Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 11 VEE TOT IET U1IT f Karei de Mol, Waalwijkj ft i 1930-1931. IHilsGS" PUI PUROL NIEUWJAAR. F E U i L L t T O f Correcte Bediening. Groote Omzetten. Kleine Winsten. "6§p - NUMMER 1. DONDERDAG 1 JANUARI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. ImB, 1 EERSTE BLAD Zoo hebben we dan het jaar 1930 weer achter ons. Op het eind van deze etappe op onzen levensweg willen wij een oogenblik onze tijd lypeerende zegswijze «Tijd is geld" uit net hoofd zettend stilstaan om onzen geest nog eens over den afgelegden weg te laten terugblikken, en ons geheugen op sommige punten nog eens wai op te frisschen. Helaas echter durven wij dit jaar niet dan met angst het hoofd omwen den, omdat wij wel weten dat er geen voorspoedige gang van zaken, doch integendeel een steeds ergere verslech tering tn den toestand te constateeren zal zijn. Velen die dit jaar nog vol goeden moed en met hoop op verbe tering in den economiscben toestand zijn ingegaan, zijn bitter bedrogen uitgekomen en hebben hun hoopvolle aicfüiiiiug &ngzamtih&nd zien opg^au en verkeeren in sombere vooruit zichten. Geleidelijk aan heeft dit jaar de crisis, die ook in het begin van 1930 reeds duidelijk te bespeuren was, zich verergerd op alle gebied en ongeveer overal. Menig huisvader die nog voor een jaar meende zich weinig van de crisis, waarover hij ias en hoorde spreken, te behoeven aantrekken, moet thans aan den lijve ondervinden welke groote, diep—ingrijpende gevolgen de werkloosheid voor hem en zijn gezin ten gevolge heeft. Het zou verkeerd zijn thans niet te willen zien dat men dit jaar is achter uit gegaan, waar het toch op allerlei terrein is waar te nemen. Nog steeds zien wij den toestand verergeren en het getal werkloozen stijgen Met den dag zien wij de ontevredenheid der massa groeien, wat wei blijkt uit den revolutionairen geest die in zoo menig land te bespeuren valt. van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 21) Arme tante Marion, zei Hilary. Ze kan het eenvoudig niet hebben als ik haar niet zoo noem. Ze is er rotsvast van overtuigd dat ik haar nichtje ben. Maar zij zal me niet missen; juffrouw Drivers heeft me gisteren verteld dat mijn bezoeken haar blijkbaar erg op winden en de dokter vind het beter dat ik voorloopig niet meer naar haar toe ga. Babs mag den eersten tijd niet eens komen. Juffrouw Drivers zei dat ze u er nog wel over zou schrijven. Nu, als ik bij die dames Drivers in huis moest wonen, zou ik vast en zeker gek worden, verklaarde juffrouw Dunbar, terwijl zij minachtend haar neus optrok. Ik heb toch erg medelijden met ze; zij leven zoo afgezonderd en ik heb altijd het gevoel dat zij liefde en vrien delijkheid noodig hebben, maar zich zóó uit de gemeenschap hebben terug getrokken, dat niemand het meer van ze gelooft. Juffrouw Euphemia Juffrouw Euphemia maakt me weer..., mopperde juffrouw Dunbar; akelig sentimenteel schepsel. Wij willen hei dan ook niet irachten te verbloemen: 1930 was een slecht jaar. Met goedpraten wat niet goed te praten Is, komt men geen stap verder. En wat hebben wij te verwachten in het jaar dat thans voor ons siaat Is er thans reden om met goede hoop 1931 in te gaan? Wij kunnen niets voorspeilen, we zulien moeten afwachten. Zelfs geleerde economen zien nog geen uiiweg om uit de depressie te geraken en weten ook niet beter te doen dan laien uit zieken. Wij moeien ons in dezen toestand maar bij de feiten neerleggen, wat echter nog niet wil zeggen dat we bij de pakken moeten gaan neerzitten, integendeel, helpen waar geholpen kan worden en doen wat gedaan kan worden. Intusschen wreet de tijd door, meedoogenloos en onverschillig, of hij iemand op zijn gang zal verpletteren Hij die alle wonden heeit, zal ook deze ziekie in het samenlevingsorgaan wel heelen Is er dan In het voor ons liggende jaar in het gehee! geen lichtpunt te bekennen Voor ai hèt aardsch, is dit jaar niets dan een duistere onzekerheid. In het hoogere ieven van den mensch echter behoeven deze slechte lijdelijke om standigheden geen beletsel te zijn voor een vreugdevol vervolgen van den weg. Immers de mensch streeft naar een eeuwig einddoel. Ieder jaar is een stap verder op den weg die hfl hiertoe heeft af te leggen. Voor hen die hes nieuwe jaar ingaan met het oog op dit einddoel gericht zal er geen sombere duisternis voor hunne oogen zijn, doch integendeel een steeds