10 cams Dsr uniek koel. Hel Ieusd uan de Dieren, Daoflelsuorderlnoen. (Oir.) Miwrn i loden. OOMIIfU L. Brehm H. H. Fabrikanten en Grossiers. zoek om de heffing van dubbel veergeld in de avond en ochtenduren te laten vervallen, welke poging dus met succes is bekroond. De schouwburgplannen te 's Bosch. In de uitvoering van de schouwburg plannen van Casino te 's Bosch kan nog verandering komen. Besloten was het huidige gebouwencomplex te ver bouwen voor een maximum bedrag van f 250 000. Het Casinobesiuur heeit thans ten bod ontvangen voor de bestaande gebouwen en den tuin Wanneer hierop wordt ingegaan zou de nieuwe schouwburg kunnen ver rijzen aan de Parade, waarvan vooral de burgemeester een vootstander is Het Castnobestuur heeft thans onder handelingen geopend met 't gemeente bestuur om van de gemeente der grond der huidige artillertestailen, dit eigendom is van de gemeente, kosteloos ter beschikking te krijgen. De ge meente zou dan elders nieuwe anti leriestallen moeten bouwen. Is de gemeente daartoe bereid, dan zou aai de Parade een geheel nieuwe schouw burg kunnen komen, waarvan de bouwkosten f 350.000 zouden kunner bedragen, zonder dat dit voor he Casino een noemenswaard grootei financieel offer zou beteekenen, CAPELLE. Daartoe uitgenoodigd door de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op Qeref. Grondslag „lmrnanuel" te dczei plaatse trad Maandagavond j.i. in de Ned. Herv. Kerk alhier op oe Eerw Heer üs. van der Zee-van Wapenveld De bijeenkomst was stecnis matig bezocm, werd geopend met het zingei van Psalm 89 vets 1 en 7. Vervolgens werd gelezen 2 Koningen 17 veis 1 tot 18 en gebed. Hierna neemt Ds. v d. Zee het woord en begint met te zeggen, dat degenen die hedenavond gekomen zijn, om een preek te beluis teren, daarin tel.urgesieid zulien wor den. Daartoe is Zoudag j.i. nog gele genheid geweest en heeft de gemeente een eigen Predikant. Dit neem. tchiet niet weg, dat zfjn onderwerp ook uli Gods woord is geput. Spreker ts uit genoodigd om een lezing te houden, brengt in de eerste piaats een woord van dank aan het Kerkbestuur en Kerkvoogdij, dat ze het Kerkgebouw beschikbaar wilden stellen, om deze lezing te houden. Als onderwerp van deze lezing kondigt Z.E. aan .De ballingschap van het uenstammen rijk". In zfjn Inleiding wijst spreker op hei leven van het volk Israel in Palestina, de regeering van David en Salomo en de scneuring die ontstond. Dan woidt gezongen Pa. 65 vers 2 en 3. onderwijl wordt een coiiecie gehouden ter bate der Jongelings-verceniging. Spreker vangt dan met zijn onderwerp aan, waarin hij op duidelijke wijze hei leven van het tiensiammen tijk weergeeft. Als tusschenzang wordt gezongen Ps. 77 vs 6, waarna Z E. hel tweede deel van zijn onderwerp behandelt, in zij preroratte wekt spreker op, om getrouw mede te arbeiden aan den gebouw van onze Kerk en ln alles te toonen christen te zijn en het beginsel te beleven. Met het zingen van Psalm 73 vers 14 en het uitspreken van de Zegenbede wordt de samenkomst gesioten. ST. JOACH1MSMOER. Zondag hield de R K Kiesvereemging uit Loon op- Zand hier een vergadering ten einde een bestuurslid en pl. bestuurslid voor de aangeslotenen van deze parochie te kiezen. De opkomst was gering. Tot bestuursleden werden gekozen C Dingemans en tot plaatsvervanger P. Broeders. 4 |an. vergaderde de Tooneelclub .T.O.G." Bijna alle leden waren aan wezig. Twee nieuwe leden werden aangenomen. De leider uitte z'n geluk wenschen aan de leden en hoopte, dat het 10je jaar dat dit gezelschap tngaai door eensgezindheid en ijver de club nog hechter moge maken, zoodat 't tweede lustrum met voldoening gevierd mag worden. De fiuantleele toestand was gunstig te noemen, 't Batig saldo bedroeg ruun f 90, waarvan nog wei enkele ioopende rekeningen moeten voldaan worden. werd over een beek overging, stortte deze INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd eenige plaats ruimte voor onderstaande regelen, waarvoor mijn dank. In uw blad