo gunstig bekend staande 12 personen sterke Victoria Band uit Breda (die bij het onlangs gehouden Liedertafel Festival 'n geweldige popu- lariteit verwierf) zich beschikbaar ge- steld. zoodat de bezoekers van prima dansmuziek verzekerd zijn. Geslaagd. De heer N. Zijlmans te 's Bosch, oud—leerling der R. K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk, slaagde te 's Gravenhage voor het Staats— practijkdiploma voor Handel en Ad ministratie. Statenkieskrlng Heusden. In de dezer dagen gehouden ver gadering van den S>atenkieskring Heusden werd op zijn verzoek eervo ontslag verleend als penningmeester aan den heer M v. Loon en in diens plaats benoemd de heer Jos Loeff uit v m. Baardwijk. Besloten werd bij de Provinciale Staten—verkiezing met 3 candidaten uit te komen. Geluidsfilm Witte Bioscoop. Zooais wij reeds meldden is de directie der Witte Bioscoop ertoe overgegaan een geluidinstallatie voor sprekende, zingende en musiceerende film in haar theater te plaatsen. Wi hebben ons in verbinding gest* ld met een der directeuren der .Witte" die gaarne bereid was een en ander over de Loetafoon mede te deelen. De Heer Langermans zeide ons juist tot aanschaffing van dit toestel te zijn overgegaan, omdat het een der beste apparaten is, wat voldoende blijkt uit het groote aantal dezer in stallages dat in een tijdsverloop van 8 dagen geplaatst werd25 in Spanje 75 in Argentinië, 30 in Britsch ind terwijl in Holland ongeveer 30 theaters met de Loetafoon zijn toegerust. De directie is thans in staat om precies dezelfde films te brengen, die op het oogenblik in de groote steden draaien. Een fi m uitgebracht bij Tus chinski is juist gelijk aan de film die wij brengen, aldus de heer Langer mans. Wat de film getreft. zeide de direc teur moet hit publiek er rekening mee houden dat niet eike film sprekend kan zijn, daar het meerendeel der films die gemaakt worden alleen zin gend en musiceerend is Zoolang trou- wens het spreken in het Engelsch oi Duiisch gebeurt, valt voor het grootste deel der bezoekers toch de waarde van de dialoog weg. De muziek wordt voor elke film speciaal gecomponeerd, zoodat het uitgesloten is dat een stomme film, be geleid met mechanische muziek even mooi is als een werkelijke musicee rende film. De directie heeft gemeend tot het aanschaffen van een dergelijke dure installatie te moeten oveigaan in de overtuiging dat het op den duur on mogelijk zou zijn met de nog voor handen stomme films het publiek fe kunnen boeien. Dat wij ons groote firtantieele offirs moeten opleggen, spreekt vanzelf, maar wij hebben het risico op ons genomen, ten eerste om onze regelmatige be zoekers in staat te stellen in hun eigen plaats van de mooiste geluids— films te genieten, en ten tweede omdat wij voldoende vertrouwen hebben dat het publiek onze pogingen zal waardeeren, welke waardeering door een regelma lig bezoek aan onze bioscoop zal uitkomen. In deze overtuiging hebben wij zelfs besloten den entiéeprijs niet te verhoogen. Wanneer het publiek dus blijft medewerken, zijn wij in staat om aan de oude prijzen het be3te te geven wat op het gebied van de geluidsfilm te geven is. Voor de openingsvoorstellingen met Kerstmis, heeft de directie zooals men weet beslag gelegd op de beroemde film „The Singing Fooi", w-lke naar wij verwachten een overdruk bezoek zal trekken. Oeral elders is dit een enorme succesfum gebleken, 't Is dan ook een der beste die bestaan. Wij wenschen de directie der „Witte" liet beste succes met hare nieuwe onderneming. Kerstmatlnèe. De Liedertafel Oefening en Vermaak »eeft 2en Kerstdag om 12 uur haar raditfoneel Volksmatir és. Het programma luidt als volgt: 1. Gloria Verheij. Es musz doch Fiühling werden, Brambach. 