Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE IK TOT IET MM IN FEUILLETON DOOR E R\44RJ NUMMER 3. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD BUITENLAND. Staking in 't Roergebied. Communisten zien het in 't mijn- gebied tot een algemeene staking te brengen, 't Schijnt echter niet goed te vlotten, al spraken ze al van Sowjet- Duitschland. Volgens mededeeling van het politie presidium te Recklinghausen, in welk district 54 mijnen liggen, waar 91.000 mijnwerkers zijn te werk gesteld van het totaal aantal van ongeveer 200 mijnen met 300.000 mijnwerkers in hei geheele Roergebied, zijn van deze 54 mijnen slechts 14 bij de staking be trokken, terwijl slechts 10 tot 12% van de 91.000 mijnwerkers in staking zou zijn. De politie te Bochum schat het aan tal stakers op '/a% Gezien het aantal mijnwerkers, dat met de vroegploegen is afgedaald, schijnt de stakingsbewe ging te verminderen. De politie ziet zich echter herhaaldelijk genoodzaakt om tegen de communistische agitaties in te grijpen. Op verschillende plaatsen hadden botsingen tusschen de politie en stakers plaats. Maarschalk Joffre overleden. Maarschalk Joseph Joffre, de over winnaar in den Marneslag van Septem ber 1914, is Zaterdagmorgen om 8 uur 23 in de kliniek van de Broeders van Joannes de Deo zacht en kalm over leden. Gelijk de geneesheeren hadden voor zien, trad in de vroege ochtenduren een verhoogde polsslag in, die als onmiskenbaar teeken van het naderend einde kon worden beschouwd. De stervende kwam niet weder tot be wustzijn en om 8 23 verklaarde de aanwezige arts, dat de dood was ingetreden. De nationale begrafenis van Joffre op a.s. Woensdag zal hetzelfde karak- van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. ter dragen als die van F >ch Mevrouw Joffre heeft echter gevraagd de kist niet onder den Triomfboog te prijk te stellen. Zij wil de bevolking en de troepen niet aan de gevaren vati de winterkou blootstellen. Wel zal de stoet op weg van de militaire school naar de Notre Dame den Triomfboog aandoen. De kist zal dan een oogen- blik bij het graf van den onbekenden soldaat geplaatst worden. Na den H. Rtquiemdienst in de Notre Dame wordt zij met grooten luister naar het Huis der Invaliden vervoerd. De troe pen en de oud strijders zullen daar dt fileeren. De maarschalk had den wensch geuit op zijn buitengoed te Louvenciennes ter aarde te worden besteld. Aanstonds na het overlijden stroom den van alle zijden de bewijzen van deelneming toe. President Doumergue was onder de eersten, die mevrouw Joffre hun leedwezen kwamen betuigen en zich voor het stoffelijk overschot bogen. Vanuit 't buitenland, ook Nederland kwamen ofhcieele bewijzen van deel neming. Het stoffelijk overschot van maar schalk Joffre is gisterenmorgen te 7 uur, nadat een korte rouwceremonie in het sterfhuis had plaats gehad, overgebracht naar de kapel van de Ecole Militaire om daar te worden opgebaard. De maarschalk ligt in volle uniform op een eenvoudig veldbed. Om 9 uur gisterenmorgen werd de kapel geopend voor de talrijke be zoekers, die den doode een laatsten groet wenschen te brengen en kwamen bidden. De lange doodstrijd heeft zijn gezicht wel veranderd. Het is wasbleek, ver magerd en ontspannen. Men ziet er bijna niet meer het boersche aan, dat Joffre tijdens zijn leven kenmerkte. Vier oificieren met getrokken zwaard houden de eerewacht om de baar; elk uur worden zij afgelost. De zaal hangt vol vlaggen van sinds den oorlog afgedankte regimenten. Verder staan er attributen van de wapens, waarin de overledene zich onderscheiddede