van Zaterdag 20 Dec. j.i. wordt ondergeteekende door Ds. Fokkema in een ingezonden stuk aangevallen, naar aanleiding van be richten, omtrent het comité voor win- terlezingen in onze gemeente. Hoewel mijn naam in bedoeld stuk niet voor komt, is het voor eenieder na lezing van bedoeld schrijven, duidelijk aan wiens adres het stuk is gericht, waar Ds. F. zelfs mijn kerkelijke gezind heid als bewijs daardoor aanvoert. Mag ik U, M. d. R., beleefd verzoe ken, hieronder mede te deelen, dat geen der door Ds. F. gewraakte be richten door mij werden ingezonden? In hoeverre die berichten juist of on juist waren, laat ik natuurlijk in het midden. Daar 't Ds. F. echter reeds lang be kend is, dat deze berichten niet van mij waren, verwachtte ik van Zijn Eerw. een rectificatie van zijn schrij ven, opdat ook zij die zulks niet weten of niet weten willen, daarvan kennis konden nemen. Nu een dergelijke rec tificatie tot heden niet verscheen, acht ik mij genoodzaakt zelf de blaam die door bedoeld schrijven op mij geworpen, af te werpen. Ds. F., die schrijft, dat in onze ge meente de kerkelijke verschillen in het geheel niet op den spits worden gedreven, waarvan wij ook nooit iets bemerkten, drijft deze hier in.i. wel zeer op den spits, en wil mij daarvan beschuldigen. Het lijkt mij trouwens zeer ver gezocht de kerke lijke gezindheid in het geding te bren- gen bij de berichtgeving, waar bedoel-1 ;leeterdaad betrapt de berichten immers evengoed kun-•- nen zijn van een verslaggever die lid maat is van het kerkgenootschap waarin Ds. F. predikant is. Wij vree zen dat de „gezaaide tweedracht" in de toekomst minder aangename volgen zal hebben en de zoozeer noo dige samenwerking er onder zal lij den, trots het comité voor winter lezingen. Dat ik niet het minste begrip heb van wat eisch der wellevendheid is geef ik, na herlezing van het ingezon den stuk, Z.E. grif toe; op dit punt vooral zou ik van Ds. F. nog veel kun nen leerenindien de toon in bedoeld schrijven tenminste als maat staf voor „wat wellevendheid is" moet worden aangenomen. Over de wijze waarop Ds. F. meent te moeten schrijven, zal ik verder thans niets meer zeggen en laat ik het oordeel gaarne over aan de lezers die zonder aanzien des persoons hierover hun oordeel kunnen geven. M. de R., nogmaals dank. J. W. GENUïT Jr. Sprang-Capelle, Jan. 1931. AGENDA'S. WAALWIJK. Woensdag 8 uur. Vergadering R.K Kiesvereenlging in den Gildenbond. Donderdag half negen repetitie van Tavenu. De leden worden dringend verzocht vanwege de belangrijke be sprekingen allen aanwezig ie zijn. Donderdag van 7-8 aspiranten en van 8-9'/2 leden B G.V. Donderdag 8 uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal.. Vrijdagavond 8 uur repetitie aspi ranten W.G.V. Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel «Oefening en Vermaak", Musis Sacrum Zondag J 2'/4 u- Repetitie Liedertafe «Oefening en Vermaak* Musis Sacrum VOETBAL. K. N. V. B. Zuidelijk Elftal—Graz HET ZUIDEN. Ie klasse. Longa- MVV 2e klasse A. TSC—Dongen Reserve le klasse. Helmond 2—NOAD 2 de Valk 2—Wilhelmina 2 PSV 2—Eindhoven 2 NAC 2—Willem II 2 Reserve 2e klasse A. LONOA 2-Uillem 11 3 Dongen 2—WSC 2 NOrtD 4BW 3 GEMENGD NIEUWS. Benzine-Auto omgeslagen. Gistermiddag kwam een vrachtauto van de Bat. Petr. Mij., gevuld met volle vaten benzine uit de Adriaan Pauw- laan te Heemstede en wilde den Hee renweg oversteken. Toen van de rich ting Bennebroek een personen—auto aankwam, gooide de chauffeur van de vrachtauto zóó snel zijn siuur om, dat de wagen omviel. Op het rijwielpad reden op dat oogenbhk twee broeders van het gesticht .Vogelenzang" te Bennebroek.Een dezer beide wielrijdeis werd blijkbaar door een vaiiend vat benzine geraaktalthans hij sloeg van zijn fiets, terwijl in zijn nabijheid een vat benzine lag. Toen men den wiel ijder te hulp kwam, bleek hij te zijn oveileden. Het is de broeder G. Eerse. Hevige ontploffing in een bad inrichting. Naar uit Lemberg gemeld wordt, heeft op Nieuwjaarsdag te