3. Bei uns z'Haus, walzer, Strausst Het Hoogste Goed. De opvoeringen van het bekende tooneelwerk „Het Hoogste Goed" door de tooneelafdeellng der Harmonie „Si. an" alhier zullen plaats hebben op Viljdag 26 Dec. (2en Kerstdag) en Zondag 28 Dec. a s. Reeds nu bestaat er groote belang stelling voor dit mooie stuk dat reeds door andere vereenigingen met over >root succes werd opgevoerd. Waar de vertolking in goede handen twijfelen wij er niet aan of ook lier zal met dit werk veel succes worden behaald. Ongeval. Hedenmorgen raakte de heer M.. doordat zijn auto slipte, het stuur kwijt, en kwam met z'n wagen, die geheel omdraaide, tegen het kanioortje van de benzine—maatschappij terecht. Dit gebouwtje werd eenigszins beschadigd, alsook spatbord enz. der auto. Overi gens liep alles gelukkig goed af. Groote crisisvergadering te Breda. Nogmaals vestigen wij de aandacht op de buitengewone crisisvergadering der Noord—Brabantsche Maatschappij van Landbouw, welke op Maandag 22 dezer, 's nam. 1 uur in Gebouw „Concordia" te Breda wordt gehouden Het doel dezer vergadering is reeds genoegzaam bekend, terwiji de namen der sprekers borg ziji, dat het ge sprokene op hoog peil zal staan en de nood, waarin de landbouw op het oogenblik verkeert, duidelijk zal worden uiteengezet. Zij, die dit nog noodig hebben, hetzij leden of belangstellenden in den landbouw, wekken wij rog eens tot bijwoning op. Fa. L. Verwiel—van Loon. De heer C. H. van Oldenbeek zal mes ingang van 1 januari a.s. optreden als directeur der firma L. Veiwiel— van Loon. leder import alhier. Immanuel. Op uitnoodiging der Christelijke jongelings—Vereeniging „Immanuel" te v.m. Besoijen 'trad Donderdag 18 Dec in de Ned. Herv. Kerk aldaar op de WelEerw. heer Ds Gosiinga.Ned Herv. Pred. te Utrecht Ztjn Eerw, nam als uitgangspunt 2 Thessalo iicensen 2 van vers 11 tot 14 In een zeer schoone en boeiende rede/eti hij dit gedeelte nader uiteen naar aanleiding van: 1. De macht van Satan, 2. Het Liefdewerk Godes, 3. De Heerlijkheid van Christus. De rede werd door de aanwezigen met de grootste stilte gevolgd. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEED ING T A. V.E.N.U. In zijn laatst gehouden vergadering besloot het besiuur dezer vereeniging het lz'/ï-jaHg bestaan van Tavenu niet ongemerkt voorbij te laten gaan, doch dit eenigszins feestelijk te herdenken op i Fcbr. a s. Het plan is alsdan een gezeiiigen Cabaretavond te organiseerert met at traciie3 op allerlei gebied, Een comité bereidt een en ander voor- Bedrijfsv-reenlging voor Ziekengeld uitkeering in de Schoenindustrie. Bij bovengenoemde bedrijfsvereni ging was een vraag ingekomen van het bestuur eener afdeelingskas, hoe gehandeld moest worden wanneer het personeel van een fabriek korter dan 48 uren per week werkt. Moeten dan zoo luidt de vraag, wanneer er zieke ai helders zijn, deze uiigekeerd worden mar de n rmile werkwe k of naar de kortere werkweek. Het bestuur der bedrijfsvereniging heeft beslist dat de uiikeering van het ziekengeld zal geschieden naar de normale, dus 48 urlge werkweek. De zieke arbeiders mogen niet de dupe worden van tijdelijke slapte. Evenmin behoeven ze voordeel te hebben van een tijdelijke langere werkweek Wordi er dus 53 uur gewerkt, dan zal toch de