genie en de artillerie. De uitvaartplechtigheid zelf is heden morgen met militaire eer geschied en was vrijwel gelijk aan die van maar schalk Foch. Na de Kerkdienst werd de doode overgebracht naar het Hotel des Inva lides, waar Min. Barthou de grafrede uttsprak. Revolutie in Panama. In de republiek Panama is tengevolge van de ontevredenheid door de slechte economische omstandigheden een re volutie uitgebroken. De opstandelingen staan onder leiding van een advocaat dr. Arias, en hebben de hoofdbureaux van politie en de regeeringsgeoouwen bezet. President Lrosemena is aan boord van een Amertkaansch schip gevlucht. Bij de gevechten om het bezit van het paleis van den President werden 10 personen gedood en 40 gewond. Thans heeft de gezant van Panama te ^Washington het presidentschap aanvaard. 23. Ik geloof, dat we verder niets meer kunnen doen, antwoordde Hila ry, terwijl ze hem met vochtige oogen aanzag. Soms heb ik het gevoel dat ik nooit meer wat over mijn vader en zijn familie te weten komen zal. Maar iedereen is zóó lief voor mijik geloof niet dat een alleenstaand meisje het ooit zoo gelukkig met haar vrienden getroffen heeft als ik. En er is heele- maal geen reden waarom ze allen zoo lief en vriendelijk moeten zijn, ging zij eenvoudig voort. Ik heb niet het minste recht op u en evenmin op Sir Luke of mevrouw Derfield. O, daar praten wij niet over!, weerde Harding bruusk af; hij wilde niets van dankbaarheid hooren. Het spijt mij alleen dat ik niet meer suc ces heb gehad met mijn reis naar Burnanford, zei hij. Heb je het overi gens nogal naar je zin bij mevrouw Derfield? Ik voel me heel gelukkig en wat de nieuwe vrienden betreft die ik in Terpsley heb gemaakt; het is net of ik die al jaren ken. O! dat zou ik haast vergeten ik moest u vooral de groeten doen van een dame, die zei, dat ze een oude vriendin van u was. Een oude vriendin van mij?. Harding keek haar verwonderd aan. Ja mevrouw Redburn. Ik ge loof dat ik nog nooit zoo'n knappe vi'ouw gezien heb, zei Hilary en op 't zelfde oogenblik vroeg ze zich af, waarom de oogen van den dokter plotseling een koele, bijna metaal harde uitdrukking kregen en waarom zijn lippen zoo op elkaar werden ge klemd. „Ilc ging met meneer Dunbar mee; die schildert op de Priory haar portret en zij had al gehoord dat u mijn voogd was". Hilary stamelde de laatste woorden meer dan dat ze sprak; er was iets in Hardings gezicht gekomen, dat haar verschrikte; het leek wel of hij ineens bevroren was, zelfs zijn stem klonk ijzig toen hij zei: Ja, ik ken mevrouw Redburn wel! Maar zij is niet bepaald een vriendin van me. Er klonk zulk een moordend sar casme in zijn stem, dat Hilary hem met wijdopen, angstige oogen aan keek en onwillekeurig een stap ach teruit deed. Neen, wees maar niet bang; ik zal niet bijten, hoor, zei Harding met een scherp lachje. Ik was alleen maar verbaasd dat mevrouw Redburn zich een vriendin van mij noemde. Zijn gezicht had nog de harde uit drukking behouden toen de deur open ging en Anstice binnenkwam en het was alsof haar innemende persoon lijkheid warmte en zon in de bedruk te atmosfeer bracht, die in de biblio- Min. Stimson heeft verklaard dat de Ver. Staten zullen ingrijpen zoodra dit in het algemeen belang zal zijn. Het Sovjettistische onderwas. Ondanks den ophef der sovjet- autoriteiten, zijn er op het oogenblik in Rusland toch altijd nog 18millioen analfabeten en meer dan 20 mlllioen menschen, die slechts heel gebrekkig kunnen lezen en schrijven. In het-jaar 1929 werd aan 2 mlllioen analfabeten lezen en schrijven