Horodenka in een dameszweminrichtirig een hevige ontploifi ig plaats gehad. Tengevolge van de slechte constructie ontplofte een der ketels terwijl zich een 17-ial vrouwen in de badinrichting bevond. Drie vrouwen en de stoker werden gedood en tien andere werden ernstig gt wond, van wie zes levensgevaarlijk. Van de gewonden zijn nog 5 bezweken Tr einder ail lement in Engeland. Vanmiddag is, ten gevolge van een verkeerden wisselstand, op het station Carltsse aan de grens van Engeland en Schotland de van Edinburg ko mende sneltrein ontspoord. De locomotief en verscheidene wa gens zijn uit de rails geiooptn. Vier reizigers werden gedood, 12 gewond. Van een hoogte van 7 meter gevallen Gistermiddag is de 49-jarige P. G. an Galen, gewoond hebbende Biider- 1 ijkstraat 39 te Viaardingen, werkzaam aan de zwavelzuurfabriek van de S.N.C.K. aldaar, van een circa 7 M hooge loopbaan in het ovenhuis ge— allen. Van Gdie gehuwd was en vader van acht kinderen werd op slag gedood. Noodlottig ongeluk in de Glamer Alpen Toen een club van 15 skiloopers in de Glarner Alpen een sneeuwbrug in, waardoor hel geheele gezelschap tn de beek stortte. Eenige der toeris ten konden zich redden, doch twee dames en een dokter uit Berlijn wer den als lijken geborgen. Onverbeterlijk. Te Harmeien (Utr) is J. P. uit Haarlem, die pas uit de gevangenis «as ontslagen van daar wegens inbraak 15 jaren te hebben doorgebracht, op bij een inbraak ten f huize van den heer D. Toen de familie nem overviel, had hij reeds f 77 weg genomen en gaf dit terug, smeekende hem niet aan de politie ever te leve ren. De man is evenwel aan den gemeenteveldwachter overgegeven Onveiligheid in België. De tot dusver onbekend gebleven bandieten, die verscheidene moorden pleegden op winkeliersters en calé houdsters te Brussel en omstreken hebben de laatste dagen weer van zich laten hooren. In de Brusselsche voorstad Sinia Agatha Berchem werd dweer een winkelierster op klaariich <en dag overvallen door een mans persoon. De schelm schoot 'n revolver af in de richting der vrouw, die geluk kig niet werd getroffm Op haar hulp geroep sloeg de kerel op de vlucht. Door een buurman der winkelierster achternagezet, wist hij echter in het park van een buitengoed te verdwijnen en aldus te ontkomen. Te Erpe bij Aalst is een herber gierster vermoord onder omstandig heden, die de veronderstelling blijken te wettigen dat ook deze moord door de te Brussel opereerende bandieten is gepletgd Drie straatventers in ver band met deze misdaad gearresteerd, moesten bij gebrek aan bewijzen weer jp vrije voeten worden gesteld. In de Gijzelaarstraat te Antwerpen is nu nog een overval gepleegd op een winkelierster door twee schelmen, die Vlaamsch spraken met Dultschen tongval Ook daar mislukte den aan slag, dank zij de tegenwoordigheid van geest van de vrouw, die, bij de keel gegrepen, om hulp riep tot een denkbeeldig familielid, dat zich in de keuken moest bevinden, waarop hare aanranders ijlings den winkel verlieten en verdwenen. Hevige ontph ffing in een Londensche straat. In een der drukste straten van Lon den heeft een ontploffing een groote paniek teweeg gebracht. Een autobus, die een botsing wilde vermijden, reed in volle vaart tegen een electrisch ka- beihuisje aan, waarop een ontploffing volgde. De vlammen sloegen hoog op en dichte rook vulde de straat, terwijl honderden meters in het rond stukken ijzer door de lucht vlogen. Een voor bijganger werd ernstig gewond. De chauffeur en verscheidene andere menschen werden licht gewond. Mijnongelukken in 1930 In 1930 zijn in de Limburgsche mijnen 28 doodelijke mijnongelukkeu gebeurd. In 1929 was het totaal aantal doo delijke mijnongelukken 30; in 1928 44in 1927 34. long meisje door een trein gegrepen. Een jong meisje, dat op het station Dusseldorf een trein alwachtte, wuifde laar verloofde, die zich op een brug bevond, toe. Zij zag niet, dat de „Rheingold* naderde. Het meisje werd gegrepen en door de wielen van de locomotief