uiikeering geschieden naar den maatstaf van 48 uur. Er mag alleen uitzondering gemaakt worden ten aan zien van personen die permanent lan ger weiken (portiers) of die permanent korter werken (gehuwde vrouwen) Besprekingen Collectief Contract in de Lederindustrie. Gelijk we reeds eerder in dit blad hebben vermeld woiden door de samenwerkende arbeiders—organisa ties pogingen gedaan tot afsluiting van een landelijk collectief contract voor de Lederindustrie. Met den R.K Bond van Lederfabri- canten heeft dezer dagen een bespre king plaats gehad. Het besiuur dezer organisatie voelt principieel wel voor het afsluiten van een contract. Men had evenwel eenige practische be zwaren. Een dezer bezwaren was dat men vreesde, dat het aantal ongeorgani seerde arbeiders in sommige bedrijven te groot was, om een goede naleving eener overeenkomst te waarborgen. Een ander bezwaar van de werk 'evers was. dat de Nederlandsclie Sond van Lederfabrikanten even ens zonder contract de arbeidsvoorwaar den voor zijn leden regelt, In deze laatste opmerking hebben de betrokken arbeidersverenigingen aanleiding gevonden om nu ook deze "abrikanten om een bespreking te verzoeken. Uit de Schoenwereld. De balans van C. Behrens' Alfelder Schuhleisten—Fabrieken A, G te Al- eld a d Leine per 30 Sept. '30 geeft over 1929/30 een verlies van 106 614 Vïk. (In 1928/29 198.716 Mk verlies). De netto—winst der Compagnie ranco Beige „La Chaussure" bedroeg per 30 Sept. '30 1.1. frs 1 930.736.30, waarvan op de 40.000 aandeelen frs. 38.45 (incl. belasting of 30 frs. netto) per aandeel wordt uitgekeerd, aan tantièmes frs. 249 688 70 en de rest ad frs. 143 046.60 óp nieuwe rekening overgaat. V. v. d. S. DRUNEN. Op 2en Kerstdag viert Mej L. v. d Geid haar gouden feest als iid der Meisjescongregatie. Het ligt in het voornemen dit jubileum feestelijk ie herdenken. De Tooneelvereeniging der Meisjescongregatie heeft in studie genomen het tooneelspel „De won dermacht van O.L. Vrouw van Lour— Behoudens nadere aankondiging wordt dit stuk 4 Januari a. s. opge voerd. De biljartclub gevestigd in café v Helvoirt te Baardwijk welke ver leden week Zaterdag zou spelen tegen O. O O. in café Eishout, zal nu a s. Zaterdag opkomen. De caféhouders hebben aan den Raad een verzoek gericht tot ver lenging van het sluitingsuur 'sZater - dags en 's Zondags, In de eerstvolgende raadsvergadering zal dit verzoek behandeld worden. A.s Zondig gaai Sporters i op bezoek bij H.V.C. ie Sefiijndei. Sporters II ontvangt Excelsior 11 te 's Bosch DRUNEN. Algemeene ledenverga dering der Coöp. Eerste Langstraat- sche Stoomzuivelfabriek, gehouden op Woensdag 17 Dec., in de zaal der Jon genscongregatie. Aan de orde was verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodiek aftre den van M. van Halder, A. Klijn en J. Brok. Deze heeren worden allen her kozen. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht. Op voorstel van het bestuur wordt dhr. Willigers uit Nieuwkuijk benoemd. i De Voorzitter, dhr. M. van Halder, dankte namens de herkozenen voor het in hen gestelde vertrouwen. Vervolgens werd behandeld het .voorstel van het bestuur tot het ver strekken van premiën aan de leveran ciers van prima melk. De Voorzitter licht dit voorstel toe. Tot nu toe werd de melk betaald naar gewicht en ge halte, wat zeer billijk is te achten. Er moest echter nog een derde maatstaf wezen, daar de qualiteit der melk niet alleen afhangt van gewicht en gehalte, doch ook van de mate van zuiverheid. Melk