groeiend licht punt. Dit streven naar hoogere prin cipes zal de aardsche omstandigheden doen vergeten of althans verzachten Slechts zij die hun groote levensdoel begrijpen en betrachten, zullen met hoop en vreugde het nieuwe jaar kunnen Ingaan, voor de anderen zal alle hoop leeg en zonder grond zijn en zai 1931 niets dan een sombere duisternis toonen. Laten wij ten slotte den Gever van alle goed smeeken, dat Hij ons doe toekomen zoowel in 't geestelijk ais in 't stoffelijk leven, een gelukkig en voorspoedig 1931, wat wij onze lezers van harte toewenschen, zoowel naar ziel als lichaam, in hun huisgezin zoo wel als hun zaken en ondernemingen. BUITENLAND. Maarschalk Joffre ernstig ziek. Volgens een bulletin, uitgegeven om. trent den gezondheidstoestand van maarschalk Joffre, die sebert eenigen tijd aan slagaderverkalking in de bee. nen leed, heeft de maarschalk een operatie ondergaan, na welke een ver betering intrad, welke aanleiding gaf tot hoop op beterschap. Echter is de toestand van den maarschalk thans onrustbarend geworden. Volgens den wensch van den patiënt was tot dusver over zijn toestand iet stilzwijgen be waard. Het bulletin is door vijf genees, kundigen onderteekend. Blijkens een later bericht is maar schalk Joffre reeds den I9den December den rechtervoet afgezet, omdat hij leed aan een ernstige inertie. Na een aan vankelijke beterschap werd gisteren een Bij de wisseling des jaars wenschen wij allen een voorspoedig Nieuwjaar toe. Wij kunnen niet nalaten van deze gelegenheid ge bruik te maken onze clientèle te danken voor het ons in zoo ruime mate geschonken vertrouwen, waardoor onze zaak reeds ZOO'n vlucht genomen heeft. Het jaar 1931 gaan wij dan ook vol vertrouwen tegemoet. Den in geslagen weg zullen wij blijven volgen en met kracht onze stel regels handhaven Dit is het geheimdit is de kracht van Mol's Manulacturenhandel. Misschien is er iets ergs treurigs zonneschijn heeft iets hards en kouds nieuwe ontsteking geconstateerd, zoodat men vreesde, dat een nieuwe operatie noodig zou zijn, als de algemeenetoe stand van den patiënt znlks toe zou laten. Het alkoholverbod in Amerika en z'n gevolgen. Uit Washington wordt gemeld dat een onderzoek op initiatief van de Vereeniging tegen het drankverbod, naar de toepassing van dat drankver bod welk onderzoek geschied was door een terzake kundige heeft aan het licht gebracht, dat er in de lands, en staatsgevangenissen op zijn minst 52.0Ü0 personen zitten, die zich aan diverse overtredingen van de anti- drankwet hadden schuldig gemaakt. Tweederde van alle strafzaken in de landsgerechtshoven zijn op rekening te stellen van drankverbodsovertredin gen in den een of anderen vorm. De beruchte overvuldheid van de Ameri- kaansche gevangenissen was het gevolg, met hetgeen daar weer uit voortvloeit insubordinatie van de gevangenen, vluchtpogingen, moord en doodslag. De onrust in Britsch./nd Aan het centraal station te Nieuw- Delhi zijn gisteren ten gevolge van een bomontploffing een persoon gedood en twee gewond. Een beambte droeg de bagage van een passagier, toen een cidarettenkokeruit een jas viel, ontplofte en een liftjongen doodde. Volgens nadere berichten uit Birma, breiden de onlusten zich uit. Zij zijj ontstaan, omdat de inlanders wegej de slechte prijzen welke zij voor rijst krijgen, geen betastingen betalen. Een Engelsch ambtenaar diej inspectie-reis was, is in ee. vermoord. Bij een nieuwe hots'ng tussj roerlingen en politie is een kapitein van de politie zwaarj Gisterenavond moeten in bij Tharawaddy bij nieuw di ie personen gedood zijt| politie-versterkingen heen in haar leven geweest toen ze jong was, veronderstelde Hilary. Iets treurigs! Onzin! Misschien heeft ze zooals zooveel vrouwen een of andere teleurstelling ondervonden. Maar lieve deugd, daar moeten ze maar overheen; het is immers te zot om als een stervende zwaan door het leven te gaan. Iemand heeft mij eens verteld dat die malle Euphemia ver haaltjes schreef, bij wijze van geeste lijke veiligheidsklep, denk ik, maar geen enkele uitgever wilde daar na tuurlijk zijn geld aan wagen, ze heeft kwam. ik geen behoefte had aan geld en goe de relaties, zou ik haar wel aan het ten! in tante Alice doen smelten. Zie je, zonneschijn is onweerstaanbaar! j verstand brengen dat ik vanmorgen - Nu Praat je toch heusch onzin,i wat anders te doen beb Maar ik kan protesteerde Hilary met een stem die j me