verpletterd. lm Westen nichts Neues te Weenen Heden heeft te Weenen in het Apollo-theater de première plaats ge- tad van de film lm Westen nichts Meues. De politie had een cordon om iet theater getrokken. Daarbuiten werd door .nationaal socialisten luidruchtig tegen de film gedemonstreerd. Er wer- den eenige arrestaties verricht. De eerste voorstelling ondervond eenige vertraging, daar een aantal lieden rook- en stinkbommen hadden geworpen. Vlaar de demonstaaties bleven toch voornamelijk tot buiten het gebouw leperkt. Dubbele moord en diefstal. en vreeselijke moord is Vrijdagoch tend in een kiein dorp nabij Bar le Due ontdekt. In een afgelegen huis woon den sinds jaren een spoorwegbeambte met zijn vrouw en drie kinderen, van wie het oudste tien jaar is. De beambte is tegen vijf uur in den morgen naar zijn werk gegaan. Toen in de ochtenduren de luiken voor de vensters van het huis gesloten bleven, heeft een bekende zich toegang tot het huis verschaft om de oorzaak daarvan na te gaan. In de slaapkamer deed hij een vreeselijke ontdekking, n haar bed lag de vrouw met ingesla gen schedel op het door bloed rood gekleurd linnengoed. Naast haar lag iet vierjarig kind eveneens met inge slagen schedel. Uit de andere kamer hoorde de man de andere kinderen zacht om hulp roepen. De kinderen verklaarden, dat corten tijd na het vertrek van hun ader een man door het achtervenstei naar binnen was gekomen. Daarna ïadden de kinderen een groot lawaai gehoord. Uit het onderzoek is gebleken, dat e dader goed op de hoogte van de omstandigheden en gewoonten in het luis van den spoorwegbeambte moet zijn geweest. Uit een kast werd een bedrag van tweeduizend francs vermist. f 36 000 000 aan successie De Britsche Kroon heeft zoo juist een proces gewonnen, dat voor Enge land een voordeel oplevert van bijna drie millioen pond sterling of 36 mil- lioen gulden, aldus lezen wij in de „Telegraaf". Het geschil liep over de vraag of de bekende schatrijke koopman, sir David Yule, die in i 928 was overleden, zijn domicilie had in Britsch-Indië, waar hij zijn fortuin bijeengaarde ol in Engeland. Hiervan zou dan afhan gen, of de weduwe successierechten aan de Engelsche regeering moet be talen of niet. De rechtbank besliste ten gunste van van de Engelsche regeering, die nu de 36 millioen gulden zal kunnen opstrij ken. De erfenis is overigens nog al tegengevallen zij was op 20 millioen pond geschat en bedraagt „slechts" 7 millioen pond! Landbouwer door het vuur verrast. Zaterdagavond, omstreeks kwart vooi acht, brak brand uit in de kapitalt boerderij van en bewoond door dei heer T. W. Hoogland, aan de Nieuwt Bildtdijk te St. Anna Parochie, waarbli de eigenaar, de heer H. jammerlijk om het leven js gekomen. Onmiddellijk toen de brand ontdekt werd, begai d. heer H. zich nog even naar den zolder am ie zien, hoe en waar de brand was uitgebroken. Dit werd hem even wel noodlottig Vlammen en rook be letten hem weer lerug te keeren. Tt omstreeks halhwaalf 's avonds, toen dt boerderij was uitgebrand, vond mer hei verkoolde lijk van den heer H. in de gang. Hei slachtoffer was 49 jaar oud en laat een vrouw met vier kin deren achter. Negen communisten terechtgesteld. Te Hankau werden negen commu nisten terechtgesteld Zij hadden ge tracht een munitie depot in de nabijheid "an Hankau in de lucht te laten vliegen. Zij werden evenwel door de politie verrast en door den Krijgsraad ter dood veroordeeld. Scheepsramp in de Noorsche wateren. Het Nooische stoomschip Torefjtll, met 24 menschen aan boord, is ver gaan. Het schijnt vast te staan, da! het schip Zaterdag j.i is gezonken, U*i aangedreven wrakstukken is komen vast te staan, dat een ontploifi ig her f' piaats gthad. Aangenomen wordt da> de bemanning in het voorschip was en dat zij geen tijd had zich aan dek te begeven, voordat het schip zonk. Verder neemt men aan, dat de kapitein, de stuurman en hun vrouwen in den siaap ztjn gedood tengevolge van de ontploifi ig. Drie Europeanen