die op een of andere manier ver ontreinigd is, is minderwaardig. Het bestuur meent daarom premies te moeten geven voor de meest zuivere melk. Diegenen die gemiddeld door het jaar de zuiverste melk hebhen ge leverd, zullen voor deze premie in aan merking komen. V oorgesteld werd om hiervoor 500 disponibel te stellen, waarmee de ver gadering zich kan vereenigen. De Commissie van toezicht zal de premies toewijzen. Verder werd door de voorzitter me degedeeld dat de datum van het 25-ja- rig bestaan dezer fabriek reeds voorbij is, doch door de slechte tijdsomstan digheden is dit niet feestelijk gevierd; op de eerstvolgende vergadering ech ter zullen de aanwezigen een klein tractaat ontvangen. Door den Directeur werd medege deeld dat de gemiddelde boterprijs was 1.62 en dat waarschijnlijk geen overgroote daling zal volgen. De prijs der ondermelk is 2 cent per liter. Op de vraag van een lid waarom zij die kalveren mesten niet voor premie in aanmerking komen, werd aan de hand der statuten uiteengezet dat alle leden verplicht zijn hun melk te leve ren uitgenomen voor eigen gebruik. Wel kan het bestuur toestaan te ver- koopen aan derden, doch om melk te gebruiken om kalveren voor den ver koop te mesten is verboden en kan ook worden beboet. De Voorzitter dankte allen voor de belangstelling en sloot de vergadering met den gebruikelijken groet. Vervolgens had de aanbesteding plaats voor het rijden van melk. Deze werd verpacht als volgt: Rit 1Drunenschen Diik tot de Kerk J. Klomp, 9,45 ct. per 100 K.G. Rit 2: van Pelders tot de fabriek, L. van Helder 8 ct. per 100 K.G. Rit 3, van Elshoutschen Dijk tot de Steeg, G. Vissers, 9,22 ct. per 100 K.G. Rit 4: van Elshoutsche molen tot de Steeg, Hamers, 10 cent per 100 K.G. Rit 5Drunen Wolfshoek, P. Bie- kens, 14,77 ct. per 100 K.G. Rit 6: Scheiding en Spoorweg, N. Mimpen, 17,50 ct. per 100 K.G. Rit 7: Drunensche Heide, A. Knip- pels, 10,49 ct. per 100 K.G. Rit 8: van Schilders te Baardwijk tot Pullens, P. Smits 12,98 ct. p. 100 Kg. Rit 9: van de Zeine tot den Dijk te Baardwijk, Th. v. Drunen,^>18,60 per 100 K.G. Rit 10: Nieuwkuijk van C. v. d. Ven tot Drunen, v. d. Ven, 14,25 p. 100 Kg. Rit 11: Nieuwkuijk van Onzenoort tot Kerksteeg, Pullens 14 ct. p. 100 Kg. Het afrijden werd opgedragen aan J. Brok voor 7.50. In het café van H. van Son wordt een biljartwedstrijd gehouden op ha- rak, waarvoor prachtige prijzen be schikbaar zijn gesteld. ELSHOUT. Door de pluimveever- eeniging „Nut en Sport", is besloten een onderlinge tentoonstelling te hou den van kippen en konijnen op 3, 4 en stijve spieren „Geen godtf zoo goed" 6 Jan. a.s.. Prachtige exemplaren wor den ingezonden. NIEUWKUIJK. Bij de gehouden aan besteding van de melkritten Drunen Nieuwkuijk, waren de laagste inschrij vers: Route Onzenoort: E. Pulles a ƒ0.14 per 100 K.G. melk. Route 1 Hoog: Mart. van de Ven a 0.14*/» per 100 K.G. melk. SPRANG-CAPELJLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 za! in de Ned. Herv Kerk alhier leesdienst worden gehouden, terwijl des avonds 6 uur in den Dienst des Woords hoopt voor te gaan Ds. A. v. Willigen van Capelle. A.s. Dinsdagavond 6 uur za! in het Ned. Herv Keikgebouw alhier met de kinderen der Zondagschoolvereeni- giijg Kerstfeest worden gevierd. Mej M. van Noort, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, is met ingang van 1 April 1931 in gelijke betrekking benoemd te Zwijidrecht (hoofd de heer J. Koekoek). Deze benoeming is aan genomen. Ds. J. C Wolthers fe