helaas de luxe niet permitteeren niet heel vast klonk en zij liep naar om Jo Redburn's duiten te laten schie- de verhevenheid waarop zij poseerde. Dit is voorloopig voor het laatst, voeg de ze er aan toe, met de bedoeling het gesprek een andere wending te geven. Morgen ga ik naar Grantley. En dan neem je de zonneschijn mee, zei Tony en hij liet zijn stem da len omdat juffrouw Dunbar binnen- ze nu allemaal in een grooten koffer opgeborgen. Ik heb geen geduld voor zulke vrouwen. Tante Alice heelt heel weinig ge duld voor menschen die ze niet be grijpen kan of die het leven van een ander standpunt bekijken als zij", be weerde Tony even ater, toen hij en Hilary samen naar het atelier gingen. Zij is een lieve gofde zei, maar ver draagzaamheid is niet een van haar sterkste zijden. Het kind heeft een ge weldige invloed te goede op haar en..., hij zweeg even en keek naar Hilary met een uitdrukking, die haar hart heftig deed kloppen, door jou is ze heelemaal veranderd. Door mij? Ee gezichtsuitdruk king van het meisj» verried oprechte verbazing. Ja, door jou! De klank van To ny's stem tooverde een vurigen blos op de wangen van d& toehoordster, ter wijl haar hart steeds wilder klopte. Jij draagt zonneschijn nei'/e rond en jouw Tony, er is een boodschap geko men van mevrouw Redburn, ze vraagt of je nu dadelijk op de Priory kan ko men, ze is morgen verhinderd en wil inplaats daarvan graag vandaag po seeren. Hilary, kindje, wat zie jij er warm uit je wordt toch niet ziek, hoop ik. Heelemaal niet. Hilary lachte en bloosde nog heviger. 'Ikik heb 't alleen maar warm. Dus dan hoef ik niet te gaan zitten? Dit laatste zei ze tegen Tony. Ik heb een heeleboel dngen op het hart, die ik niet in presentie van dames zeggen kan, antwoordde de schilder korzelig. Ik heb niets geen zin om naar de Priory te gaan; ik voel er geen steek voor om mevrouw Red burn te schilderen. Ik heb schoon ge noeg van haar. Maar Tonylief, berispte de ver baasde juffrouw Dunbar. Ja, tante Alice, herhaalde hij, hoort u, schoon genoeg van haar. Als Winterhunden W intervoeten Ruwe Lippen Schrale Neus Je kunt net zoo goed een ijsberg schilderen als dat vrouwmensch, mop perde hij, toen juffrouw Dunbar het atelier verlaten had en hij en Hilary weer alleen waren. Ik schilder heel wat liever een zonnestraal. Dus je hebt mij vanmorgen niet meer noodig, verklaarde Hilary langs den neus weg, net doende alsof ze zijn laatste bewering niet gehoord had. Dan heb ik mooi den tijd om mijn kof fer te pakken. Ik zal je vanmiddag schilderen, riep Tony haar na. Ik heb jouw zon neschijn tienduizend maal liever dan de kille schoonheid van die millionairs- vrouw. Hilary liep door zonder antwoord te geven, maar zijn woorden zongen in haar hart na toen zij haar koffer pakte in de kamer, die haar de laatste weken zoo lief geworden was. En het waren niet alleen de woorden zelf, die haar ziel in gloed zetten, maar ook de nieu we, wonderlijke klank, die zij in To ny's stem ontdekt had en de herinne ring daaraan deed haar polsen klop pen, haar gezicht blozen en bracht een zachte schittering in haar oogen. HOOFDSTUK XIII. EEN VRIENDIN? Wat is er met jou gebeurd? Je bent heelemaal veranderd. O! Ik kan onmogelijk zeggen wat er precies aan je veranderd is, riep mevrouw Der- field uit, terwijl ze haar handen op Hilary's schouders legde en haar diep in de oogen keek, maar veranderd bèn je, daf staat vast. Ben je jonger gewor den of ouder sedert ik je in Torpsley heb achtergelaten? Ik weet het niet, lachte Hilary. Ik zou zeggen in elk geval een paar weken ouder, maar Geen maren, viel Anstice haar vroolijk in de rede. Ik vind het heer lijk dat je gekomen bent! Vond je het niet egoistisch van me om je te vra gen mij gezelschap te komen houden? Maar ik wist mij geen raad van een zaamheid en verveling, mijn broer is heelemaal in zichzelf gekeerd en hij komt haast niet uit zijn kamer. Ik ga een keer of drie per dag naar hem toe en hij vind het heerlijk dat ik in huis ben. Maar het is zoo'n groot huis voor zoo'n klein persoontje als ik ben. Het zou niet aardig zijn om het tegen Luke te zeggen, maar ik wil jou wel eerlijk bekennen dat ik erg naar mijn flat in Londen verlang. Hilary keek den grooten salon rond en er kwam iets van ontzag in haar oogen. (Wordt vervolgd). ■^1 M I» A'.' <:-:V .Waalwpsche en Lmgstrutscle Conrant, pjm ,-p, I

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1