verdronken. Een auto, waarin gezeten waren de planters S. Sitber, Roland Schiess en R ibert Ahan Douglas, allen werkzaam bij de onderneming Si Boelan van dt Rubbermaatschappij Si-BoelanteMedan geraakte in een rivier. Alle drie in zittenden verdronken. De gaskraan opengelaten. Te Antwerpen heelt een ernstig ge- val van gasverstlkking plaats gehad, waarbij twee Nederlanders om het lezen zijn gekomen. Het betreft hier der 46 jarigen F. L en den 17 jsrlgen F G beide afkomstig uit Puite (Not rd— B'abant), die, tóór zij zich ter ruste hebben begeven, verzuimden de gas kraan dicht te draaien, met het nood lottig gevolg, dat beiden den dood vonden. Duitsche Vliegenierster naar Afrika gestart. De Duilsche vliegeniersfer Ely Beinhorn is voor haar vlucht van Berlijn naar West-Airlka gestart. Te Bissao hoopt zij. de expeditie pader leiding van Bernatzik en Struck te treffen om vervolgens ontdekkings tochten naar het binnenland te onder nemen. Zij denkt ongeveer vijf maanden in Afrika te blijven. De Oceaanviucht van het Italiaansche vltegtuigeskader. Het Ifallaansche viiegtuigeskader is gisternacht om twee uur (Greenwich tijd) in Portugeesch Guinea opgestegen naar Port Nata! in Brazil en dus den tocht over den Oceaan heeonien Abonneert U op en Adverteert in het eenige blad voor Waalwijk et de Langstraat, dat het nieuws uit plaats en streek zoo uitvoerig mogelijk geeft en dan ook algemeen gelezei wordt. Ieder Waalwijker en Langstrater moei dit blad lezen, dat slechts De Katholieke illustratie. 65e jaargang No. 15. In dit nummer treffen we interessante artikelen aan. Fred. Thomas vertelt van .Finland", een sprookje van melancholie en ver getelheid. terwijl Willy Bader in „De zilveren wereld" de emotiesderskisport teekent. „Schilderachtig Nederland," de wekelijksche rubriek, die een mooi overzicht geeft van den schoonen tooi van ons vaderland, groeit in dé be langstelling van iederen K. I. lezer. Aciueele fo o's, waaronder de bekeer, der van Vondel Leonardus Marius, maken het geheel interessant. Harry van den Ravenberg vertelt weer in een fleurigen stijl zijn korte verhaal De verzoening van het ijs der wadden en Greta Vondelschrijft van den wensch die vervuld werd. Met een aardig versje van Wim van Heugten en de weke lijksche Rijmer-bijdrage sluiten we dit overzicht van deze periodiek. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 6 Jan. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 185 paarden, 2 veulens, 1 ezel, 836 magere runderen, 785 vette runderen, 187 vet te kalveren, 610 nuchtere kalveren, 250 graskalveren, 186 schapen of lammeren, -94 biggen, 4 bokken of geiten en 17 overloopers. Prijzen per pond: koeien 3237, 44 46, 5052 c., stieren 39, 42, 44 45 c., kalveren 52.557.5, 6572.5, 8085 c., graskalveren 38, 40, 42.5 c. Pxijzen perstuk van mager vee melkkoeien 230435, stieren 140 450, graskalveren ƒ70110, paarden 170280, slachtpaarden 145-260, hitten ƒ80150, veulens ƒ80130, fok nuchtere kalveren 20-30, slacht nuchtere kalveren 1215, kalf- koeien 225430, pinken 160 200, vaarzen 215245, biggen 12 15, biggen per week 1.752.25. ADVEKTJKNTISN. Voor zoo spoedig mogelijk gevraagd ili voor dag- of dag en nacht. (Wasch buitenshuis Mevr. VAN DAALEN, Aan het Bureau van dit blad is de inteekening opengesteld op geheel opnieuw bewerkt door Dr. W. KOCH. Dit prachtwerk verschijnt in 5 crompres gedrukte deelen, ge bonden in geheel linnen pracht band enz tegen den prijs van slechts 13.25 per deel plus pprto. Het ts totaal 2000 blad zijden, 19 x 131/2 cM. met 318 afbeeldingen. Men teekent in voor alle 5 deelen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. Wenscht U eene vlugge, zaakkundige en billijke be handelingvan Uwe achter* stadige en dubieuse Wendt U dan in vertrouwen alleen tot de Vennootschap Tuinstraat 46 TILBURG Gratis rechtskundig Advies. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. 2-2 2—1 2-3 2-1 6- 4-1 4-1 3-2 4-1 2—2

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6