geleerd, terwijl in 1930 ruim 9 mlllioen menschen het onderricht in eenvoudig lezen en schrijven kwamen bijwonen. Er worden thans maatregelen ge nomen om in 1931 aan ruim 15 mil- lioen menschen de gelegenheid te bieden om te leeren lezen en schrijven. Wanneer dit werk tot een succesvol einde zal gebracht worden, dan, zoo verzekeren de verantwoordelijke autori teiten, dan zullen er in Rusland geen analfabeten meer zijn als 't waar is? Voor de revolutie was 60% der Russische bevolking analphabeet. Corinthe door een aardschok verwoest Een sterke aardschok, die zeven seconden duurde, heeft te Corinthe groote verwoestingen aangericht. De inwoners zijn uit hun huizen gevlucht. Ook in tal van dorpen in de buurt zijn huizen ingestort. Er worden nog voortdurend lichte schokken gevoeld. Ook te Tripolis, Sparta, Calamata is een aardschok waargenomen. Nader wordt uit Athene gemeld.dat er te Corinthe zware schade is aan gericht. Alie huizen, die bij de aard beving van twee jaar geleden waren blijven staan, zijn thans ingestort. De inwoners vluchtten in panischen angst naar buiten en kampeeren thans in de openlucht. Merkwaardig genoeg werd ditmaal niemand gedeerd. In het naburige dorp Asso zijn de kerk en tien huizen ingestort. Voorts heeft een aardschuiving plaats gevonden nabij het schiereiland van Corinthe. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De G ieksche ministerraad is bijeen gekomen om maatregelen te bespreken tot steunverleening aan de getriffenen. De Engelsche vllegster Amy Johnson. De jeugdige Engelsche vliegster Amy Johnson, die in Mei j.l. naar Australië is gevlogen, is Donderdag morgen uit Engeland vertrokken voor een vlucht naar Peking over Rusland en Siberië. Zij heeft Donderdagmiddag in België een tusschenianding gemaakt en zet de reis naar Berlijn voort. Nabij Warschau moest ze opnieuw een noodlanding maken, waarbij het landingstoestel vernield is, zoodat verder vliegen niet mogelijk zal zijn. BINNENLAND. Wat het verdrag van Oslo behelst. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft thans den inhoud van het op 22 December jl. te Osio gesloten verdrag tot economische toenadering tusschen r elgië, Luxemburg, Dene- maiket/en Ijs arid, Noorweger, Zweden en Nederland bekend gemaakt. De inhoud betreft in hoofdzaak het volgende Partijen verbinden zich om niet over te gaan tot verhooging van haar invoerrechten of tot de instelling van nieuwe invoerrechten zonder aan de andere partij hebben kennis gegeven van de ontwerpen of de beslissingen, die er op betrekking hebben. Indien nu een der partijen de ontworpen verhoogingen of nieuwe rechten van zoodanigen aard acht, dat zij afbreuk doen aan haar belangen, zal die partij het recht hebben veranderingen voor te stellen. Indien, na een nauwkeurig onderzoek der voorstellen die haar op deze wijze worden gedaan, de betrok ken partij deze niet kan aanvaarden, zal zij het recht hebben den door haar voorgenomen maatregel na een maand in werking te doen treden. Onder deze omstandigheden zal de partij, die zich benadeeld acht. de bevoegdheid hebben binnen 'n maand na de verhooging der rechten aan de andere partij telegrafisch mede te theek heerschte. Ik zou graag willen, dat jullie beiden in den salon kwamen thee drinken", zei ze opgewekt. Het is een vroolijker kamer dan deze. U zult me toch hoop ik, niet vertellen, dat u geen tijd hebt", ging ze voort, toen zij zag dat Harding aanstalten maakte om iets te zeggen. „Straks mag u weer op ziekenbezoek gaan, maar u moet eerst een kopje thee drinken. De harde lijnen op het