Onstwedde, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ontving een beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Vaassen. Voor de kinderen der Geref. Zondagschoolvereeniging zal Viijdag 2en Kerstdag des middags in de Gert f. Kerk Kerstfeest worden gevierd onder leiding van haar leider den heer W. Wijnands. Dinsdagavond werd door den Chr. Besturenbond „Sprang—Capelle" in de zaal van den Chr. Volksbond alhier de. 2e herdenkingssamenkomst gehouden, in verband met het 10 jarig bestaan, De voorzitter, de heer J. C. de Roon, opende op gebruikelijke wijze en riep alien een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den heer Ameiink, secretaris van het CN.V en Ds Fakkema, Ned. Herv predikant, die 't slotwoord zou spreken. Door de afd. Sprang van den Chr. Bouw vakarbeidersbond was 'n prachtige bloemenmand aangeboden, terwijl ook van de Ned. Herv. Jongelirgsvereen. op Geref Grondslag een keurig bloem- stuk was ingekomen, In juist gekozen woorden dankte de voorzitter voor deze schitterende bloe menhulde De heer P Faro, oud—voorzitter, sprak ever „Terugblik", en de heer Ameiink over „Onze strijd", In een schinerend betoog wekt de laatste spreker op tot strijden, doch niet in eigen kracht, want dan ver mogen we niets. We moeien snijden en opkomen voor onze begnseiert, welke haar grondslag vinden in het Woord Gods. Na een woord van dank door den voorzitter voor deze opwekkende rede en het prachtig boekwerk, wat als geschenk door het C.N.V. voor da bibliotheek was aangeboden, verkreeg Os, j. Fokkema het woord De Eerw. spreker begon met een woord van felicitatie, ook namens zijn Kerkeraad, en riep daarna zijn gehoor op tot trouwe plichtsbetrachting en een pal staan voor de christelijke sociale beginselen. En al is onze kracht dan niet g«oot, zoo wij strijden voor öe zaak des Heeren dan vermogen wij veelzie slechts wat een Gidionsbende vermocht Vervolgens wees Ds. F, ook nog op het komende Kersifeest en zijne be- teekenis, ook voor hei maatschappelijk Seven. In een gloedvolle peroratie zijn gehoor wijzend op het volbrachte offer van Christus, besloot spr. zijn met gespannen aandacht gevolgd slotwoord. Namens den Chr. Volksbond sprak dhr. G. J. v Williger burg, namens de afd van Patrimonium dhr. W. M. Dalmaner, namens de Ned. Herv.JiV. r-p G. G dhr. H. Qurijns, namens de Geref. Jongel. Vereen, dhr G Bras penning Jr. namens de afd Sprang van den Chr Fabii-ks- en Transport arbeidersbond dhr A Chabot, namens de afd. Sprang van den Chr. Bouw vakarbeidersbond dh'. H B 'gers en namens de afd. Capelle van laatst genoemden bond dhr J de Jong. Deze laatste spreker, mede-oprichter van den Chr. Besturenbond, verheugde er zich over dat de organisatie in deze tiental jaren zoo in groei toegenomen was. Ook was spr. dankbaar voor de houding der predikanten, die onze organisatie een warm hart toedragen. V/anneer door de ketk in deze haar roeping wordt verstaan, kan het i iet anders of onze Chr. sociale beweging zal er de vruchten van plukken Stelle, aldus spr., de Heere Zijne dienstknech ten tot rijken zegen voor onze gemeente. Na een woord van dank door den voorzitter aan het adres der sprekers en in het bijzonder aan Ds. Fokkema, die onze beweging zulk een warm hart toedraagt, sloot Ds, Fokkema me, dankzegging. No. 101. Zaterdag 20 December 1980. 52e Jaargang. dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt cn U snel weer lenig maaktt Akkers

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9