gezicht van den dokter verzachtten zich 'n wei nig; zijn oogen leken niet meer als van blauw metaal. Hij glimlachte zelfs, al was het glimlachje onmisken baar geforceerd. Anstice merkte dit wel op, maar zij liet niets daarvan blijken en praatte met haar zachte welluidende stem verder, terwijl zij Hilary en haar voogd naar boven voerde. De salon zag er, niettegenstaande de ouderwet- sche inrichting, gezellig en vriendelijk uit. Ik heb heusch een afspraak om half 6, zei Harding, toen hij tegen over Anstice, die bij de theetafel had plaats genomen, in een leuningstoel zat; het is werkelijk geen uitvlucht, maar een echte afspraak en ik ben niet gewoon om veel tijd te nemen voor de middagthee. De patiënt moet maar zien in het leven te blijven tot u klaar bent, schertste Anstice vroolijk. Als u zich anders weinig tijd gunt voor thee des middags, moet u het dezen keer maar eens op uw gemak doen. Waar is Hi lary gebleven?, vroeg Anstice opeens, terwijl ze om zich heen keek. Mis- schien heeft hetgeen u haar verteld hebt, haar nogal aangegrepen, zoodat ze eerst weer een beetje tot zichzelve wil komen. Het is natuurlijk heel onplezie rig voor haar, wat ik haar te vertel len had, en zij is teleurgesteld dat ik niets te weten kan komen omtrent haar vaders familie. Ik heb, onder ons gezegd, zoo'n idee dat die meneer Donaldson een mauvais sujet was en dat het misschien niet eens zoo ver keerd is als zijn identiteit en zijn ge- schiëdenis maar verborgen blijven. Harding's toon klonk sarcastisch en Anstice keek hem met bijna moeder lijke teederheid aan. Ik geloof dat u vandaag met de heele wereld en met u zelf overhoop ligt, zei ze en terwijl ze het zei, had ze het gevoel dat zij op gevaarlijk ter rein kwam; maar er was iets wat haar drong om te spreken. Ik weet niet of het vandaag er ger is dan anders, was het norsche antwoord. De wereld en ik kunnen het al lang niet erg best met elkaar vinden en ik geloof niet dat dat ooit nog eens beter zal worden. Er zal heusch wel een tijd komen dat u anders gaat denken; er is zoo veel goeds in de wereld als men maar de moeite neemt het te zoeken. Dan moet er wel heel hard naar gezocht worden, verklaarde Harding grimmig. Het goede ligt in elk geval niet bepaald aan de oppervlakte Maar misschien bent u gelukkiger ge weest dan ik. Misschien! Men moet het goede in de dingen en de menschen kunnen zien. Ik tracht altijd het stukje engel te vinden, dat in ieder mensch aan wezig is. - Als dat werkelijk zoo is, zou ik wel eens willen weten of u dat „stukje engel" ook kunt ontdekken in de da me, die mij door bemiddeling van Hi lary de groeten heeft gestuurd en die zich een vriendin van mij noemt." Doch voor dat Anstice antwoord op deze vraag had kunnen geven, kwam Hilary de kamer binnen en kreeg het gesprek een andere wending. HOOFDSTUK XIV. „WAAROM BEN JE HIER?" Ik geloof vast dat ik was dood gegaan van narigheid als je niet ge komen was! Hilary lachte bij deze verzuchting van Mevrouw Derfield en zei opge wekt: Dan ben ik erg blij dat ik u door mijn komst van den dood door narig heid heb gered! Ik wil geen onvriendelijke insi nuaties uiten aan het adres van mijn geliefde ouderlijk huis, vervolgde An stice, terwijl ze zich behaaglijk nes telde in de kussens van haar stoel, en evenmin van het landgoed. Grantley heeft ongetwijfeld zijn eigen charmes; het is mijn veilig tehuis geweest voor ik trouwde en toen mijn vader stierf volgde Luke hem op als landheer. (Wordt vervolgd). Waalwpscbc en Langstraatsche Courant i

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1